AMS Sectional Meeting Program by Day
Current as of Friday, April 1, 2016 03:30:07
Special Event or Lecture · Inquiries: meet@ams.org
Spring Southeastern Sectional Meeting
University of Georgia, Athens, GA
March 5-6, 2016 (Saturday - Sunday)
Meeting #1117
Associate secretaries:
Brian D. Boe, AMS brian@math.uga.edu
Sunday March 6, 2016
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-12:00 p.m.
Exhibit and Book Sale
2nd Floor, Miller Learning Center -
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-12:00 p.m.
Meeting Registration
2nd Floor, Miller Learning Center -
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Active Learning in Undergraduate Mathematics, III
Room 506, Journalism Building
Organizers:
Darryl Chamberlain,Jr, Georgia State University
Aubrey Kemp, Georgia State University
Leslie Meadows, Georgia State University
Harrison Stalvey, Georgia State University
Draga Vidakovic, Georgia State University dvidakovic@gsu.edu
-
8:00 a.m.
A Framework about Using Digital Simulation Tools and Task Development to Overcome the Cognitive Issues about Learning of Conditional Probability.
Kemal Akoglu*, North Carolina State University
(1117-97-541) -
9:00 a.m.
Implementing Student-Centered Teaching Strategies in STEM Gateway Courses: Examples, Challenges and Successes.
Belinda P. Edwards*, Mathematics Department/Kennesaw State University
(1117-97-78) -
9:30 a.m.
Learning by Teaching: An Instructor's View of Active Learning Mathematics in a Flipped Calculus 1 Course.
Caleb L Adams*, Radford University
(1117-97-26)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Algebraic Structures in Mathematical Physics: Lie Algebras, Vertex Algebras, Quantum Algebras, III
Room 213, Miller Learning Center
Organizers:
Iana I. Anguelova, College of Charleston anguelovai@cofc.edu
Bojko Bakalov, North Carolina State University
-
8:00 a.m.
Rank 2 `Fibonacci' modules inside the rank 3 Feingold-Frenkel algebra $\mathcal{F}$.
Diego A. Penta*, Binghamton University
Alex J. Feingold, Binghamton University
(1117-17-255) -
8:30 a.m.
A categorification of $\mathfrak{sl}_2$-Verma modules.
Mee Seong Im*, United States Military Academy, West Point, NY
(1117-14-50) -
9:00 a.m.
Quantum symmetry for quantum projective spaces.
Alexandru Chirvasitu*, University of Washington
Paul Smith, University of Washington
(1117-16-7) -
9:30 a.m.
N-Bosonization and Q-systems.
Maarten J. Bergvelt*, Department of Mathematics, University of Illinois, Urbana-Champaign
(1117-17-187) -
10:00 a.m.
Q-systems and Generalizations in Representation Theory.
Darlayne Addabbo*, The University of Illinois at Urbana-Champaign
(1117-17-265) -
10:30 a.m.
Singular Gelfand-Tsetlin modules.
Vyacheslav Futorny, University of Sao Paulo
Dimitar Grantcharov*, University of Texas at Arlington
Luis Enrique Ramirez, University of Sao Paulo
(1117-17-126)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Algebraic and Combinatorial Methods in Mathematical Biology, III
Room 511, Journalism Building
Organizers:
Elena Dimitrova, Clemson University edimit@clemson.edu
Svetlana Poznanovic, Clemson University
-
8:00 a.m.
Branching polytopes for RNA sequences.
Christine E Heitsch*, School of Mathematics, Georgia Institute of Technology
(1117-92-506) -
8:30 a.m.
Using Groebner Bases to Characterize Data in Biological Network Inference.
Brandilyn Stigler*, Southern Methodist University
(1117-14-500) -
9:00 a.m.
A Boolean network model of the L-arabinose operon.
Andy Jenkins, Clemson University
Matthew Macauley*, Clemson University
(1117-92-128) -
9:30 a.m.
On the perfect reconstruction of the topology of dynamic networks.
Alan Veliz-Cuba*, University of Dayton
(1117-92-27) -
10:00 a.m.
Estimating Propensity Parameters using Google PageRank and Genetic Algorithms.
David Murrugarra*, University of Kentucky
(1117-92-286)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Combinatorial and Computational Algebra, III
Room 268, Miller Learning Center
Organizers:
Huy Tai Ha, Tulane University
Kuei-Nan Lin, Penn State Greater Allegheny
Augustine O'Keefe, Connecticut College aokeefe@conncoll.edu
-
8:00 a.m.
TALK CANCELLED: Bouquet algebra of toric ideals.
Sonja Petrovic*, Illinois Institute of Technology
Apostolos Thoma, University of Ioannina, Greece
Marius Vladoiu, University of Bucharest and Simion Stoilow Institute of Mathematics of Romanian Academy
(1117-14-268) -
8:30 a.m.
Tensor product surfaces and syzygies.
Eliana M Duarte*, University of Illinois Urbana-Champaign
Hal Schenck, University of Illinois Urbana-Champaign
(1117-13-413) -
9:00 a.m.
Rees Algebras and integral closures of initial lex-segment ideals.
Louiza Fuolli, New Mexico State University
Jonathan Montaño, University of Kansas
Gabriel E Sosa*, Amherst College
(1117-13-508) -
9:30 a.m.
Symmetric complete intersections.
Federico Galetto*, McMaster University
Anthony V. Geramita, Queen's University
David Wehlau, Queen's University
(1117-13-218) -
10:00 a.m.
Minimal presentations of shifted numerical monoids.
Rebecca Conaway, Monmouth University
Felix Gotti, University of California, Berkeley
Jesse Horton, University of Arkansas
Christopher ONeill*, Texas A&M University
Roberto Pelayo, University of Hawaii, Hilo
Mesa Williams, Lee University
Brian Wissman, University of Hawaii, Hilo
(1117-05-63) -
10:30 a.m.
Matrix Schubert varieties and Gaussian conditional independence models.
Alex Fink, Queen Mary University
Jenna Rajchgot, University of Michigan
Seth Sullivant*, North Carolina State University
(1117-05-58)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Commutative Algebra, III
Room 267, Miller Learning Center
Organizers:
Jon F. Carlson, University of Georgia jfc@math.uga.edu
Andrew Kustin, University of South Carolina
-
8:00 a.m.
Adic Semidualizing Modules.
Sean Sather-Wagstaff*, Clemson University
Rich Wicklein, MacMurray College
(1117-13-133) -
8:30 a.m.
Test ideals in rings with finitely generated anti-canonical algebras.
