AMS Sectional Meeting Program by Day
Current as of Wednesday, February 5, 2020 07:49:27
Fall Western Sectional Meeting
- University of California, Riverside, Riverside, CA
- November 9-10, 2019 (Saturday - Sunday)
- Meeting #1153
Michel L Lapidus, AMS lapidus@math.ucr.edu
Sunday November 10, 2019
-
Sunday November 10, 2019, 8:00 a.m.-12:00 p.m.
Meeting Registration
Room 277, Skye Hall -
Sunday November 10, 2019, 8:00 a.m.-12:00 p.m.
Exhibit and Book Sale
Room 282, Skye Hall -
Sunday November 10, 2019, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Advances in Operator Algebras, III
Room 170, Skye Hall
Organizers:
Scott Atkinson, Vanderbilt University scott.a.atkinson@vanderbilt.edu
Rolando de Santiago, UCLA
Feng Xu, UC Riverside
-
8:00 a.m.
Cost of Inner Amenable Equivalence Relations.
Konrad Wrobel*, Texas A University
(1153-37-171) -
8:30 a.m.
Properly proximal groups and measure equivalence.
Ishan Ishan*, Vanderbilt University
Jesse Peterson, Vanderbilt University
Lauren Ruth, Vanderbilt University
(1153-37-196) -
9:00 a.m.
Permutation stability for product groups.
Adrian Ioana*, University of California, San Diego
(1153-20-149) -
9:30 a.m.
Central sequences in von Neumann algebras.
Pieter Spaas*, UCLA
(1153-47-200) -
10:00 a.m.
A spectral gap conjecture.
Isaac Goldbring*, University of California, Irvine
(1153-46-104) -
10:30 a.m.
von Neumann algebras from weighted graphs.
Michael Hartglass*, Santa Clara University
Brent Nelson, Michigan State University
(1153-46-405)
-
8:00 a.m.
-
Sunday November 10, 2019, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Applied Category Theory, III
Room 1006, Interdisciplinary Studies North
Organizers:
John Baez, University of California, Riverside baez@math.ucr.edu
Joe Moeller, University of California, Riverside
-
8:00 a.m.
Mathematics for Second Quantum Revolution.
Zhenghan Wang*, UCSB and Microsoft Station Q
(1153-18-50) -
9:00 a.m.
A Compositional and Statistical Approach to Natural Language.
Tai-Danae Bradley*, CUNY Graduate Center
(1153-18-26) -
9:30 a.m.
Exploring invariant structure in neural activity with applied topology and category theory.
Brad Theilman*, UC San Diego
Krista Perks, UC San Diego
Timothy Q Gentner, UC San Diego
(1153-92-260) -
10:00 a.m.
Of monks, lawyers and villages: new insights in social network science.
Nina Otter*, Mathematics Department, UCLA
Mason A Porter, Mathematics Department, UCLA
(1153-18-443) -
10:30 a.m.
Functorial cluster embedding.
Steve Huntsman*, BAE Systems FAST Labs
(1153-18-10)
-
8:00 a.m.
-
Sunday November 10, 2019, 8:00 a.m.-10:40 a.m.
Special Session on Arithmetic Geometry in Finite Characteristic, III
Room 2361, Sproul Hall
Organizers:
Nathan Kaplan, University of California Irvine
Vlad Matei, University of California Irvine vmatei@math.uci.edu
-
8:00 a.m.
The truth about torsion in the CM case.
Pete L Clark*, University of Georgia
(1153-11-449) -
9:00 a.m.
Twin prime polynomials over a finite field.
Mark Shusterman*, University of Wisconsin-Madison
(1153-11-213) -
10:00 a.m.
Points and lines on cubic surfaces.
Ronno Das*, University of Chicago
(1153-14-423)
-
8:00 a.m.
-
Sunday November 10, 2019, 8:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Canonical Bases, Cluster Structures and Non-commutative Birational Geometry, III
Room 1307, Spieth Hall
Organizers:
Arkady Berenstein, University of Oregon, Eugene
Jacob Greenstein, University of California, Riverside jacobg@ucr.edu
Vladimir Retakh, Rutgers University
-
8:00 a.m.
A proof of the Kontsevich conjecture on noncommutative birational transformations.
Natalia K Iyudu*, University of Edinburgh
Stanislav A Shkarin, Queen's University Belfast
(1153-16-491) -
9:00 a.m.
Poisson Geometry of Noncommutative Cluster Algebras.
Semeon Artamonov*, UC Berkeley
(1153-16-467) -
10:00 a.m.
Non-Commutative Shifted Symmetric Functions.
Robert Laugwitz*, University of Nottingham
Vladimir Retakh, Rutgers University
(1153-16-217)
-
8:00 a.m.
-
Sunday November 10, 2019, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Celebrating MM Rao's Many Mathematical Contributions as he Turns 90 Years Old, III
Room 284, Skye Hall
Organizers:
Jerome Goldstein, University of Memphis
Michael Green, California State Polytechnic University, Pomona
Alan Krinik, California State Polytechnic University, Pomona ackrinik@cpp.edu
Randall J. Swift, California State Polytechnic University, Pomona
Jennifer Switkes, California State Polytechnic University, Pomona
-
8:00 a.m.
Dueling bandit problems.
Erol Pekoz, Boston University
Sheldon Ross, University of Southern California
Zhengyu Zhang*, University of Southern California
(1153-37-204) -
8:30 a.m.
The Boltzmann-Enskog process for hard and soft potentials.
Padmanabhan Sundar*, Louisiana State University
Martin Friesen, Bergische Universit\"at Wuppertal, Germany
Barbara R\"udiger, Bergische Universit\"at Wuppertal, Germany
(1153-60-46) -
9:00 a.m.
Generating functions as tinker toys: Building connections from simple combinatorial structures to asymptotic behavior for a class of random processes with time-varying transition rates.
Barbara Margolius*, Cleveland State University
(1153-05-174) -
9:30 a.m.
Relating the Workload-barrier M/D/1 Queue, a Renewal Process, and an $<$s, S$>$ Inventory.
Percy H. Brill*, Departments of Mathematics and Statistics (and) Management Science, University of Windsor, Windsor, Ontario, Canada
Mei Ling Huang, Department of Mathematics and Statistics, Brock University, St. Catharines Ontario, Canada
(1153-60-484) -
10:00 a.m.
