AMS Sectional Meeting Program by Day
Current as of Friday, November 20, 2015 11:26:24
Inquiries: meet@ams.org
Fall Eastern Sectional Meeting
Rutgers University, New Brunswick, NJ
November 14-15, 2015 (Saturday - Sunday)
Meeting #1115
Associate secretaries:
Steven H Weintraub, AMS shw2@lehigh.edu
Saturday November 14, 2015
-
Saturday November 14, 2015, 7:30 a.m.-4:00 p.m.
Exhibit and Book Sale
Lobby, 1st Floor, Murray -
Saturday November 14, 2015, 7:30 a.m.-4:00 p.m.
Meeting Registration
Lobby, 1st Floor, Murray -
Saturday November 14, 2015, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Difference Equations and Applications, I
Room 215, Scott Hall
Organizers:
Manos Drymonis, Providence College
Evelina Lapierre, Johnson and Wales University
Michael Radin, Rochester Institute of Technology marsma@rit.edu
-
8:00 a.m.
Necessary and Sufficient Conditions for Boundedness of Rational Systems.
Emmanouil Drymonis*, Providence College
(1115-39-225) -
8:30 a.m.
Global Dynamics of Some Anti-competitive Systems of Difference Equations in the Plane.
Mark DiPippo*, Rhode Island College
(1115-39-213) -
9:00 a.m.
Local Dynamics and Global Stability of Certain Second Order Rational Difference Equation with Quadratic Terms.
Sabina Jasarevic Hrustic, Department of Mathematics, University of Tuzla, Bosnia and Herzegovina
Mustafa Kulenovic*, University of Rhode Island
Mehmed Nurkanovic, Department of Mathematics, University of Tuzla, Bosnia and Herzegovina
(1115-39-106) -
9:30 a.m.
Two species competitive model with the Allee effect.
Ann Brett*, Johnson \& Wales University
Mustafa Kulenovic, University of Rhode Island
(1115-37-223) -
10:00 a.m.
Global Dynamics of Cooperative Discrete System in the Plane.
Arzu Bilgin*, University of Rhode Island
Ann Brett, Johnson and Wales University
(1115-39-180) -
10:30 a.m.
Global asymptotic stability and Naimark-Sacker bifurcation of a certain difference equation.
Toufik Khyat*, University of Rhode Island
Mustafa R.S. Kulenovic, University of Rhode Island
Esmir Pilav, University of Sarajevo, Bosnia and Herzegovina
(1115-39-107)
-
8:00 a.m.
-
Saturday November 14, 2015, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Geometric Analysis, I
Room 216, Scott Hall
Organizers:
Paul Feehan, Rutgers University paul.feehan@rutgers.edu
Manos Maridakis, Rutgers University
Natasa Sesum, Rutgers University
-
8:00 a.m.
On Gravitational Collapse in General Relativity.
Xinliang An*, Rutgers University
(1115-53-51) -
8:30 a.m.
Euclidean signature semi-classical methods for bosonic field theories.
Antonella Marini*, Yeshiva University, New York, NY 10033 // L'Aquila University, AQ, Italy
Vincent Moncrief, Yale University, New Haven, CT06520
Rachel Maitra, Wentworth Institute of Technology, Boston, MA 02115
(1115-35-144) -
9:00 a.m.
Transition probabilities for degenerate diffusions arising in population genetics.
Charles L. Epstein, University of Pennsylvania
Camelia A. Pop*, University of Minnesota
(1115-35-72) -
9:30 a.m.
(1,1) forms with specified Lagrangian phase.
Adam Jacob*, University of California, Davis
Tristan C Collins, Harvard University
Shing-Tung Yau, Harvard University
(1115-53-34) -
10:00 a.m.
Conformal classes realizing the Yamabe invariant.
Heather Macbeth*, Massachusetts Institute of Technology
(1115-53-176) -
10:30 a.m.
Global smoothness of the Monge-Ampere eigenfunctions.
Nam Q. Le*, Department of Mathematics, Indiana University, Bloomington, IN 47405
Ovidiu Savin, Department of Mathematics, Columbia University, New York, NY 10027
(1115-35-138)
-
8:00 a.m.
-
Saturday November 14, 2015, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Geometry and Combinatorics of Polytopes, I
Room 115, Scott Hall
Organizers:
Egon Schulte, Northeastern University schulte@neu.edu
Asia Ivi\'c Weiss, York University
-
8:00 a.m.
Hereditary Polytopes.
Egon Schulte*, Northeastern University
(1115-51-188) -
8:30 a.m.
A Proof of Khovanskii's Theorem on Geometry of a Sumset and Its Convex Hull.
Jaewoo Lee*, The City University of New York (Borough of Manhattan Community College)
(1115-05-37) -
9:00 a.m.
Enumeration of five-dimensional Dirichlet-Voronoi parallelohedra.
Mathieu Dutour Sikiri\'c, Rudjer Boskovi\'c Institute, Croatia
Alexey Garber*, The University of Texas Rio Grande Valley
Achill Sch\"urmann, University of Rostock, Germany
Clara Waldmann, TU Munich, Germany
(1115-52-346) -
9:30 a.m.
Polytopes of high rank for linear groups.
Peter A Brooksbank*, Bucknell University
(1115-05-139) -
10:00 a.m.
Convex Polytopes, Toric $g$-Vectors, and Gale Transforms.
Carl W. Lee, University of Kentucky
Sarah A. Nelson*, University of Kentucky
(1115-52-203) -
10:30 a.m.
Sections, Projections, and Shadow Boundaries.
Jim Lawrence*, George Mason University
(1115-52-243)
-
8:00 a.m.
-
Saturday November 14, 2015, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Geometry of Groups, Surfaces and 3-manifolds, I
Room 103, Scott Hall
Organizers:
Abhijit Champanerkar, College of Staten Island and The Graduate Center, City University of New York abhijit@math.csi.cuny.edu
Feng Luo, Rutgers University
Joseph Maher, College of Staten Island and The Graduate Center, City University of New York
-
8:00 a.m.
On the geometry of the flip graph.
Valentina Disarlo*, Indiana University Bloomington
Hugo Parlier, Universit\'e de Fribourg
(1115-57-187) -
8:30 a.m.
On type-preserving representations of the four-punctured sphere group.
Tian Yang*, Stanford University
(1115-57-10) -
9:00 a.m.
Dehn filling and elementary splittings.
Daniel Groves, University of Illinois at Chicago
Jason F Manning*, Cornell University
(1115-20-326) -
9:30 a.m.
Random graphs and applications to Coxeter groups.
Jason Behrstock*, CUNY, Lehman College and the Graduate Center
(1115-05-343) -
10:00 a.m.
Random knots: their properties and algorithmic challenges.
Nathan M Dunfield*, University of Illinois
(1115-57-120)
-
8:00 a.m.
-
Saturday November 14, 2015, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Invariants of Knots, Links and 3-Manifolds, I
Room 104, Scott Hall
Organizers:
Ilya Kofman, College of Staten Island and The Graduate Center, City University of New York
Adam Lowrance, Vassar College adlowrance@vassar.edu
-
8:00 a.m.
Link diagrams with low Turaev genus.
Seungwon Kim*, The Graduate Center, CUNY
(1115-57-273) -
8:30 a.m.
Turaev Genus and Alternating decompositions.
