AMS Sectional Meeting Full Program
Current as of Sunday, October 17, 2021 03:30:04
Fall Central Sectional Meeting (formerly at Creighton University)
- now meeting virtually, CDT (hosted by the American Mathematical Society), Virtual, RI
- October 9-10, 2021 (Saturday - Sunday)
- Meeting #1171
Associate Secretary for the AMS Scientific Program:
Georgia Benkart, AMS benkart@math.wisc.edu
Saturday October 9, 2021
-
Saturday October 9, 2021, 8:00 a.m.-6:00 p.m.
Information Room -
Saturday October 9, 2021, 8:30 a.m.-9:00 a.m.
Membership Information Room -
Saturday October 9, 2021, 9:00 a.m.-12:00 p.m.
Special Session on Building Institutional Structures for Student Success, I
Special Session 11, American Mathematical Society
Organizers:
Patrick Rault, University of Nebraska Omaha prault@unomaha.edu
Rebecca Gasper, Creighton University
Carolyn Luna, University of Texas at San Antonio
-
9:00 a.m.
Value of a mothership: Investigating a mathematics faculty network of regional COMMITs (COMmunity for Mathematics Inquiry in Teaching).
Kelly M. Gomez Johnson*, University of Nebraska at Omaha
Paula Jakopovic, University of Nebraska at Omaha
Tracie Reding, University of Nebraska at Omaha
Christine von Renesse, Westfield State University
(1171-97-10) -
10:00 a.m.
Musings on SEMINAL at Loyola Chicago.
Matthew Bourque, Loyola U. Chicago
Lauri Jordan, Loyola U. Chicago
Emily Peters, Loyola U. Chicago
Tim Stoelinga, Loyola U. Chicago
Peter Tingley*, Loyola U. Chicago
(1171-97-77) -
10:20 a.m.
Break. -
10:40 a.m.
The model and impact of NCUWM.
Christine A. Kelley*, University of Nebraska-Lincoln
(1171-00-187) -
11:10 a.m.
Cross-disciplinary collaboration to develop, implement, and sustain multiple forms of inquiry in a quantitative reasoning course at Ferris State University.
Victor Piercey*, Ferris State University
(1171-97-43) -
11:40 a.m.
Community-based mathematics with service learning.
Michelle Friend*, University of Nebraska at Omaha
Julie Dierberger, University of Nebraska at Omaha
Becky Brusky, University of Nebraska at Omaha
Mahbubul Majumder, University of Nebraska at Omaha
Betty Love, University of Nebraska at Omaha
(1171-97-242)
-
9:00 a.m.
-
Saturday October 9, 2021, 9:00 a.m.-12:00 p.m.
Special Session on Coding, Storage, and Related Applications, I
Special Session 5, American Mathematical Society
Organizers:
Swanand Kadhe, University of California Berkeley
Christine Kelley, University of Nebraska-Lincoln ckelley2@unl.edu
Gretchen Matthews, Virginia Tech
-
9:00 a.m.
The Mallows secretary problem with redundant queries.
Xujun Liu, University of Illinois, Urbana-Champaign
Olgica Milenkovic*, University of Illinois, Urbana-Champaign
George Moustakides, University of Patras, Greece
(1171-05-199) -
9:30 a.m.
On quasi-dyadic LDPC codes and generalizations.
Meraiah Martinez*, University of Nebraska - Lincoln
Christine Kelley, University of Nebraska - Lincoln
(1171-94-136) -
10:00 a.m.
Repair schemes for augmented Cartesian codes.
Daniel Valvo*, Virginia Tech
(1171-12-72) -
10:20 a.m.
Break. -
10:40 a.m.
Fractional decoding of codes from the Hermitian curve.
Welington Santos*, Department of Mathematics Universidade Estadual do Centro-Oeste
Gretchen Matthews, Department of Mathematics Virginia Tech
Aidan Murphy, Department of Mathematics Virginia Tech
(1171-14-207) -
11:10 a.m.
Independent space of q-polymatroids.
Benjamin Jany*, University of Kentucky
(1171-05-39) -
11:40 a.m.
$\mathbb{Z}_2\mathbb{Z}_4$-codes as codes over rings.
Steve Szabo*, Eastern Kentucky University
(1171-16-128)
-
9:00 a.m.
-
Saturday October 9, 2021, 9:00 a.m.-12:00 p.m.
Special Session on Commutative Algebra, I
Special Session 3, American Mathematical Society
Organizers:
Jason McCullough, Iowa State University
Alexandra Seceleanu, University of Nebraska
-
9:00 a.m.
Lifting Frobenius: What, Why, and Who.
Jack Jeffries*, University of Nebraska-Lincoln
(1171-13-145) -
9:30 a.m.
Symbolic powers in mixed characteristic.
Alessandro De Stefani, Universitá degli Studi di Genova
Eloísa Grifo*, University of Nebraska -- Lincoln
Jack Jeffries, University of Nebraska -- Lincoln
(1171-13-104) -
10:00 a.m.
Galois actions and finiteness properties of local cohomology in positive characteristic.
Monica Ann Lewis*, University of Minnesota
(1171-13-151) -
10:20 a.m.
Break. -
10:40 a.m.
Characteristic dependence of syzygies of random monomial ideals.
Caitlyn Booms*, University of Wisconsin-Madison
Daniel Erman, University of Wisconsin-Madison
Jay Yang, University of Minnesota-Twin Cities
(1171-13-17) -
11:10 a.m.
Homological properties of pinched Veronese rings.
Kyle Logan Maddox*, University of Kansas
Vaibhav Pandey, University of Utah
(1171-13-182) -
11:40 a.m.
Cohomology of line bundles on the incidence correspondence.
