AMS Sectional Meeting Full Program
Current as of Friday, April 1, 2016 03:30:07
Special Event or Lecture · Inquiries: meet@ams.org
Spring Southeastern Sectional Meeting
University of Georgia, Athens, GA
March 5-6, 2016 (Saturday - Sunday)
Meeting #1117
Associate secretaries:
Brian D. Boe, AMS brian@math.uga.edu
Saturday March 5, 2016
-
Saturday March 5, 2016, 7:30 a.m.-4:00 p.m.
Exhibit and Book Sale
2nd Floor, Miller Learning Center -
Saturday March 5, 2016, 7:30 a.m.-4:00 p.m.
Meeting Registration
2nd Floor, Miller Learning Center -
Saturday March 5, 2016, 8:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Active Learning in Undergraduate Mathematics, I
Room 506, Journalism Building
Organizers:
Darryl Chamberlain,Jr, Georgia State University
Aubrey Kemp, Georgia State University
Leslie Meadows, Georgia State University
Harrison Stalvey, Georgia State University
Draga Vidakovic, Georgia State University dvidakovic@gsu.edu
-
8:00 a.m.
Providing Students Experiences to Model Novel Situations.
Natalie L.F. Hobson*, University of Georgia
Kevin C. Moore, University of Georgia
Irma E. Stevens, University of Georgia
Biyao Liang, University of Georgia
Kathryn D. Mauldin, University of Georgia
(1117-97-306) -
9:00 a.m.
Improving Pedagogy with Modules in Calculus I.
Langley M Payton*, Florida Polytechnic Universitiy
Thanos Gentimis, Florida Polytechnic University
(1117-97-152) -
9:30 a.m.
Florida Poly Primers: Calculus.
Jennifer Kindle*, Florida Polytechnic University
Thanos Gentimis, Florida Polytechnic University
(1117-97-151) -
10:00 a.m.
BioCalculus -- A Flipped Classroom that is Reflective.
Rebecca L. Rizzo*, Georgia State University - Dept. of Mathematics and Statistics
(1117-97-142)
-
8:00 a.m.
-
Saturday March 5, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Algebraic Structures in Knot Theory, I
Room 367, Miller Learning Center
Organizers:
Sam Nelson, Claremont McKenna College Sam.Nelson@cmc.edu
Mohamed Elhamdadi, University of South Florida
-
8:00 a.m.
Geometric interpretations of distributive structure homology.
Seung Yeop Yang*, The George Washington University
Józef H. Przytycki, The George Washington University
(1117-55-184) -
8:30 a.m.
Strict unimodality of $q$-polynomials of rooted trees.
Zhiyun Cheng, Beijing Normal University and The George Washington University
Sujoy Mukherjee, The George Washington University
Jozef H. Przytycki, The George Washington University and University of Gdańsk
Xiao Wang*, The George Washington University
Seung Yeop Yang, The George Washington University
(1117-57-287) -
9:00 a.m.
Associative Shelves.
Alissa S. Crans, Loyola Marymount University
Sujoy Mukherjee*, The George Washington University
Jozef H. Przytycki, The George Washington University
(1117-57-266) -
9:30 a.m.
Applications of chord index in virtual knot theory.
Zhiyun Cheng*, Beijing Normal University and The George Washington University
(1117-57-281) -
10:00 a.m.
Applying Lipson's state models to marked graph diagrams of surface-links.
Yewon Joung*, Michigan State University
Seiichi Kamada, Osaka City University
Sang Youl Lee, Pusan National University
(1117-57-309) -
10:30 a.m.
The Dold-Kan Theorem and the Homotopy Theory of Khovanov Homology.
Louis H. Kauffman*, University of Illinois at Chicago
Christopher Gomes, University of Illinois at Chicago
(1117-57-136)
-
8:00 a.m.
-
Saturday March 5, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Algebraic Structures in Mathematical Physics: Lie Algebras, Vertex Algebras, Quantum Algebras, I
Room 213, Miller Learning Center
Organizers:
Iana I. Anguelova, College of Charleston anguelovai@cofc.edu
Bojko Bakalov, North Carolina State University
-
8:00 a.m.
Free field realizations of the three-point algebra.
E. G. Jurisich*, The College of Charleston
B. L. Cox, The College of Charleston
(1117-17-403) -
8:30 a.m.
Decomposition of the rank 3 hyperbolic Kac-Moody algebra $\mathcal F$ with respect to a rank 2 hyperbolic subalgebra $Fib$.
Alex J Feingold*, Binghamton University, State University of New York
Diego A Penta, Binghamton University, State University of New York
(1117-17-146) -
9:00 a.m.
Graded Lie Algebras and Kantor Pairs.
Oleg N Smirnov*, College of Charleston
(1117-17-390) -
9:30 a.m.
Orbifolds of lattice vertex algebras under an isometry of order two: irreducible modules, quantum dimensions, and fusion rules.
Jason R Elsinger*, Spring Hill College
(1117-06-188) -
10:00 a.m.
Twisted Logarithmic Modules of the Symplectic Fermions.
McKay Sullivan*, North Carolina State University
(1117-00-365) -
10:30 a.m.
On the Universal Central Extension of Certain Krichever-Novikov Algebras.
Ben L. Cox*, The University of Charleston
Kaiming Zhao, Wilfred-Laurier University and Hebei Normal (Teachers) University
(1117-17-481)
-
8:00 a.m.
-
Saturday March 5, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Algebraic and Combinatorial Methods in Mathematical Biology, I
Room 511, Journalism Building
Organizers:
Elena Dimitrova, Clemson University edimit@clemson.edu
Svetlana Poznanovic, Clemson University
-
8:00 a.m.
Statistically-consistent k-mer methods for phylogenetic tree reconstruction.
Elizabeth Allman, University of Alaska
John Rhodes, University of Alaska
Seth Sullivant*, North Carolina State University
(1117-92-59) -
8:30 a.m.
Convex hulls in tree space.
Megan Owen*, City University of New York, Lehman College
Anna Lubiw, University of Waterloo
Daniela Maftuleac, University of Waterloo
(1117-52-479) -
9:00 a.m.
Convex neural codes.
Carina Curto*, The Pennsylvania State University
(1117-92-514) -
9:30 a.m.
Geometrization, Stratification and Convexification for Atlasing Molecular Assembly Configuration Spaces.
Meera Sitharam*, University of Florida
(1117-92-343) -
10:00 a.m.
Convexity in Tree Spaces.
Bo Lin, University of California, Berkeley
Bernd Sturmfels, University of California, Berkeley
XIaoxian Tang, University of Bremen
Ruriko Yoshida*, University of Kentucky
(1117-05-261) -
10:30 a.m.
Growth Dynamics for Pomacea maculata.
Lihong Zhao*, University of Louisiana at Lafayette
Karyn L. Sutton, University of Louisiana at Lafayette
Jacoby Carter, USGS National Wetlands Research Center
(1117-92-13)
-
8:00 a.m.
-
Saturday March 5, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Combinatorial and Computational Algebra, I
Room 268, Miller Learning Center
Organizers:
Huy Tai Ha, Tulane University
Kuei-Nan Lin, Penn State Greater Allegheny
Augustine O'Keefe, Connecticut College aokeefe@conncoll.edu
-
8:00 a.m.
The Symbolic Polyhedron and Waldschmidt Constant.
Susan Marie Cooper*, North Dakota State University
(1117-13-162) -
8:30 a.m.
The Waldschmidt constant for squarefree monomial ideals.
Alexandra Seceleanu*, University of Nebraska-Lincoln
(1117-13-64) -
9:00 a.m.
An Optimal Upper Bound on the Regularity of Powers of Edge Ideals.
Selvi Beyarslan*, Tulane University
Ali Alilooee, Western Illinois University
Arindam Banerjee, Purdue Univesirty
Huy Tai Ha, Tulane University
(1117-05-499) -
9:30 a.m.
A Tight Bound on the Projective Dimension of Four Quadrics.
Craig Huneke, University of Virginia
Paolo Mantero, University of Arkansas
Jason McCullough*, Rider University
Alexandra Seceleanu, University of Nebraska
(1117-13-297) -
10:00 a.m.
Bounds on the regularity of toric ideals of graphs.
Jennifer Biermann*, Mount Holyoke College
Augustine O'Keefe, Connecticut College
Adam Van Tuyl, McMaster University
(1117-13-504) -
10:30 a.m.
$G$-parking function ideals, lattice points, and free resolutions.
Anton Dochtermann*, University of Texas at Austin
(1117-05-527)
-
8:00 a.m.
-
Saturday March 5, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Commutative Algebra, I
Room 267, Miller Learning Center
Organizers:
Jon F. Carlson, University of Georgia jfc@math.uga.edu
Andrew Kustin, University of South Carolina
-
8:00 a.m.
Poincaré series of local rings.
Liana M Şega*, University of Missouri Kansas City
(1117-13-459) -
8:30 a.m.
A generalized Dade's Lemma for local rings.
Petter Andreas Bergh, Norwegian University of Science and Technology
David A. Jorgensen*, University of Texas at Arlington
(1117-13-407) -
9:00 a.m.
DG Homological Algebra And Vanishing Of (Co)homology Over Local Rings.
Saeed Nasseh*, Georgia Southern University
(1117-13-131) -
9:30 a.m.
ANother Proof of Braun's Theorem.
Janet Striuli*, Fairfield University
(1117-13-447) -
10:00 a.m.
On a conjecture by G. V. Chudnovsky.
Louiza Fouli, New Mexico State University
Paolo Mantero*, University of Arkansas
Yu Xie, Pennsylvania State University at Altoona
(1117-13-203) -
10:30 a.m.
Some Properties of Intersection Algebras.
Sandra Spiroff*, University of Mississippi
Florian Enescu, Georgia State University
(1117-13-321)
-
8:00 a.m.
-
Saturday March 5, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Experimental Mathematics, I
Room 247, Miller Learning Center
Organizers:
Frank Garvan, University of Florida fgarvan@ufl.edu
Andrew Sills, Georgia Southern University
-
8:00 a.m.
Experimental Mathematics: the journal and the institute.
Sergei Tabachnikov*, Penn State University
(1117-00-175) -
8:30 a.m.
Polyhedral Gauss sums, and polytopes with symmetry.
Romanos Diogenes Malikiosis, Technische Universitat Berlin, Institut fur Mathematik
Sinai Robins*, ICERM, and Brown University
Yichi Zhang, NTU
(1117-52-154) -
9:00 a.m.
Extending the Chen-Hou-Zeilberger method for automatic discovery of Congruence Theorems for Combinatorial Sequences from Single Sums to Multiple Sums.
M Apagodu*, Virginia Commonwealth University
D Zeilberger, Rutgers University
(1117-11-56) -
9:30 a.m.
Well-Behaved Solutions to Hofstadter-Like Recurrences.
Nathan Fox*, Rutgers, The State University of New Jersey
(1117-05-57) -
10:00 a.m.
Recurrences for integrals of special functions.
Karen T. Kohl*, Department of Mathematics, University of Southern Mississippi
(1117-33-535) -
10:30 a.m.
Automorphism Groups of Hyperbolic Lattices.
Michael H. Mertens*, Emory University
(1117-11-144)
-
8:00 a.m.
-
Saturday March 5, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Harmonic Analysis and Applications, I
Room 502, Journalism Building
Organizers:
Irina Holmes, Georgia Institute of Technology irina.holmes@math.gatech.edu
Brett D. Wick, Washington University
-
8:00 a.m.
Determinacy problem for measures.
Mishko Mitkovski*, Clemson University
(1117-42-237) -
8:30 a.m.
A few remarks on approximation and density.
Shahaf Nitzan*, Georgia Tech
(1117-42-153) -
9:00 a.m.
Boundedness of paraproducts, commutators, and H$^1$-BMO duality in the two matrix weighted setting.
Joshua B Isralowitz*, University at Albany
(1117-42-341) -
9:30 a.m.
Operators on Matrix Weighted $L^2$ Spaces.
Kelly Bickel*, Bucknell University
Stefanie Petermichl, Universite Paul Sabatier, Toulouse
Brett Wick, Washington University in St. Louis
(1117-47-349) -
10:00 a.m.
The $A_2$ conjecture in vector-valued function spaces.
Amalia Culiuc*, Brown University
(1117-32-410) -
10:30 a.m.
Banach-valued $T(1)$ theorems.
Francesco Di Plinio, Brown University
Yumeng Ou*, Brown University
(1117-42-253)
-
8:00 a.m.
-
Saturday March 5, 2016, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Interactions Between Algebraic and Tropical Geometry, I
Room 247, Miller Learning Center
Organizers:
Matthew Ballard, University of South Carolina
Noah Giansiracusa, University of Georgia noahgian@uga.edu
Jesse Kass, University of South Carolina
-
8:00 a.m.
Tropical geometry and torsion point bounds.
Eric Katz*, University of Waterloo
(1117-11-314) -
9:00 a.m.
A non-Archimedean Poincaré formula for theta divisors.
Farbod Shokrieh*, Cornell University
(1117-14-252) -
10:00 a.m.
Faithful realizability of tropical curves.
Man Wai Cheung, University of California, San Diego
Lorenzo Fantini, Centre de Mathématiques Laurent Schwartz
Jennifer Park*, University of Michigan
Martin Ulirsch, Mathematisches Institut Universität Bonn
(1117-14-340)
-
8:00 a.m.
-
Saturday March 5, 2016, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Invariant Measures of Dynamical Systems, I
Room 510, Journalism Building
Organizers:
Miaohua Jiang, Wake Forest University
Chris Johnson, Wake Forest University
Martin Schmoll, Clemson University schmoll@clemson.edu
-
8:00 a.m.
Zero Temperature Measures on the Boundary of Rotation Sets.
Tamara Kucherenko, The City College of New York
Christian Wolf*, The City College of New York
(1117-37-138) -
8:30 a.m.
Infimum of Entropy of Volume Preserving Hyperbolic Systems under Smooth Perturbation.
Huyi Hu, Michigan State University
Miaohua Jiang*, Wake Forest University
Yunping Jiang, Graduate Center and Queens College, CUNY
(1117-37-245) -
9:00 a.m.
Billiards: where do we stand?
Leonid A Bunimovich*, Georgia Institute of Technology
(1117-37-44) -
10:00 a.m.
Random covers of translation surfaces.
W. Patrick Hooper*, City College of New York and CUNY Graduate Center
Rodrigo Treviño, Brooklyn College
(1117-37-149)
-
8:00 a.m.
-
Saturday March 5, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Lie Theory, Representation Theory, and Geometry, I
Room 214, Miller Learning Center
Organizers:
Shrawan Kumar, University of North Carolina
Daniel K. Nakano, University of Georgia nakano@math.uga.edu
Paul Sobaje, University of Georgia
-
8:00 a.m.
Modules of covariants and category $\mathcal{O}$.
Jordan Alexander, Texas A&M University - Corpus Christi
Markus Hunziker*, Baylor University
(1117-17-513) -
8:30 a.m.
Isomorphisms of Mars-Springer varieties for $GL_p \times GL_q$ and interval pattern avoidance.
Alexander Woo, University of Idaho
Benjamin Wyser*, University of Illinois at Urbana-Champaign
Alexander Yong, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1117-14-544) -
9:00 a.m.
Parametrization of bases and saturation problems.
Jiuzu Hong*, UNC,Chapel Hill
(1117-20-357) -
9:30 a.m.
The Gelfand-Zeitlin integrable system for the orthogonal Lie algebra.
Sam Evens*, University of Notre Dame
(1117-22-294) -
10:00 a.m.
Generalized Kostant Polynomials.
Martha Precup*, Northwestern University
Edward Richmond, Oklahoma State University
(1117-14-371) -
10:30 a.m.
TALK CANCELLED: On the Characteristic Cycle of Harish-Chandra modules.
Leticia I Barchini*, Oklahoma State University
(1117-22-374)
-
8:00 a.m.
-
Saturday March 5, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Low-dimensional Topology and Geometry, I
Room 350, Miller Learning Center
Organizers:
David Gay, University of Georgia dgay@uga.edu
Gordana Matic, University of Georgia
-
8:00 a.m.
Naturality of Heegaard Floer Invariants Under Positive Contact Surgery.
Thomas E Mark, University of Virginia
Bulent Tosun*, University of Virginia
(1117-57-382) -
8:30 a.m.
The long exact sequence associated to exact Lagrangian cobordisms.
Yu Pan*, Duke University
(1117-55-412) -
9:00 a.m.
Solid tori and the classification of contact structures on small Seifert fibered spaces.
John Etnyre*, Georgia Institute of Technology
Bulent Tosun, University of Virginia
(1117-57-98) -
9:30 a.m.
