Friday, March 13 |
Start Time | Speaker/Event | Room | Session |
1:00 p.m. | Exhibit and Book Sale | First Floor Atrium, Nau Hall | |
1:00 p.m. | AMS Meeting Registration | First Floor Atrium, Nau Hall | |
2:00 p.m. | M.M.M. Jaradat |
Room 489, New Cabell Hall | Session for Contributed Papers, I |
2:00 p.m. | Jean-Louis Colliot-Thélène |
Room 395, New Cabell Hall | Algebraic Groups: Arithmetic and Geometry, I |
2:00 p.m. | F Sprung |
Room 383, New Cabell Hall | Youth and Enthusiasm in Arithmetic Geometry and Number Theory, I |
2:00 p.m. | Daniel K Nakano |
Room 323, New Cabell Hall | Representation Theory of Algebraic Groups and Quantum Groups: A Tribute to the Work of Cline, Parshall and Scott (CPS), I |
2:00 p.m. | Victor H Moll |
Room 368, New Cabell Hall | Special Sets of Integers in Modern Number Theory, I |
2:00 p.m. | Irina Bobkova |
Room 115, Maury Hall | Homotopy Theory, I |
2:00 p.m. | Jesse Wolfson |
Room 113, Maury Hall | Motivic Aspects of Topology and Geometry, I |
2:00 p.m. | Lek-Heng Lim |
Room 232, New Cabell Hall | Tensors and Complexity, I |
2:00 p.m. | Kristopher Tapp |
Room 242, Nau Hall | The Mathematics of Redistricting, I |
2:00 p.m. | Nathaniel Eldredge |
Room 132, New Cabell Hall | Probabilistic Methods in Geometry and Analysis, I |
2:00 p.m. | Andrew Obus |
Room 364, New Cabell Hall | Curves, Jacobians, and Abelian Varieties, I |
2:00 p.m. | Rebecca E Field |
Room 142, Nau Hall | Celebrating Diversity in Mathematics, I |
2:00 p.m. | Sarah A Reznikoff |
Room G004, Clark Hall | Advances in Operator Algebras, I |
2:00 p.m. | Alex J Feingold |
Room 303, New Cabell Hall | Quantum Algebra and Geometry, I |
2:00 p.m. | Yulan Qing |
Room 211, Nau Hall | Combinatorial Methods in Geometric Group Theory, I |
2:00 p.m. | Craig Huneke |
Room 389, New Cabell Hall | Commutative Algebra, I |
2:00 p.m. | Linda Chen |
Room 124, Monroe Hall | Recent Combinatorial Advances In Representation Theory and Algebraic Geometry, I |
2:00 p.m. | Andres Larrain-Hubach |
Room 141, Gibson Hall | Advances in Difference, Differential, Fractional Differential and Dynamic Equations with Applications, I |
2:00 p.m. | Xiaoyuan Chang |
Room 211, Gibson Hall | Recent Advances in Mathematical Biology, I |
2:00 p.m. | Brendon Rhoades |
Room 315, New Cabell Hall | Combinatorics Related to Geometry and Representation Theory, I |
2:00 p.m. | Andreas Seeger |
Room 102, Clark Hall | Recent Progress on Singular and Oscillatory Integrals, I |
2:00 p.m. | Justin Krometis |
Room 027, New Cabell Hall | Advances in High and Infinite Dimensional Stochastic Analysis, I |
2:00 p.m. | Stanca Ciupe |
Room 242, Gibson Hall | Advances in Infectious Disease Modeling: From Cells to Populations, I |
2:00 p.m. | Alexander N. Shumakovitch |
Room 104, Maury Hall | Knots and Links in Low-Dimensional Topology, I |
2:15 p.m. | Andrea J Pretorian |
Room 489, New Cabell Hall | Session for Contributed Papers, I |
2:30 p.m. | Sarah B. Minucci |
Room 489, New Cabell Hall | Session for Contributed Papers, I |
2:30 p.m. | Ananth Shankar |
Room 383, New Cabell Hall | Youth and Enthusiasm in Arithmetic Geometry and Number Theory, I |
2:30 p.m. | Jinkui Wan |
Room 323, New Cabell Hall | Representation Theory of Algebraic Groups and Quantum Groups: A Tribute to the Work of Cline, Parshall and Scott (CPS), I |
2:30 p.m. | Jeanne Clelland |
Room 242, Nau Hall | The Mathematics of Redistricting, I |
2:30 p.m. | Tai Melcher |
Room 132, New Cabell Hall | Probabilistic Methods in Geometry and Analysis, I |
2:30 p.m. | Libby Taylor |
Room 364, New Cabell Hall | Curves, Jacobians, and Abelian Varieties, I |
2:30 p.m. | Alexander James Rasmussen |
Room 211, Nau Hall | Combinatorial Methods in Geometric Group Theory, I |
2:30 p.m. | Luis Núñez-Betancourt |
Room 389, New Cabell Hall | Commutative Algebra, I |
2:30 p.m. | Min He |
Room 141, Gibson Hall | Advances in Difference, Differential, Fractional Differential and Dynamic Equations with Applications, I |
2:30 p.m. | Kateryna Tatarko |
Room 048, New Cabell Hall | Convexity and Probability in High Dimensions, I |
2:30 p.m. | Igor V. Erovenko |
Room 211, Gibson Hall | Recent Advances in Mathematical Biology, I |
2:30 p.m. | Haitian Yue |
Room 027, New Cabell Hall | Advances in High and Infinite Dimensional Stochastic Analysis, I |
2:30 p.m. | Suzanne Robertson |
Room 242, Gibson Hall | Advances in Infectious Disease Modeling: From Cells to Populations, I |
2:30 p.m. | Nur Saglam |
Room 104, Maury Hall | Knots and Links in Low-Dimensional Topology, I |
2:45 p.m. | Tracey G Oellerich |
Room 489, New Cabell Hall | Session for Contributed Papers, I |
3:00 p.m. | David J Bertucci |
Room 489, New Cabell Hall | Session for Contributed Papers, I |
3:00 p.m. | Alexander S Merkurjev |
Room 395, New Cabell Hall | Algebraic Groups: Arithmetic and Geometry, I |
3:00 p.m. | Vaidehee Thatte |
Room 383, New Cabell Hall | Youth and Enthusiasm in Arithmetic Geometry and Number Theory, I |
3:00 p.m. | Thomas Sale |
Room 323, New Cabell Hall | Representation Theory of Algebraic Groups and Quantum Groups: A Tribute to the Work of Cline, Parshall and Scott (CPS), I |
3:00 p.m. | Katharine Ahrens |
Room 368, New Cabell Hall | Special Sets of Integers in Modern Number Theory, I |
3:00 p.m. | Prasit Bhattacharya |
Room 115, Maury Hall | Homotopy Theory, I |
3:00 p.m. | J.D. Quigley |
Room 113, Maury Hall | Motivic Aspects of Topology and Geometry, I |
3:00 p.m. | Alessandro De Paris |
Room 232, New Cabell Hall | Tensors and Complexity, I |
3:00 p.m. | Gregory J Herschlag |
Room 242, Nau Hall | The Mathematics of Redistricting, I |
3:00 p.m. | Robert Neel |
Room 132, New Cabell Hall | Probabilistic Methods in Geometry and Analysis, I |
3:00 p.m. | Vishal Arul |
Room 364, New Cabell Hall | Curves, Jacobians, and Abelian Varieties, I |
3:00 p.m. | Sui Tang |
Room 142, Nau Hall | Celebrating Diversity in Mathematics, I |
3:00 p.m. | Caleb Ashley |
Room 141, Nau Hall | Trends in Teichmüller Theory, I |
3:00 p.m. | Don Hadwin |
Room G004, Clark Hall | Advances in Operator Algebras, I |
3:00 p.m. | Joshua Sussan |
Room 303, New Cabell Hall | Quantum Algebra and Geometry, I |
3:00 p.m. | Yuanan Diao |
Room 110, Maury Hall | Knot Theory and its Applications, I |
3:00 p.m. | Autumn Kent |
Room 211, Nau Hall | Combinatorial Methods in Geometric Group Theory, I |
3:00 p.m. | Mark Rychnovsky |
Room 032, New Cabell Hall | Integrable Probability, I |
3:00 p.m. | Vivek Mukundan |
Room 389, New Cabell Hall | Commutative Algebra, I |
3:00 p.m. | Martha Yip |
Room 124, Monroe Hall | Recent Combinatorial Advances In Representation Theory and Algebraic Geometry, I |
3:00 p.m. | Dan Neugebauer |
Room 141, Gibson Hall | Advances in Difference, Differential, Fractional Differential and Dynamic Equations with Applications, I |
3:00 p.m. | Florian Besau |
Room 048, New Cabell Hall | Convexity and Probability in High Dimensions, I |
3:00 p.m. | Glenn F Webb |
Room 211, Gibson Hall | Recent Advances in Mathematical Biology, I |
3:00 p.m. | Maria Monks Gillespie |
Room 315, New Cabell Hall | Combinatorics Related to Geometry and Representation Theory, I |
3:00 p.m. | Bartosz Langowski |
Room 102, Clark Hall | Recent Progress on Singular and Oscillatory Integrals, I |
3:00 p.m. | Katharine Gurski |
Room 242, Gibson Hall | Advances in Infectious Disease Modeling: From Cells to Populations, I |
3:00 p.m. | JungHwan Park |
Room 104, Maury Hall | Knots and Links in Low-Dimensional Topology, I |
3:00 p.m. | Mahya Ghandehari |
Room 101, Clark Hall | Recent Advances in Harmonic Analysis, I |
3:15 p.m. | Andrew Charles Mueller |
Room 489, New Cabell Hall | Session for Contributed Papers, I |
3:30 p.m. | Aeron Liss |
Room 489, New Cabell Hall | Session for Contributed Papers, I |
3:30 p.m. | Larry Rolen |
Room 383, New Cabell Hall | Youth and Enthusiasm in Arithmetic Geometry and Number Theory, I |
3:30 p.m. | Carl Mautner |
Room 323, New Cabell Hall | Representation Theory of Algebraic Groups and Quantum Groups: A Tribute to the Work of Cline, Parshall and Scott (CPS), I |
3:30 p.m. | Amy Feaver |
Room 368, New Cabell Hall | Special Sets of Integers in Modern Number Theory, I |
3:30 p.m. | Jocelyne Ishak |
Room 115, Maury Hall | Homotopy Theory, I |
3:30 p.m. | Dominic Culver |
Room 113, Maury Hall | Motivic Aspects of Topology and Geometry, I |
