AMS Sectional Meeting Timetable

Current as of Tuesday, April 12, 2005 15:21:46


Program  |  Deadlines  |  Registration/Housing/Etc.  |  Inquiries:  meet@ams.org

2004 Fall Eastern Section Meeting
Pittsburgh, PA, November 6-7, 2004
Meeting #1002

Associate secretaries:
Lesley M Sibner, AMS lsibner@duke.poly.edu
Saturday November 6, 2004
Sunday November 7, 2004

Saturday November 6, 2004
7:30 a.m.-4:00 p.m. Exhibit Book Sale
7:30 a.m.-4:00 p.m. Meeting Registration
8:00 a.m.-10:45 a.m. Special Session on Modularity of Galois Representations and Serre's Conjecture, I
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on PDE-Based Methods in Imaging and Vision, I
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Convexity and Combinatorics, I
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on The History of Mathematics, I
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Partial Differential Equations and Applications, I
8:00 a.m.-10:20 a.m. Special Session on Multivariate Hypergeometric Functions: Combinatorial and Algebro-Geometric Aspects, I
8:20 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Geometric Analysis and Partial Differential Equations in Subelliptic Structures, I
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Trends in Operator Theory and Banach Spaces, I
8:30 a.m.-10:30 a.m. Special Session on Mathematical Biology, I
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Invariants of Knots and 3-Manifolds, I
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Multiscale Algorithms in Computational Fluid Dynamics, I
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Knots and Macromolecules, I
9:00 a.m.-10:20 a.m. Special Session on Mathematical Finance, I
11:10 a.m.-12:00 p.m. Invited Address
Der-Chen Chang
Geometric analysis on a class of degenerate elliptic operators.
2:00 p.m.-2:50 p.m. Invited Address
Jeffrey F. Brock
Ending laminations, tame ends, and the classification of hyperbolic 3-manifolds.
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Trends in Operator Theory and Banach Spaces, II
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Mathematical Finance, II
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Geometric Analysis and Partial Differential Equations in Subelliptic Structures, II
3:00 p.m.-5:25 p.m. Special Session on Mathematical Biology, II
3:00 p.m.-5:45 p.m. Special Session on Modularity of Galois Representations and Serre's Conjecture, II
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on PDE-Based Methods in Imaging and Vision, II
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Invariants of Knots and 3-Manifolds, II
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Convexity and Combinatorics, II
3:00 p.m.-6:20 p.m. Special Session on The History of Mathematics, II
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Partial Differential Equations and Applications, II
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Multiscale Algorithms in Computational Fluid Dynamics, II
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Knots and Macromolecules, II
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Graph Polynomials, I
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Multivariate Hypergeometric Functions: Combinatorial and Algebro-Geometric Aspects, II
3:00 p.m.-4:55 p.m. Session for Contributed Papers
6:30 p.m.-7:30 p.m. Department of Mathematics of the University of Pittsburgh Reception
top
Sunday November 7, 2004
8:00 a.m.-12:00 p.m. Exhibit and Book Sale
8:00 a.m.-12:00 p.m. Meeting Registration
8:00 a.m.-10:45 a.m. Special Session on Modularity of Galois Representations and Serre's Conjecture, III
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on PDE-Based Methods in Imaging and Vision, III
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Invariants of Knots and 3-Manifolds, III
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Convexity and Combinatorics, III
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on The History of Mathematics, III
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Partial Differential Equations and Applications, III
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Knots and Macromolecules, III
8:00 a.m.-10:20 a.m. Special Session on Multivariate Hypergeometric Functions: Combinatorial and Algebro-Geometric Aspects, III
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Trends in Operator Theory and Banach Spaces, III
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Geometric Analysis and Partial Differential Equations in Subelliptic Structures, III
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Multiscale Algorithms in Computational Fluid Dynamics, III
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Graph Polynomials, II
9:30 a.m.-2:00 p.m. Workshop
T.A. development using case studies: A workshop for faculty.
11:10 a.m.-12:00 p.m. Invited Address
Robert Schapire
The boosting approach to machine learning.
2:00 p.m.-2:50 p.m. Invited Address
Ofer Zeitouni
Homogenization in asymmetrical random media: Recent results and challenges.
3:00 p.m.-5:45 p.m. Special Session on Modularity of Galois Representations and Serre's Conjecture, IV
3:00 p.m.-6:00 p.m. Special Session on Invariants of Knots and 3-Manifolds, IV
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Convexity and Combinatorics, IV
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Mathematical Modeling of Nonlinear Phenomena in Biology and Mechanics
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Knots and Macromolecules, IV
top
Inquiries:  meet@ams.org


American Mathematical Society