Zhao Gao*, University of Notre Dame
Claudiu Raicu, University of Notre Dame
(1171-14-38)
-
9:00 a.m.
-
Saturday October 9, 2021, 9:00 a.m.-12:00 p.m.
Special Session on Developments in Knot Theory and Low-dimensional Topology, I
Special Session 12, American Mathematical Society
Organizers:
Mark Brittenham, University of Nebraska-Lincoln
Margaret Doig, Creighton University MargaretDoig@creighton.edu
Ying Hu, University of Nebraska Omaha
Thomas Kindred, University of Nebraska-Lincoln
-
9:00 a.m.
Fractional Dehn twists and left-orders.
Hannah Turner*, Georgia Institute of Technology
Diana Hubbard, City University of New York
(1171-06-204) -
9:30 a.m.
Bi-orderability and branched L-space knots.
Jonathan C. Johnson*, Oklahoma State University
(1171-57-240) -
10:00 a.m.
Veering triangulations and pseudo-Anosov flows.
Chi Cheuk Tsang*, UC Berkeley
(1171-57-11) -
10:20 a.m.
Break. -
10:40 a.m.
Flows, growth rates, and the veering polynomial.
Michael Paul Landry*, Washington University in Saint Louis
Yair N. Minsky, Yale University
Samuel J. Taylor, Temple University
(1171-57-235) -
11:10 a.m.
Taut foliations and leafwise branch covers.
Jeffrey Norton*, Washington University in St. Louis
(1171-57-29) -
11:40 a.m.
Persistently foliar knots.
Charles I. Delman, Eastern Illinois University
Rachel Roberts*, Washington University in St Louis
(1171-57-181)
-
9:00 a.m.
-
Saturday October 9, 2021, 9:00 a.m.-12:00 p.m.
Special Session on Geometric Topology, I
Special Session 10, American Mathematical Society
Organizers:
David Auckly, Kansas State University
Aliakbar Daemi, Washington University in St. Louis
Rustam Sadykov, Kansas State University sadykov@ksu.edu
Alexander Zupan, University of Nebraska-Lincoln
-
9:00 a.m.
Fractional linear transformations as a tool for visualizing extreme gravitational environments.
A. L. Brosius*, PSU/NASA GSFC
(1171-83-60) -
9:30 a.m.
Unknotting numbers of knots and cabling.
Jennifer Hom, Georgia Tech
Tye Lidman*, North Carolina State University
JungHwan Park, KAIST
(1171-57-135) -
10:00 a.m.
Satellite operations that are not homomorphisms.
Juanita Pinzon-Caicedo*, University of Notre Dame
Tye Lidman, NC State University
Allison Miller, Swarthmore College
(1171-57-183) -
10:20 a.m.
Break. -
10:40 a.m.
Group trisections and smoothly knotted surfaces.
Sarah Blackwell*, University of Georgia
Robion Kirby, University of California, Berkeley
Michael Klug, University of California, Berkeley & Max Planck Institute for Mathematics
Vincent Longo, College of Saint Benedict & Saint John's University
Benjamin Ruppik, Max Planck Institute for Mathematics
(1171-57-34) -
11:40 a.m.
Bridge trisections of immersed surfaces.
Mark C. Hughes, Brigham Young University
Seungwon Kim, IBS Centre for Geometry and Physics
Maggie Miller*, Stanford University
(1171-57-30)
-
9:00 a.m.
-
Saturday October 9, 2021, 9:00 a.m.-12:00 p.m.
Special Session on Geometric and Topological Combinatorics and Their Applications, I
Special Session 7, American Mathematical Society
Organizers:
Rob Davis, Colgate University rdavis@colgate.edu
Bennet Goeckner, University of Washington
-
9:00 a.m.
Rational Ehrhart theory.
Matthias Beck*, San Francisco State University
Sophia Elia, Freie Universität Berlin
Sophie Rehberg, Freie Universität Berlin
(1171-52-164) -
9:30 a.m.
Matching complexes of polygonal tilings.
Margaret Bayer, The University of Kansas
Marjia Jelić Milutinović, University of Belgrade
Julianne Vega*, Kennesaw State University
(1171-05-140) -
10:00 a.m.
Geometric properties of weighted projective space simplices.
Derek W. Hanely*, University of Kentucky
Benjamin Braun, University of Kentucky
Robert Davis, Colgate University
Morgan Lane, Martha Layne Collins High School
Liam Solus, KTH
(1171-05-50) -
10:20 a.m.
Break. -
10:40 a.m.
On lattice polytopes.
Benjamin Braun*, University of Kentucky
(1171-05-48) -
11:10 a.m.
Unimodular triangulations of sufficiently large dilations.
Gaku Liu*, University of Washington
(1171-05-161) -
11:40 a.m.
A proof of Grünbaum's lower bound conjecture for polytopes, lattices, and strongly regular normal pseudomanifolds.
Lei Xue*, University of Washington, Seattle
(1171-05-243)
-
9:00 a.m.
-
Saturday October 9, 2021, 9:00 a.m.-12:00 p.m.
Special Session on Homological Methods in Commutative Algebra, I
Special Session 9, American Mathematical Society
Organizers:
Daniel Erman, University of Wisconsin-Madison derman@math.wisc.edu
Claudiu Raicu, Notre Dame University
-
9:00 a.m.
Bounds on the shape of multigraded minimal free resolutions via exterior algebra methods.
Michael K. Brown*, Auburn University
Daniel Erman, University of Wisconsin-Madison
(1171-13-67) -
9:30 a.m.
Subcomplexes of the Koszul Complex.
Maya Banks, University of Wisconsin - Madison
Aleksandra C. Sobieska*, University of Wisconsin - Madison
(1171-13-46) -
10:00 a.m.
