AMS Sectional Meeting Full Program
Current as of Friday, December 14, 2018 03:30:05
Spring Southeastern Sectional Meeting
- Vanderbilt University, Nashville, TN
- April 14-15, 2018 (Saturday - Sunday)
- Meeting #1138
Brian D Boe, AMS brian@math.uga.edu
Unscheduled
-
Unscheduled
Special Session on CANCELED: Difference Equations and Applications
Organizers:
Michael A Radin, Rochester Institute of Technology michael.radin@rit.edu
Youssef Raffoul, University of Dayton, Ohio
Saturday April 14, 2018
-
Saturday April 14, 2018, 7:30 a.m.-4:00 p.m.
Exhibit and Book Sale
Lobby, Buttrick Hall -
Saturday April 14, 2018, 7:30 a.m.-4:00 p.m.
Meeting Registration
Lobby, Buttrick Hall -
Saturday April 14, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Advances in Operator Algebras, I
Room 308, Stevenson Center, 1
Organizers:
Scott Atkinson, Vanderbilt University
Dietmar Bisch, Vanderbilt University dietmar.bisch@vanderbilt.edu
Vaughan Jones, Vanderbilt University
Jesse Peterson, Vanderbilt University
-
8:00 a.m.
A new skein theory for One-way Yang-Baxter planar algebras.
Yunxiang Ren*, University of Tennessee, Knoxville
(1138-46-218) -
8:30 a.m.
Analytic deformations of group commuting squares.
Remus Nicoara*, University of Tennessee, Knoxville
(1138-46-97) -
9:00 a.m.
Diagrams and quantum G2 at roots of unity.
Noah Snyder*, Indiana University
Victor Ostrik, University of Oregon
(1138-46-94) -
9:30 a.m.
Discussion. -
10:00 a.m.
Four Dimensional Topological Quantum Field Theories.
Shawn X Cui*, Stanford University
(1138-57-273) -
10:30 a.m.
A new program on quantum subgroups.
Zhengwei Liu*, Harvard University
(1138-45-257)
-
8:00 a.m.
-
Saturday April 14, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Algebraic Geometry, Representation Theory, and Applications, I
Room 102, Buttrick Hall
Organizers:
Shrawan Kumar, University of North Carolina at Chapel Hill
J. M. Landsberg, Texas A&M University jml@math.tamu.edu
Luke Oeding, Auburn University
-
8:00 a.m.
Degrees of projections of rank loci.
Paolo Aluffi*, Florida State University
(1138-14-132) -
9:00 a.m.
Algorithms for orbit closure separation for invariants and semi-invariants of matrices.
Visu Makam*, University of Michigan
Harm Derksen, University of Michigan
(1138-13-20) -
9:30 a.m.
Barriers for Rank Methods in Arithmetic Complexity.
Rafael Oliveira*, University of Toronto
Klim Efremenko, Ben Gurion University
Ankit Garg, Microsoft Research New England
Avi Wigderson, IAS
(1138-68-300) -
10:00 a.m.
Recoupling coefficients and quantum entropies.
Matthias Christandl, University of Copenhagen
Burak Sahinoglu*, California Institute of Technology
Michael Walter, University of Amsterdam and Stanford University
(1138-81-158) -
10:30 a.m.
On the rank preserving property of special linear sections and its applications in tensors.
Lek-Heng Lim, University of Chicago
Yang Qi*, University of Chicago
(1138-15-166)
-
8:00 a.m.
-
Saturday April 14, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Boundaries and Non-positive Curvature in Group Theory, I
Room 301, Buttrick Hall
Organizers:
Spencer Dowdall, Vanderbilt University
Matthew Hallmark, Vanderbilt University m.haulmark@vanderbilt.edu
Michael Hull, University of Florida
-
8:00 a.m.
Subgroup distortion in hyperbolic groups.
Pallavi Dani*, Louisiana State University
Timothy Riley, Cornell University
(1138-20-145) -
8:30 a.m.
Generalizations of quasiconvexity in a word-hyperbolic group.
Heejoung Kim*, University of Illinois Urbana-Champaign
(1138-20-48) -
9:00 a.m.
On strongly quasiconvex subgroups.
Hung Cong Tran*, The University of Georgia
(1138-20-230) -
9:30 a.m.
Distortion of surfaces in $3$--manifolds.
Hoang Thanh Nguyen*, University of Wisconsin-Milwaukee
(1138-20-76) -
10:00 a.m.
Obstructions to Riemannian smoothings of locally CAT(0) manifolds.
Bakul Sathaye*, The Ohio State University
(1138-20-296) -
10:30 a.m.
Diffeomorphism groups of critical regularity.
Sang-hyun Kim, Seoul National University
Thomas Koberda*, University of Virginia
(1138-20-34)
-
8:00 a.m.
-
Saturday April 14, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Commutative Algebra, I
Room 101, Buttrick Hall
Organizers:
Florian Enescu, Georgia State University fenescu@gsu.edu
Yongwei Yao, Georgia State University
-
8:00 a.m.
The Hilbert series of a reducible representation of $\operatorname{SL}_2(\mathbb{C})$ and its Laurent coefficients.
Pedro de Carvalho Cayres Pinto, Universidade Federal do Rio de Janeiro
Hans-Christian Herbig, Universidade Federal do Rio de Janeiro
Daniel Herden, Baylor University
Christopher Seaton*, Rhodes College
(1138-13-7) -
8:30 a.m.
Splitting the conormal module.
Mark R. Johnson*, University of Arkansas
(1138-13-121) -
9:00 a.m.
Semi-dualizing modules of Ladder Determinantal rings, Part I.
Sandra Spiroff*, University of Mississippi
Sean Sather-Wagstaff, Clemson University
Tony Se, University of Mississippi
(1138-13-46) -
9:30 a.m.
Semidualizing modules of ladder determinantal rings, Part II.
Sean Sather-Wagstaff, Clemson University
Tony Se*, University of Mississippi
Sandra Spiroff, University of Mississippi
(1138-13-47) -
10:00 a.m.
The absolutely Koszul and Backelin-Roos properties for spaces of quadrics of small codimension.
Rasoul Ahangari Maleki, Institute for Research in Fundamental Sciences (IPM), Iran
Liana Şega*, University of Missouri Kansas City
(1138-13-271) -
10:30 a.m.
$FP_n$-injective and $FP_n$-flat covers and preenvelopes; Gorenstein AC-flat covers.
Daniel Bravo, Universidad Austral de Chile
Sergio Estrada, Universidad de Murcia, Spain
Alina Iacob*, Georgia Southern University
Marco Perez, Instituto de Matemáticas. Universidad Nacional Autónoma de México
(1138-18-108)
-
8:00 a.m.
-
Saturday April 14, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Function Spaces and Operator Theory, I
Room 307, Stevenson Center, 1
Organizers:
Cheng Chu, Vanderbilt University cheng.chu@vanderbilt.edu
Dechao Zheng, Vanderbilt University
-
8:00 a.m.
Axler-Zheng theorem in $\mathbb {C}^n$.
Zeljko Cuckovic*, University of Toledo, Ohio
(1138-47-38) -
8:30 a.m.
Numerical ranges of restricted shifts and norms of truncated Toeplitz operators.
Pamela Gorkin*, Bucknell University
Jonathan R. Partington, University of Leeds
(1138-47-58) -
9:00 a.m.
On Berezin type operators and Toeplitz operators.
Gabriel T Prajitura*, SUNY Brockport
Ruhan Zhao, SUNY Brockport
Lifang Zhou, Huzhou University
(1138-47-331) -
9:30 a.m.
Algebras of Toeplitz operators on the unit ball.
Nikolai Vasilevski*, Department of Mathematics, CINVESTAV, Mexico City
(1138-47-63) -
10:00 a.m.
Hankel operators on weighted Bergman spaces and norm ideals.
Quanlei Fang, Bronx Community College, CUNY
Jingbo Xia*, State University of New York at Buffalo
(1138-47-212) -
10:30 a.m.
A harmonic analysis approach to the Arveson-Douglas Conjecture.
Yi Wang*, Texas A&M University
Ronald G. Douglas, Texas A&M University
Kunyu Guo, Fudan University
Jingbo Xia, State University of New York at Buffalo
(1138-46-357)
-
8:00 a.m.
-
Saturday April 14, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Harmonic Analysis, Functional Analysis, and Their Applications, I
Room 320, Buttrick Hall
Organizers:
Akram Aldroubi, Vanderbilt University
Keaton Hamm, Vanderbilt University keaton.hamm@vanderbilt.edu
Michael Northington,V, Georgia Institute of Technology
Alex Powell, Vanderbilt University
-
8:00 a.m.
Phaseless sampling and reconstruction of signals in shift-invariant spaces.
Cheng Cheng*, Duke University and SAMSI
Qiyu Sun, University of Central Florida
(1138-42-260) -
8:30 a.m.
Exact phase-retrievable frames.
Deguang Han*, University of Central Florida
Ted Juste, University of Cnetral Florida
(1138-41-24) -
9:00 a.m.
Time-weighted Strichartz inequalities.
Michael Goldberg*, University of Cincinnati
(1138-35-214) -
9:30 a.m.
On the probability that a stationary Gaussian process with spectral gap remains non-negative on a long interval.
Ben Jaye*, Clemson University
(1138-60-157) -
10:00 a.m.
A connection between commutators of BMO functions and weighted estimates.
Arpad Benyi, Western Washington University
Jose Maria Martell, Instituto de Ciencias Matematicas
Kabe Moen*, University of Alabama
Eric Statura, Haverford College
Rodolfo H Torres, University of Kansas
(1138-42-23) -
10:30 a.m.
Isoperimetric and Sobolev inequalities on magnetic graphs.
J. Alejandro Chávez-Domínguez*, The University of Oklahoma
(1138-46-141)
-
8:00 a.m.
-
Saturday April 14, 2018, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Hermitian Geometry, I
Room 210, Stevenson Center, 1
Organizers:
Mehdi Lejmi, Bronx Community College of CUNY
Rares Rasdeaconu, Vanderbilt University
Ioana Suvaina, Vanderbilt University ioana.suvaina@vanderbilt.edu
-
8:00 a.m.
Kähler metrics from Lorentzian geometric data in dimension four.
Amir Babak Aazami, Clark University
Gideon Maschler*, Clark University
(1138-53-113) -
9:00 a.m.
On some perturbation problems in complex geometry.
Lars Martin Sektnan*, Université du Québec à Montréal
(1138-53-172) -
10:00 a.m.
A complex analytic structure on the compactification of Hermitian-Yang-Mills moduli space.
Benjamin C. Sibley*, Simons Center (Stony Brook)
(1138-53-133)
-
8:00 a.m.
-
Saturday April 14, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Interactions between Geometry, Group Theory and Dynamics, I
Room 305, Buttrick Hall
Organizers:
Jayadev Athreya, University of Washington
Caglar Uyanik, Vanderbilt University
Grace Work, Vanderbilt University grace.work@vanderbilt.edu
-
8:00 a.m.
Random mapping class group elements have generic foliations.
Vaibhav Gadre, University of Glasgow
Joseph Maher*, CUNY College of Staten Island
(1138-37-33) -
9:00 a.m.
Exotic limit sets of Teichmuller geodesic rays.
Sarah C Mousley*, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1138-51-191) -
9:30 a.m.
Dense conjugacy classes in mapping class groups.
Nicholas G Vlamis*, University of Michigan
(1138-57-155) -
10:00 a.m.
An Introduction to Dilation Surfaces.
Jane Wang*, Massachusetts Institute of Technology
(1138-37-223) -
10:30 a.m.
Bending Convex Projective Manifolds to Achieve New Geometry in Cusps.
Martin Bobb*, University of Texas at Austin
(1138-51-162)
-
8:00 a.m.
-
Saturday April 14, 2018, 8:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Macdonald Polynomials and Related Structures, I
Room 212, Buttrick Hall
Organizers:
Jennifer Morse, University of Virginia jlm6cj@eservices.virginia.edu
Dan Orr, Virginia Polytechnic Institute and State University
Mark Shimozono, Virginia Polytechnic Institute and State University
-
8:00 a.m.
Macdonald Delta Operators when t=0.
Jim Haglund*, University of Pennsylvania
Brendon Rhoades, UC San Diego
Mark Shimozono, Virginia Tech
(1138-05-75) -
8:30 a.m.
Dual immaculate quasisymmetric functions expand positively into quasisymmetric Schur functions.
Edward Allen, Wake Forest University
Josh Hallam, Wake Forest University
Sarah Mason*, Wake Forest University
(1138-05-120) -
9:00 a.m.
Chain decompositions for $q,t$-Catalan numbers.
Nicholas A. Loehr*, Virginia Tech Department of Mathematics
Kyungyong Lee, Korea Institute for Advanced Study
Li Li, Oakland University Department of Mathematics and Statistics
(1138-05-43) -
9:30 a.m.
Macdonald polynomials and chromatic quasisymmetric functions.
Jim Haglund, University of Pennsylvania
Andy Wilson*, University of Pennsylvania
(1138-05-197) -
10:00 a.m.
