AMS Sectional Meeting Program by Day
Current as of Saturday, October 9, 2010 00:31:51
Inquiries: meet@ams.org
2010 Fall Eastern Sectional Meeting
Syracuse, NY, October 2-3, 2010 (Saturday - Sunday)
Meeting #1062
Associate secretaries: Steven H Weintraub, AMS steve.weintraub@lehigh.edu
Saturday October 2, 2010
-
Saturday October 2, 2010, 7:30 a.m.-4:00 p.m.
Book Sale and Exhibit
Reading Room, Carnegie Library -
Saturday October 2, 2010, 7:30 a.m.-4:00 p.m.
Meeting Registration
Reading Room, Carnegie Library -
Saturday October 2, 2010, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Topology and Combinatorics, I
Room 219, Carnegie Library
Organizers:
Laura Anderson, SUNY Binghamton
Patricia Hersh, North Carolina State University plhersh@ncsu.edu
-
8:00 a.m.
Characteristic Classes of Matroid Bundles and Applications.
James F. Davis*, Indiana University
Laura Anderson, Binghamton University
(1062-05-261) -
9:00 a.m.
Topological representation of matroids from diagrams of spaces.
Alex Engstrom*, UC Berkeley
(1062-57-224) -
10:00 a.m.
Complex Matroids.
Emanuele Delucchi*, Universität Bremen
Laura Anderson, Binghamton University SUNY
(1062-05-203)
-
8:00 a.m.
-
Saturday October 2, 2010, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Geometric Analysis and Flows, I
Room 311, Carnegie Library
Organizers:
William P. Minicozzi II, Johns Hopkins University
Xiaodong Cao, Cornell University
Junfang Li, University of Alabama at Birmingham jli@math.uab.edu
-
8:00 a.m.
Bounds on the Heat Kernel under the Ricci Flow.
Mihai Bailesteanu*, Cornell University
(1062-53-149) -
8:30 a.m.
Positive and Negative Existence Results for Mean Curvature Flow Self Shrinkers.
Stephen James Kleene*, Massachusetts Institute of Technology
(1062-35-276) -
9:00 a.m.
Complex Monge-Ampere type of equations and totally real submanifolds.
Bo Guan, The Ohio State University
Qun Li*, Wright State University
(1062-35-148) -
9:30 a.m.
On rotationally symmetric Kahler-Ricci solitons.
Chi Li*, Princeton University
(1062-53-178) -
10:00 a.m.
Modified Mean Curvature Flow of Star-shaped Hypersurfaces in Hyperbolic Space.
Longzhi Lin*, Johns Hopkins University
Ling Xiao, Johns Hopkins University
(1062-53-156) -
10:30 a.m.
Closed Surfaces of Prescribed Mean Curvature in Hyperbolic Three-manifolds.
Zheng Huang*, City University of New York, Staten Island
Biao Wang, Central Connecticut State University
(1062-53-166)
-
8:00 a.m.
-
Saturday October 2, 2010, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Analytic Combinatorics, I
Room 205, Hall of Languages
Organizers:
Miklos Bona, University of Florida
Alex Iosevich, University of Rochester iosevich@gmail.com
-
8:00 a.m.
A polynomial identity for the Hilbert series of the space of diagonal harmonics.
Jim Haglund*, University of Pennsylvania
(1062-05-79) -
8:30 a.m.
Automating multivariate asymptotics - recent progress.
Robin Pemantle*, University of Pennsylvania
(1062-05-139) -
9:00 a.m.
Automatic Asymptotics in the Bivariate Rational Case.
Timothy DeVries*, University of Pennsylvania
Robin Pemantle, University of Pennsylvania
Joris van der Hoeven, Université Paris-Sud
(1062-05-186) -
9:30 a.m.
The maximum Stirling number(s) of the second kind.
Rod Canfield*, Dept. of Computer Science, Univ. of Georgia
Carl Pomerance, Dartmouth College
(1062-05-11) -
10:00 a.m.
Some combinatorial results on gene trees.
Eva Czabarka*, University of South Carolina
(1062-05-15) -
10:30 a.m.
Permutations and $\beta$-shifts.
Sergi Elizalde*, Dartmouth College
(1062-05-101)
-
8:00 a.m.
-
Saturday October 2, 2010, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Nonlinear Analysis and Geometry, I
Room 114, Carnegie Library
Organizers:
Tadeusz Iwaniec, Syracuse University
Leonid V. Kovalev, Syracuse University lvkovale@syr.edu
Jani Onninen, Syracuse University
-
8:00 a.m.
Sharp Bonnesen inequality for John domains in $\mathbb{R}^n$.
Kai Rajala*, University of Jyvaskyla
Xiao Zhong, University of Jyvaskyla
(1062-30-108) -
8:30 a.m.
Quasisymmetric uniformization of Ahlfors regular surfaces.
Sergiy Merenkov*, University of Illinois at Urbana-Champaign
Kevin Wildrick, University of Jyvaskyla, Finland
(1062-30-14) -
9:00 a.m.
