Proceedings Editorial Committee of the AMS Past Members

YearMembers
2018 Mark J Behrens, Harold P. Boas, Filippo Bracci, Alexander Braverman, Kenneth W Bromberg, Benjamin Brubaker, Zhen-Qing Chen, Stephen J. Dilworth, Amanda Folsom, David Futer, Stephan R. Garcia, Patricia L. Hersh, Michael Hitrik, Adrian Ioana, Alex Iosevich, Mourad E H Ismail, Joachim Klaus Krieger, David Asher Levin, Svitlana Mayboroda, Heike Mildenberger, Kailash C Misra, Matthew A. Papanikolas (CH), Claudia Polini, Rachel J. Pries, Nimish A Shah, Romyar T Sharifi, Wenxian Shen, Catherine Sulem, Sergei K Suslov, Pham Huu Tiep, Jeremy T. Tyson, Jia-Ping Wang, Guofang Wei, Jerzy M Weyman, Yuan Xu, Deane Yang
2017 Harold P. Boas, Lev A Borisov, Filippo Bracci, Alexander Braverman, Kathrin Bringmann, Kenneth W Bromberg, Zhen-Qing Chen, David Futer, Stephan R. Garcia, Patricia L. Hersh, Michael Hitrik, Adrian Ioana, Alex Iosevich, Mourad E H Ismail, Joachim Klaus Krieger, David Asher Levin, Michael A Mandell, Svitlana Mayboroda, Heike Mildenberger, Kailash C Misra, Lei Ni, Ken Ono, Matthew A. Papanikolas, Irena Peeva, Thomas Schlumprecht, Nimish A Shah, Romyar T Sharifi, Wenxian Shen, Catherine Sulem, Sergei K Suslov, Pham Huu Tiep, Jeremy T. Tyson, Guofang Wei, Jerzy M Weyman, Michael Wolf, Yuan Xu
2016 Lev A Borisov, Alexander Braverman, Kathrin Bringmann, Kenneth W Bromberg, Mirna Dzamonja, Franc Forstneric, David Futer, Stephan R. Garcia, Patricia L. Hersh, Michael Hitrik, Adrian Ioana, Alex Iosevich, Mourad E H Ismail, Joachim Klaus Krieger, David Asher Levin, Michael A Mandell, Svitlana Mayboroda, Mark M. Meerschaert, Kailash C Misra, Lei Ni, Ken Ono, Matthew A. Papanikolas, Irena Peeva, Thomas Schlumprecht, Nimish A Shah, Romyar T Sharifi, Mei Chi Shaw, Catherine Sulem, Sergei K Suslov, Pham Huu Tiep, Jeremy T. Tyson, Walter Van Assche, Guofang Wei, Jerzy M Weyman, Michael Wolf, Yingfei Yi
2015 Lev A Borisov, Kathrin Bringmann, Harm Derksen, Mirna Dzamonja, Franc Forstneric, Pamela Gorkin, Patricia L. Hersh, Michael Hitrik, Adrian Ioana, Alex Iosevich, Joachim Klaus Krieger, David Asher Levin, Michael A Mandell, Svitlana Mayboroda, Mark M. Meerschaert, Kailash C Misra, Lei Ni, Ken Ono, Matthew A. Papanikolas, Irena Peeva, Martin Scharlemann, Thomas Schlumprecht, Nimish A Shah, Romyar T Sharifi, Mei Chi Shaw, Catherine Sulem, Sergei K Suslov, Pham Huu Tiep, Jeremy T. Tyson, Walter Van Assche, Mathai Varghese, Guofang Wei, Kevin M Whyte, Michael Wolf, Yingfei Yi
2014 Lev A Borisov, Kathrin Bringmann, Harm Derksen, Mirna Dzamonja, Franc Forstneric, Pamela Gorkin, Patricia L. Hersh, Michael Hitrik, Alex Iosevich, Marius Junge, Joachim Klaus Krieger, David Asher Levin, Michael A Mandell, Mark M. Meerschaert, Kailash C Misra, Lei Ni, Ken Ono, Matthew A. Papanikolas, Irena Peeva, Martin Scharlemann, Thomas Schlumprecht, Nimish A Shah, Romyar T Sharifi, Mei Chi Shaw, Catherine Sulem, Sergei K Suslov, Pham Huu Tiep, Tatiana Toro, Jeremy T. Tyson, Walter Van Assche, Mathai Varghese, Guofang Wei, Kevin M Whyte, Michael Wolf, Yingfei Yi
