Skip to Main Content

Council Past Members

YearMembers
2022 Dan Abramovich, Brian D. Boe, Susanne C Brenner, Danny C. Calegari, Gunnar Carlsson, Ruth Charney, Linda Chen, Alina Carmen Cojocaru, Duane A. Cooper, Jesus A. De Loera, Pavel I. Etingof, Susan Friedlander, David Futer, Stephan Ramon Garcia, William Mark Goldman, Sarah J. Greenwald, Boris Hasselblatt, Svetlana Jitomirskaya, Kiran S Kedlaya, Lily Khadjavi, Mark Kisin, Bryna Kra, Gail R Letzter, Michelle Ann Manes, Hee Oh, Kasso A. Okoudjou, Rosa C. Orellana, Carla D Savage, Anne Joyce Shiu, Gigliola Staffilani, Betsy Stovall, Francis Edward Su, Dylan Paul Thurston, Maggy T. Tomova, Douglas L Ulmer, Bianca Viray, Steven H Weintraub
2021 Dan Abramovich, Georgia Benkart, Brian D. Boe, Susanne C Brenner, Danny C. Calegari, Ruth Charney, Henry Cohn, Alina Carmen Cojocaru, Duane A. Cooper, Pavel I. Etingof, Daniel S. Freed, Susan Friedlander, Stephan Ramon Garcia, Sarah J. Greenwald, Robert M Guralnick, Boris Hasselblatt, Kiran S Kedlaya, Mark Kisin, Michel L Lapidus, Susan Loepp, Zbigniew Nitecki, Hee Oh, Kasso A. Okoudjou, Rosa C. Orellana, Matthew A. Papanikolas, Maria Cristina Pereyra, Jill Catherine Pipher, Carla D Savage, Anne Joyce Shiu, Gigliola Staffilani, Francis Edward Su, Abigail A Thompson, Dylan Paul Thurston, Maggy T. Tomova, Douglas L Ulmer, Bianca Viray, Steven H Weintraub, Melanie Matchett Wood
2020 Georgia Benkart, Brian D. Boe, Susanne C Brenner, Danny C. Calegari, Tatiana Camacho, Ruth Charney, Henry Cohn, Henri Darmon, Sergey Fomin, Daniel S. Freed, Susan Friedlander, Stephan Ramon Garcia, Robert M Guralnick, Jane M Hawkins, Michel L Lapidus, Susan Loepp, Zbigniew Nitecki, Kasso A. Okoudjou, Ken Ono, Rosa C. Orellana, Matthew A. Papanikolas, Maria Cristina Pereyra, Jill Catherine Pipher, Victor Reiner, Peter Sarnak, Carla D Savage, Brooke E Shipley, Gigliola Staffilani, Francis Edward Su, Abigail A Thompson, Dylan Paul Thurston, Maggy T. Tomova, Ravi D Vakil, Anthony Varilly-Alvarado, Bianca Viray, Steven H Weintraub, Melanie Matchett Wood
2019 Alejandro Adem, Georgia Benkart, Brian D. Boe, Susanne C Brenner, Danny C. Calegari, Tatiana Camacho, Henry Cohn, Jesus A. De Loera, Nathan Dunfield, Sergey Fomin, Daniel S. Freed, Susan Friedlander, Robert M Guralnick, Jane M Hawkins, David Jerison, Michel L Lapidus, Gregory F Lawler, Susan Loepp, Irina Mitrea, Zbigniew Nitecki, Kasso A. Okoudjou, Ken Ono, Matthew A. Papanikolas, Maria Cristina Pereyra, Jill Catherine Pipher, Victor Reiner, Kenneth A Ribet, Peter Sarnak, Carla D Savage, Brooke E Shipley, Gigliola Staffilani, Abigail A Thompson, Ravi D Vakil, Anthony Varilly-Alvarado, Talitha M Washington, Steven H Weintraub, Melanie Matchett Wood