An Overview of Relative Trisections.
Juanita Pinzón Caicedo*, University of Georgia
(1117-57-439) -
10:00 a.m.
Gluing and Stabilizing Relative Trisections.
Nickolas A. Castro*, The University of Georgia
(1117-57-523) -
10:30 a.m.
2-replaceability.
Jonathan Simone*, University of Virginia
(1117-53-332)
-
8:00 a.m.
-
Saturday March 5, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Mathematics and Music, I
Room 503, Journalism Building
Organizers:
Mariana Montiel, Georgia State University mmontiel@gsu.edu
Robert Peck, Louisiana State University
-
8:00 a.m.
The harmonious opposition of maximal displacement and voice-leading parsimony.
Richard James Plotkin*, University at Buffalo, The State University of New York
(1117-00-209) -
8:30 a.m.
Varieties and Frequencies of Partitioned Factors in Sturmian Words.
Norman A. Carey*, The Graduate Center--CUNY
David L. Clampitt, The Ohio State University
(1117-05-77) -
9:00 a.m.
Mathematical Models for Voice Leading: Dealing with Doubling.
James R. Hughes*, Elizabethtown College
(1117-57-307) -
9:30 a.m.
The Pedagogy of Beat-Class Theory Modulo Small.
Richard Cohn*, Yale University
(1117-97-318) -
10:00 a.m.
An Introduction to G-, S-, and L-Canons.
Jeremy Kastine*, Isothermal Community College
(1117-00-116) -
10:30 a.m.
Aperiodic Canons, Hemiolas, and Tilings.
Clifton Callender*, Florida State University
(1117-00-539)
-
8:00 a.m.
-
Saturday March 5, 2016, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Moduli Spaces and Vector Bundles, I
Room 277, Miller Learning Center
Organizers:
Patricio Gallardo, University of Georgia
Anna Kazanova, University of Georgia kazanova@uga.edu
-
8:00 a.m.
On motivic realizations for variations of Hodge structure of Calabi-Yau type over Hermitian symmetric domains.
Zheng Zhang*, Texas A&M University
(1117-14-415) -
9:00 a.m.
Special Cubic Fourfolds.
Letao Zhang*, Stony Brook University
Zhiyuan Li, University of Bonn
(1117-14-485) -
10:00 a.m.
Limits of plane quintics via covers of stacky curves.
Anand Deopurkar*, Columbia University
(1117-14-463)
-
8:00 a.m.
-
Saturday March 5, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on New Developments in Discrete and Intuitive Geometry (Dedicated to the 75th birthday of Wlodzimierz Kuperberg), I
Room 207, Miller Learning Center
Organizers:
Andras Bezdek, Auburn University bezdean@mail.auburn.edu
Oleg Musin, University of Texas at Brownsville
Gabor Fejes Toth, Renyi Institute of Mathematics, Hungary
-
8:00 a.m.
Packings of equal disks in a square torus, I.
Robert Connelly*, Cornell University
Matthew Funkhouser, Cornell University
Vivian Kuperberg, Cornell University
Evan Solomonides, Cornell University
(1117-52-185) -
8:30 a.m.
Packings of equal disks in a square torus, II.
Robert Connelly, Cornell University
Matthew Funkhouser, Cornell University
Vivian Kuperberg*, Cornell University
Evan Solomonides, Cornell University
(1117-52-186) -
9:00 a.m.
Separation in Polytopes.
T. Bisztriczky*, U. of Calgary and York University
(1117-52-220) -
9:30 a.m.
Enumeration of five-dimensional Dirichlet-Voronoi parallelohedra.
Mathieu Dutour Sikirić, Ruđer Bošković Institute
Alexey Garber*, The University of Texas Rio Grande Valley
Achill Schürmann, Rostock University
Clara Waldmann, TU Munich
(1117-05-401) -
10:00 a.m.
Hyperbolic geometry of positive definite matrices associated with geometric mean.
Tin-Yau Tam*, Department of Mathematics and Statistics, Auburn University
(1117-52-155) -
10:30 a.m.
Alternating sums of polygons in planar point sets.
Deborah Oliveros*, Instituto de Matemáticas, UNAM
Clemens Huemer, Universidad Poltècnica de Catalunya
Pablo Pérez-Lantero, Universidad de Valparaíso
Birgit Vogtenhuber, Graz University of Technology
(1117-52-229)
-
8:00 a.m.
-
Saturday March 5, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Probabilistic and Analytic Tools in Convexity, I
Room 153, Miller Learning Center
Organizers:
Joseph Fu, University of Georgia
Galyna Livshyts, Georgia Institute of Technology glivshyt@kent.edu
Elisabeth Werner, Case Western Reserve University
-
8:00 a.m.
The centroid body: algorithms and statistical estimation for heavy-tailed distributions.
Joseph Anderson, The Ohio State University
Navin Goyal, Microsoft Research Bangalore
Anupama Nandi, The Ohio State University
Luis Rademacher*, The Ohio State University
(1117-52-421) -
8:30 a.m.
Randomized isoperimetric inequalities.
Peter Pivovarov*, University of Missouri
G. Paouris, Texas A&M University
(1117-52-360) -
9:00 a.m.
Remarks on the dependence on $\varepsilon$ in Dvoretzky's theorem.
Petros Valettas*, University of Missouri, Mathematics Department, Columbia, MO 65211
Grigoris Pouris, Texas A&M University, Department of Mathematics, College Station, TX, 77843
Joel Zinn, Texas A&M University, Department of Mathematics, College Station, TX, 77843
(1117-52-338) -
9:30 a.m.
On the thin-shell conjecture for the Schatten classes.
Beatrice-Helen Vritsiou*, University of Michigan
Jordan Radke, Princeton University
(1117-46-269) -
10:00 a.m.
On the monotonicity of Minkowski sums towards convexity.
Arnaud Marsiglietti*, IMA, University of Minnesota
(1117-52-32) -
10:30 a.m.
Deterministic couplings of Brownian motions on the boundary of convex sets.
Ionel Popescu*, Geogia Institute of Technoligy
Mihai Pascu, Transilvania University of Brasov, Romania
(1117-60-348)
-
8:00 a.m.
-
Saturday March 5, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Sharp Estimates and Bellman Functions in Harmonic Analysis, I
Room 501, Journalism Building
Organizers:
Kabe Moen, University of Alabama
Leonid Slavin, University of Cincinnati leonid.slavin@uc.edu
Alex Stokolos, Georgia Southern University
-
8:00 a.m.
Solyanik Estimates in Harmonic Analysis.
Paul Hagelstein*, Baylor University
(1117-42-111) -
8:30 a.m.
Maximal discrete polarization on manifolds.
Sergiy Borodachov, Department of Mathematics, Towson University
Doug Hardin, Department of Mathematics and Center for Constructive Approximation, Vanderbilt University
Alexander Reznikov*, Department of Mathematics and Center for Constructive Approximation, Vanderbilt University
Edward B Saff, Department of Mathematics and Center for Constructive Approximation, Vanderbilt University
(1117-31-99) -
9:00 a.m.
Anisotropic Ornstein non-inequalities.
Dmitriy M Stolyarov*, Michigan State University
(1117-26-178) -
9:30 a.m.
Matrix Weights, Littlewood-Paley Inequalities and the Riesz Transform.
Nicholas Boros*, Olivet Nazarene University
(1117-42-215) -
10:00 a.m.
Two weight inequalities for dyadic operators.
Maria Cristina Pereyra*, University of New Mexico
Oleksandra Beznosova, University of Alabama
Jean Carlo Moraes, Universidade Federal do Rio Grande do Sul, Porto Alegre, Brazil
Daewon Chung, Keimyung University, Daegu, Korea
(1117-47-181) -
10:30 a.m.
Weighted T(1) theorem and two weight inequalities for perfect dyadic operators.
Oleksandra V Beznosova*, University of Alabama
(1117-42-356)
-
8:00 a.m.
-
Saturday March 5, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Symplectic and Contact Geometry, I
Room 348, Miller Learning Center
Organizers:
Yi Lin, Georgia Southern University
Stefan Müller, Georgia Southern University
Michael Usher, University of Georgia
François Ziegler, Georgia Southern University fziegler@georgiasouthern.edu
-
8:00 a.m.
Non-commutative Poisson structures on Calabi-Yau algebras.
Alimjon Eshmatov*, Department of Mathematics, Cornell University
Xiaojun Chen, Department of Mathematics, Sichuan University
Farkhod Eshmatov, Department of Mathematics, Sichuan University
Song Yang, Department of Mathematics, Sichuan University
(1117-16-529) -
8:30 a.m.
Infinite staircases in symplectic embedding problems.
Dan Cristofaro-Gardiner, Harvard University
Tara Holm, Cornell University
Alessia Mandini, PUC-Rio
Ana Rita Pires*, Fordham University
(1117-53-317) -
9:00 a.m.
Classical and quantum monodromy via action-angle variables.
Mark D. Hamilton*, Mount Allison University
(1117-53-509) -
9:30 a.m.
Positive formulas for Schubert calculus and generalizations in the symplectic category.
Rebecca Goldin*, George Mason University
(1117-51-521) -
10:00 a.m.
On the morphisms between lHGW and GW for symplectic reductions.
Rui Wang*, University of California, Irvine
(1117-53-198) -
10:30 a.m.
Circle actions on symplectic four-manifolds.
Tara S Holm*, Cornell University
Liat Kessler, University of Haifa at Oranim
(1117-53-193)
-
8:00 a.m.
-
Saturday March 5, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on The Combinatorics of Symmetric Functions, I
Room 253, Miller Learning Center
Organizers:
Sarah K. Mason, Wake Forest University
Elizabeth Niese, Marshall University niese@marshall.edu
-
8:00 a.m.
Chromatic quasisymmetric functions and regular semisimple Hessenberg varieties, Part I.
John Shareshian, Washington University
Michelle Wachs*, University of Miami
(1117-05-524) -
8:30 a.m.
Chromatic quasisymmetric functions and regular semisimple Hessenberg varieties, Part 2.
John Shareshian*, Washington University
Michelle Wachs, University of Miami
(1117-05-501) -
9:00 a.m.
A Chromatic Symmetric Function for Signed Graphs.
Eric S Egge*, Carleton College
(1117-05-409) -
9:30 a.m.
A Symmetric function from a Sandpile model.
Angela S. Hicks*, Stanford University
(1117-05-536) -
10:00 a.m.
The Combinatorics of the Waldspurger Decomposition.
James B McKeown*, University of Miami
(1117-05-300) -
10:30 a.m.
Statistics on ordered set partitions.
Jim Haglund, University of Pennsylvania
Jeff Remmel, University of California, San Diego
Brendon Rhoades, University of California, San Diego
Andy Wilson*, University of Pennsylvania
(1117-05-239)
-
8:00 a.m.
-
Saturday March 5, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Theory and Applications of Graphs, I
Room 250, Miller Learning Center
Organizers:
Colton Magnant, Georgia Southern University
Hua Wang, Georgia Southern University hwang@georgiasouthern.edu
-
8:00 a.m.
Plane Binary Trees and Superpatterns for Layered Permutations.
Daniel Alonzo Gray*, Georgia Southern University
(1117-05-372) -
8:30 a.m.
The Single Cut-or-Join Model for Genome Rearrangement.
Heather C Smith*, Georgia Institute of Technology
István Miklós, Rényi Institute, Hungarian Academy of Sciences
(1117-05-174) -
9:00 a.m.
Cayley graphs of permutations and the cycle structure of the product of maximal cycles.
Miklos Bona*, University of Florida
Boris G Pittel, The Ohio State University
(1117-05-301) -
9:30 a.m.
On the number of nonisomorphic subtrees of a tree.
Eva Czabarka, University of South Carolina
Laszlo A. Szekely*, University of South Carolina
Stephan Wagner, Stellenbosch University
(1117-05-49) -
10:00 a.m.
Paths vs. trees in the local profile of trees.
Eva Ćzabarka*, University of South Carolina
László A Székely, University of South Carolina
Stephan Wagner, Stellenbosch University, South Africa
(1117-05-285) -
10:30 a.m.
Wiener index and average eccentricity of the strong product of graphs.
Peter Dankelmann*, University of Johannesburg
Rocio M. Casablanca, University of Seville
(1117-05-323)
-
8:00 a.m.
-
Saturday March 5, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Topics in Graph Theory, I
Room 251, Miller Learning Center
Organizers:
Guantao Chen, Georgia State University
Songling Shan, Vanderbilt University songling.shan@vanderbilt.edu
-
8:00 a.m.
Forbidden subgraphs and 2-factors in graphs.
Akira Saito*, Department of Information Science, Nihon University
R.E.L. Aldred, Department of Mathematics and Statistics, Otago University, New Zealand
Jun Fujisawa, Faculty of Business and Commerce, Keio University, Japan
(1117-05-236) -
8:30 a.m.
A note on chromatic number and induced odd cycles.
Baogang Xu, Nanjing Normal University, China
Gexin Yu, The College of William and Mary
Xiaoya Zha*, Middle Tennessee State University
(1117-05-258) -
9:00 a.m.
Separating path systems.
Victor Falgas-Ravry*, Vanderbilt University
Teeradej Kittipassorn, The University of Memphis
Dániel Korándi, ETH Zürich
Shoham Letzter, ETH Zürich
Bhargav P. Narayanan, University of Cambridge
(1117-05-46) -
9:30 a.m.
The Path Cover Number of $k$-regular graphs with $k\le6$.
Zixia Song*, University of Central Florida
Lyall Reid, University of Central Florida
(1117-05-94) -
10:00 a.m.
Vizing's 2-factor Conjecture Involving Large Maximum Degree (for consideration).
Guantao Chen, Georgia State University
Songling Shan*, Vanderbilt University
(1117-05-320) -
10:30 a.m.
The Smith and critical groups of the $n \times n$ Rook's graph and its complement.
Joshua E Ducey*, James Madison University
Jonathan Gerhard, James Madison University
Noah Watson, James Madison University
(1117-05-379)
-
8:00 a.m.
-
Saturday March 5, 2016, 8:15 a.m.-10:40 a.m.
Session for Contributed Papers, I
Room 205, Miller Learning Center
-
8:15 a.m.
Coverings of Profinite Graphs.
Amrita Acharyya, University of Toledo
Jon M Corson, University of Alabama
Bikash C Das*, University of North Georgia
(1117-00-15) -
8:30 a.m.
The Power Tower and the Digital Root.
Wei-Kai Lai*, University of South Carolina Salkehatchie
Christian Kalacanic, Clemson University
(1117-00-388) -
8:45 a.m.
Spatial Regularization for Neural Network and Application in Alzheimer's Disease Classification.
Xin Yang*, Computational Science Program, Middle Tennessee State University
Qiang Wu, Computational Science Program, Middle Tennessee State University
Don Hong, Mathematics, Middle Tennessee State University
(1117-00-519) -
9:00 a.m.
${\cal{F}}$-WORM Coloring Of Some 2-trees: Partition Vectors.
Julian D Allagan*, UNIVERSITY OF NORTH GEORGIA
(1117-05-107) -
9:15 a.m.
The ratio of independent domination number and domination number in bipartite graphs.
Shaohui Wang*, University of Mississippi
Bing Wei, University of Mississippi
(1117-05-164) -
9:30 a.m.
Pattern Containment in Various Words.
Matthew R Just*, Georgia Southern University
(1117-05-433) -
9:45 a.m.
Functions on adjacent vertex degrees of trees and majorization.
Rachel Bass*, Georgia Southern University
(1117-05-493) -
10:00 a.m.
On Completeness of the Table of Belyi maps with Five Exceptional Points.
Vijay Jung Kunwar*, Albany State University
Mark van Hoeij, Florida State University
(1117-05-542) -
10:15 a.m.
On factoring an operator using elements of its kernel.
Alex Kasman*, College of Charleston
(1117-47-466) -
10:30 a.m.
A Partition Function Connected With the Göllnitz--Gordon Identities.
Nicolas Allen Smoot*, Georgia Southern University
(1117-11-487)
-
8:15 a.m.
-
Saturday March 5, 2016, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Bioinformatics and Molecular Biology: Dynamic Models, Structural Analysis, and Computational Methods, I
Room 515, Journalism Building
Organizers:
Christine Heitsch, Georgia Institute of Technology
Chi-Jen Wang, Georgia Institute of Technology cwang463@math.gatech.edu
Haomin Zhou, Georgia Institute of Technology
-
8:30 a.m.
Dynamics of DNA supercoiling, knotting, and compaction.
David Swigon*, Department of Mathematics, University of Pittsburgh
Sookkyung Lim, Department of Mathematical Sciences, University of Cincinnati
(1117-74-156) -
9:00 a.m.