2013 Lev A Borisov, Kathrin Bringmann, Walter Craig, Harm Derksen, Mirna Dzamonja, Franc Forstneric, Pamela Gorkin, James B. Haglund, Michael Hitrik, Birge Huisgen-Zimmermann, Alex Iosevich, Marius Junge, Joachim Klaus Krieger, David Asher Levin, Michael A Mandell, Mark M. Meerschaert, Kailash C Misra, Lei Ni, Ken Ono, Matthew A. Papanikolas, Irena Peeva, Daniel Ruberman, Thomas Schlumprecht, Nimish A Shah, Mei Chi Shaw, Sergei K Suslov, Chuu-Lian Terng, Pham Huu Tiep, Tatiana Toro, Jeremy T. Tyson, Walter Van Assche, Mathai Varghese, Kevin M Whyte, Michael Wolf, Yingfei Yi
2012 Lev A Borisov, Kathrin Bringmann, James E. Colliander, Walter Craig, Harm Derksen, Franc Forstneric, James B. Haglund, Michael Hitrik, Birge Huisgen-Zimmermann, Alex Iosevich, Marius Junge, Julia F Knight, David Asher Levin, Mark M. Meerschaert, Kailash C Misra, Lei Ni, Ken Ono, Matthew A. Papanikolas, Irena Peeva, Richard H Rochberg, Daniel Ruberman, Thomas Schlumprecht, Nimish A Shah, Mei Chi Shaw, Brooke E Shipley, Sergei K Suslov, Chuu-Lian Terng, Pham Huu Tiep, Tatiana Toro, Jeremy T. Tyson, Walter Van Assche, Mathai Varghese, Kevin M Whyte, Michael Wolf, Yingfei Yi
2011 Mario Bonk, Lev A Borisov, Kathrin Bringmann, Jianguo Cao, Peter A Clarkson, James E. Colliander, Walter Craig, Harm Derksen, Alexander N. Dranishnikov, Franc Forstneric, James B. Haglund, Michael Hitrik, Birge Huisgen-Zimmermann, Marius Junge, Julia F Knight, Bryna R Kra, Michael T. Lacey, Mark M. Meerschaert, Kailash C Misra, Ken Ono, Matthew A. Papanikolas, Irena Peeva, Richard H Rochberg, Daniel Ruberman, Thomas Schlumprecht, Mei Chi Shaw, Brooke E Shipley, Chuu-Lian Terng, Pham Huu Tiep, Tatiana Toro, Walter Van Assche, Mathai Varghese, Edward C. Waymire, Michael Wolf, Yingfei Yi
2010 Mario Bonk, Richard C Bradley, Kathrin Bringmann, Jianguo Cao, Peter A Clarkson, Walter Craig, Harm Derksen, Alexander N. Dranishnikov, Franc Forstneric, Matthew J Gursky, James B. Haglund, Jonathan I. Hall, Birge Huisgen-Zimmermann, Marius Junge, Nigel J Kalton, Julia F Knight, Bryna R Kra, Michael T. Lacey, Gail R Letzter, Ken Ono, Matthew A. Papanikolas, Irena Peeva, Cristian D. Popescu, Richard H Rochberg, Daniel Ruberman, Mei Chi Shaw, Brooke E Shipley, Hart F Smith, Chuu-Lian Terng, Tatiana Toro, Walter Van Assche, Mathai Varghese, Edward C. Waymire, Michael Wolf, Yingfei Yi
