Important information regarding the recent AMS power outage.

The transformer that provides electricity to the AMS building in Providence went down on Sunday, April 22. The restoration of our email, website, AMS Bookstore and other systems is almost complete. We are currently running on a generator but overnight a new transformer should be hooked up and (fingers crossed) we should be fine by 8:00 (EDT) Wednesday morning. This issue has affected selected phones, which should be repaired by the end of today. No email was lost, although the accumulated messages are only just now being delivered so you should expect some delay.

Thanks for your patience.


AMS Sectional Meeting Program by Day

Current as of Tuesday, April 12, 2005 15:09:13


Program  |  Deadlines  |  Inquiries:  meet@ams.org

1994 Central Sectional Meeting
Stillwater, OK, October 28-29, 1994
Meeting #895

Associate secretaries:
Andy R Magid, AMS amagid@ou.edu

Friday October 28, 1994

  • Friday October 28, 1994, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Geometry and Representations of Lie Groups, I

    Room 215, Student Union

    • 8:30 a.m.
      Remarks on the Speh representation.
      Ray A. Kunze*, University of Georgia
      (895-22-168)
    • 9:00 a.m.
      Characteristic cycles associated to Schubert varieties.
      Brian D. Boe*, University of Georgia
      Joseph H. G. Fu, University of Georgia
      (895-14-118)
    • 9:30 a.m.
      Character polynomials of discrete series representations of U(p,q).
      Mladen Bozicevic*, Oklahoma State University, Stillwater
      (895-22-71)
    • 10:00 a.m.
      Geometric multiplicity formulas.
      Sam Evens*, University of Arizona
      (895-22-106)
    • 10:30 a.m.
      Characteristic classes of principal bundles in algebraic geometry.
      Dan Edidin, University of Chicago
      William Graham*, University of Chicago
      Burt J. Totaro, University of Chicago
      (895-22-132)
  • Friday October 28, 1994, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on New Doctoral Work in Mathematics, I

    Room 203, Student Union

    • 9:00 a.m.
      Non-polynomial polar forms and spline functions.
      D. E. Gonsor*, Kent State University, Kent
      (895-41-150)
    • 9:30 a.m.
      Potential theory on Lipschitz domains and boundary control problems.
      Zhonghai Ding*, Texas A & M University, College Station
      (895-49-141)
    • 10:00 a.m.
      Parallel decomposition methods in coarse grained optimization.
      Golbon Zakeri*, University of Wisconsin, Madison
      (895-90-13)
    • 10:30 a.m.
      Description of the range of the exponential Radon transform.
      Valentina Aguilar*, Wichita State University
      (895-44-155)
  • Friday October 28, 1994, 9:00 a.m.-10:45 a.m.
    Special Session on Complex Hyperbolic Geometry and Discrete Groups, I

    Room 413, Student Union

    • 9:00 a.m.
      Discrete groups of complex hyperbolic isometries containing parabolic maps.
      John R. Parker*, University of Warwick, England
      (895-51-77)
    • 10:00 a.m.
      Algebraic methods in complex hyperbolic geometry.
      Hanna Sandler*, American University
      (895-51-193)
  • Friday October 28, 1994, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Representations of Algebraic Groups, I

    Room 408, Student Union

    • 9:00 a.m.
      Sheaves of differential operators on G/B and local cohomology functors.
      Thomas L. La Framboise*, University of Illinois, Urbana-Champaign
      (895-14-125)
    • 9:30 a.m.
      Localization for derived categories of (german g,K)-modules.
      Valery Lunts*, Indiana University, Bloomington
      J. Bernstein, Indiana University, Bloomington
      (895-22-97)
    • 10:00 a.m.
      Modules over the Hecke algebra and the $p$-adic Kazhdan-Lusztig conjecture.
      Roy Joshua*, Ohio State University, Columbus
      (895-14-92)
    • 10:30 a.m.
      Harmonic polynomials and the cohomology of compact Lie groups.
      Mark S. Reeder*, University of Oklahoma
      (895-22-38)
  • Friday October 28, 1994, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Algebraic Geometry, I