Backward iteration in the unit ball.
Olena Ostapyuk*, Kansas State University
(1062-30-122) -
9:30 a.m.
Metric inversions of bilipschitz homogeneous Jordan curves.
David M Freeman*, University of Cincinnati - Raymond Walters College
(1062-30-133) -
10:00 a.m.
Scaling laws of prestrained elastic films and non-smooth isometric embeddings of Riemannian metrics.
Marta Lewicka*, Rutgers University
(1062-35-206) -
10:30 a.m.
Quasisymmetric Parametrization of Decomposition Spaces.
Pekka Pankka, University of Helsinki, Finland
Jang-Mei Wu*, University of Illinois, Urbana
(1062-30-85)
-
8:00 a.m.
-
Saturday October 2, 2010, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Difference Equations and Applications, I
Room 102, Hall of Languages
Organizers:
Michael Radin, Rochester Institute of Technology michael.radin@rit.edu
-
8:00 a.m.
A Lyness equation for trees.
Sam Northshield*, SUNY-Plattsburgh
(1062-05-113) -
8:30 a.m.
Convergence of Periodically-Forced Rank-Type Equations.
Tyrus Berry*, George Mason University
Timothy Sauer, George Mason University
(1062-39-09) -
9:00 a.m.
Local Stability and the m-M theorem.
Gabriel Lugo, University of Rhode Island
Frank J. Palladino*, University of Rhode Island
(1062-39-10) -
9:30 a.m.
Reducing orders of difference equations: What, how and why.
Hassan Sedaghat*, Virginia Commonwealth University
(1062-39-53) -
10:00 a.m.
Infinitely Nested Radicals as Particular Solutions to a General First-Order Difference Equation.
Chris D Lynd*, University of Rhode Island
(1062-39-67) -
10:30 a.m.
Global Behavior of Solutions of a Periodically Forced Sigmoid Beverton-Holt Model.
April Harry, Xavier University of Louisiana
Candace M. Kent*, Virginia Commonwealth University
Vlajko L. Kocic, Xavier University of Lousiana
(1062-39-18)
-
8:00 a.m.
-
Saturday October 2, 2010, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Mathematical Image Processing, I
Room 107, Hall of Languages
Organizers:
Lixin Shen, Syracuse University lshen03@syr.edu
Yuesheng Xu, Syracuse University
-
8:00 a.m.
Application of bias-noise curve for selecting hyperparameter for the total variation norm in the maximum a posteriori expectation maximization reconstruction in SPECT myocardial perfusion imaging.
Zhaoxia Yang*, Department of Scientific Computing and Computer Applications, Sun Yat-sen University, Guangzhou, China
Andrzej Krol, Department of Radiology, SUNY Upstate Medical University, Syracuse
Yuesheng Xu, Syracuse University
David H. Feiglin, Department of Radiology, SUNY Upstate Medical University, Syracuse
(1062-49-257) -
8:30 a.m.
Regularization Methods for Digital Breast Tomosynthesis Reconstruction.
Yao Lu*, University of Michigan
(1062-49-188) -
9:00 a.m.
Signal recovery from the zero-crossings of the short-time Fourier transform.
Bernhard G. Bodmann*, University of Houston
Christopher L Liner, Department of Earth and Atmospheric Sciences, University of Houston
(1062-42-218) -
9:30 a.m.
A Variational Optical Flow Approach to Computing Oceanic Flows.
Aaron B Luttman*, Clarkson University
(1062-65-180) -
10:00 a.m.
3D-rigid motion invariant texture discrimination.
Robert Azencott, University of Houston
Saurabh Jain, University of Houston
Manos Papadakis*, University of Houston
(1062-42-213) -
10:30 a.m.
Analyses the Statistical Characteristic and Data Compression of Remote Sensing Images.
Jianshu Luo*, National University Of Defense Technology,Changsha,China
Lei Sun, National University Of Defense Technology,Changsha,China
(1062-41-109)
-
8:00 a.m.
-
Saturday October 2, 2010, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Representations of Algebras, I
Room 306, Carnegie Library
Organizers:
Ed Green, Virginia Polytechnic Institute
Mark Kleiner, Syracuse University
Dan Zacharia, Syracuse University zacharia@syr.edu
Andrei Zelevinsky, Northeastern University
-
8:00 a.m.
Inverse problems for deformations of Galois representations.
Frauke M Bleher*, University of Iowa
Ted Chinburg, University of Pennsylvania
Bart De Smit, Universiteit Leiden
(1062-16-121) -
8:30 a.m.
On the cluster category of a marked surface without punctures.
Thomas Brustle*, Bishop's University and Universite de Sherbrooke
(1062-16-246) -
9:00 a.m.
Discussion -
9:30 a.m.
Finite Generation of Ext-Algebras for Monomial Algebras.
Randall E Cone*, Virginia Military Institute
(1062-18-258) -
10:00 a.m.
Representations of Algebras and the Graph Isomorphism Problem.
Harm Derksen*, University of Michigan
(1062-16-242) -
10:30 a.m.
