American Mathematical Society

My Account · My Cart · Customer Services · FAQ  

AMS Sectional Meeting Timetable

Current as of Tuesday, April 12, 2005 15:21:45


Program  |  Deadlines  |  Registration/Housing/Etc.  |  Inquiries:  meet@ams.org

2004 Fall Central Section Meeting
Evanston, IL, October 23-24, 2004
Meeting #1001

Associate secretaries:
Susan J Friedlander, AMS susan@math.northwestern.edu
Saturday October 23, 2004
Sunday October 24, 2004

Saturday October 23, 2004
7:00 a.m.-4:00 p.m. Exhibit and Book Sale
7:15 a.m.-4:00 p.m. Meeting Registration
8:00 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Solving Polynomial Systems, I
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Iterated Function Systems and Analysis on Fractals, I
8:30 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Nonlinear Waves, I
8:30 a.m.-10:45 a.m. Special Session on Mathematical Problems in Robotics, I
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Algebraic Representations and Deformations, I
8:30 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Mathematical Techniques in Musical Analysis, I
8:30 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Hopf Algebras at the Crossroads of Algebra, Category Theory, and Topology, I
8:30 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Extremal Combinatorics, I
8:30 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Fluid Dynamics, Diffusion and Reaction, I
8:30 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Computability Theory and Applications, I
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Differential Geometry, I
9:00 a.m.-10:45 a.m. Special Session on Spectral Problems of Differential Operators, I
9:00 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Modern Schubert Calculus, I
9:00 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Representation Theory of Reductive Groups, I
9:00 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Low-Dimensional Topology and Kleinian Groups, I
9:00 a.m.-11:25 a.m. Special Session on Special Functions, Orthogonal Polynomials, and their Applications, I
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Codes and Applications, I
9:00 a.m.-10:55 a.m. Special Session on Nonlinear Partial Differential Equations and Applications, I
9:30 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Stability Issues in Fluid Dynamics, I
9:30 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Applications of Motives, I
9:30 a.m.-11:15 a.m. Special Session on Index Theory, Morse Theory, and the Witten Deformation Method, I
9:30 a.m.-11:00 a.m. Special Presentation, Part I
TA Development using case studies: A workshop for faculty
10:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Algebraic Topology: Interactions with Representation Theory and Algebraic Geometry, I
10:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Geometric Aspects of the Langlands Program, I
11:40 a.m.-12:30 p.m. Invited Address
Yuri Manin
Fractional dimensions in geometry and algebra.
1:00 p.m.-2:00 p.m. Special Presentation, Part II
TA Development using case studies: A workshop for faculty
2:00 p.m.-2:50 p.m. Invited Address
Robert Ghrist
The geometry and topology of reconfiguration.
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Differential Geometry, II
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Stability Issues in Fluid Dynamics, II
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Iterated Function Systems and Analysis on Fractals, II
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Algebraic Topology: Interactions with Representation Theory and Algebraic Geometry, II
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Nonlinear Waves, II
3:00 p.m.-5:45 p.m. Special Session on Mathematical Problems in Robotics, II
3:00 p.m.-6:20 p.m. Special Session on Spectral Problems of Differential Operators, II
3:00 p.m.-4:50 p.m. Special Session on Geometric Aspects of the Langlands Program, II
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Applications of Motives, II
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Algebraic Representations and Deformations, II
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Modern Schubert Calculus, II
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Representation Theory of Reductive Groups, II
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Low-Dimensional Topology and Kleinian Groups, II
3:00 p.m.-5:25 p.m. Special Session on Special Functions, Orthogonal Polynomials, and their Applications, II
3:00 p.m.-5:40 p.m. Special Session on Mathematical Techniques in Musical Analysis, II
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Hopf Algebras at the Crossroads of Algebra, Category Theory, and Topology, II
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Extremal Combinatorics, II
3:00 p.m.-5:45 p.m. Special Session on Index Theory, Morse Theory, and the Witten Deformation Method, II
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Fluid Dynamics, Diffusion and Reaction, II
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Codes and Applications, II
3:00 p.m.-5:55 p.m. Special Session on Nonlinear Partial Differential Equations and Applications, II