2018 Alejandro Adem, Georgia Benkart, Brian D. Boe, Susanne C Brenner, Tatiana Camacho, Henry Cohn, Jesus A. De Loera, Alicia Dickenstein, Nathan Dunfield, Erica Flapan, Sergey Fomin, Susan Friedlander, Andreas Frommer, Robert M Guralnick, Jane M Hawkins, David Jerison, Michel L Lapidus, Gregory F Lawler, Anna L. Mazzucato, Irina Mitrea, Zbigniew Nitecki, Ken Ono, Matthew A. Papanikolas, Jill Catherine Pipher, Alan W. Reid, Victor Reiner, Kenneth A Ribet, Peter Sarnak, Carla D Savage, Richard M Schoen, Brooke E Shipley, Gigliola Staffilani, Jennifer Taback Pietraho, Ravi D Vakil, Anthony Varilly-Alvarado, Talitha M Washington, Steven H Weintraub
2017 Alejandro Adem, Matthew H. Baker, Georgia Benkart, Brian D. Boe, Susanne C Brenner, Robert L Bryant, Henry Cohn, Jesus A. De Loera, Alicia Dickenstein, Nathan Dunfield, Erica Flapan, Sergey Fomin, Edward Frenkel, Susan Friedlander, Andreas Frommer, Pamela Gorkin, Jane M Hawkins, David Jerison, Carlos E Kenig, Michel L Lapidus, Gregory F Lawler, Wen-Ching Winnie Li, Anna L. Mazzucato, Irina Mitrea, Zbigniew Nitecki, Ken Ono, Mary C Pugh, Alan W. Reid, Kenneth A Ribet, Peter Sarnak, Carla D Savage, Richard M Schoen, Michael A Singer, Jennifer Taback Pietraho, Ravi D Vakil, Talitha M Washington, Steven H Weintraub
2016 Alejandro Adem, Matthew H. Baker, Helene Barcelo, Georgia Benkart, Brian D. Boe, Susanne C Brenner, Robert L Bryant, Henry Cohn, Jesus A. De Loera, Alicia Dickenstein, Richard T Durrett, Lisa J. Fauci, Erica Flapan, Sergey Fomin, Edward Frenkel, Susan Friedlander, Pamela Gorkin, Jane M Hawkins, Tara S. Holm, Carlos E Kenig, Michel L Lapidus, Michael J Larsen, Kristin E. Lauter, Wen-Ching Winnie Li, Anna L. Mazzucato, M Susan Montgomery, Zbigniew Nitecki, Ken Ono, Mary C Pugh, Alan W. Reid, Kenneth A Ribet, Peter Sarnak, Carla D Savage, Richard M Schoen, Michael A Singer, Ronald Solomon, Jennifer Taback Pietraho, Steven H Weintraub
2015 Alejandro Adem, Matthew H. Baker, Helene Barcelo, Georgia Benkart, Brian D. Boe, Susanne C Brenner, Robert L Bryant, Ralph L Cohen, Jesus A. De Loera, Richard T Durrett, Lisa J. Fauci, Sergey Fomin, Edward Frenkel, Susan Friedlander, Pamela Gorkin, Allan T Greenleaf, Jane M Hawkins, Tara S. Holm, Carlos E Kenig, Michel L Lapidus, Michael J Larsen, Kristin E. Lauter, Wen-Ching Winnie Li, M Susan Montgomery, Zbigniew Nitecki, Ken Ono, Natasa Pavlovic, Mary C Pugh, Amber Puha, Kenneth A Ribet, Peter Sarnak, Carla D Savage, Michael A Singer, Ronald Solomon, Jennifer Taback Pietraho, Christoph M. Thiele, David A. Vogan Jr, Steven H Weintraub
2014 Dan Abramovich, Alejandro Adem, Helene Barcelo, Arthur T Benjamin, Georgia Benkart, Brian D. Boe, Susanne C Brenner, Robert L Bryant, James A Carlson, Ralph L Cohen, R. J. Daverman, Jesus A. De Loera, Richard T Durrett, Lisa J. Fauci, Sergey Fomin, Susan Friedlander, Allan T Greenleaf, Jane M Hawkins, Tara S. Holm, Bryna Kra, Michel L Lapidus, Michael J Larsen, Kristin E. Lauter, M Susan Montgomery, Zbigniew Nitecki, Andrew M Odlyzko, Ken Ono, Natasa Pavlovic, Victoria Powers, Amber Puha, Kenneth A Ribet, Peter Sarnak, Carla D Savage, Ronald Solomon, Jennifer Taback Pietraho, Christoph M. Thiele, David A. Vogan Jr, Steven H Weintraub
