AMS Sectional Meeting Timetable

Current as of Monday, April 1, 2019 03:30:04



Spring Southeastern Sectional Meeting

  • Auburn University, Auburn, AL
  • March 15-17, 2019 (Friday - Sunday)
  • Meeting #1146
Associate secretaries:

Brian D Boe, AMS brian@math.uga.edu



Friday March 15, 2019
1:15 p.m.-4:30 p.m. Meeting Registration
1:15 p.m.-4:30 p.m. Exhibit and Book Sale
1:45 p.m.-4:35 p.m. Special Session on Algebraic and Discrete Methods in Mathematical Biology, I
1:45 p.m.-4:35 p.m. Special Session on Differential Equations in Mathematical Biology, I
1:45 p.m.-4:35 p.m. Special Session on Discrete and Convex Geometry, I
1:45 p.m.-4:05 p.m. Special Session on Evolution Equations and Applications, I
1:45 p.m.-4:35 p.m. Special Session on Experimental Mathematics in Number Theory, Analysis, and Combinatorics, I
1:45 p.m.-4:35 p.m. Special Session on Geometric Methods in Representation Theory, I
1:45 p.m.-4:35 p.m. Special Session on Graph Theory in Honor of Robert E. Jamison's 70th Birthday, I
1:45 p.m.-4:35 p.m. Special Session on Hopf Algebras and Their Applications, I
1:45 p.m.-4:35 p.m. Special Session on Mathematical Analysis and Control Theory of Coupled Partial Differential Equation Models, I
1:45 p.m.-4:05 p.m. Special Session on Probability and Stochastic Processes, I
1:45 p.m.-4:35 p.m. Special Session on Recent Advances in Coarse Geometry, I
1:45 p.m.-4:35 p.m. Special Session on Recent Developments in Graph Theory, I
1:45 p.m.-4:35 p.m. Special Session on Topological Data Analysis, Statistics and Applications, I
2:00 p.m.-4:40 p.m. Session for Contributed Papers, I
2:15 p.m.-4:35 p.m. Special Session on Representations of Lie Algebras, Algebraic Groups, and Quantum Groups, I
2:45 p.m.-4:35 p.m. Special Session on Combinatorial Matrix Theory, I
2:45 p.m.-4:35 p.m. Special Session on Commutative and Combinatorial Algebra, I
3:15 p.m.-4:35 p.m. Special Session on Developments in Commutative Algebra, I
4:45 p.m.-5:40 p.m. Invited Address
Ming Liao
 