Lance Edward Miller*, University of Arkansas
Alberto Chiecchio, TASIS
Florian Enescu, Georgia State University
Karl Schwede, University of Utah
(1117-13-191) -
9:00 a.m.
Existence of Totally Reflexive Modules.
J Cameron Atkins*, University of South Carolina
Adela Vraciu, University of South Carolina
(1117-13-469) -
9:30 a.m.
Maps from Ext modules to local cohomology modules.
Anurag K. Singh*, University of Utah
(1117-13-219) -
10:00 a.m.
Polynomial growth for Betti numbers.
Luchezar Avramov, University of Nebraska-Lincoln
Alexandra Seceleanu*, University of Nebraska-Lincoln
Zheng Yang, Miami University
(1117-13-130) -
10:30 a.m.
Complete intersection injective dimension and the Chouinard Formula.
Sean Sather-Wagstaff, Clemson University
Jonathan Totushek*, University of Wisconsin-Superior
(1117-13-192)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Discrete and Applied Algebraic Geometry, II
Room 269, Miller Learning Center
Organizers:
Cynthia Vinzant, North Carolina State University
Josephine Yu, Georgia Institute of Technology jyu@math.gatech.edu
-
8:00 a.m.
On the multiplicity structure of isosingular roots.
Jonathan D Hauenstein, University of Notre Dame
Bernard Mourrain, INRIA, Sophia Antipolis
Agnes Szanto*, North Carolina State University
(1117-14-222) -
8:30 a.m.
Certificates of positivity for polynomials nonnegative on compact semialgebraic sets in the plane.
Victoria Powers*, Emory University
(1117-12-112) -
9:00 a.m.
The complete solution of Alt-Burmester synthesis problems for four-bar linkages.
Daniel A. Brake*, University of Notre Dame
Jonathan D. Hauenstein, University of Notre Dame
Andrew P. Murray, University of Dayton
David H. Myszka, University of Dayton
Charles W. Wampler, General Motors
(1117-14-389) -
9:30 a.m.
Some boundary components of non-negative rank matrices.
Robert Krone*, Queen's University
(1117-14-425) -
10:00 a.m.
Low rank psd lifts of nonnegative quadratic forms.
Grigoriy Blekherman, Georgia Institute of Technology
Daniel Plaumann, University of Konstanz
Rainer Sinn*, Georgia Institute of Technology
Cynthia Vinzant, North Carolina State University
(1117-14-303) -
10:30 a.m.
Model selection in systems biology with numerical algebraic geometry.
Daniel J. Bates, Colorado State University
Brent Davis, Colorado State University
Elizabeth Gross*, San Jose State University
Kenneth L. Ho, Stanford University
Heather A. Harrington, University of Oxford
(1117-92-457)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Experimental Mathematics, III
Room 247, Miller Learning Center
Organizers:
Frank Garvan, University of Florida fgarvan@ufl.edu
Andrew Sills, Georgia Southern University
-
8:00 a.m.
Implications of the Alladi-Schur Theorem.
George E Andrews*, The Pennsylvania State University
(1117-05-370) -
8:30 a.m.
Divisibility properties of sporadic Apéry-like numbers.
Amita Malik, University of Illinois at Urbana-Champaign
Armin Straub*, University of South Alabama
(1117-11-85) -
9:00 a.m.
Conjectures concerning the orders of the torsion subgroup, the arithmetic component groups, and the cuspidal subgroup.
Amod Agashe*, Florida State University
(1117-11-310) -
9:30 a.m.
Generating permutations with restricted containers.
Michael H Albert, University of Otago
Cheyne Homberger, University of Maryland, Baltimore County
Jay Pantone, Dartmouth College
Nathaniel Shar, Rutgers University
Vincent Vatter*, University of Florida
(1117-05-225) -
10:00 a.m.
Roots of polynomials with integer coefficients.
Michael Filaseta*, University of South Carolina
(1117-11-206) -
10:30 a.m.
Experimental Mathematics: How An Undergraduate Could Be Led To Rediscover A Less Than Well Known Result.
Neil J Calkin*, Clemson
(1117-41-244)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Interactions Between Algebraic and Tropical Geometry, III
Room 247, Miller Learning Center
Organizers:
Matthew Ballard, University of South Carolina
Noah Giansiracusa, University of Georgia noahgian@uga.edu
Jesse Kass, University of South Carolina
-
8:00 a.m.
Tropical Independence and the Maximal Rank Conjecture for Quadrics.
David Jensen*, University of Kentucky
(1117-14-129) -
9:00 a.m.
Chains of cycles and general m-gonal curves.
Nathan Pflueger*, Brown University
(1117-14-315) -
10:00 a.m.
Compactified Jacobians and Break Divisors.
Tif Shen*, Yale University
(1117-14-51)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Invariant Measures of Dynamical Systems, III
Room 510, Journalism Building
Organizers:
Miaohua Jiang, Wake Forest University
Chris Johnson, Wake Forest University
Martin Schmoll, Clemson University schmoll@clemson.edu
-
8:00 a.m.
Equilibrium quasi-periodic configurations in quasi-periodic media.
Lei Zhang*, Georgia Institute of Technology
Rafael de la Llave, Georgia Institute of Technology
Xifeng Su, Beijing Normal University
(1117-82-515) -
8:30 a.m.
Almost-Reducibility for fibered holomorphic dynamics.
Mikel Viana*, Georgia Institute of Technology
Rafael de la Llave, Georgia Institute of Technology
(1117-37-205) -
9:00 a.m.
Quasi-periodic solutions for state-dependent delay differential equations.
Xiaolong He*, Georgia Institute of Technology
Rafael de la Llave, Georgia Institute of Technology
(1117-37-329) -
9:30 a.m.
Kac Particles Interacting With a Thermal Bath.
Federico Bonetto*, Georgia Institute of Technology
(1117-37-483) -
10:00 a.m.
On shadowing property and approximation of invariant measures.
Jian Li, Shantou University, Shantou, P.R. China
Piotr Oprocha*, AGH University, Kraków, Poland
(1117-37-48)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Lie Theory, Representation Theory, and Geometry, III
Room 214, Miller Learning Center
Organizers:
Shrawan Kumar, University of North Carolina
Daniel K. Nakano, University of Georgia nakano@math.uga.edu
Paul Sobaje, University of Georgia
-
8:00 a.m.
Central subalgebras of the centralizer of a nilpotent element.
George J McNinch*, Tufts University
(1117-20-134) -
8:30 a.m.
A family of Weyl group representations.
Eric Sommers*, University of Massachusetts Amherst
(1117-20-238) -
9:00 a.m.
Lie superalgebra modules of constant Jordan type.
Andrew J. Talian*, Concordia College
(1117-17-243) -
9:30 a.m.
