Year | Members |
2023 | Christine Berkesch, Alina Carmen Cojocaru, Duane Cooper, Kiran S Kedlaya, William Alfred Massey, Sam Payne, Emily Riehl, Anne Joyce Shiu, Cynthia L Vinzant, Tonghai Yang |
2022 | Alina Carmen Cojocaru, Duane Cooper, Stephan Ramon Garcia, Kiran S Kedlaya, Rosa C. Orellana, Anne Joyce Shiu, Dylan Paul Thurston, Maggy T. Tomova, Bianca Viray |
2021 | Alina Carmen Cojocaru, Duane Cooper, Daniel S. Freed, Stephan Ramon Garcia, Kiran S Kedlaya, Susan Loepp, Kasso A. Okoudjou, Rosa C. Orellana, Maria Cristina Pereyra, Anne Joyce Shiu, Dylan Paul Thurston, Maggy T. Tomova, Bianca Viray, Melanie Matchett Wood |
2020 | Erika Tatiana Camacho, Daniel S. Freed, Stephan Ramon Garcia, Susan Loepp, Kasso A. Okoudjou, Rosa C. Orellana, Maria Cristina Pereyra, Victor Reiner, Brooke E Shipley, Gigliola Staffilani, Dylan Paul Thurston, Maggy T. Tomova, Anthony Varilly-Alvarado, Bianca Viray, Melanie Matchett Wood |
2019 | Erika Tatiana Camacho, Nathan Dunfield, Daniel S. Freed, Gregory F Lawler, Susan Loepp, Irina Mitrea, Kasso A. Okoudjou, Maria Cristina Pereyra, Victor Reiner, Brooke E Shipley, Gigliola Staffilani, Ravi D Vakil, Anthony Varilly-Alvarado, Talitha M Washington, Melanie Matchett Wood |
2018 | Erika Tatiana Camacho, Henry Cohn, Alicia Dickenstein, Nathan Dunfield, Erica Flapan, Gregory F Lawler, Anna L. Mazzucato, Irina Mitrea, Alan W. Reid, Victor Reiner, Brooke E Shipley, Gigliola Staffilani, Ravi D Vakil, Anthony Varilly-Alvarado, Talitha M Washington |
2017 | Matthew H. Baker, Henry Cohn, Alicia Dickenstein, Nathan Dunfield, Erica Flapan, Edward Frenkel, Pamela Gorkin, Gregory F Lawler, Wen-Ching Winnie Li, Anna L. Mazzucato, Irina Mitrea, Mary C Pugh, Alan W. Reid, Ravi D Vakil, Talitha M Washington |
2016 | Matthew H. Baker, Henry Cohn, Alicia Dickenstein, Richard T Durrett, Lisa J. Fauci, Erica Flapan, Edward Frenkel, Pamela Gorkin, Michael J Larsen, Kristin E. Lauter, Wen-Ching Winnie Li, Anna L. Mazzucato, Mary C Pugh, Alan W. Reid, Jennifer Taback Pietraho |
2015 | Matthew H. Baker, Jesus A. De Loera, Richard T Durrett, Lisa J. Fauci, Edward Frenkel, Pamela Gorkin, Allan T Greenleaf, Michael J Larsen, Kristin E. Lauter, Wen-Ching Winnie Li, Natasa Pavlovic, Mary C Pugh, Amber Puha, Kenneth A Ribet, Jennifer Taback Pietraho |
2014 | Dan Abramovich, Helene Barcelo, Arthur T Benjamin, James A Carlson, Jesus A. De Loera, Richard T Durrett, Lisa J. Fauci, Allan T Greenleaf, Michael J Larsen, Kristin E. Lauter, Natasa Pavlovic, Victoria Powers, Amber Puha, Kenneth A Ribet, Jennifer Taback Pietraho |
2013 | Dan Abramovich, Matthew Ando, Helene Barcelo, Estelle L Basor, Arthur T Benjamin, James A Carlson, Jesus A. De Loera, Allan T Greenleaf, Patricia L. Hersh, Tara S. Holm, Natasa Pavlovic, Victoria Powers, Amber Puha, Kenneth A Ribet, T. Christine Stevens |