Cody W. Armond*, University of South Alabama
Adam M. Lowrance, Vassar College
(1115-57-373) -
9:00 a.m.
Signatures and Turaev Genera of Knots.
Oliver Dasbach*, Louisiana State University
Adam Lowrance, Vassar College
(1115-57-265) -
9:30 a.m.
Taut foliations and cyclic branched covers of satellite knots.
Cameron McA. Gordon*, University of Texas at Austin
Tye Lidman, Institute for Advanced Study
(1115-57-316) -
10:00 a.m.
Nugatory crossings and symmetric unions.
Allison H Moore*, Rice University
Tye Lidman, Institute for Advanced Study
(1115-57-110) -
10:30 a.m.
On the topological slice genus of torus knots.
Peter Feller*, Boston College
(1115-57-317)
-
8:00 a.m.
-
Saturday November 14, 2015, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Multiple Combinatorial Numbers and Associated Identities, I
Room 106, Scott Hall
Organizers:
Hasan Coskun, Texas A \& M University-Commerce hasan.coskun@tamuc.edu
-
8:00 a.m.
Combinatorial Formulas for Certain Multiple Number Sequences.
Hasan Coskun*, Texas A University Commerce
(1115-05-357) -
8:30 a.m.
Congruences for m-ary partition functions.
George E Andrews*, Pennsylvania State University
(1115-11-86) -
9:00 a.m.
The Combinatorics of the Delta Conjecture.
J. Haglund*, University of Pennsylvania
A. Wilson, Univ. of Pennsylvania
J. Remmel, Univ. of California at San Diego
(1115-05-310) -
9:30 a.m.
Higher binomial coefficients: some results and conjectures.
Siddhartha Sahi*, Mathematics Department, Rutgers University, New Brunswick, NJ
(1115-05-121) -
10:00 a.m.
Elliptic rook and file numbers.
Michael J Schlosser*, University of Vienna
Meesue Yoo, University of Vienna
(1115-05-256) -
10:30 a.m.
Some current developments on ''motivated proofs'' of generalized Rogers-Ramanujan identities.
James Lepowsky*, Rutgers University
(1115-05-174)
-
8:00 a.m.
-
Saturday November 14, 2015, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Nonlinear Waves in Differential Equations, I
Room 113, Murray
Organizers:
Linghai Zhang, Lehigh University liz5@lehigh.edu
-
8:00 a.m.
Multiple homoclinic solutions near a periodically perturbed degenerate homoclinic orbit.
Xiao-Biao Lin*, Department of Mathematics, North Carolina State University
(1115-34-23) -
9:00 a.m.
Modeling and Stability Analysis for Foreign Body Fibrotic Reactions.
Jianzhong Su*, University of Texas at Arlington
Larrissa Owens, University of Texas at Arlington
Sarah Langford, University of Texas at Arlington
(1115-35-47) -
10:00 a.m.
Stability of front solutions in a model for a surfactant driven flow on an inclined plane.
Anna Ghazaryan, Department of Mathematics, Miami University
St\'ephane Lafortune, Department of Mathematics, College of Charleston
Vahagn Manukian*, Department of Mathematics, Miami University
(1115-35-88) -
10:30 a.m.
Stability of fronts in a model for combustion in hydraulically resistant porous media.
Anna Ghazaryan*, Miami University
Stephane Lafortune, College of Charleston
Peter McLarnan, Miami University
(1115-35-24)
-
8:00 a.m.
-
Saturday November 14, 2015, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Partial Differential Equations in Geometric Analysis, I
Room 214, Scott Hall
Organizers:
Jeffrey Case, Princeton University jscase@math.princeton.edu
Alice Chang, Princeton University
Yi Wang, Johns Hopkins University and Institute for Advanced Study
-
8:00 a.m.
Compactness of conformal metrics with positive constant Q-curvature.
Yanyan Li*, Rutgers University
Jingang Xiong, Beijing Normal University
(1115-35-143) -
9:00 a.m.
A Riemannian structure on the space of conformal metrics.
Matthew J Gursky*, University of Notre Dame
(1115-53-22) -
10:00 a.m.
Heintze-Karcher inequality on static manifolds.
Xiaodong Wang*, Dept of Math, Michigan State University, East Lansing, MI 48824
Ye-Kai Wang, Dept of Math, Michigan State University, East Lansing, MI 48824
(1115-53-201)
-
8:00 a.m.
-
Saturday November 14, 2015, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Representation Theory, Vertex Operator Algebras, and Related Topics, I
Room 105, Scott Hall
Organizers:
Corina Calinescu, New York City College of Technology, City University of New York ccalinescu@citytech.cuny.edu
Andrew Douglas, New York City College of Technology and Graduate Center, City University of New York
Joshua Sussan, Medgar Evers College, City University of New York
-
8:00 a.m.
A new interpretation of motivated proofs for identities of the Rogers-Ramanujan type.
Bud B Coulson*, Rutgers
(1115-17-393) -
8:30 a.m.
Special pairs of screening operators and certain subalgebras of a rank d lattice vertex operator algebra.
Nathan P Vander Werf*, University of Notre Dame
(1115-17-385) -
9:00 a.m.
Lorentzian Weyl Groups.
Alex J Feingold*, Dept of Math Sci, Binghamton University, State University of NY, Binghamton, NY
Daniel Valli\'eres, Mathematics \& Statistics, University of Maine, Orono, ME
(1115-20-207) -
9:30 a.m.
Vertex-algebraic structure of principal subspaces of $D_4^{(3)}$-modules.
Christopher M. Sadowski*, Ursinus College
Michael Penn, Colorado College
(1115-17-335) -
10:00 a.m.
Vertex Algebraic Structure of Principal Subspaces of Basic $A_{2n}^{(2)}$-Modules.
Corina Calinescu, NYC College of Technology, CUNY
Antun Milas, University at Albany, SUNY
Michael Penn*, Colorado College
(1115-16-247) -
10:30 a.m.
Constructions and classifications of twisted modules for vertex operator superalgebras.
Katrina Barron*, University of Notre Dame
Nathan Vander Werf, University of Notre Dame
(1115-17-339)
-
8:00 a.m.
-
Saturday November 14, 2015, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Smooth and Symbolic Ergodic Theory, I
Room 203, Scott Hall
Organizers:
Andrey Gogolev, State University of New York at Binghamton
Federico Rodriguez Hertz, Pennsylvania State University
Zhiren Wang, Pennsylvania State University zhirenw@psu.edu
-
8:00 a.m.
Effective equidistribution of twisted horocycle flows and horocycle maps.
Livio Flaminio, Universite' de Lille, France
Giovanni Forni*, University of Maryland-College Park
James Tanis, College de France, Paris, France
(1115-37-275) -
9:00 a.m.
Thermodynamics of the Katok Map.
Yakov Pesin*, Pennsylvania State University
(1115-37-226) -
10:00 a.m.
Reduction theory for Fuchsian groups and coding of geodesics.
Svetlana Katok*, Department of Mathematics, The Pennsylvania State University
(1115-37-227)
-
8:00 a.m.
-
Saturday November 14, 2015, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Advances in Valuation Theory, I
Room 121, Scott Hall
Organizers:
Samar El Hitti, New York City College of Technology, City University of New York
Franz-Viktor Kuhlmann, University of Saskatchewan
Hans Schoutens, New York City College of Technology, City University of New York hschoutens@citytech.cuny.edu
-
8:30 a.m.