Shapovalov elements for basic classical simple Lie superalgebras.
Ian M. Musson*, University of Wisconsin-Milwaukee
(1117-16-160) -
10:00 a.m.
Support varieties for Lie superalgebras and graded group schemes.
Christopher M Drupieski*, DePaul University
Jonathan R Kujawa, University of Oklahoma
(1117-20-6) -
10:30 a.m.
Cacti and cells.
Ivan Loseu*, Northeastern University
(1117-16-319)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Low-dimensional Topology and Geometry, III
Room 350, Miller Learning Center
Organizers:
David Gay, University of Georgia dgay@uga.edu
Gordana Matic, University of Georgia
-
8:00 a.m.
Strong quasipositivity of fibered satellite knots.
Alan Diaz*, Georgia Tech
John Etnyre, Georgia Tech
(1117-57-456) -
8:30 a.m.
Exceptional Cosmetic Surgeries on $S^3$.
Huygens Ravelomanana*, University of Georgia
(1117-57-248) -
9:00 a.m.
Boundary-reducing surgeries and bridge number.
Kenneth L. Baker*, University of Miami
R. Sean Bowman, Austin, Texas
John Luecke, University of Texas at Austin
(1117-57-100) -
9:30 a.m.
Tangle Floer homology and quantum $gl(1\vert 1)$.
Alexander Ellis, University of Oregon
Ina Petkova*, Columbia University
Vera Vertesi, Unversité de Strasbourg
(1117-57-503) -
10:30 a.m.
A Khovanov-theoretic invariant of knotted surfaces.
Adam R Saltz*, Boston College
(1117-57-465)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Mathematics and Music, III
Room 503, Journalism Building
Organizers:
Mariana Montiel, Georgia State University mmontiel@gsu.edu
Robert Peck, Louisiana State University
-
8:00 a.m.
Applications of the Sierpiński Triangle to Music Composition.
Samuel C Dent*, University of Southern Mississippi
(1117-51-233) -
8:30 a.m.
Teaching modeling in Algebra and Geometry using Musical Rhythms: Teachers' Perceptions on Effectiveness.
Iman C Chahine*, Georgia State University
(1117-97-223) -
9:00 a.m.
Musical and Mathematical Explorations of a Voice-Leading Graph of Referential Collections and Its Interesting Subgraphs.
Adrian P Childs*, University of Georgia
(1117-00-505) -
9:30 a.m.
Mathematical Analysis of A Cappella Flamenco Music.
Paco Gomez*, Georgia State University (visitor)
(1117-00-406) -
10:00 a.m.
Deterministic Geometries, Self-Similarity, and the Aesthetics of Music Composition.
Brent A. Milam*, Georgia State Universty
(1117-00-460) -
10:30 a.m.
Mathematical Music Theory/Post-Tonal Analysis: A Pilot in Course Pairing.
Mariana Montiel*, Georgia State University
Robin Baidya, Georgia State University
Rodrigo Castro Lopez Vaal, Georgia State University
Emiliano Nieto-Montiel, Georgia State university
(1117-00-55)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on New Developments in Discrete and Intuitive Geometry (Dedicated to the 75th birthday of Wlodzimierz Kuperberg), III
Room 207, Miller Learning Center
Organizers:
Andras Bezdek, Auburn University bezdean@mail.auburn.edu
Oleg Musin, University of Texas at Brownsville
Gabor Fejes Toth, Renyi Institute of Mathematics, Hungary
-
8:00 a.m.
Packing convex bodies by cylinders.
Karoly Bezdek*, University of Calgary
Alexander E. Litvak, University of Alberta, Edmonton, Canada
(1117-52-455) -
8:30 a.m.
Strongly regular graphs and spherical configurations.
Alexey Glazyrin*, University of Texas Rio Grande Valley
(1117-05-344) -
9:00 a.m.
On some covering and extremal problems on the sphere.
Ferenc Fodor*, University of Szeged, Hungary
(1117-52-363) -
9:30 a.m.
On Polyhedronizations of Parallel Polygons.
Osman Yardimci*, Auburn University, Auburn, AL
(1117-52-489) -
10:00 a.m.
Configurations of points with respect to discrepancy and uniform distribution.
Wöden Kusner*, Graz University of Technology
(1117-52-316)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on PDE Analysis in Fluid Flows, III
Room 514, Journalism Building
Organizers:
Geng Chen, Georgia Institute of Technology
Ronghua Pan, Georgia Institute of Technology panrh@math.gatech.edu
Yao Yao, Georgia Institute of Technology
-
8:00 a.m.
Global solution to the stochastic compressible Navier-Stokes equations.
Dehua Wang*, University of Pittsburgh
(1117-35-122) -
8:30 a.m.
On the solutions of compressible Navier-Stokes equations with degenerate viscosities.
Alexis Vasseur, University of Texas at Austin
Cheng Yu*, University of Texas at Austin
(1117-35-358) -
9:00 a.m.
Enhanced dissipation and hypoellipticity in shear flows.
Michele Coti Zelati*, University of Maryland
Jacob Bedrossian, University of Maryland
(1117-35-67) -
9:30 a.m.
Suppression of chemotactic explosion by mixing.
Xiaoqian Xu*, University of Wisconsin-Madison
Alexander Kiselev, Rice University
(1117-35-80) -
10:00 a.m.
A Finite time blow up for 1D models for 2D Boussinesq system / 3D Axi-symmetric Euler equations.
K. Choi*, UNIST
T. Hou, CALTECH
A. Kiselev, Rice University
G. Luo, City University of Hong Kong
V. Sverak, University of Minnesota
Y. Yao, Georgia Institute of Technology
(1117-76-88) -
10:30 a.m.
Analysis of a Dissipative Hyperbolic System Arising From Chemotaxis Research.
Kun Zhao*, Tulane University
(1117-35-537)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Probabilistic and Analytic Tools in Convexity, III
Room 153, Miller Learning Center
Organizers:
Joseph Fu, University of Georgia
Galyna Livshyts, Georgia Institute of Technology glivshyt@kent.edu
Elisabeth Werner, Case Western Reserve University
-
8:00 a.m.
A discrete version of centro-affine curvature.
Alina Stancu*, Concordia University
(1117-52-179) -
8:30 a.m.
Anisotropic Sobolev Capacity with Fractional Order.
Jie Xiao, Memorial University of Newfoundland
Deping Ye*, Memorial University of Newfoundland
(1117-52-322) -
9:00 a.m.
The Floating Body in Real Space Forms.
Florian Besau*, Department of Mathematics, Case Western Reserve University
Elisabeth M. Werner, Department of Mathematics, Case Western Reserve University
(1117-52-224) -
9:30 a.m.