2012 | Dan Abramovich, Alejandro Adem, Matthew Ando, Helene Barcelo, Estelle L Basor, Arthur T Benjamin, James A Carlson, Richard M. Hain, Patricia L. Hersh, Tara S. Holm, Victoria Powers, Jennifer Schultens, T. Christine Stevens, Janet C Talvacchia, Christoph M. Thiele |
2011 | Dan Abramovich, Alejandro Adem, Matthew Ando, Estelle L Basor, Arthur T Benjamin, Aaron J Bertram, Richard M. Hain, Patricia L. Hersh, Tara S. Holm, William Alfred Massey, Jennifer Schultens, Panagiotis E Souganidis, T. Christine Stevens, Janet C Talvacchia, Christoph M. Thiele, Michelle Wachs, David Wright |
2010 | Alejandro Adem, Aaron J Bertram, Rebecca F Goldin, Richard M. Hain, Bryna Kra, William Alfred Massey, Irena Peeva, Jennifer Schultens, Joseph H. Silverman, Panagiotis E Souganidis, Janet C Talvacchia, Christoph M. Thiele, Michelle Wachs, Sarah J. Witherspoon, David Wright |
2009 | Aaron J Bertram, Robert L. Devaney, Rebecca F Goldin, Bryna Kra, William Alfred Massey, Irena Peeva, Frank S Quinn, Marjorie Senechal, Joseph H. Silverman, Panagiotis E Souganidis, Katherine St. John, Francis Edward Su, Michelle Wachs, Sarah J. Witherspoon, David Wright |
2008 | Robert L. Devaney, Rebecca F Goldin, William Mark Goldman, Craig L Huneke, Judy Anita Kennedy, Bryna Kra, Ken Ono, Irena Peeva, Frank S Quinn, Marjorie Senechal, Joseph H. Silverman, Katherine St. John, Francis Edward Su, Judy Leavitt Walker, Sarah J. Witherspoon |
2007 | Sara C. Billey, Robert L. Devaney, William Mark Goldman, Carolyn Gordon, Craig L Huneke, Sheldon H Katz, Judy Anita Kennedy, Ken Ono, Frank S Quinn, Marjorie Senechal, Michael F Singer, Katherine St. John, Francis Edward Su, Judy Leavitt Walker, Huafei Yan |
2006 | Sara C. Billey, James W Cannon, Sylvain E Cappell, Beverly Diamond, William Mark Goldman, Carolyn Gordon, Mark Goresky, Craig L Huneke, Sheldon H Katz, Judy Anita Kennedy, Ken Ono, Michael F Singer, Alejandro Uribe, Judy Leavitt Walker, Huafei Yan |
2005 | Sara C. Billey, James W Cannon, Sylvain E Cappell, Beverly Diamond, Carolyn Gordon, Mark Goresky, Susan Hermiller, Sheldon H Katz, Brian Harry Marcus, John E. McCarthy, Paul J Sally Jr, Michael F Singer, Alejandro Uribe, Huafei Yan, Paul Zorn |
2004 | Colin C. Adams, Sylvia T Bozeman, James W Cannon, Sylvain E Cappell, Beverly Diamond, Irene Martinez Gamba, H. Gillet, Mark Goresky, Susan Hermiller, Brian Harry Marcus, John E. McCarthy, David R Morrison, Paul J Sally Jr, Alejandro Uribe, Paul Zorn |
2003 | Colin C. Adams, Sylvia T Bozeman, Walter Craig, Keith J Devlin, Irene Fonseca, Irene Martinez Gamba, H. Gillet, Susan Hermiller, Brian Harry Marcus, John E. McCarthy, David R Morrison, Alexander Nagel, Louise Arakelian Raphael, Paul J Sally Jr, Paul Zorn |