3:30 p.m. | Kevin Pratt |
Room 232, New Cabell Hall | Tensors and Complexity, I |
3:30 p.m. | Daryl R DeFord |
Room 242, Nau Hall | The Mathematics of Redistricting, I |
3:30 p.m. | Liangbing Luo |
Room 132, New Cabell Hall | Probabilistic Methods in Geometry and Analysis, I |
3:30 p.m. | Soumya Sankar |
Room 364, New Cabell Hall | Curves, Jacobians, and Abelian Varieties, I |
3:30 p.m. | Justin Lanier |
Room 141, Nau Hall | Trends in Teichmüller Theory, I |
3:30 p.m. | Eric J Rawdon |
Room 110, Maury Hall | Knot Theory and its Applications, I |
3:30 p.m. | Yanjmaa Jutmaan |
Room 032, New Cabell Hall | Integrable Probability, I |
3:30 p.m. | Zhan Jiang |
Room 389, New Cabell Hall | Commutative Algebra, I |
3:30 p.m. | Martha E Precup |
Room 124, Monroe Hall | Recent Combinatorial Advances In Representation Theory and Algebraic Geometry, I |
3:30 p.m. | Gro Hovhannisyan |
Room 141, Gibson Hall | Advances in Difference, Differential, Fractional Differential and Dynamic Equations with Applications, I |
3:30 p.m. | Carsten Schuett |
Room 048, New Cabell Hall | Convexity and Probability in High Dimensions, I |
3:30 p.m. | Tingting Tang |
Room 211, Gibson Hall | Recent Advances in Mathematical Biology, I |
3:30 p.m. | Zajj B Daugherty |
Room 315, New Cabell Hall | Combinatorics Related to Geometry and Representation Theory, I |
3:30 p.m. | CUNY-Hunter R College |
Room 027, New Cabell Hall | Advances in High and Infinite Dimensional Stochastic Analysis, I |
3:30 p.m. | Guido Felipe España |
Room 242, Gibson Hall | Advances in Infectious Disease Modeling: From Cells to Populations, I |
3:30 p.m. | Gennady Uraltsev |
Room 101, Clark Hall | Recent Advances in Harmonic Analysis, I |
3:45 p.m. | Abdelkrim Kallich |
Room 489, New Cabell Hall | Session for Contributed Papers, I |
4:00 p.m. | Joshua D. Priest |
Room 489, New Cabell Hall | Session for Contributed Papers, I |
4:00 p.m. | Sergey V. Tikhonov |
Room 395, New Cabell Hall | Algebraic Groups: Arithmetic and Geometry, I |
4:00 p.m. | Alison Beth Miller |
Room 383, New Cabell Hall | Youth and Enthusiasm in Arithmetic Geometry and Number Theory, I |
4:00 p.m. | Zongzhu Lin |
Room 323, New Cabell Hall | Representation Theory of Algebraic Groups and Quantum Groups: A Tribute to the Work of Cline, Parshall and Scott (CPS), I |
4:00 p.m. | Spencer Hamblen |
Room 368, New Cabell Hall | Special Sets of Integers in Modern Number Theory, I |
4:00 p.m. | Christopher J. R. Lloyd |
Room 115, Maury Hall | Homotopy Theory, I |
4:00 p.m. | Jonathan Shi |
Room 232, New Cabell Hall | Tensors and Complexity, I |
4:00 p.m. | Austin Buchanan |
Room 242, Nau Hall | The Mathematics of Redistricting, I |
4:00 p.m. | Jing Wang |
Room 132, New Cabell Hall | Probabilistic Methods in Geometry and Analysis, I |
4:00 p.m. | Wanlin Li |
Room 364, New Cabell Hall | Curves, Jacobians, and Abelian Varieties, I |
4:00 p.m. | Tai Melcher |
Room 142, Nau Hall | Celebrating Diversity in Mathematics, I |
4:00 p.m. | Tarik Aougab |
Room 141, Nau Hall | Trends in Teichmüller Theory, I |
4:00 p.m. | Mahya Ghandehari |
Room G004, Clark Hall | Advances in Operator Algebras, I |
4:00 p.m. | Matt Szczesny |
Room 303, New Cabell Hall | Quantum Algebra and Geometry, I |
4:00 p.m. | Uta Ziegler |
Room 110, Maury Hall | Knot Theory and its Applications, I |
4:00 p.m. | Aaron Calderon |
Room 211, Nau Hall | Combinatorial Methods in Geometric Group Theory, I |
4:00 p.m. | Marianna Russkikh |
Room 032, New Cabell Hall | Integrable Probability, I |
4:00 p.m. | Sarasij Maitra |
Room 389, New Cabell Hall | Commutative Algebra, I |
4:00 p.m. | David M Chan |
Room 141, Gibson Hall | Advances in Difference, Differential, Fractional Differential and Dynamic Equations with Applications, I |
4:00 p.m. | Galyna V Livshyts |
Room 048, New Cabell Hall | Convexity and Probability in High Dimensions, I |
4:00 p.m. | Zachariah Sinkala |
Room 211, Gibson Hall | Recent Advances in Mathematical Biology, I |
4:00 p.m. | Rajula Srivastava |
Room 102, Clark Hall | Recent Progress on Singular and Oscillatory Integrals, I |
4:00 p.m. | Jing Jiao |
Room 242, Gibson Hall | Advances in Infectious Disease Modeling: From Cells to Populations, I |
4:00 p.m. | Michael Willis |
Room 104, Maury Hall | Knots and Links in Low-Dimensional Topology, I |
4:00 p.m. | Sean R. Sovine |
Room 101, Clark Hall | Recent Advances in Harmonic Analysis, I |
4:15 p.m. | Yuan Chen |
Room 489, New Cabell Hall | Session for Contributed Papers, I |
4:30 p.m. | Ahmad Reza Soltani |
Room 489, New Cabell Hall | Session for Contributed Papers, I |
4:30 p.m. | Srimathy Srinivasan |
Room 395, New Cabell Hall | Algebraic Groups: Arithmetic and Geometry, I |
4:30 p.m. | Stephen Doty |
Room 323, New Cabell Hall | Representation Theory of Algebraic Groups and Quantum Groups: A Tribute to the Work of Cline, Parshall and Scott (CPS), I |
4:30 p.m. | Jon Grantham |
Room 368, New Cabell Hall | Special Sets of Integers in Modern Number Theory, I |
4:30 p.m. | Nikolas Schonsheck |
Room 115, Maury Hall | Homotopy Theory, I |
4:30 p.m. | Yun Shi |
Room 113, Maury Hall | Motivic Aspects of Topology and Geometry, I |
4:30 p.m. | Jeroen Zuiddam |
Room 232, New Cabell Hall | Tensors and Complexity, I |
4:30 p.m. | Thomas Weighill |
Room 242, Nau Hall | The Mathematics of Redistricting, I |
4:30 p.m. | Abdelmalek Abdesselam |
Room 132, New Cabell Hall | Probabilistic Methods in Geometry and Analysis, I |
4:30 p.m. | Atticus Christensen |
Room 364, New Cabell Hall | Curves, Jacobians, and Abelian Varieties, I |
4:30 p.m. | Yang Xiao |
Room 141, Nau Hall | Trends in Teichmüller Theory, I |
4:30 p.m. | Claus Ernst |
Room 110, Maury Hall | Knot Theory and its Applications, I |
4:30 p.m. | Kasia Jankiewicz |
Room 211, Nau Hall | Combinatorial Methods in Geometric Group Theory, I |
4:30 p.m. | Rebecca R.G. |
Room 389, New Cabell Hall | Commutative Algebra, I |
4:30 p.m. | Wei-Jian Bo |
Room 141, Gibson Hall | Advances in Difference, Differential, Fractional Differential and Dynamic Equations with Applications, I |
4:30 p.m. | Beatrice-Helen Vritsiou |
Room 048, New Cabell Hall | Convexity and Probability in High Dimensions, I |
4:30 p.m. | Jin Wang |
Room 211, Gibson Hall | Recent Advances in Mathematical Biology, I |
4:30 p.m. | Maria Emelianenko |
Room 242, Gibson Hall | Advances in Infectious Disease Modeling: From Cells to Populations, I |
4:30 p.m. | Marco Marengon |
Room 104, Maury Hall | Knots and Links in Low-Dimensional Topology, I |
4:30 p.m. | Neil Lyall |
Room 101, Clark Hall | Recent Advances in Harmonic Analysis, I |
4:45 p.m. | Zead Mustafa |
Room 489, New Cabell Hall | Session for Contributed Papers, I |
5:00 p.m. | Laura A Miller |
Room 101, Nau Hall | AMS Invited Address |
6:15 p.m. | Business-Industry-Government (BIG) Career Development Workshop | Room 314, Kerchof Hall | |
Saturday, March 14 |
Start Time | Speaker/Event | Room | Session |
7:30 a.m. | Exhibit and Book Sale | First Floor Atrium, Nau Hall | |
7:30 a.m. | AMS Meeting Registration | First Floor Atrium, Nau Hall | |
8:00 a.m. | Daniel Krashen |
Room 395, New Cabell Hall | Algebraic Groups: Arithmetic and Geometry, II |
8:00 a.m. | Marco A Aldi |
Room 332, New Cabell Hall | Categorical Representation Theory and Beyond, I |
8:00 a.m. | J. Matthew Douglass |
Room 323, New Cabell Hall | Representation Theory of Algebraic Groups and Quantum Groups: A Tribute to the Work of Cline, Parshall and Scott (CPS), II |
8:00 a.m. | Helen G. Grundman |
Room 368, New Cabell Hall | Special Sets of Integers in Modern Number Theory, II |
8:00 a.m. | Kyle Ormsby |
Room 113, Maury Hall | Motivic Aspects of Topology and Geometry, II |
8:00 a.m. | Harm Derksen |
Room 232, New Cabell Hall | Tensors and Complexity, II |
8:00 a.m. | Christopher Corley |
Room 132, New Cabell Hall | Probabilistic Methods in Geometry and Analysis, II |
8:00 a.m. | Tony Shaska |
Room 364, New Cabell Hall | Curves, Jacobians, and Abelian Varieties, II |
8:00 a.m. | Karamatou Yacoubou Djima |
Room 142, Nau Hall | Celebrating Diversity in Mathematics, II |
8:00 a.m. | Joseph Maher |
Room 141, Nau Hall | Trends in Teichmüller Theory, II |
8:00 a.m. | James F Clark |
Room 303, New Cabell Hall | Quantum Algebra and Geometry, II |
8:00 a.m. | Sunrose Thapa Shrestha |
Room 211, Nau Hall | Combinatorial Methods in Geometric Group Theory, II |