Efficient computation of transition probabilities and statistical estimation for general birth-death processes.
Forrest W Crawford*, Yale University
(1153-60-170) -
10:30 a.m.
Generalized ballot box problem and finite Markov chains with catastrophe-like transitions.
Alan Krinik*, Cal Poly Pomona
Saif A. Aljashamy, Cal Poly Pomona
David Perez, Cal Poly Pomona
Jeffrey Yeh, Cal Poly Pomona
Aaron Kim, Cal Poly Pomona
Jeremy Lin, Cal Poly Pomona
Thuy Vu Dieu Lu, Cal Poly Pomona
Mac Elroyd Fernandez, Cal Poly Pomona
Mark Dela, Cal Poly Pomona
(1153-60-336)
-
8:00 a.m.
-
Sunday November 10, 2019, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Data Science, III
Room 1130, Interdisciplinary Studies South
Organizers:
Shuheng Zhou, University of California, Riverside szhou@ucr.edu
-
8:00 a.m.
Recent Developments in the Study of Single-Index Type Models.
Moulinath Banerjee*, University of Michigan
(1153-62-167) -
9:00 a.m.
Towards systematic evidence generation from real-world healthcare data.
David Madfigan*, Columbia University
(1153-62-88) -
10:00 a.m.
Efficient Global Monitoring Statistics for High-Dimensional Data.
Jun Li*, Department of Statistics, University of California, Riverside
(1153-62-229) -
10:30 a.m.
Discussion of the March 2019 Special Issue of The American Statistician on Alternatives to P $<$ .05.
Daniel R Jeske*, University of California, Riverside
(1153-62-254)
-
8:00 a.m.
-
Sunday November 10, 2019, 8:00 a.m.-10:40 a.m.
Special Session on Differential Equation, Differential Geometry and Mathematical General Relativity, III
Room 2130, Interdisciplinary Studies South
Organizers:
Po-Ning Chen, University of California, Riverside poningc@ucr.edu
Michael McNulty, University of California, Riverside
-
8:00 a.m.
High frequency limits and Burnett's conjecture in general relativity.
C\'ecile Huneau, Ecole Polytechnique
Jonathan Luk*, Stanford University
(1153-35-440) -
9:00 a.m.
Interpolated global Sobolev inequalities with general $L^p$ end points and applications to nonlinear wave and Klein-Gordon equations.
Leonardo Enrique Abbrescia, Michigan State University
Willie Wai Yeung Wong*, Michigan State University
(1153-35-118) -
10:00 a.m.
Global stability for nonlinear wave equations with multi-localized initial data.
John Anderson, Princeton University
Federico Pasqualotto*, Princeton University
(1153-35-400)
-
8:00 a.m.
-
Sunday November 10, 2019, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Dynamical Systems and Ergodic Theory, III
Room 3, Material Sciences and Engineering Building
Organizers:
Nicolai Haydn, University of Southern California nhaydn@usc.edu
Huyi Hu, Michigan State University
Zhenghe Zhang, University of California, Riverside
-
8:00 a.m.
Optimal Quantization.
Mrinal Kanti Roychowdhury*, University of Texas Rio Grande Valley
(1153-37-268) -
8:30 a.m.
Geometric quantization of classical mechanical systems with focus-focus singularities.
Mahesh Sunkula*, University of California, Riverside
(1153-81-198) -
9:00 a.m.
Criteria of distinguishing dynamical localization from Anderson localization for quasi-periodic operators.
Svetlana Jitomirskaya, UC Irvine
Wencai Liu*, Department of mathematics, Texas A University
Lufang Mi, Binzhou University, China
(1153-37-161) -
9:30 a.m.
A short proof of Anderson localization for the 1-d Anderson model.
Xiaowen Zhu*, University of California, Irvine
(1153-37-361) -
10:00 a.m.
Graph of Metric Entropy on the Teichmueller Space of Expanding Blaschke Products.
Yunping Jiang*, The City University of New York, Queens College and Graduate Center
(1153-37-534) -
10:30 a.m.
Thermodynamic formalism of fiber-bunched $GL(2,\mathbb{R})$-cocycles.
Kiho Park*, The University of Chicago
Clark Butler, Institute for Advanced Study
(1153-37-137)
-
8:00 a.m.
-
Sunday November 10, 2019, 8:00 a.m.-10:40 a.m.
Special Session on Geometric Partial Differential Equations and Variational Methods, III
Room 2134, Interdisciplinary Studies South
Organizers:
Longzhi Lin, University of California, Santa Cruz
Xiangwen Zhang, University of California, Irvine
Xin Zhou, University of California, Santa Barbara zhou@math.ucsb.edu
-
8:00 a.m.
Complexities of bounded area minimal hypersurfaces.
Antoine Song*, Berkeley University
(1153-53-331) -
9:00 a.m.
Morse Index Bound of Minimal Two Spheres.
Yuchin Sun*, UCSC
(1153-53-215) -
10:00 a.m.
Local Entropy and Generic Multiplicity One Singularities of Mean Curvature Flow of Surfaces.
Ao Sun*, Massachusetts Institute of Technology
(1153-53-59)
-
8:00 a.m.
-
Sunday November 10, 2019, 8:00 a.m.-10:40 a.m.
Special Session on Interactions Between Geometric Group Theory and Teichm\"uller Theory, III
Room 2136, Interdisciplinary Studies South
Organizers:
Matthew Durham, University of California, Riverside mdurham@ucr.edu
Thomas Koberda, University of Virginia
-
8:00 a.m.
Spectral Rigidity of q-differential Metrics.
Marissa Kawehi Loving*, Georgia Tech
(1153-20-261) -
9:00 a.m.
Statistics for random curves on surfaces.
Tarik Aougab*, Haverford College
Jonah Gaster, University of Wisconsin, Milwaukee
(1153-57-337) -
10:00 a.m.
Discrete harmonic maps from hyperbolic surfaces.
Jonah Gaster*, University of Wisconsin-Milwaukee
Brice Loustau, Technische Universitat Darmstadt
L\'eonard Monsaingeon, Universidade de Lisboa
(1153-52-410)
-
8:00 a.m.
-
Sunday November 10, 2019, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Invariants of Knots and Spatial Graphs, III
Room 1002, Interdisciplinary Studies North
Organizers:
Alissa Crans, Loyola Marymount University
Blake Mellor, Loyola Marymount University blake.mellor@lmu.edu
Patrick Shanahan, Loyola Marymount University
-
8:00 a.m.