Mixed $f$-divergence and inequalities for log concave functions.
Umut Caglar*, Florida International University
Elisabeth M. Werner, Case Western Reserve University
(1117-46-272) -
10:00 a.m.
Affine invariant points for functions.
Ben Li*, Case Western Reserve University
Elisabeth M Werner, Case Western Reserve University
(1117-46-165) -
10:30 a.m.
The Surface Area Deviation of the Euclidean Ball and a Polytope.
Steven D. Hoehner, Case Western Reserve University
Carsten H. Schuett*, Christian-Albrechts-University
Elisabeth M. Werner, Case Western Reserve University
(1117-52-115)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Sharp Estimates and Bellman Functions in Harmonic Analysis, III
Room 501, Journalism Building
Organizers:
Kabe Moen, University of Alabama
Leonid Slavin, University of Cincinnati leonid.slavin@uc.edu
Alex Stokolos, Georgia Southern University
-
8:00 a.m.
On Bernstein and Nikolskiĭ Type Inequalities, and Poisson Summation Formula in Hardy Spaces.
Alexander (Oleksandr) V Tovstolis*, University of Central Florida
Xin Li, University of Central Florida
(1117-42-43) -
8:30 a.m.
Tessellations of the sphere, one-bit sensing, restricted isometries, and discrepancy.
Dmitriy Bilyk*, University of Minnesota
Michael Lacey, Georgia Institute of Technology
(1117-42-436) -
9:00 a.m.
Spectral sets and tiling.
Alex Iosevich*, University of Rochester
(1117-42-525) -
9:30 a.m.
Reflectionless measures for singular integral operators.
Benjamin J Jaye*, Kent State University
(1117-42-158) -
10:00 a.m.
Isoperimetric functional inequalities via the maximum principle: the exterior differential systems approach.
Paata Ivanisvili*, Kent State University
Alexander Volberg, Michigan State University
(1117-28-199) -
10:30 a.m.
A simple example of a characteristic function of a set of finite measure on the line whose Fourier transform vanishes outside a set of zero density.
Fedor L Nazarov*, Kent State University
Alexander Olevskii, Tel Aviv University
(1117-42-311)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Symplectic and Contact Geometry, III
Room 348, Miller Learning Center
Organizers:
Yi Lin, Georgia Southern University
Stefan Müller, Georgia Southern University
Michael Usher, University of Georgia
François Ziegler, Georgia Southern University fziegler@georgiasouthern.edu
-
8:00 a.m.
A new integrable system on the sphere and conformally equivariant quantization.
Christian Duval*, Aix-Marseille University, France
(1117-53-435) -
8:30 a.m.
Vanishing relations in the cohomology of the moduli space of parabolic bundles.
Elisheva Adina Gamse*, Northeastern University
(1117-51-428) -
9:00 a.m.
Quantizations of nilpotent orbits.
Ivan Loseu*, Northeastern University
(1117-22-274) -
9:30 a.m.
Dynamical Invariance of a New Metaplectic-c Quantization Condition.
Jennifer Vaughan*, University of Toronto
(1117-53-345) -
10:00 a.m.
Analysis of symplectic differential operators.
Li-Sheng Tseng*, UC Irvine
Lihan Wang, UC Riverside
(1117-53-424) -
10:30 a.m.
K-multiplicities of discrete series representation and quantization of coadjoint orbit.
Yanli Song*, University of Toronto
(1117-53-290)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Theory and Applications of Graphs, III
Room 250, Miller Learning Center
Organizers:
Colton Magnant, Georgia Southern University
Hua Wang, Georgia Southern University hwang@georgiasouthern.edu
-
8:00 a.m.
$I,F$-partitions of Sparse Graphs.
Axel Brandt, Univeristy of Colorado Denver
Michael Ferrara*, University of Colorado Denver
Mohit Kumbhat, Iowa State University
Sarah Loeb, University of Illinois at Urbana-Champaign
Derrick Stolee, Microsoft
Matthew Yancey, Institute for Defense Analysis/ Center for Computing Sciences
(1117-05-168) -
8:30 a.m.
An extension of Mantel's theorem to random 4-uniform hypergraphs.
Ran Gu, Nankai University
Xueliang Li, Nankai University
Zhongmei Qin, Nankai University
Yongtang Shi*, Nankai University
Kang Yang, Nankai University
(1117-05-120) -
9:00 a.m.
Forbidding Hamilton cycles in uniform hypergraphs.
Jie Han, Universidade de São Paulo
Yi Zhao*, Georgia State University
(1117-05-157) -
9:30 a.m.
Total proper connection of graphs.
Hui Jiang, Center for Combinatorics and LPMC-TJKLC, Nankai University, Tianjin 300071, China
Xueliang Li*, Center for Combinatorics and LPMC-TJKLC, Nankai University, Tianjin 300071, China
Yingying Zhang, Center for Combinatorics and LPMC-TJKLC, Nankai University, Tianjin 300071, China
(1117-05-22) -
10:00 a.m.
Matching extension in prism graphs.
Michael D. Plummer*, Vanderbilt University
Robert Aldred, University of Otago
(1117-05-227) -
10:30 a.m.
Orientable quadrilateral embeddings of cartesian products.
Mark Ellingham*, Vanderbilt University
Wenzhong Liu, Nanjing University of Aeronautics and Astronautics, China
Dong Ye, Middle Tennessee State University
Xiaoya Zha, Middle Tennessee State University
(1117-05-177)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Topics in Graph Theory, III
Room 251, Miller Learning Center
Organizers:
Guantao Chen, Georgia State University
Songling Shan, Vanderbilt University songling.shan@vanderbilt.edu
-
8:00 a.m.
Equitable block-colorings of $C_4$-decompositions of $K_v - F$.
Chris Rodger*, Auburn University
Shanhai Li, Shandong University of Finance and Economics
(1117-05-125) -
8:30 a.m.
On graphs decomposable into induced matchings of linear sizes.
Hao Huang*, Department of Math and CS, Emory University
(1117-05-71) -
9:00 a.m.
Extrema of graph eigenvalues.
V. Nikiforov*, University of Memphis
(1117-05-480) -
9:30 a.m.
Packing spanning 2-connected $k$-edge-connected essentially $(2k-1)$-edge-connected subgraphs.
Xiaofeng Gu*, Department of Mathematics, University of West Georgia
(1117-05-235) -
10:00 a.m.
On $W_v$-Paths in Polyhedral Maps on Surfaces.
