AMS Sectional Meeting Timetable

Current as of Friday, February 14, 2020 03:30:05



Spring Eastern Sectional Meeting

  • Tufts University, Medford, MA
  • March 21-22, 2020 (Saturday - Sunday)
  • Meeting #1156
Associate secretaries:

Steven H Weintraub, AMS shw2@lehigh.edu


Please note room assignments are subject to change right up until the meeting occurs.


Saturday March 21, 2020
7:30 a.m.-4:00 p.m. Exhibit and Book Sale
7:30 a.m.-4:00 p.m. Meeting Registration
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Analysis on Homogeneous Spaces, I
Room M155, Granoff Hall
8:00 a.m.-10:45 a.m. Special Session on Anomalous Diffusion Processes, I
Room 009, Aidekman Arts Center
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Automorphisms of Riemann Surfaces, Subgroups of Mapping Class Groups and Related Topics, I
Room 002, Bromfield-Pearson
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Equivariant Cohomology, I
Room 101, Bromfield-Pearson
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Homological Methods in Commutative Algebra, I
Room 210, Anderson Hall
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Mathematical Methods for Ecology and Evolution in Structured Populations, I
Room 013, Aidekman Arts Center
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Mathematics of Data Science, I
Room 404, 574 Building
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Mirror Symmetry and Enumerative Geometry, I
Room 208, Anderson Hall
8:00 a.m.-10:45 a.m. Special Session on Probability in Dynamical Systems of Physical Origin, I
Room 202, 574 Building
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Quantum Probability, Orthogonal Polynomials, and Special Functions, I
Room 401, 574 Building
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Random Discrete Structures, I
Room 112, Anderson Hall
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Current Trends in Combinatorial Commutative Algebra, I
Room 306, Anderson Hall
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Discrete and Convex Geometry, I
Room M251, Granoff Hall
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Inverse Problems and Their Applications, I
Room 204, 574 Building
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Modeling and Analysis of Partial Differential Equations in Fluid Dynamics and Related Fields: Geometric and Probabilistic Methods, I
Room 012, Aidekman Arts Center
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Recent Advances in Schubert Calculus and Related Topics, I
Room 206, Anderson Hall
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Subgroups in Nonpositive Curvature, I
Room M271, Granoff Hall
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Algebraic Geometry in Dynamics, I
Room 212, Anderson Hall
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Applied Combinatorics, I
Room 309, Anderson Hall
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Geometric Dynamics and Billiards, I
Room 201, 574 Building
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Linear Algebraic Groups: their Structure, Representations, and Geometry, I
Room 007, Bromfield-Pearson
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Moduli of Curves, Hilbert Schemes, and Tropical Geometry, I
Room 005, Bromfield-Pearson
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Symmetries of Polytopes, Maps, and Graphs, I
Room 312, Anderson Hall
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on The Combinatorics and Geometry of Jordan Type and Commuting Varieties, I
Room 211, Anderson Hall
11:05 a.m.-12:00 p.m. Invited Address
Enrique R Pujals
1:55 p.m.-2:45 p.m. Invited Address
Christopher T Woodward
3:00 p.m.-5:45 p.m. Special Session on Algebraic Geometry in Dynamics, II
Room 212, Anderson Hall
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Analysis on Homogeneous Spaces, II
Room M155, Granoff Hall
3:00 p.m.-5:45 p.m. Special Session on Anomalous Diffusion Processes, II
Room 009, Aidekman Arts Center
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Applied Combinatorics, II
Room 309, Anderson Hall
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Automorphisms of Riemann Surfaces, Subgroups of Mapping Class Groups and Related Topics, II
Room 002, Bromfield-Pearson
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Current Trends in Combinatorial Commutative Algebra, II
Room 306, Anderson Hall
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Equivariant Cohomology, II
Room 101, Bromfield-Pearson
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Geometric Dynamics and Billiards, II
Room 201, 574 Building
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Homological Methods in Commutative Algebra, II
Room 210, Anderson Hall
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Inverse Problems and Their Applications, II
Room 204, 574 Building
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Mathematical Methods for Ecology and Evolution in Structured Populations, II
Room 013, Aidekman Arts Center
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Mathematics of Data Science, II
Room 404, 574 Building
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Mirror Symmetry and Enumerative Geometry, II
Room 208, Anderson Hall
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Modeling and Analysis of Partial Differential Equations in Fluid Dynamics and Related Fields: Geometric and Probabilistic Methods, II
Room 012, Aidekman Arts Center
3:00 p.m.-5:45 p.m. Special Session on Moduli of Curves, Hilbert Schemes, and Tropical Geometry, II
Room 005, Bromfield-Pearson
3:00 p.m.-5:45 p.m. Special Session on Probability in Dynamical Systems of Physical Origin, II
Room 202, 574 Building
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Quantum Probability, Orthogonal Polynomials, and Special Functions, II
Room 401, 574 Building
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Random Discrete Structures, II
Room 112, Anderson Hall
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Recent Advances in Schubert Calculus and Related Topics, II
Room 206, Anderson Hall
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Subgroups in Nonpositive Curvature, II
Room M271, Granoff Hall
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Symmetries of Polytopes, Maps, and Graphs, II
Room 312, Anderson Hall
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on The Combinatorics and Geometry of Jordan Type and Commuting Varieties, II
Room 211, Anderson Hall
3:30 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Discrete and Convex Geometry, II
Room M251, Granoff Hall
3:30 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Linear Algebraic Groups: their Structure, Representations, and Geometry, II
Room 007, Bromfield-Pearson
 
