AMS Sectional Meeting Program by Day
Current as of Monday, April 1, 2019 03:30:04
- Program
- ·
- Deadlines
- ·
- Registration/Housing/Etc.
- Inquiries: meet@ams.org
Spring Southeastern Sectional Meeting
- Auburn University, Auburn, AL
- March 15-17, 2019 (Friday - Sunday)
- Meeting #1146
Brian D Boe, AMS brian@math.uga.edu
Sunday March 17, 2019
-
Sunday March 17, 2019, 9:00 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Algebraic and Discrete Methods in Mathematical Biology, IV
Room 4133, Draughon Library
Organizers:
Carina Curto, The Pennsylvania State University
Katherine Morrison, University of Northern Colorado katherine.morrison@unco.edu
Nora Youngs, Colby College
-
9:00 a.m.
Max Intersection Complete Codes and the Order Complex.
Alexander Ruys de Perez*, Texas A&M University
Anne Shiu, Texas A&M University
Laura Matusevich, Texas A&M University
(1146-92-313) -
9:30 a.m.
Correlation of random zeros on Kähler manifolds and off-diagonal asymptotics of the Bergman kernel.
Nataša Jonoska*, University of South Florida
Masahico Saito, University of South Florida
(1146-92-494) -
10:30 a.m.
Threshold-Linear Networks and Mutations of Oriented Matroids.
Christopher M Langdon*, Pennsylvania State University
(1146-92-303) -
11:00 a.m.
Reverse engineering of discrete models using algebraic geometry.
Alan Veliz-Cuba*, Department of Mathematics, University of Dayton
(1146-92-140) -
11:30 a.m.
Parametric analysis of a model for RNA folding.
Svetlana Poznanovik*, Clemson University
(1146-92-323)
-
9:00 a.m.
-
Sunday March 17, 2019, 9:00 a.m.-11:20 a.m.
Special Session on Applications of Algebraic Geometry, III
Room 3027, Draughon Library
Organizers:
Greg Blekherman, Georgia Institute of Technology
Michael Burr, Clemson University burr2@clemson.edu
Tianran Chen, Auburn University at Montgomery
-
9:00 a.m.
Minimal problems in multiview 3D reconstruction.
Timothy Duff, Georgia Tech
Kathlén Kohn, University of Oslo, ICERM
Anton Leykin*, Georgia Tech
Tomas Pajdla, Czech Technical University
(1146-14-294) -
9:30 a.m.
Euclidean distance degree of the multiview variety.
Laurentiu G. Maxim, UW Madison
Jose Israel Rodriguez*, UW Madison
Botong Wang, UW Madison
(1146-14-239) -
10:00 a.m.
Necklaces count polynomial parametrized osculants.
Taylor Christian Brysiewicz*, Texas A&M University
(1146-14-495) -
10:30 a.m.
A Toric Deformation Method for Solving Kuramoto Equations.
Tianran Chen, Auburn University at Montgomery
Robert Davis*, Harvey Mudd College
(1146-14-457) -
11:00 a.m.
On positive duality gaps in semidefinite programming.
Gabor Pataki*, UNC Chapel Hill
(1146-14-185)
-
9:00 a.m.
-
Sunday March 17, 2019, 9:00 a.m.-11:20 a.m.
Special Session on Combinatorial Matrix Theory, IV
Room 3133, Draughon Library
Organizers:
Zhongshan Li, Georgia State University
Xavier Martínez-Rivera, Auburn University xaviermr@auburn.edu
-
9:00 a.m.
Perfect Quantum State Transfer in Hypercubes and Perturbations of Hypercubes.
Sarah Plosker*, Brandon University
(1146-05-179) -
9:30 a.m.
8 theorems in extremal spectral graph theory.
Michael Tait*, Carnegie Mellon University
(1146-05-94) -
10:00 a.m.
Spectrum of the weighted adjacency matrices of a graph.
Shahla Nasserasr*, Brandon University
(1146-15-371) -
10:30 a.m.