Michael D. Plummer, Vanderbilt University
Dong Ye*, Middle Tennessee State University
Xiaoya Zha, Middle Tennessee State University
(1117-05-279) -
10:30 a.m.
Broader Families of Cordial Graphs.
Christian Barrientos, Clayton State University
Sarah Minion*, Clayton State University
(1117-05-530)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:15 a.m.-10:55 a.m.
Session for Contributed Papers, III
Room 205, Miller Learning Center
-
8:15 a.m.
Rank Procedures for Testing Sub Hypotheses in Repeated Measures Design.
Danush K Wijekularathna*, Troy University
Hossein Mansouri, Texas Tech University
(1117-62-182) -
8:30 a.m.
Contingency Table Analysis Under Linear Inequality Constraints.
Huijun Yi*, Department of Mathematics, Troy University, AL 36082
Bhaskar Bhattacharya, Department of Mathematics, Southern Illinois University Carbondale
(1117-62-443) -
8:45 a.m.
A block hybrid method for directly solving second order initial value problems.
Fidele Ngwane*, USC Salkehatchie
(1117-65-399) -
9:00 a.m.
Numerical solution of Laplace equation in an arbitrary shaped domain.
Vani Cheruvu*, The University of Toledo
(1117-65-422) -
9:15 a.m.
An Asymptotic Preserving Simulation for Kinetic Equations of Chemotaxis.
Alina Chertock, North Carolina State University
Alexander Kurganov, Tulane University
Maria Lukacova, University of Mainz
Seyma Nur Ozcan*, North Carolina State University
(1117-65-533) -
9:30 a.m.
Predicting Lattice Reduction on Ideal Lattices.
Scott C. Batson*, Space and Naval Warfare Systems Center Atlantic
(1117-13-256) -
9:45 a.m.
On Automated Verification of Security Proofs in Elliptic Curve Cryptography.
Scott C. Batson, Space and Naval Warfare Systems Center Atlantic
Bryan Williams*, Space and Naval Warfare Systems Center Atlantic
Evan Austin, Space and Naval Warfare Systems Center Atlantic
Adam Wazzan, Space and Naval Warfare Systems Center Atlantic
(1117-68-257) -
10:00 a.m.
Non-Gaussian Penalized PARAFAC Analysis of fMRI(Functional Magnetic Resonance Imaging) Data.
Jingsai Liang*, Middle Tennessee State Unviersity
Don Hong, Middle Tennessee State University
(1117-68-502) -
10:15 a.m.
Non-similar solution of an Unsteady Mixed Convection Heat Transfer.
Anilkumar Devarapu*, Albany State University
(1117-80-526) -
10:30 a.m.
An algorithm to approximate the solutions of the multiobjective set covering problem.
Lakmali P Weerasena*, Albany State University
Banu Soylu, Erciyes University
Margaret Wiecek, Clemson University
(1117-90-462)
-
8:15 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:30 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Algebraic Structures in Knot Theory, III
Room 367, Miller Learning Center
Organizers:
Sam Nelson, Claremont McKenna College Sam.Nelson@cmc.edu
Mohamed Elhamdadi, University of South Florida
-
8:30 a.m.
Order One Vassiliev Invariants for Long Virtual Knots.
Nicolas Petit*, Dartmouth College
(1117-57-246) -
9:00 a.m.
Khovanov homology, chromatic homology, and torsion.
Radmila Sazdanovic*, North Carolina State University
Adam Lowrance, Vassar College
(1117-57-359) -
9:30 a.m.
Knots transverse to a vector field and the classification of Legendrian knots.
Patricia Cahn*, Max Planck
Vladimir Chernov, Dartmouth College
(1117-57-391) -
10:00 a.m.
Knots of Turaev genus one.
Adam M Lowrance*, Vassar College
(1117-57-335)
-
8:30 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Elliptic Curves, III
Room 245, Miller Learning Center
Organizers:
Abbey Bourdon, University of Georgia abourdon@uga.edu
Pete L. Clark, University of Georgia
-
8:30 a.m.
Arithmetic properties of the Frobenius traces of an abelian variety.
A.C. Cojocaru*, University of Illinois
R. Davis, Purdue University
K.E. Stange, University of Colorado
A. Siverberg, University of California
(1117-11-41) -
9:00 a.m.
Chebyshev's bias for elliptic curves over function fields.
Byungchul Cha, Muhlenberg College
Daniel Fiorilli*, University of Ottawa
Florent Jouve, Université Paris-Sud
(1117-11-101) -
9:30 a.m.
Abelian surfaces good away from 2.
Christopher Rasmussen*, Wesleyan University
Akio Tamagawa, Research Institute for Mathematical Sciences, Kyoto University
(1117-11-378) -
10:00 a.m.
Progress on Mazur's program B.
Jeremy Rouse, Wake Forest University
David Zureick-Brown*, Emory University
(1117-11-395) -
10:30 a.m.
Modular curves of prime-power level with infinitely many rational points.
Andrew V Sutherland*, MIT
David Zywina, Cornell University
(1117-11-226)
-
8:30 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:30 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Financial Mathematics, III
Room 147, Miller Learning Center
Organizers:
Arash Fahim, Florida State University
Alec Kercheval, Florida State University kercheva@math.fsu.edu
-
8:30 a.m.
The Informational Content of Inventory Announcements: Intraday Evidence from Crude Oil Futures Market.
Shiyu Ye, The University of Georgia
Berna Karali*, The University of Georgia
(1117-91-109) -
9:00 a.m.
On modeling and analysis of continuous-time stochastic games.
Mihai Sirbu*, The University of Texas at Austin
(1117-60-148) -
9:30 a.m.
Moment explosions in discrete time stochastic processes.
Dan Pirjol*, New York City, NY
Lingjiong Zhu, Florida State University
(1117-60-103) -
10:00 a.m.
Long-term behavior of optimal investments under forward performance criteria.
Thaleia Zariphopoulou*, The University of Texas at Austin
(1117-93-25)
-
8:30 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Mathematical Physics and Spectral Theory, III
Room 516, Journalism Building
Organizers:
Stephen Clark, Missouri University of Science and Technology
Roger Nichols, The University of Tennessee at Chattanooga roger-nichols@utc.edu
-
8:30 a.m.
TALK CANCELLED: Analytic torsion: generalized metric invariance.
Phillip Andreae*, Duke University
(1117-58-534) -
9:00 a.m.
Large block properties of the entanglement entropy of free disordered fermions.
Alexander Elgart*, Viriginia Tech
Leonid Pastur, B.Verkin Institute for Low Temperature Physics and Engineering
Mariya Shcherbina, B.Verkin Institute for Low Temperature Physics and Engineering
(1117-37-386) -
9:30 a.m.