Saturday March 16, 2019
7:30 a.m.-4:30 p.m. Meeting Registration
7:30 a.m.-4:30 p.m. Exhibit and Book Sale
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Combinatorial Matrix Theory, II
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Differential Equations in Mathematical Biology, II
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Experimental Mathematics in Number Theory, Analysis, and Combinatorics, II
8:00 a.m.-10:45 a.m. Special Session on Geometric Flows and Minimal Surfaces, I
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Geometric Methods in Representation Theory, II
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Geometry and Topology of Low Dimensional Manifolds, and Their Invariants, I
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Graph Theory in Honor of Robert E. Jamison's 70th Birthday, II
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Hopf Algebras and Their Applications, II
8:00 a.m.-11:15 a.m. Special Session on Mapping Class Groups, I
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Mathematical Analysis and Control Theory of Coupled Partial Differential Equation Models, II
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Nonlinear Reaction-Diffusion Equations and Their Applications, I
8:00 a.m.-10:20 a.m. Special Session on Probability and Stochastic Processes, II
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Random Discrete Structures, I
8:00 a.m.-10:45 a.m. Special Session on Recent Advances in Coarse Geometry, II
8:00 a.m.-10:20 a.m. Special Session on Recent Advances in Numerical Methods for PDEs and PDE-constrained Optimization, I
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Recent Developments in Graph Theory, II
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Representations of Lie Algebras, Algebraic Groups, and Quantum Groups, II
8:00 a.m.-10:20 a.m. Special Session on The Modeling and Analysis of Spatially Extended Structures, I
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Algebraic and Discrete Methods in Mathematical Biology, II
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Applications of Algebraic Geometry, I
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Commutative and Combinatorial Algebra, II
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Developments in Commutative Algebra, II
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Discrete and Convex Geometry, II
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Evolution Equations and Applications, II
8:30 a.m.-10:40 a.m. Session for Contributed Papers, II
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Geometric and Combinatorial Aspects of Representation Theory, I
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Topological Data Analysis, Statistics and Applications, II
11:00 a.m.-11:50 a.m. Invited Address
Grigoriy Blekherman
2:00 p.m.-2:50 p.m. Invited Address
Carina Pamela Curto
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Algebraic and Discrete Methods in Mathematical Biology, III
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Applications of Algebraic Geometry, II
3:00 p.m.-4:50 p.m. Special Session on Clustering Methods and Applications, I
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Combinatorial Matrix Theory, III
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Commutative and Combinatorial Algebra, III
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Developments in Commutative Algebra, III
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Differential Equations in Mathematical Biology, III
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Discrete and Convex Geometry, III
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Evolution Equations and Applications, III
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Experimental Mathematics in Number Theory, Analysis, and Combinatorics, III
3:00 p.m.-5:45 p.m. Special Session on Geometric Flows and Minimal Surfaces, II
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Geometric Methods in Representation Theory, III
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Geometric and Combinatorial Aspects of Representation Theory, II
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Geometry and Topology of Low Dimensional Manifolds, and Their Invariants, II
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Graph Theory in Honor of Robert E. Jamison's 70th Birthday, III
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Hopf Algebras and Their Applications, III
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Mapping Class Groups, II
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Nonlinear Reaction-Diffusion Equations and Their Applications, II
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Probability and Stochastic Processes, III
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Random Discrete Structures, II
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Recent Advances in Coarse Geometry, III
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Recent Advances in Numerical Methods for PDEs and PDE-constrained Optimization, II
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Recent Developments in Graph Theory, III
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Representations of Lie Algebras, Algebraic Groups, and Quantum Groups, III
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on The Modeling and Analysis of Spatially Extended Structures, II
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Topological Data Analysis, Statistics and Applications, III
3:00 p.m.-5:40 p.m. Session for Contributed Papers, III
6:00 p.m.-7:30 p.m. Reception
 
Sunday March 17, 2019
9:00 a.m.-11:50 a.m. Special Session on Algebraic and Discrete Methods in Mathematical Biology, IV
9:00 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Applications of Algebraic Geometry, III
9:00 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Combinatorial Matrix Theory, IV
9:00 a.m.-11:50 a.m. Special Session on Commutative and Combinatorial Algebra, IV
9:00 a.m.-11:50 a.m. Special Session on Developments in Commutative Algebra, IV
9:00 a.m.-11:50 a.m. Special Session on Differential Equations in Mathematical Biology, IV
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Discrete and Convex Geometry, IV
9:00 a.m.-11:50 a.m. Special Session on Experimental Mathematics in Number Theory, Analysis, and Combinatorics, IV
9:00 a.m.-11:50 a.m. Special Session on Geometric Flows and Minimal Surfaces, III
9:00 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Geometric Methods in Representation Theory, IV
9:00 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Geometric and Combinatorial Aspects of Representation Theory, III
9:00 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Geometry and Topology of Low Dimensional Manifolds, and Their Invariants, III
9:00 a.m.-11:50 a.m. Special Session on Graph Theory in Honor of Robert E. Jamison's 70th Birthday, IV
9:00 a.m.-11:50 a.m. Special Session on Mapping Class Groups, III
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Nonlinear Reaction-Diffusion Equations and Their Applications, III
9:00 a.m.-11:50 a.m. Special Session on Probability and Stochastic Processes, IV
9:00 a.m.-11:50 a.m. Special Session on Random Discrete Structures, III
9:00 a.m.-11:45 a.m. Special Session on Recent Advances in Coarse Geometry, IV
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Recent Advances in Numerical Methods for PDEs and PDE-constrained Optimization, III
9:00 a.m.-11:50 a.m. Special Session on Recent Developments in Graph Theory, IV
9:00 a.m.-11:50 a.m. Special Session on Representations of Lie Algebras, Algebraic Groups, and Quantum Groups, IV
9:00 a.m.-10:40 a.m. Session for Contributed Papers, IV
 

Inquiries: meet@ams.org