Discussion
-
8:00 a.m.
-
Saturday October 2, 2010, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Analysis, Probability and Mathematical Physics on Fractals, I
Room 300, Carnegie Library
Organizers:
Luke Rogers, University of Connecticut rogers@math.uconn.edu
Robert Strichartz, Cornell University
Alexander Teplyaev, University of Connecticut
-
8:00 a.m.
Counting spanning trees on fractal graphs.
Jason Allen Anema*, Cornell University
(1062-00-268) -
8:30 a.m.
Wave equations on graphs and fractals.
Yin Tat Lee*, Chinese University of Hong Kong
(1062-35-145) -
9:00 a.m.
One-dimensional wave equations defined by fractal Laplacians.
John Fun-Choi Chan, Georgia Southern University
Sze-Man Ngai*, Georgia Southern University
Alexander Teplyaev, University of Connecticut
(1062-28-154) -
9:30 a.m.
p-Adic Fractal Strings and Their Complex Dimensions, via Geometric Zeta Functions and Tube Formulas.
Michel L Lapidus*, University of Calfornia, Riverside
Hung Lu, Hawai'i Pacific University
(1062-58-193) -
10:00 a.m.
Partition zeta functions, multifractal spectra, and tapestries of complex dimensions.
John A. Rock*, California State University, Stanislaus
Michel L. Lapidus, University of California, Riverside
Kate E. Ellis, California State University, Stanislaus
Michael C. Mackenzie, University of Connecticut
(1062-28-24) -
10:30 a.m.
Families of periodic orbits of the Koch snowflake billiard $\Omega(KS)$.
Michel L Lapidus, University of California, Riverside
Robert G Niemeyer*, University of California, Riverside
(1062-37-190)
-
8:00 a.m.
-
Saturday October 2, 2010, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Harmonic Analysis, I
Room 114, Hall of Languages
Organizers:
Dmitriy Bilyk, University of South Carolina
Svitlana Mayboroda, Purdue University svitlana@math.purdue.edu
-
8:30 a.m.
Discussion -
9:00 a.m.
Bergman-type Singular Integral Operators and the characterization of Carleson measures for Besov--Sobolev spaces on the complex ball.
Alexander Volberg, Michigan State University
Brett D. Wick*, Georgia Institute of Technology
(1062-42-96) -
9:30 a.m.
Monge--Ampère equation and Burkholder function.
Alexander L Volberg*, Michigan State University
(1062-49-94) -
10:00 a.m.
Recovering Singular Integrals from Haar Shifts.
Armen Vagharshakyan*, Brown University
(1062-26-174) -
10:30 a.m.
Some remarks on the $n$ - linear Hilbert transform, for $n\geq 2$.
Camil Muscalu*, Cornell University
(1062-42-64)
-
8:30 a.m.
-
Saturday October 2, 2010, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Lie Algebras and Representation Theory, I
Room 316, Carnegie Library
Organizers:
David Hemmer, State University of New York at Buffalo dhemmer@math.buffalo.edu
Emilie Wiesner, Ithaca College
-
8:30 a.m.
Perfect Crystals for $U_q(G_2^{(1)})$.
Kailash C Misra*, North Carolina State University
(1062-17-82) -
9:00 a.m.
Highest weight modules and crystal bases for quantum queer superalgebras.
Dimitar Grantcharov*, University of Texas, Arlington
Ji Hye Jung, Seoul National University
Seok-Jin Kang, Seoul National University
Masaki Kashiwara, Kyoto University
Myungho Kim, Seoul National University
(1062-17-205) -
9:30 a.m.
Irreducible representations of finite simple Lie pseudoalgebras.
Bojko Bakalov*, North Carolina State University
Alessandro D'Andrea, University of Rome "La Sapienza"
Victor G. Kac, MIT
(1062-17-214) -
10:00 a.m.
Automorphisms of some combinatorially defined Lie algebras over GF(2).
Young Jo Kwak*, Aurora, CO
(1062-17-98) -
10:30 a.m.
Modules for the Virasoro algebra that are locally finite over certain subalgebras.
Matthew Ondrus*, Weber State University
(1062-17-168)
-
8:30 a.m.
-
Saturday October 2, 2010, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Graphs Embedded in Surfaces, and Their Symmetries, I
Room 208, Carnegie Library
Organizers:
Jack E. Graver, Syracuse University
Mark E. Watkins, Syracuse University mewatkin@syr.edu
-
8:30 a.m.
Cellular automorphisms of the torus and Klein bottle.
Lowell Abrams, The George Washington University
Daniel Slilaty*, Wright State University
(1062-05-255) -
9:00 a.m.
The distinguishing chromatic number of a map.
Thomas W. Tucker*, Colgate University
(1062-05-142) -
9:30 a.m.
Rotary polygons in configurations.
Marko Boben*, University of Ljubljana, FRI
Stefko Miklavic, University of Primorska, FAMNIT
Primoz Potocnik, University of Ljubljana, FMF
(1062-05-198) -
10:00 a.m.