Computational Tools for the Analysis of DNA Methylation Data.
Ronald D Hagan*, Department of Electrical Engineering and Computer Science, University of Tennessee, Knoxville, TN
Michael A Langston, Department of Electrical Engineering and Computer Science, University of Tennessee, Knoxville, TN
(1117-92-121) -
9:30 a.m.
RNA Folding: From Statistical Mechanics to Therapeutic Applications.
Shi-Jie Chen*, Department of Physics, Department of Biochemistry, MU Informatics Institute, University of Missouri-Columbia
(1117-92-147) -
10:00 a.m.
Helix dependent variable improves the thermodynamic prediction accuracy of RNA secondary structure. (preliminary).
Chi-Jen Wang*, Georgia Institute of Technology
Hao-Min Zhou, Georgia Institute of Technology
Shui-Nee Chow, Georgia Institute of Technology
Christine E. Heitsch, Georgia Institute of Technology
(1117-92-232) -
10:30 a.m.
Parametric analysis of models for RNA secondary structure prediction.
Svetlana Poznanović*, Clemson University
(1117-92-398)
-
8:30 a.m.
-
Saturday March 5, 2016, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Elliptic Curves, I
Room 245, Miller Learning Center
Organizers:
Abbey Bourdon, University of Georgia abourdon@uga.edu
Pete L. Clark, University of Georgia
-
8:30 a.m.
Rational curves on elliptic surfaces.
Douglas Ulmer*, Georgia Tech
(1117-14-383) -
9:00 a.m.
Torsion of elliptic curves over number fields.
Filip Najman*, University of Zagreb
(1117-11-137) -
9:30 a.m.
Sporadic Torsion on Elliptic Curves.
Anastassia Etropolski*, Emory University
David Zureick-Brown, Emory University
Jackson Morrow, Emory University
(1117-11-400) -
10:00 a.m.
Elliptic curves with non-abelian entanglements.
Nathan Jones*, University of Illinois at Chicago
Ken McMurdy, Ramapo College of New Jersey
(1117-11-387) -
10:30 a.m.
Monogeneity of division fields.
T. Alden Gassert, University of Colorado, Boulder
Katherine E. Stange*, University of Colorado, Boulder
(1117-11-295)
-
8:30 a.m.
-
Saturday March 5, 2016, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Financial Mathematics, I
Room 147, Miller Learning Center
Organizers:
Arash Fahim, Florida State University
Alec Kercheval, Florida State University kercheva@math.fsu.edu
-
8:30 a.m.
Time-Inconsistent Optimal Control Problems.
Jiongmin Yong*, University of Central Florida
(1117-93-123) -
9:00 a.m.
Risk-averse chance optimization with buffered probability of exceedance.
Alexander Mafusalov*, University of Florida
Stan Uryasev, University of Florida
(1117-90-330) -
9:30 a.m.
Optimal Investment in a Dual Risk Model.
Arash Fahim, Florida State University
Lingjiong Zhu*, Florida State University
(1117-91-250) -
10:00 a.m.
Numerical Methods for Backward SDEs for Control with Partial Information.
Andrew L Papanicolaou*, NYU Tandon School of Engineering
(1117-60-10) -
10:30 a.m.
A class of globally solvable systems of BSDE and incomplete stochastic equilibria.
Gordan {Ž}itkovi{ć}*, The University of Texas at Austin
Hao Xing, London School of Economics
(1117-60-108)
-
8:30 a.m.
-
Saturday March 5, 2016, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on PDE Analysis in Fluid Flows, I
Room 514, Journalism Building
Organizers:
Geng Chen, Georgia Institute of Technology
Ronghua Pan, Georgia Institute of Technology panrh@math.gatech.edu
Yao Yao, Georgia Institute of Technology
-
8:30 a.m.
Eigenvalue preservation for the Beris-Edward system modeling nematic liquid crystals.
Xiang Xu*, Old Dominion University
Arghir Zarnescu, University of Sussex
(1117-35-308) -
9:00 a.m.
Lipschitz metric for variational wave equation.
Alberto Bressan, Penn State University
Geng Chen*, Georgia Institute of Technology
(1117-35-54) -
9:30 a.m.
On nonexistence of Leray's self-similar solutions to the 3D Navier--Stokes equations.
Cristi Guevara, Louisiana State University
Phuc Cong Nguyen*, Louisiana State University
(1117-35-93) -
10:00 a.m.
Some properties on Camassa-Holm equations.
Alberto Bressan, Penn State University
Geng Chen, Georgia institute of technology
Mingjie Li, Minzu university of China
Qingtian Zhang*, Penn State University
(1117-35-430) -
10:30 a.m.
The free boundary Euler equations in 3D.
Marcelo M Disconzi*, Vanderbilt University
David G Ebin, Stony Brook University
(1117-35-33)
-
8:30 a.m.
-
Saturday March 5, 2016, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Topology and Dynamical Systems, I
Room 509, Journalism Building
Organizers:
Alexander Blokh, University of Alabama at Birmingham
Krystyna Kuperberg, Auburn University
John Mayer, University of Alabama at Birmingham jcmayer@uab.edu
Lex Oversteegen, University of Alabama at Birmingham
-
8:30 a.m.
A New Way to Analyze a Stochastic Network.
James Keesling*, University of Florida
Celeste Vallejo, University of Florida
(1117-37-495) -
9:00 a.m.
A nontrivial uniquely homogenous subset of the plane, all of whose homeomorphisms are rigid motions.
Stewart Baldwin*, Auburn University
(1117-54-324) -
9:30 a.m.
Dynamical properties of shift maps on inverse limits with a set valued function.
Van C. Nall*, University of Richmond
Judy Kennedy, Lamar University
(1117-37-242) -
10:00 a.m.
Horseshoes and lambda-dendroids in generalized inverse limits over intervals.
Judy Anita Kennedy*, Lamar University
Van C. Nall, University of Richmond
(1117-37-197) -
10:30 a.m.
Generalized inverse limits indexed by arbitrary linear orders.
Steven C Clontz*, UNC Charlotte
(1117-54-170)
-
8:30 a.m.
-
Saturday March 5, 2016, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Mathematical Physics and Spectral Theory, I
Room 516, Journalism Building
Organizers:
Stephen Clark, Missouri University of Science and Technology
Roger Nichols, The University of Tennessee at Chattanooga roger-nichols@utc.edu
-
9:00 a.m.
The Jacobi matrix approach to Nevanlinna-Pick problems.
Maksym Derevyagin*, The University of Mississippi
(1117-47-161) -
9:30 a.m.
Lieb--Thirring Inequalities for Finite and Infinite Gap Jacobi Matrices.
Maxim Zinchenko*, University of New Mexico
(1117-39-352) -
10:00 a.m.
Periodic Sturm-Liouville Differential Equations with Distributional Potentials.
Ahmed Ghatasheh*, University of Alabama at Birmingham
Rudi Weikard, University of Alabama at Birmingham
(1117-34-172) -
10:30 a.m.
On (Conditional) Positive Semidefiniteness in a Matrix-Valued Context.
Fritz Gesztesy, Dept of Mathematics, University of Missouri-Columbia
Michael M.H. Pang*, Dept of Mathematics, University of Missouri-Columbia
(1117-47-260)
-
9:00 a.m.
-
Saturday March 5, 2016, 11:00 a.m.-11:55 a.m.
Invited Address
A generalization of the Springer resolution.
Room 102, Miller Learning Center
William Graham*, University of Georgia
(1117-22-486) -
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Active Learning in Undergraduate Mathematics, II
Room 506, Journalism Building
Organizers:
Darryl Chamberlain,Jr, Georgia State University
Aubrey Kemp, Georgia State University
Leslie Meadows, Georgia State University
Harrison Stalvey, Georgia State University
Draga Vidakovic, Georgia State University dvidakovic@gsu.edu
-
2:00 p.m.
Prospective Teachers' Generalizing Actions as They Reason about Algebraic and Geometric Representations in an Undergraduate Mathematics Content Course.
Kadian M Callahan*, Kennesaw State University
(1117-97-28) -
3:00 p.m.
The Inclusion of Culture in the Mathematics Classroom by Implementing Ethnomathematics.
Kimbeni H Mansion*, Doctoral student in Teaching and Learning (Math Education) in the College of Education and Human Development at GSU
(1117-97-354) -
3:30 p.m.
The Emporium Model for Elementary Statistics: A Preliminary Report.
Darryl Jim Chamberlain*, Georgia State University
Aubrey Kemp, Georgia State University
Leslie Meadows, Georgia State University
Harrison Stalvey, Georgia State University
Draga Vidakovic, Georgia State University
Annie Burns, University of Arkansas at Little Rock
(1117-97-423) -
4:00 p.m.
Developing Community and Collaboration through Active Learning in Synchronous Online Linear Algebra and Multivariable Calculus Courses.
Greg Mayer*, The Georgia Institute of Technology
(1117-97-29) -
4:30 p.m.
The Role(s) of Mathematics in Science: Four Questions for the Active Learner.
Danielle Mihram, University of Southern California
G. Arthur Mihram*, Princeton, NJ
(1117-01-113)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Algebraic Structures in Knot Theory, II
Room 367, Miller Learning Center
Organizers:
Sam Nelson, Claremont McKenna College Sam.Nelson@cmc.edu
Mohamed Elhamdadi, University of South Florida
-
2:00 p.m.
Random Knot Diagrams.
Jason Cantarella*, University of Georgia
Harrison Chapman, University of Georgia
Matt Mastin, MailChimp, Inc.
(1117-57-141) -
2:30 p.m.
Generalized palette graphs.
Pedro Lopes*, Instituto Superior Tecnico - University of Lisbon
(1117-57-201) -
3:00 p.m.
Moves to $2$-foams and their chart realizations.
J. Scott Carter*, University of South Alabama
(1117-57-490) -
3:30 p.m.
2-variable Alexander polynomials of 2-bridge links.
Jim Hoste*, Pitzer College
(1117-57-437) -
4:00 p.m.
A one variable generalization of the Kauffman and Vogel polynomial.
Mustafa Hajij*, USF
Mohamed Elhamdadi, USF
(1117-57-339) -
4:30 p.m.
Quandle identities and homology.
W. Edwin Clark, University of South Florida
Masahico Saito*, University of South Florida
(1117-57-140)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Algebraic Structures in Mathematical Physics: Lie Algebras, Vertex Algebras, Quantum Algebras, II
Room 213, Miller Learning Center
Organizers:
Iana I. Anguelova, College of Charleston anguelovai@cofc.edu
Bojko Bakalov, North Carolina State University
-
2:00 p.m.
Bethe ansatz for toroidal algebras.
Evgeny Mukhin*, Indiana University Purdue University Indianapolis
(1117-22-498) -
3:00 p.m.
Unrolled Quantum Groups and W-Algebras.
Antun Milas*, SUNY-Albany
(1117-17-449) -
3:30 p.m.
Path model for Whittaker vectors of semi-simple Lie algebras.
Bolor Turmunkh*, University of Illinois - Urbana Champaign
(1117-05-420) -
4:00 p.m.
Darboux transformations that do not preserve bispectrality.
Alex Kasman*, College of Charleston
(1117-34-30) -
4:30 p.m.
A Lie-theoretic interpretation of bispectral polynomials in several variables.
Plamen Iliev*, Georgia Institute of Technology
(1117-33-145)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Algebraic and Combinatorial Methods in Mathematical Biology, II
Room 511, Journalism Building
Organizers:
Elena Dimitrova, Clemson University edimit@clemson.edu
Svetlana Poznanovic, Clemson University
-
2:00 p.m.
Combinatorics of the Kimura-3 Polytope.
Joseph Rusinko*, Hobart and William Smith Colleges
(1117-92-234) -
2:30 p.m.
An algebraic approach to the structural (un-)identifiability problem in systems biology.
Nicolette Meshkat*, Santa Clara University
Seth Sullivant, North Carolina State University
(1117-92-445) -
3:00 p.m.
Which biochemical reaction networks are multistationary?
Badal Joshi, Cal State San Marcos
Anne Shiu*, Texas A&M University
(1117-92-271) -
3:30 p.m.
Algebraic Statistics Applications in Epidemiology.
Luis David Garcia-Puente*, Sam Houston State University
Iliana De La Cruz, St. Mary's University
Taylor Spino, North Central College
Melissa Stadt, University of Washington
Catherine Sullivan, Siena College
(1117-92-42) -
4:00 p.m.
Detecting reoccurring patterns of scrambled genes.
Nataša Jonoska*, University of South Florida
Masahiko Saito, University of South Florida
(1117-92-312)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Bioinformatics and Molecular Biology: Dynamic Models, Structural Analysis, and Computational Methods, II
Room 515, Journalism Building
Organizers:
Christine Heitsch, Georgia Institute of Technology
Chi-Jen Wang, Georgia Institute of Technology cwang463@math.gatech.edu
Haomin Zhou, Georgia Institute of Technology
-
2:00 p.m.
Data Driven Approaches to Molecular Biophysics.
Julie C Mitchell*, University of Wisconsin - Madison
(1117-92-280) -
2:30 p.m.
Differential geometry based multiscale solvation models.
Zhan Chen*, Georgia Southern University
(1117-92-217) -
3:00 p.m.
Intracellular transport: The paradox of codependence among antagonistic motors.
Scott A McKinley*, Tulane University
J Darby Smith, University of Florida
(1117-92-467) -
3:30 p.m.
Algebraic and Topological Indices of Molecular Pathway Networks in Human Cancers.
Peter Hinow*, University of Wisconsin - Milwaukee
(1117-92-86) -
4:00 p.m.
Infectious disease in a model organism: modeling within and between host transmission and the role of the ecological network of predators and resources.
Zoi Rapti*, Department of Mathematics, University of Illinois, Urbana-Champaign
Carla Eva Caceres, School of Integrative Biology, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1117-35-159) -
4:30 p.m.
Decomposing networks representing living systems without breaking connections.
Caner Kazanci*, University of Georgia
(1117-92-548)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Combinatorial and Computational Algebra, II
Room 268, Miller Learning Center
Organizers:
Huy Tai Ha, Tulane University
Kuei-Nan Lin, Penn State Greater Allegheny
Augustine O'Keefe, Connecticut College aokeefe@conncoll.edu
-
2:00 p.m.
Recursive computations for Betti numbers of monomial ideals.
Sara Faridi*, Dalhousie University
(1117-13-278) -
2:30 p.m.
A Dual Operation on Strongly Stable Ideals.
Katie Ansaldi*, University of Notre Dame
Kuei-Nuan Lin, Penn State Greater Allegheny
(1117-13-247) -
3:00 p.m.
Equivariant Gröbner bases of symmetric toric ideals.
Robert Krone*, Queen's University
(1117-13-496) -
3:30 p.m.
A broad class of shellable lattices.
Jay Schweig, Oklahoma State University
Russ Woodroofe*, Mississippi State University
(1117-05-546) -
4:00 p.m.
Regularity of edge ideal of vertex decomposable graphs.
Mengyao Sun*, Tulane University
(1117-13-450) -
4:30 p.m.
LCM lattices and pure resolutions.
Christopher A Francisco, Oklahoma State University
Jeffrey Mermin, Oklahoma State University
Jay Schweig*, Oklahoma State University
(1117-13-477)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Commutative Algebra, II
Room 267, Miller Learning Center
Organizers:
Jon F. Carlson, University of Georgia jfc@math.uga.edu
Andrew Kustin, University of South Carolina
-
2:00 p.m.
Adams operations for matrix factorizations and a conjecture of Dao and Kurano.
Michael K Brown, University of Nebraska
Claudia Miller*, Syracuse University
Peder Thompson, University of Nebraska
Mark E Walker, University of Nebraska
(1117-18-431) -
2:30 p.m.
A counterexample to a conjecture of Ding.
Alessandro De Stefani*, University of Virginia
(1117-13-194) -
3:00 p.m.
Prime filtrations of the powers of an ideal.
Craig Huneke, University of Virginia
Ilya Smirnov*, University of Michigan
(1117-13-127) -
3:30 p.m.
Somewhere between Gorenstein and Golod.
Lars Winther Christensen*, Texas Tech University
Oana Veliche, Northeastern University
(1117-13-366) -
4:00 p.m.
Homological characterizations of quasi-complete intersections.
Jason M Lutz*, University of Nebraska-Lincoln
(1117-13-446) -
4:30 p.m.
On the support of local cohomology modules in positive characteristic.
Melvin Hochster, University of Michigan
Luis Nunez-Betancourt*, University of Virginia
(1117-13-251)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Discrete and Applied Algebraic Geometry, I
Room 269, Miller Learning Center
Organizers:
Cynthia Vinzant, North Carolina State University
Josephine Yu, Georgia Institute of Technology jyu@math.gatech.edu
-
2:00 p.m.