Linear syzygies of toric edge ideals of bipartite graph.
Zachary Greif*, Iowa State University
Jason McCullough, Iowa State University
(1171-13-224) -
10:20 a.m.
Break. -
10:40 a.m.
Multigraded Castelnuovo-Mumford regularity and powers.
Juliette Bruce*, University of California, Berkeley
Lauren Cranton Heller, University of California, Berkeley
Mahrud Sayrafi, University of Minnesota
(1171-14-149) -
11:10 a.m.
Characterizing multigraded regularity on products of projective spaces.
Lauren Cranton Heller*, University of California - Berkeley
Mahrud Sayrafi, University of Minnesota
Juliette Bruce, University of California - Berkeley
(1171-13-159) -
11:40 a.m.
Asymptotic syzygies of secant varieties of curves.
Gregory Taylor*, University of Illinois at Chicago
(1171-14-86)
-
9:00 a.m.
-
Saturday October 9, 2021, 9:00 a.m.-12:00 p.m.
Special Session on New Trends in Combinatorics, I
Special Session 8, American Mathematical Society
Organizers:
Steve Butler, Iowa State University butler@iastate.edu
Bernard Lidický, Iowa State University
-
9:00 a.m.
A unifying framework for the nu-Tamari lattice and principal order ideals in Young's lattice.
Matias K von Bell*, University of Kentucky
Rafael S. Gonzales D'Leon, Universidad Sergio Arboleda
Fracisco Mayorga Cetina, Universidad Sergio Arboleda
Martha Yip, University of Kentucky
(1171-05-223) -
9:30 a.m.
Rooted clusters for graph LP algebras.
Esther M. Banaian*, University of Minnesota
Sunita Chepuri, University of Michigan
Elizabeth Kelley, University of Illinois at Urbana-Champaign
Sylvester Zhang, University of Minnesota
(1171-05-198) -
10:00 a.m.
Triangulations, order polytopes, and generalized snake posets.
Matias Von Bell, University of Kentucky
Benjamin Braun, University of Kentucky
Derek Hanely, University of Kentucky
Khrystyna Serhiyenko, University of Kentucky
Julianne Vega, Kennesaw State University
Andrés R. Vindas Meléndez*, UC Berkeley & MSRI
Martha Yip, University of Kentucky
(1171-05-231) -
10:20 a.m.
Break. -
10:40 a.m.
The maximum number of cycles in a planar graph.
Chris Cox*, Iowa State University
Ryan Martin, Iowa State University
(1171-05-102) -
11:10 a.m.
Anti-van der Waerden numbers on trees.
Zhanar Berikkyzy, Fairfield University
Alex Schulte, National Security Agency
Elizabeth Sprangel*, Iowa State University
Nathan Warnberg, University of Wisconsin-La Crosse
Shanise Walker, University of Wisconsin-Eau Claire
Michael Young, Carnegie Mellon University
(1171-05-118) -
11:40 a.m.
The independence polynomial of the random tree.
Abdul Basit*, Iowa State University
David Galvin, University of Notre Dame
(1171-05-58)
-
9:00 a.m.
-
Saturday October 9, 2021, 9:00 a.m.-12:00 p.m.
Special Session on Progress in Nonlinear Waves, I
Special Session 4, American Mathematical Society
Organizers:
David Ambrose, Drexel University dma68@drexel.edu
-
9:00 a.m.
Stability of periodic Lugiato-Lefever waves.
Mathew Johnson*, University of Kansas
(1171-35-133) -
9:30 a.m.
Unstable Stokes waves, capillary-gravity waves, and Wilton ripples.
Vera Mikyoung Hur, University of Illinois at Urbana Champaign
Zhao Yang*, University of Illinois at Urbana Champaign
(1171-35-57) -
10:00 a.m.
On the Barashenkov-Bogdan-Zhanlav solitons and their stability.
Milena Stanislavova*, University of Alabama Birmingham
Wen Feng, Niagara University
Atanas Stefanov, University of Alabama Birmingham
(1171-35-194) -
10:20 a.m.
Break. -
10:40 a.m.
Whitham modulation theory for a class of dispersive hydrodynamic equations.
Patrick Sprenger*, North Carolina State University
Adam Binswanger, University of California Merced
Mark Hoefer, University of Colorado Boulder
Boaz Ilan, University of California Merced
(1171-35-225) -
11:10 a.m.
Orbital stability of internal waves.
Ming Chen*, University of Pittsburgh
Samuel Walsh, University of Mizzouri
(1171-35-44) -
11:40 a.m.
General properties of perturbed Airy equation and applications to soliton stability for generalized KdV.
Jeremy L Marzuola*, University of North Carolina
(1171-35-222)
-
9:00 a.m.
-
Saturday October 9, 2021, 9:00 a.m.-12:00 p.m.
Special Session on Quiver Representations: Bridging Theory and Application, I
Special Session 2, American Mathematical Society
Organizers:
Yariana Diaz, University of Iowa
Cody Gilbert, University of Iowa
Ryan Kinser, University of Iowa ryan-kinser@uiowa.edu
Amrei Oswald, University of Iowa
-
9:30 a.m.
Quiver semi-invariants and applications.
Calin I. Chindris*, University of Missouri-Columbia
(1171-16-157) -
10:20 a.m.
Break. -
10:40 a.m.
Simultaneous robust subspace recovery and semi-stability of quiver representations.
Daniel B. Kline*, College of the Ozarks
Calin Chindris, University of Missouri
(1171-16-206) -
11:10 a.m.
Paulsen's Problem for matrix frames via quiver representations.
Jasim Ismaeel*, University of Missouri-Columbia
(1171-13-156) -
11:40 a.m.
A continuous associahedron.