    Room 416, Student Union

    • 9:00 a.m.
      Curves in a projective plane and symplectic packings.
      Geng Xu*, Johns Hopkins University, Baltimore
      (895-14-130)
    • 9:30 a.m.
      The connectedness of space curve invariants.
      Michele Cook*, University of California, Los Angeles
      (895-14-19)
    • 10:00 a.m.
      Theta functions for vector bundles.
      Loring W. Tu*, Tufts University
      (895-14-07)
    • 10:30 a.m.
      Stability of holomorphic pairs and other augmented bundles over Riemann surfaces.
      Steven Bradlow*, University of Illinois, Urbana-Champaign
      (895-14-108)
  • Friday October 28, 1994, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Technology in the Classroom, I

    Room 265, Student Union

    • 9:00 a.m.
      An advanced mathematics course using mathematica and TeX.
      S. W. Graham*, Michigan Technological University
      (895-98-59)
    • 9:30 a.m.
      Calculus and mathematica in local and distance education.
      Jerry Uhl, Jr.*, University of Illinois, Urbana-Champaign
      (895-98-56)
    • 10:00 a.m.
      Using MAPLE worksheets in business calculus.
      Duane M. Broline*, Eastern Illinois University
      William J. Slough, Eastern Illinois University
      Peter G. Andrews, Eastern Illinois University
      (895-98-62)
    • 10:30 a.m.
      Curvature from every angle.
      Robert J. Lopez*, Rose-Hulman Institute of Technology
      (895-98-57)
  • Friday October 28, 1994, 9:30 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Several Complex Variables, I

    Room 450, Student Union

    • 9:30 a.m.
      One parameter automorphism groups on C^2 whose time one map is polynomial.
      Patrick R. Ahern*, University of Wisconsin, Madison
      Franc Forstneric, University of Wisconsin, Madison
      (895-32-169)
    • 10:00 a.m.
      Pick formulas for multi-dimensional lattice polyhedra.
      Ricardo L. Diaz*, University of Northern Colorado
      Sinai Robins, University of Northern Colorado
      (895-32-174)
    • 10:30 a.m.
      Function theory of Gromov hyperbolic covering spaces.
      Finnur Larusson*, Purdue University, West Lafayette
      (895-32-20)
  • Friday October 28, 1994, 11:00 a.m.-11:50 a.m.
    Invited Address

    Combinatorics, geometry, and representation theory - an interplay.
    Room 203, Student Union
    V. Lakshmibai*, Northeastern University
    (895-20-73)
  • Friday October 28, 1994, 1:30 p.m.-2:20 p.m.
    Invited Address

    Model theory and exponentiation.
    Room 203, Student Union
    David E. Marker*, University of Illinois, Chicago
    (895-03-74)
  • Friday October 28, 1994, 2:30 p.m.-5:20 p.m.
    Special Session on Number Theory, I

    Room 412, Student Union

    • 2:30 p.m.
      Multiplicative independence for random integers.
      Carl Pomerance*, University of Georgia
      (895-11-189)
    • 3:00 p.m.
      Carmichael numbers with three prime factors.
      S. W. Graham*, Michigan Technological University
      (895-11-23)
    • 3:30 p.m.
      The Beurling-Selberg extremal functions for a ball in Euclidean space, I.
      Jeffrey J. Holt*, Michigan Technological University
      Jeffrey D. Vaaler, University of Texas, Austin
      (895-11-115)
    • 4:00 p.m.
      The Beurling-Selberg extremal functions for a ball in Euclidean space, II.
      Jeffrey J. Holt, Michigan Technological University
      Jeffrey D. Vaaler*, University of Texas, Austin
      (895-11-116)
    • 4:30 p.m.
      Breaking classical convexity in Waring's problem.
      Trevor D. Wooley*, University of Michigan, Ann Arbor
      (895-11-48)
    • 5:00 p.m.
      Mean-values of the Riemann zeta-function. II.
      K. Soundararajan*, University of Michigan, Ann Arbor
      (895-11-53)
  • Friday October 28, 1994, 3:00 p.m.-5:20 p.m.
    Special Session on New Doctoral Work in Mathematics, II