Resistance distance and resistance matrix of graphs.
Jiang Zhou*, Georgia State University
(1146-05-215) -
11:00 a.m.
Graphs that are cospectral for the distance Laplacian.
Boris Brimkov*, Rice University
Ken Duna, University of Kansas
Leslie Hogben, Iowa State University
Kate Lorenzen, Iowa State University
Carolyn Reinhart, Iowa State University
Sung-Yell Song, Iowa State University
Mark Yarrow, University of Sheffield
(1146-05-113)
-
9:00 a.m.
-
Sunday March 17, 2019, 9:00 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Commutative and Combinatorial Algebra, IV
Room 3035, Draughon Library
Organizers:
Selvi Kara Beyarslan, University of South Alabama selvi@southalabama.edu
Alessandra Costantini, Purdue University
-
9:00 a.m.
Minimal free resolutions of domino ideals.
Rachelle R Bouchat*, Indiana University of Pennsylvania
(1146-13-329) -
9:30 a.m.
Resolutions of ideals associated to subspace arrangements.
Francesca Gandini*, University of Michigan
(1146-13-365) -
10:00 a.m.
Homological theory of functions: applying commutative algebra to complexity theory.
Justin Chen*, Georgia Institute of Technology
(1146-13-237) -
10:30 a.m.
Homogeneous Liaison and the Sequentially Bounded Licci Property.
Jesse Keyton*, University of Arkansas
(1146-13-206) -
11:00 a.m.
The generic link of a determinantal variety.
Youngsu Kim*, University of Arkansas
Lance E. Miller, University of Arkansas
Wenbo Niu, University of Arkansas
(1146-13-337) -
11:30 a.m.
Cohen-Macaulay Rings of Finite $\operatorname{\mathsf{CM}}_+$-Representation Type.
Toshinori Kobayashi, Nagoya University
Justin Lyle*, University of Kansas
Ryo Takahashi, Nagoya University
(1146-13-343)
-
9:00 a.m.
-
Sunday March 17, 2019, 9:00 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Developments in Commutative Algebra, IV
Room 3041, Draughon Library
Organizers:
Eloísa Grifo, University of Michigan
Patricia Klein, University of Kentucky triciajk@umich.edu
-
9:00 a.m.
Generating functions associated to the twisted construction for a graded ring.
Florian Enescu*, Georgia State University
Yongwei Yao, Georgia State University
(1146-13-242) -
9:30 a.m.
How Lattice Structure determines algebraic structure on the set of closure operations.
Janet Vassilev*, University of New Mexico
(1146-13-296) -
10:00 a.m.
Decomposing Betti diagrams of complete intersections.
Courtney R Gibbons*, Hamilton College
Branden Stone, Hamilton College
Robert Huben, University of Nebraska-Lincoln
(1146-13-232) -
10:30 a.m.
Asymptotic Syzygies for Products of Projective Space.
Juliette Bruce*, University of Wisconsin - Madison
(1146-13-92) -
11:00 a.m.
What Makes a Complex Virtual.
Michael C Loper*, University of Minnesota
(1146-13-177) -
11:30 a.m.
Homogeneous prime elements in normal two-dimensional graded rings.
Anurag K Singh*, University of Utah
(1146-13-147)
-
9:00 a.m.
-
Sunday March 17, 2019, 9:00 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Differential Equations in Mathematical Biology, IV
Room 4129, Draughon Library
Organizers:
Guihong Fan, Columbus State University
Zhongwei Shen, University of Alberta
Xiaoxia Xie, Idaho State University xiexia2@isu.edu
-
9:00 a.m.
Colocalization analysis of multi-colored single-molecule microscopy images.
Xueyan Liu*, University of New Orleans
Jiahui Xu, St. Jude Children's Research Hospital
Clifford Guy, St. Jude Children's Research Hospital
Emilio Boada Romero, St. Jude Children's Research Hospital
Douglas Green, St. Jude Children's Research Hospital
Cheng Cheng, St. Jude Children's Research Hospital
Hui Zhang, St. Jude Children's Research Hospital
(1146-62-156) -
9:30 a.m.
