AMS Sectional Meeting Program by Day
Current as of Sunday, October 23, 2011 00:29:39
Special Event or Lecture · Inquiries: meet@ams.org
2011 Fall Central Section Meeting
University of Nebraska-Lincoln, Lincoln, NE
October 14-16, 2011 (Friday - Sunday)
Meeting #1074
Associate secretaries:
Georgia Benkart, AMS benkart@math.wisc.edu
Saturday October 15, 2011
-
Saturday October 15, 2011, 7:30 a.m.-4:00 p.m.
Book sale and exhibit.
B-13 Math Resource Room, Avery Hall -
Saturday October 15, 2011, 7:30 a.m.-4:00 p.m.
Sectional Meeting Registration.
Lobby Area - Level 0 - Avery Hall, Avery Hall -
Saturday October 15, 2011, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Algebraic Geometry and Graded Commutative Algebra, I
Room 103, Burnett Hall
Organizers:
Susan Cooper, Central Michigan University s.cooper@cmich.edu
Brian Harbourne, University of Nebraska-Lincoln
-
8:00 a.m.
Gorenstein algebras presented by quadrics.
Juan Migliore, University of Notre Dame
Uwe Nagel*, University of Kentucky
(1074-13-165) -
8:30 a.m.
On the Interval Property in algebra and combinatorics.
Fabrizio Zanello*, MIT and Michigan Tech
(1074-13-34) -
9:00 a.m.
Log-concavity of asymptotic multigraded Hilbert series.
Gregory G Smith*, Queen's University
Adam McCabe, University of Toronto
(1074-13-142) -
9:30 a.m.
New examples of defective secant varieties of Segre-Veronese varieties.
Hirotachi Abo*, University of Idaho
Maria Chiara Brambilla, Universita Politecnica Delle Marche
(1074-14-173) -
10:00 a.m.
Bounding projective dimension and regularity.
Alexandra Seceleanu*, University of Nebraska-Lincoln
Jesse Beder, University of Illinois at Urbana-Champaign
Jason McCullough, University of California, Riverside
Luis Nunez-Betancourt, University of Michigan
Bart Snapp, Ohio State University
Brandon Stone, University of Kansas
(1074-13-199) -
10:30 a.m.
Cohen-Macaulay Toric Rings Arising from Finite Graphs.
Augustine B O'Keefe*, Tulane University
Huy TÃ i HÃ, Tulane University
(1074-13-291)
-
8:00 a.m.
-
Saturday October 15, 2011, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Algorithmic and Geometric Properties of Groups and Semigroups, II
Room 119, Avery Hall
Organizers:
Susan Hermiller, University of Nebraska-Lincoln shermiller2@math.unl.edu
John Meakin, University of Nebraska-Lincoln
-
8:00 a.m.
Solving equations in the Grigorchuk group G.
Alexei Miasnikov*, Stevens Institute of Technology
(1074-20-308) -
8:30 a.m.
Schreier graphs and Schreier dynamical system of the action of Thompson's group $F$ on the Cantor set.
Dmytro M Savchuk*, Binghamton University
(1074-20-296) -
9:00 a.m.
A Type B version of Thompson's Group F.
Sonja Mitchell*, University of California at Santa Barbara
(1074-20-177) -
9:30 a.m.
Weakly-Ruinous and Strongly-Thin Subsets of Richard Thompson's Group F.
John Donnelly*, University of Southern Indiana
(1074-20-136) -
10:00 a.m.
Fine asymptotic geometry in the Heisenberg group.
Moon Duchin*, Tufts University
Christopher Mooney, Bradley University
(1074-20-73) -
10:30 a.m.
Aspherical groups and manifolds with extreme properties.
Mark Sapir*, Vanderbilt University
(1074-20-38)
-
8:00 a.m.
-
Saturday October 15, 2011, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Association Schemes and Related Topics, II
Room 108, Avery Hall
Organizers:
Sung Y. Song, Iowa State University sysong@iastate.edu
Paul Terwilliger, University of Wisconsin Madison
-
8:00 a.m.
Sylow theory for quasigroups.
Jonathan D.H. Smith*, Department of Mathematics, Iowa State University
(1074-20-225) -
8:30 a.m.
$2$-S-rings of groups and generalizations.
Kenneth W Johnson*, The Pennsylvania State University, Abington College
(1074-20-197) -
9:00 a.m.
Two commuting operators associated with a tridiagonal pair.
Sarah R. Bockting*, University of Wisconsin - Madison
(1074-05-319) -
9:30 a.m.
Connections with BLT-sets.
Eric M. Nelson*, Colorado State University
(1074-05-229) -
10:00 a.m.
Bidiagonal pairs, the Lie algebra $\mathfrak{sl}_2$, and the quantum group $U_q(\mathfrak{sl}_2)$.
Darren R. Funk-Neubauer*, Colorado State University - Pueblo
(1074-15-257) -
10:30 a.m.
All simple groups are characterized by their non-commuting graphs.
Ron Solomn, The Ohio State University
Andrew Woldar*, Villanova University
(1074-05-178)
-
8:00 a.m.
-
Saturday October 15, 2011, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Asymptotic Behavior and Regularity for Nonlinear Evolution Equations, II
Room 204, Burnett Hall
Organizers:
Petronela Radu, University of Nebraska-Lincoln pradu@math.unl.edu
Lorena Bociu, University of Nebraska-Lincoln
-
8:00 a.m.
Variational theory for some nonlocal problems.
Tadele A Mengesha*, Penn State University
(1074-45-306) -
8:30 a.m.
The role of curvature and nonlinearities in stability of waves on compact surfaces.
Marcelo M Cavalcanti*, State University of Maringa
(1074-35-82) -
9:00 a.m.
Existence and stability of viscoelastic shock profiles.
Marta Lewicka*, University of Pittsburgh
(1074-35-248) -
9:30 a.m.
