American Mathematical Society

My Account · My Cart · Customer Services · FAQ  

AMS Sectional Meeting Timetable

Current as of Tuesday, April 12, 2005 15:21:44


Program  |  Deadlines  |  Registration/Housing/Etc.  |  Inquiries:  meet@ams.org

2004 Fall Southeastern Section Meeting
Nashville, TN, October 16-17, 2004
Meeting #999

Associate secretaries:
John L Bryant, AMS bryant@math.fsu.edu
Saturday October 16, 2004
Sunday October 17, 2004

Saturday October 16, 2004
7:30 a.m.-4:00 p.m. Meeting Registration
7:30 a.m.-4:00 p.m. Exhibit and Book Sale
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Graph Theory and Matroid Theory, I
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Wavelets, Frames, and Sampling, I
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Universal Algebra and Lattice Theory, I
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Topological Aspects of Group Theory, I
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Operator Theory on Function Spaces, I
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Algebraic Geometry and Commutative Algebra, I
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Inverse Problems, I
8:20 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Geometry of Hyperbolic Manifolds, I
8:20 a.m.-10:10 a.m. Special Session on Index Theory and the Topology of Manifolds, I
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Biomathematics, I
8:30 a.m.-10:40 a.m. Special Session on Semigroup Theory, I
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Local and Homological Algebra, I
8:50 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Von Neumann Algebras and Noncommutative Ergodic Theory, I
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Nonlinear Partial Differential Equations and Applications, I
11:00 a.m.-12:00 p.m. Invited Address
Welcoming remarks.
Sorin T. Popa
Deformation, rigidity, and the classification of II$_1$ factors.
1:30 p.m.-2:20 p.m. Invited Address
Peter S. Ozsvath
Holomorphic disks and low-dimensional topology.
2:30 p.m.-5:00 p.m. Special Session on Geometry of Hyperbolic Manifolds, II
2:30 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Nonlinear Partial Differential Equations and Applications, II
2:30 p.m.-4:20 p.m. Special Session on Biomathematics, II
2:30 p.m.-4:50 p.m. Special Session on Semigroup Theory, II
2:30 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Graph Theory and Matroid Theory, II
2:30 p.m.-5:00 p.m. Special Session on Von Neumann Algebras and Noncommutative Ergodic Theory, II
2:30 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Wavelets, Frames, and Sampling, II
2:30 p.m.-5:40 p.m. Special Session on Index Theory and the Topology of Manifolds, II
2:30 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Universal Algebra and Lattice Theory, II
2:30 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Topological Aspects of Group Theory, II
2:30 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Local and Homological Algebra, II
2:30 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Operator Theory on Function Spaces, II
2:30 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Algebraic Geometry and Commutative Algebra, II
2:30 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Inverse Problems, II
2:30 p.m.-4:55 p.m. Session for Contributed Papers
top
Sunday October 17, 2004
8:00 a.m.-12:00 p.m. Meeting Registration
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Nonlinear Partial Differential Equations and Application, III
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Graph Theory and Matroid Theory, III
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Wavelets, Frames, and Sampling, III
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Universal Algebra and Lattice Theory, III
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Topological Aspects of Group Theory, III
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Local and Homological Algebra, III
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Operator Theory on Function Spaces, III
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Algebraic Geometry and Commutative Algebra, III
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Inverse Problems, III
8:00 a.m.-12:00 p.m. Exhibit and Book Sale
8:20 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Geometry of Hyperbolic Manifolds, III
8:20 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Index Theory and the Topology of Manifolds, III
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Biomathematics, III
8:30 a.m.-10:40 a.m. Special Session on Semigroup Theory, III
9:10 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Von Neumann Algebras and Noncommutative Ergodic Theory, III
11:00 a.m.-11:50 a.m. Invited Address
Ruth M. Charney
Artin groups, mapping class groups and automorphism groups.
1:30 p.m.-2:20 p.m. Invited Address
Rudi Weikard
Inverse problems for Sturm-Liouville equations.
2:30 p.m.-5:00 p.m. Special Session on Geometry of Hyperbolic Manifolds, IV
2:30 p.m.-4:20 p.m. Special Session on Biomathematics, IV
2:30 p.m.-4:50 p.m. Special Session on Semigroup Theory, IV
2:30 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Graph Theory and Matroid Theory, IV
2:30 p.m.-4:30 p.m. Special Session on Von Neumann Algebras and Noncommutative Ergodic Theory, IV
2:30 p.m.-5:40 p.m. Special Session on Index Theory and the Topology of Manifolds, IV
2:30 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Universal Algebra and Lattice Theory, IV
2:30 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Topological Aspects of Group Theory, IV
2:30 p.m.-4:20 p.m. Special Session on Local and Homological Algebra, IV
2:30 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Operator Theory on Function Spaces, IV
top
Inquiries:  meet@ams.org


Comments: Email Webmaster

© Copyright , American Mathematical Society
Contact Us · Sitemap · Privacy Statement

Connect with us Facebook Twitter Google+ LinkedIn Instagram RSS feeds Blogs YouTube Podcasts Wikipedia