Flow polytopes and the space of diagonal harmonics.
Ricky Ini Liu*, North Carolina State University
Karola Mészáros, Cornell University
Alejandro H. Morales, University of Massachusetts Amherst
(1138-05-250)
-
8:00 a.m.
-
Saturday April 14, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Matroids and Related Structures, I
Room 205, Buttrick Hall
Organizers:
Carolyn Chun, United States Naval Academy
Deborah Chun, West Virginia University Institute of Technology
Tyler Moss, West Virginia University Institute of Technology
Jakayla Robbins, Vanderbilt University jakayla.robbins@vanderbilt.edu
-
8:00 a.m.
On Vertex-Disjoint Cycles and a Fixed Edge in a 3-connected Graph.
Joao Paulo Costalonga, UNIVERSIDADE FEDERAL DO ESPÍRITO SANTO
Talmage James Reid*, The University of Mississippi
Haidong Wu, The University of Mississippi
(1138-05-210) -
8:30 a.m.
Graphic matroids that guarantee their duals as minors.
Jesse L Taylor*, Angelo State University
(1138-05-70) -
9:00 a.m.
Unbreakable Biased Matroids.
Tara Fife*, Louisiana State University, Baton Rouge
Dillon Mayhew, School of Mathematics and Statistics, Victoria University of Wellington, New Zealand
James Oxley, Louisiana State University, Baton Rouge
Charles Semple, School of Mathematics and Statistics, University of Canterbury, Christchurch, New Zealand
(1138-05-148) -
9:30 a.m.
Induced binary submatroids.
Marthe Bonamy, University of Bordeaux
Frantisek Kardos, University of Bordeaux
Tom Kelly, University of Waterloo
Peter Nelson*, University of Waterloo
Luke Postle, University of Waterloo
(1138-05-289) -
10:00 a.m.
The f-flowing conjecture.
Ahmad Abdi*, Department of Combinatorics & Optimization, University of Waterloo
Bertrand Guenin, Department of Combinatorics & Optimization, University of Waterloo
(1138-05-240) -
10:30 a.m.
Doubly exponentially many Ingleton matroids.
Peter Nelson, University of Waterloo
Jorn van der Pol*, University of Waterloo
(1138-05-342)
-
8:00 a.m.
-
Saturday April 14, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Quantization for Probability Distributions and Dynamical Systems, I
Room 306, Buttrick Hall
Organizers:
Mrinal Kanti Roychowdhury, University of Texas Rio Grande Valley mrinal.roychowdhury@utrgv.edu
-
8:00 a.m.
Superstable Manifolds of Invariant Circles.
Scott R Kaschner*, Butler University
Roland K.W. Roeder, Indiana University Purdue University Indianapolis
(1138-37-186) -
8:30 a.m.
A linear spline maximum entropy method for random maps.
J. Ding*, Department of Mathematics, University of Southern Mississippi
Congming Jin, Department of Mathematics, Zhejiang Sci-Tech University
Tulsi Upadhyay, Department of Mathematics, University of Southern Mississippi
(1138-37-10) -
9:00 a.m.
A surprising topological entropy example.
Judy A Kennedy*, Lamar University
Goran Erceg, University of Split
(1138-37-305) -
9:30 a.m.
A Simple Proof of Ruelle's Perron-Frobenius Theorem and Its Applications to Equilibrium Measures and Correlations in Dynamics.
Yunping Jiang*, The City University of New York, Queens College and Graduate Center/NSF
(1138-37-87) -
10:00 a.m.
Optimal quantization.
Mrinal K Roychowdhury*, University of Texas Rio Grande Valley
(1138-37-338) -
10:30 a.m.
Asymptotic quantization of exponential random graphs.
Mei Yin*, University of Denver
Alessandro Rinaldo, Carnegie Mellon University
Sukhada Fadnavis, Harvard University
(1138-60-14)
-
8:00 a.m.
-
Saturday April 14, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Random Discrete Structures, I
Room 204, Buttrick Hall
Organizers:
Lutz P Warnke, Georgia Institute of Technology warnke@math.gatech.edu
Xavier Pérez-Giménez, University of Nebraska-Lincoln
-
8:00 a.m.
The sharp threshold for making squares.
Paul Balister*, University of Memphis
Béla Bollobás, University of Cambridge, UK, and University of Memphis
Robert Morris, IMPA, Brazil
(1138-11-317) -
9:00 a.m.
The bipartite $K_{2,2}$-free process and bipartite Ramsey numbers.
Patrick Bennett*, Western Michigan University
Deepak Bal, Montclair State University
(1138-05-352) -
9:30 a.m.
Packing nearly optimal Ramsey $R(3,t)$ graphs.
He Guo*, Georgia Institute of Technology
Lutz Warnke, Georgia Institute of Technology
(1138-05-222) -
10:00 a.m.
On the largest component of the intersection graph of a random chord diagram.
Huseyin Acan*, Rutgers University
Boris Pittel, The Ohio State University
(1138-05-251) -
10:30 a.m.
The size of the giant component in the random d-process.
Laura Eslava*, Georgia Tech
Lutz Warnke, Georgia Tech
(1138-60-256)
-
8:00 a.m.
-
Saturday April 14, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Recent Advances in Mathematical Biology, I
Room 302, Buttrick Hall
Organizers:
Glenn Webb, Vanderbilt University
Yixiang Wu, Vanderbilt University yixiang.wu@vanderbilt.edu
-
8:00 a.m.
Plant toxins and trophic cascades alter fire regime and succession on a boreal forest landscape.
Zhilan Feng*, Purdue University
(1138-34-73) -
8:30 a.m.
Examining the effect of evolution in response to a disturbance on population dynamics.
Azmy S Ackleh*, University of Louisiana at Lafayette
Amy Veprauskas, University of Louisiana at Lafayette
(1138-92-384) -
9:00 a.m.
Dynamical behaviors of antimicrobial de-escalation and continuation systems.
Xi Huo*, Department of Mathematics, University of Miami
(1138-92-78) -
9:30 a.m.
Mean Field Analysis of Algorithms for Scale-Free Networks in Molecular Biology.
Esaias J Janse van Rensburg*, Mathematics & Statistics, York University, Toronto, Ontario
(1138-92-50) -
10:00 a.m.
Modeling Heterogeneous Viral Infection Modes in Virus-Microbe Systems.
Hayriye Gulbudak*, University of Louisiana at Lafayette
Joshua S. Weitz, Georgia Institute of Technology
(1138-83-385) -
10:30 a.m.
Global Attractivity of a Delayed Reaction-Diffusion Equation with Variable Coefficients.
Keng Deng*, University of Louisiana at Lafayette
Yixiang Wu, Vanderbilt University
(1138-35-101)
-
8:00 a.m.
-
Saturday April 14, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Recent Progress and New Directions in Homotopy Theory, I
Room 206, Stevenson Center, 1
Organizers:
Anna Marie Bohmann, Vanderbilt University
Kirsten Wickelgren, Georgia Institute of Technology kwickelgren3@math.gatech.edu
-
8:00 a.m.
Fixed point theory and topological Hochschild homology.
Kate Ponto*, University of Kentucky
(1138-55-192) -
9:00 a.m.
The Cyclotomic Trace and Fixed Point Invariant.
Jonathan A Campbell*, Vanderbilt University
(1138-55-237) -
9:30 a.m.
Characteristic classes as complete obstructions.
Martina Rovelli*, Johns Hopkins University
(1138-55-160) -
10:00 a.m.
Stabilizing Spectral Functors of Exact Categories.
Juan S. Villeta-Garcia*, Emory University
(1138-19-213) -
10:30 a.m.
The slice filtration for certain RO(K$_4$)–graded suspensions of HF$_2$.
Bertrand J Guillou*, University of Kentucky
Carolyn Yarnall, California State University - Dominguez Hills
(1138-55-140)
-
8:00 a.m.
-
Saturday April 14, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Selected Topics in Graph Theory, I
Room 202, Buttrick Hall
Organizers:
Songling Shan, Vanderbilt University
David Chris Stephens, Middle Tennessee State University
Dong Ye, Middle Tennessee State University dong.ye@mtsu.edu
-
8:00 a.m.
A Lower Estimate of the Independence Number of the Hypergraph of $p$-Term Cyclic Arithmetic Progressions on the Integers Modulo $p^n$, For Odd Primes $p$.
Zechun Yang*, Auburn University
(1138-05-318) -
8:30 a.m.
Embedding Graph Decompositions.
C A Rodger*, Auburn University
(1138-05-142) -
9:00 a.m.
Hamiltonicity in randomly perturbed hypergraphs.
Jie Han, Universidade de São Paulo
Yi Zhao*, Georgia State University
(1138-05-229) -
9:30 a.m.
Minimum co-degree condition for perfect matchings in $k$-partite $k$-graphs.
Hongliang Lu, Xi'an Jiaotong University
Yan Wang, Georgia Institute of Technology
Xingxing Yu*, Georgia Institute of Technology
(1138-05-362) -
10:00 a.m.
Recent Results on Gallai-Ramsey Numbers of Cycles.
Zi-Xia Song*, University of Central Florida
(1138-05-122) -
10:30 a.m.
Gallai-Ramsey Numbers - General Bounds and Sharp Cases.
Colton Magnant*, Georgia Southern University
(1138-05-194)
-
8:00 a.m.
-
Saturday April 14, 2018, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Structural Graph Theory, I
Room 201, Buttrick Hall
Organizers:
Joshua Fallon, Louisiana State University jfallo3@math.lsu.edu
Emily Marshall, Arcadia University marshalle@arcadia.edu
-
8:00 a.m.
The Edge-Independent Spanning Tree Conjecture.
Alexander Hoyer*, Georgia Institute of Technology
Robin Thomas, Georgia Institute of Technology
(1138-05-355) -
8:30 a.m.
A characterization of nearly-outerplanar graphs.
Jinko Kanno, Louisiana Tech University
Tanya Lueder, Louisiana Tech University
Bogdan Oporowski*, Louisiana State University
(1138-05-371) -
9:00 a.m.
Packing topological minors half-integrally.
Chun-Hung Liu*, Princeton University
(1138-05-225) -
9:30 a.m.
Rooted graphs without a heavy path.
Guoli Ding*, LSU
Shilin Wang, LSU
(1138-05-217) -
10:00 a.m.
Recent progress in Splitter Theorems, Unavoidable Minor Theorems and Excluded Minor Theorems.
John Maharry*, Ohio State University
(1138-05-316)
-
8:00 a.m.
-
Saturday April 14, 2018, 8:15 a.m.-10:40 a.m.
Session for Contributed Papers, I
Room 313, Stevenson Center, 1
-
8:15 a.m.
A Comparative Study of Online and In-class Assignments in Undergraduate Math Classes.
Ramjee P Sharma, University of North Georgia, Oakwood, GA
Kashi N Neupane*, University of North Georgia
Dipendra N Regmi, University of North Georiga
(1138-97-365) -
8:30 a.m.
On Underwater Communication with Spiral Acoustic Waves.
Peter J Curry*, SPAWAR System Center, Atlantic
Laura C Tolliver, SPAWAR System Center, Atlantic
Scott C Batson, SPAWAR System Center, Atlantic
Grant C Eastland, NUWC Division, Keyport C/221
(1138-94-92) -
8:45 a.m.
CANCELED TALK: Robust Stabilization of Regime Switching Genetic Regulatory Networks.
Sivapragasam Sathananthan*, Department of Mathematical Sciences/Tennessee State University
(1138-93-93) -
9:00 a.m.
Parameter Estimation and Optimal Design Techniques to Analyze a Mathematical Model in Wound Healing.
Nigar Karimli*, Western Kentucky University
Ayush Prasad, John Hopkins University
Richard Schugart, Western Kentucky University
(1138-92-314) -
9:15 a.m.
Frontal plane dynamics of quadrupedal locomotion on a split-belt treadmill.
Elizaveta Latash*, Department of Mathematics and Statistics, Georgia State University
Hangue Park, School of Biological Sciences, Georgia Institute of Technology
William Barnett, Department of Mathematics and Statistics, Georgia State University
Alexander N Klishko, School of Biological Sciences, Georgia Institute of Technology
Boris I Prilutsky, School of Biological Sciences, Georgia Institute of Technology
Yaroslav Molkov, Department of Mathematics and Statistics, Georgia State University
(1138-92-263) -
9:30 a.m.
Mathematical Modelling of Tailing Under High Pressure.
Hashim AM Saber*, University of North Georgia
Amer Awad, Advisian Americas
(1138-86-351) -
9:45 a.m.
Toward the thermodynamics and emergy of picture and other puzzle solving.
Dennis G. Collins*, University of Puerto Rico, Mayaguez retired
(1138-82-375) -
10:00 a.m.
Spectra of boundary integral operators defined on the unit sphere for the modified Laplace equation.
Vani Cheruvu*, The University of Toledo
(1138-65-57) -
10:15 a.m.
High Precision Numerical Computation of Principal Points for Univariate Distributions.