On dissipative and non-unitary solutions to operator commutation relations.
Konstantin A. Makarov*, University of Missouri
Eduard Tsekanovskiĭ, Niagara University
(1117-47-289) -
10:00 a.m.
Manifestations of Many-Body Localization.
Houssam Abdul-Rahman, University of Alabama at Birmingham
Bruno Nachtergaele, University of California Davis
Robert Sims, University of Arizona
Gunter Stolz*, University of Alabama at Birmingham
(1117-82-104) -
10:30 a.m.
Entanglement Dynamics in the Disordered Quantum XY Chain.
Houssam Abdul-Rahman*, University of Alabama at Birmingham
Günter Stolz, University of Alabama at Birmingham
(1117-82-89)
-
8:30 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on The Combinatorics of Symmetric Functions, III
Room 253, Miller Learning Center
Organizers:
Sarah K. Mason, Wake Forest University
Elizabeth Niese, Marshall University niese@marshall.edu
-
8:30 a.m.
Symmetric function Identities associated to the Delta Conjecture.
J. Haglund*, University of Pennsylvania
J. Remmel, UC San Diego
Andrew Wilson, University of Pennsylvania
(1117-05-367) -
9:00 a.m.
Generalized Kostka polynomials.
A Ram, University of Melbourne
M Yip*, University of Kentucky
M Yoo, University of Vienna
(1117-05-444) -
9:30 a.m.
Variants of the RSK algorithm adapted to combinatorial Macdonald polynomials.
Nicholas A. Loehr*, Virginia Tech Dept. of Mathematics
(1117-05-240) -
10:00 a.m.
A combinatorial interpretation for Hall-Littlewood polynomials.
Andrew J Wills*, Randolph-Macon College
(1117-05-267) -
10:30 a.m.
A proof of the Square Paths Conjecture.
Emily Sergel Leven*, UC San Diego
(1117-05-230)
-
8:30 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Topology and Dynamical Systems, III
Room 509, Journalism Building
Organizers:
Alexander Blokh, University of Alabama at Birmingham
Krystyna Kuperberg, Auburn University
John Mayer, University of Alabama at Birmingham jcmayer@uab.edu
Lex Oversteegen, University of Alabama at Birmingham
-
8:30 a.m.
Polygons in Laminations --- Branch Points in Julia Sets.
John C Mayer*, University of Alabama at Birmingham
(1117-30-476) -
9:00 a.m.
"Pinched double-disk" model for the space of cubic polynomials whose all periodic points are repelling.
Alexander Blokh*, University of Alabama at Birmingham
(1117-37-404) -
9:30 a.m.
The combinatorial Mandelbrot set as the quotient of the space of geolaminations.
Alexander Blokh, UAB
Lex Oversteegen*, UAB
Ross Ptacek, University of Florida
Vladlen Timorin, Higher School of Economics
(1117-54-380) -
10:00 a.m.
Classification of Thurston maps with parabolic orbifolds.
Nikita Selinger*, University of Alabama at Birmingham
(1117-37-351) -
10:30 a.m.
Some new results on the pseudo-arc.
Alejandro Illanes*, Universidad Nacional Autónoma de México
(1117-54-166)
-
8:30 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 9:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Harmonic Analysis and Applications, III
Room 502, Journalism Building
Organizers:
Irina Holmes, Georgia Institute of Technology irina.holmes@math.gatech.edu
Brett D. Wick, Washington University
-
9:00 a.m.
Characterization of Matrix-Valued BMO by commutators with the Hilbert transform.
Dario Mena*, Georgia Institute of Technology
(1117-42-432) -
9:30 a.m.
Weighted estimates for multilinear dyadic operators and their commutators.
Ishwari J. Kunwar*, Georgia Institute of Technology, Atlanta, GA
(1117-43-305) -
10:00 a.m.
One Bit Sensing, Discrepancy, and Empirical Processes.
Michael T Lacey*, Georgia Tech
Dmitriy Bilyk, University of Minnesota
(1117-52-82)
-
9:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 9:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Moduli Spaces and Vector Bundles, III
Room 277, Miller Learning Center
Organizers:
Patricio Gallardo, University of Georgia
Anna Kazanova, University of Georgia kazanova@uga.edu
-
9:00 a.m.
Moduli of sheaves on Enriques surfaces via Bridgeland stability.
Howard J Nuer*, Rutgers University
(1117-14-119) -
10:00 a.m.
Gieseker moduli as Bridgeland moduli.
Cristian M Martinez*, University of California, Santa Barbara
(1117-14-507)
-
9:00 a.m.
-
Sunday March 6, 2016, 11:00 a.m.-11:50 a.m.
Invited Address
Dyson's Conjectures and Predictions in the Work of Ramanujan.
Room 102, Miller Learning Center
Frank G. Garvan*, University of Florida
(1117-11-326) -
Sunday March 6, 2016, 2:00 p.m.-2:50 p.m.
Invited Address
Numerical Analysis of Quantum Graphs.
Room 102, Miller Learning Center
Michele Benzi*, Department of Mathematics and Computer Science, Emory University
(1117-65-62) -
Sunday March 6, 2016, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Commutative Algebra, IV
Room 267, Miller Learning Center
Organizers:
Jon F. Carlson, University of Georgia jfc@math.uga.edu
Andrew Kustin, University of South Carolina
-
3:00 p.m.
Fan algebras.
Teresa Cortadellas Benitez, Universitat Pompeu Fabra
Carlos D'Andrea, Universitat de Barcelona
Florian Enescu*, Georgia State University
(1117-13-342) -
3:30 p.m.
Totally Acyclic Approximations.
Petter A. Bergh, Institutt for Matematiske Fag, NTNU, Trondheim, Norway
David A. Jorgensen, University of Texas at Arlington
W. Frank Moore*, Wake Forest University
(1117-13-438) -
4:00 p.m.
Are all secant varieties of Segre products arithmetically Cohen-Macaulay?
Luke Oeding*, Auburn University
(1117-13-212) -
4:30 p.m.
The Gröbner stratification of a tropical variety.
Dustin Cartwright*, University of Tennessee
(1117-13-264) -
5:00 p.m.
Uniformity in reduction to characteristic $p$.
Felipe Perez, Georgia State University
Yongwei Yao*, Georgia State University
(1117-13-522) -
5:30 p.m.
Cohomological support and the geometric join.
Hailong Dao*, University of Kansas
William Sanders, Norwegian University of Science and Technology
(1117-13-458)
-
3:00 p.m.
-
Sunday March 6, 2016, 3:00 p.m.-5:45 p.m.
