AMS Sectional Meeting Program by Day
Current as of Sunday, October 27, 2013 00:27:01
Special Event or Lecture · Inquiries: meet@ams.org
Fall Central Sectional Meeting
Washington University, St. Louis, MO
October 18-20, 2013 (Friday - Sunday)
Meeting #1094
Associate secretaries:
Georgia M. Benkart, AMS benkart@math.wisc.edu
Sunday October 20, 2013
-
Sunday October 20, 2013, 8:00 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Algebraic and Combinatorial Invariants of Knots, IV
Room 103, Eads Hall
Organizers:
Heather Dye, McKendree University
Allison Henrich, Seattle University henricha@seattleu.edu
Aaron Kaestner, North Park University
Louis Kauffman, University of Illinois
-
8:00 a.m.
The Three Loop Invariant.
Heather A. Dye*, Lebanon
Micah Chrisman, Monmouth University
(1094-57-67) -
8:30 a.m.
Rigid isotopy classification of real rational knots in the 3-sphere.
Shane D'Mello*, Stony Brook University, New York
(1094-51-208) -
9:00 a.m.
Twist Spinning Knotted Trivalent Graphs.
J. Scott Carter, University of South Alabama
Seung Yeop Yang*, George Washington University
(1094-57-213) -
9:30 a.m.
sl4 web combinatorics.
Heather M. Russell*, Washington College
(1094-57-317) -
10:00 a.m.
Yang-Baxter state models and singular links.
Carmen Caprau*, California State University, Fresno
(1094-57-226) -
10:30 a.m.
A cellular basis for the generalized Temperly-Lieb Algebra and Mahler Measure.
Xuanting Cai, Google
Robert G. Todd*, University of Nebraska at Omaha
(1094-55-46) -
11:00 a.m.
Using Alexander Polynomials to Detect Fiberedness.
Azadeh Rafizadeh*, William Jewell College
(1094-57-24) -
11:30 a.m.
On the topology of the coefficients of the Alexander-Conway polynomials.
Chichen M Tsau*, Department of Mathematics and Computer Science, Saint Louis University, St. Louis, MO, 63103
(1094-57-09)
-
8:00 a.m.
-
Sunday October 20, 2013, 8:00 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Wavelets, Frames, and Related Expansions, IV
Room 101, Duncker Hall
Organizers:
Marcin Bownik, University of Oregon mbownik@uoregon.edu
Darrin Speegle, Saint Louis University
Guido Weiss, Washington University in St. Louis
-
8:00 a.m.
Bergman spaces as coorbits.
Gestur Olafsson*, LSU
Jens G Christensen, Colgate University
(1094-46-345) -
8:30 a.m.
Sparsity of spatially decaying matrices.
Nader Motee, Lehigh University
Qiyu Sun*, University of Central Florida
(1094-42-312) -
9:00 a.m.
Spectrally Uniform Frames.
Deguang Han*, University of Central Florida
(1094-46-86) -
9:30 a.m.
Fuglede's conjecture in dimension one.
Dorin Ervin Dutkay*, University of Central Florida
(1094-42-146) -
10:00 a.m.
Bases of translates and BMO.
Morten Nielsen, Department of Mathematics, Aalborg University, Denmark
Hrvoje Šikić*, Department of Mathematics, University of Zagreb, Croatia
(1094-42-41) -
10:30 a.m.
Dynamical sampling of evolving signals.
Ilya A. Krishtal*, Northern Illinois University
(1094-42-155) -
11:00 a.m.
Shearlet methods for the analysis of singularities.
Demetrio Labate*, University of Houston
Kanghui Guo, Missouri State University
(1094-42-43) -
11:30 a.m.
Gabor shearlets: tightness, low redundancy and sparse approximations.
Bernhard G Bodmann*, University of Houston
Gitta Kutyniok, Technische Universitaet Berlin, Germany
Xiaosheng Zhuang, City University of Hong Kong, China
(1094-42-205)
-
8:00 a.m.
-
Sunday October 20, 2013, 8:30 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Advances in Difference, Differential, and Dynamic Equations with Applications, IV
Room 202, Anheuser-Busch Hall
Organizers:
Elvan Akin, Missouri S&T University akine@mst.edu
Youssef Raffoul, University of Dayton
Agacik Zafer, American University of the Middle East
-
8:30 a.m.