The Replicator Dynamics for Multilevel Selection in Evolutionary Games.
Daniel Brendan Cooney*, Princeton University
(1146-92-18) -
10:00 a.m.
Dynamics of a Producer-Grazer Model Incorporating the Effects of Phosphorus Loading on Grazer's Growth.
Lale Asik*, Department of Mathematics and Statistics , Texas Tech University
Angela Peace, Department of Mathematics and Statistics , Texas Tech University
(1146-34-8) -
10:30 a.m.
Sensitivity Analysis of Ordinary Differential Equation in Angiogenic Model using Sobol Method.
Zachariah Sinkala, Middle Tennessee State University Murfreesboro TN
Sujani Ambahera*, Middle Tennessee State University
(1146-34-502) -
11:00 a.m.
Mathematical Assessment of the Role of Mosquito Insecticide Resistance on Malaria Dynamics.
Jemal Mohammed-Awel*, Valdosta State university
Abba Gumel, Arizona State University
(1146-92-506) -
11:30 a.m.
Sensitivity analysis of activation of Akt revealed by comparative modeling of pathway dynamics through Morris and Sobol methods.
Zachariah Z Sinkala*, Department of Mathematical Sciences /Middle Tennessee State University
Sujani S Ambahera, Computational Science/Middle Tennessee State university
(1146-34-505)
-
9:00 a.m.
-
Sunday March 17, 2019, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Discrete and Convex Geometry, IV
Room 4550A, Mell Classroom Building
Organizers:
Andras Bezdek, Auburn University bezdean@auburn.edu
Ferenc Fodor, University of Szeged fodorf@math.u-szeged.hu
Wlodzimierz Kuperberg, Auburn University
-
9:00 a.m.
Local Theorems on Delone Sets and Tilings.
Egon Schulte*, Northeastern University
(1146-52-59) -
9:30 a.m.
The intrinsic volume deviation of the Euclidean ball and a polytope.
Florian Besau, TU Wien
Steven Hoehner*, Farmingdale State College
Gil Kur, MIT
(1146-52-17) -
10:00 a.m.
Perimeter approximation of convex discs in the hyperbolic plane and on the sphere.
Ferenc Fodor*, University of Szeged, Hungary
(1146-52-431) -
10:30 a.m.
Area optimization of special polygons.
Andras Bezdek*, Department of Mathematics, Auburn University, Auburn, AL
Antal Joós, Department of Mathematics, University of Dunaújváros, Dunaújváros, Hungary
(1146-52-433)
-
9:00 a.m.
-
Sunday March 17, 2019, 9:00 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Experimental Mathematics in Number Theory, Analysis, and Combinatorics, IV
Room 3129, Draughon Library
Organizers:
Amita Malik, Rutgers University
Armin Straub, University of South Alabama straub@southalabama.edu
-
9:00 a.m.
What Newton Might Have Known.
Neil J. Calkin*, School of Mathematical and Statistical Sciences, Clemson University
Killian Davis, Clemson University
Evan Haithcock, Clemson University
Catherine M. Kenyon, School of Mathematical and Statistical Sciences, Clemson University
Sylvia Wu, Clemson University
(1146-11-411) -
9:30 a.m.
Inequalities satisfied by the Andrews $\mathrm{spt}$-function.
Madeline Locus Dawsey*, Emory University
Riad Masri, Texas A&M University
(1146-11-149) -
10:00 a.m.
What's the Difference? $p(n)$, $p(2n)$, and $p(2n+1)$.
Dennis Eichhorn*, UC Irvine
(1146-05-224) -
10:30 a.m.
In search of mock theta function identities.
Frank Garvan*, University of Florida
(1146-11-472) -
11:00 a.m.
Congruences for Fishburn Numbers.
James A Sellers*, Penn State University
(1146-11-107) -
11:30 a.m.
Random Walk Approaches to Identities on Higher-order Bernoulli and Euler Polynomials.
