AMS Sectional Meeting Timetable

Current as of Friday, October 18, 2019 03:30:06



Fall Western Sectional Meeting

  • University of California, Riverside, Riverside, CA
  • November 9-10, 2019 (Saturday - Sunday)
  • Meeting #1153
Associate secretaries:

Michel L Lapidus, AMS lapidus@math.ucr.edu


Please note room assignments are subject to change right up until the meeting occurs.


Saturday November 9, 2019
7:30 a.m.-4:00 p.m. Exhibit and Book Sale
7:30 a.m.-4:00 p.m. Meeting Registration
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Advances in Operator Algebras, I
Room 170, Skye Hall
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Applied Category Theory, I
Room 1006, Interdisciplinary Studies North
8:00 a.m.-10:40 a.m. Special Session on Arithmetic Geometry in Finite Characteristic, I
Room 2361, Sproul Hall
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Canonical Bases, Cluster Structures and Non-commutative Birational Geometry, I
Room 1307, Spieth Hall
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Celebrating MM Rao's Many Mathematical Contributions as he Turns 90 Years Old, I
Room 284, Skye Hall
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Computational Methods in Hyperbolic Geometry, I
Room 2356, Sproul Hall
8:00 a.m.-10:40 a.m. Special Session on Data Science, I
Room 1130, Interdisciplinary Studies South
8:00 a.m.-10:40 a.m. Special Session on Differential Equation, Differential Geometry and Mathematical General Relativity, I
Room 2130, Interdisciplinary Studies South
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Dynamical Systems and Ergodic Theory, I
Room 3, Material Sciences and Engineering Building
8:00 a.m.-10:40 a.m. Special Session on Geometric Partial Differential Equations and Variational Methods, I
Room 2134, Interdisciplinary Studies South
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Graph Theory, I
Room 1125, Interdisciplinary Studies South
8:00 a.m.-10:40 a.m. Special Session on Integrating Forward and Inverse Modeling: Machine Learning and Multiscale,Multiphysics Challenges, I
Room 1101, Watkins Hall
8:00 a.m.-10:40 a.m. Special Session on Interactions Between Geometric Group Theory and Teichmüller Theory, I
Room 2136, Interdisciplinary Studies South
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Invariants of Knots and Spatial Graphs, I
Room 1002, Interdisciplinary Studies North
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Inverse Problems, I
Room 2240, Watkins Hall
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Mathematical Biology: Multi-Scale Modeling of Complex Biological Systems, I
Room 1111, Watkins Hall
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Representations of Finite Groups and Related Topics (associated with the Invited Address by Robert Boltje), I
Room 173, Skye Hall
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Research in Mathematics by Early Career Graduate Students, I
Room 2360, Sproul Hall
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Several Complex Variables and Complex Dynamics, I
Room 103, Material Sciences and Engineering Building
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Topics in Extremal and Structural Graph Theory, I
Room 1121, Interdisciplinary Studies South
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Analysis of Nonlinear Partial Differential Equations and Applications, I
Room 2355, Sproul Hall
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Fluid Dynamics: from Theory to Numerics, I
Room 2132, Interdisciplinary Studies South
8:30 a.m.-10:20 a.m. Special Session on Fractal Geometry, Dynamical Systems, and Related Topics, I
Room 268, Skye Hall
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Geometry and Representation Theory of Quantum Algebras and Related Topics, I
Room 2200, Spieth Hall
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Topics in Global Geometric Analysis, I
Room 2340, Sproul Hall
8:30 a.m.-10:20 a.m. Special Session on Topics in Operator Theory (associated with the Invited Address by Anna Skripka), I
Room 172, Skye Hall
8:45 a.m.-10:55 a.m. Contributed Paper Session, I
Room 2339, Sproul Hall
9:00 a.m.-10:40 a.m. Special Session on AWM, with Emphasis on Geometry and Dynamics, I
Room 11, Material Sciences and Engineering Building
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Advances in Functional Analysis, I
Room 1132, Interdisciplinary Studies South
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Algebraic and Combinatorial Structures in Knot Theory, I
Room 2138, Interdisciplinary Studies South
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Applied Partial Differential Equations and Optimization, I
Room 1134, Interdisciplinary Studies South
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Geometric Methods in Representation Theory, I
Room 1102, Sproul Hall
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Random Matrices and Related Structures (associated with the Invited Address by Jonathan Novak), I
Room 171, Skye Hall
9:00 a.m.-10:40 a.m. Special Session on Symplectic and Low Dimensional Topology, I
Room 2351, Sproul Hall