Santanu Chakraborty*, University of Texas Rio Grande Valley
Mrinal Kanti Roychowdhury, University of Texas Rio Grande Valley
Josef Sifuentes, University of Texas Rio Grande Valley
(1138-60-376) -
10:30 a.m.
Simultaneous recurrence of stationary random walks.
Máté Wierdl*, The University of Memphis
(1138-60-391)
-
8:15 a.m.
-
Saturday April 14, 2018, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Evolution Equations and Applications, I
Room 312, Buttrick Hall
Organizers:
Marcelo Disconzi, Vanderbilt University
Chenyun Luo, Vanderbilt University
Giusy Mazzone, Vanderbilt University
Gieri Simonett, Vanderbilt University gieri.simonett@vanderbilt.edu
-
8:30 a.m.
Analysis of hydrodynamic of biaxial nematics.
Changyou Wang*, Purdue University
(1138-35-103) -
9:00 a.m.
Long-time asymptotic expansions for solutions of Navier-Stokes equations with time-dependent forces.
Dat T Cao*, Texas Tech University
Luan T Hoang, Texas Tech University
(1138-35-119) -
9:30 a.m.
Analyticity Results for the Euler and Navier-Stokes Equations.
Guher Camliyurt*, University of Southern California
Igor Kukavica, University of Southern California
Vlad Vicol, Princeton University
(1138-35-350) -
10:00 a.m.
Global Regularity For One-Dimensional Viscous Compressible Fluid Models With Degenerate Viscosity.
Peter Constantin, Princeton University
Theodore Drivas, Princeton University
Huy Nguyen*, Princeton University
Federico Pasqualotto, Princeton University
(1138-35-402) -
10:30 a.m.
Well-posedness problems for the magneto-hydrodynamics models.
Mimi Dai*, University of Illinois at Chicago
(1138-35-401)
-
8:30 a.m.
-
Saturday April 14, 2018, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Mathematical Chemistry, I
Room 206, Buttrick Hall
Organizers:
Hua Wang, Georgia Southern University hwang@georgiasouthern.edu
-
8:30 a.m.
Vertex Degrees and Chemical Indices.
Rachel Bass Lanning*, Clemson University
(1138-00-199) -
9:00 a.m.
Oriented graphs with extremal skew energy.
Xueliang Li*, Center for Combinatorics, Nankai University, Tianjin 300071, China
(1138-92-179) -
9:30 a.m.
Extremal trees with fixed degree sequence.
Eric O. D. Andriantiana*, Rhodes University
Valisoa R. Misanantenaina, Stellenbosch University
Stephan G. Wagner, Stellenbosch
(1138-05-67) -
10:00 a.m.
Chemical Indices of Graphs with Given Degree Sequences.
XiaoDong Zhang*, Shanghai Jiao Tong University
(1138-05-11) -
10:30 a.m.
Extremal Properties of Vertex Attributes in Trees.
Heather Smith*, Georgia Institute of Technology
Laszlo Szekely, University of South Carolina
Hua Wang, Georgia Southern University
Shuai Yuan, University of South Carolina
(1138-05-61)
-
8:30 a.m.
-
Saturday April 14, 2018, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Partial Differential Equations and New Perspective of Variational Methods, I
Room 309, Buttrick Hall
Organizers:
Abbas Moameni, Carleton University momeni@math.carleton.ca
Futoshi Takahashi, Osaka City University
Michinori Ishiwata, Osaka University
Craig Cowen, University of Manitoba
-
8:30 a.m.
The Semi-Geostrophic system on the 2D torus: Weak-Strong uniqueness under uniform convexity.
Mikhail Feldman, University of Wisconsin-Madison
Adrian Tudorascu*, West Virginia University
(1138-35-16) -
9:00 a.m.
On the motion of rigid bodies with a fluid-filled gap.
Giusy Mazzone*, Vanderbilt University
(1138-35-195) -
9:30 a.m.
Hardy's inequality in a limiting case on general bounded domains.
Futoshi Takahashi*, Department of Mathematics, Osaka City University, Osaka
(1138-35-272) -
10:00 a.m.
Resonance in Bounded Media.
David E Amundsen*, School of Mathematics and Statistics, Carleton University
(1138-76-27) -
10:30 a.m.
Canceling effects in higher-order Hardy-Sobolev inequalities.
Norisuke Ioku*, Ehime University
(1138-35-175)
-
8:30 a.m.
-
Saturday April 14, 2018, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Probabilistic Models in Mathematical Physics, I
Room 214, Stevenson Center, 1
Organizers:
Robert Buckingham, University of Cincinnati buckinrt@uc.edu
Seung-Yeop Lee, University of South Florida
Karl Liechty, DePaul University
-
8:30 a.m.
Propagation of singular behavior for Gaussian perturbations of random matrices.
Tom Claeys, Universite catholique de Louvain
Arno Kuijlaars, Katholieke Universiteit Leuven
Karl Liechty*, DePaul University
Dong Wang, National University of Singapore
(1138-60-363) -
9:00 a.m.
Feynman-Kac formula for the stochastic Bessel operator.
Patrick T Waters*, Temple University
(1138-60-354) -
9:30 a.m.
Spectral curves and equilibrium problems for random matrix model with external source.
Guilherme Silva*, University of Michigan
(1138-31-293) -
10:00 a.m.
Rigorous asymptotics of the soliton gas.
Manuela Girotti*, Colorado State University and Concordia University
Ken McLaughlin, Colorado State University
(1138-35-138) -
10:30 a.m.
Nonintersecting Brownian bridges on the unit circle with drift.
Robert Buckingham*, University of Cincinnati
Karl Liechty, DePaul University
(1138-60-335)
-
8:30 a.m.
-
Saturday April 14, 2018, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Recent Advances on Complex Bio-systems and Their Applications, I
Room 304, Buttrick Hall
Organizers:
Pengcheng Xiao, University of Evansville px3@evansville.edu
-
8:30 a.m.
A Mathematical Model for Amyloid- $\beta$ Aggregation in the Presence of Metal Ions.
Shantia Yarahmadian*, Mississippi State University
(1138-92-270) -
9:00 a.m.
Effects of asymmetric movements on infectious disease dynamics.
Zhisheng Shuai*, University of Central Florida
(1138-92-35) -
9:30 a.m.
Deterministic and stochastic modeling of phytoplankton-zooplankton interactions.
Mihiri De Silva, Texas Tech University
Sophia Jang*, Texas Tech University
(1138-92-149) -
10:00 a.m.
Dynamics of a diffusive plant invasion model.
Zhaosheng Feng*, University of Texas-Rio Grande Valley
(1138-37-295) -
10:30 a.m.
Multiple Invasion Speeds in a Two-Species Integro-Difference Competition Model.
Bingtuan Li*, University of Louisville
(1138-92-202)
-
8:30 a.m.
-
Saturday April 14, 2018, 11:00 a.m.-11:55 a.m.
Invited Address
Combinatorics, computing, and k-Schur functions.
Room 309, Stevenson Center, 4
J Blasiak, Drexel University
Jennifer Morse*, University of Virginia
A Pun, Drexel University
D Summers, Drexel University
(1138-05-397) -
Saturday April 14, 2018, 2:00 p.m.-2:50 p.m.
Invited Address
On the geometry of matrix multiplication.
Room 309, Stevenson Center, 4
Joseph (JM) Landsberg*, Dept. of Mathematics, Texas A&M University
(1138-68-12) -
Saturday April 14, 2018, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Advances in Operator Algebras, II
Room 308, Stevenson Center, 1
Organizers:
Scott Atkinson, Vanderbilt University
Dietmar Bisch, Vanderbilt University dietmar.bisch@vanderbilt.edu
Vaughan Jones, Vanderbilt University
Jesse Peterson, Vanderbilt University
-
3:00 p.m.
Finite-dimensional representations of C*-algebras and AF mapping telescopes.
Kristin Courtney*, University of Virginia
Tatiana Shulman, Institute of Mathematics of Polish Academy of Sciences
(1138-47-116) -
3:30 p.m.
AF-emeddings of exact C$^*$-algebras.
Christopher Schafhauser*, University of Waterloo
(1138-46-277) -
4:00 p.m.
Topological $\pi$-boundary actions.
Mehrdad Kalantar*, University of Houston
(1138-20-329) -
4:30 p.m.
Discussion.
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 14, 2018, 3:00 p.m.-4:45 p.m.
Special Session on Algebraic Geometry, Representation Theory, and Applications, II
Room 102, Buttrick Hall
Organizers:
Shrawan Kumar, University of North Carolina at Chapel Hill
J. M. Landsberg, Texas A&M University jml@math.tamu.edu
Luke Oeding, Auburn University
-
3:00 p.m.
Application of algebraic geometry in semi-definite positive problems.
Jonathan Hauenstein, University of Notre Dame
Tingting Tang*, University of Notre Dame
(1138-14-53) -
3:30 p.m.
Explicit Dimension Reduction for Varieties, and the Polynomial Identity Testing Problem.
Michael A Forbes*, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1138-68-181) -
4:00 p.m.
Open Problems Discussion.
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 14, 2018, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Boundaries and Non-positive Curvature in Group Theory, II
Room 301, Buttrick Hall
Organizers:
Spencer Dowdall, Vanderbilt University
Matthew Hallmark, Vanderbilt University m.haulmark@vanderbilt.edu
Michael Hull, University of Florida
-
3:00 p.m.
Random subgroups of acylindrical groups.
Joseph Maher*, CUNY College of Staten Island
Alessandro Sisto, ETH
(1138-20-32) -
3:30 p.m.
A dynamical characterization of acylindrically hyperbolic groups.
Bin Sun*, Vanderbilt University
(1138-20-126) -
4:00 p.m.
$\mathcal{H} -$ and $\mathcal{AH} -$ accessibility.
Carolyn Abbott, UC Berkeley
Sahana H Balasubramanya*, Vanderbilt University
Denis Osin, vanderbilt University
(1138-20-136) -
4:30 p.m.
Property $P_{naive}$ for acylindrically hyperbolic groups.
Carolyn R Abbott*, University of California, Berkeley
Francois Dahmani, University of Grenoble, Alpes
(1138-20-238)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 14, 2018, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Commutative Algebra, II
Room 101, Buttrick Hall
Organizers:
Florian Enescu, Georgia State University fenescu@gsu.edu
Yongwei Yao, Georgia State University
-
3:00 p.m.
Totally acyclic complexes over tensor products of algebras.
Adela Vraciu*, University of South Carolina
(1138-13-115) -
3:30 p.m.
Applications of local rings with decomposable maximal ideals.
Saeed Nasseh*, Georgia Southern University
Sean Sather-Wagstaff, Clemson University
Ryo Takahashi, Nagoya University
Keller VandeBogert, University of South Carolina
(1138-13-49) -
4:00 p.m.
Forster--Swan for maps.
Robin Baidya*, Georgia State University
(1138-13-13) -
4:30 p.m.
On the Eisenbud-Green-Harris conjecture.
Sema Gunturkun*, University of Michigan
Mel Hochster, University of Michigan
(1138-13-156)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 14, 2018, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Evolution Equations and Applications, II
Room 312, Buttrick Hall
Organizers:
Marcelo Disconzi, Vanderbilt University
Chenyun Luo, Vanderbilt University
Giusy Mazzone, Vanderbilt University
Gieri Simonett, Vanderbilt University gieri.simonett@vanderbilt.edu
-
3:00 p.m.
Quasilinear wave equations on Schwarzschild and Kerr.
Mihai Tohaneanu*, University of Kentucky
(1138-35-276) -
3:30 p.m.
A novel vector-field approach to the dispersive estimate for 2D wave equations.
Willie W.-Y. Wong*, Michigan State University
(1138-35-327) -
4:00 p.m.
A dynamical approach to semilinear elliptic equations.
Alim Sukhtayev*, Miami University
Margaret Beck, Boston University
Graham Cox, Memorial University of Newfoundland
Chris Jones, University of North Carolina at Chapel Hill
Yuri Latushkin, University of Missouri, Columbia
(1138-35-208) -
4:30 p.m.
Uniqueness of critical points and applications to evolution problems.
Juraj Foldes*, University of Virginia
Denis Bonheure, Universite Libre de Bruxelles
Hugo Tavares, Universidade de Lisboa
Alberto Saldana, Karlsruhe Institute of Technology
Ederson Moreira dos Santos, Universidade de Sao Paulo
(1138-35-340)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 14, 2018, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Function Spaces and Operator Theory, II
Room 307, Stevenson Center, 1
Organizers:
Cheng Chu, Vanderbilt University cheng.chu@vanderbilt.edu
Dechao Zheng, Vanderbilt University
-
3:00 p.m.
Multiplier Algebra Functional Calculus.
Kelly Bickel, Bucknell University
Michael Hartz, Washington University
John McCarthy*, Washington University
(1138-46-114) -
3:30 p.m.
Weak products of complete Pick spaces.
A. Aleman, Lund University
M. Hartz, Washington University
John McCarthy, Washington University
S. Richter*, University of Tennessee
(1138-47-254) -
4:00 p.m.