Symmetry type graphs.
Tomaž Pisanski*, University of Ljubljana, FMF
(1062-05-181) -
10:30 a.m.
Uniform maps on surfaces of non-negative Euler characteristic.
Asia Ivic Weiss*, York University
Daniel Pellicer, UNAM Morelia
(1062-05-55)
-
8:30 a.m.
-
Saturday October 2, 2010, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Quasiconformal Mappings, Riemann Surfaces, and Teichmüller Spaces (in honor of Clifford J. Earle), I
Room 207, Hall of Languages
Organizers:
Yunping Jiang, Queens College and The Graduate Center, City University of New York
Sudeb Mitra, Queens College, City University of New York sudeb.mitra@qc.cuny.edu
-
8:30 a.m.
Extremal Properties for Teichmüller and Mori Annuli.
Frederick Gardiner*, Brooklyn College, CUNY and The Graduate Center of CUNY
Zhe Wang, Graduate School and University Center of CUNY
(1062-32-36) -
9:00 a.m.
Plumbing.
Albert Marden*, University of Minnesota
(1062-30-28) -
9:30 a.m.
Generalized Riley Slices.
Linda Keen*, Lehman College and Graduate Center, CUNY
(1062-30-35) -
10:00 a.m.
The Non-Euclidean Euclidean Algorithm.
Jane Gilman*, Rutgers University
(1062-20-49) -
10:30 a.m.
Symmetry and moduli spaces for low genus algebraic curves.
William Harvey*, King's College London
Arthur Lloyd-Philipps, London, England
(1062-32-71)
-
8:30 a.m.
-
Saturday October 2, 2010, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Several Complex Variables, I
Room 105, Hall of Languages
Organizers:
Dan F. Coman, Syracuse University dcoman@syr.edu
Evgeny A. Poletsky, Syracuse University
-
9:00 a.m.
Random Matrices and Potential Theory.
Thomas Bloom*, University of Toronto
(1062-32-45) -
9:30 a.m.
Pluripotential Energy.
Thomas Bloom, University of Toronto
Norman Levenberg*, Indiana University
(1062-32-50) -
10:00 a.m.
Robin functions on toric manifolds.
Maritza M. Branker, Niagara University
Malgorzata S. Stawiska*, University of Kansas
(1062-32-30) -
10:30 a.m.
Function Algebras Invariant under Group Actions.
Alexander J. Izzo*, Bowling Green State University
(1062-32-110)
-
9:00 a.m.
-
Saturday October 2, 2010, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Commutative Algebra and Algebraic Geometry, I
Room 313, Carnegie Library
Organizers:
Anthony Geramita, Queen's University
Graham Leuschke, Syracuse University gjleusch@math.syr.edu
Claudia Miller, Syracuse University
Michael Stillman, Cornell University
-
9:00 a.m.
Cones of Hilbert Functions.
Gregory G Smith*, Queen's University
Mats Boij, Royal Institute of Technology (KTH)
(1062-13-95) -
9:30 a.m.
The Weak Lefschetz Property for powers of linear forms.
Juan Migliore*, University of Notre Dame
Rosa M. Miro-Roig, University of Barcelona
Uwe Nagel, University of Kentucky
(1062-13-90) -
10:00 a.m.
Gotzmann squarefree monomial ideals.
Andrew H Hoefel*, Dalhousie University
Jeff Mermin, Oklahoma State University
(1062-13-217) -
10:30 a.m.
Purity results in algebraic geometry in positive characteristic.
Adrian Vasiu*, Binghamton University
(1062-14-19)
-
9:00 a.m.
-
Saturday October 2, 2010, 9:15 a.m.-10:55 a.m.
Session for Contributed Papers, I
Room 202, Hall of Languages
-
9:15 a.m.
The Grand Scheme for Supporting Learning in Mathematics Rich Disciplines.
Anne L Porter*, University of Wollongong, NSW, Australia
(1062-97-22) -
9:30 a.m.
A Novel Method for Trend Forecast and Curve-fitting Data.
Jian Zhang*, Dr. J. Consulting
(1062-65-38) -
9:45 a.m.
The Counting Functions for an Atomic Measure.
Kate E Ellis*, California State University, Stanislaus
(1062-28-183) -
10:00 a.m.
Minimal Dynamical Systems on Cantor Spaces.
Evan Kwiatkowski*, Binghamton, NY
Mengyang Cha, Rutgers University
Juan Carlos Ortega, James Madison University
Janeth Moran, California State University at Channel Islands
(1062-37-275) -
10:15 a.m.
A fiber structure on the Teichmuller space of a bordered Riemann surface.
David Radnell, American University of Sharjah
Eric Schippers*, University of Manitoba
(1062-30-23) -
10:30 a.m.
How to introduce contact transformations for discrete equations.
Zora Thomova*, SUNY IT
(1062-34-231) -
10:45 a.m.
The Topological Fundamental Group and Free Topological Groups.
Jeremy T Brazas*, University of New Hampshire
(1062-55-284)
-
9:15 a.m.