2009 Mario Bonk, Richard C Bradley, Ted Chinburg, Peter A Clarkson, Walter Craig, Alexander N. Dranishnikov, Ronald A Fintushel, Franc Forstneric, Matthew J Gursky, James B. Haglund, Jonathan I. Hall, Birge Huisgen-Zimmermann, Marius Junge, Nigel J Kalton, Julia F Knight, Bryna R Kra, Michael T. Lacey, Gail R Letzter, Wen-Ching Winnie Li, Martin Lorenz, Ken Ono, Daniel Ruberman, Mei Chi Shaw, Brooke E Shipley, Hart F Smith, Chuu-Lian Terng, Tatiana Toro, Bernd Ulrich, Walter Van Assche, Mathai Varghese, Edward C. Waymire, Richard Alan Wentworth, Jon G Wolfson, Yingfei Yi
2008 Mario Bonk, Richard C Bradley, Ted Chinburg, Peter A Clarkson, Walter Craig, Alexander N. Dranishnikov, Ronald A Fintushel, Paul G. Goerss, Matthew J Gursky, James B. Haglund, Jonathan I. Hall, Jane M Hawkins, Birge Huisgen-Zimmermann, Marius Junge, Nigel J Kalton, Julia F Knight, Bryna R Kra, Michael T. Lacey, Gail R Letzter, Wen-Ching Winnie Li, Martin Lorenz, Ken Ono, Daniel Ruberman, Andreas Seeger, Mei Chi Shaw, Hart F Smith, Chuu-Lian Terng, Tatiana Toro, Bernd Ulrich, Mathai Varghese, Edward C. Waymire, Michael I Weinstein, Richard Alan Wentworth, Jon G Wolfson
2007 Richard C Bradley, Carmen Chicone, Ted Chinburg, Peter A Clarkson, Walter Craig, Alexander N. Dranishnikov, Ronald A Fintushel, Paul G. Goerss, Matthew J Gursky, James B. Haglund, Jonathan I. Hall, Jane M Hawkins, Juha Heinonen, Birge Huisgen-Zimmermann, Marius Junge, Julia F Knight, Michael T. Lacey, Gail R Letzter, Wen-Ching Winnie Li, Martin Lorenz, Ken Ono, Daniel Ruberman, Andreas Seeger, Mei Chi Shaw, Mikhail A Shubin, Hart F Smith, Chuu-Lian Terng, N. Tomczak-Jaegermann, Tatiana Toro, Bernd Ulrich, Edward C. Waymire, Michael I Weinstein, Richard Alan Wentworth, Jon G Wolfson
2006 Mark J Ablowitz, Joseph A Ball, Dan Mihai Barbasch, J. Borwein, Richard C Bradley, Carmen Chicone, Ted Chinburg, Walter Craig, Alexander N. Dranishnikov, Ronald A Fintushel, Paul G. Goerss, James B. Haglund, Jonathan I. Hall, Jane M Hawkins, Juha Heinonen, Birge Huisgen-Zimmermann, Julia F Knight, Michael T. Lacey, Wen-Ching Winnie Li, Martin Lorenz, Ken Ono, David Preiss, Daniel Ruberman, Andreas Seeger, Mei Chi Shaw, Mikhail A Shubin, David S Tartakoff, Chuu-Lian Terng, N. Tomczak-Jaegermann, Bernd Ulrich, Edward C. Waymire, Michael I Weinstein, Richard Alan Wentworth, Jon G Wolfson
2005 Mark J Ablowitz, Joseph A Ball, Dan Mihai Barbasch, Eric Bedford, J. Borwein, Richard C Bradley, Carmen Chicone, Walter Craig, Alexander N. Dranishnikov, Ronald A Fintushel, Paul G. Goerss, Jonathan I. Hall, Michael Handel, Juha Heinonen, Linda Keen, Julia F Knight, Michael T. Lacey, Wen-Ching Winnie Li, Martin Lorenz, David Preiss, David E Rohrlich, Andreas Seeger, Mei Chi Shaw, Mikhail A Shubin, Lance W Small, John R Stembridge, Michael Stillman, David S Tartakoff, N. Tomczak-Jaegermann, Bernd Ulrich, Edward C. Waymire, Michael I Weinstein, Richard Alan Wentworth, Jon G Wolfson