The Numerical Range of the Product of a Composition Operator with the Adjoint of the Composition Operator.
John H Clifford*, University of Michigan-Dearborn
Michael Dabkowski, Lawrence Technology University
(1138-47-247) -
4:30 p.m.
Continuous Semigroups of Composition Operators on Function Spaces on the Disk.
Carl C. Cowen*, I U P U I
(1138-47-96)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 14, 2018, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Harmonic Analysis, Functional Analysis, and Their Applications, II
Room 320, Buttrick Hall
Organizers:
Akram Aldroubi, Vanderbilt University
Keaton Hamm, Vanderbilt University keaton.hamm@vanderbilt.edu
Michael Northington,V, Georgia Institute of Technology
Alex Powell, Vanderbilt University
-
3:00 p.m.
Fast algorithms for prolate computations.
Mark A Davenport*, Georgia Institute of Technology
Santhosh Karnik, Georgia Institute of Technology
Justin Romberg, Georgia Institute of Technology
(1138-42-311) -
3:30 p.m.
Alternating or commutative diffusion? Fetal ECG as an example.
Hau-tieng Wu*, Duke University
(1138-62-330) -
4:00 p.m.
Inverse Problems and Unsupervised Learning with applications to Cryo-Electron Microscopy.
Roy R. Lederman*, Princeton University
(1138-62-386) -
4:30 p.m.
Kernel Methods for Distributed Regression.
Qiang Wu*, Middle Tennessee State University
(1138-68-129)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 14, 2018, 3:00 p.m.-4:45 p.m.
Special Session on Hermitian Geometry, II
Room 210, Stevenson Center, 1
Organizers:
Mehdi Lejmi, Bronx Community College of CUNY
Rares Rasdeaconu, Vanderbilt University
Ioana Suvaina, Vanderbilt University ioana.suvaina@vanderbilt.edu
-
3:00 p.m.
On closedness of ALE SFK metrics on minimal ALE Kähler surfaces.
Jiyuan Han*, University of Wisconsin Madison
(1138-53-284) -
4:00 p.m.
Estimates of constant scalar curvature Kähler metrics with applications to existence.
Xiuxiong Chen, Stony brook University
Jingrui Cheng*, University of Wisconsin-Madison
(1138-53-234)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 14, 2018, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Interactions between Geometry, Group Theory and Dynamics, II
Room 305, Buttrick Hall
Organizers:
Jayadev Athreya, University of Washington
Caglar Uyanik, Vanderbilt University
Grace Work, Vanderbilt University grace.work@vanderbilt.edu
-
3:00 p.m.
Some applications of ergodic ideas to geometric group theory.
Alex Furman*, University of Illinois at Chicago
(1138-22-216) -
4:00 p.m.
Flexibility questions in dynamical systems and their connections with geometry.
Alena Erchenko*, The Pennsylvania State University
(1138-37-80) -
4:30 p.m.
Critical exponents of invariant random subgroups in negative curvature.
Ilya Gekhtman*, Yale University
Arie Levit, Yale University
(1138-37-168)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 14, 2018, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Macdonald Polynomials and Related Structures, II
Room 212, Buttrick Hall
Organizers:
Jennifer Morse, University of Virginia jlm6cj@eservices.virginia.edu
Dan Orr, Virginia Polytechnic Institute and State University
Mark Shimozono, Virginia Polytechnic Institute and State University
-
3:00 p.m.
On $C$-expansions for monomial symmetric functions.
Emily Sergel*, University of Pennsylvania
(1138-05-167) -
3:30 p.m.
Double coinvariants and affine Schubert calculus.
Erik Carlsson*, UC Davis
(1138-05-303) -
4:00 p.m.
A multiset partition algebra and diagonal action on polynomials.
Rosa Orellana, Dartmouth College
Mike Zabrocki*, York University
(1138-05-364) -
4:30 p.m.
Delta Schubert calculus.
Brendan Pawlowski, University of Michigan
Brendon Rhoades*, University of California, San Diego
(1138-05-261)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 14, 2018, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Mathematical Chemistry, II
Room 206, Buttrick Hall
Organizers:
Hua Wang, Georgia Southern University hwang@georgiasouthern.edu
-
3:00 p.m.
Hexagonal Arrangements in the Plane.
Daniel Gray*, Georgia Southern University
Ryan Fortenberry, Georgia Southern University
Hua Wang, Georgia Southern University
(1138-05-228) -
3:30 p.m.
The Fullerene Project.
Elizabeth J Hartung*, Massachusetts College of Liberal Arts
Jack E Graver, Syracuse University
Jennifer Edmond, Syracuse University
Joshua Fenton, Syracuse University
(1138-05-106) -
4:00 p.m.
An efficient algorithm for the determination of force constants and displacements in numerical definitions of a large, general order Taylor series expansion.
Russell F Thackston*, Georgia Southern University
Ryan C Fortenberry, Georgia Southern University
(1138-68-392) -
4:30 p.m.
Resonance Polynomials of Cata-Condensed Hexagonal Systems.
Xi Chen*, Middle Tennessee State University
Dong Ye, Middle Tennessee State University
Xiaoya Zha, Middle Tennessee State University
(1138-05-153)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 14, 2018, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Matroids and Related Structures, II
Room 205, Buttrick Hall
Organizers:
Carolyn Chun, United States Naval Academy
Deborah Chun, West Virginia University Institute of Technology
Tyler Moss, West Virginia University Institute of Technology
Jakayla Robbins, Vanderbilt University jakayla.robbins@vanderbilt.edu
-
3:00 p.m.
Bipartite minors of binary matroids.
Carolyn Chun, Department of Mathematics, United States Naval Academy
James Oxley*, Department of Mathematics, Louisiana State University
(1138-05-134) -
3:30 p.m.
Matroids with many small circuits and cocircuits.
James Oxley, Louisiana State University
Simon Pfeil*, Saint Norbert College
Charles Semple, University of Canterbury
Geoff Whittle, Victoria University of Wellington
(1138-05-360) -
4:00 p.m.
Working with templates.
Stefan HM van Zwam*, Louisiana State University
Kevin Grace, Louisiana State University
(1138-05-306) -
4:30 p.m.
Applications of Matroid Templates.
Kevin M. Grace*, Louisiana State University
Stefan H. M. van Zwam, Louisiana State University
(1138-05-188)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 14, 2018, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Partial Differential Equations and New Perspective of Variational Methods, II
Room 309, Buttrick Hall
Organizers:
Abbas Moameni, Carleton University momeni@math.carleton.ca
Futoshi Takahashi, Osaka City University
Michinori Ishiwata, Osaka University
Craig Cowen, University of Manitoba
-
3:00 p.m.
Variational Methods for Constructing Bases of Hilbert Subspaces.
Giles Auchmuty*, Dept of Mathematics, University of Houston
(1138-35-64) -
3:30 p.m.
Principle of symmetric criticality revisited; Critical point theory on convex sets.
Abbas Moameni*, Carleton University
(1138-35-279) -
4:00 p.m.
On a maximizing problem of the Sobolev embedding related to the space of bounded variation.
Hidemitsu Wadade*, Institute of Science and Engineering, Kanazawa University
Michinori Ishiwata, Graduate School of Engineering Science, Osaka University
(1138-35-246) -
4:30 p.m.
Global in time existence of solutions for the heat equation with a superlinear source term.
Yohei Fujishima*, Shizuoka University
(1138-35-226)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 14, 2018, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Probabilistic Models in Mathematical Physics, II
Room 214, Stevenson Center, 1
Organizers:
Robert Buckingham, University of Cincinnati buckinrt@uc.edu
Seung-Yeop Lee, University of South Florida
Karl Liechty, DePaul University
-
3:00 p.m.
Multi-point distribution of periodic TASEP.
Jinho Baik, University of Michigan
Zhipeng Liu*, University of Kansas
(1138-60-334) -
3:30 p.m.
Pfaffian Sign Theorem and Exact Solution of the Dimer Model on a Triangular Lattice.
Pavel Bleher*, Indiana University-Purdue University Indianapolis
(1138-82-104) -
4:00 p.m.
The scaling function constant problem in the two-dimensional Ising model.
Thomas J Bothner*, University of Michigan
(1138-82-302) -
4:30 p.m.
Turning point processes in plane partitions with periodic weights of arbitrary period.
Sevak Mkrtchyan*, University of Rochester
(1138-60-269)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 14, 2018, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Quantization for Probability Distributions and Dynamical Systems, II
Room 306, Buttrick Hall
Organizers:
Mrinal Kanti Roychowdhury, University of Texas Rio Grande Valley mrinal.roychowdhury@utrgv.edu
-
3:00 p.m.
Spectral theory of transfer operators; with applications.
Palle Jorgensen*, University of Iowa, Iowa City, IA
(1138-37-291) -
3:30 p.m.
Minkowski type question mark functions associated with even or odd continued fractions.
Florin P Boca*, University of Illinois at Urbana-Champaign
Christopher Linden, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1138-37-253) -
4:00 p.m.
Quantization dimensions for general condensation systems.
Tamara Kucherenko*, The City College of New York
Mrinal Kanti Roychowdhury, University of Texas Rio Grande Valley
(1138-37-389) -
4:30 p.m.
A family of infinite local complexity tiling flows with countable Lebesgue spectrum.
Natalie P Frank, Vassar College
E. Arthur Robinson, Jr.*, George Washington University
(1138-37-79)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 14, 2018, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Random Discrete Structures, II
Room 204, Buttrick Hall
Organizers:
Lutz P Warnke, Georgia Institute of Technology warnke@math.gatech.edu
Xavier Pérez-Giménez, University of Nebraska-Lincoln
-
3:00 p.m.
Algebraic questions about combinatorial random matrices.
Andrew Newman, The Ohio State University
Hoi Nguyen, The Ohio State University
Elliot Paquette*, The Ohio State University
(1138-60-343) -
3:30 p.m.
How many triangles are in a random graph and other local questions.
Ross K Berkowitz*, Yale University
(1138-05-321) -
4:00 p.m.
Discussion. -
4:30 p.m.
Higher-order structures based spectral clustering under a superimposed stochastic block model: Preliminary report.
Subhadeep Paul*, The Ohio State University
Olgica Milenkovic, University of Illinois at Urbana-Champaign
Yuguo Chen, University of Illinois at Urbana-Champaign
Xiao Su, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1138-62-320)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 14, 2018, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Recent Advances in Mathematical Biology, II
Room 302, Buttrick Hall
Organizers:
Glenn Webb, Vanderbilt University
Yixiang Wu, Vanderbilt University yixiang.wu@vanderbilt.edu
-
3:00 p.m.
A Vector-Host Epidemic Model With Spatial Structure and Age of Infection.
William E Fitzgibbon*, Department of Mathematics, University of Houston, Houston, Texas 772004-3008
Jeffrey J Morgan, Department of Mathematics, University of Houston
Glenn F Webb, Department of Mathematics, Vanderbilt University
Yixiang Wu, Department of Mathematics, Vanderbilt University
(1138-92-15) -
3:30 p.m.
Analyzing the intrinsic bacterial dynamics in waterborne infections.
Jin Wang*, University of Tennessee at Chattanooga
(1138-92-146) -
4:00 p.m.
Epidemic Mathematical SIR Models: Analysis and Comparison with Data.
Pierre Magal*, University of Bordeaux
(1138-35-111) -
4:30 p.m.
Persistence and Extinction of Population in Reaction-Diffusion-Advection Model with Strong Allee Effect Growth.
Yan Wang*, The College of William and Mary
Junping Shi, The College of William and Mary
(1138-92-267)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 14, 2018, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Recent Advances on Complex Bio-systems and Their Applications, II
Room 304, Buttrick Hall
Organizers:
Pengcheng Xiao, University of Evansville px3@evansville.edu
-
3:00 p.m.
A stochastic model for the generation of Plasmodium falciparum parasite diversity.
Lauren M Childs, Virginia Tech
Olivia F Prosper*, University of Kentucky
(1138-92-390) -
3:30 p.m.
Qualitative Analysis of a smoking model.
Pengcheng Xiao*, University of Evansville
Zeyu Zhang, University of Evansville
(1138-93-370) -
4:00 p.m.
Optimal treatments in cancer immunotherapy.
Xiaochuan Hu*, Texas Tech University
Sophia Jang, Texas Tech University
(1138-34-127) -
4:30 p.m.
Bifurcation Graph in a three-parameter perturbation of hyperelliptic Hamiltonian.
Xianbo Sun*, Department of Applied Mathematics, Western University, Canada
Pei Yu, Department of Applied Mathematics, Western University, Canada
(1138-34-398)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 14, 2018, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Recent Progress and New Directions in Homotopy Theory, II
Room 206, Stevenson Center, 1
Organizers:
Anna Marie Bohmann, Vanderbilt University
Kirsten Wickelgren, Georgia Institute of Technology kwickelgren3@math.gatech.edu
-
3:00 p.m.