    Room 203, Student Union

    • 3:00 p.m.
      The genus of curves on the three dimensional quadric.
      Mark Andrea Antonio De Cataldo*, University of Notre Dame
      (895-14-138)
    • 3:30 p.m.
      The geometry of fixed point varieties on affine flag manifolds.
      Daniel S. Sage*, University of Chicago
      (895-14-152)
    • 4:00 p.m.
      Unitary structures for positive spin ladder representations of $U(p,q)$.
      John D. Lorch*, Oklahoma State University, Stillwater
      (895-22-85)
    • 4:30 p.m.
      A concrete realization of certain unitary representations of Sp (n,bold R).
      Jodie D. Novak*, Oklahoma State University, Stillwater
      (895-22-109)
    • 5:00 p.m.
      Representations of the graded Hecke algebras associated to dihedral groups.
      Catherine E. Kriloff*, University of Michigan, Ann Arbor
      (895-16-99)
  • Friday October 28, 1994, 3:00 p.m.-5:45 p.m.
    Special Session on Complex Hyperbolic Geometry and Discrete Groups, II

    Room 413, Student Union

    • 3:00 p.m.
      Examples of complex hyperbolic surfaces homotopy equivalent to Riemann surfaces.
      William Mark Goldman*, University of Maryland, College Park
      M. Kapovich, University of Utah
      Bernhard Leeb, University of Bonn, Germany
      (895-53-145)
    • 4:00 p.m.
      Points of approximation of discrete subgroups of U(1,n;C).
      Shigeyasu Kamiya*, Okayama University of Science, Japan
      (895-22-147)
    • 5:00 p.m.
      A partial differential equation characterization of certain complex hyperbolic manifolds.
      Robert Molzon, University of Kentucky
      Karen Pinney Mortensen*, University of Kentucky
      (895-53-163)
  • Friday October 28, 1994, 3:00 p.m.-5:20 p.m.
    Special Session on Representations of Algebraic Groups, II

    Room 408, Student Union

    • 3:00 p.m.
      Small infinite dimensional modules.
      Andy R. Magid*, University of Oklahoma
      (895-20-79)
    • 3:30 p.m.
      Parabolic Kazhdan-Lusztig polynomials.
      V. Deodhar*, Indiana University, Bloomington
      (895-20-181)
    • 4:00 p.m.
      Tilting modules: Characters and tensor products.
      J. E. Humphreys*, University of Massachusetts, Amherst
      (895-20-101)
    • 4:30 p.m.
      Big cell algebras and group representations.
      Mohan S. Putcha*, North Carolina State University
      (895-20-28)
    • 5:00 p.m.
      Restricted Verma module resolutions.
      Mary Lynn Reed*, University of Illinois, Urbana-Champaign
      (895-22-102)
  • Friday October 28, 1994, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
    Special Session on Algebraic Geometry, II

    Room 416, Student Union

    • 3:00 p.m.
      Classification of Fano threefolds via Gaussian maps.
      Rick Miranda*, Colorado State University
      (895-14-08)
    • 3:30 p.m.
      On Fano manifolds with normal projective connections.
      Yun-Gang Ye*, University of Texas, Arlington
      (895-14-81)
    • 4:00 p.m.
      On compact Kahler manifolds with Nef tangent bundles.
      Qi Zhang*, University of Missouri, Columbia
      (895-14-04)
    • 4:30 p.m.
      Degeneration of Calabi-Yau manifold with Weil-Petersson metric.
      Yoshiko Hayakawa*, Oklahoma State University, Stillwater
      (895-14-68)
    • 5:00 p.m.
      Degree eleven manifolds of dimension $\ge 3$.
      GianMario Besana*, Oklahoma State University, Stillwater
      Aldo Biancofiore, Universit`a degli Studi di L'Aquila, Italy
      (895-14-35)
    • 5:30 p.m.
      $2$-Forms and pluricanonical maps.
      T. Luo*, University of Texas, Arlington
      (895-14-44)
  • Friday October 28, 1994, 3:00 p.m.-6:50 p.m.
    Special Session on Geometry and Representations of Lie Groups, II