Extensions of valuations from an excellent local domain to its completion.
Bernard Teissier*, Institut Math\'ematique de Jussieu-Paris Rive Gauche/CNRS
(1115-14-239) -
9:30 a.m.
A generalization of Abhyankar's theorem to extensions of associated graded rings along a valuation.
Steven Dale Cutkosky*, University of Missouri
(1115-14-200) -
10:00 a.m.
Valuations and the study of complex degenerations.
Mattias Jonsson*, University of Michigan
(1115-14-251) -
10:30 a.m.
Semigroups of valuations.
Olga Kashcheyeva*, University of Illinois at Chicago
(1115-12-261)
-
8:30 a.m.
-
Saturday November 14, 2015, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Aspects of Resolutions and Syzygies in Commutative Algebra, I
Room 119, Scott Hall
Organizers:
Courtney Gibbons, Hamilton College
Denise Rangel Tracy, Syracuse University detracy@syr.edu
-
8:30 a.m.
Classifying graded Cohen-Macaulay rings of graded countable Cohen-Macaulay type.
Branden Stone*, Adelphi University
(1115-13-284) -
9:00 a.m.
Deviations of graded algebras.
Adam Boocher, University of Utah
Alessio D'Al\`{\i}, Universit\`a di Genova (Italy)
Eloisa Grifo, University of Virginia
Jonathan Monta\~no, University of Kansas
Alessio Sammartano*, Purdue University
(1115-13-146) -
9:30 a.m.
Rings that do not have non-free totally reflexive modules.
Adela Vraciu*, University of South Carolina
(1115-13-192) -
10:00 a.m.
Existence of Exact Zero Divisors in Artinian Gorenstein Rings.
Basanti Poudyal*, University of Texas at Arlington Texas
(1115-13-360) -
10:30 a.m.
Cohomology of finite modules over short Gorenstein rings.
Liana M Sega*, University of Missouri Kansas City
Melissa Menning, University of Missouri Kansas City
(1115-13-340)
-
8:30 a.m.
-
Saturday November 14, 2015, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Commutative Algebra, I
Room 120, Scott Hall
Organizers:
Laura Ghezzi, New York City College of Technology, City University of New York lghezzi@citytech.cuny.edu
Jooyoun Hong, Southern Connecticut State University
-
8:30 a.m.
Hilbert Functions in Evaluation Codes.
Rafael H Villarreal*, CINVESTAV-IPN
(1115-13-58) -
9:30 a.m.
Regularity of vanishing ideals associated to bipartite graphs.
Jorge Neves, Universidade de Coimbra, Portugal
Maria Vaz Pinto*, IST, Universidade de Lisboa, Portugal
Rafael Villarreal, Centro de Investigacion y de Estudios Avanzados del IPN, Mexico
(1115-13-148) -
10:00 a.m.
The Alpha Invariant and Symbolic Powers of Monomial Ideals.
Susan Marie Cooper*, North Dakota State University
(1115-13-94) -
10:30 a.m.
Products of ideals may not be Golod.
Alessandro De Stefani*, University of Virginia
(1115-13-164)
-
8:30 a.m.
-
Saturday November 14, 2015, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Modern Schubert Calculus, I
Room 114, Scott Hall
Organizers:
Anders Buch, Rutgers University asbuch@rutgers.edu
Chris Woodward, Rutgers University
-
8:30 a.m.
Colorful combinatorics of equivariant K-theory and Macdonald polynomials.
Jennifer Morse*, Drexel University
(1115-05-216) -
9:00 a.m.
Dual filtered graphs.
Rebecca Patrias*, University of Minnesota
Pavlo Pylyavskyy, University of Minnesota
(1115-05-43) -
9:30 a.m.
Equivariant Pieri formulas, tableaux, and Kostka coefficients.
Linda Chen*, Swarthmore College
Mario Sanchez, Swarthmore College
Jorin Schug, University of Minnesota
(1115-14-282) -
10:00 a.m.
Knutson-Vakil puzzles compute equivariant $K$-theory of Grassmannians.
Oliver Pechenik*, University of Illinois at Urbana-Champaign
Alexander Yong, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1115-05-155) -
10:30 a.m.
Genomic tableaux and Equivariant K-theory of Grassmannians.
Oliver Pechenik, University of Illinois at Urbana-Champaign
Alexander Yong*, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1115-05-152)
-
8:30 a.m.
-
Saturday November 14, 2015, 8:30 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Probability, Combinatorics and Statistical Mechanics, I
Room 207, Scott Hall
Organizers:
Nayantara Bhatnagar, University of Delaware
Brian Rider, Temple University brian.rider@temple.edu
Douglas Rizzolo, University of Delaware
-
8:30 a.m.
Relatively exchangeable structures.
Harry Crane*, Rutgers University
Henry Towsner, University of Pennsylvania
(1115-60-267) -
9:30 a.m.
The exact $k$-SAT threshold for large $k$.
Jian Ding, University of Chicago
Allan Sly, University of California--Berkeley
Nike Sun*, MIT and Microsoft Research
(1115-60-356) -
10:00 a.m.
Fluctuation bounds for the Mallows measure.
Shannon L Starr*, University of Alabama at Birmingham
Meg Walters, University of Rochester
(1115-60-131)
-
8:30 a.m.
-
Saturday November 14, 2015, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Representations of Reductive Groups, I
Room 204, Scott Hall
Organizers:
Jeffrey Adams, University of Maryland
Stephen D. Miller, Rutgers University miller@math.rutgers.edu
David Vogan, Massachusetts Institute of Technology
-
8:30 a.m.
Dyadic Exercises in Exceptional Groups.
Mark Reeder*, Boston College
(1115-22-244) -
9:30 a.m.
Branching to the derived group of some toral supercuspidal representations.
Monica Nevins*, University of Ottawa
(1115-22-257) -
10:00 a.m.
Coherent sheaves on nilpotent cones.
David Vogan*, Department of Mathematics, MIT
(1115-22-38) -
10:30 a.m.
On the $\mathsf{K}$-types of the Unramified Principal Series Representations of the $n$-fold Metaplectic Covers of $\mathrm{SL}_2(\mathbb{F})$.
Camelia Karimianpour*, University of Ottawa
(1115-20-365)
-
8:30 a.m.
-
Saturday November 14, 2015, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Algebraic Geometry and Combinatorics, I
Room 116, Scott Hall
Organizers:
Elizabeth Drellich, University of North Texas elizabeth.drellich@unt.edu
Erik Insko, Florida Gulf Coast University
Aba Mbirika, University of Wisconsin-Eau Claire
Heather Russell, Washington College
-
9:00 a.m.
The cohomology of regular Hessenberg varieties and representations of symmetric groups.
Hiraku Abe*, Osaka City University Advanced Mathematical Institute / University of Toronto
Megumi Harada, McMaster University
Tatsuya Horiguchi, Osaka City University
Mikiya Masuda, Osaka City University
(1115-55-115) -
9:30 a.m.
The Betti numbers of parabolic Hessenberg varieties.
Martha Precup*, Northwestern University
Julianna Tymoczko, Smith College
(1115-14-266) -
10:00 a.m.
Eulerian quasisymetric functions, stellohedra and Eulerian numbers.