2002 | Colin C. Adams, Patricia Bauman, Sylvia T Bozeman, Walter Craig, Keith J Devlin, Irene Fonseca, William Fulton, Irene Martinez Gamba, H. Gillet, Martin Golubitsky, David R Morrison, Alexander Nagel, Louise Arakelian Raphael, Jonathan M. Rosenberg, Lisa Traynor |
2001 | Patricia Bauman, Haim Brezis, Walter Craig, Keith J Devlin, Robert A Fefferman, Irene Fonseca, William Fulton, Martin Golubitsky, Alexander Nagel, Louise Arakelian Raphael, Jonathan M. Rosenberg, Donald G. Saari, Tatiana Toro, Lisa Traynor, Nolan R Wallach |
2000 | Patricia Bauman, Haim Brezis, Robert L Bryant, Robert A Fefferman, William Fulton, Martin Golubitsky, Jane M Hawkins, Karen H Parshall, Jonathan M. Rosenberg, Donald G. Saari, Michael Starbird, Tatiana Toro, Lisa Traynor, Nolan R Wallach |
1999 | Francis Bonahon, Haim Brezis, Robert L Bryant, Robert A Fefferman, Frederick P. Gardiner, Jane M Hawkins, Karen H Parshall, Gail D L Ratcliff, Donald G. Saari, Joel Spencer, Michael Starbird, Tatiana Toro, Karen Vogtmann, Nolan R Wallach |
1998 | Francis Bonahon, David M. Bressoud, Robert L Bryant, Gail A Carpenter, John B Conway, Frederick P. Gardiner, Jane M Hawkins, Krystyna Kuperberg, Andrew M Odlyzko, Karen H Parshall, Gail D L Ratcliff, Joel Spencer, Michael Starbird, Karen Vogtmann |
1997 | Francis Bonahon, David M. Bressoud, Gail A Carpenter, John B Conway, David B A Epstein, Frederick P. Gardiner, James Macklin Hyman, Krystyna Kuperberg, Jerrold E Marsden, Andrew M Odlyzko, Gail D L Ratcliff, Cora Sadosky, Alice Silverberg, Joel Spencer, Karen Vogtmann |
1996 | David M. Bressoud, Gail A Carpenter, John B Conway, David B A Epstein, James Macklin Hyman, Krystyna Kuperberg, Robert K Lazarsfeld, Jerrold E Marsden, Frank Morgan, Andrew M Odlyzko, Cora Sadosky, Norberto Salinas, Alice Silverberg, Sylvia M Wiegand, Robert J Zimmer |
1995 | David B A Epstein, James Macklin Hyman, Svetlana R Katok, Steven George Krantz, Robert K Lazarsfeld, James Lepowsky, Peter W-K Li, Jerrold E Marsden, Frank Morgan, Cora Sadosky, Norberto Salinas, Alice Silverberg, Sylvia M Wiegand, Susan Gayle Williams, Robert J Zimmer |
1994 | Ruth Charney, Carl C Cowen, Rebecca Herb, Svetlana R Katok, Steven George Krantz, Robert K Lazarsfeld, James Lepowsky, Peter W-K Li, Elliott H Lieb, Frank Morgan, Norberto Salinas, Gunther A. Uhlmann, Sylvia M Wiegand, Susan Gayle Williams, Robert J Zimmer |
1993 | Ruth Charney, Carl C Cowen, David A Cox, John M. Franks, Frank L Gilfeather, Rebecca Herb, Svetlana R Katok, Steven George Krantz, James Lepowsky, Peter W-K Li, Elliott H Lieb, Gunther A. Uhlmann, Steven H Weintraub, Ruth J Williams, Susan Gayle Williams |
1992 | Sheldon Axler, J. S. Birman, Ruth Charney, Charles Herbert Clemens, Carl C Cowen, David A Cox, John M. Franks, Frank L Gilfeather, Rebecca Herb, Elliott H Lieb, Carl Pomerance, Gunther A. Uhlmann, Steven H Weintraub, Ruth J Williams, Shing-Tung Yau |