Random Sampling in Computational Algebra: Helly Numbers and Violator Spaces.
Jesus A. De Loera, University of California, Davis
Sonja Petrović, Illinois Institute of Technology
Despina Stasi*, Illinois Institute of Technology
(1117-14-270) -
2:30 p.m.
Algebraic Graph Limits.
Patrik Norén*, NCSU
Alexander Engström, Aalto University
(1117-05-426) -
3:00 p.m.
What makes a neural code convex?
Carina Curto, Pennsylvania State University
Elizabeth Gross, San Jose State University
Jack Jeffries, University of Michigan
Katherine Morrison, University of Northern Colorado
Mohamed Omar, Harvey Mudd College
Zvi Rosen, Pennsylvania State University
Anne Shiu, Texas A&M University
Nora Youngs*, Harvey Mudd College
(1117-92-408) -
3:30 p.m.
A quantitative version of Mnëv's theorem.
Dustin Cartwright*, University of Tennessee
(1117-14-263) -
4:00 p.m.
Chordal structure and polynomial systems.
Diego Cifuentes*, Massachusetts Institute of Technology
Pablo A Parrilo, Massachusetts Institute of Technology
(1117-68-299) -
4:30 p.m.
Symmetrization of Principal Minors and Cycle Sums.
Huajun Huang, Auburn University
Luke Oeding*, Auburn University
(1117-14-216)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Elliptic Curves, II
Room 245, Miller Learning Center
Organizers:
Abbey Bourdon, University of Georgia abourdon@uga.edu
Pete L. Clark, University of Georgia
-
2:00 p.m.
The remaining cases of the Kramer--Tunnell conjecture.
Kestutis Cesnavicius*, University of California Berkeley
Naoki Imai, University of Tokyo
(1117-11-70) -
2:30 p.m.
Elliptic curves of bounded Faltings height.
Ruthi Hortsch*, Massachusetts Institute of Technology
(1117-11-200) -
3:00 p.m.
On the minimal degree of definition of $p$-primary torsion subgroups of elliptic curves.
Alvaro Lozano-Robledo*, University of Connecticut
Enrique González-Jiménez, Universidad Autonoma de Madrid
(1117-11-221) -
3:30 p.m.
The $1729$ $K3$ Surface.
Ken Ono, Emory University
Sarah Trebat-leder*, Emory University
(1117-11-52) -
4:00 p.m.
Torsion of rational elliptic curves over quartic Galois number fields.
Michael Y. Chou*, University of Connecticut Storrs
(1117-11-402) -
4:30 p.m.
A heuristic for boundedness of ranks of elliptic curves.
Jennifer Park, University of Michigan
Bjorn Poonen, MIT
John Voight*, Dartmouth College
Melanie Matchett Wood, University of Wisconsin-Madison
(1117-11-276)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Experimental Mathematics, II
Room 247, Miller Learning Center
Organizers:
Frank Garvan, University of Florida fgarvan@ufl.edu
Andrew Sills, Georgia Southern University
-
2:00 p.m.
The L-functions and Modular Forms Database.
John W Jones*, Arizona State University
(1117-11-21) -
2:30 p.m.
Oscillations in sums involving the Liouville function.
Michael J. Mossinghoff*, Davidson College
Timothy S. Trudgian, Australian National University
(1117-11-35) -
3:00 p.m.
Arithmetic of partitions.
Robert Schneider*, Emory University
(1117-11-510) -
3:30 p.m.
The Number of Parts of Integer Partitions in Residue Classes.
Olivia D Beckwith*, Emory University
Michael Mertens, Emory University
(1117-00-214) -
4:00 p.m.
On partitions with a fixed number of odd and even-indexed odd parts.
Alexander Berkovich*, Mathematics Department, University of Florida , Gainesville, Florida
(1117-05-419) -
4:30 p.m.
Four Parameter Generalization of Gaussian Polynomials.
Ali Kemal Uncu*, University of Florida
(1117-05-511)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Financial Mathematics, II
Room 147, Miller Learning Center
Organizers:
Arash Fahim, Florida State University
Alec Kercheval, Florida State University kercheva@math.fsu.edu
-
2:00 p.m.
Stability of Utility Maximization in Nonequivalent Markets.
Kim Weston*, Carnegie Mellon University
(1117-60-150) -
2:30 p.m.
TALK CANCELLED: Mathematical modeling of portfolios with default risk.
Ambar N Sengupta*, Louisiana State University
(1117-60-135) -
3:00 p.m.
Analytically Tractable Structural Credit Risk Model --- A New Framework.
Chun-Yuan Chiu*, Department of Mathematics, Florida State University
(1117-60-249) -
3:30 p.m.
Break -
4:00 p.m.
Predictable Forward Investment Preferences.
Bahman Angoshtari*, University of Michigan, Department of Mathematics
Thaleia Zariphopoulou, Department of Mathematics, and Information, Risk and Operations Management, The University of Texas at Austin
Xun Yu Zhou, Mathematical Institute and Nomura Center for Mathematical Finance, and the Oxford-Man Institute of Quantitative Finance
(1117-60-106) -
4:30 p.m.
Modeling Dependent Outages of Electricity Generators.
Vishwakant Malladi, University of Texas at Austin
Rafael Mendoza-Arriaga, University of Texas at Austin
Stathis Tompaidis*, University of Texas at Austin
(1117-91-327)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Harmonic Analysis and Applications, II
Room 502, Journalism Building
Organizers:
Irina Holmes, Georgia Institute of Technology irina.holmes@math.gatech.edu
Brett D. Wick, Washington University
-
2:00 p.m.
Dimension-free estimates for harmonic BMO.
Leonid Slavin*, University of Cincinnati
Pavel Zatitskiy, Chebyshev Lab, St. Petersburg State University
(1117-42-362) -
2:30 p.m.
Sharp Weighted Bounds for the Bergman Projection and Related Operators on $A^2(\mathbb{B}^n)$.
Robert Rahm*, Washington University in St. Louis
Edgar Tchoundja, University of Yaounde I
Brett Wick, Washington University in St. Louis
(1117-32-277) -
3:00 p.m.
On some applications of complex analysis in non-linear dynamics.
Dmitriy Dmitrishin, Odessa National Polytechnic University, Ukraine
Anna Khamitova, Georgia Southern University and Odessa National Polytechnic University, Ukraine
Alex Stokolos*, Georgia Southern University
(1117-30-79) -
3:30 p.m.
Cyclic polynomials in anisotropic Dirichlet spaces.
Greg Knese, Washington University in St. Louis
Lukasz Kosinski, Jagiellonian University
Thomas J Ransford, Laval University
Alan A Sola*, University of South Florida
(1117-32-96) -
4:00 p.m.
Kato-Ponce inequalities on weighted and variable Lebesgue spaces.
David Cruz-Uribe, University of Alabama, Tuscaloosa
Virginia Naibo*, Kansas State University
(1117-42-45) -
4:30 p.m.
Poincaré inequalities and estimates for fractional operators on matrix weighted spaces with applications to PDE.
Joshua Isralowitz, University of Albany
Kabe Moen*, University of Alabama
(1117-28-464)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:45 p.m.
Special Session on Interactions Between Algebraic and Tropical Geometry, II
Room 247, Miller Learning Center
Organizers:
Matthew Ballard, University of South Carolina
Noah Giansiracusa, University of Georgia noahgian@uga.edu
Jesse Kass, University of South Carolina
-
2:00 p.m.
Tropicalization of the moduli space of curves: Topology and applications.
Melody Chan, Brown University
Soren Galatius, Stanford University
Sam Payne*, Yale University
(1117-14-392) -
3:00 p.m.
Compactification of moduli of polarized abelian varieties.
Yuecheng Zhu*, University of Pennsylvania
(1117-14-118) -
4:00 p.m.
The Skeleton of the Virtual Fundamental Class.
Dhruv Ranganathan*, Yale University
(1117-14-38)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:45 p.m.
Special Session on Invariant Measures of Dynamical Systems, II
Room 510, Journalism Building
Organizers:
Miaohua Jiang, Wake Forest University
Chris Johnson, Wake Forest University
Martin Schmoll, Clemson University schmoll@clemson.edu
-
2:00 p.m.
The number of ergodic measures for minimal shifts of low complexity.
Michael Damron*, Georgia Institute of Technology
Jon Fickenscher, Princeton University
(1117-37-47) -
3:00 p.m.
The number of ergodic measures for minimal shifts of low complexity II - shifts related to interval exchange transformations.
Jonathan Fickenscher*, Princeton University
Michael Damron, Georgia Tech
(1117-37-139) -
4:00 p.m.
Rational billiards, hyperelliptic curves, and dynamics on moduli space.
Paul Apisa*, University of Chicago
(1117-37-361)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Lie Theory, Representation Theory, and Geometry, II
Room 214, Miller Learning Center
Organizers:
Shrawan Kumar, University of North Carolina
Daniel K. Nakano, University of Georgia nakano@math.uga.edu
Paul Sobaje, University of Georgia
-
2:00 p.m.
Reductive groups, the loop Grassmannian, and the Springer resolution.
Pramod N Achar*, Louisiana State University
Simon Riche, Université Blaise Pascal - Clermont-Ferrand II
(1117-20-468) -
2:30 p.m.
Sheaves on the Nilpotent Cone and Lusztig's Relative Weyl Groups.
Laura Rider, Massachusetts Institute of Technology
Amber Russell*, Butler University
(1117-17-417) -
3:00 p.m.
Mixed Structures in geometric representation theory.
Laura Rider*, Massachusetts Institute of Technology
(1117-14-512) -
3:30 p.m.
Cominuscule points of Schubert varieties.
William Graham, University of Georgia
Victor Kreiman*, University of Wisconsin - Parkside
(1117-14-429) -
4:00 p.m.
Cohomology of $SL_2$ and related structures.
Klaus Lux, University of Arizona
Nham V Ngo*, University of Arizona
Yichao Zhang, Harbin Institute of Technology
(1117-20-34) -
4:30 p.m.
A factorization of the T-equivariant K-theory of flag varieties.
J. Matthew Douglass*, National Science Foundation
(1117-19-381)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Low-dimensional Topology and Geometry, II
Room 350, Miller Learning Center
Organizers:
David Gay, University of Georgia dgay@uga.edu
Gordana Matic, University of Georgia
-
2:00 p.m.
Tight, non-fillable contact structures on 3-manifolds.
Andy Wand*, University of Glasgow
(1117-57-488) -
3:00 p.m.
A quick introduction to spinal open books.
Jeremy Van Horn-Morris*, University of Arkansas
Sam Lisi, University of Mississippi
Chris Wendl, University College London
(1117-57-474) -
3:30 p.m.
Encoding knotted surfaces in $\mathbb{C}P^2$ with triple grid diagrams.
Eric Burgess*, Decatur
(1117-51-497) -
4:00 p.m.
Character varieties of branched double covers via knot contact homology.
Christopher Cornwell*, UQAM
(1117-57-492) -
4:30 p.m.
An annular refinement of the transverse element in Khovanov homology.
Diana Hubbard*, Boston College
Adam Saltz, Boston College
(1117-53-210)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Mathematical Physics and Spectral Theory, II
Room 516, Journalism Building
Organizers:
Stephen Clark, Missouri University of Science and Technology
Roger Nichols, The University of Tennessee at Chattanooga roger-nichols@utc.edu
-
2:00 p.m.
Recent progress in spectral analysis of almost-periodic differential operators.
Roman Shterenberg*, University of Alabama at Birmingham
Leonid Parnovski, University College London
Yulia Karpeshina, University of Alabama at Birmingham
(1117-35-81) -
2:30 p.m.
The perturbation formulas for Gross-Pitaevskii Equation (GPE) with periodic potential.
Seonguk Kim*, University of Alabama at Birmingham
Yulia Karpeshina, University of Alabama at Birmingham
(1117-35-211) -
3:00 p.m.
The spectral problem for the dispersionless Camassa-Holm equation.
Rudi Weikard*, University of Alabama at Birmingham
(1117-34-176) -
3:30 p.m.
KdV equation with almost periodic initial data.
Ilia Binder, University of Toronto
David Damanik, Rice University
Michael Goldstein, University of Toronto
Milivoje Lukic*, University of Toronto
(1117-35-275) -
4:00 p.m.
Comparing Graphs.
Shannon L Starr*, University of Alabama at Birmingham
(1117-82-173) -
4:30 p.m.
Localization and spectral problems on quantum graphs.
Evans M Harrell*, Georgia Institute of Technology
Anna V Maltsev, University of Bristol
(1117-34-95)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Mathematics and Music, II
Room 503, Journalism Building
Organizers:
Mariana Montiel, Georgia State University mmontiel@gsu.edu
Robert Peck, Louisiana State University
-
2:00 p.m.
A classification of all-interval chords of small order.
Robert W. Peck*, Louisiana State University
(1117-05-228) -
2:30 p.m.
The Aeolian and the Major Substitutions and their associated Dynamical Systems.
Thomas Noll*, Escola Superior de Musica de Catalunya, Barcelona
(1117-37-364) -
3:00 p.m.
Geometry, consonance, and the non-specialist: Pedagogical interdisciplinarity and math/music undergraduates.
Andrew D. Jones*, Yale University
Richard Cohn, Yale University
(1117-97-105) -
3:30 p.m.
n-Cubes, Boolean Rings, and Music Analysis.
Jack Douthett*, University of New Mexico
(1117-00-132) -
4:00 p.m.
A three-dimensional model of tonality.
Jason Yust*, Boston University
(1117-54-441) -
4:30 p.m.
Remarks on the Geometry of Chords.
Thomas A. Ivey*, College of Charleston
(1117-57-328)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:45 p.m.
Special Session on Moduli Spaces and Vector Bundles, II
Room 277, Miller Learning Center
Organizers:
Patricio Gallardo, University of Georgia
Anna Kazanova, University of Georgia kazanova@uga.edu
-
2:00 p.m.
Relative moduli stacks of vector bundles and good moduli spaces.
Matthew Grimes*, University of Colorado Boulder
(1117-14-531) -
3:00 p.m.
The Craighero-Gattazzo surface is simply-connected.
Julie Rana*, University of Minnesota
Jenia Tevelev, University of Massachusetts, Amherst
Giancarlo Urzua, Pontificia Universidad Catolica de Chile
(1117-14-478) -
4:00 p.m.
Hecke Transforms and a Hitchin type connection for twisted Spin bundles.
Swarnava Mukhopadhyay*, University of Maryland
Richard Wentworth, University of Maryland
(1117-14-396)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on New Developments in Discrete and Intuitive Geometry (Dedicated to the 75th birthday of Wlodzimierz Kuperberg), II
Room 207, Miller Learning Center
Organizers:
Andras Bezdek, Auburn University bezdean@mail.auburn.edu
Oleg Musin, University of Texas at Brownsville
Gabor Fejes Toth, Renyi Institute of Mathematics, Hungary
-
2:00 p.m.
Constant width, constant minimum width and reduced convex bodies.
Luis Montejano*, National University of Mexico at Queretaro
(1117-52-283) -
2:30 p.m.
On characterizations of ellipses.
Valeriu Soltan*, George Mason University
(1117-52-91) -
3:00 p.m.
A super-linear lower bound for the number of empty convex pentagons in planar point sets.
Carlos M. Nicolas*, Ferrum College
(1117-52-448) -
3:30 p.m.
A New Boundary Representation Boolean Algorithm.
Paul Robert Stallings*, Kubotek USA Inc.
(1117-68-207) -
4:00 p.m.
On $\cal F$-Convexity.
Liping Yuan*, College of Mathematics & Information Science, Hebei Normal University
(1117-52-163)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Numerical Methods and Scientific Computing, I
Room 513, Journalism Building
Organizers:
Michele Benzi, Emory University benzi@mathcs.emory.edu
Edmond Chow, Georgia Institute of Technology
-
2:00 p.m.
The Math of Chemistry: Using Scientific Computing to Understand Filtration and Separations Processes.
Lea Jenkins*, Department of Mathematical Sciences, Clemson University
Anastasia Wilson, Department of Mathematical Sciences, Clemson University
(1117-65-83) -
2:30 p.m.
Unsupervised Learning Using Separable Nonnegative Matrix Factorization.
Michael W Berry*, Center for Intelligent Systems and Machine Learning, University of Tennessee, Knoxville
(1117-15-369) -
3:00 p.m.
jInv - A Flexible Framework for Parallel PDE Constrained Optimization in Julia.
Lars Ruthotto*, Emory University
(1117-03-331) -
3:30 p.m.
Fast Alternating Minimization Methods for Convex and Non-convex Inverse Problems and Applications.