2004 Mark J Ablowitz, Joseph A Ball, Dan Mihai Barbasch, Eric Bedford, J. Borwein, Richard C Bradley, Suncica Canic, Carmen Chicone, Jozef Dodziuk, Alexander N. Dranishnikov, Ronald A Fintushel, M. G Forest, Paul G. Goerss, Jonathan I. Hall, Michael Handel, Juha Heinonen, C. G. Jockusch JR, Linda Keen, David R. Larson, Wen-Ching Winnie Li, Martin Lorenz, David Preiss, David E Rohrlich, Andreas Seeger, Mei Chi Shaw, Lance W Small, Christopher D Sogge, John R Stembridge, Michael Stillman, David S Tartakoff, N. Tomczak-Jaegermann, Bernd Ulrich, Edward C. Waymire, Richard Alan Wentworth, Jon G Wolfson
2003 Mark J Ablowitz, Joseph A Ball, Dan Mihai Barbasch, Eric Bedford, J. Borwein, Richard C Bradley, Suncica Canic, Carmen Chicone, Richard A Davis JR, Jozef Dodziuk, Alan Dow, Ronald A Fintushel, Paul G. Goerss, Jonathan I. Hall, Michael Handel, Juha Heinonen, C. G. Jockusch JR, Linda Keen, David R. Larson, Wen-Ching Winnie Li, Martin Lorenz, David Preiss, David E Rohrlich, Andreas Seeger, David H Sharp, Mei Chi Shaw, Lance W Small, Christopher D Sogge, John R Stembridge, Michael Stillman, David S Tartakoff, N. Tomczak-Jaegermann, Bernd Ulrich, Richard Alan Wentworth, Jon G Wolfson
2002 Mark J Ablowitz, Joseph A Ball, Dan Mihai Barbasch, Eric Bedford, J. Borwein, Suncica Canic, Carmen Chicone, Bennett Chow, Richard A Davis JR, Jozef Dodziuk, Alan Dow, Ronald A Fintushel, Paul G. Goerss, Michael Handel, Juha Heinonen, Rebecca Herb, C. G. Jockusch JR, Linda Keen, David R. Larson, Wen-Ching Winnie Li, Martin Lorenz, Claudia M Neuhauser, David Preiss, Mohan Ramachandran, David E Rohrlich, Andreas Seeger, David H Sharp, Mei Chi Shaw, Lance W Small, Stephen D. Smith, Christopher D Sogge, John R Stembridge, Michael Stillman, David S Tartakoff, N. Tomczak-Jaegermann, Bernd Ulrich, Wolfgang Ziller
2001 Mark J Ablowitz, Joseph A Ball, Dan Mihai Barbasch, Eric Bedford, J. Borwein, Suncica Canic, Carmen Chicone, Bennett Chow, Richard A Davis JR, Jozef Dodziuk, Alan Dow, Ronald A Fintushel, Paul G. Goerss, Michael Handel, Juha Heinonen, Dennis A Hejhal, Rebecca Herb, C. G. Jockusch JR, Linda Keen, David R. Larson, Martin Lorenz, Claudia M Neuhauser, David Preiss, Mohan Ramachandran, David E Rohrlich, Andreas Seeger, David H Sharp, Mei Chi Shaw, Lance W Small, Stephen D. Smith, Christopher D Sogge, John R Stembridge, Michael Stillman, David S Tartakoff, N. Tomczak-Jaegermann, W. V. Vasconcelos, Wolfgang Ziller
2000 Mark J Ablowitz, Joseph A Ball, Dan Mihai Barbasch, Eric Bedford, Steven R Bell, J. Borwein, Suncica Canic, Carmen Chicone, Bennett Chow, Ralph L Cohen, Richard A Davis JR, Jozef Dodziuk, Alan Dow, C. Earle (CH), Ronald A Fintushel, K R Goodearl, Michael Handel, Juha Heinonen, Dennis A Hejhal, Rebecca Herb, C. G. Jockusch JR, Linda Keen, David R. Larson, Claudia M Neuhauser, David Preiss, Mohan Ramachandran, David E Rohrlich, David H Sharp, Lance W Small, Stephen D. Smith, Christopher D Sogge, John R Stembridge, Michael Stillman, David S Tartakoff, N. Tomczak-Jaegermann, W. V. Vasconcelos, Wolfgang Ziller