8:00 a.m. | Uwe Nagel |
Room 389, New Cabell Hall | Commutative Algebra, II |
8:00 a.m. | Alexander S Pankov |
Room 141, Gibson Hall | Advances in Difference, Differential, Fractional Differential and Dynamic Equations with Applications, II |
8:00 a.m. | Nicholas A Battista |
Room 241, Gibson Hall | Mathematical Modeling of Problems in Biological Fluid Dynamics, I |
8:00 a.m. | W. E. Fitzgibbon |
Room 211, Gibson Hall | Recent Advances in Mathematical Biology, II |
8:00 a.m. | Joshua E Ducey |
Room 315, New Cabell Hall | Combinatorics Related to Geometry and Representation Theory, II |
8:00 a.m. | Ruixiang Zhang |
Room 102, Clark Hall | Recent Progress on Singular and Oscillatory Integrals, II |
8:00 a.m. | Ohannes A. Karakashian |
Room 168, New Cabell Hall | Numerical Methods for Partial Differential Equations: A Session in Honor of Slimane Adjerid’s 65th Birthday, I |
8:00 a.m. | C.-M. Michael Wong |
Room 104, Maury Hall | Knots and Links in Low-Dimensional Topology, II |
8:00 a.m. | Linyuan Lu |
Room 309, New Cabell Hall | Recent Advances in Graph Theory and Combinatorics, I |
8:00 a.m. | Lara B. Anderson |
Room 241, Nau Hall | Mathematical String Theory, I |
8:30 a.m. | Chaoyuan Liu |
Room 489, New Cabell Hall | Session for Contributed Papers, II |
8:30 a.m. | David E. V. Rose |
Room 332, New Cabell Hall | Categorical Representation Theory and Beyond, I |
8:30 a.m. | Alexandra Florea |
Room 383, New Cabell Hall | Youth and Enthusiasm in Arithmetic Geometry and Number Theory, II |
8:30 a.m. | Jiuzu Hong |
Room 323, New Cabell Hall | Representation Theory of Algebraic Groups and Quantum Groups: A Tribute to the Work of Cline, Parshall and Scott (CPS), II |
8:30 a.m. | Michael Horst |
Room 115, Maury Hall | Homotopy Theory, II |
8:30 a.m. | Beth Malmskog |
Room 242, Nau Hall | The Mathematics of Redistricting, II |
8:30 a.m. | Guang Yang |
Room 132, New Cabell Hall | Probabilistic Methods in Geometry and Analysis, II |
8:30 a.m. | Caglar Uyanik |
Room 141, Nau Hall | Trends in Teichmüller Theory, II |
8:30 a.m. | Gretchen L. Matthews |
Room 485, New Cabell Hall | Cyber Defense and Cryptography in Undergraduate Education, I |
8:30 a.m. | Samantha Kirk |
Room 303, New Cabell Hall | Quantum Algebra and Geometry, II |
8:30 a.m. | Colin Adams |
Room 110, Maury Hall | Knot Theory and its Applications, II |
8:30 a.m. | Hannah Turner |
Room 211, Nau Hall | Combinatorial Methods in Geometric Group Theory, II |
8:30 a.m. | Le Chen |
Room 032, New Cabell Hall | Integrable Probability, II |
8:30 a.m. | Rosa C Orellana |
Room 124, Monroe Hall | Recent Combinatorial Advances In Representation Theory and Algebraic Geometry, II |
8:30 a.m. | Murat Adivar |
Room 141, Gibson Hall | Advances in Difference, Differential, Fractional Differential and Dynamic Equations with Applications, II |
8:30 a.m. | Alexander P Hoover |
Room 241, Gibson Hall | Mathematical Modeling of Problems in Biological Fluid Dynamics, I |
8:30 a.m. | Victor Glasgo |
Room 048, New Cabell Hall | Convexity and Probability in High Dimensions, II |
8:30 a.m. | Yoichi Enatsu |
Room 211, Gibson Hall | Recent Advances in Mathematical Biology, II |
8:30 a.m. | Brent Gorbutt |
Room 315, New Cabell Hall | Combinatorics Related to Geometry and Representation Theory, II |
8:30 a.m. | Fatih Celiker |
Room 168, New Cabell Hall | Numerical Methods for Partial Differential Equations: A Session in Honor of Slimane Adjerid’s 65th Birthday, I |
8:30 a.m. | Bahar Acu |
Room 104, Maury Hall | Knots and Links in Low-Dimensional Topology, II |
8:30 a.m. | Deepak Bal |
Room 309, New Cabell Hall | Recent Advances in Graph Theory and Combinatorics, I |
8:45 a.m. | Kimberly E. Howard |
Room 489, New Cabell Hall | Session for Contributed Papers, II |
9:00 a.m. | Abdullah M Abu-Rqayiq |
Room 489, New Cabell Hall | Session for Contributed Papers, II |
9:00 a.m. | Charlotte Ure |
Room 395, New Cabell Hall | Algebraic Groups: Arithmetic and Geometry, II |
9:00 a.m. | Nicolle Gonzalez |
Room 332, New Cabell Hall | Categorical Representation Theory and Beyond, I |
9:00 a.m. | Sean Howe |
Room 383, New Cabell Hall | Youth and Enthusiasm in Arithmetic Geometry and Number Theory, II |
9:00 a.m. | Arik Wilbert |
Room 323, New Cabell Hall | Representation Theory of Algebraic Groups and Quantum Groups: A Tribute to the Work of Cline, Parshall and Scott (CPS), II |
9:00 a.m. | Eva Goedhart |
Room 368, New Cabell Hall | Special Sets of Integers in Modern Number Theory, II |
9:00 a.m. | Shane W. Clark |
Room 115, Maury Hall | Homotopy Theory, II |
9:00 a.m. | Craig Westerland |
Room 113, Maury Hall | Motivic Aspects of Topology and Geometry, II |
9:00 a.m. | Alana Huszar |
Room 232, New Cabell Hall | Tensors and Complexity, II |
9:00 a.m. | Courtney M Thatcher |
Room 242, Nau Hall | The Mathematics of Redistricting, II |
9:00 a.m. | Jonathan C Mattingly |
Room 132, New Cabell Hall | Probabilistic Methods in Geometry and Analysis, II |
9:00 a.m. | Dorisa Tabaku |
Room 364, New Cabell Hall | Curves, Jacobians, and Abelian Varieties, II |
9:00 a.m. | Nsoki Mavinga |
Room 142, Nau Hall | Celebrating Diversity in Mathematics, II |
9:00 a.m. | Talia Fernos |
Room 141, Nau Hall | Trends in Teichmüller Theory, II |
9:00 a.m. | Rufus Willett |
Room G004, Clark Hall | Advances in Operator Algebras, II |
9:00 a.m. | Aaron Pixton |
Room 303, New Cabell Hall | Quantum Algebra and Geometry, II |
9:00 a.m. | Clayton Shonkwiler |
Room 110, Maury Hall | Knot Theory and its Applications, II |
9:00 a.m. | Christopher Leininger |
Room 211, Nau Hall | Combinatorial Methods in Geometric Group Theory, II |
9:00 a.m. | Robert Buckingham |
Room 032, New Cabell Hall | Integrable Probability, II |
9:00 a.m. | F. C. Yhee |
Room 389, New Cabell Hall | Commutative Algebra, II |
9:00 a.m. | Muhammad N Islam |
Room 141, Gibson Hall | Advances in Difference, Differential, Fractional Differential and Dynamic Equations with Applications, II |
9:00 a.m. | Junshi Wang |
Room 241, Gibson Hall | Mathematical Modeling of Problems in Biological Fluid Dynamics, I |
9:00 a.m. | Yiting Cao |
Room 048, New Cabell Hall | Convexity and Probability in High Dimensions, II |
9:00 a.m. | Rongsong Liu |
Room 211, Gibson Hall | Recent Advances in Mathematical Biology, II |
9:00 a.m. | Yongki Lee |
Room 142, Gibson Hall | Nonlocal PDEs and Applications, I |
9:00 a.m. | Julianna Tymoczko |
Room 315, New Cabell Hall | Combinatorics Related to Geometry and Representation Theory, II |
9:00 a.m. | Jeremy M Schwend |
Room 102, Clark Hall | Recent Progress on Singular and Oscillatory Integrals, II |
9:00 a.m. | Gautam Iyer |
Room 027, New Cabell Hall | Advances in High and Infinite Dimensional Stochastic Analysis, II |
9:00 a.m. | Thomas L. Lewis |
Room 168, New Cabell Hall | Numerical Methods for Partial Differential Equations: A Session in Honor of Slimane Adjerid’s 65th Birthday, I |
9:00 a.m. | Hayriye Gulbudak |
Room 242, Gibson Hall | Advances in Infectious Disease Modeling: From Cells to Populations, II |
9:00 a.m. | Kristen Hendricks |
Room 104, Maury Hall | Knots and Links in Low-Dimensional Topology, II |
9:00 a.m. | Alex Iosevich |
Room 101, Clark Hall | Recent Advances in Harmonic Analysis, II |
9:00 a.m. | Jonathan Cutler |
Room 309, New Cabell Hall | Recent Advances in Graph Theory and Combinatorics, I |
9:00 a.m. | James Gray |
Room 241, Nau Hall | Mathematical String Theory, I |
9:15 a.m. | Bikash C Das |
Room 489, New Cabell Hall | Session for Contributed Papers, II |
9:30 a.m. | J. Hutchens |
Room 489, New Cabell Hall | Session for Contributed Papers, II |
9:30 a.m. | Sumit Chandra Mishra |
Room 395, New Cabell Hall | Algebraic Groups: Arithmetic and Geometry, II |
9:30 a.m. | Peter Samuelson |
Room 332, New Cabell Hall | Categorical Representation Theory and Beyond, I |
9:30 a.m. | Evan M. O’Dorney |
Room 383, New Cabell Hall | Youth and Enthusiasm in Arithmetic Geometry and Number Theory, II |
9:30 a.m. | Christopher P. Bendel |
Room 323, New Cabell Hall | Representation Theory of Algebraic Groups and Quantum Groups: A Tribute to the Work of Cline, Parshall and Scott (CPS), II |
9:30 a.m. | Judy A Holdener |
Room 368, New Cabell Hall | Special Sets of Integers in Modern Number Theory, II |
9:30 a.m. | Rebecca E Field |
Room 115, Maury Hall | Homotopy Theory, II |
9:30 a.m. | W. Cole Franks |