A long exact sequence for the $E_2$-term of the homotopy fixed point spectral sequence for a tower of concrete discrete $G$-spectra.
Daniel G. Davis*, University of Louisiana at Lafayette
Vojislav Petrovic, University of Louisiana at Lafayette
(1138-55-185) -
4:00 p.m.
A formula for p-completion by way of the Segal conjecture.
Sune Precht Reeh, Universitat Autonoma de Barcelona
Tomer M Schlank, The Hebrew University of Jerusalem
Nathaniel Stapleton*, University of Kentucky
(1138-55-189) -
4:30 p.m.
How to count curves equivariantly.
Jesse Leo Kass*, Univeristy of South Carolina
(1138-14-40)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 14, 2018, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Selected Topics in Graph Theory, II
Room 202, Buttrick Hall
Organizers:
Songling Shan, Vanderbilt University
David Chris Stephens, Middle Tennessee State University
Dong Ye, Middle Tennessee State University dong.ye@mtsu.edu
-
3:00 p.m.
upper bounds for $\Delta(\Sigma)$ where $-53 \leq \chi(\Sigma) \leq -8$.
Y Zhao*, University of Central Florida
(1138-05-74) -
3:30 p.m.
Vizing's Average Degree Conjecture on Edge Chromatic Critical Graphs.
Yan Cao, Department of Mathematics and Statistics, Georgia State University
Guantao Chen*, Department of Mathematics and Statistics, Georgia State University
(1138-05-259) -
4:00 p.m.
Chorded cycles in dense graphs.
Guantao Chen, Georgia State University
Ronald J. Gould, Emory University
Xiaofeng Gu*, University of West Georgia
Akira Saito, Nihon University, Japan
(1138-05-200) -
4:30 p.m.
On domination and independent domination in graphs.
Bing Wei*, Department of Mathematics, University of Mississippi
(1138-05-232)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 14, 2018, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Structural Graph Theory, II
Room 201, Buttrick Hall
Organizers:
Joshua Fallon, Louisiana State University jfallo3@math.lsu.edu
Emily Marshall, Arcadia University marshalle@arcadia.edu
-
3:00 p.m.
On the structure of 4-regular planar well-covered graphs.
Arthur S. Finbow, St. Mary's University
Bert L. Hartnell, St. Mary's University
Michael D. Plummer*, Vanderbilt University, Nashville, Tennessee 37240
(1138-05-107) -
3:30 p.m.
Class 0 and Complexity Bounds for Graph Pebbling.
Daniel Cranston, Virginia Commonwealth University
Luke Postle, University of Waterloo
Chenxiao Xue, Google
Carl Yerger*, Davidson College
(1138-68-281) -
4:00 p.m.
Leveraging Approximately-Ideal Structure for Faster Algorithms.
Erik D Demaine, Massachusetts Institute of Technology
Timothy D Goodrich*, North Carolina State University
Abida Haque, North Carolina State University
Kyle Kloster, North Carolina State University
Brian Lavallee, North Carolina State University
Quanquan Liu, Massachusetts Institute of Technology
Blair D Sullivan, North Carolina State University
Ali Vakilian, Massachusetts Institute of Technology
Andrew van der Poel, North Carolina State University
(1138-68-388) -
4:30 p.m.
Vulnerability Parameters and Graph Compression.
Nathan Kahl*, Seton Hall University
(1138-05-294)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 14, 2018, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Tensor Categories and Diagrammatic Methods, I
Room 112, Buttrick Hall
Organizers:
Marcel Bischoff, Ohio University
Henry Tucker, University of California San Diego hjtucker@ucsd.edu
-
3:00 p.m.
Metaplectic Modular Categories.
Paul Bruillard*, Pacific Northwest National Laboratory
Paul Gustafson, Texas A&M Univeristy
Julia Yael Plavnik, Texas A&M University
Eric C. Rowell, Texas A&M University
(1138-18-393) -
3:30 p.m.
Metaplectic Modular Categories, Gauging and Property F.
Eric Carson Rowell*, Texas A&M University
(1138-18-193) -
4:00 p.m.
Gauging by $Z_2$ permutation actions of Deligne products.
Cain Edie-Michell, Australian National University
Corey Jones, Australian National University
Julia Plavnik*, Texas A&M University
(1138-18-8) -
4:30 p.m.
On the classification of super-modular categories by rank.
Qing Zhang*, Texas A&M University
(1138-18-344)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 14, 2018, 3:00 p.m.-4:55 p.m.
Session for Contributed Papers, II
Room 313, Stevenson Center, 1
-
3:00 p.m.
Center of the Goldman Lie algebra.
Arpan Kabiraj*, Ben-Gurion University, Israel.
(1138-57-17) -
3:15 p.m.
The 2-dimensional stable homotopy hypothesis.
Nick Gurski, Case Western Reserve University
Niles Johnson*, Ohio State University Newark
Angélica M. Osorno, Reed College
(1138-55-9) -
3:30 p.m.
The geometric visualization of cyclic group actions on handlebodies of genus $g$.
Jesse T. Prince-Lubawy*, University of North Alabama
(1138-55-374) -
3:45 p.m.
TALK CANCELED: Average diameter of translation surfaces.
Anja Randecker*, University of Toronto
(1138-51-220) -
4:00 p.m.
Finite element approximation of Dirichlet control using boundary penalty method for unsteady Navier--Stokes equations.
S. S. Ravindran*, University of Alabama in Huntsville
(1138-49-5) -
4:15 p.m.
On Existence and Approximation of Common Attractive Points (CAP).
Safeer H Khan*, Qatar University, Qatar
(1138-47-51) -
4:30 p.m.
On the Number of Eigenvalues of the Biharmonic Operator on $\mathbb{R}^3$.
Artem V. Hulko*, University of North Carolina at Charlotte
(1138-47-301) -
4:45 p.m.
Bundles of Generalized Fixed-Point Algebras for Proper Groupoid Dynamical Systems.
Leonard Tristan Huang*, University of Colorado at Boulder
Jonathan Henry Brown, University of Dayton
(1138-46-66)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 14, 2018, 5:00 p.m.-5:50 p.m.
Erdős Memorial Lecture
Geometric graph-based methods for high dimensional data.
Room 309, Stevenson Center, 4
Andrea L Bertozzi*, University of California, Los Angeles
(1138-65-86) -
Saturday April 14, 2018, 6:00 p.m.-8:00 p.m.
Reception in honor of Erdős Lecturer Andrea Bertozzi
Lobby, Buttrick Hall
Sunday April 15, 2018
-
Sunday April 15, 2018, 8:00 a.m.-12:00 p.m.
Meeting Registration
Lobby, Buttrick Hall -
Sunday April 15, 2018, 8:00 a.m.-12:00 p.m.
Exhibit and Book Sale
Lobby, Buttrick Hall -
Sunday April 15, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Advances in Operator Algebras, III
Room 308, Stevenson Center, 1
Organizers:
Scott Atkinson, Vanderbilt University
Dietmar Bisch, Vanderbilt University dietmar.bisch@vanderbilt.edu
Vaughan Jones, Vanderbilt University
Jesse Peterson, Vanderbilt University
-
8:00 a.m.
On the classification of group von Neumann algebras.
Thomas Sinclair*, Purdue University
(1138-46-258) -
8:30 a.m.
Weak*-closed unitary orbits of self-adjoint operators in von Neumann factors.
David Sherman*, University of Virginia
(1138-46-241) -
9:00 a.m.
1-Bounded Entropy with applications to structure of von Neumann algebras.
Benjamin Hayes*, Charlottesville
(1138-47-285) -
9:30 a.m.
Type III factors arising from graphs, and a connection to infinite-index subfactors.
Michael Hartglass*, Santa Clara University
Brent Nelson, UC Berkeley
(1138-46-252) -
10:00 a.m.
Subfactors, geometry, and conformal field theory.
James Tener*, UC Santa Barbara
(1138-47-178) -
10:30 a.m.
Generalized Twisted Orbifold Construction.
Marcel Bischoff*, Ohio University
(1138-47-36)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 15, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Algebraic Geometry, Representation Theory, and Applications, III
Room 102, Buttrick Hall
Organizers:
Shrawan Kumar, University of North Carolina at Chapel Hill
J. M. Landsberg, Texas A&M University jml@math.tamu.edu
Luke Oeding, Auburn University
-
8:00 a.m.
Finite Free Resolutions and Root Systems.
Jerzy M Weyman*, University of Connecticut
(1138-14-190) -
9:00 a.m.
On the $SL_2$ analogue of the Foulkes-Howe Conjecture.
Abdelmalek Abdesselam*, Department of Mathematics, University of Virginia
(1138-05-124) -
9:30 a.m.
Factorization for Deligne-Mumford stacks.
Alicia Harper*, Brown University
(1138-14-182) -
10:00 a.m.
Degeneracy loci and the degree of semidefinite programming.
David E Anderson*, Ohio State University
(1138-14-176) -
10:30 a.m.
Conformal blocks for Galois covers of algebraic curves.
Jiuzu Hong*, University of North Carolina at Chapel Hill
(1138-12-151)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 15, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Boundaries and Non-positive Curvature in Group Theory, III
Room 301, Buttrick Hall
Organizers:
Spencer Dowdall, Vanderbilt University
Matthew Hallmark, Vanderbilt University m.haulmark@vanderbilt.edu
Michael Hull, University of Florida
-
8:00 a.m.
Discussion. -
8:30 a.m.
Cohomology of Bowditch boundaries.
Jason F Manning*, Cornell University
Oliver Wang, Cornell University
(1138-20-236) -
9:00 a.m.
Relatively hyperbolic groups with boundary a $2$-sphere.
Bena Tshishiku*, Harvard University
Genevieve Walsh, Tufts University
(1138-20-25) -
9:30 a.m.
Boundaries and Splittings of CAT(0) Groups.
Kim E Ruane*, Tufts University
Chris Hruska, University of Wisconsin, Milwaukee
(1138-20-339) -
10:00 a.m.
Graphs of groups and corresponding splittings of spaces.
G Christopher Hruska*, University of Wisconsin-Milwaukee
Kim Ruane, Tufts University
(1138-20-345) -
10:30 a.m.
Proper homotopy types and Z-boundaries of spaces admitting geometric group actions.
Craig R Guilbault*, University of Wisconsin-Milwaukee
Molly A Moran, Colorado College
(1138-57-130)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 15, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Commutative Algebra, III
Room 101, Buttrick Hall
Organizers:
Florian Enescu, Georgia State University fenescu@gsu.edu
Yongwei Yao, Georgia State University
-
8:00 a.m.
The Smith-Van den Bergh functors.
Jack Jeffries*, The University of Michigan
(1138-13-82) -
8:30 a.m.
Characterization of $F$-rationality via Canonical Module.
Shuenn Siang Ng*, Georgia State University
(1138-13-215) -
9:00 a.m.
Nilpotence of Frobenius actions on local cohomology modules and Frobenius closure of ideals.
Thomas Polstra*, University of Utah
Pham Hung Quy, FPT University Ha Noi and Thang Long University
(1138-13-65) -
9:30 a.m.
Strong test ideals associated to Cartier algebras.
Irina Georgeana Ilioaea*, Georgia State University
Florian Enescu, Georgia State University
(1138-13-98) -
10:00 a.m.
F-signature and Cartier closure.
Ilya Smirnov*, University of Michigan
(1138-13-100) -
10:30 a.m.
Log Canonical Thresholds of Graded Sequences of Ideals in Positive Characteristic.
Eric Canton*, University of Nebraska
(1138-14-105)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 15, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Function Spaces and Operator Theory, III
Room 307, Stevenson Center, 1
Organizers:
Cheng Chu, Vanderbilt University cheng.chu@vanderbilt.edu
Dechao Zheng, Vanderbilt University
-
8:00 a.m.
Uniform Approximation of Extremal Functions in Weighted Bergman Spaces.
Tim Ferguson*, University of Alabama
(1138-30-169) -
8:30 a.m.
Sub-Bergman Hilbert spaces on the unit disk.
Cheng Chu*, NASHVILLE
(1138-47-125) -
9:00 a.m.
Interpolating sequences that are not uniformly discrete for certain weighted Bergman spaces.
Daniel H Luecking*, University of Arkansas
(1138-30-88) -
9:30 a.m.
Global bounds on stable polynomials.
Greg Knese*, Washington University in St. Louis
(1138-47-358) -
10:00 a.m.
The Smirnov class for the Drury-Arveson and Fock spaces.
Michael T. Jury*, University of Florida
Robert T.W. Martin, University of Cape Town
(1138-47-307) -
10:30 a.m.
Zero sets for spaces of analytic functions.
William T Ross*, University of Richmond
(1138-30-28)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 15, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Harmonic Analysis, Functional Analysis, and Their Applications, III
Room 320, Buttrick Hall
Organizers:
Akram Aldroubi, Vanderbilt University
Keaton Hamm, Vanderbilt University keaton.hamm@vanderbilt.edu
Michael Northington,V, Georgia Institute of Technology
Alex Powell, Vanderbilt University
-
8:00 a.m.