Intrinsic linking in directed graphs.
Thomas Fleming*, New York, NY
Joel Foisy, SUNY Potsdam
(1153-57-98) -
8:30 a.m.
Invariants of virtual spatial graphs based on topological graph polynomials.
Kyle A Miller*, University of California, Berkeley
(1153-05-525) -
9:00 a.m.
Most graphs are knotted.
Kazuhiro Ichihara, Nihon University, Tokyo, Japan
Thomas W. Mattman*, California State University, Chico
(1153-05-384) -
9:30 a.m.
Intrinsic chirality for spatial graphs.
Hyoungjun Kim*, Ewha Womans University
Howon Choi, Korea University
Sungjong No, Pukyong National University
(1153-57-97) -
10:00 a.m.
n-Flat Graphs.
Ramin Naimi*, Occidental College
Ryo Nikkuni, Waseda University, Japan
Yukihiro Tsutsumi, Waseda University, Japan
Hedda Zhao, Occidental College
(1153-57-113) -
10:30 a.m.
Arcs on surfaces.
Helen Wong*, Claremont McKenna College
Han-Bom Moon, Fordham University
(1153-57-123)
-
8:00 a.m.
-
Sunday November 10, 2019, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Inverse Problems, III
Room 2240, Watkins Hall
Organizers:
Hanna Makaruk, Los Alamos National Laboratory
Robert Owczarek, University of New Mexico, Albuquerque and University of New Mexico, Los Alamos rowczare@unm.edu
-
8:00 a.m.
Exploration of frequency and sampling in bandwidth limited systems.
Michael I Ham*, Los Alamos National Laboratory
(1153-65-267) -
8:30 a.m.
A Generalization of the Gram determinant of type A.
Rhea Palak Bakshi*, The George Washington University
Dionne Ibarra, The George Washington University
J\'ozef H. Przytycki, The George Washington University
Sujoy Mukherjee, Ohio State University
(1153-57-182) -
9:00 a.m.
Progress in proving Qi Chen's conjecture on a closed formula for the Gram determinant of type Mb.
Rhea Palak Bakshi, The George Washington University
Dionne F Kunkel*, The George Washington University
Sujoy Mukherjee, The George Washington University
Jozef Przytycki, The George Washington University
(1153-57-303) -
9:30 a.m.
On even Khovanov homology and odd torsion.
Sujoy Mukherjee*, Ohio State University
Dirk Schuetz, Durham University
(1153-57-306) -
10:00 a.m.
The Akivis Structures of Finite Semifields.
Gregory P. Wene*, The University Of Texas at San Antonio, San Antonio, Texas
(1153-17-392) -
10:30 a.m.
On the Zakrzewskii Category of Groupoids.
Piotr Stachura*, Warsaw University of Life Sciences (SGGW), Warsaw, Poland
(1153-20-107)
-
8:00 a.m.
-
Sunday November 10, 2019, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Mathematical Modeling in Developmental Biology, I
Room 1117, Watkins Hall
Organizers:
Weitao Chen, University of California, Riverside
Qixuan Wang, University of California, Riverside qixuanw@ucr.edu
-
8:00 a.m.
Spatiotemporal dynamics of a reaction-diffusion model of pollen tube tip growth.
Chenwei Tian, Department of Statistics, University of California at Riverside
Qingyan Shi, School of Mathematical Sciences, Tongji University
Xinping Cui, Department of Statistics, University of California at Riverside
Jingzhe Guo, Department of Botany and Plant Sciences, Center for Plant Cell Biology, University of California at Riverside
Zhenbiao Yang, Department of Botany and Plant Sciences, Center for Plant Cell Biology, University of California at Riverside
Junping Shi*, Department of Mathematics, College of William and Mary
(1153-92-81) -
8:30 a.m.
Transient cell-cell contacts: fluid dynamics at cell-scale and receptor-scale.
Jun Allard*, University of California Irvine
(1153-92-175) -
9:00 a.m.
Spatial analysis of single-cell data via optimal transport.
Zixuan Cang*, Department of Mathematics, UC Irvine, Irvine, CA
Qing Nie, Department of Mathematics and Department of Developmental and Cell Biology, UC, Irvine, Irvine, CA
(1153-92-348) -
9:30 a.m.
Contribution of Cohesive Fiber-Fiber Interactions to the Non-Linear Elastic Behavior of Fibrin Networks.
Samuel Britton*, University of California Riverside
Oleg Kim, University of Notre Dame
Francesco Pancaldi, University of Notre Dame
Zhiliang Xu, University of Notre Dame
Rustem Litvinov, University of Pennsylvania
John Weisel, University of Pennsylvania
Mark Alber, Univerisity of California Riverside
(1153-92-300) -
10:00 a.m.
A Model of Blood Clot Contraction Mediated by Platelets Contractile Forces.
Francesco Pancaldi*, University of California Riverside
Samuel Britton, University of California Riverside
Oleg Kim, University of California Riverside
Zhiliang Xu, University of Notre Dame
Rustem Litvinov, University of Pennsylvania School of Medicine
John Weisel, University of Pennsylvania School of Medicine
Mark Alber, University of California Riverside
(1153-92-385) -
10:30 a.m.
Study of the effect of individual cell behaviors on prion protein aggregation and colony structure and organization in yeast.
Mikahl Banwarth-Kuhn*, University of California Merced
Jordan Collignon, University of California Merced
Suzanne Sindi, University of California Merced
(1153-92-481)
-
8:00 a.m.
-
Sunday November 10, 2019, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Representations of Finite Groups and Related Topics (associated with the Invited Address by Robert Boltje), III
Room 173, Skye Hall
Organizers:
Robert Boltje, University of California at Santa Cruz
Klaus Lux, University of Arizona at Tucson
Amanda Schaeffer Fry, Metropolitan State University of Denver aschaef6@msudenver.edu
-
8:00 a.m.
A Supercharacter Theory Based on the Degrees of Irreducible Characters.
Julianne Rainbolt*, Saint Louis University
(1153-20-383) -
8:30 a.m.
A Jordan--H\"older type theorem for supercharacter theories.
Shawn T Burkett*, Kent State University
(1153-20-399) -
9:00 a.m.
A categorification of the Malvenuto--Reutenauer algebra via a tower of groups.