Stability of planar interfaces in two-phase porous media flow.
Michael Shearer*, NC State University
Kim Spayd, NC State University
Zhengzheng Hu, NC State University
(1074-35-114) -
10:00 a.m.
Decay of solutions to damped Korteweg-de Vries type equation.
Valeria N Domingos Cavalcanti*, State University of Maringa
(1074-35-83) -
10:30 a.m.
A Liouville comparison principle for entire weak sub- and super-solutions of the equation $w_t-\Delta_p (w) = |w|^{q-1}w$.
Vasilii V. Kurta*, Mathematical Reviews, 416 Fourth Street, P.O. Box 8604, Ann Arbor, MI 48107, USA
(1074-35-29)
-
8:00 a.m.
-
Saturday October 15, 2011, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Commutative Algebra, II
Room 107, Burnett Hall
Organizers:
Christina Eubanks-Turner, University of Louisiana at Lafayette ceturner@louisiana.edu
Aihua Li, Montclair State University
-
8:00 a.m.
Star (prime) operations on Noetherian domains.
Evan G Houston*, Univ. of NC at Charlotte
(1074-13-98) -
8:30 a.m.
On the number of generators for ideals in rings of integer-valued polynomials.
Lee Klingler*, Florida Atlantic University
Yuri Villanueva, Florida Atlantic University
(1074-13-46) -
9:00 a.m.
Questions on symbolic powers.
Craig Huneke*, University of Kansas
Brian Harbourne, University of Nebraska
(1074-13-59) -
9:30 a.m.
Topological and geometric criteria for irredundancy of an intersection of valuation rings.
Bruce M Olberding*, New Mexico State University
(1074-13-221) -
10:00 a.m.
Ideals that are an irredundant union of principal ideals.
D. D. Anderson*, The University of Iowa
Sangmin Chun, Seoul National University
(1074-13-80) -
10:30 a.m.
Nakayama's Lemma for Ext and Ascent for Module Structures.
Ben J Anderson*, North Dakota State University
Sean Sather-Wagstaff, North Dakota State University
(1074-13-251)
-
8:00 a.m.
-
Saturday October 15, 2011, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Computational and Applied Mathematics, II
Room 124, Burnett Hall
Organizers:
Ludwig Kohaupt, Beuth University of Technology Berlin, Germany kohaupt@bht-berlin.de
Yan Wu, Georgia Southern University
-
8:00 a.m.
Controllability and Observability of Matrix Differential Algebraic Equations.
Yan Wu*, Department of Mathematical Sciences/Georgia Southern University
(1074-93-32) -
8:30 a.m.
Stability results for size-structured population dynamics models with maturation.
M. El-Doma*, University of Khartoum, Faculty of Mathematical Sciences, Khartoum-Sudan
(1074-92-11) -
9:00 a.m.
An potential-theoretic construction of the Schwarz-Christoffel map for multiply connected domains.
Valentin V Andreev, Lamar University
Timothy H McNicholl*, Lamar University
(1074-30-23) -
9:30 a.m.
Construction of Green's functions for two-dimensional Laplace equation in spherical coordinates.
Volodymyr Borodin*, Middle Tennessee State University
(1074-35-124) -
10:00 a.m.
Green's functions-based approach to the representation of elementary functions by infinite products.
Yuri A. Melnikov*, Professor of Mathematics, Middle Tennessee State University, Murfreesboro, TN 37132
(1074-65-219) -
10:30 a.m.
Mixed-enhanced quadrilateral finite elements with Wachspress-type functions.
Reinhard Piltner*, Department of Mathematical Sciences, Georgia Southern University
Lixin Li, Department of Computer Sciences, Georgia Southern University
(1074-74-174)
-
8:00 a.m.
-
Saturday October 15, 2011, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Continuous and Numerical Analysis in the Control of PDE's, II
Room 203, Burnett Hall
Organizers:
George Avalos, University of Nebraska-Lincoln
Mohammad Rammaha, University of Nebraska-Lincoln
Daniel Toundykov, University of Nebraska-Lincoln dtoundykov2@unl.edu
-
8:00 a.m.
Global regularity and scattering for quadratic Klein-Gordon equation in two space dimensions.
Atanas G. Stefanov*, University of Kansas
Vladimir Georgiev, University of Pisa, Italy
(1074-35-267) -
8:30 a.m.
On the unique continuation for some hyperbolic systems of PDE with time-independent $C^1$-coefficients.
Matthias Eller*, Department of Mathematics, Georgetown University
(1074-35-236) -
9:00 a.m.
Controlling the Constraints in Hyperbolic Evolution Systems.
Nicolae Tarfulea*, Purdue University Calumet
(1074-35-116) -
9:30 a.m.
Optimal source selection and sparsity regularization in diffuse optical tomography.
Jack Cooper*, Clemson University
(1074-35-311) -
10:00 a.m.
On the computation of tracking initial condition.
Yu-Min Chung*, Mathematics Dept., Indiana University-Bloomington
(1074-65-193) -
10:30 a.m.
Infinitesimal isometries on developable surfaces and asymptotic theories of elastic developable films.
Marta Lewicka*, University of Pittsburgh
(1074-49-247)
-
8:00 a.m.
-
Saturday October 15, 2011, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Dynamic Systems on Time Scales with Applications, II
Room 118, Burnett Hall
Organizers:
Lynn Erbe, University of Nebraska-Lincoln lerbe@math.unl.edu
Allan Peterson, University of Nebraska-Lincoln
-
8:00 a.m.
Existence of positive solutions of $2n$th order system periodic boundary value problems via eigenvalue approach.
Qingkai Kong, Northern Illinois University
Min Wang*, University of Tennessee at Chattanooga
(1074-34-122) -
8:30 a.m.
Gronwall's Inequality on Discrete Fractional Calculus.