Special Session on Interactions Between Algebraic and Tropical Geometry, IV
Room 247, Miller Learning Center
Organizers:
Matthew Ballard, University of South Carolina
Noah Giansiracusa, University of Georgia noahgian@uga.edu
Jesse Kass, University of South Carolina
-
3:00 p.m.
On dual complexes of degenerations.
Dustin Cartwright*, University of Tennessee
(1117-14-262) -
4:00 p.m.
Prime congruences and tropical geometry.
Kalina Mincheva*, Johns Hopkins Universtiy
(1117-14-350) -
5:00 p.m.
Geometric Bijections Between Spanning Trees and Break Divisors.
Chi Ho Yuen*, Georgia Institute of Technology
(1117-05-334)
-
3:00 p.m.
-
Sunday March 6, 2016, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Lie Theory, Representation Theory, and Geometry, IV
Room 214, Miller Learning Center
Organizers:
Shrawan Kumar, University of North Carolina
Daniel K. Nakano, University of Georgia nakano@math.uga.edu
Paul Sobaje, University of Georgia
-
3:00 p.m.
Demazure and local Weyl modules for hyper current algebras.
Angelo Bianchi, Federal University of Sao Paulo
Tiago Macedo*, University of Ottawa and Federal University of Sao Paulo
Adriano Moura, Universidade Estadual de Campinas
(1117-17-124) -
3:30 p.m.
On Support Varieties and the Humphreys Conjecture in type $A$.
William D Hardesty*, University of Georgia
(1117-20-418) -
4:00 p.m.
Lifting modules for a finite group of Lie type to its ambient algebraic group.
Cornelius Pillen*, University of South Alabama
(1117-20-394) -
4:30 p.m.
Extensions for Generalized Current Algebras.
Brian D. Boe*, University of Georgia
Christopher M. Drupieski, DePaul University
Tiago R. Macedo, Federal University of São Paulo
Daniel K. Nakano, University of Georgia
(1117-17-72) -
5:00 p.m.
On representations of map superalgebras.
Irfan Bagci*, University of North Georgia
(1117-17-31) -
5:30 p.m.
Dirac Index and Associated Cycles.
S. Mehdi, Université de Lorraine - Metz
P. Pandžić, University of Zagreb
D. A. Vogan, Massachusetts Institute of Technology
R. Zierau*, Oklahoma State University
(1117-22-473)
-
3:00 p.m.
-
Sunday March 6, 2016, 3:00 p.m.-6:00 p.m.
Special Session on Low-dimensional Topology and Geometry, IV
Room 350, Miller Learning Center
Organizers:
David Gay, University of Georgia dgay@uga.edu
Gordana Matic, University of Georgia
-
3:00 p.m.
The Khovanov Homotopy Type of Infinite Torus Links.
Michael S Willis*, University of Virginia
(1117-55-273) -
3:30 p.m.
Heegaard Floer Homology and Negative Transverse Surgery.
James Conway*, Georgia Tech
(1117-57-451) -
4:00 p.m.
Rectangle Condition on n-bridge presentation of knots.
Bo-hyun Kwon*, University of Georgia
(1117-57-393) -
4:30 p.m.
Bordered Floer homology via immersed curves in the punctured torus.
Jonathan Hanselman*, University of Texas at Austin
Jacob Rasmussen, Cambridge University
Liam Watson, University of Glasgow
(1117-57-213) -
5:00 p.m.
The Lojasiewicz-Simon gradient inequality and its applications to differential geometry, topology, and mathematical physics.
Paul M. N. Feehan*, Rutgers University
Manos Maridakis, Rutgers University
(1117-58-528) -
5:30 p.m.
A refinement of the contact invariant in Heegaard Floer theory.
John Baldwin, Boston College
David Shea Vela-Vick*, Louisiana State University
(1117-57-494)
-
3:00 p.m.
-
Sunday March 6, 2016, 3:00 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on New Developments in Discrete and Intuitive Geometry (Dedicated to the 75th birthday of Wlodzimierz Kuperberg), IV
Room 207, Miller Learning Center
Organizers:
Andras Bezdek, Auburn University bezdean@mail.auburn.edu
Oleg Musin, University of Texas at Brownsville
Gabor Fejes Toth, Renyi Institute of Mathematics, Hungary
-
3:00 p.m.
Constructing Reinhardt polygons.
Michael J. Mossinghoff*, Davidson College
(1117-52-259) -
3:30 p.m.
Efficient partitioning of the plane or a fixed domain into cells of given area.
Michael N. Bleicher*, Pensacola
(1117-52-347) -
4:00 p.m.
Optimal configurations on spheres and majorizations.
Oleg R. Musin*, University of Texas Rio Grande Valley, School of Mathematical and Statistical Sciences
(1117-52-302)
-
3:00 p.m.
-
Sunday March 6, 2016, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Numerical Methods and Scientific Computing, II
Room 513, Journalism Building
Organizers:
Michele Benzi, Emory University benzi@mathcs.emory.edu
Edmond Chow, Georgia Institute of Technology
-
3:00 p.m.
Virtuous smoothing for global optimization.
Jon Lee, University of Michigan
Daphne Skipper*, Augusta University
(1117-90-17) -
3:30 p.m.
A Piecewise Quadratic Interpolation Method for the Computation of Stationary Densities.
Jiu Ding*, University of Southern Mississippi
Noah Rhee, University of Missouri at Kansas City
(1117-37-37) -
4:00 p.m.
An effective Log-transform method with the the fixed free Boundary for the approximation of the free boundary and solution in one-phase Stefan problem.
Seung Hyun Kim*, University of Rochester
(1117-35-40) -
4:30 p.m.
TALK CANCELLED: A superconvergent local discontinuous Galerkin method for the sine-Gordon equation.
Mahboub Baccouch*, University of Nebraska at Omaha
(1117-65-296) -
5:00 p.m.
Prestructuring sparse matrices with dense rows for direct solvers.
Jason S Howell*, College of Charleston
(1117-65-411) -
5:30 p.m.
A Numerical Modelling for the Potential Flow Around Two Non-overlapping Spheres in Arbitrary Motion through an Ideal Fluid.
Abhinandan Chowdhury*, Savannah State University
Mark Delcambre, University of Louisiana at Lafayette
(1117-65-471)
-
3:00 p.m.
-
Sunday March 6, 2016, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on PDE Analysis in Fluid Flows, IV
Room 514, Journalism Building
Organizers:
Geng Chen, Georgia Institute of Technology
Ronghua Pan, Georgia Institute of Technology panrh@math.gatech.edu
Yao Yao, Georgia Institute of Technology
-
3:00 p.m.