Room 232, New Cabell Hall | Tensors and Complexity, II |
9:30 a.m. | Hannah E Wheelen |
Room 242, Nau Hall | The Mathematics of Redistricting, II |
9:30 a.m. | Maria Gordina |
Room 132, New Cabell Hall | Probabilistic Methods in Geometry and Analysis, II |
9:30 a.m. | Lubjana Beshaj |
Room 364, New Cabell Hall | Curves, Jacobians, and Abelian Varieties, II |
9:30 a.m. | Bianca Sosnovski |
Room 485, New Cabell Hall | Cyber Defense and Cryptography in Undergraduate Education, I |
9:30 a.m. | Dorothy Buck |
Room 110, Maury Hall | Knot Theory and its Applications, II |
9:30 a.m. | Haydee Lindo |
Room 389, New Cabell Hall | Commutative Algebra, II |
9:30 a.m. | Mike Zabrocki |
Room 124, Monroe Hall | Recent Combinatorial Advances In Representation Theory and Algebraic Geometry, II |
9:30 a.m. | Jenna C. Guenther |
Room 141, Gibson Hall | Advances in Difference, Differential, Fractional Differential and Dynamic Equations with Applications, II |
9:30 a.m. | Md Monir Hossain |
Room 241, Gibson Hall | Mathematical Modeling of Problems in Biological Fluid Dynamics, I |
9:30 a.m. | Ferenc Fodor |
Room 048, New Cabell Hall | Convexity and Probability in High Dimensions, II |
9:30 a.m. | Keng Deng |
Room 211, Gibson Hall | Recent Advances in Mathematical Biology, II |
9:30 a.m. | Yuanyuan Feng |
Room 142, Gibson Hall | Nonlocal PDEs and Applications, I |
9:30 a.m. | Sandra Cerrai |
Room 027, New Cabell Hall | Advances in High and Infinite Dimensional Stochastic Analysis, II |
9:30 a.m. | Pengtao Yue |
Room 168, New Cabell Hall | Numerical Methods for Partial Differential Equations: A Session in Honor of Slimane Adjerid’s 65th Birthday, I |
9:30 a.m. | Necibe Tuncer |
Room 242, Gibson Hall | Advances in Infectious Disease Modeling: From Cells to Populations, II |
9:30 a.m. | Xiumin Du |
Room 101, Clark Hall | Recent Advances in Harmonic Analysis, II |
9:30 a.m. | Michael Wigal |
Room 309, New Cabell Hall | Recent Advances in Graph Theory and Combinatorics, I |
9:45 a.m. | Sherry Gong |
Room 489, New Cabell Hall | Session for Contributed Papers, II |
10:00 a.m. | Christina Pospisil |
Room 489, New Cabell Hall | Session for Contributed Papers, II |
10:00 a.m. | Eva Bayer |
Room 395, New Cabell Hall | Algebraic Groups: Arithmetic and Geometry, II |
10:00 a.m. | Peter Webb |
Room 332, New Cabell Hall | Categorical Representation Theory and Beyond, I |
10:00 a.m. | Charlotte Chan |
Room 383, New Cabell Hall | Youth and Enthusiasm in Arithmetic Geometry and Number Theory, II |
10:00 a.m. | Cornelius Pillen |
Room 323, New Cabell Hall | Representation Theory of Algebraic Groups and Quantum Groups: A Tribute to the Work of Cline, Parshall and Scott (CPS), II |
10:00 a.m. | Frank G. Garvan |
Room 368, New Cabell Hall | Special Sets of Integers in Modern Number Theory, II |
10:00 a.m. | Nitu Kitchloo |
Room 115, Maury Hall | Homotopy Theory, II |
10:00 a.m. | Luis Pereira |
Room 113, Maury Hall | Motivic Aspects of Topology and Geometry, II |
10:00 a.m. | Zach Teitler |
Room 232, New Cabell Hall | Tensors and Complexity, II |
10:00 a.m. | Ellen Veomett |
Room 242, Nau Hall | The Mathematics of Redistricting, II |
10:00 a.m. | David P Herzog |
Room 132, New Cabell Hall | Probabilistic Methods in Geometry and Analysis, II |
10:00 a.m. | Mark R Bly |
Room 364, New Cabell Hall | Curves, Jacobians, and Abelian Varieties, II |
10:00 a.m. | Alexander Diaz-Lopez |
Room 142, Nau Hall | Celebrating Diversity in Mathematics, II |
10:00 a.m. | Richard D Canary |
Room 141, Nau Hall | Trends in Teichmüller Theory, II |
10:00 a.m. | Lauren C. Ruth |
Room G004, Clark Hall | Advances in Operator Algebras, II |
10:00 a.m. | Paul L. Goethals |
Room 485, New Cabell Hall | Cyber Defense and Cryptography in Undergraduate Education, I |
10:00 a.m. | Angela Gibney |
Room 303, New Cabell Hall | Quantum Algebra and Geometry, II |
10:00 a.m. | Nicolas Petit |
Room 110, Maury Hall | Knot Theory and its Applications, II |
10:00 a.m. | Jane Wang |
Room 211, Nau Hall | Combinatorial Methods in Geometric Group Theory, II |
10:00 a.m. | Karl E Liechty |
Room 032, New Cabell Hall | Integrable Probability, II |
10:00 a.m. | Ashley Wheeler |
Room 389, New Cabell Hall | Commutative Algebra, II |
10:00 a.m. | Stephen K Lucas |
Room 141, Gibson Hall | Advances in Difference, Differential, Fractional Differential and Dynamic Equations with Applications, II |
10:00 a.m. | Rebecca Segal |
Room 241, Gibson Hall | Mathematical Modeling of Problems in Biological Fluid Dynamics, I |
10:00 a.m. | Alexander Koldobsky |
Room 048, New Cabell Hall | Convexity and Probability in High Dimensions, II |
10:00 a.m. | Gampola Waduge Nalin Fonseka |
Room 211, Gibson Hall | Recent Advances in Mathematical Biology, II |
10:00 a.m. | Ruiwen Shu |
Room 142, Gibson Hall | Nonlocal PDEs and Applications, I |
10:00 a.m. | Charles Frohman |
Room 315, New Cabell Hall | Combinatorics Related to Geometry and Representation Theory, II |
10:00 a.m. | Dominique Kemp |
Room 102, Clark Hall | Recent Progress on Singular and Oscillatory Integrals, II |
10:00 a.m. | Nan Chen |
Room 027, New Cabell Hall | Advances in High and Infinite Dimensional Stochastic Analysis, II |
10:00 a.m. | Jennifer K Ryan |
Room 168, New Cabell Hall | Numerical Methods for Partial Differential Equations: A Session in Honor of Slimane Adjerid’s 65th Birthday, I |
10:00 a.m. | Tyrus Hunter Berry |
Room 242, Gibson Hall | Advances in Infectious Disease Modeling: From Cells to Populations, II |
10:00 a.m. | Christopher Scaduto |
Room 104, Maury Hall | Knots and Links in Low-Dimensional Topology, II |
10:00 a.m. | Polona Durcik |
Room 101, Clark Hall | Recent Advances in Harmonic Analysis, II |
10:00 a.m. | Guantao Chen |
Room 309, New Cabell Hall | Recent Advances in Graph Theory and Combinatorics, I |
10:00 a.m. | Wei Cui |
Room 241, Nau Hall | Mathematical String Theory, I |
10:15 a.m. | Simplice Tchamna |
Room 489, New Cabell Hall | Session for Contributed Papers, II |
10:30 a.m. | Jonathan Kujawa |
Room 332, New Cabell Hall | Categorical Representation Theory and Beyond, I |
10:30 a.m. | Alexander J. Dunn |
Room 383, New Cabell Hall | Youth and Enthusiasm in Arithmetic Geometry and Number Theory, II |
10:30 a.m. | Paul Sobaje |
Room 323, New Cabell Hall | Representation Theory of Algebraic Groups and Quantum Groups: A Tribute to the Work of Cline, Parshall and Scott (CPS), II |
10:30 a.m. | Sharon Anne Garthwaite |
Room 368, New Cabell Hall | Special Sets of Integers in Modern Number Theory, II |
10:30 a.m. | Kisun Lee |
Room 232, New Cabell Hall | Tensors and Complexity, II |
10:30 a.m. | Mathav Murugan |
Room 132, New Cabell Hall | Probabilistic Methods in Geometry and Analysis, II |
10:30 a.m. | James Phillips |
Room 364, New Cabell Hall | Curves, Jacobians, and Abelian Varieties, II |
10:30 a.m. | Konstantinos Tsouvalas |
Room 141, Nau Hall | Trends in Teichmüller Theory, II |
10:30 a.m. | Kathryn McCormick |
Room G004, Clark Hall | Advances in Operator Algebras, II |
10:30 a.m. | Michael J Nasta |
Room 485, New Cabell Hall | Cyber Defense and Cryptography in Undergraduate Education, I |
10:30 a.m. | Rafal Komendarczyk |
Room 110, Maury Hall | Knot Theory and its Applications, II |
10:30 a.m. | Jean Pierre Mutanguha |
Room 211, Nau Hall | Combinatorial Methods in Geometric Group Theory, II |
10:30 a.m. | Peter Nandori |
Room 032, New Cabell Hall | Integrable Probability, II |
10:30 a.m. | Daniel Katz |
Room 389, New Cabell Hall | Commutative Algebra, II |
10:30 a.m. | John Dale Luebking |
Room 141, Gibson Hall | Advances in Difference, Differential, Fractional Differential and Dynamic Equations with Applications, II |
10:30 a.m. | Max R. Mikel-Stites |
Room 241, Gibson Hall | Mathematical Modeling of Problems in Biological Fluid Dynamics, I |
10:30 a.m. | Artem Zvavitch |
Room 048, New Cabell Hall | Convexity and Probability in High Dimensions, II |
10:30 a.m. | Yanyu Xiao |
Room 211, Gibson Hall | Recent Advances in Mathematical Biology, II |
10:30 a.m. | Zhenfu Wang |
Room 142, Gibson Hall | Nonlocal PDEs and Applications, I |
10:30 a.m. | Cecilia F Mondaini |
Room 027, New Cabell Hall | Advances in High and Infinite Dimensional Stochastic Analysis, II |
10:30 a.m. | Mahboub Baccouch |
Room 168, New Cabell Hall | Numerical Methods for Partial Differential Equations: A Session in Honor of Slimane Adjerid’s 65th Birthday, I |