Maitreyee C. Kulkarni, University of Bonn
Jacob P. Matherne, University of Bonn
Kaveh Mousavand, Queen's University
Job D. Rock*, Everett, Massachusetts
(1171-18-236)
-
9:30 a.m.
-
Saturday October 9, 2021, 9:00 a.m.-12:00 p.m.
Special Session on Recent Advances in Numerical Methods for Partial Differential Equations, I
Special Session 1, American Mathematical Society
Organizers:
Mahboub Baccouch, University of Nebraska at Omaha mbaccouch@unomaha.edu
Slimane Adjerid, Virginia Tech
-
9:00 a.m.
A posteriori error estimates for finite element methods for systems of nonlinear dispersive equations.
Ohannes A. Karakashian*, University of Tennessee, Knoxville
Michael M. Wise, Dynetics, Inc., 1002 Explorer Blvd., Huntsville Al., 35806
(1171-65-28) -
10:00 a.m.
An adjoint-based super-convergent Galerkin approximation of functionals.
Shiqiang Xia*, University of Minnesota, Twin Cities
Bernardo Cockburn, University of Minnesota, Twin Cities
(1171-65-24) -
10:20 a.m.
Break. -
10:40 a.m.
Immersed finite element methods for three-dimensional interface problems.
Xu Zhang*, Oklahoma State University
(1171-65-78) -
11:10 a.m.
An immersed discontinuous Galerkin method for acoustic elastic wave propagation.
Slimane Adjerid*, Virginia Tech
Tao Lin, Virginia Tech
Haroun Meghaichi, Virginia Tech
(1171-65-19) -
11:40 a.m.
Superconvergence and asymptotically exact a posteriori error estimator for the local discontinuous Galerkin method for elliptic problems on Cartesian grids.
Mahboub Baccouch*, University of Nebraska at Omaha
(1171-65-64)
-
9:00 a.m.
-
Saturday October 9, 2021, 9:00 a.m.-12:00 p.m.
Special Session on Theoretical and Applied Aspects of Nonlocal Equations, I
Special Session 6, American Mathematical Society
Organizers:
Animesh Biswas, University of Nebraska-Lincoln
Petronela Radu, University of Nebraska-Lincoln
Mary Vaughan, The University of Texas at Austin maryv@utexas.edu
-
9:00 a.m.
Regularity for $C^{1,\alpha}$ interface transmission problems.
Pablo Raúl Stinga*, Iowa State University
(1171-35-126) -
9:30 a.m.
A Sobolev inequality for the fractional gradient.
Daniel E. Spector*, National Taiwan Normal University
(1171-46-87) -
10:00 a.m.
Nonlocal curvature with integrable kernel.
Animesh Biswas*, University of Nebraska-Lincoln
Mikil Foss, University of Nebraska-Lincoln
Petronela Radu, University of Nebraska-Lincoln
(1171-35-160) -
10:20 a.m.
Break. -
10:40 a.m.
A penalized boundary obstacle problem for the bi-Laplacian.
Donatella Danielli*, Arizona State University
Alaa Haj Ali, Arizona State University
(1171-35-70) -
11:10 a.m.
Sharp quantitative Faber-Krahn inequalities and the Alt-Caffarelli-Friedman monotonicity formula.
Mark Allen*, Brigham Young University
Dennis Kriventsov, Rutgers University
Robin Neumayer, Carnegie Mellon University
(1171-35-13) -
11:40 a.m.
Traces on general sets without differentiability.
Mikil Foss*, University of Nebraska-Lincoln
(1171-35-246)
-
9:00 a.m.
-
Saturday October 9, 2021, 10:40 a.m.-12:00 p.m.
Special Session on Analysis and Differential Equations at Undergraduate Institutions, I
Special Session 15, American Mathematical Society
Organizers:
Nathan Pennington, Creighton University nathanpennington@creighton.edu
-
10:40 a.m.
Semiclassical resolvent bounds for long range Lipschitz potentials.
Jeffrey Galkowski, University College London
Jacob Shapiro*, University of Dayton
(1171-35-150) -
11:10 a.m.
Bound states and energy eigenvalues of a radial screened Coulomb potential.
Eric Stachura*, Kennesaw State University
Nick Hancock, Kennesaw State University
(1171-81-125) -
11:40 a.m.
What is the Heisenberg group?
Scott Zimmerman*, The Ohio State University at Marion
(1171-53-113)
-
10:40 a.m.
-
Saturday October 9, 2021, 12:00 p.m.-1:00 p.m.
Meet with an AMS/MAA book editor during our Open Office Hours -
Saturday October 9, 2021, 1:30 p.m.-2:20 p.m.
Invited Address
Organizers:
Georgia Benkart, University of Wisconsin, Madison
Dark Matter may be a Bose-Einstein condensate of axions.
Invited Address, American Mathematical Society
Kay L. Kirkpatrick*, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1171-81-9) -
Saturday October 9, 2021, 2:40 p.m.-3:30 p.m.
Special Session on Analysis and Differential Equations at Undergraduate Institutions, II
Special Session 15, American Mathematical Society
Organizers:
Nathan Pennington, Creighton University nathanpennington@creighton.edu
-
2:40 p.m.
Fractional Leibniz rules in Lebesgue spaces with polynomial weights.
Seungly Oh*, Western New England University
Xinfeng Wu, China University of Mining & Technology
(1171-42-80) -
3:10 p.m.
On a Bernoulli-type overdetermined free boundary problem.
Murat Akman, University of Essex
Agnid Banerjee, TIFR CAM Bangalore
Mariana Smit Vega Garcia*, Western Washington University
(1171-35-66)
-
2:40 p.m.
-
Saturday October 9, 2021, 2:40 p.m.-6:00 p.m.