-
Saturday October 2, 2010, 11:10 a.m.-12:00 p.m.
Invited Address
Cluster algebras via quivers with potentials.
Stolkin Auditorium, Physics Building
Andrei Zelevinsky*, Northeastern University
(1062-16-04) -
Saturday October 2, 2010, 2:00 p.m.-2:50 p.m.
Invited Address
Hamilton cycles in random graphs.
Stolkin Auditorium, Physics Building
Alan Frieze*, Carnegie-Mellon University
(1062-05-01) -
Saturday October 2, 2010, 3:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Harmonic Analysis, II
Room 114, Hall of Languages
Organizers:
Dmitriy Bilyk, University of South Carolina
Svitlana Mayboroda, Purdue University svitlana@math.purdue.edu
-
3:00 p.m.
Harmonic measure and uniform rectifiability.
Steven C. Hofmann*, University of Missouri
(1062-42-51) -
3:30 p.m.
The Dirichlet problem with $BMO$ boundary data and almost-real coefficients.
Ariel E. Barton*, Purdue University
(1062-35-125) -
4:00 p.m.
p Harmonic Measure in Space.
John L Lewis*, University of Kentucky
(1062-35-111) -
4:30 p.m.
The mixed problem for the Laplacian in bounded Lipschitz domains.
Katharine A Ott*, University of Kentucky
Justin L Taylor, University of Kentucky
Russell M Brown, University of Kentucky
(1062-35-83) -
5:00 p.m.
A linear elliptic operator without coercive Neumann problems in a convex domain.
Gregory C Verchota*, Syracuse University, Syracuse NY
(1062-35-207)
-
3:00 p.m.
-
Saturday October 2, 2010, 3:00 p.m.-5:45 p.m.
Special Session on Topology and Combinatorics, II
Room 219, Carnegie Library
Organizers:
Laura Anderson, SUNY Binghamton
Patricia Hersh, North Carolina State University plhersh@ncsu.edu
-
3:00 p.m.
Chordal clutters and k-decomposability.
Russ Woodroofe*, Washington University in St. Louis
(1062-05-201) -
4:00 p.m.
The boolean complex of a Coxeter system.
Kari Ragnarsson*, DePaul University
Bridget Eileen Tenner, DePaul University
(1062-05-118) -
5:00 p.m.
Topology and Combinatorics of linear quotients of spheres.
Edward Swartz*, Cornell University
(1062-05-197)
-
3:00 p.m.
-
Saturday October 2, 2010, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Geometric Analysis and Flows, II
Room 311, Carnegie Library
Organizers:
William P. Minicozzi II, Johns Hopkins University
Xiaodong Cao, Cornell University
Junfang Li, University of Alabama at Birmingham jli@math.uab.edu
-
3:00 p.m.
Complete manifolds with positive spectrum.
Ovidiu Munteanu*, Columbia University, New York
(1062-53-26) -
3:30 p.m.
Lower Ricci Curvature, Convexity and Applications.
Aaron Charles Naber*, MIT
Tobias Colding, MIT
(1062-53-239) -
4:00 p.m.
Parabolic equations and the Ricci flow on manifolds with boundary.
Artem Pulemotov*, The University of Chicago
(1062-35-155) -
4:30 p.m.
Ricci flow on surfaces.
Natasa Sesum*, Rutgers University
Rafe Mazzeo, Stanford University
James Isenberg, University of Oregon
(1062-35-283) -
5:00 p.m.
Geometric flows on complex manifolds.
Jeffrey Streets*, Princeton University
(1062-58-104) -
5:30 p.m.
On m-Quasi Einstein Metrics.
Chenxu He*, Lehigh University
Peter Petersen, University of California at Los Angeles
William Wylie, University of Pennsylvania
(1062-58-160)
-
3:00 p.m.
-
Saturday October 2, 2010, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Analytic Combinatorics, II
Room 205, Hall of Languages
Organizers:
Miklos Bona, University of Florida
Alex Iosevich, University of Rochester iosevich@gmail.com
-
3:00 p.m.
Good For More Than Just Honey.
Aaron Robertson*, Colgate University
Francis Frey, Colgate University
Colin Twomey, Princeton University
(1062-05-281) -
3:30 p.m.
On sets with low extremal and $L^2$ discrepancies.
Dmitriy Bilyk*, University of South Carolina
(1062-52-187) -
4:00 p.m.
On random integral currents, and counting lattice surfaces.
Maxim Zyskin*, University of Texas, Brownsville
(1062-46-264) -
4:30 p.m.
Unimodality (and otherwise) of some graph theoretic sequences.
David J Galvin*, University of Notre Dame
(1062-05-185) -
5:00 p.m.
Tight Markov chains and random compositions.
Boris G. Pittel*, Ohio State University
(1062-05-107) -
5:30 p.m.
Revisiting Quick Sort with Repeated Keys.
Micha Hofri*, Department of Computer Science, WPI, Worcester MA
(1062-68-196)
-
3:00 p.m.