10:30 a.m. | Michael A Robert |
Room 242, Gibson Hall | Advances in Infectious Disease Modeling: From Cells to Populations, II |
10:30 a.m. | Anastasiia Tsvietkova |
Room 104, Maury Hall | Knots and Links in Low-Dimensional Topology, II |
10:30 a.m. | Vjekoslav Kovac |
Room 101, Clark Hall | Recent Advances in Harmonic Analysis, II |
10:30 a.m. | Xiaofeng Gu |
Room 309, New Cabell Hall | Recent Advances in Graph Theory and Combinatorics, I |
10:30 a.m. | Hao Zou |
Room 241, Nau Hall | Mathematical String Theory, I |
11:00 a.m. | Yusu Wang |
Room 101, Nau Hall | AMS Invited Address |
12:00 p.m. | This panel is in conjunction with the Special Session on Celebrating Diversity in Mathematics | Room 101, Nau Hall | |
2:00 p.m. | Betsy Stovall |
Room 101, Nau Hall | AMS Invited Address |
3:00 p.m. | Vladimir Chernousov |
Room 395, New Cabell Hall | Algebraic Groups: Arithmetic and Geometry, III |
3:00 p.m. | Chun-Ju Lai |
Room 332, New Cabell Hall | Categorical Representation Theory and Beyond, II |
3:00 p.m. | Ozlem Ejder |
Room 383, New Cabell Hall | Youth and Enthusiasm in Arithmetic Geometry and Number Theory, III |
3:00 p.m. | Alistair Savage |
Room 323, New Cabell Hall | Representation Theory of Algebraic Groups and Quantum Groups: A Tribute to the Work of Cline, Parshall and Scott (CPS)., III |
3:00 p.m. | Lawrence C Washington |
Room 368, New Cabell Hall | Special Sets of Integers in Modern Number Theory, III |
3:00 p.m. | Anna Marie Bohmann |
Room 115, Maury Hall | Homotopy Theory, III |
3:00 p.m. | Andrew Kobin |
Room 113, Maury Hall | Motivic Aspects of Topology and Geometry, III |
3:00 p.m. | Shmuel Friedland |
Room 232, New Cabell Hall | Tensors and Complexity, III |
3:00 p.m. | Benjamin Plener Cover |
Room 242, Nau Hall | The Mathematics of Redistricting, III |
3:00 p.m. | R Banuelos |
Room 132, New Cabell Hall | Probabilistic Methods in Geometry and Analysis, III |
3:00 p.m. | Abbey Bourdon |
Room 364, New Cabell Hall | Curves, Jacobians, and Abelian Varieties, III |
3:00 p.m. | Kasso A Okoudjou |
Room 142, Nau Hall | Celebrating Diversity in Mathematics, III |
3:00 p.m. | James Farre |
Room 141, Nau Hall | Trends in Teichmüller Theory, III |
3:00 p.m. | Christopher Schafhauser |
Room G004, Clark Hall | Advances in Operator Algebras, III |
3:00 p.m. | Thomas Koberda |
Room 485, New Cabell Hall | Cyber Defense and Cryptography in Undergraduate Education, II |
3:00 p.m. | Antun Milas |
Room 303, New Cabell Hall | Quantum Algebra and Geometry, III |
3:00 p.m. | John Luecke |
Room 110, Maury Hall | Knot Theory and its Applications, III |
3:00 p.m. | Yvon Verberne |
Room 211, Nau Hall | Combinatorial Methods in Geometric Group Theory, III |
3:00 p.m. | Alexander Moll |
Room 032, New Cabell Hall | Integrable Probability, III |
3:00 p.m. | Liana M. Şega |
Room 389, New Cabell Hall | Commutative Algebra, III |
3:00 p.m. | Jonah Blasiak |
Room 124, Monroe Hall | Recent Combinatorial Advances In Representation Theory and Algebraic Geometry, III |
3:00 p.m. | D. Michael Senter |
Room 241, Gibson Hall | Mathematical Modeling of Problems in Biological Fluid Dynamics, II |
3:00 p.m. | Oanh Nguyen |
Room 048, New Cabell Hall | Convexity and Probability in High Dimensions, III |
3:00 p.m. | R Shivaji |
Room 211, Gibson Hall | Recent Advances in Mathematical Biology, III |
3:00 p.m. | Fei Wang |
Room 142, Gibson Hall | Nonlocal PDEs and Applications, II |
3:00 p.m. | Changlong Zhong |
Room 315, New Cabell Hall | Combinatorics Related to Geometry and Representation Theory, III |
3:00 p.m. | Eyvindur Ari Palsson |
Room 102, Clark Hall | Recent Progress on Singular and Oscillatory Integrals, III |
3:00 p.m. | Hao Shen |
Room 027, New Cabell Hall | Advances in High and Infinite Dimensional Stochastic Analysis, III |
3:00 p.m. | Xiaobing Feng |
Room 168, New Cabell Hall | Numerical Methods for Partial Differential Equations: A Session in Honor of Slimane Adjerid’s 65th Birthday, II |
3:00 p.m. | Jessica M Conway |
Room 242, Gibson Hall | Advances in Infectious Disease Modeling: From Cells to Populations, III |
3:00 p.m. | Eugene Gorsky |
Room 104, Maury Hall | Knots and Links in Low-Dimensional Topology, III |
3:00 p.m. | Victor D Lie |
Room 101, Clark Hall | Recent Advances in Harmonic Analysis, III |
3:00 p.m. | Songling Shan |
Room 309, New Cabell Hall | Recent Advances in Graph Theory and Combinatorics, II |
3:00 p.m. | Theo Johnson-Freyd |
Room 241, Nau Hall | Mathematical String Theory, II |
3:15 p.m. | Kevin J. McCall |
Room 489, New Cabell Hall | Session for Contributed Papers, III |
3:30 p.m. | Nicholas A. Loehr |
Room 489, New Cabell Hall | Session for Contributed Papers, III |
3:30 p.m. | Benjamin Cooper |
Room 332, New Cabell Hall | Categorical Representation Theory and Beyond, II |
3:30 p.m. | Michael J Griffin |
Room 383, New Cabell Hall | Youth and Enthusiasm in Arithmetic Geometry and Number Theory, III |
3:30 p.m. | Mee Seong Im |
Room 323, New Cabell Hall | Representation Theory of Algebraic Groups and Quantum Groups: A Tribute to the Work of Cline, Parshall and Scott (CPS)., III |
3:30 p.m. | Maru Sarazola |
Room 113, Maury Hall | Motivic Aspects of Topology and Geometry, III |
3:30 p.m. | Maira Khan |
Room 242, Nau Hall | The Mathematics of Redistricting, III |
3:30 p.m. | Phanuel Mariano |
Room 132, New Cabell Hall | Probabilistic Methods in Geometry and Analysis, III |
3:30 p.m. | Jackson Morrow |
Room 364, New Cabell Hall | Curves, Jacobians, and Abelian Varieties, III |
3:30 p.m. | Feng Zhu |
Room 141, Nau Hall | Trends in Teichmüller Theory, III |
3:30 p.m. | Radmila Sazdanovic |
Room 110, Maury Hall | Knot Theory and its Applications, III |
3:30 p.m. | George Imad Domat |
Room 211, Nau Hall | Combinatorial Methods in Geometric Group Theory, III |
3:30 p.m. | Israel Klich |
Room 032, New Cabell Hall | Integrable Probability, III |
3:30 p.m. | Benjamin Briggs |
Room 389, New Cabell Hall | Commutative Algebra, III |
3:30 p.m. | Katherine Daftari |
Room 241, Gibson Hall | Mathematical Modeling of Problems in Biological Fluid Dynamics, II |
3:30 p.m. | Elizabeth Meckes |
Room 048, New Cabell Hall | Convexity and Probability in High Dimensions, III |
3:30 p.m. | Maia Martcheva |
Room 211, Gibson Hall | Recent Advances in Mathematical Biology, III |
3:30 p.m. | Trinh Nguyen |
Room 142, Gibson Hall | Nonlocal PDEs and Applications, II |
3:30 p.m. | Allen Knutson |
Room 315, New Cabell Hall | Combinatorics Related to Geometry and Representation Theory, III |
3:30 p.m. | Honghu Liu |
Room 027, New Cabell Hall | Advances in High and Infinite Dimensional Stochastic Analysis, III |
3:30 p.m. | Yulong Xing |
Room 168, New Cabell Hall | Numerical Methods for Partial Differential Equations: A Session in Honor of Slimane Adjerid’s 65th Birthday, II |
3:30 p.m. | Libin Rong |
Room 242, Gibson Hall | Advances in Infectious Disease Modeling: From Cells to Populations, III |
3:30 p.m. | Katherine Raoux |
Room 104, Maury Hall | Knots and Links in Low-Dimensional Topology, III |
3:30 p.m. | Ben Jaye |
Room 101, Clark Hall | Recent Advances in Harmonic Analysis, III |
3:30 p.m. | Guangming Jing |
Room 309, New Cabell Hall | Recent Advances in Graph Theory and Combinatorics, II |
3:45 p.m. | Wayne Goddard |
Room 489, New Cabell Hall | Session for Contributed Papers, III |
4:00 p.m. | Chad E. L. Kinney |
Room 489, New Cabell Hall | Session for Contributed Papers, III |
4:00 p.m. | David J Saltman |
Room 395, New Cabell Hall | Algebraic Groups: Arithmetic and Geometry, III |
4:00 p.m. | Christopher K Chung |
Room 332, New Cabell Hall | Categorical Representation Theory and Beyond, II |
4:00 p.m. | Nickolas Andersen |
Room 383, New Cabell Hall | Youth and Enthusiasm in Arithmetic Geometry and Number Theory, III |
4:00 p.m. | Jonathan Kujawa |
Room 323, New Cabell Hall | Representation Theory of Algebraic Groups and Quantum Groups: A Tribute to the Work of Cline, Parshall and Scott (CPS)., III |
4:00 p.m. | Leo Goldmakher |
Room 368, New Cabell Hall | Special Sets of Integers in Modern Number Theory, III |
4:00 p.m. | Peter J Bonventre |
Room 115, Maury Hall | Homotopy Theory, III |
4:00 p.m. | Niny Arcila-Maya |
Room 113, Maury Hall | Motivic Aspects of Topology and Geometry, III |
4:00 p.m. | Mohsen Aliabadi |
Room 232, New Cabell Hall | Tensors and Complexity, III |