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Undergraduate Research in Mathematics: Presentations on Research and Mentorship, I
Room 2365, Sproul Hall
11:10 a.m.-12:00 p.m. Invited Address
Anna Skripka
2:00 p.m.-2:50 p.m. Invited Address
Jonathan Novak
2:00 p.m.-4:50 p.m. Special Session on Topics in Global Geometric Analysis, II
Room 2340, Sproul Hall
3:00 p.m.-4:40 p.m. Special Session on AWM, with Emphasis on Geometry and Dynamics, II
Room 11, Material Sciences and Engineering Building
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Advances in Functional Analysis, II
Room 1132, Interdisciplinary Studies South
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Advances in Operator Algebras, II
Room 170, Skye Hall
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Algebraic and Combinatorial Structures in Knot Theory, II
Room 2138, Interdisciplinary Studies South
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Analysis of Nonlinear Partial Differential Equations and Applications, II
Room 2355, Sproul Hall
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Applied Category Theory, II
Room 1006, Interdisciplinary Studies North
3:00 p.m.-4:50 p.m. Special Session on Applied Partial Differential Equations and Optimization, II
Room 1134, Interdisciplinary Studies South
3:00 p.m.-5:40 p.m. Special Session on Arithmetic Geometry in Finite Characteristic, II
Room 2361, Sproul Hall
3:00 p.m.-5:40 p.m. Special Session on Canonical Bases, Cluster Structures and Non-commutative Birational Geometry, II
Room 1307, Spieth Hall
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Celebrating MM Rao's Many Mathematical Contributions as he Turns 90 Years Old, II
Room 284, Skye Hall
3:00 p.m.-5:40 p.m. Special Session on Computational Methods in Hyperbolic Geometry, II
Room 2356, Sproul Hall
3:00 p.m.-5:40 p.m. Special Session on Data Science, II
Room 1130, Interdisciplinary Studies South
3:00 p.m.-5:40 p.m. Special Session on Differential Equation, Differential Geometry and Mathematical General Relativity, II
Room 2130, Interdisciplinary Studies South
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Dynamical Systems and Ergodic Theory, II
Room 3, Material Sciences and Engineering Building
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Fluid Dynamics: from Theory to Numerics, II
Room 2132, Interdisciplinary Studies South
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Fractal Geometry, Dynamical Systems, and Related Topics, II
Room 268, Skye Hall
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Geometric Methods in Representation Theory, II
Room 1102, Sproul Hall
3:00 p.m.-5:40 p.m. Special Session on Geometric Partial Differential Equations and Variational Methods, II
Room 2134, Interdisciplinary Studies South
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Geometry and Representation Theory of Quantum Algebras and Related Topics, II
Room 2200, Spieth Hall
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Graph Theory, II
Room 1125, Interdisciplinary Studies South
3:00 p.m.-5:40 p.m. Special Session on Integrating Forward and Inverse Modeling: Machine Learning and Multiscale,Multiphysics Challenges, II
Room 1101, Watkins Hall
3:00 p.m.-5:40 p.m. Special Session on Interactions Between Geometric Group Theory and Teichmüller Theory, II
Room 2136, Interdisciplinary Studies South
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Invariants of Knots and Spatial Graphs, II
Room 1002, Interdisciplinary Studies North
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Inverse Problems, II
Room 2240, Watkins Hall
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Mathematical Biology: Multi-Scale Modeling of Complex Biological Systems, II
Room 1111, Watkins Hall
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Random Matrices and Related Structures (associated with the Invited Address by Jonathan Novak), II
Room 171, Skye Hall
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Representations of Finite Groups and Related Topics (associated with the Invited Address by Robert Boltje), II
Room 173, Skye Hall
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Research in Mathematics by Early Career Graduate Students, II
Room 2360, Sproul Hall
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Several Complex Variables and Complex Dynamics, II
Room 103, Material Sciences and Engineering Building
3:00 p.m.-4:40 p.m. Special Session on Symplectic and Low Dimensional Topology, II
Room 2351, Sproul Hall
3:00 p.m.-5:40 p.m. Special Session on Topics in Algebraic Geometry, I
Room 2343, Sproul Hall
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Topics in Extremal and Structural Graph Theory, II
Room 1121, Interdisciplinary Studies South
3:00 p.m.-4:50 p.m. Special Session on Topics in Operator Theory (associated with the Invited Address by Anna Skripka), II
Room 172, Skye Hall
3:00 p.m.-4:40 p.m. Special Session on Undergraduate Research in Mathematics: Presentations on Research and Mentorship, II
Room 2365, Sproul Hall
3:00 p.m.-5:10 p.m. Contributed Paper Session, II
Room 2339, Sproul Hall
 
