American Mathematical Society

My Account · My Cart · Customer Services · FAQ  

AMS Sectional Meeting Program by Special Session

Current as of Tuesday, April 12, 2005 15:10:42


Program  |  Deadlines  |  Registration/Housing/Etc.  |  Inquiries:  meet@ams.org

2002 Spring Eastern Section Meeting
Montreal, Quebec Canada, May 3-5, 2002
Meeting #976

Associate secretaries:
Lesley M Sibner, AMS lsibner@duke.poly.edu

Special Session on Shape Theory in Dynamics

  • Friday May 3, 2002, 1:00 p.m.-4:50 p.m.
    Special Session on Shape Theory in Dynamics, I

    Room B-3295, Pavillon 3200 Jean-Brillant
    Organizers:
    Alex Clark, University of North Texas alexc@unt.edu
    Krystyna M. Kuperberg, Auburn University kuperkm@auburn.edu

    • 1:00 p.m.
      Function spaces and shape theories.
      Jerzy Dydak*, University of Tennessee
      (976-55-64)
    • 1:50 p.m.
      The geometric structure of typical boundaries of manifolds.
      William L. G. Bloch*, Wheaton College
      (976-57-169)
    • 2:20 p.m.
      Selection theorems and dimension.
      Vesko Valov*, Nipissing University
      (976-54-137)
    • 2:50 p.m.
      Generalized Henon difference equations with delay.
      Judy A Kennedy*, University of Delaware
      James A Yorke, University of Maryland
      (976-54-136)
    • 3:20 p.m.
      Expansive homeomorphisms of plane continua.
      John C Mayer*, University of Alabama at Birmingham
      (976-54-187)
    • 3:50 p.m.
      Disk Global Cross Sections to Nonsingular Flows.
      Bill Basener*, Rochester Institute of Technology
      (976-37-56)
    • 4:20 p.m.
      Embedding solenoids in euclidean space.
      Robbert Fokkink*, Delft University
      Alex Clark, University of North Texas
      (976-54-144)
  • Saturday May 4, 2002, 8:00 a.m.-10:20 a.m.
    Special Session on Shape Theory in Dynamics, II

    Room B-3295, Pavillon 3200 Jean-Brillant
    Organizers:
    Alex Clark, University of North Texas alexc@unt.edu
    Krystyna M. Kuperberg, Auburn University kuperkm@auburn.edu

    • 8:00 a.m.
      The Number of Fixed Points for Homeomorphisms of Generalized Knaster Continua.
      James Keesling*, University of Florida
      Vincent Ssembatya, Makerere University
      (976-37-151)
    • 8:30 a.m.
      Shape Theory in Dynamics.
      Alex Clark*, University of North Texas
      (976-37-191)
    • 9:00 a.m.
      A Note on Fixed Point-free Volume-preserving Dynamical Systems.
      Marcin Czeslaw Kulczycki*, Auburn University, Jagiellonian University
      (976-37-175)
    • 9:30 a.m.
      Measures and Milutin Mappings.
      Sergei M Ageev, Univ of Saskatchewan
      Edward D Tymchatyn*, Univ of Saskatchewan
      (976-54-172)
    • 10:00 a.m.
      Linking of Minimal Sets in Lorenz Systems.
      Michael C Sullivan*, Southern Illinois University
      Alex Clark, University of North Texas
      (976-37-81)
  • Saturday May 4, 2002, 2:30 p.m.-5:10 p.m.
    Special Session on Shape Theory in Dynamics, III

    Room B-3295, Pavillon 3200 Jean-Brillant
    Organizers:
    Alex Clark, University of North Texas alexc@unt.edu
    Krystyna M. Kuperberg, Auburn University kuperkm@auburn.edu

    • 2:30 p.m.
      On finite-dimensional maps II.
      H. Murat Tuncali*, Nipissing University
      Vesko Valov, Nipissing University
      (976-54-72)
    • 3:00 p.m.
      Computing homology of spaces and maps.
      Tomasz Kaczynski*, Université de Sherbrooke
      (976-55-127)
    • 3:30 p.m.
      Volume preserving flows on sets of trivial shape.
      Krystyna M Kuperberg*, Auburn University
      (976-58-201)
    • 4:00 p.m.
      Finer Geometric Rigidity of Limit Sets of Conformal Iterated Function Systems.
      Mariusz Urbanski*, University of North Texas
      (976-37-112)
    • 4:30 p.m.
      Polygonal Approximations of Flows.
      Konstantin Mischaikow*, Georgia Tech
      (976-37-143)
Inquiries:  meet@ams.org