Farid Aliniaeifard, University of Brittish Columbia
Nathaniel Thiem*, University of Colorado Boulder
(1153-20-279) -
9:30 a.m.
Full heaps and the nil Temperley--Lieb algebra of type affine A.
Sarah K. Salmon*, University of Colorado Boulder
(1153-16-424) -
10:00 a.m.
Some finite dimensional representations of $Y$-groups.
Richard M. Green*, University of Colorado Boulder
Tianyuan Xu, University of Colorado Boulder
(1153-20-121) -
10:30 a.m.
The radical factor of the representation module.
Heiko Dietrich, Monash University
Alexander Hulpke*, Colorado State University
(1153-20-179)
-
8:00 a.m.
-
Sunday November 10, 2019, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Several Complex Variables and Complex Dynamics, III
Room 103, Material Sciences and Engineering Building
Organizers:
Xin Dong, University of California, Irvine
Sara Lapan, University of California, Riverside slapan@math.ucr.edu
Bun Wong, University of California, Riverside
-
8:00 a.m.
Bergman-Einstein metrics and Stein spaces with spherical boundaries.
Ming Xiao*, UCSD
Xiaojun Huang, Rutgers University-New Brunswick
(1153-32-473) -
8:30 a.m.
Bergman, Einstein-K\"{a}hler and Suita metrics.
Xin Dong*, University of California, Irvine
Bun Wong, University of California, Riverside
(1153-32-518) -
9:00 a.m.
Bounded, Compact Composition Operators.
Song-Ying Li*, University of California, Irvine
(1153-32-494) -
9:30 a.m.
On the asymptotic properties of the Bergman kernel.
Hamid Hezari, Department of Mathematics, UC Irvine
Zhiqin Lu, Department of Mathematics, UC Irvine
Hang Xu*, Department of Mathematics, UC San Diego
(1153-32-326) -
10:00 a.m.
Complete open K\"{a}hler manifolds with nonnegative bisectional curvature and non-maximal volume growth.
James W. Ogaja*, University of Colorado, Boulder
(1153-53-334) -
10:30 a.m.
First eigenvalue estimates of p-Laplace type operators on Kahler manifolds.
Shoo Seto*, UC Irvine
(1153-53-356)
-
8:00 a.m.
-
Sunday November 10, 2019, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Topics in Extremal and Structural Graph Theory, III
Room 1121, Interdisciplinary Studies South
Organizers:
Andre Kundgen, California State University San Marcos akundgen@csusm.edu
Craig Timmons, California State University Sacramento
-
8:00 a.m.
Large monochromatic components in 3-colored Steiner triple systems.
Michael Tait*, Villanova University
(1153-05-288) -
8:30 a.m.
On the ordered size Ramsey number of paths.
Jozsef Balogh, University of Illinois at Urbana-Champaign
Felix Clemen, University of Illinois at Urbana-Champaign
Emily Heath*, University of Illinois at Urbana-Champaign
Mikhail Lavrov, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1153-05-371) -
9:00 a.m.
A Colorful Mantel Theorem.
Eric Culver, University of Colorado Denver
Bernard Lidick\'y, Iowa State University
Florian Pfender*, University of Colorado Denver
Jan Volec, Emory University
(1153-05-250) -
9:30 a.m.
Few copies of $H$ in an $F$-saturated graph.
Juergen Kritschgau*, Iowa State University
Abhishek Methuku, Central European University
Michael Tait, Villanova University
Craig Timmons, California State University, Sacramento
(1153-05-249) -
10:00 a.m.
Saturation Games for Odd Cycles.
Sam Spiro*, UC San Diego
(1153-05-71) -
10:30 a.m.
Pseudorandom Ramsey Graphs.
Jacques A Verstraete*, University of California, San Diego
Dhruv Mubayi, University of Illinois, Chicago
(1153-05-262)
-
8:00 a.m.
-
Sunday November 10, 2019, 8:30 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Analysis of Nonlinear Partial Differential Equations and Applications, III
Room 2355, Sproul Hall
Organizers:
Nam Q. Le, Indiana University, Bloomington nqle@indiana.edu
Connor Mooney, University of California, Irvine mooneycr@math.uci.edu
-
8:30 a.m.
Anisotropic liquid drop models.
Rustum Choksi, McGill University
Robin Neumayer*, Northwestern University
Ihsan Topaloglu, Virginia Commonwealth University
(1153-49-353) -
9:00 a.m.
A problem in shape optimization.
Cornelia Mihaila*, University of Chicago
(1153-49-498) -
9:30 a.m.
On the isoperimetric ratio over scalar-flat conformal classes.
Xuezhang Chen, Nanjing University
Tianling Jin*, Hong Kong University of Science and Technology
Yuping Ruan, University of Michigan
Jingang Xiong, Beijing Normal University
(1153-35-37) -
10:00 a.m.
On some segregation models.
Stefania Patrizi*, UT Austin
Luis Caffarelli, UT Austin
Veronica Quitalo, University of Coimbra
Monica Torres, Purdue University
(1153-35-532)
-
8:30 a.m.
-
Sunday November 10, 2019, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Geometric Methods in Representation Theory, III
Room 1102, Sproul Hall
Organizers:
Mee Seong Im, United States Military Academy, West Point
Neal Livesay, University of California, Riverside neall@ucr.edu
Daniel Sage, Lousiana State University
-
8:30 a.m.
Towards a Springer theory of quasi-split symmetric pairs of gl(n).
Yiqiang Li*, The State University of New York at Buffalo
(1153-20-99) -
9:00 a.m.
Enumerative K-theoretic Counts and Integrable Systems.
Peter Koroteev*, University of California Berkeley
(1153-51-168) -
9:30 a.m.
Cluster theory of the coherent Satake category.
Harold Williams*, UC Davis
Sabin Cautis, University of British Columbia
(1153-22-147) -
10:00 a.m.
Diagrammatic and geometric approaches to Schur-Weyl Duality.
Pramod Achar, Louisiana State University
Daniel S Sage*, Louisiana State University
(1153-20-505) -
10:30 a.m.
An aspect of affine Springer theory.
Cheng-Chiang Tsai*, Stanford University
(1153-22-516)
-
8:30 a.m.
-
Sunday November 10, 2019, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Geometry and Representation Theory of Quantum Algebras and Related Topics, III
Room 2200, Spieth Hall
Organizers:
Mee Seong Im, United States Military Academy, West Point
Bach Nguyen, Temple University
Hans Nordstrom, University of Portland nordstro@up.edu
Karl Schmidt, University of California, Riverside
-
8:30 a.m.