Finite Balian-Low Theorems in Higher Dimensions.
Michael C. Northington V, Georgia Tech
Josiah Park*, Georgia Tech
(1138-42-394) -
8:30 a.m.
A Balian-Low Type Theorem for Gabor Schauder Bases.
Sara Leshen*, Vanderbilt University
Alexander Powell, Vanderbilt University
(1138-42-112) -
9:00 a.m.
Incoherent frames from finite group actions.
Joseph W. Iverson*, University of Maryland, College Park
John Jasper, South Dakota State University
Dustin G. Mixon, The Ohio State University
(1138-42-337) -
9:30 a.m.
Non-separable lattices, Gabor orthonormal bases and Tilings.
Azita Mayeli*, City University of New York, The Graduate Center and Queensborough
(1138-42-312) -
10:00 a.m.
Reconstructions and stability estimates for higher dimensional sampling.
Christina Frederick*, New Jersey Institute of Technology
(1138-42-37) -
10:30 a.m.
Interpolation in Quasi Shift-invariant Spaces.
Jeff Ledford*, Virginia Commonwealth University
Keaton Hamm, Vanderbilt University
(1138-42-328)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 15, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Interactions between Geometry, Group Theory and Dynamics, III
Room 305, Buttrick Hall
Organizers:
Jayadev Athreya, University of Washington
Caglar Uyanik, Vanderbilt University
Grace Work, Vanderbilt University grace.work@vanderbilt.edu
-
8:00 a.m.
Horocycle orbits in strata of translation surfaces.
Jon Chaika*, University of Utah
John Smillie, University of Warwick
Barak Weiss, Tel Aviv University
(1138-37-89) -
9:00 a.m.
Divergent Trajectories and Expanding Curves on Homogeneous Spaces.
Osama Khalil*, The Ohio State University
(1138-37-54) -
9:30 a.m.
Hausdorff Dimension, Divergence, and Teichmuller Geodesic Flow!
Paul Apisa*, University of Chicago
Hamid al-Saqban, University of Maryland
Alena Erchenko, Penn State University
Osama Khalil, The Ohio State University
Shahriar Mirzadeh, Brandeis University
Caglar Uyanik, Vanderbilt University
Howard Masur, University of Chicago
(1138-37-245) -
10:00 a.m.
Translation surfaces with multiple short saddle connections.
Benjamin Dozier*, Stanford University
(1138-37-224) -
10:30 a.m.
A Comparison of Period Coordinates and Teichmüller Distance.
Ian Alexander Frankel*, University of Chicago
(1138-51-177)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 15, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Mathematical Chemistry, III
Room 206, Buttrick Hall
Organizers:
Hua Wang, Georgia Southern University hwang@georgiasouthern.edu
-
8:00 a.m.
Wiener index, degrees, and segments in trees.
Jie Zhang*, Shanghai Lixin University of Accounting and Finance
(1138-05-239) -
8:30 a.m.
Maximum Wiener index of planar triangulations and quadrangulations.
Eva Czabarka, University of South Carolina
Peter Dankelmann, University of Johannesburg
Laszlo A. Szekely*, University of South Carolina
(1138-05-55) -
9:00 a.m.
Steiner $k$-Wiener index and minimum degree.
Peter Dankelmann*, University of Johannesburg
(1138-05-255) -
9:30 a.m.
Partition distance in graphs.
Sandi Klavzar*, University of Ljubljana, Slovenia
M.J. Nadjafi-Arani, Mahallat Institute of Higher Education
(1138-05-118) -
10:00 a.m.
Analogies between the crossing number and the tangle crossing number.
Shuliang Bai*, University of South Carolina
(1138-05-56) -
10:30 a.m.
A tanglegram Kuratowski theorem.
Eva Czabarka*, University of South Carolina
Laszlo A. Szekely, University of South Carolina
Stephan Wagner, Stellenbosch University
(1138-05-219)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 15, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Matroids and Related Structures, III
Room 205, Buttrick Hall
Organizers:
Carolyn Chun, United States Naval Academy
Deborah Chun, West Virginia University Institute of Technology
Tyler Moss, West Virginia University Institute of Technology
Jakayla Robbins, Vanderbilt University jakayla.robbins@vanderbilt.edu
-
8:00 a.m.
Minor-Closed Classes of Polymatroids.
Joseph E. Bonin*, George Washington University
(1138-05-18) -
8:30 a.m.
A splitter theorem for connected $2$-polymatroids.
Zachary Gershkoff*, Louisiana State University
James Oxley, Lousiana State University
(1138-05-207) -
9:00 a.m.
Variations of Some Chain Theorems for Matroids.
Guoli Ding, Louisiana State University
Sooyeon Lee, University of Mississippi
Haidong Wu*, University of Mississippi
(1138-05-326) -
9:30 a.m.
The beta invariant and chromatic uniqueness of wheels.
Sooyeon Lee*, University of Mississippi
Haidong Wu, University of Mississippi
(1138-05-286) -
10:00 a.m.
Interlacement and Activities in Delta-Matroids.
Ada Nicole Morse*, University of Vermont
(1138-05-69) -
10:30 a.m.
Partial matroids.
Neil Epstein*, George Mason University
(1138-05-164)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 15, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Partial Differential Equations and New Perspective of Variational Methods, III
Room 309, Buttrick Hall
Organizers:
Abbas Moameni, Carleton University momeni@math.carleton.ca
Futoshi Takahashi, Osaka City University
Michinori Ishiwata, Osaka University
Craig Cowen, University of Manitoba
-
8:00 a.m.
The Dirichlet Problem for Operators Related to Peridynamics: Well-Posedness and Regularity.
James Scott*, UT - Knoxville
(1138-45-85) -
8:30 a.m.
Blow-up analysis for nodal radial solutions in Trudinger-Moser critical equations in $\mathbb{R}^2$.
Daisuke Naimen*, Mororan Institute of Technology
(1138-35-183) -
9:00 a.m.
Perturbation of the Lane-Emden equation $\Delta u+u^p=0$ in the critical case of $p=\frac{n+2}{n-2}$.
Shangbing Ai*, University of Alabama in Huntsville
Craig Cowan, University of Manitoba
(1138-35-399) -
9:30 a.m.
Axisymmetric flows in an exterior domain.
Ken Abe*, Osaka city university
(1138-35-152) -
10:00 a.m.
Thresholds for shock formation in traffic flow models with nonlocal-concave-convex flux.
Yongki Lee*, Georgia Southern University
(1138-35-297) -
10:30 a.m.
A semilinear elliptic equation with a dynamical boundary condition.
Tatsuki Kawakami*, Ryukoku University
(1138-35-147)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 15, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Quantization for Probability Distributions and Dynamical Systems, III
Room 306, Buttrick Hall
Organizers:
Mrinal Kanti Roychowdhury, University of Texas Rio Grande Valley mrinal.roychowdhury@utrgv.edu
-
8:00 a.m.
Rotation Number, Ziggurat Fringes, and Fractal Boundary.
Subhadip Chowdhury*, University of Chicago
(1138-37-378) -
8:30 a.m.
Exact number of ergodic invariant measures for Bratteli diagrams.
Sergey Bezuglyi*, University of Iowa
Olena Karpel, Institute of Mathematics of Polish Academy of Sciences, Wroclaw, Poland
Jan Kwiatkowski, Kotarbinski University of Information Technology and Management, Olsztyn, Poland
(1138-37-109) -
9:00 a.m.
Asymptotic Homotopical Complexity of a Sequence of $2D$ Billiards.
Nandor J Simanyi*, University of Alabama at Birmingham
Caleb C Moxley, Birmingham Southern College
(1138-37-170) -
9:30 a.m.
Curvature, density and Gabor bases.
Alex Iosevich*, University of Rochester
Azita Mayeli, CUNY Graduate Center
Shahaf Nitzan, Georgia Institute of Technology
(1138-42-262) -
10:00 a.m.
Equilibrium states for $\alpha,$ $\beta$ transformations.
Leonard Carapezza, University of Utah
Marco Antonio López*, University of North Texas
Donald Robertson, University of Utah
(1138-37-299) -
10:30 a.m.
Concentration of Measure for Stochastic Partial Differential Equations.
Andrey Sarantsev*, University of California, Santa Barbara
(1138-60-19)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 15, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Random Discrete Structures, III
Room 204, Buttrick Hall
Organizers:
Lutz P Warnke, Georgia Institute of Technology warnke@math.gatech.edu
Xavier Pérez-Giménez, University of Nebraska-Lincoln
-
8:00 a.m.
Regular subgraphs of a random graph.
Dieter Mitsche, Universite de Nice Sophia-Antipolis
Michael Molloy*, University of Toronto
Pawel Pralat, Ryerson University
(1138-05-322) -
9:00 a.m.
Bootstrap Percolation in Inhomogeneous Random Graphs.
Hamed Amini*, University of Miami
(1138-05-264) -
9:30 a.m.
Approximating Sparse Graphs: The Random Overlapping Communities Model.
Samantha N Petti*, Georgia Tech
Santosh S Vempala, Georgia Tech
(1138-05-235) -
10:00 a.m.
Multicolor hypergraph containers.
Victor Falgas-Ravry, Umea University
Kelly O'Connell, Vanderbilt University
Andrew Uzzell*, Grinnell College
(1138-05-368) -
10:30 a.m.
Random geometric graphs in normed spaces.
Karen Gunderson*, University of Manitoba
(1138-05-292)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 15, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Recent Advances in Mathematical Biology, III
Room 302, Buttrick Hall
Organizers:
Glenn Webb, Vanderbilt University
Yixiang Wu, Vanderbilt University yixiang.wu@vanderbilt.edu
-
8:00 a.m.
Optimal control of vaccination in a vector-borne reaction-diffusion model applied to Zika virus.
Suzanne Lenhart*, University of Tennessee, Knoxville and NIMBioS
(1138-92-382) -
8:30 a.m.
Spatiotemporal dynamics of a reaction-diffusion model on pollen tube tip growth.
Chenwei Tian, University of California at Riverside
Xinping Cui, University of California at Riverside
Junping Shi*, College of William and Mary
Qingyan Shi, Tongji University
(1138-92-231) -
9:00 a.m.
Modeling immune escape in intra-host HIV and CTL networks.
Cameron J Browne*, University of Louisiana at Lafayette
(1138-92-353) -
9:30 a.m.
Chronic Hepatitis B Virus and Liver Fibrosis: A Mathematical Model.
Nourridine Siewe*, National Institute for Mathematical and Biological Synthesis (NIMBioS)
Avner Friedman, Ohio State University and Mathematical Biosciences Institute (MBI)
(1138-35-383) -
10:00 a.m.
Spatial population dynamics in meandering rivers.
Yu Jin*, University of Nebraska-Lincoln
(1138-92-184) -
10:30 a.m.
An Age-Structured-Like Model for Non-Markovian Sexually Transmitted Diseases in the Coupled Network.
Junyuan Yang*, Shanxi University
(1138-92-380)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 15, 2018, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Recent Progress and New Directions in Homotopy Theory, III
Room 206, Stevenson Center, 1
Organizers:
Anna Marie Bohmann, Vanderbilt University
Kirsten Wickelgren, Georgia Institute of Technology kwickelgren3@math.gatech.edu
-
8:00 a.m.
Split Hopf algebras and the cohomology of $\Omega \Sigma X$.
Nicholas J. Kuhn*, University of Virginia
(1138-55-60) -
9:00 a.m.
Toward an equivariant stable parametrized h-cobordism theorem.
Cary Malkiewich, SUNY Binghamton
Mona Merling*, Johns Hopkins
(1138-55-39) -
9:30 a.m.
Group Cohomology via Morita Theory.
John D Berman*, University of Virginia
(1138-19-52) -
10:00 a.m.
The Waldhausen S-construction as an equivalence of homotopy theories.
Julie Bergner*, University of Virginia
Angelica Osorno, Reed College
Viktoriya Ozornova, University Bochum
Martina Rovelli, Johns Hopkins University
Claudia Scheimbauer, Oxford University
(1138-55-59)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 15, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Selected Topics in Graph Theory, III
Room 202, Buttrick Hall
Organizers:
Songling Shan, Vanderbilt University
David Chris Stephens, Middle Tennessee State University
Dong Ye, Middle Tennessee State University dong.ye@mtsu.edu
-
8:00 a.m.
Packing Colorings of Graphs.
Boštjan Brešar, University of Maribor
Sandi Klavžar, University of Ljubljana
Douglas F Rall*, Furman University
Kirsti Wash, Western New England University
(1138-05-26) -
8:30 a.m.
Extending edge-colorings of complete hypergraphs into regular colorings.
Amin Bahmanian*, Illinois State University
Sadegheh Haghshenas, Illinois State University
(1138-05-349) -
9:00 a.m.
Color disjoint rainbow spanning trees of edge-colored graphs.
Linyuan Lu*, University of South Carolina
Zhiyu Wang, University of South Carolina
(1138-05-248) -
9:30 a.m.