Maryam Yashtini*, Georgia Institute of Technology
(1117-35-12) -
4:00 p.m.
Monte Carlo Acceleration of Iterative Solvers for Sparse Linear Systems.
Massimiliano Lupo Pasini*, Emory University - Department of Mathematics and Computer Science
Michele Benzi, Emory University - Department of Mathematics and Computer Science
Thomas M. Evans, Oak Ridge National Laboratory
Steven P. Hamilton, Oak Ridge National Laboratory
Stuart R. Slattery, Oak Ridge National Laboratory
(1117-65-92) -
4:30 p.m.
A computational strategy for optimal path planning with limited sensing ability.
Seong Jun Kim*, Georgia Institute of Technology
Sung Ha Kang, Georgia Institute of Technology
Haomin Zhou, Georgia Institute of Technology
(1117-65-53)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on PDE Analysis in Fluid Flows, II
Room 514, Journalism Building
Organizers:
Geng Chen, Georgia Institute of Technology
Ronghua Pan, Georgia Institute of Technology panrh@math.gatech.edu
Yao Yao, Georgia Institute of Technology
-
2:00 p.m.
General hyperbolic-parabolic balance laws and thermal non-equilibrium flows.
Yanni Zeng*, University of Alabama at Birmingham
(1117-35-298) -
2:30 p.m.
Radial Solutions to the Cauchy Problem for $\square_{1+3}U=0$ as Limits of Exterior Solutions.
Helge Kristian Jenssen, The Pennsylvania State University
Charis Tsikkou*, West Virginia University
(1117-35-368) -
3:00 p.m.
Models for hyporheic flows.
Xiaoming Wang*, Florida State University
(1117-35-75) -
3:30 p.m.
Vanishing viscosity method for non-identity viscosity matrix.
Yi Zhu*, School of Mathematical Sciences, Fudan University, Shanghai, China
Ronghua Pan, School of Mathematics, Georgia Institute of Technology
Yi Zhou, School of Mathematical Sciences, Fudan University, Shanghai, China
(1117-35-516) -
4:00 p.m.
On aggregation equations with alignment.
Changhui Tan*, Rice University
(1117-35-491) -
4:30 p.m.
Regularity for the 3D Navier-Stokes equations and related problems.
Mimi Dai*, University of Illinois at Chicago
Alexey Cheskidov, University of Illinois at Chicago
(1117-35-84)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Probabilistic and Analytic Tools in Convexity, II
Room 153, Miller Learning Center
Organizers:
Joseph Fu, University of Georgia
Galyna Livshyts, Georgia Institute of Technology glivshyt@kent.edu
Elisabeth Werner, Case Western Reserve University
-
2:00 p.m.
Characterization of a class of weak transport-entropy inequalities on the line.
Prasad Tetali*, Professor, School of Mathematics, Georgia Tech
(1117-60-208) -
2:30 p.m.
Optimal concentration of information for convex measures.
Mokshay Madiman*, University of Delaware
(1117-52-66) -
3:00 p.m.
The magnitude of a compact set in Euclidean space.
Mark W Meckes*, Case Western Reserve University
(1117-28-196) -
3:30 p.m.
The Bishop-Phelps-Bollobás Property for Operators.
Olena Kozhushkina*, Lafayette College
(1117-47-375) -
4:00 p.m.
On symmetries of projections and sections of convex bodies.
Dmitry Ryabogin*, Kent State University
(1117-52-337) -
4:30 p.m.
On the equation related to projections of convex bodies.
Sergii Myroshnychenko*, Kent State University
(1117-52-167)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Sharp Estimates and Bellman Functions in Harmonic Analysis, II
Room 501, Journalism Building
Organizers:
Kabe Moen, University of Alabama
Leonid Slavin, University of Cincinnati leonid.slavin@uc.edu
Alex Stokolos, Georgia Southern University
-
2:00 p.m.
Multilinear weighted norm inequalities under integral type regularity conditions.
Lucas Chaffee, Western Washington University
Rodolfo H. Torres*, University of Kansas
Xinfeng Wu, University of Kansas
(1117-42-288) -
2:30 p.m.
Modulation invariant Carleson embedding theorems and applications.
Amalia Culiuc, Brown University Mathematics Department
Francesco Di Plinio*, Brown University Mathematics Department
Yumeng Ou, Brown University Mathematics Department
(1117-42-143) -
3:00 p.m.
Sharp estimates for Trudinger-Moser and Hardy-Adams type inequalities on hyperbolic spaces.
Guozhen Lu*, Wayne State University, USA
Qiaohua Yang, Wuhan University, China
(1117-42-384) -
3:30 p.m.
$L^p$ estimates for some rough bi-parameter Fourier integral operators.
Qing Hong, Beijing Normal University
Guozhen Lu, Wayne State University
Lu Zhang*, Wayne State University
(1117-42-333) -
4:00 p.m.
$L^{p}$-differentiability of the functions in Sobolev space on Heisenberg groups.
Xiaoyue Cui*, University of Cincinnati
Guozhen Lu, Wayne State Univeristy
(1117-43-353) -
4:30 p.m.
Potential theory for quasilinear elliptic equations.
Dat T Cao*, University of Tennessee - Knoxville
(1117-35-325)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Symplectic and Contact Geometry, II
Room 348, Miller Learning Center
Organizers:
Yi Lin, Georgia Southern University
Stefan Müller, Georgia Southern University
Michael Usher, University of Georgia
François Ziegler, Georgia Southern University fziegler@georgiasouthern.edu
-
2:00 p.m.
The ring of regular functions on a linear symplectic quotient.
Joshua Cape, Johns Hopkins University
Hans-Christian Herbig, Universidade Federal do Rio de Janeiro/UFRJ
Daniel Herden, Baylor University
Gerald Schwarz, Brandeis University
Christopher Seaton*, Rhodes College
(1117-53-65) -
2:30 p.m.
On primes and period growth for Hamiltonian diffeomorphisms.
Ely Kerman*, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1117-58-442) -
3:00 p.m.
Embeddings of contact manifolds.
John Etnyre*, Georgia Institute of Technology
Ryo Furukawa, University of Tokyo
(1117-57-97) -
3:30 p.m.
From Hamiltonian $S^1$-spaces to semi-toric systems.
Margaret F Symington*, Mercer University
Sonja Hohloch, University of Antwerp
Silvia Sabatini, University of Cologne
Daniele Sepe, Federal Fluminese University
(1117-57-376) -
4:00 p.m.
The symplectic displacement energy.
Peter Spaeth*, GE Global Research
(1117-58-180) -
4:30 p.m.
Spinal open book decompositions and symplectic fillings.
Samuel T Lisi*, University of Mississippi
Jeremy Van Horn-Morris, University of Arkansas
Chris Wendl, University College London
(1117-53-355)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on The Combinatorics of Symmetric Functions, II
Room 253, Miller Learning Center
Organizers:
Sarah K. Mason, Wake Forest University
Elizabeth Niese, Marshall University niese@marshall.edu
-
2:00 p.m.
Equivariant Cohomology and the Pattern Map.
Frank Sottile*, Texas A&M University
H. Praise Adeyemo, University of Ibadan, Nigeria
(1117-05-416) -
2:30 p.m.
The prism tableau model for Schubert polynomials.
Anna Weigandt*, University of Illinois at Urbana-Champaign
Alexander Yong, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1117-05-241) -
3:00 p.m.
Quasisymmetric expansions of cycle indices.
Gregory S Warrington*, Department of Mathematics & Statistics, University of Vermont
Nicholas A Loehr, Virginia Tech
(1117-05-440) -
3:30 p.m.
Pattern avoidance and quasisymmetric functions.
Zachary Hamaker, Institute for Mathematics and its Applications
Joel Brewster Lewis, University of Minnesota
Bendan Pawlowsk, University of Michigan
Bruce E Sagan*, Michigan State University
(1117-05-11) -
4:00 p.m.
Decomposing dual immaculate quasisymmetric functions into Young quasisymmetric Schur functions.
Edward E Allen, Wake Forest University
Joshua Hallam*, Wake Forest University
Sarah K Mason, Wake Forest University
(1117-05-114) -
4:30 p.m.
On decomposition of the product of a monomial and a Demazure atom into atoms.
Anna, Ying Pun*, University of Pennsylvania
(1117-05-18)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Theory and Applications of Graphs, II
Room 250, Miller Learning Center
Organizers:
Colton Magnant, Georgia Southern University
Hua Wang, Georgia Southern University hwang@georgiasouthern.edu
-
2:00 p.m.
Degree Sum and Vertex Dominating Paths.
Ronald J Gould*, Emory University
Jill R. Faudree, Dept. Math., University of Alaska Fairbanks
Ralph J. Faudree, University of Memphis
Paul Horn, Dept. Math, University of Denver
Michael S. Jacobson, Dept. Math, University of Colorado Denver
(1117-05-110) -
2:30 p.m.
A class of graphs approaching Vizing's conjecture.
Elliot Krop*, Clayton State University
Aziz Contractor, Clayton State University
(1117-05-23) -
3:00 p.m.
Monotone paths in dense edge-ordered graphs.
Kevin G Milans*, West Virginia University
(1117-05-520) -
3:30 p.m.
Subdivisions of cover graphs of posets.
Csaba Biro*, University of Louisville
Stephen J Young, University of Louisville
(1117-05-470) -
4:00 p.m.
On judicious bisections of graphs.
Baogang Xu, Nanjing Normal University
Xingxing Yu*, Georgia Institute of Technology
(1117-05-414) -
4:30 p.m.
Interlacing families and their application to digraphs.
Suil O*, Simon Fraser University
Gary Greaves, Tohoku University
Bojan Mohar, Simon Fraser University
(1117-05-39)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Topics in Graph Theory, II
Room 251, Miller Learning Center
Organizers:
Guantao Chen, Georgia State University
Songling Shan, Vanderbilt University songling.shan@vanderbilt.edu
-
2:00 p.m.
Multiplicative Zagreb indices of Cactus graphs.
Bing Wei*, Universsity of Mississippi
(1117-05-405) -
2:30 p.m.
Detour Trees.
Adam S. Jobson, University of Louisville
Andre E. Kezdy*, University of Louisville
Jeno Lehel, University of Louisville
Susan C. White, Bellarmine University
(1117-05-36) -
3:00 p.m.
Hamiltonian Cycles in Critical Graphs with Large Maximum Degree.
Y Zhao*, Department of Mathematics, University of Central Florida
(1117-05-74) -
3:30 p.m.
Decomposing $2$-cycles.
Hein van der Holst*, Georgia State University
Serguei Norine, McGill University
Robin Thomas, Georgia Institute of Technology
(1117-05-373) -
4:00 p.m.
An upper bound for the energy of a graph.
Rao Li*, University of South Carolina Aiken
(1117-05-73) -
4:30 p.m.
Matchings in $k$-partite $k$-uniform Hypergraphs.
Jie Han, Universidade de Sao Paulo
Chuanyun Zang*, Georgia State University
Yi Zhao, Georgia State University
(1117-05-195)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Topology and Dynamical Systems, II
Room 509, Journalism Building
Organizers:
Alexander Blokh, University of Alabama at Birmingham
Krystyna Kuperberg, Auburn University
John Mayer, University of Alabama at Birmingham jcmayer@uab.edu
Lex Oversteegen, University of Alabama at Birmingham
-
2:00 p.m.
On arcwise connectedness, density and entropy-density of ergodic measures.
Dominik Kwietniak*, Federal University of Rio de Janeiro & Jagiellonian University in Krakow
(1117-37-461) -
2:30 p.m.
Homotopical Complexity of Two Billiard Models.
Caleb C Moxley*, University of Alabama at Birmingham
Nandor Simanyi, University of Alabama at Birmingham
(1117-37-434) -
3:00 p.m.
Toward Wojtkowski's Falling Ball Conjecture.
Nandor J Simanyi*, University of Alabama at Birmingham
(1117-37-346) -
3:30 p.m.
Efficient computation of Lyapunov functions and lattice structures for attractors.
Dinesh Kasti*, Florida Atlantic University
William D Kalies, Florida Atlantic University
Konstantin Mischaikow, Rutgers University
Arnaud Goullet, Rutgers University
Shaun Harker, Rutgers University
(1117-37-427) -
4:00 p.m.
On dynamics of the Sierpinski Carpet.
Jan P. Boronski*, IT4Innovations, Ostrava
Piotr Oprocha, AGH Krakow, and IT4Innovations, Ostrava
(1117-37-60)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 2:00 p.m.-4:55 p.m.
Session for Contributed Papers, II
Room 205, Miller Learning Center
-
2:00 p.m.
Generic forms of low Chow rank.
Douglas A Torrance*, Piedmont College
(1117-14-9) -
2:15 p.m.
TALK CANCELLED: On the topology of compact hyperkähler manifolds.
Justin Sawon*, University of North Carolina - Chapel Hill
(1117-14-87) -
2:30 p.m.
Certifying Solutions of Polynomial Systems.
Tulay Ayyildiz Akoglu*, North Carolina State University
(1117-14-538) -
2:45 p.m.
TALK CANCELLED: Solving a quadratic matrix equation.
Jiu Ding*, University of Southern Mississippi
Noah Rhee, University of Missouri at Kansas City
(1117-15-90) -
3:00 p.m.
A Model Reduction Algorithm for Simulating Sedimentation Velocity Analysis.
Hashim A Saber*, University of North Georgia
(1117-15-543) -
3:15 p.m.
Groups, Loops, and the Baer Trick.
Mark Greer, University of North Alabama
Lee Raney*, University of North Alabama
(1117-20-475) -
3:30 p.m.
A general construction for simple right conjugacy closed loops.
Mark B Greer*, University of North Alabama
(1117-20-484) -
3:45 p.m.
Traveling Wave Solutions of the Porous Medium Equation.
Laxmi P. Paudel*, Albany State University, Albany, GA
Joseph Iaia, University of North Texas, Denton, TX
(1117-35-254) -
4:00 p.m.
Constant Contact Angle Surfaces in the Lorentz Group $L^3$.
Rodrigo Ristow Montes*, Federal University of Parana, Brazil
(1117-53-4) -
4:15 p.m.
Deformations in Extended Poisson Geometry.
Xiang Ji*, The Pennsylvania State University, New Kensington
(1117-53-16) -
4:30 p.m.
Equivalence of cyclic p-squared actions on handlebodies.
Jesse T. Prince-Lubawy*, Florence
(1117-55-482) -
4:45 p.m.
Option pricing under a stochastic volatility model with two noises and transaction cost.
Ibukun O Amusan*, Kentucky State University
(1117-60-545)
-
2:00 p.m.
-
Saturday March 5, 2016, 5:15 p.m.-6:15 p.m.
Einstein Public Lecture in Mathematics
Fun with Fonts: Mathematical Typography.
Tate Theater, Tate Student Center
Erik Demaine*, MIT Computer Science and Artficial Intelligence Laboratory
(1117-68-547) -
Saturday March 5, 2016, 6:30 p.m.-8:30 p.m.
Reception for the Einstein Lecture
All are welcome.
Tate Grand Hall, Tate Student Center
Sunday March 6, 2016
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-12:00 p.m.
Exhibit and Book Sale
2nd Floor, Miller Learning Center -
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-12:00 p.m.
Meeting Registration
2nd Floor, Miller Learning Center -
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Active Learning in Undergraduate Mathematics, III
Room 506, Journalism Building
Organizers:
Darryl Chamberlain,Jr, Georgia State University
Aubrey Kemp, Georgia State University
Leslie Meadows, Georgia State University
Harrison Stalvey, Georgia State University
Draga Vidakovic, Georgia State University dvidakovic@gsu.edu
-
8:00 a.m.
A Framework about Using Digital Simulation Tools and Task Development to Overcome the Cognitive Issues about Learning of Conditional Probability.
Kemal Akoglu*, North Carolina State University
(1117-97-541) -
9:00 a.m.
Implementing Student-Centered Teaching Strategies in STEM Gateway Courses: Examples, Challenges and Successes.
Belinda P. Edwards*, Mathematics Department/Kennesaw State University
(1117-97-78) -
9:30 a.m.
Learning by Teaching: An Instructor's View of Active Learning Mathematics in a Flipped Calculus 1 Course.
Caleb L Adams*, Radford University
(1117-97-26)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Algebraic Structures in Mathematical Physics: Lie Algebras, Vertex Algebras, Quantum Algebras, III
Room 213, Miller Learning Center
Organizers:
Iana I. Anguelova, College of Charleston anguelovai@cofc.edu
Bojko Bakalov, North Carolina State University
-
8:00 a.m.
Rank 2 `Fibonacci' modules inside the rank 3 Feingold-Frenkel algebra $\mathcal{F}$.