Sunday March 22, 2020
8:00 a.m.-12:00 p.m. Exhibit and Book Sale
8:00 a.m.-12:00 p.m. Meeting Registration
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Analysis on Homogeneous Spaces, III
Room M155, Granoff Hall
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Automorphisms of Riemann Surfaces, Subgroups of Mapping Class Groups and Related Topics, III
Room 002, Bromfield-Pearson
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Equivariant Cohomology, III
Room 101, Bromfield-Pearson
8:00 a.m.-10:45 a.m. Special Session on Geometric Dynamics and Billiards, III
Room 201, 574 Building
8:00 a.m.-10:20 a.m. Special Session on Inverse Problems and Their Applications, III
Room 204, 574 Building
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Mathematical Methods for Ecology and Evolution in Structured Populations, III
Room 013, Aidekman Arts Center
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Mirror Symmetry and Enumerative Geometry, III
Room 208, Anderson Hall
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Modeling and Analysis of Partial Differential Equations in Fluid Dynamics and Related Fields: Geometric and Probabilistic Methods, III
Room 012, Aidekman Arts Center
8:00 a.m.-10:45 a.m. Special Session on Probability in Dynamical Systems of Physical Origin, III
Room 202, 574 Building
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Quantum Probability, Orthogonal Polynomials, and Special Functions, III
Room 401, 574 Building
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Random Discrete Structures, III
Room 112, Anderson Hall
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Current Trends in Combinatorial Commutative Algebra, III
Room 306, Anderson Hall
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Discrete and Convex Geometry, III
Room M251, Granoff Hall
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Homological Methods in Commutative Algebra, III
Room 210, Anderson Hall
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Linear Algebraic Groups: their Structure, Representations, and Geometry, III
Room 007, Bromfield-Pearson
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Mathematics of Data Science, III
Room 404, 574 Building
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Recent Advances in Schubert Calculus and Related Topics, III
Room 206, Anderson Hall
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Subgroups in Nonpositive Curvature, III
Room M271, Granoff Hall
8:45 a.m.-10:55 a.m. Contributed Paper Session, I
Room 009, Aidekman Arts Center
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Algebraic Geometry in Dynamics, III
Room 212, Anderson Hall
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Applied Combinatorics, III
Room 309, Anderson Hall
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Moduli of Curves, Hilbert Schemes, and Tropical Geometry, III
Room 005, Bromfield-Pearson
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Symmetries of Polytopes, Maps, and Graphs, III
Room 312, Anderson Hall
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on The Combinatorics and Geometry of Jordan Type and Commuting Varieties, III
Room 211, Anderson Hall
11:05 a.m.-11:55 p.m. Invited Address
Daniela De Silva
2:00 p.m.-4:50 p.m. Special Session on Analysis on Homogeneous Spaces, IV
Room M155, Granoff Hall
2:00 p.m.-4:50 p.m. Special Session on Applied Combinatorics, IV
Room 309, Anderson Hall
2:00 p.m.-4:50 p.m. Special Session on Automorphisms of Riemann Surfaces, Subgroups of Mapping Class Groups and Related Topics, IV
Room 002, Bromfield-Pearson
2:00 p.m.-4:20 p.m. Special Session on Geometric Dynamics and Billiards, IV
Room 201, 574 Building
2:00 p.m.-4:50 p.m. Special Session on Mathematical Methods for Ecology and Evolution in Structured Populations, IV
Room 013, Aidekman Arts Center
2:00 p.m.-4:50 p.m. Special Session on Mathematics of Data Science, IV
Room 404, 574 Building
2:00 p.m.-3:45 p.m. Special Session on Probability in Dynamical Systems of Physical Origin, IV
Room 202, 574 Building
2:00 p.m.-4:50 p.m. Special Session on Quantum Probability, Orthogonal Polynomials, and Special Functions, IV
Room 401, 574 Building
2:00 p.m.-4:50 p.m. Special Session on Random Discrete Structures, IV
Room 112, Anderson Hall
2:00 p.m.-3:50 p.m. Special Session on Recent Advances in Schubert Calculus and Related Topics, IV
Room 206, Anderson Hall
2:00 p.m.-2:45 p.m. Special Session on Subgroups in Nonpositive Curvature, IV
Room M271, Granoff Hall
2:00 p.m.-4:10 p.m. Contributed Paper Session, II
Room 009, Aidekman Arts Center
2:30 p.m.-4:20 p.m. Special Session on Symmetries of Polytopes, Maps, and Graphs, IV
Room 312, Anderson Hall
 

Inquiries: meet@ams.org