1991 | J L Alperin, Sheldon Axler, J. S. Birman, Fan Chung, Charles Herbert Clemens, Lawrence J Corwin, David A Cox, John M. Franks, Frank L Gilfeather, Carl Pomerance, Michael C Reed, Hugo Rossi, Steven H Weintraub, Ruth J Williams, Shing-Tung Yau |
1990 | J L Alperin, Sheldon Axler, J. S. Birman, Fan Chung, Charles Herbert Clemens, Lawrence J Corwin, Richard K. Guy, Rhonda Jo Hughes, R. C. Kirby, Albert Marden, Carl Pomerance, Michael C Reed, Hugo Rossi, Harold M Stark, Shing-Tung Yau |
1989 | J L Alperin, Fan Chung, Lawrence J Corwin, Richard K. Guy, Rhonda Jo Hughes, R. C. Kirby, H Blaine Lawson Jr, Albert Marden, Y. N. Moschovakis, Linda Ann Ness, Michael C Reed, Marc A Rieffel, Hugo Rossi, Harold M Stark, Carol Saunders Wood |
1988 | James G Arthur, Jane Gilman, Richard K. Guy, Rhonda Jo Hughes, R. C. Kirby, H Blaine Lawson Jr, Albert Marden, Y. N. Moschovakis, Linda Ann Ness, Marc A Rieffel, Harold M Stark, Chuu-Lian Terng, William A Veech, Robert F Williams, Carol Saunders Wood |
1987 | James G Arthur, A T Bharucha-Reid, Daniel M. Burns Jr, Jane Gilman, Joseph B. Keller, H Blaine Lawson Jr, Y. N. Moschovakis, Linda Ann Ness, Marc A Rieffel, Chuu-Lian Terng, Audrey A. Terras, William A Veech, David A. Vogan Jr, Robert F Williams, Carol Saunders Wood |
1986 | James G Arthur, A T Bharucha-Reid, Daniel M. Burns Jr, Michael G Crandall, David Eisenbud, Jane Gilman, Joseph B. Keller, Carlos E Kenig, Jean E Taylor, Chuu-Lian Terng, Audrey A. Terras, William Paul Thurston, William A Veech, David A. Vogan Jr, Robert F Williams |
1985 | A T Bharucha-Reid, Daniel M. Burns Jr, Michael G Crandall, P. L. Duren, David Eisenbud, Susan Friedlander, Robin Hartshorne, Joseph B. Keller, Carlos E Kenig, Michael Shub, Olga Taussky, Jean E Taylor, Audrey A. Terras, William Paul Thurston, David A. Vogan Jr |
1984 | Michael G Crandall, P. L. Duren, David Eisenbud, Peter A Fillmore, Susan Friedlander, Robin Hartshorne, Melvin Hochster, Carlos E Kenig, Robert P Langlands, M Susan Montgomery, Michael Shub, Hector J Sussmann, Olga Taussky, Jean E Taylor, William Paul Thurston |
1983 | D. L. Burkholder, P. L. Duren, Peter A Fillmore, Susan Friedlander, Robin Hartshorne, Melvin Hochster, Alan J. Hoffman, Linda Keen, Robert P Langlands, O Carruth McGehee, M Susan Montgomery, Paul J Sally Jr, Michael Shub, Hector J Sussmann, Olga Taussky |
1982 | D. L. Burkholder, Peter A Fillmore, Frederick W Gehring, Melvin Hochster, Alan J. Hoffman, Linda Keen, Robert P Langlands, L. Lorch, O Carruth McGehee, Richard S Millman, M Susan Montgomery, Marian B Pour-El, Paul J Sally Jr, David A Sanchez, Hector J Sussmann |
1981 | D. L. Burkholder, Chandler Davis, Frederick W Gehring, Robert P Gilbert, Alan J. Hoffman, Linda Keen, J H B Kemperman, L. Lorch, O Carruth McGehee, Richard S Millman, Marian B Pour-El, Paul J Sally Jr, David A Sanchez, Karen Uhlenbeck, Daniel H Wagner |