Stochastic differential and difference equation models for extinction or collapse.
Harold M Hastings*, Hofstra Univ, Hempstead, NY and Simon's Rock, Great Barrington, MA
(1094-39-369) -
9:00 a.m.
Oscillation of second order neutral mixed type dynamic equations.
Yeter Sahiner*, Hacettepe University, Ankara, Turkey
(1094-34-134) -
9:30 a.m.
Positive Solutions to a Second Order Dynamic Equation.
Jacob J Weiss*, University of Nebraska - Kearney
(1094-34-113) -
10:00 a.m.
Numerical methods for finding stationary states of the Gross-Pitaevskii equation.
Parimah Kazemi*, Beloit College
Ionut Danaila, Laboratoire de Mathématiques Raphaël Salem
(1094-35-182) -
10:30 a.m.
Remarks on the global regularity of two-dimensional magnetohydrodynamics system with zero dissipation.
Kazuo Yamazaki*, Department of Mathematics, Oklahoma State University
(1094-35-150) -
11:00 a.m.
New Method for Solving the One-Dimensional Sine--Gordon Equation.
Ali Akgul*, Diyarbakir
Mustafa Inc, Elazig
Adem Kilicman, Putra University
(1094-35-61) -
11:30 a.m.
Inverse Nodal Problem for P-Laplacian energy-dependent Sturm-Liouville Operator.
Hikmet Koyunbakan*, Missouri University of Science and Technology
(1094-34-72)
-
8:30 a.m.
-
Sunday October 20, 2013, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Advances in Mathematical Methods for Disease Modeling, II
Room 122, Ridgeley Hall
Organizers:
Jimin Ding, Washington University in St. Louis
Necibe Tuncer, University of Tulsa
Naveen K. Vaidya, University of Missouri-Kansas City vaidyan@umkc.edu
-
8:30 a.m.
Global Stability Analysis of HIV Infection Model with Latent Infected $CD4^+$ Reservoir and HAART Therapy Optimization.
A. Tridane*, Department of Mathematical Sciences, United Arab Emirates University
B. El Boukari, Laboratory of Analysis, Modeling and Simulation, Department of Mathematics and Computer Science, Faculty of Sciences
N. Yousfi, Laboratory of Analysis, Modeling and Simulation, Department of Mathematics and Computer Science, Faculty of Sciences
(1094-92-78) -
9:00 a.m.
Multi-Scale Modeling of Immune Responses to Viral Infections: Mathematical and Statistical Challenges.
Hulin Wu*, University of Rochester
(1094-34-82) -
9:30 a.m.
Modeling hepatitis C virus dynamics in the era of new drugs.
Libin Rong*, Oakland University
(1094-92-269) -
10:00 a.m.
Immune Control of Equine Infectious Anemia Virus Infection by Cell-Mediated and Humoral Responses.
Elissa J. Schwartz*, Washington State University
Kasia A. Pawelek, University of South Carolina Beaufort
Karin Harrington, Washington State University
Richard Cangelosi, Washington State University
Silvia Madrid, Washington State University
(1094-92-402) -
10:30 a.m.
Discussion
-
8:30 a.m.
-
Sunday October 20, 2013, 8:30 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Algebraic Cycles and Coherent Sheaves, IV
Room 207, Cupples Hall
Organizers:
Roya Beheshti, Washington University in St. Louis
Matt Kerr, Washington University in St. Louis matkerr@math.wustl.edu
N. Mohan Kumar, Washington University in St. Louis
-
8:30 a.m.
Infinitesimal Lefschetz theorems for Chow groups.
Ravindra Girivaru*, University of Missouri -- St. louis
Deepam Patel, IHES, France
(1094-14-64) -
9:30 a.m.
Higher algebraic K-theory and tangent spaces to Chow groups.
Sen Yang*, Louisiana State University
(1094-14-375) -
10:00 a.m.
The Hodge Theory of Degenerating Hypersurfaces.
Eric Katz*, University of Waterloo
(1094-14-180) -
11:00 a.m.
Kashiwara conjugation for twisted D-modules.