John Shareshian*, Washington University
Michelle L Wachs, University of Miami
(1115-05-291) -
10:30 a.m.
Hultman elements in type B.
Alexander K Woo*, University of Idaho
(1115-05-238)
-
9:00 a.m.
-
Saturday November 14, 2015, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Applications of CAT(0) Cube Complexes, I
Room 101, Scott Hall
Organizers:
Sean Cleary, City College of New York and the City University of New York Graduate Center cleary@sci.ccny.cuny.edu
Megan Owen, Lehman College of the City University of New York
-
9:00 a.m.
Spaces of Trees.
Katherine St. John*, Lehman College-- City University of New York
(1115-05-321) -
9:30 a.m.
Stochastic processes on Billera-Holmes-Vogtmann tree-space.
Tom Nye*, School of Mathematics and Statistics, Newcastle University, UK
(1115-60-277) -
10:00 a.m.
Regression for Tree Structured Populations.
Sean Skwerer*, Yale Biostatistics
(1115-62-400) -
10:30 a.m.
Normalizing kernels in the Billera-Holmes-Vogtmann treespace.
Grady Weyenberg, Bristol University
Ruriko Yoshida*, University of Kentucky
Daniel Howe, University of Kentucky
(1115-05-40)
-
9:00 a.m.
-
Saturday November 14, 2015, 9:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Aspects of Minimal Surfaces in Riemannian Manifolds, I
Room 219, Scott Hall
Organizers:
Zheng Huang, City University of New York, Staten Island and Graduate Center zheng.huang@csi.cuny.edu
Marcello Lucia, City University of New York, Staten Island and Graduate Center
-
9:00 a.m.
New examples of embedded minimal disks.
Christine Breiner*, Fordham University
Stephen J. Kleene, University of Rochester
(1115-53-46) -
10:00 a.m.
Min-max minimal hypersurfaces in non-compact manifolds.
Rafael Montezuma*, Princeton University
(1115-53-13)
-
9:00 a.m.
-
Saturday November 14, 2015, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Geometric Topology: A Celebration of Jim West's 70th Birthday, I
Room 102, Scott Hall
Organizers:
Alexandre Dranishnikov, University of Florida
Steve Ferry, Rutgers University
Boris Goldfarb, State University of New York at Albany bgoldfarb@albany.edu
-
9:00 a.m.
Profinite groups and generalized covering spaces.
James Keesling*, University of Florida
Joanna Furno, Indiana University Purdue University Indianapolis
(1115-22-397) -
9:30 a.m.
Exploring the 4-manifold landscape using triangulations.
Ryan Budney*, Mathematics and Statistics, University of Victoria, Victoria BC, Canada V8W 2Y2
(1115-57-135) -
10:00 a.m.
Axiomatization of geometry employing group actions and topology.
Jerzy Dydak*, University of Tennessee
(1115-51-130) -
10:30 a.m.
The Gromov-Hausdorff hyperspace of a Euclidean space.
Sergey A. Antonyan*, National Universuty of Mexico (UNAM)
(1115-57-116)
-
9:00 a.m.
-
Saturday November 14, 2015, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Multiscale Methods in Cell and Developmental Biology, I
Room 205, Scott Hall
Organizers:
Anastasios Matzavinos, Brown University
Chuan Xue, Ohio State University cxue@math.osu.edu
-
9:00 a.m.
Gating of a mechanosensitive channel in cellular flows.
Yuan-Nan Young*, New Jersey Institute of Technology
On Shun Pak, Santa Clara University
Gary R. Marple, University of Michigan, Ann Arbor
Shravan Veerapaneni, University of Michigan, Ann Arbor
Zhangli Peng, University of Notre Dame
Howard A. Stone, Princeton University
(1115-76-219) -
9:30 a.m.
Sensitivity and retroactivity.
Eduardo Sontag*, Rutgers University
(1115-92-112) -
10:00 a.m.
Multiscale modeling of E. coli chemotaxis: From molecules to behaviors.
Yuhai Tu*, IBM T. J. Watson Research Center
(1115-92-149) -
10:30 a.m.
Effect of Fluid Resistance on Sperm Motility.
Sarah D Olson*, Worcester Polytechnic Institute
(1115-92-194)
-
9:00 a.m.
-
Saturday November 14, 2015, 9:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Number Theory, Spectral Theory, and Homogeneous Dynamics, I
Room 202, Scott Hall
Organizers:
Dubi Kelmer, Boston College dubi.kelmer@bc.edu
Alex Kontorovich, Rutgers University
-
9:00 a.m.
Apollonian circle packings from Archimedean polyhedra.
Kei Nakamura*, Rutgers University, New Brunswick
(1115-11-386) -
10:00 a.m.
Gap Distribution in Circle Packings.
Xin Zhang*, University of Illinois at Urbana-Champaign
Zeev Rudnick, Tel Aviv University
(1115-11-250)
-
9:00 a.m.
-
Saturday November 14, 2015, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Topological Data Analysis: Computations, Statistics, and Applications, I
Room 206, Scott Hall
Organizers:
Miroslav Kramar, Rutgers University
Rachel Levanger, Rutgers University rachel@math.rutgers.edu
-
9:00 a.m.
Persistent Homology and Nested Dissection.
Michael Kerber, TU Graz
Donald R. Sheehy*, University of Connecticut
Primoz Skraba, Jozef Stefan Institute, Ljubljana, Slovenija
(1115-68-278) -
9:30 a.m.
A Morse-theoretic algorithm to compute persistent homology, with generators.
Gregory Henselman*, University of Pennsylvania
(1115-55-354) -
10:00 a.m.
Reeb Space Approximation with Guarantees.
Elizabeth Munch*, University at Albany - SUNY
Bei Wang, University of Utah
(1115-55-303) -
10:30 a.m.
Persistent Homology based thresholding method and applications.
Yu-Min Chung*, College of William and Mary
Sarah Day, College of William and Mary
(1115-68-236)
-
9:00 a.m.
-
Saturday November 14, 2015, 11:05 a.m.-12:00 p.m.
Invited Address
Harmonic analysis and elliptic boundary value problems.
Room 123, Scott Hall
Jill Pipher*, Brown University
(1115-35-78) -
Saturday November 14, 2015, 1:55 p.m.-2:45 p.m.
Invited Address
The Euler product and the Taylor expansion of an L-function.
Room 123, Scott Hall
Wei Zhang*, Columbia University
(1115-11-322) -
Saturday November 14, 2015, 3:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Advances in Valuation Theory, II
Room 121, Scott Hall
Organizers:
Samar El Hitti, New York City College of Technology, City University of New York
Franz-Viktor Kuhlmann, University of Saskatchewan
Hans Schoutens, New York City College of Technology, City University of New York hschoutens@citytech.cuny.edu
-
3:00 p.m.
Extremal fields and tame fields.
Franz-Viktor Kuhlmann*, Institute of Mathematics, University of Silesia
(1115-12-202) -
4:00 p.m.
On immediate extensions of valued fields.
Anna Blaszczok*, Institute of Mathematics, University of Silesia
(1115-12-177) -
4:30 p.m.
On the existential theory of equicharacteristic henselian valued fields.
Sylvy Anscombe, University of Central Lancashire
Arno Fehm*, University of Konstanz
(1115-12-162) -
5:00 p.m.
Characterizing diophantine henselian valuation rings and valuation ideals.