Lin Jiu*, Dalhousie University
Christophe Vignat, Tulane University
(1146-11-83)
-
9:00 a.m.
-
Sunday March 17, 2019, 9:00 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Geometric Flows and Minimal Surfaces, III
Room 4546, Mell Classroom Building
Organizers:
Theodora Bourni, University of Tennessee tbourni@utk.edu
Giuseppe Tinaglia, King's College London and University of Tennessee
-
9:00 a.m.
Minimal Surfaces in Hyperbolic 3-Manifolds.
Baris Coskunuzer*, Boston College
(1146-53-34) -
10:00 a.m.
Existence of infinitely many minimal hypersurfaces in closed manifolds.
Antoine Y Song*, Princeton University
(1146-53-282) -
10:30 a.m.
A mountain pass theorem for minimal hypersurfaces with fixed boundary.
Rafael Montezuma*, Princeton University
(1146-53-490) -
11:30 a.m.
Variational methods for the Ginzburg-Landau equations and minimal submanifolds of codimension two.
Daniel Stern*, Princeton University
(1146-35-117)
-
9:00 a.m.
-
Sunday March 17, 2019, 9:00 a.m.-11:20 a.m.
Special Session on Geometric Methods in Representation Theory, IV
Room 3550B, Mell Classroom Building
Organizers:
Jiuzu Hong, University of North Carolina, Chapel Hill jiuzu@email.unc.edu
Shrawan Kumar, University of North Carolina, Chapel Hill
Yiqiang Li, University at Buffalo, the State University of New York
-
9:00 a.m.
Symmetries of tensors and the complexity of matrix multiplication.
Joseph M Landsberg*, Texas A&M University
(1146-14-188) -
9:30 a.m.
Cluster Structure on Decorated Double Bott-Samelson Cells.
Daping Weng*, Michigan State University
Linhui Shen, Michigan State University
(1146-13-261) -
10:00 a.m.
Quantum geometry of moduli spaces of local systems.
Linhui Shen*, Michigan State University
(1146-22-134) -
10:30 a.m.
Conformal blocks from vertex algebras.
Chiara Damiolini*, Princeton University
(1146-14-366) -
11:00 a.m.
Smooth representations of graded algebras.
Zongzhu Lin*, Kansas State University
(1146-17-421)
-
9:00 a.m.
-
Sunday March 17, 2019, 9:00 a.m.-11:20 a.m.
Special Session on Geometric and Combinatorial Aspects of Representation Theory, III
Room 3456, Mell Classroom Building
Organizers:
Mark Colarusso, University of South Alabama mcolarusso@southalabama.edu
Jonas Hartwig, Iowa State University
-
9:00 a.m.
Expected value of the one dimensional Earth Mover's Distance.
Rebecca Bourn, University of Wisconsin - Milwaukee
Jeb F. Willenbring*, University of Wisconsin - Milwaukee
(1146-05-328) -
9:30 a.m.
Borel subgroup conjugation on nilpotent subalgebra.
Huajun Huang*, Auburn University
Meaza Bogale, Auburn University
Ming-Cheng Tsai, National Sun Yat-sen University
(1146-15-256) -
10:00 a.m.
Exponential Hilbert series of equivariant embeddings.
Wayne A Johnson*, Westminster College
(1146-17-425) -
10:30 a.m.
Explicit resolutions of unitary highest weight modules for $\mathfrak{su}(p,q)$.
Markus Hunziker, Baylor University
John Miller, Baylor University
Mark Sepanski*, Baylor University
(1146-17-158) -
11:00 a.m.
Perforated Tableaux Provide a Unified Combinatorial Model for Crystal Operators, Tensor Products,, and Lusztig Involutions.
Glenn Appleby*, Santa Clara University
Tamsen Whitehead, Santa Clara University
(1146-20-12)
-
9:00 a.m.
-
Sunday March 17, 2019, 9:00 a.m.-11:20 a.m.