1999 Mark J Ablowitz, Dale E Alspach, Albert Baernstein II, Joseph A Ball, Dan Mihai Barbasch, Eric Bedford, Steven R Bell, J. Borwein, John A Burns, Suncica Canic, Bennett Chow, Ralph L Cohen, Christopher B Croke, Jozef Dodziuk, Alan Dow, C. Earle (CH), Ronald A Fintushel, K R Goodearl, Michael Handel, Dennis A Hejhal, Rebecca Herb, C. G. Jockusch JR, Linda Keen, David R. Larson, Wei-Yin Loh, Claudia M Neuhauser, David Preiss, David E Rohrlich, Leslie David Saper, David H Sharp, Lance W Small, Stephen D. Smith, Christopher D Sogge, John R Stembridge, Michael Stillman, David S Tartakoff, W. V. Vasconcelos
1998 Dale E Alspach, Albert Baernstein II, Eric Bedford, Steven R Bell, John A Burns, Suncica Canic, Ralph L Cohen, Christopher B Croke, Jozef Dodziuk, Alan Dow, C. Earle (CH), Ronald A Fintushel, Frederick W Gehring, K R Goodearl, Thomas G Goodwillie, Michael Handel, Dennis A Hejhal, C. G. Jockusch JR, Linda Keen, David R. Larson, Peter W-K Li, Wei-Yin Loh, David E Rohrlich, Leslie David Saper, Stanley A Sawyer, David H Sharp, Lesley M Sibner, Lance W Small, Christopher D Sogge, Ronald Solomon, John R Stembridge, W. V. Vasconcelos
1997 Dale E Alspach, Albert Baernstein II, Eric Bedford, Steven R Bell, John A Burns, Suncica Canic, Ralph L Cohen, Christopher B Croke, Jozef Dodziuk, Ron Y Donagi, Alan Dow, C. Earle (CH), Ronald A Fintushel, Theodore W Gamelin, Frederick W Gehring, K R Goodearl, Thomas G Goodwillie, Dennis A Hejhal, C. G. Jockusch JR, Jeffry N Kahn, Linda Keen, David R. Larson, Peter W-K Li, Wei-Yin Loh, Jeffrey B Rauch, Susan Mary Rees, David E Rohrlich, Leslie David Saper, Stanley A Sawyer, David H Sharp, Lance W Small, Christopher D Sogge, Ronald Solomon, W. V. Vasconcelos
1996 William W. Adams, Dale E Alspach, J. Marshall Ash, Albert Baernstein II, Eric Bedford, Andreas Blass, John A Burns, Christopher B Croke, Ron Y Donagi, C. Earle, Ronald A Fintushel, Theodore W Gamelin, K R Goodearl, Thomas G Goodwillie, Dennis A Hejhal, Palle E T Jorgensen, Jeffry N Kahn, Linda Keen, I. Kra (CH), Peter W-K Li, Wei-Yin Loh, Jeffrey B Rauch, Susan Mary Rees, Leslie David Saper, Stanley A Sawyer, David H Sharp, Lance W Small, Christopher D Sogge, Ronald Solomon, Franklin D Tall, W. V. Vasconcelos
1995 William W. Adams, Dale E Alspach, J. Marshall Ash, Albert Baernstein II, Eric Bedford, Andreas Blass, Christopher B Croke, Richard T Durrett, C. Earle, Eric M Friedlander, Theodore W Gamelin, K R Goodearl, Thomas G Goodwillie, Dennis A Hejhal, Palle E T Jorgensen, Jeffry N Kahn, Linda Keen, I. Kra (CH), Peter W-K Li, Wei-Yin Loh, Joseph S B Mitchell, M Susan Montgomery, Jeffrey B Rauch, Susan Mary Rees, David H Sharp, Lance W Small, Christopher D Sogge, Ronald Solomon, Ronald John Stern, Franklin D Tall, John A Trangenstein, W. V. Vasconcelos, James E West