Diego A. Penta*, Binghamton University
Alex J. Feingold, Binghamton University
(1117-17-255) -
8:30 a.m.
A categorification of $\mathfrak{sl}_2$-Verma modules.
Mee Seong Im*, United States Military Academy, West Point, NY
(1117-14-50) -
9:00 a.m.
Quantum symmetry for quantum projective spaces.
Alexandru Chirvasitu*, University of Washington
Paul Smith, University of Washington
(1117-16-7) -
9:30 a.m.
N-Bosonization and Q-systems.
Maarten J. Bergvelt*, Department of Mathematics, University of Illinois, Urbana-Champaign
(1117-17-187) -
10:00 a.m.
Q-systems and Generalizations in Representation Theory.
Darlayne Addabbo*, The University of Illinois at Urbana-Champaign
(1117-17-265) -
10:30 a.m.
Singular Gelfand-Tsetlin modules.
Vyacheslav Futorny, University of Sao Paulo
Dimitar Grantcharov*, University of Texas at Arlington
Luis Enrique Ramirez, University of Sao Paulo
(1117-17-126)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Algebraic and Combinatorial Methods in Mathematical Biology, III
Room 511, Journalism Building
Organizers:
Elena Dimitrova, Clemson University edimit@clemson.edu
Svetlana Poznanovic, Clemson University
-
8:00 a.m.
Branching polytopes for RNA sequences.
Christine E Heitsch*, School of Mathematics, Georgia Institute of Technology
(1117-92-506) -
8:30 a.m.
Using Groebner Bases to Characterize Data in Biological Network Inference.
Brandilyn Stigler*, Southern Methodist University
(1117-14-500) -
9:00 a.m.
A Boolean network model of the L-arabinose operon.
Andy Jenkins, Clemson University
Matthew Macauley*, Clemson University
(1117-92-128) -
9:30 a.m.
On the perfect reconstruction of the topology of dynamic networks.
Alan Veliz-Cuba*, University of Dayton
(1117-92-27) -
10:00 a.m.
Estimating Propensity Parameters using Google PageRank and Genetic Algorithms.
David Murrugarra*, University of Kentucky
(1117-92-286)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Combinatorial and Computational Algebra, III
Room 268, Miller Learning Center
Organizers:
Huy Tai Ha, Tulane University
Kuei-Nan Lin, Penn State Greater Allegheny
Augustine O'Keefe, Connecticut College aokeefe@conncoll.edu
-
8:00 a.m.
TALK CANCELLED: Bouquet algebra of toric ideals.
Sonja Petrovic*, Illinois Institute of Technology
Apostolos Thoma, University of Ioannina, Greece
Marius Vladoiu, University of Bucharest and Simion Stoilow Institute of Mathematics of Romanian Academy
(1117-14-268) -
8:30 a.m.
Tensor product surfaces and syzygies.
Eliana M Duarte*, University of Illinois Urbana-Champaign
Hal Schenck, University of Illinois Urbana-Champaign
(1117-13-413) -
9:00 a.m.
Rees Algebras and integral closures of initial lex-segment ideals.
Louiza Fuolli, New Mexico State University
Jonathan Montaño, University of Kansas
Gabriel E Sosa*, Amherst College
(1117-13-508) -
9:30 a.m.
Symmetric complete intersections.
Federico Galetto*, McMaster University
Anthony V. Geramita, Queen's University
David Wehlau, Queen's University
(1117-13-218) -
10:00 a.m.
Minimal presentations of shifted numerical monoids.
Rebecca Conaway, Monmouth University
Felix Gotti, University of California, Berkeley
Jesse Horton, University of Arkansas
Christopher ONeill*, Texas A&M University
Roberto Pelayo, University of Hawaii, Hilo
Mesa Williams, Lee University
Brian Wissman, University of Hawaii, Hilo
(1117-05-63) -
10:30 a.m.
Matrix Schubert varieties and Gaussian conditional independence models.
Alex Fink, Queen Mary University
Jenna Rajchgot, University of Michigan
Seth Sullivant*, North Carolina State University
(1117-05-58)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Commutative Algebra, III
Room 267, Miller Learning Center
Organizers:
Jon F. Carlson, University of Georgia jfc@math.uga.edu
Andrew Kustin, University of South Carolina
-
8:00 a.m.
Adic Semidualizing Modules.
Sean Sather-Wagstaff*, Clemson University
Rich Wicklein, MacMurray College
(1117-13-133) -
8:30 a.m.
Test ideals in rings with finitely generated anti-canonical algebras.
Lance Edward Miller*, University of Arkansas
Alberto Chiecchio, TASIS
Florian Enescu, Georgia State University
Karl Schwede, University of Utah
(1117-13-191) -
9:00 a.m.
Existence of Totally Reflexive Modules.
J Cameron Atkins*, University of South Carolina
Adela Vraciu, University of South Carolina
(1117-13-469) -
9:30 a.m.
Maps from Ext modules to local cohomology modules.
Anurag K. Singh*, University of Utah
(1117-13-219) -
10:00 a.m.
Polynomial growth for Betti numbers.
Luchezar Avramov, University of Nebraska-Lincoln
Alexandra Seceleanu*, University of Nebraska-Lincoln
Zheng Yang, Miami University
(1117-13-130) -
10:30 a.m.
Complete intersection injective dimension and the Chouinard Formula.
Sean Sather-Wagstaff, Clemson University
Jonathan Totushek*, University of Wisconsin-Superior
(1117-13-192)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Discrete and Applied Algebraic Geometry, II
Room 269, Miller Learning Center
Organizers:
Cynthia Vinzant, North Carolina State University
Josephine Yu, Georgia Institute of Technology jyu@math.gatech.edu
-
8:00 a.m.
On the multiplicity structure of isosingular roots.
Jonathan D Hauenstein, University of Notre Dame
Bernard Mourrain, INRIA, Sophia Antipolis
Agnes Szanto*, North Carolina State University
(1117-14-222) -
8:30 a.m.
Certificates of positivity for polynomials nonnegative on compact semialgebraic sets in the plane.
Victoria Powers*, Emory University
(1117-12-112) -
9:00 a.m.
The complete solution of Alt-Burmester synthesis problems for four-bar linkages.
Daniel A. Brake*, University of Notre Dame
Jonathan D. Hauenstein, University of Notre Dame
Andrew P. Murray, University of Dayton
David H. Myszka, University of Dayton
Charles W. Wampler, General Motors
(1117-14-389) -
9:30 a.m.
Some boundary components of non-negative rank matrices.
Robert Krone*, Queen's University
(1117-14-425) -
10:00 a.m.
Low rank psd lifts of nonnegative quadratic forms.
Grigoriy Blekherman, Georgia Institute of Technology
Daniel Plaumann, University of Konstanz
Rainer Sinn*, Georgia Institute of Technology
Cynthia Vinzant, North Carolina State University
(1117-14-303) -
10:30 a.m.
Model selection in systems biology with numerical algebraic geometry.
Daniel J. Bates, Colorado State University
Brent Davis, Colorado State University
Elizabeth Gross*, San Jose State University
Kenneth L. Ho, Stanford University
Heather A. Harrington, University of Oxford
(1117-92-457)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Experimental Mathematics, III
Room 247, Miller Learning Center
Organizers:
Frank Garvan, University of Florida fgarvan@ufl.edu
Andrew Sills, Georgia Southern University
-
8:00 a.m.
Implications of the Alladi-Schur Theorem.
George E Andrews*, The Pennsylvania State University
(1117-05-370) -
8:30 a.m.
Divisibility properties of sporadic Apéry-like numbers.
Amita Malik, University of Illinois at Urbana-Champaign
Armin Straub*, University of South Alabama
(1117-11-85) -
9:00 a.m.
Conjectures concerning the orders of the torsion subgroup, the arithmetic component groups, and the cuspidal subgroup.
Amod Agashe*, Florida State University
(1117-11-310) -
9:30 a.m.
Generating permutations with restricted containers.
Michael H Albert, University of Otago
Cheyne Homberger, University of Maryland, Baltimore County
Jay Pantone, Dartmouth College
Nathaniel Shar, Rutgers University
Vincent Vatter*, University of Florida
(1117-05-225) -
10:00 a.m.
Roots of polynomials with integer coefficients.
Michael Filaseta*, University of South Carolina
(1117-11-206) -
10:30 a.m.
Experimental Mathematics: How An Undergraduate Could Be Led To Rediscover A Less Than Well Known Result.
Neil J Calkin*, Clemson
(1117-41-244)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Interactions Between Algebraic and Tropical Geometry, III
Room 247, Miller Learning Center
Organizers:
Matthew Ballard, University of South Carolina
Noah Giansiracusa, University of Georgia noahgian@uga.edu
Jesse Kass, University of South Carolina
-
8:00 a.m.
Tropical Independence and the Maximal Rank Conjecture for Quadrics.
David Jensen*, University of Kentucky
(1117-14-129) -
9:00 a.m.
Chains of cycles and general m-gonal curves.
Nathan Pflueger*, Brown University
(1117-14-315) -
10:00 a.m.
Compactified Jacobians and Break Divisors.
Tif Shen*, Yale University
(1117-14-51)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Invariant Measures of Dynamical Systems, III
Room 510, Journalism Building
Organizers:
Miaohua Jiang, Wake Forest University
Chris Johnson, Wake Forest University
Martin Schmoll, Clemson University schmoll@clemson.edu
-
8:00 a.m.
Equilibrium quasi-periodic configurations in quasi-periodic media.
Lei Zhang*, Georgia Institute of Technology
Rafael de la Llave, Georgia Institute of Technology
Xifeng Su, Beijing Normal University
(1117-82-515) -
8:30 a.m.
Almost-Reducibility for fibered holomorphic dynamics.
Mikel Viana*, Georgia Institute of Technology
Rafael de la Llave, Georgia Institute of Technology
(1117-37-205) -
9:00 a.m.
Quasi-periodic solutions for state-dependent delay differential equations.
Xiaolong He*, Georgia Institute of Technology
Rafael de la Llave, Georgia Institute of Technology
(1117-37-329) -
9:30 a.m.
Kac Particles Interacting With a Thermal Bath.
Federico Bonetto*, Georgia Institute of Technology
(1117-37-483) -
10:00 a.m.
On shadowing property and approximation of invariant measures.
Jian Li, Shantou University, Shantou, P.R. China
Piotr Oprocha*, AGH University, Kraków, Poland
(1117-37-48)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Lie Theory, Representation Theory, and Geometry, III
Room 214, Miller Learning Center
Organizers:
Shrawan Kumar, University of North Carolina
Daniel K. Nakano, University of Georgia nakano@math.uga.edu
Paul Sobaje, University of Georgia
-
8:00 a.m.
Central subalgebras of the centralizer of a nilpotent element.
George J McNinch*, Tufts University
(1117-20-134) -
8:30 a.m.
A family of Weyl group representations.
Eric Sommers*, University of Massachusetts Amherst
(1117-20-238) -
9:00 a.m.
Lie superalgebra modules of constant Jordan type.
Andrew J. Talian*, Concordia College
(1117-17-243) -
9:30 a.m.
Shapovalov elements for basic classical simple Lie superalgebras.
Ian M. Musson*, University of Wisconsin-Milwaukee
(1117-16-160) -
10:00 a.m.
Support varieties for Lie superalgebras and graded group schemes.
Christopher M Drupieski*, DePaul University
Jonathan R Kujawa, University of Oklahoma
(1117-20-6) -
10:30 a.m.
Cacti and cells.
Ivan Loseu*, Northeastern University
(1117-16-319)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Low-dimensional Topology and Geometry, III
Room 350, Miller Learning Center
Organizers:
David Gay, University of Georgia dgay@uga.edu
Gordana Matic, University of Georgia
-
8:00 a.m.
Strong quasipositivity of fibered satellite knots.
Alan Diaz*, Georgia Tech
John Etnyre, Georgia Tech
(1117-57-456) -
8:30 a.m.
Exceptional Cosmetic Surgeries on $S^3$.
Huygens Ravelomanana*, University of Georgia
(1117-57-248) -
9:00 a.m.
Boundary-reducing surgeries and bridge number.
Kenneth L. Baker*, University of Miami
R. Sean Bowman, Austin, Texas
John Luecke, University of Texas at Austin
(1117-57-100) -
9:30 a.m.
Tangle Floer homology and quantum $gl(1\vert 1)$.
Alexander Ellis, University of Oregon
Ina Petkova*, Columbia University
Vera Vertesi, Unversité de Strasbourg
(1117-57-503) -
10:30 a.m.
A Khovanov-theoretic invariant of knotted surfaces.
Adam R Saltz*, Boston College
(1117-57-465)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Mathematics and Music, III
Room 503, Journalism Building
Organizers:
Mariana Montiel, Georgia State University mmontiel@gsu.edu
Robert Peck, Louisiana State University
-
8:00 a.m.
Applications of the Sierpiński Triangle to Music Composition.
Samuel C Dent*, University of Southern Mississippi
(1117-51-233) -
8:30 a.m.
Teaching modeling in Algebra and Geometry using Musical Rhythms: Teachers' Perceptions on Effectiveness.
Iman C Chahine*, Georgia State University
(1117-97-223) -
9:00 a.m.
Musical and Mathematical Explorations of a Voice-Leading Graph of Referential Collections and Its Interesting Subgraphs.
Adrian P Childs*, University of Georgia
(1117-00-505) -
9:30 a.m.
Mathematical Analysis of A Cappella Flamenco Music.
Paco Gomez*, Georgia State University (visitor)
(1117-00-406) -
10:00 a.m.
Deterministic Geometries, Self-Similarity, and the Aesthetics of Music Composition.
Brent A. Milam*, Georgia State Universty
(1117-00-460) -
10:30 a.m.
Mathematical Music Theory/Post-Tonal Analysis: A Pilot in Course Pairing.
Mariana Montiel*, Georgia State University
Robin Baidya, Georgia State University
Rodrigo Castro Lopez Vaal, Georgia State University
Emiliano Nieto-Montiel, Georgia State university
(1117-00-55)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on New Developments in Discrete and Intuitive Geometry (Dedicated to the 75th birthday of Wlodzimierz Kuperberg), III
Room 207, Miller Learning Center
Organizers:
Andras Bezdek, Auburn University bezdean@mail.auburn.edu
Oleg Musin, University of Texas at Brownsville
Gabor Fejes Toth, Renyi Institute of Mathematics, Hungary
-
8:00 a.m.
Packing convex bodies by cylinders.
Karoly Bezdek*, University of Calgary
Alexander E. Litvak, University of Alberta, Edmonton, Canada
(1117-52-455) -
8:30 a.m.
Strongly regular graphs and spherical configurations.
Alexey Glazyrin*, University of Texas Rio Grande Valley
(1117-05-344) -
9:00 a.m.
On some covering and extremal problems on the sphere.
Ferenc Fodor*, University of Szeged, Hungary
(1117-52-363) -
9:30 a.m.
On Polyhedronizations of Parallel Polygons.
Osman Yardimci*, Auburn University, Auburn, AL
(1117-52-489) -
10:00 a.m.
Configurations of points with respect to discrepancy and uniform distribution.
Wöden Kusner*, Graz University of Technology
(1117-52-316)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on PDE Analysis in Fluid Flows, III
Room 514, Journalism Building
Organizers:
Geng Chen, Georgia Institute of Technology
Ronghua Pan, Georgia Institute of Technology panrh@math.gatech.edu
Yao Yao, Georgia Institute of Technology
-
8:00 a.m.
Global solution to the stochastic compressible Navier-Stokes equations.
Dehua Wang*, University of Pittsburgh
(1117-35-122) -
8:30 a.m.
On the solutions of compressible Navier-Stokes equations with degenerate viscosities.
Alexis Vasseur, University of Texas at Austin
Cheng Yu*, University of Texas at Austin
(1117-35-358) -
9:00 a.m.
Enhanced dissipation and hypoellipticity in shear flows.
Michele Coti Zelati*, University of Maryland
Jacob Bedrossian, University of Maryland
(1117-35-67) -
9:30 a.m.
Suppression of chemotactic explosion by mixing.
Xiaoqian Xu*, University of Wisconsin-Madison
Alexander Kiselev, Rice University
(1117-35-80) -
10:00 a.m.
A Finite time blow up for 1D models for 2D Boussinesq system / 3D Axi-symmetric Euler equations.
K. Choi*, UNIST
T. Hou, CALTECH
A. Kiselev, Rice University
G. Luo, City University of Hong Kong
V. Sverak, University of Minnesota
Y. Yao, Georgia Institute of Technology
(1117-76-88) -
10:30 a.m.
