American Mathematical Society

My Account · My Cart · Customer Services · FAQ  

AMS Sectional Meeting Timetable

Current as of Sunday, November 8, 2009 00:36:26


Program  |  Deadlines  |  Registration/Housing/Etc.  |  Inquiries:  meet@ams.org

2009 Fall Southeastern Meeting
Boca Raton, FL, October 30 - November 1, 2009 (Friday - Sunday)
Meeting #1053

Associate secretaries:
Matthew Miller, AMS miller@math.sc.edu
Friday October 30, 2009
Saturday October 31, 2009
Sunday November 1, 2009

Friday October 30, 2009
12:00 p.m.-4:30 p.m. Meeting Registration
12:00 p.m.-4:30 p.m. Book Sale and Exhibit
1:30 p.m.-2:20 p.m. Invited Address
Spyridon Alexakis
Global conformal invariants: A conjecture of Deser and Schwimmer.
2:30 p.m.-4:50 p.m. Special Session on Arithmetic Geometry, I
2:30 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Constructive Mathematics, I
2:30 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Geometry and Topology, I
2:30 p.m.-4:50 p.m. Special Session on Concentration, Functional Inequalities, and Isoperimetry, I
2:30 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Enumerative Combinatorics, I
2:30 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Dynamical Systems, I
2:30 p.m.-4:50 p.m. Special Session on Recent Advances in Probability and Statistics, I
2:30 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Invariants of Knots and Links, I
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Graph Theory, I
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on General Relativity and Related Partial Differential Equations, I
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Commutative Ring Theory, a Tribute to the Memory of James Brewer, I
3:20 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Harmonic Analysis, I
3:30 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Homological Aspects of Module Theory, I
5:35 p.m.-6:25 p.m. Invited Address
Eduardo D. Sontag
Systems Biology as a source of interesting problems in mathematics.
top
Saturday October 31, 2009
7:30 a.m.-4:00 p.m. Meeting Registration
7:30 a.m.-4:00 p.m. Book Sale and Exhibit
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Applied Partial Differential Equations
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Graded Resolutions, I
8:00 a.m.-10:20 a.m. Special Session on Inverse Problems and Signal Processing, I
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Partial Differential Equations from Fluid Mechanics, I
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Arithmetic Geometry, II
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Lattices, Coxeter Groups, and Buildings, I
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Constructive Mathematics, II
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Commutative Ring Theory, a Tribute to the Memory of James Brewer, II
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Enumerative Combinatorics, II
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Dynamical Systems, II
8:00 a.m.-10:40 a.m. Special Session on Homological Aspects of Module Theory, II
8:00 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Recent Advances in Probability and Statistics, II
8:00 a.m.-10:40 a.m. Special Session on Invariants of Knots and Links, II
8:25 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Concentration, Functional Inequalities, and Isoperimetry, II
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Graph Theory, II
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Hypercomplex Analysis, I
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Mathematical Models in Biology, I
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Geometry and Topology, II
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Harmonic Analysis, II
9:00 a.m.-10:40 a.m. Special Session on Modular Forms and Automorphic Forms, I
9:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on General Relativity and Related Partial Differential Equations, II
11:05 a.m.-11:55 a.m. Invited Address
Dino J. Lorenzini
The index of an algebraic variety.
1:30 p.m.-2:20 p.m. Invited Address
Kai-Uwe Bux
Arithmetic groups in positive characteristic.
2:30 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Graded Resolutions, II
2:30 p.m.-4:50 p.m. Special Session on Inverse Problems and Signal Processing, II
2:30 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Partial Differential Equations from Fluid Mechanics, II
2:30 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Arithmetic Geometry, III
2:30 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Mathematical Models in Biology, II
2:30 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Constructive Mathematics, III
2:30 p.m.-4:10 p.m. Special Session on Modular Forms and Automorphic Forms, II
2:30 p.m.-4:50 p.m. Special Session on Concentration, Functional Inequalities, and Isoperimetry, III
2:30 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Commutative Ring Theory, a Tribute to the Memory of James Brewer, III
2:30 p.m.-4:50 p.m. Special Session on Enumerative Combinatorics, III
2:30 p.m.-4:20 p.m. Special Session on Dynamical Systems, III
2:30 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Homological Aspects of Module Theory, III
2:30 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Recent Advances in Probability and Statistics, III
2:30 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Invariants of Knots and Links, III
2:30 p.m.-5:10 p.m. Session for Contributed Papers
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Graph Theory, III
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Hypercomplex Analysis, II
3:00 p.m.-4:50 p.m. Special Session on General Relativity and Related Partial Differential Equations, III
3:00 p.m.-5:50 p.m. Special Session on Lattices, Coxeter Groups, and Buildings, II
3:00 p.m.-5:20 p.m. Special Session on Geometry and Topology, III
3:15 p.m.-5:05 p.m. Special Session on Harmonic Analysis, III
top
Sunday November 1, 2009
8:00 a.m.-11:50 a.m. Special Session on Graded Resolutions, III
8:00 a.m.-10:20 a.m. Special Session on Inverse Problems and Signal Processing, III
8:00 a.m.-11:50 a.m. Special Session on Partial Differential Equations from Fluid Mechanics, III
8:00 a.m.-11:20 a.m. Special Session on General Relativity and Related Partial Differential Equations, IV
8:00 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Commutative Ring Theory, a Tribute to the Memory of James Brewer, IV
8:00 a.m.-11:50 a.m. Special Session on Homological Aspects of Module Theory, IV
8:00 a.m.-11:50 a.m. Special Session on Recent Advances in Probability and Statistics, IV
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Graph Theory, IV
8:30 a.m.-11:20 a.m. Special Session on Hypercomplex Analysis, III
8:30 a.m.-10:20 a.m. Special Session on Arithmetic Geometry, IV
8:30 a.m.-11:50 a.m. Special Session on Lattices, Coxeter Groups, and Buildings, III
8:30 a.m.-12:00 p.m. Special Session on Concentration, Functional Inequalities, and Isoperimetry, IV
8:30 a.m.-11:50 a.m. Special Session on Enumerative Combinatorics, IV
8:30 a.m.-10:50 a.m. Special Session on Harmonic Analysis, IV
9:00 a.m.-11:40 a.m. Special Session on Modular Forms and Automorphic Forms, III
9:00 a.m.-10:20 a.m. Special Session on Invariants of Knots and Links, IV
9:30 a.m.-11:50 a.m. Special Session on Constructive Mathematics, IV
top

Inquiries:  meet@ams.org

Comments: Email Webmaster

© Copyright , American Mathematical Society
Contact Us · Sitemap · Privacy Statement

Connect with us Facebook Twitter Google+ LinkedIn Instagram RSS feeds Blogs YouTube Podcasts Wikipedia