1980 | J. S. Birman, Lenore Carol Blum, Chandler Davis, James A Donaldson, Frederick W Gehring, Murray Gerstenhaber, Robert P Gilbert, Ronald L Graham, J H B Kemperman, L. Lorch, Richard S Millman, Marian B Pour-El, David A Sanchez, Karen Uhlenbeck, Daniel H Wagner |
1979 | J. S. Birman, Lenore Carol Blum, Chandler Davis, James A Donaldson, Theodore W Gamelin, Murray Gerstenhaber, Robert P Gilbert, Ronald L Graham, Richard J Griego, K. H. Hofmann, J H B Kemperman, H. P. McKean Jr, Linda Preiss Rothschild, Karen Uhlenbeck, Daniel H Wagner |
1978 | J. S. Birman, Lenore Carol Blum, James A Donaldson, Theodore W Gamelin, Murray Gerstenhaber, Ronald L Graham, Richard J Griego, K. H. Hofmann, H. P. McKean Jr, Hugo Rossi, Linda Preiss Rothschild, Lee A Rubel, Barry Simon, D. Waterman, Guido L Weiss |
1977 | David Gale, Theodore W Gamelin, Judy Green, Richard J Griego, Phillip A Griffiths, K. H. Hofmann, H. P. McKean Jr, Karl K Norton, Hugo Rossi, Linda Preiss Rothschild, Lee A Rubel, Barry Simon, D. Waterman, Guido L Weiss, J Ernest Wilkins Jr |
1976 | Charles W Curtis, David Gale, Judy Green, Phillip A Griffiths, Herbert Keller, R. C. Kirby, L. Lorch, Karl K Norton, Hugo Rossi, Lee A Rubel, Jane Cronin Scanlon, Barry Simon, D. Waterman, Guido L Weiss, J Ernest Wilkins Jr |
1975 | Anatole Beck, Charles W Curtis, David Gale, Michael Golomb, Mary W Gray, Judy Green, Phillip A Griffiths, Herbert Keller, R. C. Kirby, L. Lorch, Arthur P Mattuck, Cathleen S Morawetz, Karl K Norton, Jane Cronin Scanlon, J Ernest Wilkins Jr |
1974 | Anatole Beck, William Browder, Charles W Curtis, Michael Golomb, Mary W Gray, Herbert Keller, R. C. Kirby, L. Lorch, Arthur P Mattuck, Cathleen S Morawetz, Paul S Mostert, Jane Cronin Scanlon, Robert T Seeley, Dorothy Maharam Stone, Olga Taussky |
1973 | Anatole Beck, William Browder, George F Carrier, Morton L Curtis, Michael Golomb, Mary W Gray, Arthur P Mattuck, Cathleen S Morawetz, Paul S Mostert, Mary E Rudin, Robert T Seeley, James B Serrin, Elias M Stein, Dorothy Maharam Stone, Olga Taussky |
1972 | Michael Artin, Michael F Atiyah, William Browder, George F Carrier, Morton L Curtis, Philip Hartman, Chia-Chiao Lin, Calvin C Moore, Paul S Mostert, Mary E Rudin, Robert T Seeley, James B Serrin, Elias M Stein, Dorothy Maharam Stone, Olga Taussky |
1971 | Michael Artin, Michael F Atiyah, Hyman Bass, George F Carrier, Paul J Cohen, Morton L Curtis, James Wallace Givens Jr, Philip Hartman, Victor Klee, Ray A Kunze, Chia-Chiao Lin, Calvin C Moore, Mary E Rudin, James B Serrin, Elias M Stein |
1970 | Michael Artin, Michael F Atiyah, Hyman Bass, Armand Borel, Raoul H Bott, Paul J Cohen, James Wallace Givens Jr, Philip Hartman, Israel N Herstein, Victor Klee, Ray A Kunze, Serge Lang, Chia-Chiao Lin, Calvin C Moore, Jacob T Schwartz |