4:00 p.m. | Nicholas Eubank |
Room 242, Nau Hall | The Mathematics of Redistricting, III |
4:00 p.m. | Marta Lewicka |
Room 132, New Cabell Hall | Probabilistic Methods in Geometry and Analysis, III |
4:00 p.m. | Nicholas George Triantafillou |
Room 364, New Cabell Hall | Curves, Jacobians, and Abelian Varieties, III |
4:00 p.m. | Haydee Lindo |
Room 142, Nau Hall | Celebrating Diversity in Mathematics, III |
4:00 p.m. | Daniele Alessandrini |
Room 141, Nau Hall | Trends in Teichmüller Theory, III |
4:00 p.m. | Scott A Atkinson |
Room G004, Clark Hall | Advances in Operator Algebras, III |
4:00 p.m. | Judson Everett Beougher |
Room 485, New Cabell Hall | Cyber Defense and Cryptography in Undergraduate Education, II |
4:00 p.m. | James Lepowsky |
Room 303, New Cabell Hall | Quantum Algebra and Geometry, III |
4:00 p.m. | Moshe Cohen |
Room 110, Maury Hall | Knot Theory and its Applications, III |
4:00 p.m. | Jing Tao |
Room 211, Nau Hall | Combinatorial Methods in Geometric Group Theory, III |
4:00 p.m. | Justin Lyle |
Room 389, New Cabell Hall | Commutative Algebra, III |
4:00 p.m. | Gregory S. Warrington |
Room 124, Monroe Hall | Recent Combinatorial Advances In Representation Theory and Algebraic Geometry, III |
4:00 p.m. | Jae Ho Lee |
Room 241, Gibson Hall | Mathematical Modeling of Problems in Biological Fluid Dynamics, II |
4:00 p.m. | Kavita Ramanan |
Room 048, New Cabell Hall | Convexity and Probability in High Dimensions, III |
4:00 p.m. | Cameron Browne |
Room 211, Gibson Hall | Recent Advances in Mathematical Biology, III |
4:00 p.m. | Jaemin Park |
Room 142, Gibson Hall | Nonlocal PDEs and Applications, II |
4:00 p.m. | Tomasz Z. Szarek |
Room 102, Clark Hall | Recent Progress on Singular and Oscillatory Integrals, III |
4:00 p.m. | Jonathan C Mattingly |
Room 027, New Cabell Hall | Advances in High and Infinite Dimensional Stochastic Analysis, III |
4:00 p.m. | Shukai Du |
Room 168, New Cabell Hall | Numerical Methods for Partial Differential Equations: A Session in Honor of Slimane Adjerid’s 65th Birthday, II |
4:00 p.m. | Jonathan Forde |
Room 242, Gibson Hall | Advances in Infectious Disease Modeling: From Cells to Populations, III |
4:00 p.m. | Stanislav Jabuka |
Room 104, Maury Hall | Knots and Links in Low-Dimensional Topology, III |
4:00 p.m. | Theresa Anderson |
Room 101, Clark Hall | Recent Advances in Harmonic Analysis, III |
4:00 p.m. | Yue Wang |
Room 309, New Cabell Hall | Recent Advances in Graph Theory and Combinatorics, II |
4:00 p.m. | William D Linch III |
Room 241, Nau Hall | Mathematical String Theory, II |
4:30 p.m. | Zajj B Daugherty |
Room 332, New Cabell Hall | Categorical Representation Theory and Beyond, II |
4:30 p.m. | Wei-Lun Tsai |
Room 383, New Cabell Hall | Youth and Enthusiasm in Arithmetic Geometry and Number Theory, III |
4:30 p.m. | Christopher M Drupieski |
Room 323, New Cabell Hall | Representation Theory of Algebraic Groups and Quantum Groups: A Tribute to the Work of Cline, Parshall and Scott (CPS)., III |
4:30 p.m. | Jeffrey C. Lagarias |
Room 368, New Cabell Hall | Special Sets of Integers in Modern Number Theory, III |
4:30 p.m. | Bogdan Krstic |
Room 115, Maury Hall | Homotopy Theory, III |
4:30 p.m. | Morgan Opie |
Room 113, Maury Hall | Motivic Aspects of Topology and Geometry, III |
4:30 p.m. | Luke Oeding |
Room 232, New Cabell Hall | Tensors and Complexity, III |
4:30 p.m. | Gregory S. Warrington |
Room 242, Nau Hall | The Mathematics of Redistricting, III |
4:30 p.m. | Tao Mei |
Room 132, New Cabell Hall | Probabilistic Methods in Geometry and Analysis, III |
4:30 p.m. | Borys Kadets |
Room 364, New Cabell Hall | Curves, Jacobians, and Abelian Varieties, III |
4:30 p.m. | Samuel A Ballas |
Room 141, Nau Hall | Trends in Teichmüller Theory, III |
4:30 p.m. | Roy Araiza |
Room G004, Clark Hall | Advances in Operator Algebras, III |
4:30 p.m. | Erica Flapan |
Room 110, Maury Hall | Knot Theory and its Applications, III |
4:30 p.m. | Promit Ghosal |
Room 032, New Cabell Hall | Integrable Probability, III |
4:30 p.m. | Saeed Nasseh |
Room 389, New Cabell Hall | Commutative Algebra, III |
4:30 p.m. | Andy Wilson |
Room 124, Monroe Hall | Recent Combinatorial Advances In Representation Theory and Algebraic Geometry, III |
4:30 p.m. | Ben Vadala-Roth |
Room 241, Gibson Hall | Mathematical Modeling of Problems in Biological Fluid Dynamics, II |
4:30 p.m. | Tai Melcher |
Room 048, New Cabell Hall | Convexity and Probability in High Dimensions, III |
4:30 p.m. | Yixiang Wu |
Room 211, Gibson Hall | Recent Advances in Mathematical Biology, III |
4:30 p.m. | Ming Zhong |
Room 142, Gibson Hall | Nonlocal PDEs and Applications, II |
4:30 p.m. | Iva Halacheva |
Room 315, New Cabell Hall | Combinatorics Related to Geometry and Representation Theory, III |
4:30 p.m. | Michael P Presho |
Room 168, New Cabell Hall | Numerical Methods for Partial Differential Equations: A Session in Honor of Slimane Adjerid’s 65th Birthday, II |
4:30 p.m. | Ryan Nikin-Beers |
Room 242, Gibson Hall | Advances in Infectious Disease Modeling: From Cells to Populations, III |
4:30 p.m. | Honghao Gao |
Room 104, Maury Hall | Knots and Links in Low-Dimensional Topology, III |
4:30 p.m. | Jose Madrid |
Room 101, Clark Hall | Recent Advances in Harmonic Analysis, III |
4:30 p.m. | Chris Lambie-Hanson |
Room 309, New Cabell Hall | Recent Advances in Graph Theory and Combinatorics, II |
5:15 p.m. | Moon Duchin |
Room 402, Chemistry Building | Einstein Public Lecture in Mathematics |
6:30 p.m. | hosted by the University of Virginia Department of Mathematics | Lobby, Ern Commons | |
Sunday, March 15 |
Start Time | Speaker/Event | Room | Session |
8:00 a.m. | Pramod N. Achar |
Room 323, New Cabell Hall | Representation Theory of Algebraic Groups and Quantum Groups: A Tribute to the Work of Cline, Parshall and Scott (CPS), IV |
8:00 a.m. | Keith A Pardue |
Room 368, New Cabell Hall | Special Sets of Integers in Modern Number Theory, IV |
8:00 a.m. | Sara Tukachinsky |
Room 113, Maury Hall | Motivic Aspects of Topology and Geometry, IV |
8:00 a.m. | Josh Alman |
Room 232, New Cabell Hall | Tensors and Complexity, IV |
8:00 a.m. | Moira Chas |
Room 142, Nau Hall | Celebrating Diversity in Mathematics, IV |
8:00 a.m. | Barry J. Griffiths |
Room 485, New Cabell Hall | Cyber Defense and Cryptography in Undergraduate Education, III |
8:00 a.m. | Jude L. Quintero |
Room 303, New Cabell Hall | Quantum Algebra and Geometry, IV |
8:00 a.m. | Ian Runnels |
Room 211, Nau Hall | Combinatorial Methods in Geometric Group Theory, IV |
8:00 a.m. | Claudia Miller |
Room 389, New Cabell Hall | Commutative Algebra, III |
8:00 a.m. | Jeffrey T Neugebauer |
Room 141, Gibson Hall | Advances in Difference, Differential, Fractional Differential and Dynamic Equations with Applications, III |
8:00 a.m. | Mark S Schwitzerlett |
Room 241, Gibson Hall | Mathematical Modeling of Problems in Biological Fluid Dynamics, III |
8:00 a.m. | Libin Rong |
Room 211, Gibson Hall | Recent Advances in Mathematical Biology, IV |
8:00 a.m. | Shahaf Nitzan |
Room 102, Clark Hall | Recent Progress on Singular and Oscillatory Integrals, IV |
8:00 a.m. | Tao Lin |
Room 168, New Cabell Hall | Numerical Methods for Partial Differential Equations: A Session in Honor of Slimane Adjerid’s 65th Birthday, III |
8:00 a.m. | Carson Rogers |
Room 104, Maury Hall | Knots and Links in Low-Dimensional Topology, IV |
8:00 a.m. | Erik E Westlund |
Room 309, New Cabell Hall | Recent Advances in Graph Theory and Combinatorics, III |
8:30 a.m. | Alistair Savage |
Room 332, New Cabell Hall | Categorical Representation Theory and Beyond, IV |
8:30 a.m. | Preston Wake |
Room 383, New Cabell Hall | Youth and Enthusiasm in Arithmetic Geometry and Number Theory, IV |
8:30 a.m. | Terrell L. Hodge |
Room 323, New Cabell Hall | Representation Theory of Algebraic Groups and Quantum Groups: A Tribute to the Work of Cline, Parshall and Scott (CPS), IV |
8:30 a.m. | Daniel E. Martin |
Room 368, New Cabell Hall | Special Sets of Integers in Modern Number Theory, IV |
8:30 a.m. | Joseph M Landsberg |
Room 232, New Cabell Hall | Tensors and Complexity, IV |
8:30 a.m. | Julia Hartmann |
Room 364, New Cabell Hall | Curves, Jacobians, and Abelian Varieties, IV |
8:30 a.m. | Juan Jose Villarreal |
Room 303, New Cabell Hall | Quantum Algebra and Geometry, IV |