2013 Dan Abramovich, Alejandro Adem, Matthew Ando, Helene Barcelo, Estelle L Basor, Arthur T Benjamin, Georgia Benkart, Brian D. Boe, Susanne C Brenner, James A Carlson, Ralph L Cohen, R. J. Daverman, Jesus A. De Loera, Eric M Friedlander, Susan Friedlander, Allan T Greenleaf, Jane M Hawkins, Patricia L. Hersh, Tara S. Holm, Barbara Lee Keyfitz, Bryna Kra, Michel L Lapidus, Zbigniew Nitecki, Andrew M Odlyzko, Ken Ono, Natasa Pavlovic, Victoria Powers, Amber Puha, Kenneth A Ribet, Karl Rubin, Peter Sarnak, Carla D Savage, Jennifer Schultens, Ronald Solomon, T. Christine Stevens, Christoph M. Thiele, David A. Vogan Jr, Steven H Weintraub
2012 Dan Abramovich, Alejandro Adem, Matthew Ando, Helene Barcelo, Estelle L Basor, Arthur T Benjamin, Georgia Benkart, Susanne C Brenner, Sylvain E Cappell, James A Carlson, Ralph L Cohen, R. J. Daverman, Eric M Friedlander, Susan Friedlander, Robert M Guralnick, Richard M. Hain, Jane M Hawkins, Patricia L. Hersh, Tara S. Holm, Barbara Lee Keyfitz, Bryna Kra, Michel L Lapidus, Matthew Miller, Zbigniew Nitecki, Andrew M Odlyzko, Ken Ono, Victoria Powers, Karl Rubin, Peter Sarnak, Jennifer Schultens, Joseph H. Silverman, Ronald Solomon, T. Christine Stevens, Janet C Talvacchia, Christoph M. Thiele, David A. Vogan Jr, Steven H Weintraub
2011 Alejandro Adem, Matthew Ando, George E Andrews, Estelle L Basor, Georgia Benkart, Aaron J Bertram, Sylvain E Cappell, Ralph L Cohen, R. J. Daverman, John M. Franks, Eric M Friedlander, Susan Friedlander, Robert M Guralnick, Richard M. Hain, Jane M Hawkins, Patricia L. Hersh, Tara S. Holm, Craig L Huneke, Barbara Lee Keyfitz, Bryna Kra, Michel L Lapidus, William Alfred Massey, Matthew Miller, Frank Morgan, Ken Ono, Karl Rubin, Paul J Sally Jr, Jennifer Schultens, Chi-Wang Shu, Joseph H. Silverman, Ronald Solomon, Panagiotis E Souganidis, T. Christine Stevens, Janet C Talvacchia, Christoph M. Thiele, Michelle Wachs, Steven H Weintraub, David Wright
2010 Alejandro Adem, George E Andrews, Georgia Benkart, Aaron J Bertram, Sylvain E Cappell, Ruth Charney, Ralph L Cohen, R. J. Daverman, John M. Franks, Eric M Friedlander, Susan Friedlander, Rebecca F Goldin, Robert M Guralnick, Richard M. Hain, Craig L Huneke, Linda Keen, Bryna Kra, Michel L Lapidus, William Alfred Massey, Matthew Miller, Frank Morgan, Ken Ono, Irena Peeva, Karl Rubin, Paul J Sally Jr, Jennifer Schultens, Chi-Wang Shu, Joseph H. Silverman, Ronald Solomon, Panagiotis E Souganidis, Bernd Sturmfels, Janet C Talvacchia, Christoph M. Thiele, Michelle Wachs, Steven H Weintraub, Sarah J. Witherspoon, David Wright
2009 George E Andrews, Aaron J Bertram, Robert L Bryant, Sylvain E Cappell, Ruth Charney, Ralph L Cohen, R. J. Daverman, Robert L. Devaney, Ronald A Fintushel, John M. Franks, Susan Friedlander, James G Glimm, Rebecca F Goldin, Robert M Guralnick, Jonathan I. Hall, Craig L Huneke, Linda Keen, Bryna Kra, Michel L Lapidus, Robert K Lazarsfeld, William Alfred Massey, Matthew Miller, Frank Morgan, Irena Peeva, Frank S Quinn, Paul J Sally Jr, Marjorie Senechal, Chi-Wang Shu, Joseph H. Silverman, Panagiotis E Souganidis, Katherine St. John, Bernd Sturmfels, Francis Edward Su, Michelle Wachs, Steven H Weintraub, Sarah J. Witherspoon, David Wright