1969 | Richard D Anderson, Hyman Bass, Armand Borel, Raoul H Bott, William Browder, Paul J Cohen, Avner Friedman, James Wallace Givens Jr, Israel N Herstein, Victor Klee, Ray A Kunze, Serge Lang, Jurgen K Moser, Gian-Carlo Rota, Jacob T Schwartz |
1968 | Richard D Anderson, Armand Borel, Raoul H Bott, William Browder, Joaquin Diaz, Walter Feit, Avner Friedman, Henry Helson, Israel N Herstein, Kenneth M Hoffman, Serge Lang, Jurgen K Moser, Ivan Niven, Gian-Carlo Rota, Jacob T Schwartz |
1967 | Richard D Anderson, Richard F Arens, Maurice Auslander, William Browder, Alberto P Calderon, Lamberto Cesari, Paul J Cohen, Joaquin Diaz, Walter Feit, Avner Friedman, Henry Helson, Kenneth M Hoffman, Jurgen K Moser, Ivan Niven, Gian-Carlo Rota |
1966 | Richard F Arens, Maurice Auslander, Eugenio Calabi, Alberto P Calderon, Lamberto Cesari, Paul J Cohen, Joaquin Diaz, Walter Feit, Henry Helson, Kenneth M Hoffman, Victor Klee, John Willard Milnor, Ivan Niven, Angus E Taylor, John Wermer |
1965 | Richard F Arens, Maurice Auslander, Eugenio Calabi, Alberto P Calderon, Lamberto Cesari, Paul J Cohen, Donald A Darling, Karel de Leeuw, George F D Duff, Victor Klee, John Willard Milnor, Louis Nirenberg, Angus E Taylor, John Wermer, Leo Zippin |
1964 | Eugenio Calabi, Donald A Darling, Karel de Leeuw, George F D Duff, Leon A Henkin, A S Householder, Victor Klee, Peter D. Lax, R C Lyndon, Lawrence Markus, John Willard Milnor, Louis Nirenberg, Angus E Taylor, John Wermer, Leo Zippin |
1963 | Paul T Bateman, H W Bode, Raoul H Bott, Donald A Darling, Karel de Leeuw, George F D Duff, Leon A Henkin, A S Householder, Peter D. Lax, R C Lyndon, Lawrence Markus, Louis Nirenberg, Ralph S Phillips, C B Tompkins, Leo Zippin |
1962 | Paul T Bateman, H W Bode, Raoul H Bott, R Creighton Buck, Mahlon M Day, Arthur Erdelyi, G E Forsythe, Leon A Henkin, A S Householder, Peter D. Lax, R C Lyndon, Lawrence Markus, Ralph S Phillips, Edwin H Spanier, C B Tompkins |
1961 | Paul T Bateman, H W Bode, Raoul H Bott, R H Bruck, R Creighton Buck, Mahlon M Day, Arthur Erdelyi, G E Forsythe, Paul R Garabedian, Edwin Hewitt, Ralph S Phillips, G de B Robinson, Edwin H Spanier, C B Tompkins, Leo Zippin |
1960 | R H Bing, R H Bruck, R Creighton Buck, Mahlon M Day, Arthur Erdelyi, G E Forsythe, Paul R Garabedian, Edwin Hewitt, L H Loomis, G de B Robinson, Paul C Rosenbloom, Walter Rudin, Irving E Segal, Edwin H Spanier, Leo Zippin |
1959 | R E Bellman, Lipman Bers, R H Bing, R H Bruck, Paul R Garabedian, Andrew M Gleason, Paul R Halmos, Edwin Hewitt, Derrick H Lehmer, L H Loomis, G de B Robinson, Paul C Rosenbloom, Walter Rudin, Irving E Segal, Leo Zippin |
1958 | R E Bellman, Lipman Bers, R H Bing, Andrew M Gleason, Paul R Halmos, Derrick H Lehmer, L H Loomis, Paul C Rosenbloom, Walter Rudin, Irving E Segal |
1957 | R E Bellman, Lipman Bers, Andrew M Gleason, Paul R Halmos, Derrick H Lehmer |