Special Session on Building Institutional Structures for Student Success, II
Special Session 11, American Mathematical Society
Organizers:
Patrick Rault, University of Nebraska Omaha prault@unomaha.edu
Rebecca Gasper, Creighton University
Carolyn Luna, University of Texas at San Antonio
-
2:40 p.m.
Departmental transformation to improve student success in first-year mathematics courses.
Wendy M. Smith*, University of Nebraska-Lincoln
(1171-97-36) -
3:30 p.m.
Break. -
3:50 p.m.
A working group kickoff event to jumpstart collaborations.
Francesca Gandini*, Kalamazoo College
Nina White, University of Michigan
(1171-97-56) -
4:20 p.m.
Reducing barriers to mathematics education with process-driven math.
Ann Patrice Gulley*, Auburn University, Samuel Ginn College of Engineering
Canek M. L. Phillips, Rice University, George R. Brown School of Engineering
(1171-97-143) -
4:50 p.m.
Getting started with mastery grading.
Thomas R. Mahoney*, Emporia State University
(1171-97-141) -
5:10 p.m.
Open Discussion.
-
2:40 p.m.
-
Saturday October 9, 2021, 2:40 p.m.-5:10 p.m.
Special Session on Coding, Storage, and Related Applications, II
Special Session 5, American Mathematical Society
Organizers:
Swanand Kadhe, University of California Berkeley
Christine Kelley, University of Nebraska-Lincoln ckelley2@unl.edu
Gretchen Matthews, Virginia Tech
-
2:40 p.m.
Coding in some 5G use cases.
Tefjol Pllaha*, University of Nebraska - Lincoln
(1171-68-93) -
3:10 p.m.
Johnson graph codes.
Iwan Duursma*, University of Illinois Urbana-Champaign
Xiao Li, Nankai University
(1171-05-144) -
3:30 p.m.
Break. -
3:50 p.m.
Hermitian-lifted codes.
Hiram H. López*, Cleveland State University
Beth Malmskog, Colorado College
Gretchen Matthews, Virginia Tech.
Fernando Piñero-González, University of Puerto Rico at Ponce
Mary Wootters, Stanford University
(1171-94-73) -
4:20 p.m.
Hermitian-lifted codes.
Hiram H. Lopez, Cleveland State University
Beth Malmskog*, Colorado College
Gretchen Matthews, Virginia Tech
Fernando Pinero-Gonzalez, University of Puerto Rico Ponce
Mary Wootters, Stanford University
(1171-11-155) -
4:50 p.m.
Norm-trace-lifted codes.
Aidan W. Murphy*, Virginia Tech
Gretchen L. Matthews, Virginia Tech
(1171-14-121)
-
2:40 p.m.
-
Saturday October 9, 2021, 2:40 p.m.-6:00 p.m.
Special Session on Commutative Algebra, II
Special Session 3, American Mathematical Society
Organizers:
Jason McCullough, Iowa State University
Alexandra Seceleanu, University of Nebraska
-
2:40 p.m.
Differential graded structures and minimal free resolutions modulo an exact zero-divisor.
Liana Şega*, University of Missouri Kansas City
(1171-13-158) -
3:10 p.m.
Cohomological support theory in commutative algebra.
Benjamin Briggs*, MSRI
Eloísa Grifo, University of Nebraska-Lincoln
Srikanth Iyengar, University of Utah
Janina Letz, Bielefeld University
Daniel McCormick, University of Utah
Josh Pollitz, University of Utah
(1171-13-124) -
3:30 p.m.
Break. -
3:50 p.m.
A comparison of dg algebra resolutions with prime residual characteristic.
Michael DeBellevue, University of Nebraska, Lincoln
Josh Pollitz*, University of Utah
(1171-13-97) -
4:20 p.m.
On Gerko's strongly Tor-independent modules.
Hannah Altmann*, Dakota State University
Keri Sather-Wagstaff, Clemson University
(1171-13-16) -
4:50 p.m.
Virtually Cohen--Macaulay Stanley--Reisner rings.
Christine Berkesch, University of Minnesota
Patricia Klein, University of Minnesota
Michael C. Loper*, University of Wisconsin-River Falls
Jay Yang, University of Minnesota
(1171-13-32) -
5:10 p.m.
Open Discussion.
-
2:40 p.m.
-
Saturday October 9, 2021, 2:40 p.m.-6:00 p.m.
Special Session on Developments in Knot Theory and Low-dimensional Topology, II
Special Session 12, American Mathematical Society
Organizers:
Mark Brittenham, University of Nebraska-Lincoln
Margaret Doig, Creighton University MargaretDoig@creighton.edu
Ying Hu, University of Nebraska Omaha
Thomas Kindred, University of Nebraska-Lincoln
-
2:40 p.m.
Remarks on torsion in Khovanov homology.
Sujoy Mukherjee*, The Ohio State University
(1171-57-233) -
3:10 p.m.
Extremal and near extremal Khovanov homology of Turaev genus one knots.
Adam M. Lowrance*, Vassar College
(1171-57-217) -
3:30 p.m.
Break. -
3:50 p.m.
Weakly generalized alternating links and the Jones polynomial.
Brandon Bavier*, Sam Houston State University
(1171-55-146) -
4:20 p.m.
Finiteness conjectures for the Kauffman bracket skein module.
Jose Roman Aranda Cuevas*, Binghamton University
Nathaniel Ferguson, Colby College
(1171-57-112) -
4:50 p.m.
The arrow polynomial and Bar Natan's Zhe-construction.
Robert G. Todd*, Mount Mercy University
Heather Dye, McKendree University
Aaron Kaestner, North Park University
(1171-55-14) -
5:10 p.m.