8:30 a.m. | Thomas Ng |
Room 211, Nau Hall | Combinatorial Methods in Geometric Group Theory, IV |
8:30 a.m. | Joseph Paullet |
Room 141, Gibson Hall | Advances in Difference, Differential, Fractional Differential and Dynamic Equations with Applications, III |
8:30 a.m. | H. Reed Ogrosky |
Room 241, Gibson Hall | Mathematical Modeling of Problems in Biological Fluid Dynamics, III |
8:30 a.m. | Giorgos Chasapis |
Room 048, New Cabell Hall | Convexity and Probability in High Dimensions, IV |
8:30 a.m. | Hayriye Gulbudak |
Room 211, Gibson Hall | Recent Advances in Mathematical Biology, IV |
8:30 a.m. | Xu Zhang |
Room 168, New Cabell Hall | Numerical Methods for Partial Differential Equations: A Session in Honor of Slimane Adjerid’s 65th Birthday, III |
8:30 a.m. | Scott A Taylor |
Room 104, Maury Hall | Knots and Links in Low-Dimensional Topology, IV |
8:30 a.m. | Rong Luo |
Room 309, New Cabell Hall | Recent Advances in Graph Theory and Combinatorics, III |
9:00 a.m. | Boris Kunyavskii |
Room 395, New Cabell Hall | Algebraic Groups: Arithmetic and Geometry, IV |
9:00 a.m. | Michael Reeks |
Room 332, New Cabell Hall | Categorical Representation Theory and Beyond, IV |
9:00 a.m. | Daniel J Kriz |
Room 383, New Cabell Hall | Youth and Enthusiasm in Arithmetic Geometry and Number Theory, IV |
9:00 a.m. | Kailash C. Misra |
Room 323, New Cabell Hall | Representation Theory of Algebraic Groups and Quantum Groups: A Tribute to the Work of Cline, Parshall and Scott (CPS), IV |
9:00 a.m. | Carrie E. Finch-Smith |
Room 368, New Cabell Hall | Special Sets of Integers in Modern Number Theory, IV |
9:00 a.m. | Manuel L Rivera |
Room 115, Maury Hall | Homotopy Theory, IV |
9:00 a.m. | Sabrina Pauli |
Room 113, Maury Hall | Motivic Aspects of Topology and Geometry, IV |
9:00 a.m. | Artur Elezi |
Room 364, New Cabell Hall | Curves, Jacobians, and Abelian Varieties, IV |
9:00 a.m. | Padmavathi Srinivasan |
Room 142, Nau Hall | Celebrating Diversity in Mathematics, IV |
9:00 a.m. | William M. Goldman |
Room 141, Nau Hall | Trends in Teichmüller Theory, IV |
9:00 a.m. | Thomas Sinclair |
Room G004, Clark Hall | Advances in Operator Algebras, IV |
9:00 a.m. | Tony Shaska |
Room 485, New Cabell Hall | Cyber Defense and Cryptography in Undergraduate Education, III |
9:00 a.m. | Florencia Orosz Hunziker |
Room 303, New Cabell Hall | Quantum Algebra and Geometry, IV |
9:00 a.m. | Kenneth C Millett |
Room 110, Maury Hall | Knot Theory and its Applications, IV |
9:00 a.m. | Rylee Alanza Lyman |
Room 211, Nau Hall | Combinatorial Methods in Geometric Group Theory, IV |
9:00 a.m. | Sevak Mkrtchyan |
Room 032, New Cabell Hall | Integrable Probability, IV |
9:00 a.m. | Monica Ann Lewis |
Room 389, New Cabell Hall | Commutative Algebra, III |
9:00 a.m. | Anne Schilling |
Room 124, Monroe Hall | Recent Combinatorial Advances In Representation Theory and Algebraic Geometry, IV |
9:00 a.m. | Colleen Kirk |
Room 141, Gibson Hall | Advances in Difference, Differential, Fractional Differential and Dynamic Equations with Applications, III |
9:00 a.m. | Laura Ellwein Fix |
Room 241, Gibson Hall | Mathematical Modeling of Problems in Biological Fluid Dynamics, III |
9:00 a.m. | Mokshay Madiman |
Room 048, New Cabell Hall | Convexity and Probability in High Dimensions, IV |
9:00 a.m. | Baoling Ma |
Room 211, Gibson Hall | Recent Advances in Mathematical Biology, IV |
9:00 a.m. | Leonardo Mihalcea |
Room 315, New Cabell Hall | Combinatorics Related to Geometry and Representation Theory, IV |
9:00 a.m. | Rachel Greenfeld |
Room 102, Clark Hall | Recent Progress on Singular and Oscillatory Integrals, IV |
9:00 a.m. | Gideon Simpson |
Room 027, New Cabell Hall | Advances in High and Infinite Dimensional Stochastic Analysis, IV |
9:00 a.m. | Ruchi Guo |
Room 168, New Cabell Hall | Numerical Methods for Partial Differential Equations: A Session in Honor of Slimane Adjerid’s 65th Birthday, III |
9:00 a.m. | Eric Ngang Che Fnu |
Room 242, Gibson Hall | Advances in Infectious Disease Modeling: From Cells to Populations, III |
9:00 a.m. | Galyna Livshyts |
Room 101, Clark Hall | Recent Advances in Harmonic Analysis, IV |
9:00 a.m. | Theodore Molla |
Room 309, New Cabell Hall | Recent Advances in Graph Theory and Combinatorics, III |
9:00 a.m. | Anatoly Dymarsky |
Room 241, Nau Hall | Mathematical String Theory, III |
9:30 a.m. | Radmila Sazdanovic |
Room 332, New Cabell Hall | Categorical Representation Theory and Beyond, IV |
9:30 a.m. | Jesse Thorner |
Room 383, New Cabell Hall | Youth and Enthusiasm in Arithmetic Geometry and Number Theory, IV |
9:30 a.m. | David C Vella |
Room 323, New Cabell Hall | Representation Theory of Algebraic Groups and Quantum Groups: A Tribute to the Work of Cline, Parshall and Scott (CPS), IV |
9:30 a.m. | Antara Mukherjee |
Room 368, New Cabell Hall | Special Sets of Integers in Modern Number Theory, IV |
9:30 a.m. | Austin Conner |
Room 232, New Cabell Hall | Tensors and Complexity, IV |
9:30 a.m. | Huy Dang |
Room 364, New Cabell Hall | Curves, Jacobians, and Abelian Varieties, IV |
9:30 a.m. | Carolyn Abbott |
Room 141, Nau Hall | Trends in Teichmüller Theory, IV |
9:30 a.m. | Eleni Panagiotou |
Room 110, Maury Hall | Knot Theory and its Applications, IV |
9:30 a.m. | Spencer Dowdall |
Room 211, Nau Hall | Combinatorial Methods in Geometric Group Theory, IV |
9:30 a.m. | Mirjana Vuletic |
Room 032, New Cabell Hall | Integrable Probability, IV |
9:30 a.m. | Rachel N Diethorn |
Room 389, New Cabell Hall | Commutative Algebra, III |
9:30 a.m. | James Sochacki |
Room 141, Gibson Hall | Advances in Difference, Differential, Fractional Differential and Dynamic Equations with Applications, III |
9:30 a.m. | Wei Zhang |
Room 241, Gibson Hall | Mathematical Modeling of Problems in Biological Fluid Dynamics, III |
9:30 a.m. | Michael Roysdon |
Room 048, New Cabell Hall | Convexity and Probability in High Dimensions, IV |
9:30 a.m. | Andrew Nevai |
Room 211, Gibson Hall | Recent Advances in Mathematical Biology, IV |
9:30 a.m. | Qingtian Zhang |
Room 142, Gibson Hall | Nonlocal PDEs and Applications, III |
9:30 a.m. | Sam Punshon-Smith |
Room 027, New Cabell Hall | Advances in High and Infinite Dimensional Stochastic Analysis, IV |
9:30 a.m. | Qiao Zhuang |
Room 168, New Cabell Hall | Numerical Methods for Partial Differential Equations: A Session in Honor of Slimane Adjerid’s 65th Birthday, III |
9:30 a.m. | Eric Forgoston |
Room 242, Gibson Hall | Advances in Infectious Disease Modeling: From Cells to Populations, III |
9:30 a.m. | Siddhi Krishna |
Room 104, Maury Hall | Knots and Links in Low-Dimensional Topology, IV |
9:30 a.m. | Matthew Badger |
Room 101, Clark Hall | Recent Advances in Harmonic Analysis, IV |
9:30 a.m. | Wei Meng |
Room 309, New Cabell Hall | Recent Advances in Graph Theory and Combinatorics, III |
10:00 a.m. | Ted Chinburg |
Room 395, New Cabell Hall | Algebraic Groups: Arithmetic and Geometry, IV |
10:00 a.m. | Nick Davidson |
Room 332, New Cabell Hall | Categorical Representation Theory and Beyond, IV |
10:00 a.m. | Wanlin Li |
Room 383, New Cabell Hall | Youth and Enthusiasm in Arithmetic Geometry and Number Theory, IV |
10:00 a.m. | Brian J Parshall |
Room 323, New Cabell Hall | Representation Theory of Algebraic Groups and Quantum Groups: A Tribute to the Work of Cline, Parshall and Scott (CPS), IV |
10:00 a.m. | Nathan G McNew |
Room 368, New Cabell Hall | Special Sets of Integers in Modern Number Theory, IV |
10:00 a.m. | Ian Coley |
Room 115, Maury Hall | Homotopy Theory, IV |
10:00 a.m. | Jesse Leo Kass |
Room 113, Maury Hall | Motivic Aspects of Topology and Geometry, IV |
10:00 a.m. | Jarosław Buczyński |
Room 232, New Cabell Hall | Tensors and Complexity, IV |
10:00 a.m. | Andrew Kobin |
Room 364, New Cabell Hall | Curves, Jacobians, and Abelian Varieties, IV |
10:00 a.m. | Angela M Reynolds |
Room 142, Nau Hall | Celebrating Diversity in Mathematics, IV |
10:00 a.m. | Lorenzo Ruffoni |
Room 141, Nau Hall | Trends in Teichmüller Theory, IV |
10:00 a.m. | Rolando de Santiago |
Room G004, Clark Hall | Advances in Operator Algebras, IV |
10:00 a.m. | Anna K Vinnedge |
Room 485, New Cabell Hall | Cyber Defense and Cryptography in Undergraduate Education, III |
10:00 a.m. | Han-Bom Moon |
Room 303, New Cabell Hall | Quantum Algebra and Geometry, IV |