Patrick Gerald Brosnan*, University of Maryland
(1094-14-367)
-
8:30 a.m.
-
Sunday October 20, 2013, 8:30 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Commutative Algebra, IV
Room 115, Cupples Hall
Organizers:
Lianna Sega, University of Missouri, Kansas City
Hema Srinivasan, University of Missouri, Columbia SrinivasanH@missouri.edu
-
8:00 a.m.
Injective Modules under Faithfully Flat Ring Extensions.
Fatih Koksal*, Texas Tech University, Lubbock, TX 79409, U.S.A.
(1094-13-390) -
8:30 a.m.
Generalized Koszul properties of compressed Gorenstein local rings.
Justin C Hoffmeier*, University of Missouri - Kansas City
Liana Sega, University of Missouri - Kansas City
(1094-13-287) -
9:00 a.m.
Stable Forms of Extensions of Local Rings along a Valuation.
Vinh An Pham*, University of Missouri-Columbia
(1094-13-286) -
9:30 a.m.
Rigid modules over complete intersections.
Craig Huneke, University of Virginia
Srikanth Iyengar, University of Nebraska
Roger Wiegand*, University of Nebraska
(1094-13-57) -
10:00 a.m.
An unsatisfying bijection.
Christopher Francisco, Oklahoma State University
Jeff Mermin*, Oklahoma State University
Jay Schweig, Oklahoma State University
(1094-13-316) -
10:30 a.m.
Limit multiplicities for pairs of ideals.
Catalin Ciuperca*, North Dakota State University
(1094-13-360) -
11:00 a.m.
Connected sums of $k$-algebras.
H. Ananthnarayan, I.I.T. Bombay
E. Celikbas*, University of Missouri-Columbia
Z. Yang, University of Nebraska-Lincoln
(1094-13-224) -
11:30 a.m.
Approximations of totally acyclic complexes.
Kristen A Beck, Department of Mathematics, University of Arizona
Petter Andreas Bergh, Institutt for matematiske fag, Norges teknisk-naturviten skapelige universitet
David A Jorgensen*, Department of Mathematics, University of Texas at Arlington
Frank Moore, Department of Mathematics, Wake Forest University
(1094-13-298)
-
8:00 a.m.
-
Sunday October 20, 2013, 8:30 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Computability Across Mathematics, III
Room 219, Ridgeley Hall
Organizers:
Wesley Calvert, Southern Illinois University wcalvert@siu.edu
Johanna Franklin, University of Connecticut
-
8:30 a.m.
Isomorphisms between $\text{low}_{n}$ and computable boolean algebras.
Jonathan Stephenson*, University of Chicago
(1094-03-189) -
9:00 a.m.
The Computable Structure of Artinian Rings.
Chris J Conidis*, Vanderbilt University
(1094-03-76) -
9:30 a.m.
The $\Sigma^1_1$-Completeness of the Decomposability Problem for Torsion-Free Abelian Groups.
Kyle Riggs*, Indiana University
(1094-03-223) -
10:00 a.m.
Effective Symmetry Breaking.
Rebecca M. Steiner*, Vanderbilt University
(1094-03-372) -
10:30 a.m.
Discussion -
11:00 a.m.
Problem Session -
11:30 a.m.
Problem Session
-
8:30 a.m.
-
Sunday October 20, 2013, 8:30 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Convex Geometry and its Applications, IV
Room 203, Eads Hall
Organizers:
Susanna Dann, University of Missouri
Alexander Koldobsky, University of Missouri
Peter Pivovarov, University of Missouri pivovarovp@missouri.edu
-
8:30 a.m.
Perimeter under multiple Steiner symmetrizations.
Almut Burchard*, University of Toronto
(1094-28-70) -
9:00 a.m.
A class of geometric inequalities for convex bodies.
Alina Stancu*, Concordia University
(1094-52-99) -
9:30 a.m.
Euclidean grid structures in Banach spaces.
Daniel John Fresen*, Yale University
(1094-46-326) -
10:00 a.m.
An Asymptotically Sharpform of Ball's Integral Inequality.
Susanna Spektor*, University of Alberta
(1094-33-111) -
10:30 a.m.