2008 George E Andrews, Robert L Bryant, Sylvain E Cappell, Ruth Charney, R. J. Daverman, Robert L. Devaney, Ronald A Fintushel, John M. Franks, Susan Friedlander, James G Glimm, Rebecca F Goldin, William Mark Goldman, Robert M Guralnick, Jonathan I. Hall, Craig L Huneke, Judy Anita Kennedy, Bryna Kra, Michel L Lapidus, Robert K Lazarsfeld, Donald E McClure, Matthew Miller, Ken Ono, Irena Peeva, Frank S Quinn, Paul J Sally Jr, Marjorie Senechal, Chi-Wang Shu, Lesley M Sibner, Katherine St. John, J Toby Stafford, Bernd Sturmfels, Francis Edward Su, Judy Leavitt Walker, Sarah J. Witherspoon
2007 James G Arthur, Sara C. Billey, Haim Brezis, Robert L Bryant, Sylvain E Cappell, Ruth Charney, R. J. Daverman, Robert L. Devaney, Ronald A Fintushel, John M. Franks, Susan Friedlander, James G Glimm, William Mark Goldman, Carolyn Gordon, Robert M Guralnick, Jonathan I. Hall, Craig L Huneke, Sheldon H Katz, Judy Anita Kennedy, Michel L Lapidus, Robert K Lazarsfeld, Donald E McClure, Matthew Miller, Ken Ono, Frank S Quinn, Paul J Sally Jr, Marjorie Senechal, Chi-Wang Shu, Lesley M Sibner, Michael F Singer, Katherine St. John, J Toby Stafford, Francis Edward Su, Judy Leavitt Walker, Catherine Huafei Yan
2006 James G Arthur, Sara C. Billey, Haim Brezis, James W Cannon, Sylvain E Cappell, Ruth Charney, Walter Craig, Ingrid Daubechies, R. J. Daverman, Beverly Diamond, Ronald A Fintushel, John M. Franks, Susan Friedlander, James G Glimm, William Mark Goldman, Carolyn Gordon, Mark Goresky, Robert M Guralnick, Jonathan I. Hall, Craig L Huneke, Vaughan Jones, Sheldon H Katz, Judy Anita Kennedy, Michel L Lapidus, Donald E McClure, Matthew Miller, Ken Ono, Paul J Sally Jr, Chi-Wang Shu, Lesley M Sibner, Michael F Singer, J Toby Stafford, Alejandro Uribe, Judy Leavitt Walker, Catherine Huafei Yan
2005 James G Arthur, Eric Bedford, Sara C. Billey, Haim Brezis, James W Cannon, Sylvain E Cappell, Walter Craig, Ingrid Daubechies, R. J. Daverman, Beverly Diamond, David Eisenbud, John M. Franks, Susan Friedlander, Carolyn Gordon, Mark Goresky, Robert M Guralnick, Susan Hermiller, Vaughan Jones, Sheldon H Katz, Michel L Lapidus, Brian Harry Marcus, John E. McCarthy, Donald E McClure, Matthew Miller, Hugo Rossi, Donald G. Saari, Paul J Sally Jr, Chi-Wang Shu, Lesley M Sibner, Michael F Singer, J Toby Stafford, B. A. Taylor, Alejandro Uribe, Karen Vogtmann, Catherine Huafei Yan, Paul Zorn
2004 Colin C. Adams, James G Arthur, William Beckner, Eric Bedford, Sylvia T Bozeman, John Bryant, James W Cannon, Sylvain E Cappell, Walter Craig, Ingrid Daubechies, R. J. Daverman, Beverly Diamond, David Eisenbud, John M. Franks, Susan Friedlander, Irene M Gamba, H. Gillet, Mark Goresky, Susan Hermiller, Vaughan Jones, P. S. Landweber, Michel L Lapidus, Brian Harry Marcus, John E. McCarthy, Donald E McClure, David R Morrison, Hugo Rossi, Donald G. Saari, Paul J Sally Jr, Chi-Wang Shu, Lesley M Sibner, B. A. Taylor, Alejandro Uribe, Karen Vogtmann, Paul Zorn