Sylvy Anscombe*, University of Central Lancashire
Arno Fehm, University of Konstanz
(1115-03-258)
-
3:00 p.m.
-
Saturday November 14, 2015, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Algebraic Geometry and Combinatorics, II
Room 116, Scott Hall
Organizers:
Elizabeth Drellich, University of North Texas elizabeth.drellich@unt.edu
Erik Insko, Florida Gulf Coast University
Aba Mbirika, University of Wisconsin-Eau Claire
Heather Russell, Washington College
-
3:00 p.m.
Topological approaches to complexity of Boolean functions.
Mark Goresky*, Institute for Advanced Study
(1115-05-76) -
3:30 p.m.
A Survey of Recent Work on Generalized Splines.
Nealy Ann Bowden*, University of New Hampshire
(1115-14-299) -
4:00 p.m.
Basis Criteria for Integer Splines on Cycles.
Lauren L Rose*, Bard College
Ester Gjoni, Bard College
(1115-05-401) -
4:30 p.m.
Splines and GKM theory.
Julianna Tymoczko*, Smith College
(1115-14-399) -
5:00 p.m.
Non-Hamiltonian circle actions.
Susan Tolman*, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1115-53-389) -
5:30 p.m.
Equivariant Schubert calculus using Bott-Samelson manifolds.
Rebecca Goldin*, George Mason University
(1115-14-315)
-
3:00 p.m.
-
Saturday November 14, 2015, 3:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Applications of CAT(0) Cube Complexes, II
Room 101, Scott Hall
Organizers:
Sean Cleary, City College of New York and the City University of New York Graduate Center cleary@sci.ccny.cuny.edu
Megan Owen, Lehman College of the City University of New York
-
3:00 p.m.
Computing geodesics in CAT(0) cube complexes.
Federico Ardila, San Francisco State University
Megan Owen, CUNY -- Lehman College
Seth Sullivant*, North Carolina State University
(1115-57-169) -
3:30 p.m.
Shortest path problem in CAT(0) rectangular complexes.
Daniela Maftuleac*, University of Waterloo
(1115-52-184) -
4:00 p.m.
Moving robots efficiently using the combinatorics of CAT(0) cubical complexes.
Federico Ardila*, San Francisco State University / Universidad de Los Andes
(1115-05-347) -
4:30 p.m.
Universal Memory Architectures: CAT(0) cubical event representations for learning and control.
Dan P. Guralnik*, University of Pennsylvania
Daniel E. Koditschek, University of Pennsylvania
(1115-68-308) -
5:00 p.m.
Turaev's glide complexes.
Aaron D Abrams*, Washington and Lee University
(1115-51-380)
-
3:00 p.m.
-
Saturday November 14, 2015, 3:00 p.m.-5:45 p.m.
Special Session on Aspects of Minimal Surfaces in Riemannian Manifolds, II
Room 219, Scott Hall
Organizers:
Zheng Huang, City University of New York, Staten Island and Graduate Center zheng.huang@csi.cuny.edu
Marcello Lucia, City University of New York, Staten Island and Graduate Center
-
3:00 p.m.
Stability of spherical catenoids and helicoids in hyperbolic 3-space.
Biao Wang*, Queensborough Community College, City University of New York
(1115-53-66) -
4:00 p.m.
On the Limits of Certain Opers.
Jorge A Acosta*, Rice University
(1115-30-99) -
4:30 p.m.
On a triply periodic polyhedral surface whose vertices are Weierstrass points.
Dami Lee*, Department of Mathematics, Indiana University, Bloomington
(1115-53-74) -
5:00 p.m.
Minimal surfaces in hyperbolic 3-manifolds and deformation spaces.
Brice Pascal Loustau*, Rutgers University
(1115-53-384)
-
3:00 p.m.
-
Saturday November 14, 2015, 3:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Aspects of Resolutions and Syzygies in Commutative Algebra, II
Room 119, Scott Hall
Organizers:
Courtney Gibbons, Hamilton College
Denise Rangel Tracy, Syracuse University detracy@syr.edu
-
3:00 p.m.
Line arrangements, fat points, and syzygies.
Brian Harbourne*, Mathematics Department, University of Nebraska-Lincoln
David Cook II, Department of Mathematics and Computer Science, Eastern Illinois University
Juan Migliore, Mathematics Department, Notre Dame University
Uwe Nagel, Mathematics Department
(1115-14-231) -
3:30 p.m.
Realizability of Support Varieties of Totally Acyclic Complexes.
Nathan Steele*, University of Texas at Arlington
(1115-18-297) -
4:00 p.m.
Toric Rings Satisfying Sorting and Ordering conditions.
Gabriel E Sosa*, Amherst College
(1115-13-55) -
4:30 p.m.
Separating sets for actions of tori.
Emilie Dufresne, Durham University
Jack Jeffries*, University of Michigan
(1115-13-305) -
5:00 p.m.
Support varieties over complete intersections made easy.
Petter Andreas Bergh, Norwegian University of Science and Technology
David A. Jorgensen*, University of Texas at Arlington
(1115-13-367)
-
3:00 p.m.
-
Saturday November 14, 2015, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Commutative Algebra, II
Room 120, Scott Hall
Organizers:
Laura Ghezzi, New York City College of Technology, City University of New York lghezzi@citytech.cuny.edu
Jooyoun Hong, Southern Connecticut State University
-
3:00 p.m.
On Subadditivity of Maximal shifts in Minimal Resolutions.
Hema Srinivasan*, University of Missouri
(1115-13-175) -
3:30 p.m.
Bounds for the Multiplicity of Gorenstein algebras.
Sabine El Khoury*, American University of Beirut
Manoj Kummini, Chennai Mathematical Institute.
Hema Srinivasan, University of Missouri, Columbia.
(1115-13-147) -
4:00 p.m.
Uniform Bounds of Artin-Rees type for free resolutions.
Ian Aberbach, aDepartment of Mathematics, University of Missouri, Columbia
Aline Hosry, Department of Mathematics, Faculty of Sciences II, Lebanese University, Fanar, Lebanon
Janet Striuli*, Department of Mathematics, Fairfield University, Fairfield, Connecticut
(1115-13-186) -
4:30 p.m.
Perinormality in pullbacks.
Neil Epstein*, George Mason University
Jay Shapiro, George Mason University
(1115-13-136) -
5:00 p.m.
Nilpotent commutator of a nilpotent matrix.
Anthony Iarrobino, Northeastern University
Leila Khatami*, Union College
Bart Van Steirteghem, Medgar Evers College, City University of New York
Rui Zhao, University of Missouri, Columbia
(1115-15-123) -
5:30 p.m.
Level of perfect complexes.
Hannah Altmann, University of Minnesota, Morris
Elo\'isa Grifo, University of Virginia
Srikanth Iyengar, University of Utah
Jonathan Monta\~{n}o*, University of Kansas
William Sanders, Norges Teknisk-Naturvitenskapelige Universitet
Thanh Vu, University of Nebraska-Lincoln
(1115-13-196)
-
3:00 p.m.
-
Saturday November 14, 2015, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Difference Equations and Applications, II
Room 215, Scott Hall
Organizers:
Manos Drymonis, Providence College
Evelina Lapierre, Johnson and Wales University
Michael Radin, Rochester Institute of Technology marsma@rit.edu
-
3:00 p.m.