-
Saturday October 2, 2010, 3:00 p.m.-5:45 p.m.
Special Session on Advances in Theory and Applications of Evolution Equations, I
Room 202, Hall of Languages
Organizers:
Tokia Diagana, Howard University
Gaston N’ Guerekata, Morgan State University
Alexander Pankov, Morgan State University
Xuming Xie, Morgan State University
Guoping Zhang, Morgan State University hyzgp73@yahoo.com
-
3:00 p.m.
Existence Results for Some Abstract Second-Order Differential Equations.
Toka Diagana*, Howard University
(1062-34-117) -
4:00 p.m.
Solitary waves in Fermi-Pasta-Ulam lattices with saturable nonlinearities.
Alexander Pankov*, Morgan State University
(1062-39-46) -
5:00 p.m.
Standing waves of the discrete nonlinear Schrödinger equation with sign changing nonlinearity.
Guoping Zhang*, Morgan State University
(1062-35-115)
-
3:00 p.m.
-
Saturday October 2, 2010, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Lie Algebras and Representation Theory, II
Room 316, Carnegie Library
Organizers:
David Hemmer, State University of New York at Buffalo dhemmer@math.buffalo.edu
Emilie Wiesner, Ithaca College
-
3:00 p.m.
Decomposition of a rank 2 hyperbolic Kac-Moody Lie algebra with respect to the Nicolai-Olive principal $so(1,2)$ subalgebra.
Alex J Feingold*, State University of New York, Binghamton
Elizabeth G Jurisich, College of Charleston, Charleston, SC
(1062-17-233) -
3:30 p.m.
The Kronecker Product of Representations of the Symmetric Group.
Emmanuel Briand, University of Sevilla
Rosa C Orellana*, Dartmouth College
Mercedes Rosas, University of Sevilla
(1062-05-229) -
4:00 p.m.
On Graded Characters and Graded Decomposition Numbers Over Hecke Algebras and Symmetric Groups.
David A Nash*, Le Moyne College
Alexander S Kleshchev, University of Oregon
(1062-20-126) -
4:30 p.m.
Representation theory of centralizer algebras, and degenerate affine Hecke algebras.
Harald Ellers*, Allegheny College
John Murray, National University of Ireland, Maynooth
(1062-20-221) -
5:00 p.m.
Combinatorics arising from the Navarro-Willems conjecture.
Rishi Nath*, City University of New York - York College
(1062-20-153) -
5:30 p.m.
Irreducible representations of almost commutative algebras in positive characteristic.
Akaki Tikaradze*, University of Toledo
(1062-16-52)
-
3:00 p.m.
-
Saturday October 2, 2010, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Nonlinear Analysis and Geometry, II
Room 114, Carnegie Library
Organizers:
Tadeusz Iwaniec, Syracuse University
Leonid V. Kovalev, Syracuse University lvkovale@syr.edu
Jani Onninen, Syracuse University
-
3:00 p.m.
Two conjectures of Astala on distortion under planar quasiconformal mappings and related removability problems.
Michael T. Lacey, Georgia Institute of Technology
Istvan Prause, University of Helsinki
Eric T. Sawyer, McMaster University
Xavier Tolsa, Universitat Autonoma de Barcelona
Ignacio Uriarte-Tuero*, Michigan State University
(1062-30-128) -
3:30 p.m.
Approximation of Sobolev mappings into metric spaces.
Piotr Hajlasz*, University of Pittsburgh
(1062-46-57) -
4:00 p.m.
A note on regularity and rigidity of codimension 1 Sobolev isometric immersions.
Zhuomin Liu*, University of Pittsburgh
Mohammad Reza Pakzad, University of Pittsburgh
(1062-51-93) -
4:30 p.m.
Brownian motion and distributions of harmonic measure in planar domains.
Marie A Snipes*, Kenyon College
(1062-30-259) -
5:00 p.m.
Geometric characterizations of infinity-Poincare inequality.
Nageswari Shanmugalingam*, University of Cincinnati
Estibalitz Durand, Universidad Complutense de Madrid
Jesus Jaramillo, Universidad Complutense de Madrid
(1062-31-27) -
5:30 p.m.
Geometric and analytic quasiconformality in metric measure spaces.
Marshall Williams*, University of Illinois at Chicago
(1062-30-279)
-
3:00 p.m.
-
Saturday October 2, 2010, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Difference Equations and Applications, II
Room 102, Hall of Languages
Organizers:
Michael Radin, Rochester Institute of Technology michael.radin@rit.edu
-
3:00 p.m.
On the dynamics of a nonlinear system of difference equations.
N. Josephy, Bentley University
M. Predescu*, Bentley University
S. Woolford, Bentley University
(1062-39-58) -
3:30 p.m.
A system of Four Difference Equations for Exploring the Dynamics of Dengue Spread, and its Control (Work in Progress).
Tamara Awerbuch*, Harvard School of Public Health
(1062-39-273) -
4:00 p.m.
Patterns of Boundedness of a Rational System in the Plane.