Ferhan M. Atici*, Western Kentucky University, Bowling Green, KY.
Paul W. Eloe, University of Dayton, Dayton, OH.
(1074-39-111) -
9:00 a.m.
Oscillation of a Second-Order Linear Delay Dynamic Equation.
Raegan Higgins*, Texas Tech University
(1074-39-190) -
9:30 a.m.
The Rational Expectations: A New Formulation of the Single-Equation Model on Time Scales.
Funda Ekiz*, Western Kentucky University, Bowling Green, KY
Ferhan M. Atici, Western Kentucky University, Bowling Green, KY
(1074-39-181) -
10:00 a.m.
Periodic solutions of a second-order differential equation with $p$-Laplacian operator.
Eric R Kaufmann*, University of Arkansas at Little Rock
(1074-34-245) -
10:30 a.m.
Using time scales to study multi-interval Sturm-Liouville problems with interface conditions.
Qingkai Kong*, Northern Illinois University
Qi-Ru Wang, Zhongshan University, P. R. China
(1074-34-72)
-
8:00 a.m.
-
Saturday October 15, 2011, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Dynamical Systems and Operator Algebras, II
Room 119, Burnett Hall
Organizers:
Lewis Bowen, Texas A&M University lpbowen@math.tamu.edu
David Kerr, Texas A&M University
-
8:00 a.m.
Further Results on Strong Singularity for Subfactors.
Alan Wiggins*, University of Michigan-Dearborn
(1074-46-233) -
8:30 a.m.
The radius of comparison for crossed products and mean topological dimension.
Taylor Hines*, Purdue University
Andrew Toms, Purdue University
(1074-46-157) -
9:00 a.m.
Von Neumann Algebras of Hyperbolic Groups.
Ionut Chifan, University of Iowa
Thomas Sinclair*, UCLA
(1074-46-239) -
10:00 a.m.
Orbital equivalence relation on tiling spaces.
Antoine Julien*, University of Victoria (Canada)
(1074-37-324) -
10:30 a.m.
The Spectrum of Groupoid $C^*$-algebras.
Geoff R Goehle*, Western Carolina University
(1074-47-128)
-
8:00 a.m.
-
Saturday October 15, 2011, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Matrices and Graphs, II
Room 112, Avery Hall
Organizers:
In-Jae Kim, Minnesota State University in-jae.kim@mnsu.edu
Adam Berliner, St. Olaf College
Leslie Hogben, Iowa State University
Bryan Shader, University of Wyoming
-
8:00 a.m.
Bounding inertia sets of graphs.
Steve Butler*, Iowa State University
(1074-15-176) -
9:00 a.m.
The Inverse Inertia Problem for an Outerplanar Graph.
John Sinkovic*, Brigham Young University
(1074-15-330) -
9:30 a.m.
Minimum Skew Rank of Some Outerplanar Graphs.
Luz M. DeAlba*, Drake University
(1074-05-51) -
10:00 a.m.
The Inverse Eigenvalue Problem for Graphs of Low Minimum Rank.
Wayne Barrett*, Department of Mathematics, Brigham Young University
Seth Gibelyou, Provo, Utah
Mark Kempton, Department of Mathematics, University of California, San Diego
Nicole Malloy, Department of Mathematics, Brigham Young University
Curtis Nelson, Department of Mathematics, Brigham Young University
William Sexton, Department of Mathematics, Brigham Young University
John Sinkovic, Department of Mathematics, Brigham Young University
(1074-15-103) -
10:30 a.m.
Bounds for minimum rank problems from superpositions and cut sets.
Sivaram K. Narayan*, Central Michigan University
(1074-15-19)
-
8:00 a.m.
-
Saturday October 15, 2011, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Quantum Groups and Representation Theory, II
Room 111, Avery Hall
Organizers:
Jonathan Kujawa, University of Oklahoma kujawa@ou.edu
Natasha Rozhkovskaya, Kansas State University
-
8:00 a.m.
Cohomological detection for Lie superalgebras with applications to support varieties.
Daniel K. Nakano*, University of Georgia
(1074-17-55) -
9:00 a.m.
Yangians and quantum loop algebras.
Sachin Gautam*, Columbia University
(1074-81-145) -
9:30 a.m.
Support varieties and representation type of self-injective algebras.
Joerg Feldvoss*, Department of Mathematics and Statistics, University of South Alabama, Mobile, AL 36688
Sarah Witherspoon, Department of Mathematics, Texas A&M University, College Station
(1074-16-123) -
10:00 a.m.
Some quantum analogues of results from Lie algebra cohomology.
Christopher M. Drupieski*, University of Georgia
(1074-17-93) -
10:30 a.m.
Cohomology for infinitesimal unipotent algebraic and quantum groups.
Christopher M. Drupieski, University of Georgia
Daniel K. Nakano, University of Georgia
Nham V. Ngo*, University of Georgia
(1074-20-05)
-
8:00 a.m.
-
Saturday October 15, 2011, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Coding Theory, II
Room 110, Avery Hall
Organizers:
Christine Kelley, University of Nebraska-Lincoln ckelley2@math.unl.edu
Judy Walker, University of Nebraska-Lincoln
-
8:30 a.m.
Dualizing Trellises for Linear Block Codes.
Elizabeth A Weaver*, University of Kentucky
(1074-94-97) -
9:00 a.m.
Enumerating Trellis Pseudocodewords.
David Conti*, Claude Shannon Institute and School Of Mathematical Sciences, UCD, Dublin, Ireland
(1074-94-293) -
9:30 a.m.
Pseudocodewords and pseudoweights.
Nigel Boston*, University of Wisconsin - Madison
(1074-94-295) -
10:00 a.m.
On enumerating the pseudocodewords of a parity-check codes.
Wittawat Kositwattanarerk*, Clemson University
Gretchen L Matthews, Clemson University
(1074-94-149) -
10:30 a.m.