    Room 215, Student Union

    • 3:00 p.m.
      Intertwining operators into cohomology spaces.
      A. W. Knapp*, State University of New York, Stony Brook
      (895-22-46)
    • 3:30 p.m.
      On the unitary representations of $Sp(p,q)$ with regular infinitesimal character.
      Susana Alicia Salamanca-Riba*, New Mexico State University, Las Cruces
      (895-22-107)
    • 4:00 p.m.
      Spherical Laplace transforms and inversion formulas.
      Gestur Olafsson*, Louisiana State University, Baton Rouge
      (895-43-90)
    • 4:30 p.m.
      A geometric criterion for Gelfand pairs associated with the Heisenberg group.
      Chal Benson*, University of Missouri, St.\ Louis
      Gail Ratcliff, University of Missouri, St.\ Louis
      Joe Jenkins, State University of New York, Albany
      Ronald Lipsman, University of Maryland, College Park
      (895-22-14)
    • 5:00 p.m.
      $L_2(q)$ and the rank two lie groups: Their construction, geometry, and character formulas.
      Mark R. Sepanski*, Massachusetts Institute of Technology
      (895-22-12)
    • 5:30 p.m.
      Generic representations of parabolic subgroups.
      Alexander L. Dvorsky*, University of California, Berkeley
      (895-43-87)
    • 6:00 p.m.
      Examples of Lie groups and algebras on an almost $r$-paracontact Riemannian manifold of $P$-Sasakian type.
      A. Bucki*, Oklahoma School of Science & Mathematics
      (895-53-34)
    • 6:30 p.m.
      Informal Discussion
  • Friday October 28, 1994, 3:00 p.m.-5:20 p.m.
    Special Session on Fluid Dynamics, I

    Room 280, Student Union

    • 3:00 p.m.
      Singularity development in free-surface flows.
      Gregory R. Baker*, Ohio State University, Columbus
      (895-76-40)
    • 3:30 p.m.
      Thin films and degenerate diffusion equations.
      Andrea L. Bertozzi*, University of Chicago
      M. Pugh, Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University
      (895-76-172)
    • 4:00 p.m.
      Singularities at null points in ideal magnetohydrodynamics.
      Isaac Klapper*, University of California Los Angeles
      Anita Rado, University of Arizona
      Michael Tabor, University of Arizona
      (895-76-47)
    • 4:30 p.m.
      Cahn-Hilliard hydrodynamics.
      John Lowengrub*, University of Minnesota, Minneapolis
      (895-76-176)
    • 5:00 p.m.
      Narrow structure formation in Hele-Shaw flow.
      Michael Siegel*, Ohio State University, Columbus
      (895-76-192)
  • Friday October 28, 1994, 3:00 p.m.-5:20 p.m.
    Special Session on Several Complex Variables, II

    Room 450, Student Union

    • 3:00 p.m.
      Capacities on compacta.
      Evgeny A. Poletsky*, Syracuse University
      (895-32-121)
    • 3:30 p.m.
      Symplectic structures and symmetries of solutions of complex Monge-Ampere equation.
      Stanley Mamour Einstein-Matthews*, Oklahoma State University, Stillwater
      (895-35-179)
    • 4:00 p.m.
      Microlocal analytic and Gevrey regularity for d-bar-b and box-b.
      David S. Tartakoff*, University of Illinois, Chicago
      (895-35-134)
    • 4:30 p.m.
      Minimality and perturbations of CR manifolds.
      Charles A. Pehlivanian*, United States Military Academy
      (895-42-184)
    • 5:00 p.m.
      Peak functions on weakly pseudoconvex domains.
      Jiye Yu*, Texas A & M University, College Station
      (895-32-42)
  • Friday October 28, 1994, 3:00 p.m.-5:20 p.m.
    Special Session on Technology in the Classroom, II

    Room 265, Student Union

    • 3:00 p.m.
      GyroGraphics in calculus.
      Jerry A. Johnson*, University of Nevada, Reno
      (895-98-61)
    • 3:30 p.m.
      Using MAPLE in differential equations.
      Matthew P. Richey*, Saint Olaf College
      (895-98-58)
    • 4:00 p.m.
      Applied transformations and reflections with graphing calculators.
      Samuel A. Lynch*, Southwest Missouri State University
      (895-98-65)
    • 4:30 p.m.
      The role of supercalculators in undergraduate mathematics.
      Donald R. LaTorre*, Clemson University
      (895-98-63)
    • 5:00 p.m.
      Relationships between a function and its derivatives.
      Gloria D. Donaldson*, Oklahoma School of Science and Mathematics
      (895-98-60)
  • Friday October 28, 1994, 3:00 p.m.-5:20 p.m.
    Special Session on Arithmetic Groups and Topology, I