2003 Colin C. Adams, Hyman Bass, William Beckner, Eric Bedford, Sylvia T Bozeman, John Bryant, Robert L Bryant, Walter Craig, Ingrid Daubechies, R. J. Daverman, Keith J Devlin, David Eisenbud, Irene Fonseca, John M. Franks, Susan Friedlander, Irene M Gamba, H. Gillet, Susan Hermiller, P. S. Landweber, Michel L Lapidus, Brian Harry Marcus, John E. McCarthy, Donald E McClure, David R Morrison, Alexander Nagel, Louise Arakelian Raphael, Hugo Rossi, Donald G. Saari, Paul J Sally Jr, Chi-Wang Shu, Lesley M Sibner, Bernd Sturmfels, B. A. Taylor, Karen Vogtmann, Paul Zorn
2002 Colin C. Adams, Hyman Bass, Patricia Bauman, William Beckner, Eric Bedford, Sylvia T Bozeman, John Bryant, Robert L Bryant, Walter Craig, Ingrid Daubechies, R. J. Daverman, Keith J Devlin, David Eisenbud, Irene Fonseca, John M. Franks, Susan Friedlander, William Fulton, Irene M Gamba, H. Gillet, Martin Golubitsky, Michel L Lapidus, Michael P Loss, David R Morrison, Alexander Nagel, Louise Arakelian Raphael, Jonathan M. Rosenberg, Hugo Rossi, Donald G. Saari, Chi-Wang Shu, Lesley M Sibner, Bernd Sturmfels, B. A. Taylor, Lisa Traynor, Karen Vogtmann
2001 James G Arthur, Hyman Bass, Patricia Bauman, William Beckner, Eric Bedford, Haim Brezis, Felix E Browder, John Bryant, Robert L Bryant, Walter Craig, Ingrid Daubechies, R. J. Daverman, Keith J Devlin, David Eisenbud, Robert A Fefferman, Irene Fonseca, John M. Franks, Susan Friedlander, William Fulton, Martin Golubitsky, Carlos E Kenig, Michael P Loss, Hugh L Montgomery, Alexander Nagel, Louise Arakelian Raphael, Jonathan M. Rosenberg, Bernard Russo, Donald G. Saari, Lesley M Sibner, Joel Spencer, Tatiana Toro, Lisa Traynor, Karen Vogtmann, Lars B Wahlbin, Nolan R Wallach
2000 James G Arthur, Hyman Bass, Patricia Bauman, William Beckner, Haim Brezis, Felix E Browder, John Bryant, Robert L Bryant, Jennifer Tour Chayes, John B Conway, R. J. Daverman, David Eisenbud, Robert A Fefferman, Robert M Fossum, John M. Franks, Susan Friedlander, William Fulton, Martin Golubitsky, Jane M Hawkins, Carlos E Kenig, Hugh L Montgomery, Karen H Parshall, Jonathan M. Rosenberg, Mary Beth Ruskai, Bernard Russo, Donald G. Saari, Lesley M Sibner, Joel Spencer, Michael Starbird, B. A. Taylor, Tatiana Toro, Lisa Traynor, Karen Vogtmann, Lars B Wahlbin, Nolan R Wallach
1999 James G Arthur, William Beckner, Francis Bonahon, Haim Brezis, Felix E Browder, John Bryant, Robert L Bryant, Jennifer Tour Chayes, John B Conway, R. J. Daverman, C. Earle, Robert A Fefferman, Robert M Fossum, John M. Franks, Susan Friedlander, Frederick P. Gardiner, B. H. Gross, Jane M Hawkins, Arthur M Jaffe, H Blaine Lawson Jr, Hugh L Montgomery, Andrew M Odlyzko, Karen H Parshall, Gail D L Ratcliff, Tudor S Ratiu, Mary Beth Ruskai, Bernard Russo, Donald G. Saari, Peter B Shalen, Lesley M Sibner, Joel Spencer, Michael Starbird, B. A. Taylor, Tatiana Toro, Karen Vogtmann, Lars B Wahlbin, Nolan R Wallach