Special Session on Geometry and Topology of Low Dimensional Manifolds, and Their Invariants, III
Room 4610A, Mell Classroom Building
Organizers:
John Etnyre, Georgia Institute of Technology etnyre@math.gatech.edu
Bulent Tosun, University of Alabama
Shea Vela-Vick, Louisiana State University
-
9:00 a.m.
Spine removal surgery and applications.
Samuel Lisi*, University of Mississippi
Jeremy Van Horn-Morris, University of Arkansas
Chris Wendl, Humboldt University Berlin
(1146-57-477) -
9:30 a.m.
Equivalence of Contact Gluing Maps in Heegaard Floer Homology.
Ryan Leigon*, Louisiana State University
Federico Salmoiraghi, Louisiana State University
(1146-57-499) -
10:00 a.m.
Ruling Polynomials and the Colored HOMFLY-PT Polynomial.
Caitlin Leverson*, Georgia Institute of Technology
Dan Rutherford, Ball State University
(1146-57-245) -
10:30 a.m.
Legendrian Large Cables and Non-uniformly Thick Knots.
Andrew McCullough*, Georgia Institute of Technology
(1146-54-9) -
11:00 a.m.
Embedding lens spaces in definite 4-manifolds.
Paolo Aceto, Mathematical Institute University of Oxford
JungHwan Park*, School of Mathematics, Georgia Institute of Technology
(1146-57-192)
-
9:00 a.m.
-
Sunday March 17, 2019, 9:00 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Graph Theory in Honor of Robert E. Jamison's 70th Birthday, IV
Room 3510A, Mell Classroom Building
Organizers:
Robert A Beeler, East Tennessee State University beelerr@mail.etsu.edu
Gretchen Matthews, Virginia Tech gmatthews@vt.edu
Beth Novick, Clemson University nbeth@clemson.edu
-
9:00 a.m.
2-Block Intersection Graphs of Triple Systems.
John Asplund*, Dalton State College
(1146-05-273) -
9:30 a.m.
A Mixed Hypergraph Coloring Problem.
D. Hoffman, Auburn University
P. Johnson*, Auburn University
M. Noble, Middle Georgia State University
A. Owens, Auburn University
G. Puleo, Auburn University
N. Terry, Reed College
(1146-05-139) -
10:00 a.m.
Minor Preserving Deletable Edges in Graphs.
Sandra R. Kingan*, Brooklyn College, CUNY
(1146-05-221) -
10:30 a.m.
$e$-exchange basis graph and matroid connectedness.
Carolyn Chun, United States Naval Academy
Deborah Chun*, West Virginia University Institute of Technology
Tyler Moss, West Virginia University Institute of Technology
Steve Noble, Birbeck, University of London
(1146-05-16) -
11:00 a.m.
Colorability problem in mixed hypergraphs: a survey.
Vitaly Voloshin*, Troy University
(1146-05-275) -
11:30 a.m.
Have You Ever Meta-Conjectured.
Ronald J. Gould*, Emory University
(1146-05-104)
-
9:00 a.m.
-
Sunday March 17, 2019, 9:00 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Mapping Class Groups, III
Room 4510B, Mell Classroom Building
Organizers:
Joan Birman, Columbia University
Kevin Kordek, Georgia Institute of Technology
Dan Margalit, Georgia Institute of Technology dmargalit7@gatech.edu
-
9:00 a.m.
The stable homology of the moduli space of curves with level structures.
Andrew Putman*, University of Notre Dame
(1146-57-527) -
10:00 a.m.
Mapping class groups and deformations of flat surfaces.
Aaron Calderon*, Yale University
(1146-51-277) -
10:30 a.m.
Strong contractibility of geodesics in the mapping class group.
Kasra Rafi, University of Toronto
Yvon Verberne*, University of Toronto
(1146-57-452) -
11:00 a.m.
Studying distance in the curve graph of a surface.
Joan S Birman, Columbia University
Matthew J Morse, Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University
Nancy C Wrinkle*, Northeastern Illinois University
(1146-54-470) -
11:30 a.m.
Congruence subgroups and the Burau representation.