Homogenization of PDEs arising in Dual-Porosity Models for Fluid Flow in Organic-Rich Shales.
Viktoria Savatorova*, University of Nevada Las Vegas, NRNU "MEPhI" (Moscow, Rusaai)
Alexey Talonov, National University of Science and Technology "MISIS", NRNU "MEPhI" (Moscow, Russia)
(1117-35-24) -
3:30 p.m.
Global estimates for generalized Forchheimer flows of slightly compressible fluids in porous media.
Thinh Kieu*, University of North Geogia
Luan Hoang, Texas Tech University
(1117-35-5) -
4:00 p.m.
Boundary layer analysis for nonlinear reaction-diffusion equations in polygonal domains.
Eunhee Park*, Indiana university at Bloomington/ Dept of Mathematics
CY Jung, Dept of Mathematics at UNIST
R. Temam, Dept. of Mathematics at Indiana University
(1117-35-69)
-
3:00 p.m.
-
Sunday March 6, 2016, 3:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Probabilistic and Analytic Tools in Convexity, IV
Room 153, Miller Learning Center
Organizers:
Joseph Fu, University of Georgia
Galyna Livshyts, Georgia Institute of Technology glivshyt@kent.edu
Elisabeth Werner, Case Western Reserve University
-
3:00 p.m.
Random Points on a Halfsphere.
Matthias Reitzner*, Univ. Osnabrueck, Institute for Mathematics
(1117-52-171) -
3:30 p.m.
On invertibility of adjacency matrices of random $d$-regular directed graphs.
Alexander E. Litvak, University of Alberta, Canada
Anna Lytova*, University of Alberta, Canada
Konstantin Tikhomirov, University of Alberta, Canada
Nicole Tomczak-Jaegermann, University of Alberta, Canada
Pierre Youssef, Paris Diderot University - Paris 7, France
(1117-60-189) -
4:00 p.m.
Coverings of random ellipsoids, and invertibility of matrices with i.i.d. heavy-tailed entries.
Elizaveta Rebrova*, University of Michigan
Konstantin Tikhomirov, University of Alberta
(1117-52-231) -
4:30 p.m.
Concentration bounds for sample covariance operators.
Vladimir Koltchinskii*, School of Mathematics, Georgia Institute of Technology
(1117-60-385) -
5:00 p.m.
Concentration bounds and asymptotic distribution for the empirical spectral projectors of sample covariance operators.
Karim Lounici*, Georgia Inst. of Technology
(1117-62-282)
-
3:00 p.m.
-
Sunday March 6, 2016, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Sharp Estimates and Bellman Functions in Harmonic Analysis, IV
Room 501, Journalism Building
Organizers:
Kabe Moen, University of Alabama
Leonid Slavin, University of Cincinnati leonid.slavin@uc.edu
Alex Stokolos, Georgia Southern University
-
3:00 p.m.
Weighted norm estimates in variable Lebesgue spaces.
David V. Cruz-Uribe*, University of Alabama
(1117-42-397) -
3:30 p.m.
Weighted estimates for bilinear fractional integral operators and their commutators.
Kabe Moen, University of Alabama, Tuscallosa, Alabama
Cong Quoc Hoang*, University of Alabama, Tuscaloosa, Alabama
(1117-42-472) -
4:00 p.m.
Commutators in the two-weight setting.
Irina Holmes*, Georgia Institute of Technology
Michael T. Lacey, Georgia Institute of Technology
Brett D. Wick, Washington University in St. Louis
(1117-43-76) -
4:30 p.m.
Sharp condition on global well-posedness for nonlinear Schrödinger equations with rotation.
Nyla Basharat, Georgia Southern University
Yi Hu*, Georgia Southern University
Shijun Zheng, Georgia Southern University
(1117-35-518)
-
3:00 p.m.
-
Sunday March 6, 2016, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Theory and Applications of Graphs, IV
Room 250, Miller Learning Center
Organizers:
Colton Magnant, Georgia Southern University
Hua Wang, Georgia Southern University hwang@georgiasouthern.edu
-
3:00 p.m.
Tournaments that arise as dominance graphs of "Efron's coins".
Gabor Hetyei*, University of North Carolina at Charlotte
(1117-05-204) -
3:30 p.m.
Coloring Mixed Hypergraphs: a survey of some recent results and open problems.
Vitaly I. Voloshin*, Troy University, Troy, Alabama
(1117-05-117) -
4:00 p.m.
Successful Pressing Sequences for a Bicolored Graph and Binary Matrices.
Joshua Cooper*, University of South Carolina
Jeffrey Davis, University of South Carolina
(1117-05-517) -
4:30 p.m.
On the critical group of a strongly regular graph.
Joshua E Ducey*, James Madison University
(1117-05-377)
-
3:00 p.m.
-
Sunday March 6, 2016, 3:00 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Topics in Graph Theory, IV
Room 251, Miller Learning Center
Organizers:
Guantao Chen, Georgia State University
Songling Shan, Vanderbilt University songling.shan@vanderbilt.edu
-
3:00 p.m.
Maximal homeomorphically irreducible trees in $P_6$-free graphs.
Shoichi Tsuchiya*, Senshu University
(1117-05-313) -
3:30 p.m.
Strengthening theorems of Dirac and Erdős on disjoint cycles.
Henry A. Kierstead, Arizona State University
Alexandr Kostochka, University of Illinois at Urbana-Champaign and Sobolev Institute for Mathematics, Novosibirsk, Russia
Andrew McConvey*, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1117-05-169) -
4:00 p.m.
A degree condition for knitted graphs.
Guantao Chen*, Department of Mathematics and Statistics, Georgia State University, Atlanta, GA
Zhiquan Hu, School of Mathematics and Statistics, Central China Normal University, Wuhan, China
Feifei Song, School of Mathematics and Statistics, Central China Normal University, Wuhan, China
(1117-05-304)
-
3:00 p.m.
-
Sunday March 6, 2016, 3:00 p.m.-3:50 p.m.
Special Session on Topology and Dynamical Systems, IV
Room 509, Journalism Building
Organizers:
Alexander Blokh, University of Alabama at Birmingham
Krystyna Kuperberg, Auburn University
John Mayer, University of Alabama at Birmingham jcmayer@uab.edu
Lex Oversteegen, University of Alabama at Birmingham
-
3:00 p.m.
Fundamental groups of continua and categorical topology.
Paul Fabel*, Mississippi State University
(1117-55-284) -
3:30 p.m.
Dimension Raising and the Higson Corona Functor.
Kyle Stephen Austin*, Ben Gurion University of the Negev, Beer Sheva, Israel
(1117-54-183)
-
3:00 p.m.
Inquiries: meet@ams.org