1998 Michael Aschbacher, Francis Bonahon, David M. Bressoud, Felix E Browder, Robert L Bryant, Gail A Carpenter, Jennifer Tour Chayes, John B Conway, R. J. Daverman, C. Earle, Robert M Fossum, Susan Friedlander, Frederick P. Gardiner, B. H. Gross, Jane M Hawkins, Arthur M Jaffe, Steven George Krantz, Krystyna Kuperberg, H Blaine Lawson Jr, Haynes R. Miller, Hugh L Montgomery, Andrew M Odlyzko, Karen H Parshall, Franklin P Peterson, Gail D L Ratcliff, Tudor S Ratiu, Mary Beth Ruskai, Donald G. Saari, Peter B Shalen, Lesley M Sibner, Joel Spencer, Michael Starbird, B. A. Taylor, Karen Vogtmann, Lars B Wahlbin
1997 Michael Aschbacher, Francis Bonahon, David M. Bressoud, Gail A Carpenter, John B Conway, R. J. Daverman, C. Earle, David Eisenbud, David B A Epstein, Robert M Fossum, Susan Friedlander, William Fulton, Frederick P. Gardiner, William A Harris Jr, James Macklin Hyman, Arthur M Jaffe, Steven George Krantz, Krystyna Kuperberg, H Blaine Lawson Jr, Jerrold E Marsden, Hugh L Montgomery, Cathleen S Morawetz, Andrew M Odlyzko, Franklin P Peterson, Gail D L Ratcliff, Tudor S Ratiu, Marc A Rieffel, Gian-Carlo Rota, Cora Sadosky, Peter B Shalen, Lesley M Sibner, Alice Silverberg, Joel Spencer, B. A. Taylor, Karen Vogtmann, Lars B Wahlbin
1996 Michael Aschbacher, David M. Bressoud, Gail A Carpenter, John B Conway, R. J. Daverman, David B A Epstein, Robert M Fossum, John M. Franks, Susan Friedlander, William Fulton, William A Harris Jr, James Macklin Hyman, Arthur M Jaffe, I. Kra, Steven George Krantz, Krystyna Kuperberg, Robert K Lazarsfeld, Jerrold E Marsden, Hugh L Montgomery, Cathleen S Morawetz, Frank Morgan, Andrew M Odlyzko, Franklin P Peterson, Murray H Protter, Tudor S Ratiu, Marc A Rieffel, Gian-Carlo Rota, Cora Sadosky, Norberto Salinas, Peter B Shalen, Lesley M Sibner, Alice Silverberg, B. A. Taylor, Jean E Taylor, Lars B Wahlbin, Sylvia M Wiegand, Robert J Zimmer
1995 Georgia Benkart, J. S. Birman, William Browder, R. J. Daverman, David B A Epstein, Robert M Fossum, John M. Franks, William Fulton, Walter Gautschi, Ronald L Graham, Philip J Hanlon, James Macklin Hyman, Svetlana R Katok, I. Kra, Steven George Krantz, Robert K Lazarsfeld, James Lepowsky, Peter W-K Li, Andy R. Magid, Jerrold E Marsden, Haynes R. Miller, Cathleen S Morawetz, Frank Morgan, Anil Nerode, Franklin P Peterson, Marc A Rieffel, Gian-Carlo Rota, Cora Sadosky, Norberto Salinas, Peter B Shalen, Lesley M Sibner, Alice Silverberg, Lance W Small, B. A. Taylor, Jean E Taylor, Sylvia M Wiegand, Susan Gayle Williams, Robert J Zimmer
1994 J. S. Birman, Luis A Caffarelli, Ruth Charney, Carl C Cowen, R. J. Daverman, Robert M Fossum, John M. Franks, Walter Gautschi, H. Gillet, Ronald L Graham, Philip J Hanlon, Rebecca Herb, Arthur M Jaffe, Svetlana R Katok, Linda Keen, I. Kra, Steven George Krantz, H Blaine Lawson Jr, Robert K Lazarsfeld, James Lepowsky, Peter W-K Li, Elliott H Lieb, Andy R. Magid, Cathleen S Morawetz, Frank Morgan, Anil Nerode, Richard Sheldon Palais, Franklin P Peterson, Marc A Rieffel, Norberto Salinas, Peter B Shalen, Lesley M Sibner, Lance W Small, B. A. Taylor, Jean E Taylor, Gunther A. Uhlmann, Sylvia M Wiegand, Susan Gayle Williams, Robert J Zimmer