Global Dynamics of a Second-Order Quadratic Fractional Difference Equation $x_{n+1}=\dfrac{Cx_{n-1}^2+Ex_{n-1}+F}{a x_{n}^2+d x_{n}+f}$.
Elliott Bertrand*, University of Rhode Island
(1115-39-290) -
3:30 p.m.
On a Family of First-Order Piecewise Linear Systems.
Evelina G Lapierre*, Johnson \& Wales University
Wirot Tikjha, Pibulsongkram Rajabhat University
Edward Grove, University of Rhode Island
(1115-39-27) -
4:00 p.m.
On the Local Behavior of Real Analytic Non-hyperbolic Planar Maps.
William T Jamieson*, Wheaton College
(1115-39-70) -
4:30 p.m.
Neimark-Sacker bifurcation and evidence of chaos in a discrete dynamical model of walkers.
Aminur Rahman*, New Jersey Institute of Technology
(1115-37-20) -
5:00 p.m.
Homtervals and sinks in one-dimensional difference equations.
Anatoli F Ivanov*, Pennsylvania State University
(1115-39-163) -
5:30 p.m.
Darboux transformations for dynamic systems on a time-space scale.
Gro Hovhannisyan*, Kent State University
(1115-35-28)
-
3:00 p.m.
-
Saturday November 14, 2015, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Geometric Analysis, II
Room 216, Scott Hall
Organizers:
Paul Feehan, Rutgers University paul.feehan@rutgers.edu
Manos Maridakis, Rutgers University
Natasa Sesum, Rutgers University
-
3:00 p.m.
Quantum Yang-Mills Theory in Two Dimensions: Exact versus Perturbative.
Timothy Nguyen*, Michigan State University
(1115-81-133) -
3:30 p.m.
TALK CANCELLED -Convergence of Yang-Mills flow with low self-dual energy.
Alex S Waldron*, SCGP, Stony Brook University
(1115-58-293) -
4:00 p.m.
Yang-Mills Replacement.
Yakov I Berchenko-Kogan*, MIT
(1115-53-168) -
4:30 p.m.
Gluing theorems for SO(3) monopoles.
Thomas G. Leness*, Florida International University
(1115-58-82) -
5:00 p.m.
Gauge Theory on G2 manifolds.
Goncalo Oliveira*, Duke University
(1115-53-79) -
5:30 p.m.
On the Martin compactification of a complete Cartan-Hadamard surface.
Huai-Dong Cao*, Lehigh University
Chenxu He, University of California at Riverside
(1115-53-150)
-
3:00 p.m.
-
Saturday November 14, 2015, 3:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Geometric Topology: A Celebration of Jim West's 70th Birthday, II
Room 102, Scott Hall
Organizers:
Alexandre Dranishnikov, University of Florida
Steve Ferry, Rutgers University
Boris Goldfarb, State University of New York at Albany bgoldfarb@albany.edu
-
3:00 p.m.
Persistent Homology and Barcode Fields.
Mao Li, Florida State University
Washington Mio*, Florida State University
(1115-55-242) -
3:30 p.m.
Smearing the wildness of crumpled cubes via cell-like maps.
Robert J Daverman*, University of Tennessee
(1115-57-105) -
4:00 p.m.
A hierarchy for closed n-cell-complements.
Robert J Daverman, Department of Mathematics, University of Tennessee, Knoxville
Shijie Gu*, Department of Mathematical Sciences, University of Wisconsin, Milwaukee
(1115-57-114) -
4:30 p.m.
Universal Spaces in Dimension Theory.
Leonard R Rubin*, University of Oklahoma
(1115-54-26) -
5:00 p.m.
Distortion of surfaces in graph manifolds.
Chris Hruska*, University of Wisconsin-Milwaukee
Hoang Thanh Nguyen, University of Wisconsin-Milwaukee
(1115-57-404)
-
3:00 p.m.
-
Saturday November 14, 2015, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Geometry and Combinatorics of Polytopes, II
Room 115, Scott Hall
Organizers:
Egon Schulte, Northeastern University schulte@neu.edu
Asia Ivi\'c Weiss, York University
-
3:00 p.m.
On spherical Reuleaux polytopes.
Karoly Bezdek*, University of Calgary, Department of Mathematics and Statistics, Calgary, Alberta T2N 1N4, Canada
(1115-52-371) -
3:30 p.m.
Chiral polytopes with alternating and symmetric automorphism groups.
Marston Conder, University of Auckland, New Zealand
Isabel Hubard, UNAM
Eugenia O'Reilly-Regueiro*, UNAM
Daniel Pellicer, UNAM
(1115-05-349) -
4:00 p.m.
k-Orbit Convex Polytopes.
Nicholas A Matteo*, York University
(1115-52-387) -
4:30 p.m.
Tight chiral polyhedra.
Gabe Cunningham*, University of Massachusetts Boston
(1115-05-57) -
5:00 p.m.
On convex bodies with congruent projections.
Dmitry Ryabogin*, Kent State University
(1115-52-92) -
5:30 p.m.
Linked Neighbourly 4-polytopes.
T. Bisztriczky*, University of Calgary
(1115-52-124)
-
3:00 p.m.
-
Saturday November 14, 2015, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Geometry of Groups, Surfaces and 3-manifolds, II
Room 103, Scott Hall
Organizers:
Abhijit Champanerkar, College of Staten Island and The Graduate Center, City University of New York abhijit@math.csi.cuny.edu
Feng Luo, Rutgers University
Joseph Maher, College of Staten Island and The Graduate Center, City University of New York
-
3:00 p.m.
Coordinates for representations of 3-manifold groups.
Christian K Zickert*, University of Maryland, College Park
(1115-57-171) -
3:30 p.m.
High-dimensional fillings and distortion in horospheres and Q-rank 1 lattices.
Enrico Leuzinger, Karlsruhe Institute of Technology
Robert Young*, Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University
(1115-20-210) -
4:00 p.m.
The geometry of generic few-relator groups.
David Futer*, Temple University
Daniel T. Wise, McGill University
(1115-20-304) -
4:30 p.m.
Volumes of Montesinos links.
Kathleen Finlinson, University of Colorado, Boulder
Jessica S Purcell*, Monash University, BYU, IAS
(1115-57-212) -
5:00 p.m.
Realization of hyperbolic surfaces.
BoGwang Jeon*, Columbia University
(1115-57-53) -
5:30 p.m.
Macfarlane spaces and arithmetic hyperbolic surfaces and 3-manifolds.
Joe Quinn*, CUNY Graduate Center
(1115-57-378)
-
3:00 p.m.
-
Saturday November 14, 2015, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Invariants of Knots, Links and 3-Manifolds, II
Room 104, Scott Hall
Organizers:
Ilya Kofman, College of Staten Island and The Graduate Center, City University of New York
Adam Lowrance, Vassar College adlowrance@vassar.edu
-
3:00 p.m.
Volumes and volume densities of hyperbolic knots and links.
Colin Adams*, Williams College
Aaron Calderon, University of Nebraska
Xinyi Jiang, Stanford University
Alexander Kastner, Williams College
Gregory Kehne, Williams College
Nathaniel Mayer, Harvard University
Mia Smith, Williams College
(1115-57-189) -
3:30 p.m.
Determinant density spectrum and biperiodic alternating links.
