American Mathematical Society

My Account · My Cart · Customer Services · FAQ  

AMS Sectional Meeting Program by Special Session

Current as of Tuesday, April 12, 2005 15:10:14


Program  |  Deadlines  |  Registration/Housing/Etc.  |  Inquiries:  meet@ams.org

2000 Fall Southeastern Section Meeting
Birmingham, AL, November 10-12, 2000
Meeting #960

Associate secretaries:
John L Bryant, AMS bryant@math.fsu.edu

Special Session on Operator Algebras and Their Representations

  • Friday November 10, 2000, 2:30 p.m.-5:50 p.m.
    Special Session on Operator Algebras and Their Representations, I

    Room 133, Educational Building
    Organizers:
    Alan Hopenwasser, University of Alabama ahopenwa@euler.math.ua.edu
    Justin R. Peters, Iowa State University peters@iastate.edu

    • 2:30 p.m.
      Two operator relations used in the construction of wavelets.
      Palle E.T. Jorgensen*, The University of Iowa
      (960-47-33)
    • 3:00 p.m.
      A prewavelet and its Ruelle operator.
      Beth P Peterson*, Lamar University
      (960-47-214)
    • 3:30 p.m.
      Remarks on Operator Theory and the Corona Problem for the Bidisk.
      Tavan T Trent*, University of Alabama
      (960-47-84)
    • 4:00 p.m.
      Families Index Theory for Operators in Subspaces.
      Carla Farsi*, University of Colorado
      (960-46-106)
    • 4:30 p.m.
      Square-Summable Sequences Of Hilbert Space Operators And The Theory Of Frames.
      David R Larson*, Texas A\&M University
      (960-47-141)
    • 5:00 p.m.
      Frame Wavelet Sets in $R^d$.
      Xingde Dai, UNC Charlotte
      Yuanan Diao*, UNC Charlotte
      Qing Gu, Beijing Univ
      (960-42-88)
    • 5:30 p.m.
      The symmetric imprimitivity theorem and regularity of induced representations.
      Astrid an Huef*, University of Denver
      Iain Raeburn, University of Newcastle, Australia
      (960-46-111)
  • Saturday November 11, 2000, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Operator Algebras and Their Representations, II

    Room 133, Educational Building
    Organizers:
    Alan Hopenwasser, University of Alabama ahopenwa@euler.math.ua.edu
    Justin R. Peters, Iowa State University peters@iastate.edu

    • 8:30 a.m.
      Noncommutative M-structure.
      David P Blecher*, University of Houston
      Edward G Effros, UCLA
      Vrej Zarikian, UCLA
      (960-46-125)
    • 9:00 a.m.
      The Structure of Free Semigroup Algebras.
      Kenneth R Davidson, University of Waterloo
      Elias Katsoulis, East Carolina University
      David R Pitts*, University of Nebraska-Lincoln
      (960-47-91)
    • 9:30 a.m.
      On Ternary Rings of Operators.
      Manmohan Kaur, University of Illinois
      Zhong-Jin Ruan*, University of Illinois
      (960-46-130)
    • 10:00 a.m.
      Primitive Limit Algebras and C*-envelopes.
      Kenneth R Davidson, University of Waterloo
      Elias G Katsoulis*, East Carolina University
      (960-47-45)
    • 10:30 a.m.
      Isomorphisms of CSL Algebras.
      Robert L Moore*, University of Alabama
      (960-47-97)
  • Saturday November 11, 2000, 3:00 p.m.-6:20 p.m.
    Special Session on Operator Algebras and Their Representations, III

    Room 133, Educational Building
    Organizers:
    Alan Hopenwasser, University of Alabama ahopenwa@euler.math.ua.edu
    Justin R. Peters, Iowa State University peters@iastate.edu

    • 3:00 p.m.
      Approximation Properties for Crossed Products by Actions and Coactions.
      May M Nilsen, Texas A\&M University
      Roger R Smith*, Texas A\&M University
      (960-46-113)
    • 3:30 p.m.
      Hopf C*-algebras.
      May M Nilsen*, Texas A&M
      (960-46-177)
    • 4:00 p.m.
      Analytic algebras with large extended asymptotic range.
      Belisario A Ventura*, California State University San Bernardino
      (960-46-219)
    • 4:30 p.m.
      A continuous analogue of Cuntz-Krieger algebras.
      Igor Fulman*, Arizona State University
      (960-47-252)
    • 5:00 p.m.
      Z-Anaytic TAF Algebras and Partial Dynamical Systems.
      Justin R Peters, Iowa State University
      Yiu T Poon*, Iowa State University
      (960-37-39)
    • 5:30 p.m.
      Positivity of two by two operator matrices.
      William L Green*, Georgia Institute of Technology
      (960-47-76)
    • 6:00 p.m.
      Algebraic Isomorphisms and Spectra of Triangular Limit Algebras.
      Allan P Donsig*, University of Nebraska-Lincoln
      David R Pitts, University of Nebraska-Lincoln
      Stephen C Power, Lancaster University
      (960-47-29)
  • Sunday November 12, 2000, 9:30 a.m.-11:50 a.m.
    Special Session on Operator Algebras and Their Representations, IV

    Room 133, Educational Building
    Organizers:
    Alan Hopenwasser, University of Alabama ahopenwa@euler.math.ua.edu
    Justin R. Peters, Iowa State University peters@iastate.edu

    • 9:30 a.m.
      Flow of Weights and the AT Property for Product States of the Gauge Invariant and Rotation Invariant CAR Algebras.
      Bennett M Baker*, U.S. Naval Academy
      Thierry Giordano, University of Ottawa
      (960-46-104)
    • 10:00 a.m.
      A groupoid approach to graph $C^{*}$-algebras.
      Alan L Paterson*, University of Mississippi
      (960-46-14)
    • 10:30 a.m.
      Hecke $C^{\ast}$-Algebras.
      Rachel W Hall*, St. Joseph's University
      (960-16-129)
    • 11:00 a.m.
      Hilbert bimodules with involution.
      Nik Weaver*, Washington University
      (960-46-60)
    • 11:30 a.m.
      The Non-commutative Curvature Invariant.
      David W Kribs*, University of Iowa
      (960-47-22)
Inquiries:  meet@ams.org