A note on intersection bodies and Lorentz balls in dimensions greater than 4.
Patrick Kipley Spencer*, University of Missouri
(1094-52-123) -
11:00 a.m.
The $\chi$-distribution and the randomized Dvoretzky's theorem in $l_\infty^n$.
Konstantin E. Tikhomirov*, University of Alberta
(1094-52-132) -
11:30 a.m.
A short proof for an upper bound of the Banach-Mazur distance to the cube.
Pierre Youssef*, University of Alberta
(1094-52-69)
-
8:30 a.m.
-
Sunday October 20, 2013, 8:30 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Geometric Aspects of 3-Manifold Invariants, IV
Room 102, Eads Hall
Organizers:
Oliver Dasbach, Louisiana State University
Effie Kalfagianni, Michigan State University kalfagia@math.msu.edu
-
8:30 a.m.
Growth of homology in finite abelian coverings.
Thang Le*, Georgia Insitute of Technology
(1094-57-167) -
9:00 a.m.
Knot contact homology and representations of the knot group.
Christopher R Cornwell*, Duke University
(1094-57-127) -
9:30 a.m.
Systoles and Dehn surgery for hyperbolic 3-manifolds.
Grant S Lakeland*, University of Illinois Urbana-Champaign
Christopher J Leininger, University of Illinois Urbana-Champaign
(1094-57-124) -
10:00 a.m.
The Multiple Tails of Torus Knots.
Cody Armond*, University of Iowa
(1094-57-301) -
10:30 a.m.
Satellite operators as group actions on knot concordance.
Christopher W Davis, University of Wisonsin-Eau Claire
Arunima Ray*, Rice University
(1094-57-339) -
11:00 a.m.
Hyperbolic cone metrics on $3$-manifolds with boundary.
Feng Luo, Rutgers University
Tian Yang*, Stanford University
(1094-57-07) -
11:30 a.m.
The Kauffman bracket skein module of a connected sum of copies of $S^1\times S^2$ at roots of unit.
Charles Frohman*, The University of Iowa
Joanna Kania-Bartoszynska, The National Science Foundation
(1094-57-85)
-
8:30 a.m.
-
Sunday October 20, 2013, 8:30 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Groupoids in Analysis and Geometry, III
Room 216e, Eads Hall
Organizers:
Alex Kumjian, University of Nevada at Reno
Markus Pflaum, University of Colorado
Xiang Tang, Washington University in St. Louis xtang@math.wustl.edu
-
8:30 a.m.
Groupoid Equivalence and Exactness.
Scott M LaLonde*, Dartmouth College
(1094-47-193) -
9:00 a.m.
$K$-theory and homotopies of 2-cocycles on groupoids.
Elizabeth Gillaspy*, Dartmouth College
(1094-19-265) -
9:30 a.m.
Group actions on graphs and groupoids.
Valentin Deaconu*, University of Nevada, Reno
Alex Kumjian, University of Nevada, Reno
(1094-46-94) -
10:00 a.m.
The Brauer Semigroup of a groupoid and a symmetric imprimitivity theorem.
Jonathan H. Brown*, Kansas State University
(1094-46-231) -
10:30 a.m.
The Fourier-Stieltjes algebra of a locally compact groupoid.
Alan L. Paterson*, University of Colorado, Boulder
(1094-43-06) -
11:00 a.m.
Groupoid actions on fractafolds.
Marius V Ionescu*, Colgate University
Alex Kumjian, The University of Nevada at Reno
(1094-47-160) -
11:30 a.m.
Hypergroupoid C*-algebras.
Jean N Renault*, Université d'Orléans, France
(1094-46-08)
-
8:30 a.m.
-
Sunday October 20, 2013, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Linear and Non-linear Geometry of Banach Spaces, IV
Room 218, Cupples Hall
Organizers:
Daniel Freeman, St. Louis University
Nirina Lovasoa Randrianarivony, St. Louis University nrandria@slu.edu
-
8:30 a.m.
Geometry of layers of cubes: applications in Geometric Group Theory and Nonlinear Geometry of Banach Spaces.
Florent P. Baudier*, Texas A&M University
(1094-46-267) -
9:00 a.m.
Radon-Nikodým property and thick families of geodesics.