Can pseudocodewords be used to increase communication rates?
Nathan Axvig*, Virginia Military Institute
(1074-94-20)
-
8:30 a.m.
-
Saturday October 15, 2011, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Extremal and Probabilistic Combinatorics, II
Room 118, Avery Hall
Organizers:
Stephen Hartke, University of Nebraska-Lincoln hartke@math.unl.edu
Jamie Radcliffe, University of Nebraska-Lincoln
-
8:30 a.m.
The Chinese Postman Problem in regular graphs of odd degree.
Suil O, College of William and Mary
Douglas B. West*, University of Illinois - Urbana
(1074-05-194) -
9:00 a.m.
Residues and independence numbers of unigraphs.
Michael D. Barrus*, Black Hills State University
(1074-05-256) -
9:30 a.m.
Pancyclicity of 4-Connected, Claw-Free, $P_{10}$-Free Graphs.
Michael Ferrara*, University of Colorado Denver
TImothy Morris, University of Colorado Denver
Paul Wenger, University of Colorado Denver
(1074-05-156) -
10:00 a.m.
Finding Large Induced Subgraphs.
Hemanshu Kaul*, Illinois Institute of Technology
(1074-05-318) -
10:30 a.m.
On the edit distance for $K_{2,t}$-free graphs.
Ryan R. Martin*, Iowa State University
Tracy McKay, Iowa State University
(1074-05-175)
-
8:30 a.m.
-
Saturday October 15, 2011, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Local Commutative Algebra, II
Room 115, Burnett Hall
Organizers:
H. Ananthnarayan, University of Nebraska-Lincoln ahariharan2@math.unl.edu
Inês B. Henriques, University of California Riverside
Hamid Rahmati, Syracuse University
-
8:30 a.m.
Target elements and test ideals.
Melvin Hochster*, Department of Mathematics, University of Michigan, Ann Arbor
Wenliang Zhang, Department of Mathematics, University of Michigan, Ann Arbor
(1074-13-215) -
9:00 a.m.
$F$-pure thresholds of hypersurfaces.
Bhargav Bhatt, University of Michigan
Anurag K Singh*, University of Utah
(1074-13-200) -
9:30 a.m.
The weak Lefschetz property for monomial complete intersections in positive characteristic.
Andy Kustin, University of South Carolina
Adela Vraciu*, University of South Carolina
(1074-13-163) -
10:00 a.m.
Local cohomology and $G$-modules.
Emily E Witt*, University of Minnesota
(1074-13-286) -
10:30 a.m.
DG Ext and Yoneda Ext for DG modules.
Saeed Nasseh*, North Dakota State University
Sean Sather-Wagstaff, North Dakota State University
(1074-13-146)
-
8:30 a.m.
-
Saturday October 15, 2011, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Discrete Methods and Models in Biomathematics, II
Room 121, Burnett Hall
Organizers:
Dora Matache, University of Nebraska-Omaha
Jim Rogers, University of Nebraska-Omaha
Alan Veliz-Cuba, University of Nebraska-Lincoln aveliz-cuba2@unl.edu
-
9:00 a.m.
Dynamical and structural analysis of a T cell survival network identifies novel candidate therapeutic targets for large granular lymphocyte leukemia.
Assieh Saadatpour*, Department of Mathematics, The Pennsylvania State University, University Park, PA
Rui-Sheng Wang, Department of Physics, The Pennsylvania State University, University Park, PA
Aijun Liao, Penn State Hershey Cancer Institute, The Pennsylvania State University College of Medicine, Hershey, PA
Xin Liu, Penn State Hershey Cancer Institute, The Pennsylvania State University College of Medicine, Hershey, PA
Thomas P Loughran, Penn State Hershey Cancer Institute, The Pennsylvania State University College of Medicine, Hershey, PA
Istvan Albert, Department of Biochemistry and Molecular Biology, The Pennsylvania State University, University Park, PA
Reka Albert, Department of Physics, The Pennsylvania State University, University Park, PA
(1074-92-100) -
9:30 a.m.
Testing for fragment bias in high-throughput sequencing experiments.
Valerie Hower*, University of California, Berkeley
Lior Pachter, University of California, Berkeley
Richard Starfield, University of California, Berkeley
(1074-92-230) -
10:00 a.m.
Reverse Engineering of Discrete Models Using Algebraic Geometry.
Alan Veliz-Cuba*, University of Nebraska-Lincoln
(1074-14-290) -
10:30 a.m.
Using distance geometry to encode memory patterns in neuronal networks.
Carina Curto*, University of Nebraska-Lincoln
(1074-92-298)
-
9:00 a.m.
-
Saturday October 15, 2011, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Invariants in Knot Theory and Low-dimensional Topology, II
Room 109, Avery Hall
Organizers:
Mark Brittenham, University of Nebraska-Lincoln mbrittenham2@math.unl.edu
Robert Todd, University of Nebraska-Omaha rtodd@unomaha.edu
-
9:00 a.m.
Rogers-Ramanujan type identities coming from the colored Jones polynomial.
Oliver T Dasbach*, Louisiana State University
Cody Armond, Louisiana State University
(1074-57-268) -
9:30 a.m.
Open book foliations and contact manifolds.
Keiko Kawamuro*, University of Iowa
(1074-57-113) -
10:00 a.m.
The Kauffman polynomial and trivalent graphs.
Carmen Caprau*, California State University, Fresno
James Tipton, The University of Iowa
(1074-57-45) -
10:30 a.m.
Minimal triangulations for infinite families of 3--manifolds.
William H. Jaco*, Oklahoma State University
Jesse Johnson, Oklahoma State University
Stephan Tillmann, University of Queensland
(1074-57-162)
-
9:00 a.m.