Exotic Springer fibers and two-boundary Temperley--Lieb algebras.
Neil Saunders, University of Greenwich
Arik Wilbert*, University of Georgia
(1153-14-333) -
9:00 a.m.
Algebraic Groups in the Verlinde Category.
Siddharth N Venkatesh*, University of California, Los Angeles
(1153-20-338) -
9:30 a.m.
Virtualization of root systems and Littelmann Path Model.
Jianping Pan*, University of California, Davis
Travis Scrimshaw, University of Queensland
(1153-05-280) -
10:00 a.m.
q-Schur duality of classical type via coordinate coalgebras.
Chun-Ju Lai*, University of Georgia
Daniel K Nakano, University of Georgia
Ziqing Xiang, Academia Sinica
(1153-17-243) -
10:30 a.m.
Integrable clusters.
Arkady Berenstein*, University of Oregon
Jacob Greenstein, UC Riverside
David Kazhdan, Hebrew University of Jerusalem
(1153-16-126)
-
8:30 a.m.
-
Sunday November 10, 2019, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Topics in Global Geometric Analysis, III
Room 2340, Sproul Hall
Organizers:
Fred Whilhelm, University of California, Riverside
Qi Zhang, University of California, Riverside qizhang@math.ucr.edu
-
8:30 a.m.
Riemannian 3-symmetric spaces.
Tommy Murphy*, Fullerton
(1153-53-519) -
9:00 a.m.
Positive intermediate Ricci curvature with symmetries.
Lawrence Mouill\'e*, University of California, Riverside
(1153-53-315) -
9:30 a.m.
Exotic Spheres of Cohomogeneity two.
Priyanka Rajan*, University of Notre Dame
Catherine Searle, Wichita State University
(1153-53-293) -
10:00 a.m.
Metrics of positive Ricci curvature on exotic smooth structures.
Bradley Lewis Burdick*, University of California, Riverside
(1153-58-302) -
10:30 a.m.
New Curvature Conditions for the Bochner Technique.
Peter Petersen, UCLA
Matthias Wink*, UCLA
(1153-53-252)
-
8:30 a.m.
-
Sunday November 10, 2019, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Applied Partial Differential Equations and Optimization, III
Room 1134, Interdisciplinary Studies South
Organizers:
Yat Tin Chow, University of California, Riverside yattinc@ucr.edu
Amir Moradifam, University of California, Riverside
-
9:00 a.m.
Non-local Multi-continua Upscaling for Flows in Heterogeneous Media.
Wing Tat Leung*, University of California, Irvine
Yalchin Efendiev, Texas A University
Eric T. Chung, The Chinese University of Hong Kong
Maria Vasilyeva, North-Eastern Federal University
Yating Wang, Purdue University
(1153-65-61) -
9:30 a.m.
Discontinuous Galerkin finite element methods for the Hamiltonian PDEs with multi-symplectic structures.
Yulong Xing*, Ohio State University
(1153-65-218) -
10:00 a.m.
Conservative total variation bounded spectral methods for one-dimensional conservation laws.
Yuan Liu*, Wichita State University
Zhengfu Xu, Michigan Tech
Yingda Cheng, Michigan State University
(1153-65-77) -
10:30 a.m.
Discussion
-
9:00 a.m.
-
Sunday November 10, 2019, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Fractal Geometry, Dynamical Systems, and Related Topics, III
Room 268, Skye Hall
Organizers:
Tim Cobler, Fullerton College
Therese Landry, University of California, Riverside tland004@ucr.edu
Erin Pearse, California Polytechnic State University, San Luis Obispo
Goran Radunovic, University of Zagreb
-
9:00 a.m.
Discussion -
9:30 a.m.
Local Fractal Zeta Functions.
Alexander M Henderson*, University of California Riverside
(1153-28-477) -
10:00 a.m.
Exponential Dynamical Localization for Random Word Models.
Nishant Rangamani*, University of California, Irvine
(1153-47-502) -
10:30 a.m.
Complex dimensions and an implementation of lattice approximation using the LLL algorithm.
Michel L. Lapidus, University of California, Riverside
Machiel van Frankenhuijsen, Utah Valley University
Edward K. Voskanian*, The College of New Jersey
(1153-00-289)
-
9:00 a.m.
-
Sunday November 10, 2019, 9:00 a.m.-10:40 a.m.
Special Session on Topics in Algebraic Geometry, II
Room 2343, Sproul Hall
Organizers:
Jose Gonzalez, University of California, Riverside
Ziv Ran, University of California, Riverside ziv.ran@ucr.edu
Zhixian Zhu, University of California, Riverside
-
9:00 a.m.
On motivic Donaldson-Thomas theory on the local projective plane.
Yun Shi*, CMSA, Harvard
(1153-14-309) -
10:00 a.m.
On compact moduli of special Horikawa surfaces.
P. Gallardo*, University of California, Riverside
L. Schaffler, University of Massachusetts at Amherst
G. Pearlstein, Texas A university
Z. Zhang, University of Colorado, Boulder
(1153-14-324)
-
9:00 a.m.
-
Sunday November 10, 2019, 9:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Topics in Operator Theory (associated with the Invited Address by Anna Skripka), III
Room 172, Skye Hall
Organizers:
Anna Skripka, University of New Mexico skripka@math.unm.edu
Maxim Zinchenko, University of New Mexico
-
9:00 a.m.
On Terzio\u{g}lu's Compactness Theorem.
Asuman G. Aksoy*, Claremont McKenna College, Dept. of Mathematics, Claremont, CA, 91711
(1153-47-178) -
9:30 a.m.
$\xi$- completely continuous operators and $\xi$-Schur Banach spaces.
Ryan M Causey, Miami University
Khazhak V. Navoyan*, Federal University of Uberlandia
(1153-47-8) -
10:00 a.m.
Generalization Theory of Linear Algebra.
Christina Pospisil*, University of Massachusetts Boston
(1153-15-7)
-
9:00 a.m.
-
Sunday November 10, 2019, 9:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Algebraic and Combinatorial Structures in Knot Theory, III
Room 2138, Interdisciplinary Studies South
Organizers:
Jieon Kim, Pusan National University
Sam Nelson, Claremont McKenna College Sam.Nelson@cmc.edu
-
9:30 a.m.