Mikhail I. Ostrovskii*, St. John's University
(1094-46-135) -
9:30 a.m.
Coarse differentiation of Lipschitz maps.
Sean Li*, University of Chicago
(1094-51-153) -
10:00 a.m.
Lipschitz factorization through subsets of Hilbert space.
J. Alejandro Chavez-Dominguez*, The University of Texas at Austin
(1094-46-270) -
10:30 a.m.
Lipschitz $p$-nuclear operators.
Dongyang Chen, Xiamen University
Bentuo Zheng*, University of Memphis
(1094-46-20)
-
8:30 a.m.
-
Sunday October 20, 2013, 8:30 a.m.-11:45 a.m.
Special Session on Operator Theory, IV
Room 216, Cupples Hall
Organizers:
John McCarthy, Washington University in St. Louis mccarthy@wustl.edu
-
8:30 a.m.
Restrictions to Invariant Subspaces of Composition Operators on the Hardy Space of the Disk.
Derek Allen Thompson*, Trine University
(1094-47-05) -
9:00 a.m.
Operator monotone functions in several variables.
J. E. Pascoe*, University of California - San Diego
(1094-47-50) -
10:00 a.m.
Dilations and constrained algebras.
Michael Dritschel, University of Newcastle
Michael T Jury*, University of Florida
Scott McCullough, University of Florida
(1094-47-237) -
11:00 a.m.
Localization and Berezin Transform on the Fock Space.
Jingbo Xia, State University of New York at Buffalo
Dechao Zheng*, Vanderbilt University
(1094-47-80)
-
8:30 a.m.
-
Sunday October 20, 2013, 8:30 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Spectral, Index, and Symplectic Geometry, IV
Room 3, Duncker Hall
Organizers:
Álvaro Pelayo, Washington University in St. Louis apelayo@math.wustl.edu
Xiang Tang, Washington University in St. Louis
-
8:30 a.m.
Discussion -
9:00 a.m.
The transverse index theorem for proper cocompact actions of Lie groupoids.
Markus J. Pflaum*, University of Colorado at Boulder
Hessel Posthuma, University of Amsterdam, The Netherlands
Xiang Tang, Washington University, St. Louis
(1094-58-52) -
10:00 a.m.
Spectral theory of Berezin-Toeplitz operators in one degree of freedom.
Yohann Le Floch*, IRMAR, Université de Rennes 1
(1094-47-164) -
11:00 a.m.
On the Van Est homomorphism for Lie algebroids.
Eckhard Meinrenken*, University of Toronto
(1094-53-18)
-
8:30 a.m.
-
Sunday October 20, 2013, 8:30 a.m.-11:20 a.m.
Special Session on p-local Group Theory, Fusion Systems, and Representation Theory, III
Room 215e, Eads Hall
Organizers:
Justin Lynd, Rutgers University
Julianne Rainbolt, Saint Louis University rainbolt@slu.edu
-
8:30 a.m.
Decomposition matrices of finite general linear groups.
Bhama Srinivasan*, University of Illinois at Chicago
(1094-20-158) -
9:00 a.m.
Almost split sequences for Knörr lattices.
Michael Geline*, Northern Illinois University
Nadia Mazza, Lancaster University
(1094-20-244) -
9:30 a.m.
The Ghost Algebra of the Double Burnside Ring.
Robert Boltje*, University of California, Santa Cruz
Susanne Danz, TU Kaiserslautern
(1094-20-279) -
10:00 a.m.
p-permutation equivalences between blocks of finite groups.
Philipp Perepelitsky*, UCSC
(1094-20-321) -
10:30 a.m.
Representations of modular skew group algebras.
Liping Li*, University of California, Riverside
(1094-16-81) -
11:00 a.m.
Hecke algebras that are Iwanaga-Gorenstein.
Peter Webb*, University of Minnesota
(1094-20-359)
-
8:30 a.m.
-
Sunday October 20, 2013, 9:00 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Automorphic Forms and Representation Theory, IV
Room 215, Cupples Hall
Organizers:
Dubravka Ban, Southern Illinois University
Joe Hundley, Southern Illinois University
Shuichiro Takeda, University of Missouri, Columbia takedas@missouri.edu
-
9:00 a.m.