-
Saturday October 15, 2011, 9:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Recent Directions in Number Theory, I
Room 106, Avery Hall
Organizers:
Alina Cojocaru, University of Illinois at Chicago
Michael Zieve, University of Michigan zieve@umich.edu
-
9:00 a.m.
Expander Graphs in Arithmetic Geometry.
Jordan S. Ellenberg, University of Wisconsin
Chris Hall*, University of Wyoming
Emmanuel Kowalski, ETH Zurich
(1074-11-235) -
10:00 a.m.
L-functions of families of toric exponential sums.
C. Douglas Haessig*, University of Rochester, New York
(1074-11-70)
-
9:00 a.m.
-
Saturday October 15, 2011, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Recent Progress in Operator Algebras, II
Room 120, Burnett Hall
Organizers:
Allan P. Donsig, University of Nebraska-Lincoln adonsig1@unl.edu
David R. Pitts, University of Nebraska-Lincoln
-
9:00 a.m.
Isomorphism of noncommutative domain algebras.
Alvaro Arias*, University of Denver
Frederic Latremoliere, University of Denver
(1074-47-195) -
9:30 a.m.
Aperiodicity Conditions in Topological $k$-Graphs.
Sarah E Wright*, College of the Holy Cross
(1074-46-95) -
10:00 a.m.
Perturbations of crossed product II$_1$ factors.
Jan M. Cameron*, Vassar College
(1074-47-300) -
10:30 a.m.
Combinatorial Algebra for Normed Structures.
Will Grilliette*, Alfred University
(1074-47-260)
-
9:00 a.m.
-
Saturday October 15, 2011, 11:05 a.m.-11:55 a.m.
Invited Address
Questions about the reductions modulo primes of an elliptic curve.
Room 115, Avery Hall
Alina Cojocaru*, University of Illinois at Chicago and Mathematics Institute of the Romanian Academy
(1074-11-02) -
Saturday October 15, 2011, 1:25 p.m.-2:15 p.m.
Invited Address
The happy marriage between arithmetic geometry and dynamical systems.
Room 115, Avery Hall
Michael Zieve*, University of Michigan
(1074-11-03) -
Saturday October 15, 2011, 2:30 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Algebraic Geometry and Graded Commutative Algebra, II
Room 103, Burnett Hall
Organizers:
Susan Cooper, Central Michigan University s.cooper@cmich.edu
Brian Harbourne, University of Nebraska-Lincoln
-
2:30 p.m.
Stabilization of multigraded Betti numbers.
Tai H Ha*, Tulane University
(1074-13-77) -
3:00 p.m.
Resurgence and related questions for two intersecting lines in $\mathbb{P}^2$.
Annika Denkert*, University of Nebraska-Lincoln
(1074-14-274) -
3:30 p.m.
Toward a scheme-theoretic Littlewood-Richardson rule.
Nickolas Hein*, Texas A&M University
(1074-14-49) -
4:00 p.m.
A Generalized Hochster's Theta Function.
W. Frank Moore, Wake Forest University
Greg Peipmeyer, University of Missouri
Mark E. Walker, University of Nebraska
Sandra Spiroff*, University of Mississippi
(1074-13-133)
-
2:30 p.m.
-
Saturday October 15, 2011, 2:30 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Algorithmic and Geometric Properties of Groups and Semigroups, III
Room 119, Avery Hall
Organizers:
Susan Hermiller, University of Nebraska-Lincoln shermiller2@math.unl.edu
John Meakin, University of Nebraska-Lincoln
-
2:30 p.m.
Spectral rigidity of automorphic orbits in free groups.
Ilya Kapovich*, University of Illinois at Urbana-Champaign
Mathieu Carette, Université catholique de Louvain
Stefano Francaviglia, Department of Mathematics, University of Bologna
Armando Martino, School of Mathematics, University of Southampton
(1074-20-63) -
3:00 p.m.
Towards the Second Integral Homology of $IA_3$.
Owen Baker*, McMaster University
(1074-20-189) -
3:30 p.m.
On the linearity of automorphism groups of right-angled Artin groups.
Hanna Bennett*, University of Michigan
(1074-20-232) -
4:00 p.m.
On restricting free factors in relatively free groups.
Lucas Sabalka*, Binghamton University
Dmytro Savchuk, Binghamton University
(1074-20-141)
-
2:30 p.m.
-
Saturday October 15, 2011, 2:30 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Association Schemes and Related Topics, III
Room 108, Avery Hall
Organizers:
Sung Y. Song, Iowa State University sysong@iastate.edu
Paul Terwilliger, University of Wisconsin Madison
-
2:30 p.m.
Constructions of coherent configurations from finite geometries.
Sylvia A. Hobart*, University of Wyoming
(1074-05-301) -
3:00 p.m.
A characterization of Leonard pairs using the parameters ${a_{i}}_{i=0}^{d}$.
Edward D. Hanson*, University of Wisconsin-Madison
(1074-15-170) -
3:30 p.m.
Terwilliger algebras of Bol loops.
Brian W Curtin*, University of South Florida
(1074-05-144) -
4:00 p.m.
Projective planes in which every quadrangle lies on a unique Baer subplane.
Tim Penttila*, Colorado State University
(1074-05-60)
-
2:30 p.m.
-
Saturday October 15, 2011, 2:30 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Asymptotic Behavior and Regularity for Nonlinear Evolution Equations, III
Room 204, Burnett Hall
Organizers:
Petronela Radu, University of Nebraska-Lincoln pradu@math.unl.edu
Lorena Bociu, University of Nebraska-Lincoln
-
2:30 p.m.
On the Asymptotic Behavior of Strongly Damped Wave Equations.
Ryo Ikehata, Hiroshima University, Japan
Grozdena Todorova, University of Tennessee-Knoxville, TN
Borislav Yordanov*, University of Tennessee-Knoxville, TN
(1074-35-292) -
3:00 p.m.
Instability of steady states for damped nonlinear wave equations.