Torsion in thin regions of Khovanov homology.
Radmila Sazdanovic*, NC State University
Alex Chandler, University of Vienna
Adam Lowrance, Vassar College
Victor Summers, University of South Carolina - Upstate
(1153-57-422) -
10:00 a.m.
On extreme Khovanov homology, the Jones polynomial, and the girth of a link.
Daniel Scofield*, Francis Marion University
Radmila Sazdanovic, North Carolina State University
(1153-55-414) -
10:30 a.m.
Geometric realization of the normalized set-theoretic Yang-Baxter homology of a biquandle and the homotopy link invariant.
Xiao Wang, Jilin University
Seung Yeop Yang*, Kyungpook National University
(1153-57-108)
-
9:30 a.m.
-
Sunday November 10, 2019, 9:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Random Matrices and Related Structures (associated with the Invited Address by Jonathan Novak), III
Room 171, Skye Hall
Organizers:
Jonathan Novak, University of California, San Diego jinovak@ucsd.edu
Karl Liechty, De Paul University
-
9:30 a.m.
Limit shape and height fluctuations of perfect matchings on square-hexagon lattices.
Cedric Boutillier, Sorbonne University
Zhongyang Li*, University of Connecticut
(1153-60-93) -
10:00 a.m.
Ribbon Paths and Random Partitions.
Alexander Moll*, Northeastern University
(1153-60-409) -
10:30 a.m.
Probability measures of representation theoretic origin.
Cesar Cuenca*, Caltech
(1153-60-412)
-
9:30 a.m.
-
Sunday November 10, 2019, 9:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Undergraduate Research in Mathematics: Presentations on Research and Mentorship, III
Room 2365, Sproul Hall
Organizers:
David Weisbart, University of California, Riverside weisbart@math.ucr.edu
-
9:30 a.m.
Some structural results about commutative doubly-idempotent semirings.
Natanael Alpay*, Chapman University
Peter Jipsen, Chapman University
(1153-08-471) -
10:00 a.m.
Three undergraduate research experiences in abstract algebra.
Peter Jipsen*, Chapman University
(1153-08-472) -
10:30 a.m.
Mentoring Undergraduate Research in Nonlocal Modeling and Nonlocal Helmholtz-like Decomposition.
Cynthia V Flores*, California State University Channel Islands
(1153-35-469)
-
9:30 a.m.
-
Sunday November 10, 2019, 10:00 a.m.-10:40 a.m.
Special Session on Symplectic and Low Dimensional Topology, III
Room 2351, Sproul Hall
Organizers:
Nur Saglam, Virginia Tech sagla004@umn.edu
-
9:00 a.m.
Convex hypersurface theory in contact topology.
Ko Honda*, UCLA
(1153-57-84) -
10:00 a.m.
Surfaces and isotopies in 4-manifolds via banded unlinks.
Mark Hughes*, Brigham Young University
Seungwon Kim, Center for Geometry and Physics, Institute for Basic Science, Korea
Maggie Miller, Princeton University
(1153-57-372)
-
9:00 a.m.
-
Sunday November 10, 2019, 11:10 a.m.-12:00 p.m.
Invited Address
Global-local conjectures in the representation theory of finite groups.
Auditorium, University Lecture Hall
Robert Boltje*, University of California Santa Cruz
(1153-20-310) -
Sunday November 10, 2019, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Applied Category Theory, IV
Room 1006, Interdisciplinary Studies North
Organizers:
John Baez, University of California, Riverside baez@math.ucr.edu
Joe Moeller, University of California, Riverside
-
2:00 p.m.
Quantitative equational logic.
Prakash Panangaden*, School of Computer Science, McGill University
Radu Mardare, Strathclyde University
Gordon D. Plotkin, University of Edinburgh
(1153-18-28) -
3:00 p.m.
Brakes: An example of applied category theory.
Eswaran Subrahmanian*, Carnegie Mellon University/NIST
(1153-18-453) -
3:30 p.m.
Intuitive robotic programming using string diagrams.
Blake S Pollard*, National Institute of Standards and Technology
(1153-18-452) -
4:00 p.m.
Metrics on functor categories.
Vin de Silva*, Department of Mathematics, Pomona College
(1153-18-416) -
4:30 p.m.
Hausdorff and Wasserstein metrics on graphs and other structured data.
Evan Patterson*, Stanford University
(1153-90-24)
-
2:00 p.m.
-
Sunday November 10, 2019, 2:00 p.m.-4:40 p.m.
Special Session on Arithmetic Geometry in Finite Characteristic, IV
Room 2361, Sproul Hall
Organizers:
Nathan Kaplan, University of California Irvine
Vlad Matei, University of California Irvine vmatei@math.uci.edu
-
2:00 p.m.
Weil Sums of Binomials.
Daniel J. Katz*, California State University, Northridge
(1153-11-406) -
3:00 p.m.
Singular curves over finite fields with many rational points.
Annamaria Iezzi*, University of South Florida
(1153-14-510) -
4:00 p.m.
$T$-adic Exponential Sums and $\mathbb{Z}_p$-Towers over Affine Varieties.
James T. Upton*, University of California, Irvine
(1153-11-497)
-
2:00 p.m.
-
Sunday November 10, 2019, 2:00 p.m.-4:40 p.m.
Special Session on Canonical Bases, Cluster Structures and Non-commutative Birational Geometry, IV
Room 1307, Spieth Hall
Organizers:
Arkady Berenstein, University of Oregon, Eugene
Jacob Greenstein, University of California, Riverside jacobg@ucr.edu
Vladimir Retakh, Rutgers University
-
2:00 p.m.
Twisting rational Cherednik algebras and their finite-dimensional representations.
Y Bazlov*, University of Manchester, UK
A Berenstein, University of Oregon
E Jones-Healey, University of Manchester, UK
A McGaw, University of Manchester, UK
(1153-16-478) -
3:00 p.m.
Cluster Structures on Double Bott-Samelson Cells.
Linhui Shen, Michigan State University
Daping Weng*, Michigan State University
(1153-14-228) -
4:00 p.m.
Quantum affine algebras and Grassmannians.
Wen Chang, Shaanxi Normal University
Bing Duan, Lanzhou University
Chris Fraser, University of Minnesota
Jian-Rong Li*, University of Graz
(1153-17-62)
-
2:00 p.m.