10:00 a.m. | Sandy Ganzell |
Room 110, Maury Hall | Knot Theory and its Applications, IV |
10:00 a.m. | Mark W Meckes |
Room 032, New Cabell Hall | Integrable Probability, IV |
10:00 a.m. | Erika Ordog |
Room 389, New Cabell Hall | Commutative Algebra, III |
10:00 a.m. | Susanna D Fishel |
Room 124, Monroe Hall | Recent Combinatorial Advances In Representation Theory and Algebraic Geometry, IV |
10:00 a.m. | Joseph Daniel Rudmin |
Room 141, Gibson Hall | Advances in Difference, Differential, Fractional Differential and Dynamic Equations with Applications, III |
10:00 a.m. | Ebrahim M. Kolahdouz |
Room 241, Gibson Hall | Mathematical Modeling of Problems in Biological Fluid Dynamics, III |
10:00 a.m. | Petros Valettas |
Room 048, New Cabell Hall | Convexity and Probability in High Dimensions, IV |
10:00 a.m. | David M Chan |
Room 211, Gibson Hall | Recent Advances in Mathematical Biology, IV |
10:00 a.m. | Logan Stokols |
Room 142, Gibson Hall | Nonlocal PDEs and Applications, III |
10:00 a.m. | Colleen Robichaux |
Room 315, New Cabell Hall | Combinatorics Related to Geometry and Representation Theory, IV |
10:00 a.m. | Evangelos Dimou |
Room 102, Clark Hall | Recent Progress on Singular and Oscillatory Integrals, IV |
10:00 a.m. | Chenjie Fan |
Room 027, New Cabell Hall | Advances in High and Infinite Dimensional Stochastic Analysis, IV |
10:00 a.m. | Slimane Adjerid |
Room 168, New Cabell Hall | Numerical Methods for Partial Differential Equations: A Session in Honor of Slimane Adjerid’s 65th Birthday, III |
10:00 a.m. | Sivan Leviyang |
Room 242, Gibson Hall | Advances in Infectious Disease Modeling: From Cells to Populations, III |
10:00 a.m. | Miriam Kuzbary |
Room 104, Maury Hall | Knots and Links in Low-Dimensional Topology, IV |
10:00 a.m. | Vyron Vellis |
Room 101, Clark Hall | Recent Advances in Harmonic Analysis, IV |
10:00 a.m. | Dong Ye |
Room 309, New Cabell Hall | Recent Advances in Graph Theory and Combinatorics, III |
10:00 a.m. | Falk Hassler |
Room 241, Nau Hall | Mathematical String Theory, III |
10:30 a.m. | Rosa C Orellana |
Room 332, New Cabell Hall | Categorical Representation Theory and Beyond, IV |
10:30 a.m. | Ian Wagner |
Room 383, New Cabell Hall | Youth and Enthusiasm in Arithmetic Geometry and Number Theory, IV |
10:30 a.m. | Leonard L. Scott |
Room 323, New Cabell Hall | Representation Theory of Algebraic Groups and Quantum Groups: A Tribute to the Work of Cline, Parshall and Scott (CPS), IV |
10:30 a.m. | Michael Filaseta |
Room 368, New Cabell Hall | Special Sets of Integers in Modern Number Theory, IV |
10:30 a.m. | John D. Berman |
Room 115, Maury Hall | Homotopy Theory, IV |
10:30 a.m. | Kostas Karagiannis |
Room 364, New Cabell Hall | Curves, Jacobians, and Abelian Varieties, IV |
10:30 a.m. | Steve J Trettel |
Room 141, Nau Hall | Trends in Teichmüller Theory, IV |
10:30 a.m. | Hugh N Howards |
Room 110, Maury Hall | Knot Theory and its Applications, IV |
10:30 a.m. | Rachel Skipper |
Room 211, Nau Hall | Combinatorial Methods in Geometric Group Theory, IV |
10:30 a.m. | Hugh R Geller |
Room 389, New Cabell Hall | Commutative Algebra, III |
10:30 a.m. | Luc Lapointe |
Room 124, Monroe Hall | Recent Combinatorial Advances In Representation Theory and Algebraic Geometry, IV |
10:30 a.m. | R Shivaji |
Room 141, Gibson Hall | Advances in Difference, Differential, Fractional Differential and Dynamic Equations with Applications, III |
10:30 a.m. | Saad Qadeer |
Room 241, Gibson Hall | Mathematical Modeling of Problems in Biological Fluid Dynamics, III |
10:30 a.m. | Gil Kur |
Room 048, New Cabell Hall | Convexity and Probability in High Dimensions, IV |
10:30 a.m. | Rachel Leander |
Room 211, Gibson Hall | Recent Advances in Mathematical Biology, IV |
10:30 a.m. | Yuan Gao |
Room 142, Gibson Hall | Nonlocal PDEs and Applications, III |
10:30 a.m. | Daoji Huang |
Room 315, New Cabell Hall | Combinatorics Related to Geometry and Representation Theory, IV |
10:30 a.m. | Kyle Dahlin |
Room 242, Gibson Hall | Advances in Infectious Disease Modeling: From Cells to Populations, III |
10:30 a.m. | Joris Roos |
Room 101, Clark Hall | Recent Advances in Harmonic Analysis, IV |
10:30 a.m. | Kevin G Milans |
Room 309, New Cabell Hall | Recent Advances in Graph Theory and Combinatorics, III |
11:00 a.m. | Suresh Venapally |
Room 395, New Cabell Hall | Algebraic Groups: Arithmetic and Geometry, IV |
11:00 a.m. | Robert W Muth |
Room 332, New Cabell Hall | Categorical Representation Theory and Beyond, IV |
11:00 a.m. | Joel Specter |
Room 383, New Cabell Hall | Youth and Enthusiasm in Arithmetic Geometry and Number Theory, IV |
11:00 a.m. | Michael J. Mossinghoff |
Room 368, New Cabell Hall | Special Sets of Integers in Modern Number Theory, IV |
11:00 a.m. | Duncan A Clark |
Room 115, Maury Hall | Homotopy Theory, IV |
11:00 a.m. | Rares Rasdeaconu |
Room 113, Maury Hall | Motivic Aspects of Topology and Geometry, IV |
11:00 a.m. | Clifford Blakestad |
Room 364, New Cabell Hall | Curves, Jacobians, and Abelian Varieties, IV |
11:00 a.m. | Marissa Kawehi Loving |
Room 142, Nau Hall | Celebrating Diversity in Mathematics, IV |
11:00 a.m. | Brent Nelson |
Room G004, Clark Hall | Advances in Operator Algebras, IV |
11:00 a.m. | Evan Wilson |
Room 303, New Cabell Hall | Quantum Algebra and Geometry, IV |
11:00 a.m. | Jason Parsley |
Room 110, Maury Hall | Knot Theory and its Applications, IV |
11:00 a.m. | Gordon Rojas Kirby |
Room 211, Nau Hall | Combinatorial Methods in Geometric Group Theory, IV |
11:00 a.m. | Konstantin Matveev |
Room 032, New Cabell Hall | Integrable Probability, IV |
11:00 a.m. | James Edward Gossell |
Room 389, New Cabell Hall | Commutative Algebra, III |
11:00 a.m. | Aaron Lauve |
Room 124, Monroe Hall | Recent Combinatorial Advances In Representation Theory and Algebraic Geometry, IV |
11:00 a.m. | Gampola Waduge Nalin Fonseka |
Room 141, Gibson Hall | Advances in Difference, Differential, Fractional Differential and Dynamic Equations with Applications, III |
11:00 a.m. | Sergii Myroshnychenko |
Room 048, New Cabell Hall | Convexity and Probability in High Dimensions, IV |
11:00 a.m. | Xi Huo |
Room 211, Gibson Hall | Recent Advances in Mathematical Biology, IV |
11:00 a.m. | Wesley Hamilton |
Room 142, Gibson Hall | Nonlocal PDEs and Applications, III |
11:00 a.m. | Oliver Pechenik |
Room 315, New Cabell Hall | Combinatorics Related to Geometry and Representation Theory, IV |
11:00 a.m. | Yen Q Do |
Room 102, Clark Hall | Recent Progress on Singular and Oscillatory Integrals, IV |
11:00 a.m. | Cameron Browne |
Room 242, Gibson Hall | Advances in Infectious Disease Modeling: From Cells to Populations, III |
11:00 a.m. | Mariano Echeverria |
Room 104, Maury Hall | Knots and Links in Low-Dimensional Topology, IV |
11:00 a.m. | David Beltran |
Room 101, Clark Hall | Recent Advances in Harmonic Analysis, IV |
11:00 a.m. | Daniel P Johnston |
Room 309, New Cabell Hall | Recent Advances in Graph Theory and Combinatorics, III |
11:00 a.m. | Du Pei |
Room 241, Nau Hall | Mathematical String Theory, III |
11:30 a.m. | Ina Petkova |
Room 332, New Cabell Hall | Categorical Representation Theory and Beyond, IV |
11:30 a.m. | Jinbo Ren |
Room 383, New Cabell Hall | Youth and Enthusiasm in Arithmetic Geometry and Number Theory, IV |
11:30 a.m. | Matthew Feller |
Room 115, Maury Hall | Homotopy Theory, IV |
11:30 a.m. | Dean Bisogno |
Room 364, New Cabell Hall | Curves, Jacobians, and Abelian Varieties, IV |
11:30 a.m. | Rose Morris-Wright |
Room 211, Nau Hall | Combinatorial Methods in Geometric Group Theory, IV |
11:30 a.m. | Indrajit Jana |
Room 032, New Cabell Hall | Integrable Probability, IV |
11:30 a.m. | Adela Vraciu |
Room 389, New Cabell Hall | Commutative Algebra, III |
11:30 a.m. | Olya Mandelshtam |
Room 124, Monroe Hall | Recent Combinatorial Advances In Representation Theory and Algebraic Geometry, IV |
11:30 a.m. | Punit Gandhi |
Room 211, Gibson Hall | Recent Advances in Mathematical Biology, IV |
11:30 a.m. | Anna Weigandt |
Room 315, New Cabell Hall | Combinatorics Related to Geometry and Representation Theory, IV |
11:30 a.m. | Moshe Cohen |
Room 104, Maury Hall | Knots and Links in Low-Dimensional Topology, IV |
11:30 a.m. | David M Chan |
Room 309, New Cabell Hall | Recent Advances in Graph Theory and Combinatorics, III |