Sunday November 10, 2019
8:00 a.m.-12:00 p.m. Meeting Registration
8:00 a.m.-12:00 p.m. Exhibit and Book Sale
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Advances in Operator Algebras, III
Room 170, Skye Hall
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Applied Category Theory, III
Room 1006, Interdisciplinary Studies North
8:00 a.m.-10:40 a.m. Special Session on Arithmetic Geometry in Finite Characteristic, III
Room 2361, Sproul Hall
8:00 a.m.-10:20 a.m. Special Session on Canonical Bases, Cluster Structures and Non-commutative Birational Geometry, III
Room 1307, Spieth Hall
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Celebrating MM Rao's Many Mathematical Contributions as he Turns 90 Years Old, III
Room 284, Skye Hall
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Data Science, III
Room 1130, Interdisciplinary Studies South
8:00 a.m.-10:40 a.m. Special Session on Differential Equation, Differential Geometry and Mathematical General Relativity, III
Room 2130, Interdisciplinary Studies South
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Dynamical Systems and Ergodic Theory, III
Room 3, Material Sciences and Engineering Building
8:00 a.m.-10:40 a.m. Special Session on Geometric Partial Differential Equations and Variational Methods, III
Room 2134, Interdisciplinary Studies South
8:00 a.m.-10:40 a.m. Special Session on Interactions Between Geometric Group Theory and Teichmüller Theory, III
Room 2136, Interdisciplinary Studies South
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Invariants of Knots and Spatial Graphs, III
Room 1002, Interdisciplinary Studies North
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Inverse Problems, III
Room 2240, Watkins Hall
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Mathematical Modeling in Developmental Biology, I
Room 1117, Watkins Hall
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Representations of Finite Groups and Related Topics (associated with the Invited Address by Robert Boltje), III
Room 173, Skye Hall
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Several Complex Variables and Complex Dynamics, III
Room 103, Material Sciences and Engineering Building
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Topics in Extremal and Structural Graph Theory, III
Room 1121, Interdisciplinary Studies South
8:30 a.m.-10:20 a.m. Special Session on Analysis of Nonlinear Partial Differential Equations and Applications, III
Room 2355, Sproul Hall
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Geometric Methods in Representation Theory, III
Room 1102, Sproul Hall
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Geometry and Representation Theory of Quantum Algebras and Related Topics, III
Room 2200, Spieth Hall
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Topics in Global Geometric Analysis, III
Room 2340, Sproul Hall
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Applied Partial Differential Equations and Optimization, III
Room 1134, Interdisciplinary Studies South
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Fractal Geometry, Dynamical Systems, and Related Topics, III
Room 268, Skye Hall
9:00 a.m.-10:40 a.m. Special Session on Topics in Algebraic Geometry, II
Room 2343, Sproul Hall
9:00 a.m.-10:20 a.m. Special Session on Topics in Operator Theory (associated with the Invited Address by Anna Skripka), III
Room 172, Skye Hall
9:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Algebraic and Combinatorial Structures in Knot Theory, III
Room 2138, Interdisciplinary Studies South
9:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Random Matrices and Related Structures (associated with the Invited Address by Jonathan Novak), III
Room 171, Skye Hall
9:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Undergraduate Research in Mathematics: Presentations on Research and Mentorship, III
Room 2365, Sproul Hall
10:00 a.m.-10:40 a.m. Special Session on Symplectic and Low Dimensional Topology, III
Room 2351, Sproul Hall
11:10 a.m.-12:00 p.m. Invited Address
Robert Boltje
2:00 p.m.-4:50 p.m. Special Session on Applied Category Theory, IV
Room 1006, Interdisciplinary Studies North
2:00 p.m.-4:40 p.m. Special Session on Arithmetic Geometry in Finite Characteristic, IV
Room 2361, Sproul Hall
2:00 p.m.-4:40 p.m. Special Session on Canonical Bases, Cluster Structures and Non-commutative Birational Geometry, IV
Room 1307, Spieth Hall
2:00 p.m.-4:50 p.m. Special Session on Celebrating MM Rao's Many Mathematical Contributions as he Turns 90 Years Old, IV
Room 284, Skye Hall
2:00 p.m.-4:50 p.m. Special Session on Data Science, IV
Room 1130, Interdisciplinary Studies South
2:00 p.m.-3:50 p.m. Special Session on Geometric Methods in Representation Theory, IV
Room 1102, Sproul Hall
2:00 p.m.-3:40 p.m. Special Session on Geometric Partial Differential Equations and Variational Methods, IV
Room 2134, Interdisciplinary Studies South
2:00 p.m.-4:20 p.m. Special Session on Geometry and Representation Theory of Quantum Algebras and Related Topics, IV
Room 2200, Spieth Hall
2:00 p.m.-4:20 p.m. Special Session on Invariants of Knots and Spatial Graphs, IV
Room 1002, Interdisciplinary Studies North
2:00 p.m.-4:50 p.m. Special Session on Inverse Problems, IV
Room 2240, Watkins Hall
2:00 p.m.-3:40 p.m. Special Session on Symplectic and Low Dimensional Topology, IV
Room 2351, Sproul Hall
2:00 p.m.-3:40 p.m. Special Session on Topics in Algebraic Geometry, III
Room 2343, Sproul Hall
2:00 p.m.-4:50 p.m. Special Session on Topics in Global Geometric Analysis, IV
Room 2340, Sproul Hall
2:00 p.m.-4:20 p.m. Special Session on Undergraduate Research in Mathematics: Presentations on Research and Mentorship, IV
Room 2365, Sproul Hall
 

Inquiries: meet@ams.org