3:00 p.m.-5:55 p.m. Special Session on Geometric Partial Differential Equations, I
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Computability Theory and Applications, II
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Solving Polynomial Systems, II
3:00 p.m.-5:10 p.m. Session for Contributed Papers
6:00 p.m.-7:00 p.m. Reception Hosted by the Department of Mathematics
top
Sunday October 24, 2004
7:30 a.m.-12:00 p.m. Meeting Registration
7:30 a.m.-12:00 p.m. Exhibit and Book Sale
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Algebraic Topology: Interactions with Representation Theory and Algebraic Geometry, III
8:00 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Solving Polynomial Systems, III
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Iterated Function Systems and Analysis on Fractals, III
8:30 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Nonlinear Waves, III
8:30 a.m.-10:45 a.m. Special Session on Mathematical Problems in Robotics, III
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Algebraic Representations and Deformations, III
8:30 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Mathematical Techniques in Musical Analysis, III
8:30 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Hopf Algebras at the Crossroads of Algebra, Category Theory, and Topology, III
8:30 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Extremal Combinatorics, III
8:30 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Fluid Dynamics, Diffusion and Reaction, III
8:30 a.m.-10:55 a.m. Special Session on Geometric Partial Differential Equations, II
8:30 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Computability Theory and Applications, III
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Differential Geometry, III
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Spectral Problems of Differential Operators, III
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Geometric Aspects of the Langlands Program, III
9:00 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Modern Schubert Calculus, III
9:00 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Representation Theory of Reductive Groups, III
9:00 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Low-Dimensional Topology and Kleinian Groups, III
9:00 a.m.-11:25 a.m. Special Session on Special Functions, Orthogonal Polynomials, and their Applications, III
9:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Codes and Applications, III
9:00 a.m.-10:55 a.m. Special Session on Nonlinear Partial Differential Equations and Applications, III
9:30 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Stability Issues in Fluid Dynamics, III
9:30 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Applications of Motives, III
9:30 a.m.-11:15 a.m. Special Session on Index Theory, Morse Theory, and the Witten Deformation Method, III
11:40 a.m.-12:30 p.m. Invited Address
Paul Seidel
Khovanov homology and nilpotent slices.
2:00 p.m.-2:50 p.m. Invited Address
Ian Agol
Two generator Kleinian groups.
3:00 p.m.-4:20 p.m. Special Session on Stability Issues in Fluid Dynamics, IV
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Iterated Function Systems and Analysis on Fractals, IV
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Algebraic Topology: Interactions with Representation Theory and Algebraic Geometry, IV
3:00 p.m.-3:50 p.m. Special Session on Nonlinear Waves, IV
3:00 p.m.-5:15 p.m. Special Session on Mathematical Problems in Robotics, IV
3:00 p.m.-6:20 p.m. Special Session on Spectral Problems of Differential Operators, IV
3:00 p.m.-4:50 p.m. Special Session on Geometric Aspects of the Langlands Program, IV
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Algebraic Representations and Deformations, IV
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Modern Schubert Calculus, IV
3:00 p.m.-4:50 p.m. Special Session on Representation Theory of Reductive Groups, IV
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Low-Dimensional Topology and Kleinian Groups, IV
3:00 p.m.-4:25 p.m. Special Session on Special Functions, Orthogonal Polynomials, and their Applications, IV
3:00 p.m.-5:40 p.m. Special Session on Mathematical Techniques in Musical Analysis, IV
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Hopf Algebras at the Crossroads of Algebra, Category Theory, and Topology, IV
3:00 p.m.-3:50 p.m. Special Session on Extremal Combinatorics, IV
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Fluid Dynamics, Diffusion and Reaction, IV
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Codes and Applications, IV
3:00 p.m.-4:55 p.m. Special Session on Nonlinear Partial Differential Equations and Applications, IV
3:00 p.m.-5:25 p.m. Special Session on Geometric Partial Differential Equations, III
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Computability Theory and Applications, IV
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Solving Polynomial Systems, IV
top
Inquiries:  meet@ams.org


Comments: Email Webmaster

© Copyright , American Mathematical Society
Contact Us · Sitemap · Privacy Statement

Connect with us Facebook Twitter Google+ LinkedIn Instagram RSS feeds Blogs YouTube Podcasts Wikipedia