-
Sunday November 10, 2019, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Celebrating MM Rao's Many Mathematical Contributions as he Turns 90 Years Old, IV
Room 284, Skye Hall
Organizers:
Jerome Goldstein, University of Memphis
Michael Green, California State Polytechnic University, Pomona
Alan Krinik, California State Polytechnic University, Pomona ackrinik@cpp.edu
Randall J. Swift, California State Polytechnic University, Pomona
Jennifer Switkes, California State Polytechnic University, Pomona
-
2:00 p.m.
Analysis, Mathematical Physics and Randomness.
Michel L. Lapidus*, University of California, Riverside
(1153-60-185) -
2:30 p.m.
Lorenz Order with Common Finite Support.
Barry C. Arnold*, University of California, Riverside
(1153-62-74) -
3:00 p.m.
Relations between irreducible and absorbing Markov chains.
Gerardo Rubino*, INRIA, France
(1153-60-202) -
3:30 p.m.
A Class of Stochastic Games and Moving Free Boundary Problems.
Wenpin Tang*, UC Berkeley, Department of IEOR
Xin Guo, UC Berkeley, Department of IEOR
Renyuan Xu, UC Berkeley, Department of IEOR
(1153-60-73) -
4:00 p.m.
Algebra of Random Measures.
Jason Hong Jae Park*, Las Vegas
(1153-60-238) -
4:30 p.m.
Summation and Integration in Hyperspaces.
Mark Burgin*, UCLA, Los Angeles, CA
(1153-46-60)
-
2:00 p.m.
-
Sunday November 10, 2019, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Data Science, IV
Room 1130, Interdisciplinary Studies South
Organizers:
Shuheng Zhou, University of California, Riverside szhou@ucr.edu
-
2:00 p.m.
Nearest neighbor methods for locally adaptive regression, multiple imputation, and transfer learning.
James Sharpnack*, UC Davis, Statistics Department
(1153-62-527) -
3:00 p.m.
Statistical and computational methods for analyzing chromatin spatial organization data.
Wenxiu Ma*, University of California Riverside
(1153-62-436) -
3:30 p.m.
Singularity, Misspecification and Convergence of Expectation Maximization.
Raaz Dwivedi*, UC Berkeley
(1153-62-105) -
4:00 p.m.
Determining the number of communities in degree-corrected stochastic block models.
Shujie Ma*, UC-Riverside
Liangjun Su, Singapore Management Unversity
Yichong Zhang, Singapore Management Unversity
(1153-62-437) -
4:30 p.m.
Joint mean and covariance estimation for unreplicated matrix-variate data.
Michael Hornstein, Google, Inc, Mountain, California
Roger Fan, Department of Statistics, University of Michigan, Ann Arbor, MI
Kerby Shedden, Department of Statistics, University of Michigan, Ann Arbor, MI
Shuheng Zhou*, Department of Statistics, University of California, Riverside, CA
(1153-62-461)
-
2:00 p.m.
-
Sunday November 10, 2019, 2:00 p.m.-3:50 p.m.
Special Session on Geometric Methods in Representation Theory, IV
Room 1102, Sproul Hall
Organizers:
Mee Seong Im, United States Military Academy, West Point
Neal Livesay, University of California, Riverside neall@ucr.edu
Daniel Sage, Lousiana State University
-
2:00 p.m.
Harish-Chandra bimodules for type A rational Cherednik algebras.
Jos\'e Simental*, University of California, Davis
(1153-16-244) -
2:30 p.m.
An insertion algorithm on multiset partitions with applications to diagram algebras.
Laura Colmenarejo, University of Masschussetts, Amherst
Rosa Orellana, Dartmouth College
Franco Saliola, UQAM
Anne Schilling*, University of California, Davis
Mike Zabrocki, York University
(1153-05-16) -
3:00 p.m.
Particle collisions and RSK.
Noah White*, University of California, Los Angeles
(1153-20-460) -
3:30 p.m.
Noncommutative tensor-triangular geometry.
Daniel Nakano, University of Georgia
Kent B. Vashaw*, Louisiana State University
Milen Yakimov, Louisiana State University
(1153-18-395)
-
2:00 p.m.
-
Sunday November 10, 2019, 2:00 p.m.-3:40 p.m.
Special Session on Geometric Partial Differential Equations and Variational Methods, IV
Room 2134, Interdisciplinary Studies South
Organizers:
Longzhi Lin, University of California, Santa Cruz
Xiangwen Zhang, University of California, Irvine
Xin Zhou, University of California, Santa Barbara zhou@math.ucsb.edu
-
2:00 p.m.
Isoperimetry and volume preserving stability in real projective spaces.
Celso Viana*, University of California Irvine
(1153-53-266) -
3:00 p.m.
Gradient estimate for harmonic functions on K\"ahler manifolds.
Lihan Wang*, UCONN
(1153-53-219)
-
2:00 p.m.
-
Sunday November 10, 2019, 2:00 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Geometry and Representation Theory of Quantum Algebras and Related Topics, IV
Room 2200, Spieth Hall
Organizers:
Mee Seong Im, United States Military Academy, West Point
Bach Nguyen, Temple University
Hans Nordstrom, University of Portland nordstro@up.edu
Karl Schmidt, University of California, Riverside
-
2:00 p.m.
Bordered Heegaard-Floer homology, category O, and higher representation theory.
Aaron D Lauda*, University of Southern California
(1153-16-430) -
2:30 p.m.
Traces of Frobenius Heisenberg categories.
Michael Reeks*, Bucknell University
Alistair Savage, University of Ottawa
(1153-17-319) -
3:00 p.m.
Modular invariants for Drinfel'd centers of Tambara-Yamagami fusion categories.
Henry J Tucker*, University of California, Riverside
(1153-18-507) -
3:30 p.m.
Towards quantization of degenerate affine Brauer superalgebras.
Mee Seong Im*, United States Military Academy
(1153-16-106) -
4:00 p.m.
Discussion.
Hans Erik Nordstrom*, University of Portland
(1153-16-468)
-
2:00 p.m.
-
Sunday November 10, 2019, 2:00 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Invariants of Knots and Spatial Graphs, IV
Room 1002, Interdisciplinary Studies North
Organizers:
Alissa Crans, Loyola Marymount University
Blake Mellor, Loyola Marymount University blake.mellor@lmu.edu
Patrick Shanahan, Loyola Marymount University
-
2:00 p.m.