$t$-Cores for $(\Delta+t)$-edge-colouring.
Jessica McDonald*, Auburn University
Gregory J. Puleo, Auburn University
(1138-05-198) -
10:00 a.m.
DP-coloring of planar graphs with three colors.
Runrun Liu, Central China Normal University
Sarah Loeb, College of William and Mary
Yuxue Yin, Central China Normal University
Gexin Yu*, College of William and Mary
(1138-05-280) -
10:30 a.m.
Edge-coloring of graphs - A brief survey.
Bjarne Toft*, University of Southern Denmark, Odense, Denmark
(1138-05-31)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 15, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Structural Graph Theory, III
Room 201, Buttrick Hall
Organizers:
Joshua Fallon, Louisiana State University jfallo3@math.lsu.edu
Emily Marshall, Arcadia University marshalle@arcadia.edu
-
8:00 a.m.
New bounds on the locally irregular chromatic index.
Mark N Ellingham, Vanderbilt University
Songling Shan, Vanderbilt University
Ryan Solava*, Vanderbilt University
Xiaowei Yu, Shandong University
(1138-05-324) -
8:30 a.m.
Clique minors in double-critical graphs.
Martin Rolek*, College of William & Mary
Zi-Xia Song, University of Central Florida
(1138-05-325) -
9:00 a.m.
DP-coloring of graphs versus list coloring: similarities and differences.
Anton Bernshteyn, University of Illinois at Urbana-Champaign
Alexandr Kostochka*, University of Illinois at Urbana-Champaign
Xuding Zhu, Zhejiang Normal University, Jinhua, China
(1138-05-71) -
10:00 a.m.
Extending a result of Corrádi and Hajnal.
Theodore Molla, University of South Florida
Michael Santana*, Grand Valley State University
(1138-05-83) -
10:30 a.m.
Toughness and Spanning k-walks in $K_4$-minor-free and planar graphs.
Songling Shan*, Vanderbilt University
(1138-05-372)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 15, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Tensor Categories and Diagrammatic Methods, II
Room 112, Buttrick Hall
Organizers:
Marcel Bischoff, Ohio University
Henry Tucker, University of California San Diego hjtucker@ucsd.edu
-
8:00 a.m.
Class functions of tensor categories.
Kenichi Shimizu*, Shibaura Institute of Technology
(1138-18-227) -
9:00 a.m.
Maximally symmetric Lagrangian algebras.
Marcel Bishoff, Ohio University
Alexei Davydov*, Ohio University
(1138-18-21) -
9:30 a.m.
Applications of braided tensor categories to vertex operator superalgebra extensions.
Thomas Creutzig, University of Alberta
Shashank Kanade, University of Denver
Robert McRae*, Vanderbilt University
(1138-17-144) -
10:00 a.m.
De Finetti Theorems for Braiding Parafermions.
Kaifeng Bu, Harvard Universiy
Arthur Jaffe*, Harvard University
Zhengwei Liu, Harvard University
(1138-94-274) -
10:30 a.m.
Integrality for SO$(p)_2$ TQFTs for once punctured torus.
Yilong Wang*, The Ohio State University
(1138-81-332)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 15, 2018, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Evolution Equations and Applications, III
Room 312, Buttrick Hall
Organizers:
Marcelo Disconzi, Vanderbilt University
Chenyun Luo, Vanderbilt University
Giusy Mazzone, Vanderbilt University
Gieri Simonett, Vanderbilt University gieri.simonett@vanderbilt.edu
-
8:30 a.m.
The PDEs of Mathematical Finance.
Gisele Ruiz Goldstein*, University of Memphis
Jerome Arthur Goldstein, University of Memphis
Rosa Maria Minini, Universita' degli Studi di Bari Aldo Moro
Silvia Romanelli, Universita' degli Studi di Bari Aldo Moro
(1138-35-313) -
9:00 a.m.
Regularity theory for weak solutions of parabolic equations with singular degenerate coefficients.
H. Dong, Brown University
T. Phan*, University of Tennesse, Knoxville, TN
(1138-35-203) -
9:30 a.m.
Stability of cylinders in surface diffusion flow under general perturbations.
Jeremy S LeCrone*, University of Richmond
Gieri Simonett, Vanderbilt University
(1138-35-367) -
10:00 a.m.
The harmonic map heat flow on conic manifolds.
Yuanzhen Shao*, Georgia Southern University
Changyou Wang, Purdue University
(1138-35-369) -
10:30 a.m.
The Agmon-Douglis-Nirenberg problem for dynamic boundary conditions.
Gisèle Ruiz Goldstein, University of Memphis, Memphis, TN
Jerome A. Goldstein*, University of Memphis, Memphis, TN
Michel Pierre, Ecole Normale Superior, Rennes, Brittany, France
(1138-35-319)
-
8:30 a.m.
-
Sunday April 15, 2018, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Macdonald Polynomials and Related Structures, III
Room 212, Buttrick Hall
Organizers:
Jennifer Morse, University of Virginia jlm6cj@eservices.virginia.edu
Dan Orr, Virginia Polytechnic Institute and State University
Mark Shimozono, Virginia Polytechnic Institute and State University
-
8:30 a.m.
Combinatorics of Lusztig's $t$-analogue of weight multiplicity.
Cédric Lecouvey, University of Tours, France
Cristian Lenart*, State University of New York at Albany
(1138-05-242) -
9:00 a.m.
Catalan polynomials and $k$-Schur functions.
Jonah Blasiak*, Drexel University
(1138-05-346) -
9:30 a.m.
Integrable difference equations for generalized Hall Littlewood functions from Q-systems.
Rinat Kedem*, University of Illinois
(1138-81-359) -
10:00 a.m.
Macdonald operators, from Cluster Algebra to Elliptic Hall algebra.
Philippe R Di Francesco*, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1138-05-275) -
10:30 a.m.
Macdonald polynomials: from vector-valued polynomials to scalar polynomials.
Laura Colmenarejo*, York University
Jean-Gabriel Luque, University of Rouen
Charles F. Dunkl, University of Virginia
(1138-33-283)
-
8:30 a.m.
-
Sunday April 15, 2018, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Probabilistic Models in Mathematical Physics, III
Room 214, Stevenson Center, 1
Organizers:
Robert Buckingham, University of Cincinnati buckinrt@uc.edu
Seung-Yeop Lee, University of South Florida
Karl Liechty, DePaul University
-
8:30 a.m.
Riemann-Hilbert problem for Planar Orthogonal Polynomials.
Seung-Yeop Lee*, University of South Florida
Meng Yang, University of South Florida
(1138-82-268) -
9:00 a.m.
Discontinuity in the asymptotic behavior of planar orthogonal polynomials under a perturbation of the Gaussian weight.
Seung-Yeop Lee, University of South Florida
Meng Yang*, University of South Florida
(1138-00-44) -
9:30 a.m.
Coulomb Plasma on a Singular Surface.
Tankut Can*, Initiative for the Theoretical Sciences, The Graduate Center, CUNY, New York, NY
(1138-60-282) -
10:00 a.m.
Random matrices arising in the study of random fields.
Saugata Basu, Purdue University
Antonio Lerario, SISSA
Erik Lundberg*, Florida Atlantic University
Chris Peterson, Colorado State University
(1138-60-266) -
10:30 a.m.
A moment method for invariant ensembles.
Jonathan Novak*, UC San Diego
(1138-60-30)
-
8:30 a.m.
-
Sunday April 15, 2018, 8:30 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Recent Advances on Complex Bio-systems and Their Applications, III
Room 304, Buttrick Hall
Organizers:
Pengcheng Xiao, University of Evansville px3@evansville.edu
-
8:30 a.m.
Solutions for a discrete fourth order boundary value problem.
Lingju Kong*, University of Tennessee at Chattanooga
(1138-39-99) -
9:00 a.m.
High order discontinuous Galerkin methods on sparse grid.
Yuan Liu*, Mississippi State University
(1138-65-288) -
9:30 a.m.
A Drift-Diffusion Checkpoint Model Predicts a Highly Variable and Growth-Factor-Sensitive Portion of the Cell Cycle G1 Phase.
Rachel Leander*, Middle Tennessee State University
Zack Jones, VeriSIM Life
Vito Quaranta, Vanderbilt
Leonard Harris, Vanderbilt
Darren Tyson, Vanderbilt
(1138-92-309) -
10:00 a.m.
The SIR Modeling for the Biological Flu using Artificial Neural Network.
Yinshu Wu*, Alabama A&M University
(1138-37-72)
-
8:30 a.m.
-
Sunday April 15, 2018, 8:30 a.m.-10:25 a.m.
Session for Contributed Papers, III
Room 313, Stevenson Center, 1
-
8:30 a.m.
Improved Geometric Criteria for the global regularity of 2d inviscid Surface Quasigeostrophic Equations.
Ramjee Sharma*, University of North Georgia, Gainesville Campus
(1138-35-336) -
8:45 a.m.
Global regularity for the 2D magneto-micropolar equations with partial dissipation.
Dipendra Regmi*, University of North Georgia, 3820 Mundy Mill Rd, Oakwood, GA 30566
(1138-35-123) -
9:00 a.m.
Quasigroups and their associated quandles.
Mark B Greer*, University of North Alabama
(1138-20-395) -
9:15 a.m.
$\Gamma$-loops of order $p^2 q$.
Lee Raney*, University of North Alabama
Mark Greer, University of North Alabama
(1138-20-396) -
9:30 a.m.
Integer Powers of General Matrices with Applications.
Joshua Boone*, Lincoln Memorial University
(1138-15-400) -
9:45 a.m.
TALK CANCELED: Power Variants for Strongly Golod Monomial Products.
Jared L Painter*, University of North Alabama
David Jorgensen, The University of Texas at Arlington
(1138-13-379) -
10:00 a.m.
Scarcity of finite orbits for rational functions over a number fields.
Sebastian Troncoso*, Birmingham-Southern College
Jung Kyu Canci, Universität Basel
Solomon Vishkautsan, Universitätsstraße 30
(1138-11-6) -
10:15 a.m.
Combinatorics related to Tonks projection.
Michael Nelson*, Georgia Southern University
(1138-05-310)
-
8:30 a.m.
-
Sunday April 15, 2018, 9:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Hermitian Geometry, III
Room 210, Stevenson Center, 1
Organizers:
Mehdi Lejmi, Bronx Community College of CUNY
Rares Rasdeaconu, Vanderbilt University
Ioana Suvaina, Vanderbilt University ioana.suvaina@vanderbilt.edu
-
9:00 a.m.
Conformally Kähler, Einstein--Maxwell metrics and boundedness of the modified Mabuchi functional.
Abdellah Lahdili*, Université du Québec à Montréal
(1138-53-287) -
10:00 a.m.
Einstein-Maxwell Metrics on Ruled Surfaces.
Caner Koca*, NYC College of Technology (CUNY)
(1138-53-62)
-
9:00 a.m.
-
Sunday April 15, 2018, 11:00 a.m.-11:50 a.m.
Invited Address
An arithmetic count of the lines on a cubic surface.
Room 309, Stevenson Center, 4
Jesse Leo Kass, University of South Carolina
Kirsten Graham Wickelgren*, Georgia Institute of Technology
(1138-55-150) -
Sunday April 15, 2018, 2:00 p.m.-4:45 p.m.
Special Session on Algebraic Geometry, Representation Theory, and Applications, IV
Room 102, Buttrick Hall
Organizers:
Shrawan Kumar, University of North Carolina at Chapel Hill
J. M. Landsberg, Texas A&M University jml@math.tamu.edu
Luke Oeding, Auburn University
-
2:00 p.m.
Positivity in T-equivariant K-theory of flag varieties associated to Kac-Moody groups.
Seth Baldwin*, University of North Carolina, Chapel Hill
Shrawan Kumar, University of North Carolina, Chapel Hill
(1138-14-128) -
2:30 p.m.
Growth Diagrams from Polygons in the Affine Grassmannian.
Tair Akhmejanov*, Cornell University
(1138-05-110) -
3:00 p.m.
Introduction to Spherical Tropicalization.
Christopher Manon*, University of Kentucky
(1138-14-196) -
3:30 p.m.
Tight tensors.
Austin Conner, Texas A&M University
J.M. Landsberg, Texas A&M University
Emanuele Ventura*, Texas A&M University
Yao Wang, Texas A&M University
(1138-14-171) -
4:00 p.m.
On the tensor semigroup of affine Kac-Moody Lie algebras.
Nicolas Ressayre*, Université Lyon 1
(1138-22-159)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 15, 2018, 2:00 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Boundaries and Non-positive Curvature in Group Theory, IV
Room 301, Buttrick Hall
Organizers:
Spencer Dowdall, Vanderbilt University
Matthew Hallmark, Vanderbilt University m.haulmark@vanderbilt.edu
Michael Hull, University of Florida
-
2:00 p.m.
Normal generators for mapping class groups are abundant.
Justin Lanier*, Georgia Tech
Dan Margalit, Georgia Tech
(1138-20-244) -
2:30 p.m.
Coarse geometry of right-angled Coxeter groups.