Kevin Kordek, Georgia Tech
Nick Salter*, Columbia University
(1146-20-118)
-
9:00 a.m.
-
Sunday March 17, 2019, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Nonlinear Reaction-Diffusion Equations and Their Applications, III
Room 4035, Draughon Library
Organizers:
Jerome Goddard,II, Auburn University at Montgomery
Nsoki Mavinga, Swarthmore College
Quinn Morris, Appalachian State University morrisqa@appstate.edu
R. Shivaji, University of North Carolina at Greensboro
-
9:00 a.m.
Persistence and Extinction of Population in Reaction-Diffusion-Advection Model with Allee Effect Growth.
Yan Wang, College of William and Mary
Junping Shi*, College of William and Mary
Jinfeng Wang, Harbin Normal University
(1146-92-90) -
9:30 a.m.
Infinitely Many Solutions for an Asymmetric and Weakly Superlinear Elliptic Boundary Value Problem.
Alfonso Castro, Harvey Mudd College
Stephen B Robinson*, Wake Forest University
(1146-35-519) -
10:00 a.m.
Breve $p$-Laplacian eigenvalue problems.
Mauricio A. Rivas*, North Carolina A&T State University
(1146-35-489) -
10:30 a.m.
Effects of patch matrix and individual movement response on population persistence at the patch-level.
Jerome Goddard II*, Auburn University Montgomery
J. T. Cronin, Louisiana State University
R. Shivaji, UNC at Greensboro
(1146-35-263)
-
9:00 a.m.
-
Sunday March 17, 2019, 9:00 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Probability and Stochastic Processes, IV
Room 2510, Mell Classroom Building
Organizers:
Ming Liao, Auburn University
Erkan Nane, Auburn University ezn0001@auburn.edu
Jerzy Szulga, Auburn University
-
9:00 a.m.
Intermittency fronts and blow-up results for the space-time fractional diffusion.
Sunday Amaechi Asogwa*, Auburn University
Erkan Nane, Auburn University
(1146-60-536) -
9:30 a.m.
Limit theorems for Process-level Betti numbers for Sparse, Critical, and Poisson regimes.
Takashi Owada*, Purdue University, Department of Statistics
Andrew Thomas, Purdue University, Department of Statistics
(1146-60-336) -
10:00 a.m.
Exit time moments, eigenvalues and comparison results for manifolds with a lower Ricci curvature bound.
Jeffrey J Langford, Bucknell University
Patrick McDonald*, New College of Florida
(1146-60-404) -
10:30 a.m.
Numerical approximation for rough differential equations.
Yanghui Liu*, Purdue University
Samy Tindel, Purdue University
(1146-60-115) -
11:00 a.m.
Quantization and Quantization Dimension.
Mrinal K Roychowdhury*, University of Texas Rio Grande Valley
(1146-37-72) -
11:30 a.m.
Wavelet estimators of multivariable nonparametric regression functions with long memory data.
Yunzhu He, University of Alabama in Huntsville
Dongsheng Wu*, University of Alabama in Huntsville
(1146-60-129)
-
9:00 a.m.
-
Sunday March 17, 2019, 9:00 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Random Discrete Structures, III
Room 3520, Mell Classroom Building
Organizers:
Lutz P Warnke, Georgia Institute of Technology warnke@math.gatech.edu
Xavier Pérez-Giménez, University of Nebraska-Lincoln
-
9:00 a.m.
On the singularity of random symmetric matrices.
Asaf Ferber*, MIT
Visheshv Jain, MIT
(1146-05-439) -
9:30 a.m.
Minimum Bottleneck Weight of Random Pressing Sequences and Related Processes.
Joshua Cooper*, University of South Carolina
Hays Whitlatch, University of South Carolina
Peter Gartland, University of South Carolina
(1146-05-448) -
10:00 a.m.
Nearly perfect matchings in uniform hypergraphs.