Stephen Pankavich*, United States Naval Academy
Petronela Radu, University of Nebraska, Lincoln
(1074-35-125) -
3:30 p.m.
Uniform stablization for semilinear system of elasticity with nonlinear Neumann boundary damping.
Jing Zhang*, University of Virginia
Irena Lasiecka, University of Virginia
(1074-35-86) -
4:00 p.m.
On a coupled system of incompressible fluid and nonlinear elasticity.
Lorena V Bociu*, NCSU
Jean-Paul Zolesio, CNRS-INLN
(1074-35-130)
-
2:30 p.m.
-
Saturday October 15, 2011, 2:30 p.m.-3:50 p.m.
Special Session on Coding Theory, III
Room 110, Avery Hall
Organizers:
Christine Kelley, University of Nebraska-Lincoln ckelley2@math.unl.edu
Judy Walker, University of Nebraska-Lincoln
-
2:30 p.m.
Analysis and Design of Two Edge Type LDPC Codes for the BEC Wiretap Channel.
Vishwambhar Rathi, Royal Institute of Technology
Mattias Andersson, Royal Institute of Technology
Ragnar Thobaben, Royal Institute of Technology
Joerg Kliewer*, New Mexico State University
Mikael Skoglund, Royal Institute of Technology
(1074-94-263) -
3:00 p.m.
Designing high-rate codes for flash memories with increased rewrites.
Kathryn A Haymaker*, University of Nebraska - Lincoln
(1074-94-275) -
3:30 p.m.
Constructions of codes in permutations.
Alexander Barg*, University of Maryland
Arya Mazumdar, University of Maryland/MIT
Gilles Zemor, University of Bordeaux
(1074-94-321)
-
2:30 p.m.
-
Saturday October 15, 2011, 2:30 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Commutative Algebra, III
Room 107, Burnett Hall
Organizers:
Christina Eubanks-Turner, University of Louisiana at Lafayette ceturner@louisiana.edu
Aihua Li, Montclair State University
-
2:30 p.m.
New Directions in Boij-Söderberg Theory.
Courtney Gibbons*, University of Nebraska-Lincoln
(1074-13-79) -
3:00 p.m.
Ultra-filter closures of collections of valuation domains.
K Alan Loper*, Ohio State University
Carmelo Finocchiaro, University of Rome 3
(1074-13-262) -
3:30 p.m.
Hilbert Coefficients of Parameter Ideals.
Lori A McDonnell*, Ashland University
(1074-13-234) -
4:00 p.m.
Characterizing the ring extensions that satisfy FIP or FCP.
David E. Dobbs*, University of Tennessee
Gabriel Picavet, Universite Blaise Pascal
Martine Picavet-L'Hermitte, Universite Blaise Pascal
(1074-13-42)
-
2:30 p.m.
-
Saturday October 15, 2011, 2:30 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Computational and Applied Mathematics, III
Room 124, Burnett Hall
Organizers:
Ludwig Kohaupt, Beuth University of Technology Berlin, Germany kohaupt@bht-berlin.de
Yan Wu, Georgia Southern University
-
2:30 p.m.
Time scale choices on shape function-based spatiotemporal interpolation method for evaluating population exposure to fine particulate matter pollution.
Lixin Li*, Department of Computer Sciences, Georgia Southern University
(1074-68-168) -
3:00 p.m.
Measuring the Impact of Time Scale Choice on Spatiotemporal Interpolation using Parallel Computing.
Derek Ratcliff*, Department of Computer Sciences, Georgia Southern University
Lixin Li, Department of Computer Sciences, Georgia Southern University
Robert Cook, Department of Computer Sciences, Georgia Southern University
(1074-68-147) -
3:30 p.m.
A piecewise linear maximum entropy method for calculating invariant measures of interval mappings.
J. Ding*, University of Southern Mississippi
N. Rhee, University of Missouri atKansas City
(1074-65-09) -
4:00 p.m.
Classification of gene regulatory networks.
Jonas Denissen*, Freie Universität Berlin
(1074-92-216)
-
2:30 p.m.
-
Saturday October 15, 2011, 2:30 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Continuous and Numerical Analysis in the Control of PDE's, III
Room 203, Burnett Hall
Organizers:
George Avalos, University of Nebraska-Lincoln
Mohammad Rammaha, University of Nebraska-Lincoln
Daniel Toundykov, University of Nebraska-Lincoln dtoundykov2@unl.edu
-
2:30 p.m.
Exact controllability for multilayer Rao-Nakra beams and plates.
Scott W. Hansen*, Iowa State University
Ahmet Ozkan Ozer, University of Waterloo
(1074-93-322) -
3:00 p.m.
Systems of Nonlinear Wave Equations with Damping and Supercritical Boundary and Interior Sources.
Yanqiu Guo*, University of Nebraska-Lincoln
Mohammad A. Rammaha, University of Nebraska-Lincoln
(1074-35-109) -
3:30 p.m.
Well-posedness and Asymptotic Behavior of Nonlinear Flow-Structure Interactions.
Justin T Webster*, University of Virginia
(1074-35-90) -
4:00 p.m.
Attractor for a non-dissipative von Karman plate with damping in free boundary conditions.
Bociu Lorena, North Carolina State University
Daniel Toundykov*, University of Nebraska-Lincoln
(1074-35-88)
-
2:30 p.m.
-
Saturday October 15, 2011, 2:30 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Discrete Methods and Models in Biomathematics, III
Room 121, Burnett Hall
Organizers:
Dora Matache, University of Nebraska-Omaha
Jim Rogers, University of Nebraska-Omaha
Alan Veliz-Cuba, University of Nebraska-Lincoln aveliz-cuba2@unl.edu
-
2:30 p.m.
From network structure to neural code topology.
Vladimir Itskov*, UNL
(1074-92-299) -
3:00 p.m.