1994 William W. Adams, Dale E Alspach, J. Marshall Ash, Albert Baernstein II, Eric Bedford, Andreas Blass, Christopher B Croke, Richard T Durrett, C. Earle, Eric M Friedlander, Theodore W Gamelin, K R Goodearl, Thomas G Goodwillie, Dennis A Hejhal, Palle E T Jorgensen, Jeffry N Kahn, Linda Keen, I. Kra (CH), Peter W-K Li, Wei-Yin Loh, Joseph S B Mitchell, M Susan Montgomery, Jeffrey B Rauch, David H Sharp, Lance W Small, Christopher D Sogge, Ronald Solomon, Ronald John Stern, Franklin D Tall, John A Trangenstein, W. V. Vasconcelos, James E West
1993 William W. Adams, Dale E Alspach, J. Marshall Ash, Albert Baernstein II, Eric Bedford, Andreas Blass, Andrew M Bruckner, Christopher B Croke, Richard T Durrett, C. Earle, Eric M Friedlander, Theodore W Gamelin, K R Goodearl, Thomas G Goodwillie, Dennis A Hejhal, Palle E T Jorgensen, Jeffry N Kahn, Barbara Lee Keyfitz, I. Kra (CH), Peter W-K Li, Wei-Yin Loh, Joseph S B Mitchell, M Susan Montgomery, Charles Chapman Pugh, David H Sharp, Lance W Small, Ronald Solomon, Ronald John Stern, Franklin D Tall, John A Trangenstein, W. V. Vasconcelos, James E West
1992 William W. Adams, Dale E Alspach, J. Marshall Ash, Maurice Auslander, Albert Baernstein II, Eric Bedford, Andreas Blass, Andrew M Bruckner, Christopher B Croke, C. Earle, Eric M Friedlander, Theodore W Gamelin, Thomas G Goodwillie, Lawrence Gray, Dennis A Hejhal, Palle E T Jorgensen, Jeffry N Kahn, Barbara Lee Keyfitz, I. Kra, Peter W-K Li, Wei-Yin Loh, Joseph S B Mitchell, M Susan Montgomery, Charles Chapman Pugh, David H Sharp, Ronald Solomon, Ronald John Stern, Franklin D Tall, John A Trangenstein, James E West
1991 William W. Adams, J. Marshall Ash, Maurice Auslander, Andreas Blass, Andrew M Bruckner, Frederick Cohen, William J Davis, C. Earle, Theodore W Gamelin, Lawrence Gray, Palle E T Jorgensen, Jeffry N Kahn, Barbara Lee Keyfitz, I. Kra, Peter W-K Li, Kenneth R. Meyer, G. Papanicolaou, Charles Chapman Pugh, Louis J Ratliff JR, Jonathan M. Rosenberg, Ronald Solomon, Franklin D Tall, James E West, Warren J Wong
1990 William W. Adams, J. Marshall Ash, Maurice Auslander, Andreas Blass, Frederick Cohen, William J Davis (CH), C. Earle, Lawrence Gray, Palle E T Jorgensen, Jeffry N Kahn, Barbara Lee Keyfitz, I. Kra, Kenneth R. Meyer, Paul S Muhly, G. Papanicolaou, Louis J Ratliff JR, Jonathan M. Rosenberg, Franklin D Tall, James E West, Warren J Wong
1989 William W. Adams, J. Marshall Ash, Maurice Auslander, Andreas Blass, Thomas Brylawski, Dennis K Burke, Frederick Cohen, William J Davis (CH), C. Earle, Palle E T Jorgensen, Barbara Lee Keyfitz, I. Kra, R Daniel Mauldin, Kenneth R. Meyer, Paul S Muhly, Andrew M Odlyzko, G. Papanicolaou, Louis J Ratliff JR, Jonathan M. Rosenberg, William D Sudderth, James E West, Warren J Wong

American Mathematical Society