Analysis of a Dissipative Hyperbolic System Arising From Chemotaxis Research.
Kun Zhao*, Tulane University
(1117-35-537)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Probabilistic and Analytic Tools in Convexity, III
Room 153, Miller Learning Center
Organizers:
Joseph Fu, University of Georgia
Galyna Livshyts, Georgia Institute of Technology glivshyt@kent.edu
Elisabeth Werner, Case Western Reserve University
-
8:00 a.m.
A discrete version of centro-affine curvature.
Alina Stancu*, Concordia University
(1117-52-179) -
8:30 a.m.
Anisotropic Sobolev Capacity with Fractional Order.
Jie Xiao, Memorial University of Newfoundland
Deping Ye*, Memorial University of Newfoundland
(1117-52-322) -
9:00 a.m.
The Floating Body in Real Space Forms.
Florian Besau*, Department of Mathematics, Case Western Reserve University
Elisabeth M. Werner, Department of Mathematics, Case Western Reserve University
(1117-52-224) -
9:30 a.m.
Mixed $f$-divergence and inequalities for log concave functions.
Umut Caglar*, Florida International University
Elisabeth M. Werner, Case Western Reserve University
(1117-46-272) -
10:00 a.m.
Affine invariant points for functions.
Ben Li*, Case Western Reserve University
Elisabeth M Werner, Case Western Reserve University
(1117-46-165) -
10:30 a.m.
The Surface Area Deviation of the Euclidean Ball and a Polytope.
Steven D. Hoehner, Case Western Reserve University
Carsten H. Schuett*, Christian-Albrechts-University
Elisabeth M. Werner, Case Western Reserve University
(1117-52-115)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Sharp Estimates and Bellman Functions in Harmonic Analysis, III
Room 501, Journalism Building
Organizers:
Kabe Moen, University of Alabama
Leonid Slavin, University of Cincinnati leonid.slavin@uc.edu
Alex Stokolos, Georgia Southern University
-
8:00 a.m.
On Bernstein and Nikolskiĭ Type Inequalities, and Poisson Summation Formula in Hardy Spaces.
Alexander (Oleksandr) V Tovstolis*, University of Central Florida
Xin Li, University of Central Florida
(1117-42-43) -
8:30 a.m.
Tessellations of the sphere, one-bit sensing, restricted isometries, and discrepancy.
Dmitriy Bilyk*, University of Minnesota
Michael Lacey, Georgia Institute of Technology
(1117-42-436) -
9:00 a.m.
Spectral sets and tiling.
Alex Iosevich*, University of Rochester
(1117-42-525) -
9:30 a.m.
Reflectionless measures for singular integral operators.
Benjamin J Jaye*, Kent State University
(1117-42-158) -
10:00 a.m.
Isoperimetric functional inequalities via the maximum principle: the exterior differential systems approach.
Paata Ivanisvili*, Kent State University
Alexander Volberg, Michigan State University
(1117-28-199) -
10:30 a.m.
A simple example of a characteristic function of a set of finite measure on the line whose Fourier transform vanishes outside a set of zero density.
Fedor L Nazarov*, Kent State University
Alexander Olevskii, Tel Aviv University
(1117-42-311)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Symplectic and Contact Geometry, III
Room 348, Miller Learning Center
Organizers:
Yi Lin, Georgia Southern University
Stefan Müller, Georgia Southern University
Michael Usher, University of Georgia
François Ziegler, Georgia Southern University fziegler@georgiasouthern.edu
-
8:00 a.m.
A new integrable system on the sphere and conformally equivariant quantization.
Christian Duval*, Aix-Marseille University, France
(1117-53-435) -
8:30 a.m.
Vanishing relations in the cohomology of the moduli space of parabolic bundles.
Elisheva Adina Gamse*, Northeastern University
(1117-51-428) -
9:00 a.m.
Quantizations of nilpotent orbits.
Ivan Loseu*, Northeastern University
(1117-22-274) -
9:30 a.m.
Dynamical Invariance of a New Metaplectic-c Quantization Condition.
Jennifer Vaughan*, University of Toronto
(1117-53-345) -
10:00 a.m.
Analysis of symplectic differential operators.
Li-Sheng Tseng*, UC Irvine
Lihan Wang, UC Riverside
(1117-53-424) -
10:30 a.m.
K-multiplicities of discrete series representation and quantization of coadjoint orbit.
Yanli Song*, University of Toronto
(1117-53-290)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Theory and Applications of Graphs, III
Room 250, Miller Learning Center
Organizers:
Colton Magnant, Georgia Southern University
Hua Wang, Georgia Southern University hwang@georgiasouthern.edu
-
8:00 a.m.
$I,F$-partitions of Sparse Graphs.
Axel Brandt, Univeristy of Colorado Denver
Michael Ferrara*, University of Colorado Denver
Mohit Kumbhat, Iowa State University
Sarah Loeb, University of Illinois at Urbana-Champaign
Derrick Stolee, Microsoft
Matthew Yancey, Institute for Defense Analysis/ Center for Computing Sciences
(1117-05-168) -
8:30 a.m.
An extension of Mantel's theorem to random 4-uniform hypergraphs.
Ran Gu, Nankai University
Xueliang Li, Nankai University
Zhongmei Qin, Nankai University
Yongtang Shi*, Nankai University
Kang Yang, Nankai University
(1117-05-120) -
9:00 a.m.
Forbidding Hamilton cycles in uniform hypergraphs.
Jie Han, Universidade de São Paulo
Yi Zhao*, Georgia State University
(1117-05-157) -
9:30 a.m.
Total proper connection of graphs.
Hui Jiang, Center for Combinatorics and LPMC-TJKLC, Nankai University, Tianjin 300071, China
Xueliang Li*, Center for Combinatorics and LPMC-TJKLC, Nankai University, Tianjin 300071, China
Yingying Zhang, Center for Combinatorics and LPMC-TJKLC, Nankai University, Tianjin 300071, China
(1117-05-22) -
10:00 a.m.
Matching extension in prism graphs.
Michael D. Plummer*, Vanderbilt University
Robert Aldred, University of Otago
(1117-05-227) -
10:30 a.m.
Orientable quadrilateral embeddings of cartesian products.
Mark Ellingham*, Vanderbilt University
Wenzhong Liu, Nanjing University of Aeronautics and Astronautics, China
Dong Ye, Middle Tennessee State University
Xiaoya Zha, Middle Tennessee State University
(1117-05-177)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Topics in Graph Theory, III
Room 251, Miller Learning Center
Organizers:
Guantao Chen, Georgia State University
Songling Shan, Vanderbilt University songling.shan@vanderbilt.edu
-
8:00 a.m.
Equitable block-colorings of $C_4$-decompositions of $K_v - F$.
Chris Rodger*, Auburn University
Shanhai Li, Shandong University of Finance and Economics
(1117-05-125) -
8:30 a.m.
On graphs decomposable into induced matchings of linear sizes.
Hao Huang*, Department of Math and CS, Emory University
(1117-05-71) -
9:00 a.m.
Extrema of graph eigenvalues.
V. Nikiforov*, University of Memphis
(1117-05-480) -
9:30 a.m.
Packing spanning 2-connected $k$-edge-connected essentially $(2k-1)$-edge-connected subgraphs.
Xiaofeng Gu*, Department of Mathematics, University of West Georgia
(1117-05-235) -
10:00 a.m.
On $W_v$-Paths in Polyhedral Maps on Surfaces.
Michael D. Plummer, Vanderbilt University
Dong Ye*, Middle Tennessee State University
Xiaoya Zha, Middle Tennessee State University
(1117-05-279) -
10:30 a.m.
Broader Families of Cordial Graphs.
Christian Barrientos, Clayton State University
Sarah Minion*, Clayton State University
(1117-05-530)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:15 a.m.-10:55 a.m.
Session for Contributed Papers, III
Room 205, Miller Learning Center
-
8:15 a.m.
Rank Procedures for Testing Sub Hypotheses in Repeated Measures Design.
Danush K Wijekularathna*, Troy University
Hossein Mansouri, Texas Tech University
(1117-62-182) -
8:30 a.m.
Contingency Table Analysis Under Linear Inequality Constraints.
Huijun Yi*, Department of Mathematics, Troy University, AL 36082
Bhaskar Bhattacharya, Department of Mathematics, Southern Illinois University Carbondale
(1117-62-443) -
8:45 a.m.
A block hybrid method for directly solving second order initial value problems.
Fidele Ngwane*, USC Salkehatchie
(1117-65-399) -
9:00 a.m.
Numerical solution of Laplace equation in an arbitrary shaped domain.
Vani Cheruvu*, The University of Toledo
(1117-65-422) -
9:15 a.m.
An Asymptotic Preserving Simulation for Kinetic Equations of Chemotaxis.
Alina Chertock, North Carolina State University
Alexander Kurganov, Tulane University
Maria Lukacova, University of Mainz
Seyma Nur Ozcan*, North Carolina State University
(1117-65-533) -
9:30 a.m.
Predicting Lattice Reduction on Ideal Lattices.
Scott C. Batson*, Space and Naval Warfare Systems Center Atlantic
(1117-13-256) -
9:45 a.m.
On Automated Verification of Security Proofs in Elliptic Curve Cryptography.
Scott C. Batson, Space and Naval Warfare Systems Center Atlantic
Bryan Williams*, Space and Naval Warfare Systems Center Atlantic
Evan Austin, Space and Naval Warfare Systems Center Atlantic
Adam Wazzan, Space and Naval Warfare Systems Center Atlantic
(1117-68-257) -
10:00 a.m.
Non-Gaussian Penalized PARAFAC Analysis of fMRI(Functional Magnetic Resonance Imaging) Data.
Jingsai Liang*, Middle Tennessee State Unviersity
Don Hong, Middle Tennessee State University
(1117-68-502) -
10:15 a.m.
Non-similar solution of an Unsteady Mixed Convection Heat Transfer.
Anilkumar Devarapu*, Albany State University
(1117-80-526) -
10:30 a.m.
An algorithm to approximate the solutions of the multiobjective set covering problem.
Lakmali P Weerasena*, Albany State University
Banu Soylu, Erciyes University
Margaret Wiecek, Clemson University
(1117-90-462)
-
8:15 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:30 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Algebraic Structures in Knot Theory, III
Room 367, Miller Learning Center
Organizers:
Sam Nelson, Claremont McKenna College Sam.Nelson@cmc.edu
Mohamed Elhamdadi, University of South Florida
-
8:30 a.m.
Order One Vassiliev Invariants for Long Virtual Knots.
Nicolas Petit*, Dartmouth College
(1117-57-246) -
9:00 a.m.
Khovanov homology, chromatic homology, and torsion.
Radmila Sazdanovic*, North Carolina State University
Adam Lowrance, Vassar College
(1117-57-359) -
9:30 a.m.
Knots transverse to a vector field and the classification of Legendrian knots.
Patricia Cahn*, Max Planck
Vladimir Chernov, Dartmouth College
(1117-57-391) -
10:00 a.m.
Knots of Turaev genus one.
Adam M Lowrance*, Vassar College
(1117-57-335)
-
8:30 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Elliptic Curves, III
Room 245, Miller Learning Center
Organizers:
Abbey Bourdon, University of Georgia abourdon@uga.edu
Pete L. Clark, University of Georgia
-
8:30 a.m.
Arithmetic properties of the Frobenius traces of an abelian variety.
A.C. Cojocaru*, University of Illinois
R. Davis, Purdue University
K.E. Stange, University of Colorado
A. Siverberg, University of California
(1117-11-41) -
9:00 a.m.
Chebyshev's bias for elliptic curves over function fields.
Byungchul Cha, Muhlenberg College
Daniel Fiorilli*, University of Ottawa
Florent Jouve, Université Paris-Sud
(1117-11-101) -
9:30 a.m.
Abelian surfaces good away from 2.
Christopher Rasmussen*, Wesleyan University
Akio Tamagawa, Research Institute for Mathematical Sciences, Kyoto University
(1117-11-378) -
10:00 a.m.
Progress on Mazur's program B.
Jeremy Rouse, Wake Forest University
David Zureick-Brown*, Emory University
(1117-11-395) -
10:30 a.m.
Modular curves of prime-power level with infinitely many rational points.
Andrew V Sutherland*, MIT
David Zywina, Cornell University
(1117-11-226)
-
8:30 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:30 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Financial Mathematics, III
Room 147, Miller Learning Center
Organizers:
Arash Fahim, Florida State University
Alec Kercheval, Florida State University kercheva@math.fsu.edu
-
8:30 a.m.
The Informational Content of Inventory Announcements: Intraday Evidence from Crude Oil Futures Market.
Shiyu Ye, The University of Georgia
Berna Karali*, The University of Georgia
(1117-91-109) -
9:00 a.m.
On modeling and analysis of continuous-time stochastic games.
Mihai Sirbu*, The University of Texas at Austin
(1117-60-148) -
9:30 a.m.
Moment explosions in discrete time stochastic processes.
Dan Pirjol*, New York City, NY
Lingjiong Zhu, Florida State University
(1117-60-103) -
10:00 a.m.
Long-term behavior of optimal investments under forward performance criteria.
Thaleia Zariphopoulou*, The University of Texas at Austin
(1117-93-25)
-
8:30 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Mathematical Physics and Spectral Theory, III
Room 516, Journalism Building
Organizers:
Stephen Clark, Missouri University of Science and Technology
Roger Nichols, The University of Tennessee at Chattanooga roger-nichols@utc.edu
-
8:30 a.m.
TALK CANCELLED: Analytic torsion: generalized metric invariance.
Phillip Andreae*, Duke University
(1117-58-534) -
9:00 a.m.
Large block properties of the entanglement entropy of free disordered fermions.
Alexander Elgart*, Viriginia Tech
Leonid Pastur, B.Verkin Institute for Low Temperature Physics and Engineering
Mariya Shcherbina, B.Verkin Institute for Low Temperature Physics and Engineering
(1117-37-386) -
9:30 a.m.
On dissipative and non-unitary solutions to operator commutation relations.
Konstantin A. Makarov*, University of Missouri
Eduard Tsekanovskiĭ, Niagara University
(1117-47-289) -
10:00 a.m.
Manifestations of Many-Body Localization.
Houssam Abdul-Rahman, University of Alabama at Birmingham
Bruno Nachtergaele, University of California Davis
Robert Sims, University of Arizona
Gunter Stolz*, University of Alabama at Birmingham
(1117-82-104) -
10:30 a.m.
Entanglement Dynamics in the Disordered Quantum XY Chain.
Houssam Abdul-Rahman*, University of Alabama at Birmingham
Günter Stolz, University of Alabama at Birmingham
(1117-82-89)
-
8:30 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on The Combinatorics of Symmetric Functions, III
Room 253, Miller Learning Center
Organizers:
Sarah K. Mason, Wake Forest University
Elizabeth Niese, Marshall University niese@marshall.edu
-
8:30 a.m.
Symmetric function Identities associated to the Delta Conjecture.
J. Haglund*, University of Pennsylvania
J. Remmel, UC San Diego
Andrew Wilson, University of Pennsylvania
(1117-05-367) -
9:00 a.m.
Generalized Kostka polynomials.
A Ram, University of Melbourne
M Yip*, University of Kentucky
M Yoo, University of Vienna
(1117-05-444) -
9:30 a.m.
Variants of the RSK algorithm adapted to combinatorial Macdonald polynomials.
Nicholas A. Loehr*, Virginia Tech Dept. of Mathematics
(1117-05-240) -
10:00 a.m.
A combinatorial interpretation for Hall-Littlewood polynomials.
Andrew J Wills*, Randolph-Macon College
(1117-05-267) -
10:30 a.m.
A proof of the Square Paths Conjecture.
Emily Sergel Leven*, UC San Diego
(1117-05-230)
-
8:30 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Topology and Dynamical Systems, III
Room 509, Journalism Building
Organizers:
Alexander Blokh, University of Alabama at Birmingham
Krystyna Kuperberg, Auburn University
John Mayer, University of Alabama at Birmingham jcmayer@uab.edu
Lex Oversteegen, University of Alabama at Birmingham
-
8:30 a.m.
Polygons in Laminations --- Branch Points in Julia Sets.
John C Mayer*, University of Alabama at Birmingham
(1117-30-476) -
9:00 a.m.
"Pinched double-disk" model for the space of cubic polynomials whose all periodic points are repelling.
Alexander Blokh*, University of Alabama at Birmingham
(1117-37-404) -
9:30 a.m.
The combinatorial Mandelbrot set as the quotient of the space of geolaminations.
Alexander Blokh, UAB
Lex Oversteegen*, UAB
Ross Ptacek, University of Florida
Vladlen Timorin, Higher School of Economics
(1117-54-380) -
10:00 a.m.