Hongliang Lu, Xi'an Jiaotong University
Xingxing Yu*, Georgia Institute of Technology
Xiaofan Yuan, Georgia Institute of Technology
(1146-05-325) -
10:30 a.m.
Minimum co-degree threshold for Berge Hamiltonian cycles in hypergraphs.
Linyuan Lu*, University of South Carolina
Zhiyu Wang, Columbia
(1146-05-208) -
11:00 a.m.
Universality for spanning trees in randomly perturbed graphs.
Jie Han*, University of Rhode Island
(1146-05-240) -
11:30 a.m.
Powers of Hamiltonian cycles in randomly augmented graphs.
Andrzej Dudek*, Western Michigan University
(1146-05-315)
-
9:00 a.m.
-
Sunday March 17, 2019, 9:00 a.m.-11:45 a.m.
Special Session on Recent Advances in Coarse Geometry, IV
Room 4550B, Mell Classroom Building
Organizers:
Jerzy Dydak, University of Tennessee jdydak@utk.edu
-
9:00 a.m.
Dimension and decomposition complexity of tree-graded spaces.
Nikolay Brodskiy*, University of Tennessee, Knoxville
(1146-20-338) -
10:00 a.m.
The space of persistence diagrams has infinite asymptotic dimension.
Greg Bell*, UNC Greensboro
Austin Lawson, UNC Greensboro
C. Neil Pritchard, UNC Greensboro
Dan Yasaki, UNC Greensboro
(1146-54-289) -
11:00 a.m.
Lifting coarse homotopies.
Thomas Weighill*, University of Tennessee
(1146-51-276)
-
9:00 a.m.
-
Sunday March 17, 2019, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Recent Advances in Numerical Methods for PDEs and PDE-constrained Optimization, III
Room 4041, Draughon Library
Organizers:
Yanzhao Cao, Auburn University
Thi-Thao-Phuong Hoang, Auburn University
Junshan Lin, Auburn University jzl0097@auburn.edu
-
9:00 a.m.
Spatially Adaptive Regularization for Inverse Problems in Elliptic Partial Differential Equations.
Hans-Werner van Wyk*, Auburn University
(1146-49-530) -
9:30 a.m.
An Uncertainty-weighted ADMM Method for Multiphysics Parameter Estimation.
Samy Wu Fung*, Emory University
Lars Ruthotto, Emory University
(1146-49-279) -
10:00 a.m.
Efficient and High-Order Finite Volume Method for Steady Euler Equations.
Xucheng Meng*, University of South Carolina
Guanghui Hu Hu, University of Macau, Macau, S.A.R. China
Nianyu Yi, Xiangtan University, Xiangtan, Hunan Province, China
(1146-65-398) -
10:30 a.m.
Efficient Linear Solvers for Two-Phase Navier-Stokes Equations in Free-Surface Models.
Alistair Bentley*, Dept. Math. Sci., Clemson University
Chris Kees, U.S. Army Corps of Engineers
Vince Ervin, Dept. Math. Sci., Clemson University
(1146-65-287)
-
9:00 a.m.
-
Sunday March 17, 2019, 9:00 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Recent Developments in Graph Theory, IV
Room 3510B, Mell Classroom Building
Organizers:
Xiaofeng Gu, University of West Georgia xgu@westga.edu
Jeong-Hyun Kang, University of West Georgia
David Leach, University of West Georgia
Rui Xu, University of West Georgia
-
9:00 a.m.
Structural Rounding: Approximation Algorithms for Graphs Near an Algorithmically Tractable Class.
Andrew van der Poel*, North Carolina State University
(1146-05-461) -
9:30 a.m.
The gap between the list-chromatic and chromatic numbers.
Hemanshu Kaul*, Illinois Institute of Technology
(1146-05-85) -
10:00 a.m.
DP-coloring of planar graphs.
Runrun Liu*, Central China Normal University
(1146-00-132) -
10:30 a.m.
Sharp conditions for the existence of disjoint theta graphs.
Emily Marshall, Arcadia University
Michael Santana*, Grand Valley State University
(1146-05-143) -
11:00 a.m.