Abhijit Champanerkar*, College of Staten Island \& The Graduate Center, CUNY, and Columbia University
Ilya Kofman, College of Staten Island \& The Graduate Center, CUNY
Jessica Purcell, Monash University, and IAS
(1115-57-364) -
4:00 p.m.
Rotational Virtual Links and Quantum Link Invariants.
Louis H Kauffman*, University of Illinois at Chicago
(1115-57-104) -
4:30 p.m.
Detecting Non-Invertible Links with Virtual Covers.
Micah Chrisman*, Monmouth University
(1115-57-222) -
5:00 p.m.
$\sigma$-Adequate Link Diagrams and the Tutte Polynomial.
Adam Giambrone*, University of Connecticut
(1115-57-234) -
5:30 p.m.
Braid-like Mapping Classes.
Eriko Hironaka*, Florida State University/American Mathematical Society
(1115-57-108)
-
3:00 p.m.
-
Saturday November 14, 2015, 3:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Modern Schubert Calculus, II
Room 114, Scott Hall
Organizers:
Anders Buch, Rutgers University asbuch@rutgers.edu
Chris Woodward, Rutgers University
-
3:00 p.m.
Symplectic Degeneracy Loci.
William Fulton*, University of Michigan
(1115-14-181) -
3:30 p.m.
Chern-Schwartz-MacPherson classes for Schubert cells in flag manifolds.
Paolo Aluffi, Florida State University
Leonardo C Mihalcea*, Virginia Tech University
(1115-14-41) -
4:00 p.m.
Equivariant Chern-Schwartz-MacPherson classes by interpolation.
Richard Rimanyi*, UNC Chapel Hill
(1115-14-292) -
4:30 p.m.
Positivity of Chern classes of Schubert cells and varieties.
June Huh*, IAS and Princeton University
(1115-14-44) -
5:00 p.m.
Chern-Schwartz-MacPherson classes on flag manifolds.
Allen Knutson*, Cornell
Paul Zinn-Justin, LPTHE Jussieu
(1115-14-255)
-
3:00 p.m.
-
Saturday November 14, 2015, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Multiple Combinatorial Numbers and Associated Identities, II
Room 106, Scott Hall
Organizers:
Hasan Coskun, Texas A \& M University-Commerce hasan.coskun@tamuc.edu
-
3:00 p.m.
Combinatorial interpretation and proofs of certain partial theta identities.
Krishnaswami Alladi*, University of Florida
(1115-11-245) -
3:30 p.m.
On some partitions with restrictions on even/odd indexed odd parts.
Alexander Berkovich*, Mathematics Department, University of Florida , Gainesville, Florida
(1115-05-232) -
4:00 p.m.
Regular Partition - Overpartition identities via Rogers-Ramanujan dissections.
Ka\u{g}an Kur\c{s}ung\"oz*, Sabanci University, \.Istanbul, Turkey
(1115-05-241) -
4:30 p.m.
Higher level Ramanujan-Sato series for $1/\pi$.
Tim Huber*, University of Texas - Rio Grande Valley
Daniel Schultz, Pennsylvania State University
Dongxi Ye, University of Wisconsin - Madison
(1115-11-331) -
5:00 p.m.
Biologically motivated sorting algorithms and log-concavity.
Miklos Bona*, University of Florida
(1115-05-237) -
5:30 p.m.
A Fibonacci analogue of Stirling numbers.
Quang T Bach, University of California, San Diego
Roshil Paudyal*, Howard University
Jeffrey Remmel, University of California, San Diego
(1115-05-403)
-
3:00 p.m.
-
Saturday November 14, 2015, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Multiscale Methods in Cell and Developmental Biology, II
Room 205, Scott Hall
Organizers:
Anastasios Matzavinos, Brown University
Chuan Xue, Ohio State University cxue@math.osu.edu
-
3:00 p.m.
Nonequilibrium models for active matter systems, their numerical treatment and applications to complex biological systems.
Qi Wang*, University of South Carolina and Beijing Computational Science Research Center
Jia Zhao, University of South Carolina and University of North Carolina at Chapel Hill
(1115-92-350) -
3:30 p.m.
Multi-scale model of epithelial cells proliferation and mechanics.
Wenzhao Sun, Department of Applied and Computational Mathematics and Statistics, University of Notre Dame, Notre Dame, IN
Zhiliang Xu, Department of Applied and Computational Mathematics and Statistics, University of Notre Dame, Notre Dame, IN
Pavel Brodskiy, Department of Chemical and Biomolecular Engineering, University of Notre Dame, Notre Dame, IN
Ali Nematbakhsh, Department of Applied and Computational Mathematics and Statistics, University of Notre Dame, Notre Dame, IN
Cody Narciso, Department of Chemical and Biomolecular Engineering, University of Notre Dame, Notre Dame, IN
Jeremiah J. Zartman, Department of Chemical and Biomolecular Engineering, University of Notre Dame, Notre Dame, IN
Mark S. Alber*, Department of Applied and Computational Mathematics and Statistics, University of Notre Dame, Notre Dame, IN
(1115-92-355) -
4:00 p.m.
A stochastic multiscale model that explains cytoskeleton segregation in neurological diseases.
Chuan Xue*, Ohio State University
(1115-92-48) -
4:30 p.m.
Incorporating Cellular Substructure into Reaction-Diffusion Models.
Samuel A Isaacson*, Boston University, Department of Mathematics and Statistics
(1115-92-157) -
5:00 p.m.
Analysis and simulation of ntracellular bio-chemical reacting networks with multiple time scales.
Di Liu*, Michigan State University
(1115-60-178) -
5:30 p.m.
Kinetic Monte Carlo Simulations of Multicellular Aggregate Self-Assembly in Biofabrication.
Yi Sun*, University of South Carolina
Xiaofeng Yang, University of South Carolina
Qi Wang, University of South Carolina
(1115-92-118)
-
3:00 p.m.
-
Saturday November 14, 2015, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Nonlinear Waves in Differential Equations, II
Room 113, Murray
Organizers:
Linghai Zhang, Lehigh University liz5@lehigh.edu
-
3:00 p.m.
Traveling pulses in a neural network with asymmetric coupling and non-saturating gain.
Yixin Guo*, Department of Mathematics, Drexel University
Aijun Zhang, Department of Mathematics, University of Arkansas
(1115-37-359) -
4:00 p.m.
Stochastic synchronization of neural activity waves.
Zachary P Kilpatrick*, University of Houston
(1115-60-16) -
5:00 p.m.
Rigorous Verification of Stability of Traveling Waves Via Computer Assisted Proof.
Blake Barker*, Division of Applied Mathematics, Brown University
Kevin Zumbrun, Department of Mathematics, Indiana University
(1115-65-18) -
5:30 p.m.
Towards Metastability in the Viscous Burgers Equation with Periodic Boundary Conditions.
Kelly McQuighan*, Boston University
Gene Wayne, Boston University
(1115-35-61)
-
3:00 p.m.
-
Saturday November 14, 2015, 3:00 p.m.-5:45 p.m.
Special Session on Number Theory, Spectral Theory, and Homogeneous Dynamics, II
Room 202, Scott Hall
Organizers:
Dubi Kelmer, Boston College dubi.kelmer@bc.edu
Alex Kontorovich, Rutgers University
-
3:00 p.m.
Lattice point count and continued fractions.