1993 Michael Artin, M Salah Baouendi, James E Baumgartner, J. S. Birman, Ruth Charney, Carl C Cowen, David A Cox, R. J. Daverman, Chandler Davis, Robert M Fossum, John M. Franks, Walter Gautschi, Frank L Gilfeather, H. Gillet, Ronald L Graham, Judy Green, Philip J Hanlon, Rebecca Herb, Arthur M Jaffe, Svetlana R Katok, Linda Keen, I. Kra, Steven George Krantz, James Lepowsky, Peter W-K Li, Elliott H Lieb, Andy R. Magid, George Daniel Mostow, Anil Nerode, Franklin P Peterson, Murray H Protter, Marc A Rieffel, Wilfried Schmid, Lesley M Sibner, Lance W Small, B. A. Taylor, Gunther A. Uhlmann, Frank W Warner III, Steven H Weintraub, Ruth J Williams, Susan Gayle Williams
1992 Steve Armentrout, Michael Artin, Sheldon Axler, M Salah Baouendi, James E Baumgartner, J. S. Birman, Lenore Carol Blum, Ruth Charney, Joseph A Cima, Charles Herbert Clemens, W. Comfort, Carl C Cowen, David A Cox, Chandler Davis, Robert M Fossum, John M. Franks, Walter Gautschi, Frank L Gilfeather, Ronald L Graham, Judy Green, Rebecca Herb, Arthur M Jaffe, Linda Keen, I. Kra, Elliott H Lieb, Andy R. Magid, George Daniel Mostow, Franklin P Peterson, Carl Pomerance, Frank S Quinn, Marc A Rieffel, Hugo Rossi, Wilfried Schmid, Lance W Small, B. A. Taylor, Gunther A. Uhlmann, Frank W Warner III, Steven H Weintraub, Ruth J Williams, Shing-Tung Yau
1991 J L Alperin, Steve Armentrout, Michael Artin, Sheldon Axler, M Salah Baouendi, J. S. Birman, Lenore Carol Blum, William Browder, Fan Chung, Joseph A Cima, Charles Herbert Clemens, W. Comfort, Lawrence J Corwin, David A Cox, Chandler Davis, William J Davis, Charles Fefferman, Robert M Fossum, John M. Franks, Walter Gautschi, Frank L Gilfeather, Victor W Guillemin, Arthur M Jaffe, Andy R. Magid, Richard Sheldon Palais, Franklin P Peterson, Carl Pomerance, Michael C Reed, Hugo Rossi, David J Saltman, Wilfried Schmid, Lance W Small, Dennis P Sullivan, B. A. Taylor, William Paul Thurston, Steven H Weintraub, Ruth J Williams, Shing-Tung Yau
1990 J L Alperin, Steve Armentrout, Michael Artin, Sheldon Axler, M Salah Baouendi, J. S. Birman, Lenore Carol Blum, William Browder, Sun Yung A Chang, Fan Chung, Joseph A Cima, Charles Herbert Clemens, W. Comfort, Lawrence J Corwin, William J Davis, Robert M Fossum, Richard K. Guy, Rhonda Jo Hughes, R. C. Kirby, I. Kra, Andy R. Magid, Albert Marden, M Susan Montgomery, Franklin P Peterson, Everett Pitcher, Carl Pomerance, Michael C Reed, Hugo Rossi, Lance W Small, Harold M Stark, Dennis P Sullivan, Shing-Tung Yau