Cycle Traversability for Claw-free Graphs and Polyhedral Maps.
Ervin Győri, Alfréd Rényi Institute of Mathematics
Michael D Plummer, Vanderbilt University
Dong Ye*, Middle Tennessee State University
Xiaoya Zha, Middle Tennessee State University
(1146-05-402) -
11:30 a.m.
4-vertex linkages in locally Hamiltonian graphs.
Chris Stephens*, Middle Tennessee State University
Dong Ye, MTSU
Xiaoya Zha, MTSU
Dan Cranston, VCU
(1146-05-529)
-
9:00 a.m.
-
Sunday March 17, 2019, 9:00 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Representations of Lie Algebras, Algebraic Groups, and Quantum Groups, IV
Room 3550A, Mell Classroom Building
Organizers:
Joerg Feldvoss, University of South Alabama
Lauren Grimley, Spring Hill College
Cornelius Pillen, University of South Alabama pillen@southalabama.edu
-
9:00 a.m.
Hecke endomorphism algebras and Kazhdan-Lusztig cell theory.
Jie Du, University of New South Wales
Brian Parshall*, University of Virginia
Leonard Scott, University of Virginia
(1146-20-373) -
9:30 a.m.
On the combinatorics of crystal posets.
Molly Lynch*, North Carolina State University
(1146-05-291) -
10:00 a.m.
Using Path Realization to Show the Tensor Product-Like Structure of Certain $U_q\left(\widehat{s\ell}(n)\right)$ - Demazure Crystals.
Maggie Rahmoeller*, Roanoke College
(1146-17-397) -
10:30 a.m.
Weight conjectures for fusion systems.
Justin Lynd*, University of Louisiana at Lafayette
(1146-20-422) -
11:00 a.m.
Schur Lie-Multipliers of Leibniz algebras.
Guy R Biyogmam*, Georgia College & State University
(1146-17-41) -
11:30 a.m.
Second-Maximal Subalgebras of Leibniz Algebras.
Lindsey R Bosko-Dunbar*, Spring Hill College
Jonathan Dunbar, Spring Hill College
J.T. Hird, WV Tech
Kristen Stagg Rovira, CSU Dominguez Hills
(1146-17-476)
-
9:00 a.m.
-
Sunday March 17, 2019, 9:00 a.m.-10:40 a.m.
Session for Contributed Papers, IV
Room 3127, Draughon Library
-
9:00 a.m.
A Cayley-type theorem for $g$-dimonoids.
Yuri Movsisyan*, Yerevan State University, University of Bergen
Marlen Yolchyan, Yerevan State University
(1146-08-14) -
9:15 a.m.
Numerical Semigropus and Kunz Polytopes.
Elie Alhajjar, United States Military Academy at West Point
Travis Russell, United States Military Academy at West Point
Michael Steward*, United States Military Academy at West Point
(1146-05-22) -
9:30 a.m.
Linearity of Saturation for Berge Hypergraphs.
Sean English*, Ryerson University
Daniel Gerbner, Renyi Institute
Abhishek Methuku, Renyi Institute
Michael Tait, Carnegie Mellon University
(1146-05-25) -
9:45 a.m.
Harmonious Labelings of Classes of Disjoint Unions of Odd Cycles and Certain Trees.
Ken J. Roblee*, Troy University
Atif Abueida, University of Dayton
(1146-05-175) -
10:00 a.m.
List-edge coloring planar graphs of maximum degree.
Joshua Harrelson*, Auburn University
(1146-05-320) -
10:15 a.m.
On Prime Labeling Graphs and Hypergraphs.
John Asplund, Dalton State College
Arran Hamm*, Winthrop University
Jessica Hamm, Winthrop University
Zhiyu Wang, University of South Carolina
Alan Way, Winthrop University
(1146-05-515) -
10:30 a.m.
Mimetic Finite Difference Methods in Hydrology.
H B Matlock*, MTSU
(1146-65-445)
-
9:00 a.m.
Inquiries: meet@ams.org