Strongly positive representations of GSpin groups and its applications.
Yeansu Kim*, University of Iowa
(1094-11-154) -
9:30 a.m.
The Deligne-Kazhdan theory and its applications the local Langlands correspondence.
Radhika Ganapathy*, The University of British Columbia, Vancouver
(1094-11-148) -
10:00 a.m.
Some results on Bessel functionals for GSp(4).
Ralf Schmidt*, University of Oklahoma
(1094-11-88) -
11:00 a.m.
Counting Square Discriminants.
Li-Mei Lim*, Boston College
(1094-11-202) -
11:30 a.m.
On certain Siegel modular forms.
Ramin Takloo-Bighash*, University of Illinois at Chicago
(1094-11-248)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 20, 2013, 9:00 a.m.-11:20 a.m.
Special Session on Geometric Topology in Low Dimensions, IV
Room 116, Eads Hall
Organizers:
William H. Kazez, University of Georgia
Rachel Roberts, Washington University in St. Louis roberts@math.wustl.edu
-
9:00 a.m.
The self-linking number of transverse links and sharpness of Bennequin-Eliashberg inequality.
Keiko Kawamuro*, University of Iowa
Tetsuya Ito, RIMS, Kyoto University
(1094-57-214) -
9:30 a.m.
Overtwisted disc in planer open book.
Tetsuya Ito*, Research Institute for Mathematical Sciences, Kyoto University
Keiko Kawamuro, Department of Mathematics, the University of Iowa
(1094-57-139) -
10:00 a.m.
Plamenevskaya's transverse invariant and the self-linking number.
Alan F. Diaz*, Georgia Institute of Technology
(1094-57-376) -
10:30 a.m.
The generalized Jones conjecture for closed braids.
Douglas LaFountain*, Western Illinois University
William Menasco, University at Buffalo
(1094-57-44) -
11:00 a.m.
Surgery constructions of tight contact structures on Seifert fibered spaces.
John Etnyre*, Georgia Institute of Technology
Bulent Tosun, University of Virginia
(1094-57-104)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 20, 2013, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Interactions between Geometric and Harmonic Analysis, IV
Room 1, Duncker Hall
Organizers:
Leonid Kovalev, Syracuse University
Jeremy Tyson, University of Illinois, Urbana-Champaign tyson@math.uiuc.edu
-
9:00 a.m.
An Obstacle Problem for Tug-of-war Games.
Juan J Manfredi*, University of Pittsburgh
Julio D Rossi, Universidad de Alicante and Universidad de Buenos Aires
Stephanie J Somersille, Dartmouth College
(1094-35-115) -
9:30 a.m.
Hausdorff dimension of a certain measure.
Murat Akman*, Department of Mathematics, University of Kentucky
John Lewis, Department of Mathematics, University of Kentucky
Andrew Vogel, Department of Mathematics, Syracuse University
(1094-35-26) -
10:00 a.m.
Sharp Estimates on the Magnetic Spectrum for Starlike Domains.
Richard S Laugesen*, Department of Mathematics, University of Illinois at Urbana-Champaign
Bartlomiej A Siudeja, Department of Mathematics, University of Oregon
(1094-35-95) -
10:30 a.m.
Discussion
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 20, 2013, 9:00 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Noncommutative Rings and Modules, IV
Room 113, Cupples Hall
Organizers:
Greg Marks, St. Louis University
Ashish Srivastava, St. Louis University asrivas3@slu.edu
-
9:00 a.m.
On non-graded ideals of Leavitt path algebras over arbitrary graphs.
Kulumani M. Rangaswamy*, University of Colorado at Colorado Springs
(1094-16-230) -
9:30 a.m.
Nonsemiprime Rings Over Which Quasi-Projectives Are Semisimple or Projective.
Dinh V Huynh*, Ohio University, Athens, Ohio
(1094-16-337) -
10:00 a.m.
The interplay between group algebras and enveloping algebras.
Hamid Usefi*, Memorial University of Newfoundland
(1094-16-172) -
10:30 a.m.
Sheaves that fail to represent matrix rings.
Manuel Lionel Reyes*, Bowdoin College
(1094-16-40) -
11:00 a.m.