Macro-level modeling of the response of C. elegans reproduction to chronic heat stress.
Patrick D McMullen*, Department of Chemical and Biological Engineering, Northwestern University
Erin Z Aprison, Department of Ecology and Evolution, University of Chicago
Peter B Winter, Department of Chemical and Biological Engineering, Northwestern University
Luis AN Amaral, Department of Chemical and Biological Engineering, Northwestern University
Richard I Morimoto, Department of Molecular Biosciences, Northwestern University
Ilya Ruvinsky, Department of Ecology and Evolution, University of Chicago
(1074-00-329) -
3:30 p.m.
Boolean Model of Budding Yeast Cell Cycle.
Robert Todd*, University of Nebraska at Omaha
Tomas Helikar, University of Nebraska at Omaha
(1074-92-259) -
4:00 p.m.
The Cell Collective: A collaborative modeling platform for biological processes.
Tomas Helikar*, University of Nebraska-Omaha
(1074-92-310)
-
2:30 p.m.
-
Saturday October 15, 2011, 2:30 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Dynamic Systems on Time Scales with Applications, III
Room 118, Burnett Hall
Organizers:
Lynn Erbe, University of Nebraska-Lincoln lerbe@math.unl.edu
Allan Peterson, University of Nebraska-Lincoln
-
2:30 p.m.
Existence of multiple solutions for a generalized discrete beam equation.
Lingju Kong*, University of Tennessee at Chattanooga
Qingkai Kong, Northern Illinois University
John R. Graef, University of Tennessee at Chattanooga
(1074-39-135) -
3:00 p.m.
Poisson's inequality for a Dirichlet problem on a time scale.
Gro Hovhannisyan*, Kent State University
(1074-35-66) -
3:30 p.m.
Existence of positive solutions of a two point boundary value problem for a singular nonlinear semipositone dynamic equations system.
Rajendra B Dahal*, Coastal Carolina University
(1074-39-207) -
4:00 p.m.
Application of Time Scale Calculus to the Growth and Development in Populations of Stomoxys calcitrans.
Heidi Berger*, Simpson College
(1074-39-261)
-
2:30 p.m.
-
Saturday October 15, 2011, 2:30 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Dynamical Systems and Operator Algebras, III
Room 119, Burnett Hall
Organizers:
Lewis Bowen, Texas A&M University lpbowen@math.tamu.edu
David Kerr, Texas A&M University
-
2:30 p.m.
Algebraic and quasiequivalence of type III representations of simple nuclear C*-algebras.
Ping Wong Ng*, University of Louisiana at Lafayette
(1074-46-218) -
3:00 p.m.
Ergodic measures and characters of transformation groups.
Konstantin Medynets*, Ohio State University
(1074-37-56) -
4:00 p.m.
$G$-odometers and classification of $C^*$-algebras.
José R. Carrión*, Purdue University
(1074-46-284)
-
2:30 p.m.
-
Saturday October 15, 2011, 2:30 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Extremal and Probabilistic Combinatorics, III
Room 118, Avery Hall
Organizers:
Stephen Hartke, University of Nebraska-Lincoln hartke@math.unl.edu
Jamie Radcliffe, University of Nebraska-Lincoln
-
2:30 p.m.
Degree Ramsey numbers of double-stars.
William B. Kinnersley*, University of Illinois at Urbana-Champaign
Kevin G. Milans, University of South Carolina
Douglas B. West, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1074-05-302) -
3:00 p.m.
Anti-Ramsey number of matchings in hypergraphs.
Michael Young*, Iowa State University
Lale Ozkahya, Iowa State University
(1074-05-159) -
3:30 p.m.
$\delta(G)$-Size Rainbow Matchings in Properly Edge-Colored Graphs.
Jennifer Diemunsch, University of Colorado Denver
Michael Ferrara, University of Colorado Denver
Casey Moffatt, University of Colorado Denver
Florian Pfender, University of Rostock
Paul S Wenger*, University of Colorado Denver
(1074-05-155) -
4:00 p.m.
Large Rainbow Matchings in Graphs.
A. Kostochka, University of Illinois at Urbana Champaign
M. Yancey*, University of Illinois at Urbana Champaign
(1074-05-278)
-
2:30 p.m.
-
Saturday October 15, 2011, 2:30 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Invariants in Knot Theory and Low-dimensional Topology, III
Room 109, Avery Hall
Organizers:
Mark Brittenham, University of Nebraska-Lincoln mbrittenham2@math.unl.edu
Robert Todd, University of Nebraska-Omaha rtodd@unomaha.edu
-
2:30 p.m.
Combinatorial Floer Homology for Spatial Graphs.
Shelly Harvey*, Rice University
Danielle O'Donnol, Smith College
(1074-57-166) -
3:00 p.m.
Bridge Numbers and Integral Surgery.
Kenneth L. Baker*, University of Miami
Cameron Gordon, University of Texas
John Luecke, University of Texas
(1074-57-237) -
3:30 p.m.
Complements of line arrangements in the complex projective plane.
Kristopher Williams*, Doane College
(1074-55-78) -
4:00 p.m.
Guts of surfaces and the colored Jones polynomial.
David Futer, Temple University
Efstratia Kalfagianni, Michigan State University
Jessica S Purcell*, Brigham Young University
(1074-57-134)
-
2:30 p.m.
-
Saturday October 15, 2011, 2:30 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Local Commutative Algebra, III
Room 115, Burnett Hall
Organizers:
H. Ananthnarayan, University of Nebraska-Lincoln ahariharan2@math.unl.edu
Inês B. Henriques, University of California Riverside
Hamid Rahmati, Syracuse University
-
2:30 p.m.
The bi-graded structure of Symmetric Algebras with applications to Rees rings.
Andrew R. Kustin*, University of South Carolina
Claudia Polini, University of Notre Dame
Bernd Ulrich, Purdue University
(1074-13-89) -
3:00 p.m.