Coxeter groups and meridional rank of links.
Sebastian Baader, Mathematisches Institut, Universitat Bern
Ryan Blair*, CSU Long Beach
Alexandra Kjuchukova, Max Planck Institute for Mathematics
(1153-57-433) -
2:30 p.m.
Genus 2 Goeritz Equivalence in $S^3$.
Brandy Doleshal, Sam Houston State University
Matt Rathbun*, California State University, Fullerton
(1153-57-320) -
3:00 p.m.
Conjecture on Yang-Baxter homology of cyclic set (rumple) of Alexander numbering.
Jozef H. Przytycki*, George Washington University
Petr Vojtechovsky, University of Denver
Seung Yeop Yang, Kyungpook National University
(1153-57-209) -
3:30 p.m.
Moves for isotopic singular link cobordisms in 4-space.
Carmen L Caprau*, California State University, Fresno
(1153-57-164) -
4:00 p.m.
Classical and quantum traces coming from $\mathrm{SL}_n(\mathbb{C})$ and $\mathrm{U}_q(\mathfrak{sl}_n)$.
Daniel Douglas*, University of Southern California
(1153-57-139)
-
2:00 p.m.
-
Sunday November 10, 2019, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Inverse Problems, IV
Room 2240, Watkins Hall
Organizers:
Hanna Makaruk, Los Alamos National Laboratory
Robert Owczarek, University of New Mexico, Albuquerque and University of New Mexico, Los Alamos rowczare@unm.edu
-
2:00 p.m.
Coefficients of Catalan States without Nesting and Maximal Number of Returns.
Mieczyslaw K Dabkowski*, The University of Texas at Dallas
Andrew D Merrill, The University of Texas at Dallas
(1153-57-515) -
2:30 p.m.
Catalan States of Type B - Lattice Crossing.
Rakotomalala Diarisoa Mihaja*, The University of Texas at Dallas
Mieczyslaw K Dabkowski, The University of Texas at Dallas
(1153-57-513) -
3:00 p.m.
Coefficients of Catalan States of Lattice Crossing.
Che-Yu Wu*, The University of Texas at Dallas
Mieczyslaw K Dabkowski, The University of Texas at Dallas
(1153-57-511) -
3:30 p.m.
Is Przytycki's invariant of rooted trees an element of 2D quantum geometry?
Robert M Owczarek*, University of New Mexico
(1153-57-362) -
4:00 p.m.
The Far Field Refractor Problem in Anisotropic Media.
Cristian Gutierrez, Temple University
Qingbo Huang, Wright State University
Henok Mawi*, Howard University
(1153-78-277) -
4:30 p.m.
Explicit power laws in analytic continuation problems via reproducing kernel Hilbert spaces.
Yury Grabovsky, Temple University
Narek Hovsepyan*, Temple University
(1153-30-166)
-
2:00 p.m.
-
Sunday November 10, 2019, 2:00 p.m.-3:40 p.m.
Special Session on Symplectic and Low Dimensional Topology, IV
Room 2351, Sproul Hall
Organizers:
Nur Saglam, Virginia Tech sagla004@umn.edu
-
2:00 p.m.
Torus bundles that bound rational homology circles.
Jonathan Simone*, University of Massachusetts Amherst
(1153-57-317) -
3:00 p.m.
Biquandle Brackets: An Introduction.
Sam Nelson*, Claremont McKenna College
(1153-57-83)
-
2:00 p.m.
-
Sunday November 10, 2019, 2:00 p.m.-3:40 p.m.
Special Session on Topics in Algebraic Geometry, III
Room 2343, Sproul Hall
Organizers:
Jose Gonzalez, University of California, Riverside
Ziv Ran, University of California, Riverside ziv.ran@ucr.edu
Zhixian Zhu, University of California, Riverside
-
2:00 p.m.
Generation of jets on toric varieties.
Jose Luis Gonzalez, University of California, Riverside
Zhixian Zhu*, University of California, Riverside
(1153-14-230) -
3:00 p.m.
Virtual Euler characteristics of Quot schemes of surfaces.
Dragos Oprea*, UC San Diego
(1153-14-120)
-
2:00 p.m.
-
Sunday November 10, 2019, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Topics in Global Geometric Analysis, IV
Room 2340, Sproul Hall
Organizers:
Fred Whilhelm, University of California, Riverside
Qi Zhang, University of California, Riverside qizhang@math.ucr.edu
-
2:00 p.m.
Almost non-negatively curved $4$-manifolds with circle symmetry.
John Harvey, Swansea University
Catherine Searle*, Wichita State University
(1153-57-92) -
2:30 p.m.
Semi-local simple connectedness of non-collapsing Ricci limit spaces.
Jiayin Pan*, University of California, Santa Barbara
Guofang Wei, University of California, Santa Barbara
(1153-53-18) -
3:00 p.m.
Synthetic differential geometry \'a la Kock.
Pedro A Solorzano*, UNAM. CONACYT Research Fellow
(1153-51-21) -
3:30 p.m.
Leaf Spaces of Singular Riemannian Foliations with Boundary.
Adam J Moreno*, UCLA
(1153-53-224) -
4:00 p.m.
Witten deformation on noncompact manifolds.
Xianzhe Dai, UC, Santa Barbara
Junrong Yan*, UC, Santa Barbara
(1153-51-87) -
4:30 p.m.
Positive curvature and fundamental group.
Elahe Khalili Samani*, Syracuse University
(1153-53-49)
-
2:00 p.m.
-
Sunday November 10, 2019, 2:00 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Undergraduate Research in Mathematics: Presentations on Research and Mentorship, IV
Room 2365, Sproul Hall
Organizers:
David Weisbart, University of California, Riverside weisbart@math.ucr.edu
-
2:00 p.m.
Computational Thinking in Undergraduate Research: From Mathematical Art and Puzzles to Modern Data Science.
Boyan S Kostadinov*, New York City College of Technology, CUNY
(1153-97-495) -
2:30 p.m.
Building Successful and Inclusive Research Teams.
Susan E. Martonosi*, Harvey Mudd College
(1153-97-457) -
3:00 p.m.
Reflections on mentoring undergraduates in research experiences in celestial mechanics.
Lennard F Bakker*, Brigham Young University
(1153-70-273) -
3:30 p.m.
Discussion
-
2:00 p.m.
Inquiries: meet@ams.org