Elias Camouzis, American College of Greece
Emmanouil Drymonis*, University of Rhode Island
Gerasimos Ladas, University of Rhode Island
Wirot Tikjha, University of Rhode Island
(1062-39-173) -
4:30 p.m.
Unboundedness of Systems of Two Rational Difference Equations.
Gabriel Lugo*, University of Rhode Island
(1062-39-228) -
5:00 p.m.
Discrete Diffusion in Systems of 1st Order Difference Equations.
Bernard P Brooks*, Rochester Institute of Technology
(1062-37-33) -
5:30 p.m.
Turing Instabilities in Systems of 1st Order Difference Equations.
Alex J. Bryce*, Rochester Institute of Technology
(1062-39-41)
-
3:00 p.m.
-
Saturday October 2, 2010, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Several Complex Variables, II
Room 105, Hall of Languages
Organizers:
Dan F. Coman, Syracuse University dcoman@syr.edu
Evgeny A. Poletsky, Syracuse University
-
3:00 p.m.
Bochner-Hartogs dichotomy for complete Kahler manifolds.
Mohan Ramachandran*, University at Buffalo
(1062-32-216) -
3:30 p.m.
On pseudoconvex neighborhoods in a Banach space.
Imre Patyi*, Georgia State University
(1062-32-100) -
4:00 p.m.
On Hilbert Number and Hilbert Exponent for Holomorphic Mappings.
Chia-chi Tung*, Minnesota State University, Mankato
(1062-32-43) -
4:30 p.m.
Weighted Capacities in Pluripotential Theory.
Muhammed A Alan*, Johns Hopkins University
(1062-32-202)
-
3:00 p.m.
-
Saturday October 2, 2010, 3:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Graphs Embedded in Surfaces, and Their Symmetries, II
Room 208, Carnegie Library
Organizers:
Jack E. Graver, Syracuse University
Mark E. Watkins, Syracuse University mewatkin@syr.edu
-
3:00 p.m.
Abstract Uniform Polytopes.
Barry Monson*, University of New Brunswick
(1062-51-86) -
3:30 p.m.
Highly Symmetric Complexes in Space.
Egon Schulte*, Northeastern University
(1062-51-69) -
4:00 p.m.
Algorithm for the Genus Distribution of a 3-Regular Outerplanar Graph.
Jonathan L Gross*, Columbia University
(1062-05-39) -
4:30 p.m.
Generation of Nonisomorphic Graph Embeddings.
Tomas J Boothby*, Simon Fraser University
Robert L Miller, University of Warwick
(1062-05-226) -
5:00 p.m.
Relation between the Relative Tutte and Bollobas-Riordan Polynomials.
Clark W Butler*, The Ohio State University
(1062-05-210)
-
3:00 p.m.
-
Saturday October 2, 2010, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Mathematical Image Processing, II
Room 107, Hall of Languages
Organizers:
Lixin Shen, Syracuse University lshen03@syr.edu
Yuesheng Xu, Syracuse University
-
3:00 p.m.
Data Mining Remotely Sensed Image Sequences and Transport Analysis of Spatiotemporal Dynamical Systems.
Erik M Bollt*, Clarkson University
Aaron Luttman, Clarkson University
(1062-00-208) -
3:30 p.m.
The subspace clustering problem and its application to motion tracking in video.
Akram Aldroubi*, Vanderbilt University
(1062-68-119) -
4:00 p.m.
Deblurring Images Contaminated with Spatially-Varying Noise.
Bruce W Suter*, Air Force Research Laboratory, Rome, NY
Lixin Shen, Syracuse University, Syracuse, NY
(1062-15-161) -
4:30 p.m.
Full row-rank matrix from strip-based projection model.
Jiehua Zhu*, Georgia Southern University
Xiezhang Li, Georgia Southern University
(1062-92-263) -
5:00 p.m.
Exploiting the Structure of Regularizers for Rapid Solutions of Variational Image Registration Problems.
Nathan D Cahill*, Center for Applied and Computational Mathematics, School of Mathematical Sciences, Rochester Institute of Technology
(1062-49-282) -
5:30 p.m.
A variational approach for exposure bracketing.
Marcelo Bertalmio, Universitat Pompeu Fabra
Stacey Levine*, Duquesne University
(1062-49-272)
-
3:00 p.m.
-
Saturday October 2, 2010, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Representations of Algebras, II
Room 306, Carnegie Library
Organizers:
Ed Green, Virginia Polytechnic Institute
Mark Kleiner, Syracuse University
Dan Zacharia, Syracuse University zacharia@syr.edu
Andrei Zelevinsky, Northeastern University
-
3:00 p.m.
Periodic algebras arising as endomorphism rings.
Alex Dugas*, University of the Pacific
(1062-16-225) -
3:30 p.m.
Representation dimension of piecewise hereditary algebras.
Dieter Happel*, Technische Universitaet Chemnitz
(1062-16-08) -
4:00 p.m.
Discussion -
4:30 p.m.
Representation rings of quivers.