Open Discussion.
-
2:40 p.m.
-
Saturday October 9, 2021, 2:40 p.m.-6:00 p.m.
Special Session on Geometric Topology, II
Special Session 10, American Mathematical Society
Organizers:
David Auckly, Kansas State University
Aliakbar Daemi, Washington University in St. Louis
Rustam Sadykov, Kansas State University sadykov@ksu.edu
Alexander Zupan, University of Nebraska-Lincoln
-
2:40 p.m.
Classifying fibered, homotopy-ribbon disks.
Jeffrey Meier*, Western Washington University
Alexander Zupan, University of Nebraska-Lincoln
(1171-57-55) -
3:10 p.m.
Polyhedral decompositions and the adjunction inequality.
Peter Lambert-Cole*, University of Georgia
(1171-57-105) -
3:30 p.m.
Break. -
3:50 p.m.
Branched coverings and (broken) Lefschetz fibrations on noncompact 4--manifolds.
Mark Hughes*, Brigham Young University
(1171-54-162) -
4:20 p.m.
On exotic diffeomorphisms of 4-manifolds with boundary.
Anubhav Mukherjee*, Georgia Institute of Technology
(1171-57-94) -
5:10 p.m.
Open Discussion.
-
2:40 p.m.
-
Saturday October 9, 2021, 2:40 p.m.-6:00 p.m.
Special Session on Geometric and Topological Combinatorics and Their Applications, II
Special Session 7, American Mathematical Society
Organizers:
Rob Davis, Colgate University rdavis@colgate.edu
Bennet Goeckner, University of Washington
-
2:40 p.m.
A family of convex sets in the plane satisfying the $(4,3)$-property can be pierced by 9 points.
Daniel McGinnis*, Iowa State University
(1171-52-152) -
3:10 p.m.
Line transversals in families of connected sets in the plane.
Daniel McGinnis, Iowa State University
Shira Zerbib*, Iowa State University
(1171-05-75) -
3:30 p.m.
Break. -
3:50 p.m.
Topological entropy on Hubbard trees.
Chenxi Wu*, University of Wisconsin at Madison
Giulio Tiozzo, University of Toronto
Kathryn Lindsey, Boston College
(1171-37-173) -
4:20 p.m.
A family of sandpile multijections.
Alex McDonough*, University of California, Davis
(1171-05-52) -
4:50 p.m.
Enumerating simplicial spanning trees of shifted and color-shifted complexes, using simplicial effective resistance.
Art Duval*, University of Texas at El Paso
Woong Kook, Seoul National University
Kang-Ju Lee, Seoul National University
Jeremy Martin, University of Kansas
(1171-05-98) -
5:10 p.m.
Open Discussion.
-
2:40 p.m.
-
Saturday October 9, 2021, 2:40 p.m.-5:10 p.m.
Special Session on Homological Methods in Commutative Algebra, II
Special Session 9, American Mathematical Society
Organizers:
Daniel Erman, University of Wisconsin-Madison derman@math.wisc.edu
Claudiu Raicu, Notre Dame University
-
2:40 p.m.
On the cone of Betti tables for a singular ring.
Mark E. Walker*, University of Nebraska
Srikanth B Iyengar, University of Utah
Linquan Ma, Purdue University
(1171-13-91) -
3:10 p.m.
Matrix factorizations with more than two factors.
Tim Tribone*, Syracuse University
(1171-13-170) -
3:30 p.m.
Break. -
3:50 p.m.
Products of ideals and Golod rings.
Keller VandeBogert*, University of Notre Dame
(1171-13-176) -
4:20 p.m.
Calabi-Yau threefolds in projective spaces and Gorenstein rings.
Hal Schenck, Auburn University
Mike Stillman, Cornell University
Beihui Yuan*, Cornell University
(1171-13-65) -
4:50 p.m.
On monomial ideals with $N_{d,p}$ property.
Hailong Dao*, University of Kansas
(1171-13-179)
-
2:40 p.m.
-
Saturday October 9, 2021, 2:40 p.m.-6:00 p.m.
Special Session on New Trends in Combinatorics, II
Special Session 8, American Mathematical Society
Organizers:
Steve Butler, Iowa State University butler@iastate.edu
Bernard Lidický, Iowa State University
-
2:40 p.m.
A combinatorial formula for Kazhdan-Lusztig polynomials of sparse paving and thagomizer matroids.
George David Nasr*, University of Oregon
(1171-05-209) -
3:10 p.m.
A strengthening of the Erdős-Szekeres theorem.
József Balogh, University of Illinois Urbana-Champaign
Felix Clemen, University of Illinois Urbana-Champaign
Emily Heath*, Iowa State University
Mikhail Lavrov, Kennesaw State University
(1171-05-201) -
3:30 p.m.
Break. -
3:50 p.m.
Spectral properties of the exponential distance matrix.
Kate J. Lorenzen*, Linfield University
(1171-05-177) -
4:20 p.m.
Triangular and three-dimensional floorplans.
Matias von Bell, University of Kentucky
Mark Denker*, University of Kansas
Jessica Dickson, Washington State University
Paul Horn, University of Denver
Kate Lorenzen, Iowa State University
Rachel Perrier, Washington State University
(1171-05-230) -
4:50 p.m.
Independent domination ratio in large regular graphs.
Adam M. Blumenthal*, Westminster College
Michael Young, Carnegie Mellon University
(1171-05-137) -
5:10 p.m.
Open Discussion.
-
2:40 p.m.
-
Saturday October 9, 2021, 2:40 p.m.-6:00 p.m.
Special Session on Progress in Nonlinear Waves, II
Special Session 4, American Mathematical Society
Organizers:
David Ambrose, Drexel University dma68@drexel.edu
-
2:40 p.m.