1989 J L Alperin, Steve Armentrout, Michael Artin, M Salah Baouendi, Raoul H Bott, William Browder, Sun Yung A Chang, Fan Chung, Joseph A Cima, W. Comfort, Lawrence J Corwin, William J Davis, Ronald G Douglas, Robert M Fossum, Walter Gautschi, Ronald L Graham, Richard K. Guy, Melvin Hochster, Roger E Howe, Rhonda Jo Hughes, R. C. Kirby, I. Kra, H Blaine Lawson Jr, Andy R. Magid, Albert Marden, M Susan Montgomery, Y. N. Moschovakis, George Daniel Mostow, Linda Ann Ness, Andrew M Odlyzko, Richard Sheldon Palais, Franklin P Peterson, Everett Pitcher, Michael C Reed, Marc A Rieffel, Hugo Rossi, Barry Simon, Lance W Small, Harold M Stark, William Paul Thurston, William A Veech, Carol Saunders Wood
1988 Steve Armentrout, James G Arthur, Michael Artin, Frank T Birtel, Spencer J. Bloch, Raoul H Bott, William Browder, W. Comfort, William J Davis, Ronald G Douglas, Charles Fefferman, Walter Gautschi, Jane Gilman, Ronald L Graham, Richard K. Guy, Morris W Hirsch, Melvin Hochster, Rhonda Jo Hughes, R. C. Kirby, I. Kra, H Blaine Lawson Jr, Andy R. Magid, Albert Marden, Y. N. Moschovakis, George Daniel Mostow, Linda Ann Ness, Andrew M Odlyzko, Donald S. Passman, Franklin P Peterson, Everett Pitcher, Marian B Pour-El, Marc A Rieffel, Barry Simon, Lance W Small, Harold M Stark, Edgar Lee Stout, Jean E Taylor, Chuu-Lian Terng, William Paul Thurston, Karen Uhlenbeck, William A Veech, Raymond O Wells Jr, H. C. Williams, Robert F Williams, Carol Saunders Wood
1987 Steve Armentrout, James G Arthur, R A Askey, Hyman Bass, A T Bharucha-Reid, Spencer J. Bloch, Raoul H Bott, Daniel M. Burns Jr, W. Comfort, Douglas W Curtis, Ronald G Douglas, Robert D Edwards, Charles Fefferman, Robert M Fossum, Walter Gautschi, Jane Gilman, Richard R Goldberg, Donald Goldfarb, Melvin Hochster, Wu-Chung Hsiang, Vaughan Jones, Irving Kaplansky, Joseph B. Keller, I. Kra, H Blaine Lawson Jr, Morton Lowengrub, M Susan Montgomery, Y. N. Moschovakis, George Daniel Mostow, Paul S Muhly, Linda Ann Ness, Andrew M Odlyzko, Donald S. Passman, Franklin P Peterson, Everett Pitcher, Marian B Pour-El, Marc A Rieffel, Hugo Rossi, Cora Sadosky, Lance W Small, Joel A Smoller, Edgar Lee Stout, Daniel W Stroock, Olga Taussky, Jean E Taylor, Chuu-Lian Terng, Audrey A. Terras, Karen Uhlenbeck, William A Veech, David A. Vogan Jr, Raymond O Wells Jr, H. C. Williams, Robert F Williams, Carol Saunders Wood
1986 Steve Armentrout, James G Arthur, R A Askey, A T Bharucha-Reid, Daniel M. Burns Jr, W. Comfort, Michael G Crandall, David Eisenbud, Robert M Fossum, Jane Gilman, Irving Kaplansky, Joseph B. Keller, Carlos E Kenig, George Daniel Mostow, Franklin P Peterson, Everett Pitcher, Hugo Rossi, Linda Preiss Rothschild, Olga Taussky, Jean E Taylor, Chuu-Lian Terng, Audrey A. Terras, William Paul Thurston, William A Veech, David A. Vogan Jr, Robert F Williams
1985 Steve Armentrout, A T Bharucha-Reid, Daniel M. Burns Jr, W. Comfort, Michael G Crandall, P. L. Duren, David Eisenbud, Susan Friedlander, Robin Hartshorne, Irving Kaplansky, Joseph B. Keller, Carlos E Kenig, Franklin P Peterson, Everett Pitcher, Linda Preiss Rothschild, Jacob T Schwartz, Michael Shub, Stephen Smale, Olga Taussky, Jean E Taylor, Audrey A. Terras, William Paul Thurston, David A. Vogan Jr