Classification of Thurston maps with parabolic orbifolds.
Nikita Selinger*, University of Alabama at Birmingham
(1117-37-351) -
10:30 a.m.
Some new results on the pseudo-arc.
Alejandro Illanes*, Universidad Nacional Autónoma de México
(1117-54-166)
-
8:30 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 9:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Harmonic Analysis and Applications, III
Room 502, Journalism Building
Organizers:
Irina Holmes, Georgia Institute of Technology irina.holmes@math.gatech.edu
Brett D. Wick, Washington University
-
9:00 a.m.
Characterization of Matrix-Valued BMO by commutators with the Hilbert transform.
Dario Mena*, Georgia Institute of Technology
(1117-42-432) -
9:30 a.m.
Weighted estimates for multilinear dyadic operators and their commutators.
Ishwari J. Kunwar*, Georgia Institute of Technology, Atlanta, GA
(1117-43-305) -
10:00 a.m.
One Bit Sensing, Discrepancy, and Empirical Processes.
Michael T Lacey*, Georgia Tech
Dmitriy Bilyk, University of Minnesota
(1117-52-82)
-
9:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 9:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Moduli Spaces and Vector Bundles, III
Room 277, Miller Learning Center
Organizers:
Patricio Gallardo, University of Georgia
Anna Kazanova, University of Georgia kazanova@uga.edu
-
9:00 a.m.
Moduli of sheaves on Enriques surfaces via Bridgeland stability.
Howard J Nuer*, Rutgers University
(1117-14-119) -
10:00 a.m.
Gieseker moduli as Bridgeland moduli.
Cristian M Martinez*, University of California, Santa Barbara
(1117-14-507)
-
9:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 11:00 a.m.-11:50 a.m.
Invited Address
Dyson's Conjectures and Predictions in the Work of Ramanujan.
Room 102, Miller Learning Center
Frank G. Garvan*, University of Florida
(1117-11-326) -
Sunday March 6, 2016, 2:00 p.m.-2:50 p.m.
Invited Address
Numerical Analysis of Quantum Graphs.
Room 102, Miller Learning Center
Michele Benzi*, Department of Mathematics and Computer Science, Emory University
(1117-65-62) -
Sunday March 6, 2016, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Commutative Algebra, IV
Room 267, Miller Learning Center
Organizers:
Jon F. Carlson, University of Georgia jfc@math.uga.edu
Andrew Kustin, University of South Carolina
-
3:00 p.m.
Fan algebras.
Teresa Cortadellas Benitez, Universitat Pompeu Fabra
Carlos D'Andrea, Universitat de Barcelona
Florian Enescu*, Georgia State University
(1117-13-342) -
3:30 p.m.
Totally Acyclic Approximations.
Petter A. Bergh, Institutt for Matematiske Fag, NTNU, Trondheim, Norway
David A. Jorgensen, University of Texas at Arlington
W. Frank Moore*, Wake Forest University
(1117-13-438) -
4:00 p.m.
Are all secant varieties of Segre products arithmetically Cohen-Macaulay?
Luke Oeding*, Auburn University
(1117-13-212) -
4:30 p.m.
The Gröbner stratification of a tropical variety.
Dustin Cartwright*, University of Tennessee
(1117-13-264) -
5:00 p.m.
Uniformity in reduction to characteristic $p$.
Felipe Perez, Georgia State University
Yongwei Yao*, Georgia State University
(1117-13-522) -
5:30 p.m.
Cohomological support and the geometric join.
Hailong Dao*, University of Kansas
William Sanders, Norwegian University of Science and Technology
(1117-13-458)
-
3:00 p.m.
-
Sunday March 6, 2016, 3:00 p.m.-5:45 p.m.
Special Session on Interactions Between Algebraic and Tropical Geometry, IV
Room 247, Miller Learning Center
Organizers:
Matthew Ballard, University of South Carolina
Noah Giansiracusa, University of Georgia noahgian@uga.edu
Jesse Kass, University of South Carolina
-
3:00 p.m.
On dual complexes of degenerations.
Dustin Cartwright*, University of Tennessee
(1117-14-262) -
4:00 p.m.
Prime congruences and tropical geometry.
Kalina Mincheva*, Johns Hopkins Universtiy
(1117-14-350) -
5:00 p.m.
Geometric Bijections Between Spanning Trees and Break Divisors.
Chi Ho Yuen*, Georgia Institute of Technology
(1117-05-334)
-
3:00 p.m.
-
Sunday March 6, 2016, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Lie Theory, Representation Theory, and Geometry, IV
Room 214, Miller Learning Center
Organizers:
Shrawan Kumar, University of North Carolina
Daniel K. Nakano, University of Georgia nakano@math.uga.edu
Paul Sobaje, University of Georgia
-
3:00 p.m.
Demazure and local Weyl modules for hyper current algebras.
Angelo Bianchi, Federal University of Sao Paulo
Tiago Macedo*, University of Ottawa and Federal University of Sao Paulo
Adriano Moura, Universidade Estadual de Campinas
(1117-17-124) -
3:30 p.m.
On Support Varieties and the Humphreys Conjecture in type $A$.
William D Hardesty*, University of Georgia
(1117-20-418) -
4:00 p.m.
Lifting modules for a finite group of Lie type to its ambient algebraic group.
Cornelius Pillen*, University of South Alabama
(1117-20-394) -
4:30 p.m.
Extensions for Generalized Current Algebras.
Brian D. Boe*, University of Georgia
Christopher M. Drupieski, DePaul University
Tiago R. Macedo, Federal University of São Paulo
Daniel K. Nakano, University of Georgia
(1117-17-72) -
5:00 p.m.
On representations of map superalgebras.
Irfan Bagci*, University of North Georgia
(1117-17-31) -
5:30 p.m.
Dirac Index and Associated Cycles.
S. Mehdi, Université de Lorraine - Metz
P. Pandžić, University of Zagreb
D. A. Vogan, Massachusetts Institute of Technology
R. Zierau*, Oklahoma State University
(1117-22-473)
-
3:00 p.m.
-
Sunday March 6, 2016, 3:00 p.m.-6:00 p.m.
Special Session on Low-dimensional Topology and Geometry, IV
Room 350, Miller Learning Center
Organizers:
David Gay, University of Georgia dgay@uga.edu
Gordana Matic, University of Georgia
-
3:00 p.m.
The Khovanov Homotopy Type of Infinite Torus Links.
Michael S Willis*, University of Virginia
(1117-55-273) -
3:30 p.m.
Heegaard Floer Homology and Negative Transverse Surgery.
James Conway*, Georgia Tech
(1117-57-451) -
4:00 p.m.
Rectangle Condition on n-bridge presentation of knots.
Bo-hyun Kwon*, University of Georgia
(1117-57-393) -
4:30 p.m.
Bordered Floer homology via immersed curves in the punctured torus.
Jonathan Hanselman*, University of Texas at Austin
Jacob Rasmussen, Cambridge University
Liam Watson, University of Glasgow
(1117-57-213) -
5:00 p.m.
The Lojasiewicz-Simon gradient inequality and its applications to differential geometry, topology, and mathematical physics.
Paul M. N. Feehan*, Rutgers University
Manos Maridakis, Rutgers University
(1117-58-528) -
5:30 p.m.
A refinement of the contact invariant in Heegaard Floer theory.
John Baldwin, Boston College
David Shea Vela-Vick*, Louisiana State University
(1117-57-494)
-
3:00 p.m.
-
Sunday March 6, 2016, 3:00 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on New Developments in Discrete and Intuitive Geometry (Dedicated to the 75th birthday of Wlodzimierz Kuperberg), IV
Room 207, Miller Learning Center
Organizers:
Andras Bezdek, Auburn University bezdean@mail.auburn.edu
Oleg Musin, University of Texas at Brownsville
Gabor Fejes Toth, Renyi Institute of Mathematics, Hungary
-
3:00 p.m.
Constructing Reinhardt polygons.
Michael J. Mossinghoff*, Davidson College
(1117-52-259) -
3:30 p.m.
Efficient partitioning of the plane or a fixed domain into cells of given area.
Michael N. Bleicher*, Pensacola
(1117-52-347) -
4:00 p.m.
Optimal configurations on spheres and majorizations.
Oleg R. Musin*, University of Texas Rio Grande Valley, School of Mathematical and Statistical Sciences
(1117-52-302)
-
3:00 p.m.
-
Sunday March 6, 2016, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Numerical Methods and Scientific Computing, II
Room 513, Journalism Building
Organizers:
Michele Benzi, Emory University benzi@mathcs.emory.edu
Edmond Chow, Georgia Institute of Technology
-
3:00 p.m.
Virtuous smoothing for global optimization.
Jon Lee, University of Michigan
Daphne Skipper*, Augusta University
(1117-90-17) -
3:30 p.m.
A Piecewise Quadratic Interpolation Method for the Computation of Stationary Densities.
Jiu Ding*, University of Southern Mississippi
Noah Rhee, University of Missouri at Kansas City
(1117-37-37) -
4:00 p.m.
An effective Log-transform method with the the fixed free Boundary for the approximation of the free boundary and solution in one-phase Stefan problem.
Seung Hyun Kim*, University of Rochester
(1117-35-40) -
4:30 p.m.
TALK CANCELLED: A superconvergent local discontinuous Galerkin method for the sine-Gordon equation.
Mahboub Baccouch*, University of Nebraska at Omaha
(1117-65-296) -
5:00 p.m.
Prestructuring sparse matrices with dense rows for direct solvers.
Jason S Howell*, College of Charleston
(1117-65-411) -
5:30 p.m.
A Numerical Modelling for the Potential Flow Around Two Non-overlapping Spheres in Arbitrary Motion through an Ideal Fluid.
Abhinandan Chowdhury*, Savannah State University
Mark Delcambre, University of Louisiana at Lafayette
(1117-65-471)
-
3:00 p.m.
-
Sunday March 6, 2016, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on PDE Analysis in Fluid Flows, IV
Room 514, Journalism Building
Organizers:
Geng Chen, Georgia Institute of Technology
Ronghua Pan, Georgia Institute of Technology panrh@math.gatech.edu
Yao Yao, Georgia Institute of Technology
-
3:00 p.m.
Homogenization of PDEs arising in Dual-Porosity Models for Fluid Flow in Organic-Rich Shales.
Viktoria Savatorova*, University of Nevada Las Vegas, NRNU "MEPhI" (Moscow, Rusaai)
Alexey Talonov, National University of Science and Technology "MISIS", NRNU "MEPhI" (Moscow, Russia)
(1117-35-24) -
3:30 p.m.
Global estimates for generalized Forchheimer flows of slightly compressible fluids in porous media.
Thinh Kieu*, University of North Geogia
Luan Hoang, Texas Tech University
(1117-35-5) -
4:00 p.m.
Boundary layer analysis for nonlinear reaction-diffusion equations in polygonal domains.
Eunhee Park*, Indiana university at Bloomington/ Dept of Mathematics
CY Jung, Dept of Mathematics at UNIST
R. Temam, Dept. of Mathematics at Indiana University
(1117-35-69)
-
3:00 p.m.
-
Sunday March 6, 2016, 3:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Probabilistic and Analytic Tools in Convexity, IV
Room 153, Miller Learning Center
Organizers:
Joseph Fu, University of Georgia
Galyna Livshyts, Georgia Institute of Technology glivshyt@kent.edu
Elisabeth Werner, Case Western Reserve University
-
3:00 p.m.
Random Points on a Halfsphere.
Matthias Reitzner*, Univ. Osnabrueck, Institute for Mathematics
(1117-52-171) -
3:30 p.m.
On invertibility of adjacency matrices of random $d$-regular directed graphs.
Alexander E. Litvak, University of Alberta, Canada
Anna Lytova*, University of Alberta, Canada
Konstantin Tikhomirov, University of Alberta, Canada
Nicole Tomczak-Jaegermann, University of Alberta, Canada
Pierre Youssef, Paris Diderot University - Paris 7, France
(1117-60-189) -
4:00 p.m.
Coverings of random ellipsoids, and invertibility of matrices with i.i.d. heavy-tailed entries.
Elizaveta Rebrova*, University of Michigan
Konstantin Tikhomirov, University of Alberta
(1117-52-231) -
4:30 p.m.
Concentration bounds for sample covariance operators.
Vladimir Koltchinskii*, School of Mathematics, Georgia Institute of Technology
(1117-60-385) -
5:00 p.m.
Concentration bounds and asymptotic distribution for the empirical spectral projectors of sample covariance operators.
Karim Lounici*, Georgia Inst. of Technology
(1117-62-282)
-
3:00 p.m.
-
Sunday March 6, 2016, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Sharp Estimates and Bellman Functions in Harmonic Analysis, IV
Room 501, Journalism Building
Organizers:
Kabe Moen, University of Alabama
Leonid Slavin, University of Cincinnati leonid.slavin@uc.edu
Alex Stokolos, Georgia Southern University
-
3:00 p.m.
Weighted norm estimates in variable Lebesgue spaces.
David V. Cruz-Uribe*, University of Alabama
(1117-42-397) -
3:30 p.m.
Weighted estimates for bilinear fractional integral operators and their commutators.
Kabe Moen, University of Alabama, Tuscallosa, Alabama
Cong Quoc Hoang*, University of Alabama, Tuscaloosa, Alabama
(1117-42-472) -
4:00 p.m.
Commutators in the two-weight setting.
Irina Holmes*, Georgia Institute of Technology
Michael T. Lacey, Georgia Institute of Technology
Brett D. Wick, Washington University in St. Louis
(1117-43-76) -
4:30 p.m.
Sharp condition on global well-posedness for nonlinear Schrödinger equations with rotation.
Nyla Basharat, Georgia Southern University
Yi Hu*, Georgia Southern University
Shijun Zheng, Georgia Southern University
(1117-35-518)
-
3:00 p.m.
-
Sunday March 6, 2016, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Theory and Applications of Graphs, IV
Room 250, Miller Learning Center
Organizers:
Colton Magnant, Georgia Southern University
Hua Wang, Georgia Southern University hwang@georgiasouthern.edu
-
3:00 p.m.
Tournaments that arise as dominance graphs of "Efron's coins".
Gabor Hetyei*, University of North Carolina at Charlotte
(1117-05-204) -
3:30 p.m.
Coloring Mixed Hypergraphs: a survey of some recent results and open problems.
Vitaly I. Voloshin*, Troy University, Troy, Alabama
(1117-05-117) -
4:00 p.m.
Successful Pressing Sequences for a Bicolored Graph and Binary Matrices.
Joshua Cooper*, University of South Carolina
Jeffrey Davis, University of South Carolina
(1117-05-517) -
4:30 p.m.
On the critical group of a strongly regular graph.
Joshua E Ducey*, James Madison University
(1117-05-377)
-
3:00 p.m.
-
Sunday March 6, 2016, 3:00 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Topics in Graph Theory, IV
Room 251, Miller Learning Center
Organizers:
Guantao Chen, Georgia State University
Songling Shan, Vanderbilt University songling.shan@vanderbilt.edu
-
3:00 p.m.
Maximal homeomorphically irreducible trees in $P_6$-free graphs.
Shoichi Tsuchiya*, Senshu University
(1117-05-313) -
3:30 p.m.
Strengthening theorems of Dirac and Erdős on disjoint cycles.
Henry A. Kierstead, Arizona State University
Alexandr Kostochka, University of Illinois at Urbana-Champaign and Sobolev Institute for Mathematics, Novosibirsk, Russia
Andrew McConvey*, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1117-05-169) -
4:00 p.m.
A degree condition for knitted graphs.
Guantao Chen*, Department of Mathematics and Statistics, Georgia State University, Atlanta, GA
Zhiquan Hu, School of Mathematics and Statistics, Central China Normal University, Wuhan, China
Feifei Song, School of Mathematics and Statistics, Central China Normal University, Wuhan, China
(1117-05-304)
-
3:00 p.m.
-
Sunday March 6, 2016, 3:00 p.m.-3:50 p.m.
Special Session on Topology and Dynamical Systems, IV
Room 509, Journalism Building
Organizers:
Alexander Blokh, University of Alabama at Birmingham
Krystyna Kuperberg, Auburn University
John Mayer, University of Alabama at Birmingham jcmayer@uab.edu
Lex Oversteegen, University of Alabama at Birmingham
-
3:00 p.m.
Fundamental groups of continua and categorical topology.
Paul Fabel*, Mississippi State University
(1117-55-284) -
3:30 p.m.
Dimension Raising and the Higson Corona Functor.
Kyle Stephen Austin*, Ben Gurion University of the Negev, Beer Sheva, Israel
(1117-54-183)
-
3:00 p.m.
Inquiries: meet@ams.org