Universal rogue wave behavior.
Robert Buckingham*, University of Cincinnati
(1171-35-103) -
3:10 p.m.
Wilton ripples in weakly nonlinear models: Two existence proofs.
Benjamin Akers*, Air Force Institute of Technology
(1171-65-42) -
3:30 p.m.
Break. -
3:50 p.m.
Finite-time singularity formation in the generalized Constantin- Lax-Majda equation.
Pavel Lushnikov, University of New Mexico
Denis Silantyev, New York University
Michael Siegel*, New Jersey Institute of Technology
(1171-76-88) -
4:20 p.m.
Global bifurcation for monotone fronts of elliptic PDE.
Samuel Walsh*, University of Missouri
(1171-35-25) -
4:50 p.m.
Two dimensional gravity waves at low regularity II: Global solutions.
Albert Ai, UW Madison
Mihaela Ifrim*, UW Madison
Daniel Tataru, UC Berkeley
(1171-35-193) -
5:10 p.m.
Open Discussion.
-
2:40 p.m.
-
Saturday October 9, 2021, 2:40 p.m.-6:00 p.m.
Special Session on Quiver Representations: Bridging Theory and Application, II
Special Session 2, American Mathematical Society
Organizers:
Yariana Diaz, University of Iowa
Cody Gilbert, University of Iowa
Ryan Kinser, University of Iowa ryan-kinser@uiowa.edu
Amrei Oswald, University of Iowa
-
2:40 p.m.
General representation type of algebras.
Danny Lara*, Central Washington University
Ryan Kinser, The University of Iowa
(1171-16-90) -
3:10 p.m.
Irreducible components of two-row Springer fibers for all classical types.
Mee Seong Im*, United States Naval Academy
(1171-14-212) -
3:30 p.m.
Break. -
3:50 p.m.
Hochschild cohomology of a family of quiver algebras.
Tolulope Oke*, Wake Forest University
(1171-16-26) -
4:20 p.m.
When is a weak bialgebra a weak Hopf algebra?
Hongdi Huang*, Rice University
Xingting Wang, Howard University
James Zhang, University of Washington
(1171-16-89) -
4:50 p.m.
Universal quantum semigroupoids.
Hongdi Huang, Rice University
Chelsea Walton, Rice University
Elizabeth Wicks*, Microsoft
Robert Won, George Washington University
(1171-16-255) -
5:10 p.m.
Open Discussion.
-
2:40 p.m.
-
Saturday October 9, 2021, 2:40 p.m.-6:00 p.m.
Special Session on Recent Advances in Numerical Methods for Partial Differential Equations, II
Special Session 1, American Mathematical Society
Organizers:
Mahboub Baccouch, University of Nebraska at Omaha mbaccouch@unomaha.edu
Slimane Adjerid, Virginia Tech
-
2:40 p.m.
Fully discrete loosely coupled Robin-Robin scheme for incompressible fluid-structure interaction: stability and error analysis.
Johnny Guzman*, Brown University
Becky Durst, Brown University
Erik Burman, University College London
Miguel Fernandez, Sorbonne University and CNRS
(1171-65-252) -
3:30 p.m.
Break. -
3:50 p.m.
Inviscid Regularization: Good or bad for turbulence modeling?
Adam Larios*, University of Nebraska-Lincoln
(1171-35-197) -
4:20 p.m.
Effective modeling and simulations for atomic moiré 2D heterostructures.
Paul Cazeaux*, University of Kansas
(1171-65-185) -
4:50 p.m.
A new direct discontinuous Galerkin method with interface correction for two-dimensional compressible Navier-Stokes equations.
Jue Yan*, Iowa State University
Mustafa Danis, Iowa State University
(1171-65-247) -
5:10 p.m.
Open Discussion.
-
2:40 p.m.
-
Saturday October 9, 2021, 2:40 p.m.-6:00 p.m.
Special Session on Theoretical and Applied Aspects of Nonlocal Equations, II
Special Session 6, American Mathematical Society
Organizers:
Animesh Biswas, University of Nebraska-Lincoln
Petronela Radu, University of Nebraska-Lincoln
Mary Vaughan, The University of Texas at Austin maryv@utexas.edu
-
2:40 p.m.
The fractional Lamé-Navier operator in local and nonlocal continuum mechanics.
James M. Scott*, Columbia University
(1171-35-251) -
3:10 p.m.
$\Gamma$-convergence of some nonlocal perimeters in bounded subsets of $\mathbb{R}^n$ with general boundary conditions.
Antoine Mellet, University of Maryland, College Park
Yijing Wu*, University of Maryland, College Park
(1171-35-81) -
3:30 p.m.
Break. -
3:50 p.m.
Convergence and decompositions for nonlocal operators.
Petronela Radu*, University of Nebraska Lincoln
(1171-45-248) -
4:20 p.m.
Riesz-type inequalities and overdetermined problems for triangles and quadrilaterals.
Ihsan Topaloglu*, Virginia Commonwealth University
(1171-49-53) -
4:50 p.m.
On a decreasing family of integro-differential operators: From fractional Laplacian to nonlocal Monge-Ampère.
María Soria-Carro*, The University of Texas at Austin
(1171-35-184) -
5:10 p.m.
Open Discussion.
-
2:40 p.m.
-
Saturday October 9, 2021, 3:50 p.m.-5:00 p.m.
Contributed Paper Session on AMS Contributed Paper Session, I
Contributed Paper Session, American Mathematical Society
Organizers:
Steven Jin, University of Maryland
-
4:05 p.m.
An unconditional explicit bound on the error term in the Sato-Tate conjecture.