Rees algebras of square-free monomial ideals.
Louiza Fouli*, New Mexico State University
Kuei-Nuan Lin, University of California, Riverside
(1074-13-154) -
3:30 p.m.
On the Cohen-Macaulayness of the conormal module of an ideal.
Paolo Mantero*, Purdue Univeristy
Yu Xie, University of Notre Dame
(1074-13-08) -
4:00 p.m.
Connected sums of simplicial complexes.
W. Frank Moore*, Wake Forest University
Tomoo Matsumura, KAIST
(1074-13-327)
-
2:30 p.m.
-
Saturday October 15, 2011, 2:30 p.m.-4:15 p.m.
Special Session on Matrices and Graphs, III
Room 112, Avery Hall
Organizers:
In-Jae Kim, Minnesota State University in-jae.kim@mnsu.edu
Adam Berliner, St. Olaf College
Leslie Hogben, Iowa State University
Bryan Shader, University of Wyoming
-
2:30 p.m.
Propagation Times of Graphs.
My Huynh*, Arizona State University
(1074-15-167) -
3:00 p.m.
Colin de Verdière parameters of chordal graphs.
Lon H Mitchell*, American Mathematical Society
Shaun M Fallat, University of Regina
(1074-05-16) -
3:30 p.m.
Matrix classes: old and new.
Richard A. Brualdi*, University of Wisconsin, Madison
(1074-05-53)
-
2:30 p.m.
-
Saturday October 15, 2011, 2:30 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Quantum Groups and Representation Theory, III
Room 111, Avery Hall
Organizers:
Jonathan Kujawa, University of Oklahoma kujawa@ou.edu
Natasha Rozhkovskaya, Kansas State University
-
2:30 p.m.
Deformed Enveloping Algebras.
Yorck Sommerhäuser*, University of South Alabama
(1074-16-320) -
3:00 p.m.
Tensor product varieties, perverse sheaves and stability conditions.
Yiqiang Li*, SUNY, Buffalo
(1074-16-27) -
3:30 p.m.
Geometric approach to Hall algebra of representations of Quivers over local ring.
Zhaobing Fan*, Kansas State University
(1074-13-115) -
4:00 p.m.
Crystal bases for the quantum queer superalgebra and semistandard decomposition tableaux.
Dimitar Grantcharov*, University of Texas at Arlington
Ji Hye Jung, Seoul National University
Seok-Jin Kang, Seoul National University
Masaki Kashiwara, Kyoto University
Myungho Kim, Seoul National University
(1074-17-139)
-
2:30 p.m.
-
Saturday October 15, 2011, 2:30 p.m.-4:15 p.m.
Special Session on Recent Directions in Number Theory, II
Room 106, Avery Hall
Organizers:
Alina Cojocaru, University of Illinois at Chicago
Michael Zieve, University of Michigan zieve@umich.edu
-
2:30 p.m.
Binary theta series and modular forms with complex multiplication.
Ernst Kani*, Queen's University at Kingston
(1074-11-171) -
3:30 p.m.
Automorphism groups of a family of maximal curves.
Bob Guralnick, U. Southern California
Beth Malmskog, Wesleyan
Rachel Pries*, Colorado State University
(1074-11-99)
-
2:30 p.m.
-
Saturday October 15, 2011, 2:30 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Recent Progress in Operator Algebras, III
Room 120, Burnett Hall
Organizers:
Allan P. Donsig, University of Nebraska-Lincoln adonsig1@unl.edu
David R. Pitts, University of Nebraska-Lincoln
-
2:30 p.m.
Fuglede-Kadison determinants for operators in the von Neumann algebra of an equivalence relation.
Catalin Georgescu, University of South Dakota
Gabriel Picioroaga*, University of South Dakota
(1074-47-47) -
3:00 p.m.
Viewing tight inverse semigroup algebras as partial crossed products.
David Milan*, The University of Texas at Tyler
Benjamin Steinberg, Carleton University
(1074-47-283) -
3:30 p.m.
Second moments of unitaries in a II$_1$-factor.
Kate Juschenko*, Texas A&M University
Kenneth Dykema, Texas A&M University
(1074-46-332) -
4:00 p.m.
Contractive spectral triples for crossed products.
Alan L. Paterson*, University of Colorado, Boulder, Colorado 80309
(1074-46-81)
-
2:30 p.m.
-
Saturday October 15, 2011, 3:00 p.m.-4:25 p.m.
Session for Contributed Papers
Room 19, Avery Hall
-
3:15 p.m.
Analytical solution of Bessel differential equation.
Ali Abd Albaghdadi*, Iraq-Baghdad
(1074-34-28) -
3:45 p.m.
The synchronization rate for exact $\epsilon$-machines.
Nicholas F. Travers*, UC Davis
James P. Crutchfield, UC Davis
(1074-60-184) -
4:00 p.m.
Effects of Pressure Stress Work and Viscous Dissipation in Mixed Convection Flow along a Vertical Flat Plate in Presence of Heat Generation.
Md Abdus Samad Bhuiyan*, Brock University
(1074-65-285) -
4:15 p.m.
Perturbation theory for the approximation of stability spectra by QR methods for products of linear operators.
Mohamed Badawy*, University of Kansas
Erik S. Van Vleck, University of Kansas
(1074-65-273)
-
3:15 p.m.
-
Saturday October 15, 2011, 4:40 p.m.-5:30 p.m.
Erdős Memorial Lecture
Recovering the unseen: Some recent advances in low-rank matrix reconstruction.
Union Ballroom, Student Union Building
Emmanuel Candes*, Stanford University
(1074-49-04) -
Saturday October 15, 2011, 5:30 p.m.-6:30 p.m.
Erd\Hos Reception
Union Centennial Room, Student Union Building
Inquiries: meet@ams.org