Michael Magee*, Yale University
(1115-11-185) -
4:00 p.m.
Effective equidistribution of horocycle lifts.
Ilya Vinogradov*, Princeton University
(1115-37-323) -
5:00 p.m.
Bianchi groups and Apollonian circle packings.
Katherine E Stange*, University of Colorado, Boulder
(1115-11-166)
-
3:00 p.m.
-
Saturday November 14, 2015, 3:00 p.m.-5:45 p.m.
Special Session on Partial Differential Equations in Geometric Analysis, II
Room 214, Scott Hall
Organizers:
Jeffrey Case, Princeton University jscase@math.princeton.edu
Alice Chang, Princeton University
Yi Wang, Johns Hopkins University and Institute for Advanced Study
-
3:00 p.m.
Minimal submanifolds in a manifold of nonnegative Ricci curvature.
Jaigyoung Choe, Korea Institute for Advanced Study
Ailana Fraser*, University of British Columbia
(1115-53-405) -
4:00 p.m.
Paneitz operator and Q curvature in dimensions other than 4.
Fengbo Hang*, Courant Institute, New York University
Paul C Yang, Department of Mathematics, Princeton University
(1115-58-117) -
5:00 p.m.
Estimates for fully nonlinear PDEs on Riemannian manifolds.
Bo Guan*, Ohio State University and Xiamen University
(1115-35-362)
-
3:00 p.m.
-
Saturday November 14, 2015, 3:00 p.m.-5:45 p.m.
Special Session on Probability, Combinatorics and Statistical Mechanics, II
Room 207, Scott Hall
Organizers:
Nayantara Bhatnagar, University of Delaware
Brian Rider, Temple University brian.rider@temple.edu
Douglas Rizzolo, University of Delaware
-
3:00 p.m.
Double dimers and isomonodromic deformations.
Julien Dubedat*, Columbia University
(1115-60-311) -
4:00 p.m.
Lozenge tilings with symmetries.
Greta Panova*, University of Pennsylvania
(1115-05-230) -
5:00 p.m.
Plane partitions with two-periodic weights.
Sevak Mkrtchyan*, University of Rochester
(1115-60-191)
-
3:00 p.m.
-
Saturday November 14, 2015, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Representation Theory, Vertex Operator Algebras, and Related Topics, II
Room 105, Scott Hall
Organizers:
Corina Calinescu, New York City College of Technology, City University of New York ccalinescu@citytech.cuny.edu
Andrew Douglas, New York City College of Technology and Graduate Center, City University of New York
Joshua Sussan, Medgar Evers College, City University of New York
-
3:00 p.m.
Unrolled quantum groups and narrow vertex W-algebras.
Antun Milas*, SUNY-Albany
(1115-17-274) -
3:30 p.m.
Vertex algebraic intertwining operators among generalized Verma modules for $sl(2)^{\wedge}$.
Robert McRae, Beijing international center for mathematical research
Jinwei Yang*, University of Notre Dame
(1115-17-312) -
4:00 p.m.
Twisted generating functions incorporating singular vectors in Verma modules and their localizations.
James Lepowsky*, Rutgers University
Jinwei Yang, University of Notre Dame
(1115-17-173) -
4:30 p.m.
The first cohomology, derivations and the reductivity of a grading-restriced vertex algebra.
Yi-Zhi Huang*, Rutgers University
Fei Qi, Rutgers University
(1115-17-217) -
5:00 p.m.
Multiplicities of some maximal dominant weights of the affine Lie algebra $\widehat{sl}(n)$ and avoiding permutations.
Kailash C. Misra*, North Carolina State University
(1115-17-50) -
5:30 p.m.
On a Koszul complex related to the principal subspace of the level 1 vacuum module of $A_1^{(1)}$.
Shashank Kanade*, University of Alberta, Edmonton, Canada
(1115-17-81)
-
3:00 p.m.
-
Saturday November 14, 2015, 3:00 p.m.-5:45 p.m.
Special Session on Representations of Reductive Groups, II
Room 204, Scott Hall
Organizers:
Jeffrey Adams, University of Maryland
Stephen D. Miller, Rutgers University miller@math.rutgers.edu
David Vogan, Massachusetts Institute of Technology
-
3:00 p.m.
Formality for the nilpotent cone and Lusztig's generalized Springer correspondence.
Laura J Rider*, Massachusetts Institute of Technology
Amber Russell, Butler University
(1115-22-363) -
3:30 p.m.
An asymptotic behavior of supercuspidal characters and orbital integrals.
Ju-Lee Kim*, MIT
(1115-22-220) -
4:00 p.m.
Contractions of tempered irreducible representations.
Nigel Higson*, Penn State University
(1115-22-264) -
4:30 p.m.
Symmetric function identities in the context of Vinberg pairs.
Jeb F. Willenbring*, University of Wisconsin - Milwaukee
(1115-20-252) -
5:00 p.m.
Involutions in Coxeter groups.
George Lusztig*, MIT
(1115-20-125)
-
3:00 p.m.
-
Saturday November 14, 2015, 3:00 p.m.-6:45 p.m.
Special Session on Smooth and Symbolic Ergodic Theory, II
Room 203, Scott Hall
Organizers:
Andrey Gogolev, State University of New York at Binghamton
Federico Rodriguez Hertz, Pennsylvania State University
Zhiren Wang, Pennsylvania State University zhirenw@psu.edu
-
3:00 p.m.
Windings of unipotent flows.
Dmitry Dolgopyat*, University of Maryland
Omri Sarig, Weizmann Institute of Science
(1115-37-128) -
4:00 p.m.
Deformation spaces of rational maps.
Tanya Firsova*, Kansas State University
Jeremy Kahn, CUNY Graduate Center
Nikita Selinger, University of Alabama at Birmingham
(1115-37-377) -
5:00 p.m.
Flexibility of entropies and Lyapunov exponents for smooth dynamical systems.
Anatole Katok*, Department of Mathematics, The Pennsylvania State University
(1115-37-319) -
6:00 p.m.
Continuity of Lyapunov exponents for 2D fiber-bunched cocycles.
Lucas Backes, IMPA
Aaron W Brown*, University of Chicago
Clark Butler, University of Chicago
(1115-37-370)
-
3:00 p.m.
-
Saturday November 14, 2015, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Topological Data Analysis: Computations, Statistics, and Applications, II
Room 206, Scott Hall
Organizers:
Miroslav Kramar, Rutgers University
Rachel Levanger, Rutgers University rachel@math.rutgers.edu
-
3:00 p.m.
Asymptotic theory for density ridges.
Yen-Chi Chen*, Carnegie Mellon University
(1115-62-80) -
3:30 p.m.
Statistics in TDA.
Brittany Terese Fasy*, Montana State University
(1115-55-271) -
4:00 p.m.
Minimax Rate for Estimating the Dimension of a Manifold.
Jisu Kim*, Carnegie Mellon University
Alessandro Rinaldo, Carnegie Mellon University
Larry Wasserman, Carnegie Mellon University
(1115-62-391) -
4:30 p.m.
Multi-scale Data Modeling via Cover Trees, Local PCA, and Persistent Homology.
Ellen Gasparovic*, Union College
Paul Bendich, Duke University
John Harer, Duke University
Christopher Tralie, Duke University
(1115-68-296)
-
3:00 p.m.
Inquiries: meet@ams.org