    Room 415/417, Student Union

    • 3:00 p.m.
      Cohomological automorphic forms on GL (4).
      Avner D. Ash*, Ohio State University, Columbus
      David Ginzburg, University of Tel Aviv, Israel
      Mark McConnell, Oklahoma State University, Stillwater
      (895-11-50)
    • 3:30 p.m.
      Rigid analytic modular symbols.
      Glenn Stevens*, Boston University
      (895-11-70)
    • 4:00 p.m.
      The topology of Hecke correspondences.
      Paul E. Gunnells*, Massachusetts Institute of Technology
      (895-11-191)
    • 4:30 p.m.
      The mod-p cohomology of GL(2p-2,Z).
      Rajesh P. Manjrekar*, Ohio State University, Columbus
      (895-20-146)
    • 5:00 p.m.
      How not to construct all fibered knots and links?
      Lee Rudolph*, Clark University
      (895-57-173)
  • Friday October 28, 1994, 3:00 p.m.-5:20 p.m.
    Special Session on Geometry and Geodesics, I

    Room 460, Student Union

    • 3:00 p.m.
      The view from geodesics in naturally reductive spaces.
      Christopher T. J. Dodson*, University of Toronto
      Lieven Vanhecke, Katholieke Universiteit Leuven, Belgium
      (895-53-11)
    • 3:30 p.m.
      Singularities and self intersections of curves evolving on surfaces.
      Jeffrey A. Oaks*, University of Indianapolis
      (895-53-133)
    • 4:00 p.m.
      Discussion
    • 4:30 p.m.
      Semi-Riemannian completeness.
      John Kelly Beem*, University of Missouri, Columbia
      (895-53-05)
    • 5:00 p.m.
      Composition operators between Bergman spaces on convex domains in $\Bbb C^n$.
      Joseph A. Cima, University of North Carolina, Chapel Hill
      Peter R. Mercer*, Purdue University, West Lafayette
      (895-47-91)
  • Friday October 28, 1994, 3:00 p.m.-5:25 p.m.
    Session on Groups, Rings, and Fields

    Room 420, Student Union

    • 3:00 p.m.
      Waring's problem in number fields.
      Morley A. Davidson*, University of Michigan, Ann Arbor
      (895-11-45)
    • 3:15 p.m.
      Algorithmic p-descent in characteristic p > 5.
      Antonios Broumas*, University of Texas, Austin
      (895-11-21)
    • 3:30 p.m.
      Rigidity of Tor for complete intersections.
      David Jorgensen*, University of Nebraska, Lincoln
      (895-13-32)
    • 3:45 p.m.
      Torsion in tensor products over one dimensional local domains.
      Kurt Herzinger*, University of Nebraska, Lincoln
      (895-13-33)
    • 4:00 p.m.
      Theory of inertia and stability of matrices.
      Wenchao Huang*, University of Wisconsin, Madison
      (895-15-158)
    • 4:15 p.m.
      Modules over nonsemisimple Artinian Frobenius algebras.
      Joseph Dolinak, II*, University of Wisconsin, Madison
      (895-20-15)
    • 4:30 p.m.
      Problems in block induction theorem.
      Guoqiang Huang*, Northern Illinois University
      (895-20-160)
    • 4:45 p.m.
      Margulis lemma for real projective surfaces.
      Suhyoung Choi*, Kyungpook National University, Korea
      (895-57-166)
    • 5:00 p.m.
      Unitary representations and group actions.
      Ralph Bremigan*, Ball State University
      (895-20-67)
    • 5:15 p.m.
      On the Bers fiber spaces.
      Chaohui Zhang*, State University of New York, Stony Brook
      (895-32-17)
Inquiries:  meet@ams.org


American Mathematical Society