Characterizing modules via their endomorphism ring.
Gangyong Lee, The Ohio State University, Columbus, OH
S. Tariq Rizvi, The Ohio State University, Lima, OH
Cosmin Roman*, The Ohio State University, Lima
(1094-16-324) -
11:30 a.m.
Generalizations of Integer-valued Polynomials.
Nicholas J Werner*, The Ohio State University-Newark
(1094-16-125)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 20, 2013, 9:00 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on PDEs of Fluid Mechanics, IV
Room 100, Anheuser-Busch Hall
Organizers:
Roman Shvydkoy, University of Illinois Chicago
Vladimir Sverak, University of Minnesota sverak@math.umn.edu
-
9:00 a.m.
Large distance asymptotic for non-homogeneous steady Navier Stokes in higher dimensions.
Hao Jia*, University of Chicago
Vladimir Sverak, University of Minnesota
(1094-35-242) -
9:30 a.m.
Stability of boundary layers in the Navier-Stokes equations.
Toan T. Nguyen*, Penn State University
(1094-35-173) -
10:00 a.m.
A phase transition model in atmospheric dynamics.
Michele Coti Zelati*, Indiana University
Michel Frémond, Università degli Studi di Roma Tor Vergata
Roger Temam, Indiana University
Joseph Tribbia, National Center for Atmospheric Research
(1094-76-218) -
10:30 a.m.
Splash singularity for water waves.
Javier Gomez-Serrano*, Princeton University
(1094-76-331) -
11:00 a.m.
On the local well-posedness of the Prandtl and the hydrostatic Euler equations with multiple monotonicity regions.
Vlad C Vicol*, Princeton
(1094-35-382) -
11:30 a.m.
Discussion
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 20, 2013, 9:00 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Topological Combinatorics, III
Room 112, Eads Hall
Organizers:
John Shareshian, Washington University in St. Louis shareshi@math.wustl.edu
Russ Woodroofe, Mississippi State University
-
9:00 a.m.
A Bredon cohomology approach to the blockwise Alperin Weight Conjecture.
Stephen D Smith*, University of Illinois at Chicago
(1094-20-59) -
9:30 a.m.
Combinatorics of the shard intersection order of a Coxeter group.
Kyle Petersen*, DePaul University
(1094-05-31) -
10:00 a.m.
Weighted spanning enumerators of color-shifted simplicial complexes.
Ghodratollah Aalipour, Sharif University of Technology
Art Duval*, University of Texas at El Paso
(1094-05-289) -
10:30 a.m.
The cocritical group of a cell complex.
Art M Duval, University of Texas, El Paso
Caroline J Klivans, Brown University
Jeremy L Martin*, University of Kansas
(1094-05-368) -
11:00 a.m.
Polynomials for $GL_p\times GL_q$ orbit closures in the flag variety.
Benjamin J. Wyser, University of Illinois at Urbana-Champaign
Alexander Yong*, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1094-05-169) -
11:30 a.m.
Discussion
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 20, 2013, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Sunday Workshop connected with the AMS Special Session on Wavelets, Frames, and Related Expansions
Room 101, Duncker Hall
-
2:00 p.m.
Multiresolutions and operator theory.
Palle Jorgensen*, University of Iowa
(1094-41-30) -
2:30 p.m.
Nonhomogeneous and Homogeneous Wavelets and Framelets.
Bin Han*, University of Alberta
(1094-42-42) -
3:00 p.m.
Dilations of Schauder frames for Banach spaces.
Daniel Freeman*, St Louis University
(1094-46-371) -
3:30 p.m.
Frame properties of iterated filter banks.
Marcin Bownik, University of Oregon
Brody Dylan Johnson*, Saint Louis University
(1094-42-179) -
4:00 p.m.
Littlewood-Paley decomposition of abstract Besov spaces and applications.
Azita Mayeli*, Queensborough of City University of New York
(1094-46-332) -
4:30 p.m.
Decomposition of Wavelet Representations.
Currey Bradley, Saint Louis University
Mayeli Azita, CUNY
Vignon Oussa*, Bridgewater State University
(1094-43-16)
-
2:00 p.m.
Inquiries: meet@ams.org