Ivan Levcovitz*, The Graduate Center, CUNY
(1138-57-290) -
3:00 p.m.
Outer automorphism groups of right-angled Coxeter groups.
Tim Susse*, Bard College at Simon's Rock
Andrew Sale, Cornell University
(1138-20-187) -
3:30 p.m.
Thermodynamic metrics for moduli of graphs.
Tarik Aougab*, Providence
Matt Clay, University of Arkansas
Yo'av Rieck, University of Arkansas
(1138-20-278) -
4:00 p.m.
A uniform McCarthy-type theorem for linearly growing outer automorphisms of a free group.
Edgar A. Bering IV*, Temple University
(1138-20-84)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 15, 2018, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Commutative Algebra, IV
Room 101, Buttrick Hall
Organizers:
Florian Enescu, Georgia State University fenescu@gsu.edu
Yongwei Yao, Georgia State University
-
2:00 p.m.
Tight Closure, Tight Interior and other closely related ideals.
Janet Vassilev*, University of New Mexico
(1138-13-206) -
2:30 p.m.
New Closures Related to $s$-multiplicity.
William D. Taylor*, University of Arkansas
(1138-13-233) -
3:00 p.m.
Lech's inequality and Stuckrad-Vogel's conjecture.
Patricia Klein, University of Michigan
Linquan Ma*, University of Utah
Quy Hung Pham, FTP University, Vietnam
Ilya Smirnov, University of Michigan
Yongwei Yao, Georgia State University
(1138-13-102) -
3:30 p.m.
Uniform approximation of valuation ideals in prime characteristic.
Rankeya Datta*, University of Michigan
(1138-13-95) -
4:00 p.m.
Local cohomology of multi-Rees algebras, joint reduction vectors and product of complete ideals.
Parangama Sarkar*, University of Missouri
Jugal Verma, Indian Institute of Technology Bombay
(1138-13-91) -
4:30 p.m.
Reconstructing a monomial ideal from its socle.
Geir Agnarsson, George Mason University
Neil Epstein*, George Mason University
(1138-13-163)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 15, 2018, 2:00 p.m.-3:50 p.m.
Special Session on Function Spaces and Operator Theory, IV
Room 307, Stevenson Center, 1
Organizers:
Cheng Chu, Vanderbilt University cheng.chu@vanderbilt.edu
Dechao Zheng, Vanderbilt University
-
2:00 p.m.
A Note on Differences of Weighted Composition Operators on $\mu$-weighted Bergman Spaces.
Zhijian Wu*, Las Vegas
(1138-47-249) -
2:30 p.m.
Composition operators on Hilbert spaces of entire functions.
Minh Luan Doan, Nanyang Technological University, Singapore
Le Hai Khoi, Nanyang Technological University, Singapore
Trieu Le*, University of Toledo
(1138-47-45) -
3:00 p.m.
A subclass of the Cowen-Douglas class.
Hyun Kwon*, The University of Alabama
Kui Ji, Hebei Normal University
(1138-47-243) -
3:30 p.m.
Bases in the space of reguar multilinear operators on Banach lattices.
Donghai Ji, Harbin University of Science and Technology
Khazhak Varazdat Navoyan*, University of Mississippi
Qingying Bu, University of Mississippi
(1138-46-161)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 15, 2018, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Harmonic Analysis, Functional Analysis, and Their Applications, IV
Room 320, Buttrick Hall
Organizers:
Akram Aldroubi, Vanderbilt University
Keaton Hamm, Vanderbilt University keaton.hamm@vanderbilt.edu
Michael Northington,V, Georgia Institute of Technology
Alex Powell, Vanderbilt University
-
2:00 p.m.
Frames induced by the action of continuous powers of an operator.
Longxiu Huang*, Vanderbilt University
Akram Aldroubi, Vanderbilt University
Armenak Petrosyan, Oak Ridge National Laboratory
(1138-46-90) -
2:30 p.m.
Phaseless reconstruction in Dynamical sampling.
Ilya A Krishtal*, Department of mathematics / Northern Illinois University
(1138-94-143) -
3:00 p.m.
Signal Reconstruction from Frame Erasures.
Deguang Han, University of Central Florida
David R Larson, Texas A&M University
Sam L Scholze*, University of Wisconsin-Eau Claire
Wenchang Sun, Nankai University
(1138-42-333) -
3:30 p.m.
Convergence of AAK approximants to algebraic functions.
Laurent Baratchart, INRIA, Sophia Antipolis
Herbert Stahl, Berlin, Germany
Maxim L Yattselev*, Indiana University-Purdue University Indianapolis
(1138-42-29) -
4:00 p.m.
Spline Solutions to the Helmholtz Equation with High Wave Number.
Ming-Jun Lai, University of Georgia
Clayton Mersmann*, University of Georgia
(1138-65-298) -
4:30 p.m.
Transfunctions As Generalized Functions.
Jason Bentley*, University of Central Florida
Piotr Mikusinski, University of Central Florida
(1138-28-154)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 15, 2018, 2:00 p.m.-4:45 p.m.
Special Session on Interactions between Geometry, Group Theory and Dynamics, IV
Room 305, Buttrick Hall
Organizers:
Jayadev Athreya, University of Washington
Caglar Uyanik, Vanderbilt University
Grace Work, Vanderbilt University grace.work@vanderbilt.edu
-
2:00 p.m.
Continued Fraction Algorithms for a set of Fuchsian Triangle Groups.
Kariane Calta*, Vassar Collage
(1138-37-373) -
3:00 p.m.
Ergodicity of Iwasawa continued fractions via markable geodesics.
Anton Lukyanenko*, George Mason University
Joseph Vandehey, Ohio State University
(1138-37-211) -
3:30 p.m.
Geodesics in Outer Space.
Catherine Pfaff*, University of California Santa Barbara
Yael Algom-Kfir, Haifa University
Ilya Kapovich, University of Illinois Urbana Champaign
(1138-20-348) -
4:00 p.m.
Counting conjugacy classes of fully irreducibles in $Out(F_r)$.
Ilya Kapovich*, University of Illinois at Urbana-Champaign
Michael Hull, University of Florida
Catherine Pfaff, University of California at Santa-Barbara
(1138-20-68)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 15, 2018, 2:00 p.m.-3:20 p.m.
Special Session on Mathematical Chemistry, IV
Room 206, Buttrick Hall
Organizers:
Hua Wang, Georgia Southern University hwang@georgiasouthern.edu
-
2:00 p.m.
$k$-foldability of words.
Beth Bjorkman, Iowa State
Garner Cochran*, University of South Carolina
Wei Gao, Georgia State
Lauren Keough, Grand Valley State University
Rachel Kirsch, Nebraska Lincoln
Mitch Phillipson, St Edwards University
Danny Rorabaugh, Queens University, Kingston, ON
Heather Smith, Georgia Tech
Jennifer Wise, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1138-05-205) -
2:30 p.m.
Pressing Sequences for Mitochondrial Genome Graphs.
Hays Wimsatt Whitlatch*, University of South Carolina
(1138-05-81) -
3:00 p.m.
DNA graph characterization for line digraph of dicycle with one chord.
Inne Singgih*, University of South Carolina
Kiki Ariyanti Sugeng, University of Indonesia
Denny Riama Silaban, University of Indonesia
(1138-92-77)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 15, 2018, 2:00 p.m.-3:20 p.m.
Special Session on Quantization for Probability Distributions and Dynamical Systems, IV
Room 306, Buttrick Hall
Organizers:
Mrinal Kanti Roychowdhury, University of Texas Rio Grande Valley mrinal.roychowdhury@utrgv.edu
-
2:00 p.m.
Bounds for the topological entropy of a billiard flow.
Caleb Moxley*, Birmingham-Southern College
(1138-37-265) -
2:30 p.m.
An almost sure invariance principle for several classes of random dynamical systems.
Jason Atnip*, University of North Texas
(1138-37-315) -
3:00 p.m.
High precision numerical computation of principal points for univariate distributions.
Josef Sifuentes*, University of Texas Rio Grande Valley
Mrinal Roychowdhury, University of Texas Rio Grande Valley
Santanu Chakraborty, University of Texas Rio Grande Valley
(1138-65-381)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 15, 2018, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Recent Advances in Mathematical Biology, IV
Room 302, Buttrick Hall
Organizers:
Glenn Webb, Vanderbilt University
Yixiang Wu, Vanderbilt University yixiang.wu@vanderbilt.edu
-
2:00 p.m.
On Stable Estimation of Time Dependent Transmission Rate in an SEIR System and Implications for Forecasting.
Aurelie A Akossi*, Georgia State University
Gerardo Chowell, Georgia State University
Alexandra Smirnova, Georgia State University
(1138-92-361) -
2:30 p.m.
Hopf bifurcation and pattern formation in a delayed diffusive logistic model with spatial heterogeneity.
Qingyan Shi*, Tongji University
Junping Shi, College of William and Mary
Yongli Song, Hangzhou normal University
(1138-92-135) -
3:00 p.m.
Evaluating the role of memory in cell cycle progression.
Rachel Leander*, Middle Tennessee State University
John Ford, Middle Tennessee State University
Jasmin Laurel, Middle Tennessee State University
Christian Devine, Middle Tennessee State University
Leonard Harris, Vanderbilt
Darren Tyson, Vanderbilt
(1138-92-341) -
3:30 p.m.
Degenerate Reaction-Diffusion Systems.
Zhaosheng Feng*, University of Texas-Rio Grande Valley
(1138-35-173) -
4:00 p.m.
Non-Gaussian Penalized PARAFAC Analysis of fMRI Data.
Jingsai Liang*, Westminster College, Utah
Don Hong, Middle Tennessee State University
(1138-92-117) -
4:30 p.m.
Model Selection in the ecology in chronic myeloid leukemia using adapting the ABC distance function.
Zachariah Sinkala*, Middle Tennessee State University
Zack Jones, Lab Member at St. Jude Children's Research Hospital Inc
(1138-34-137)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 15, 2018, 2:00 p.m.-4:45 p.m.
Special Session on Recent Progress and New Directions in Homotopy Theory, IV
Room 206, Stevenson Center, 1
Organizers:
Anna Marie Bohmann, Vanderbilt University
Kirsten Wickelgren, Georgia Institute of Technology kwickelgren3@math.gatech.edu
-
2:00 p.m.
Counting real rational curves on K3 surfaces.
Rares Rasdeaconu*, Vanderbilt University
(1138-14-180) -
2:30 p.m.
The reinterpretation of Davis-Lueck equivariant homology in terms of $L$-theory and an application to the Farrell-Jones conjecture.
Carmen Rovi*, Bloomington
(1138-55-221) -
3:00 p.m.
Models for the homotopy theory of equivariant operads.
Peter Bonventre*, University of Kentucky
Luis Pereira, University of Notre Dame
(1138-55-201) -
3:30 p.m.
On the $P_2^1$ Margolis homology of $tmf$.
Prasit Bhattacharya*, University of Virginia
(1138-55-131) -
4:00 p.m.
The Topological Hochschild Homology of Maximal Orders in Simple Algebras over the Rationals.
Henry Yi-Wei Chan, Franklin & Marhall College
Ayelet Lindenstrauss*, Indiana University
(1138-55-165)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 15, 2018, 2:00 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Selected Topics in Graph Theory, IV
Room 202, Buttrick Hall
Organizers:
Songling Shan, Vanderbilt University
David Chris Stephens, Middle Tennessee State University
Dong Ye, Middle Tennessee State University dong.ye@mtsu.edu
-
2:00 p.m.
(n,k,t) Problem.
Peter Johnson*, Auburn University
(1138-05-174) -
2:30 p.m.
On the second homology group of the configuration space of two particles on a graph.
Hein van der Holst*, Georgia State University
Serguei Norine, McGill University
Robin Thomas, Georgia Institute of Technology
(1138-05-323) -
3:00 p.m.
Integer Flows of Graphs Embedded on Non-orientable Surfaces.
Jian Cheng*, University of Delaware
(1138-05-347) -
3:30 p.m.
Hamiltonicity of 3-connected, planar, $K_{1,1,5}$-minor-free graphs.
Mark N. Ellingham, Vanderbilt University
J. Zachary Gaslowitz, Vanderbilt University
Kelly O'Connell*, Vanderbilt University
Gordon Royle, The University of Western Australia
(1138-05-204) -
4:00 p.m.
Minimum Coprime Labelings of Graphs.
N. Bradley Fox*, Austin Peay State University
John Asplund, Dalton State College
(1138-05-22)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 15, 2018, 3:00 p.m.-3:45 p.m.
Special Session on Tensor Categories and Diagrammatic Methods, III
Room 112, Buttrick Hall
Organizers:
Marcel Bischoff, Ohio University
Henry Tucker, University of California San Diego hjtucker@ucsd.edu
-
3:00 p.m.
The R. Thompson groups as local scaling transformations of quantum spin chains.
Vaughan F.R. Jones*, Nashville
(1138-46-209)
-
3:00 p.m.
Inquiries: meet@ams.org