Ryan Kinser*, University of Connecticut
(1062-16-204) -
5:00 p.m.
Quivers with potentials and representations on triangulated surfaces.
Daniel Labardini-Fragoso*, Northeastern University
(1062-16-274) -
5:30 p.m.
Coverings of the derived categories of algebras.
Shiping Liu*, Université de Sherbrooke
(1062-16-151)
-
3:00 p.m.
-
Saturday October 2, 2010, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Quasiconformal Mappings, Riemann Surfaces, and Teichmüller Spaces (in honor of Clifford J. Earle), II
Room 222, Carnegie Library
Organizers:
Yunping Jiang, Queens College and The Graduate Center, City University of New York
Sudeb Mitra, Queens College, City University of New York sudeb.mitra@qc.cuny.edu
-
3:00 p.m.
Inequalities for the Carathéodory and Poincaré metrics in open unit balls.
Lawrence A. Harris*, University of Kentucky
Clifford J. Earle, Cornell University
(1062-46-81) -
3:30 p.m.
On the number of holomorphic families of Riemann surfaces.
Hiroshige Shiga*, Tokyo Institute of Technology
(1062-30-143) -
4:00 p.m.
Quasiconformal homogeneity of planar domains.
Petra Bonfert-Taylor*, Dartmouth Hitchcock Medical Center / Wesleyan University
Edward C Taylor, Dartmouth Hitchcock Medical Center / Wesleyan University
(1062-30-76) -
4:30 p.m.
Recent results on the strong quasiconformal homogeneity of surfaces.
Edward Taylor*, Dartmouth Hitchcock Medical Center/ Wesleyan UniversityTYEDCA
Petra Bonfert-Taylor, Dartmouth Hitchcock Medical Center/ Wesleyan University
Gaven Martin, Massey University
Alan Reid, University of Texas- Austin
(1062-30-77) -
5:00 p.m.
Universal length bounds for non-simple closed geodesics.
Ara Basmajian*, Graduate Center and Hunter College, CUNY
(1062-30-16) -
5:30 p.m.
Geodesic-length functions and the Weil-Petersson curvature tensor (available on ArXiv).
Scott A. Wolpert*, University of Maryland
(1062-53-54)
-
3:00 p.m.
-
Saturday October 2, 2010, 3:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Commutative Algebra and Algebraic Geometry, II
Room 313, Carnegie Library
Organizers:
Anthony Geramita, Queen's University
Graham Leuschke, Syracuse University gjleusch@math.syr.edu
Claudia Miller, Syracuse University
Michael Stillman, Cornell University
-
3:00 p.m.
Universal Annihilators.
Ragnar-Olaf Buchweitz*, University of Toronto Scarborough
Hubert Flenner, Ruhr-Universität Bochum
(1062-13-63) -
3:30 p.m.
On an invariant of graded isolated complete intersection singularities.
W. Frank Moore*, Cornell University
Sandra Spiroff, University of Mississippi
Mark E. Walker, University of Nebraska - Lincoln
(1062-13-247) -
4:00 p.m.
Local cohomology with support in ideals of maximal minors.
Emily E. Witt*, University of Michigan
(1062-13-189) -
4:30 p.m.
Algorithms for Invariants of Unipotent Groups.
Harm Derksen*, University of Michigan
Gregor Kemper, Technical University of Munich
(1062-13-244) -
5:00 p.m.
Resolutions of defining ideals of orbit closures.
Kavita Sutar*, Northeastern University
(1062-14-159)
-
3:00 p.m.
-
Saturday October 2, 2010, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Analysis, Probability and Mathematical Physics on Fractals, II
Room 300, Carnegie Library
Organizers:
Luke Rogers, University of Connecticut rogers@math.uconn.edu
Robert Strichartz, Cornell University
Alexander Teplyaev, University of Connecticut
-
3:00 p.m.
Modulus and Poincaré inequalities on non-self-similar Sierpiński carpets.
John M Mackay, University of Illinois
Jeremy T Tyson*, University of Illinois
Kevin Wildrick, University of Jyvaskyla
(1062-28-164) -
3:30 p.m.
Hyperbolic duality and analysis on fractals.
Volodymyr Nekrashevych*, Texas A&M University
(1062-37-238) -
4:00 p.m.
From self-similar structures to self-similar groups.
Daniel J. Kelleher*, University of Connecticut
Benjamin A. Steinhurst, Cornell University
Chuen-Ming M. Wong, Princeton University
(1062-20-243) -
4:30 p.m.
Analysis on Graphs.
Palle E. T. Jorgensen*, University of Iowa
(1062-47-25) -
5:00 p.m.
Quaiconformal modification of metrics on self-similar sets.
Jun Kigami*, Graduate School of Informatics, Kyoto University
(1062-28-47) -
5:30 p.m.
Vanishing viscosity for fractal sets.
Umberto Mosco*, Worcester Polytechnic Institute
Maria Agostina Vivaldi, Universita' di Roma La Sapienza
(1062-35-194)
-
3:00 p.m.
Inquiries: meet@ams.org