Alexandra Hoey, Massachusetts Institute of Technology
Jonas Iskander, Harvard University
Steven Jin*, University of Maryland
Fernando Trejos Suárez, Yale University
(1171-11-163) -
4:20 p.m.
Artificial Neural Networks (ANN) applied to Monte Carlo and molecular dynamic simulations.
Barry C. Husowitz*, Wentworth Institute of Technology
(1171-65-221) -
4:35 p.m.
TALK CANCELLED: Convergence of nonlocal advection-diffusion equation to the classical counterpart.
Anh Vo*, Lincoln
(1171-35-130)
-
4:05 p.m.
Sunday October 10, 2021
-
Sunday October 10, 2021, 8:30 a.m.-6:00 p.m.
Information Room -
Sunday October 10, 2021, 9:00 a.m.-11:30 a.m.
Special Session on Building Institutional Structures for Student Success, III
Special Session 11, American Mathematical Society
Organizers:
Patrick Rault, University of Nebraska Omaha prault@unomaha.edu
Rebecca Gasper, Creighton University
Carolyn Luna, University of Texas at San Antonio
-
9:00 a.m.
The South (D)akota, Iowa, and NEbraska COMmunity for Mathematics Inquiry in Teaching (SINE COMMIT).
Su Dorée, Augsburg University
Rebecca Gasper, SINE COMMIT
Patrick X Rault*, University of Nebraska at Omaha
(1171-97-142) -
9:30 a.m.
MAA instructional practices guide as a lever to build intra-and inter-institutional structure for student success.
Gulden Karakok*, University of Northern Colorado
(1171-97-71) -
10:00 a.m.
Re-packaging Mathematics for EVERYONE.
Carolyn Luna, The University of Texas at San Antonio
Jonathan Brucks*, The University of Texas at San Antonio
(1171-97-127) -
10:20 a.m.
Break. -
10:40 a.m.
A multifaceted approach to supporting student success.
Nicole Infante*, University of Nebraska at Omaha
(1171-97-139) -
11:10 a.m.
Flipping the formula in active learning classrooms.
Mike Weimerskirch*, University of Minnesota
(1171-97-175)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 10, 2021, 9:00 a.m.-11:30 a.m.
Special Session on Coding, Storage, and Related Applications, III
Special Session 5, American Mathematical Society
Organizers:
Swanand Kadhe, University of California Berkeley
Christine Kelley, University of Nebraska-Lincoln ckelley2@unl.edu
Gretchen Matthews, Virginia Tech
-
9:00 a.m.
Codes for reconciling jitters.
Dunbar Birnie, Rutgers
Christopher Cheng, Rutgers
Emina Soljanin*, Rutgers
(1171-97-220) -
9:30 a.m.
An introduction to DNA sequencing and data storage.
Henry Chimal Dzul*, Institute of Mathematics, University of Zurich
(1171-16-208) -
10:00 a.m.
Convertible Codes: Efficient conversion of coded data for large-scale storage systems.
Francisco Maturana, CMU
Rashmi Vinayak*, CMU
(1171-94-107) -
10:20 a.m.
Break. -
10:40 a.m.
A unified treatment of partial stragglers and sparse matrices in coded matrix computation.
Aditya Ramamoorthy*, Iowa State University, Ames, IA
(1171-94-205) -
11:10 a.m.
More servers, less communication, for secure distributed matrix multiplication.
Rafael G. L. D'Oliveira*, Massachusetts Institute of Technology
Salim El Rouayheb, Rutgers University
Daniel Heinlein, Aalto University
Roberto A. Machado, Clemson University
(1171-94-148)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 10, 2021, 9:00 a.m.-11:30 a.m.
Special Session on Commutative Algebra, III
Special Session 3, American Mathematical Society
Organizers:
Jason McCullough, Iowa State University
Alexandra Seceleanu, University of Nebraska
-
9:00 a.m.
Curves passing through points in projective space.
Michael DiPasquale*, University of South Alabama
Chris Peterson, Colorado State University
Luca Chiantini, University of Siena
Cristiano Bocci, University of Siena
Andrea Mazzon, University of Siena
(1171-13-116) -
9:30 a.m.
General lines in projective space and the Koszul property.
Joshua A. Rice*, Iowa State University
(1171-13-138) -
10:00 a.m.
The canonical module of a Koszul algebra.
Paolo Mantero, University of Arkansas
Matthew Mastroeni*, Iowa State University
(1171-13-109) -
10:20 a.m.
Break. -
10:40 a.m.
Newton-Okounkov bodies and analytic spread of graded systems of monomial ideals.
Thai Thanh Nguyen*, Tulane University
(1171-13-23) -
11:10 a.m.
Rees algebras of ideals of star configurations.
Alessandra Costantini*, Oklahoma State University
Ben Drabkin, Singapore University of Technology and Design
Lorenzo Guerrieri, Jagiellonian University
(1171-13-40)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 10, 2021, 9:00 a.m.-11:30 a.m.
Special Session on Developments in Knot Theory and Low-dimensional Topology, III
Special Session 12, American Mathematical Society
Organizers:
Mark Brittenham, University of Nebraska-Lincoln
Margaret Doig, Creighton University MargaretDoig@creighton.edu
Ying Hu, University of Nebraska Omaha
Thomas Kindred, University of Nebraska-Lincoln
-
9:00 a.m.
A new perspective on a polynomial time knot polynomial.
Robert John Quarles*, Louisiana State University
(1171-55-54) -
9:30 a.m.
Connected sums and directed systems in knot Floer homologies.
Sudipta Ghosh*, Louisiana State University
Ian Zemke, Princeton University
(1171-57-110) -
10:00 a.m.
Families of fundamental shadow links realized as links in the $3$-sphere.
Sanjay L. Kumar*, The University of California, Santa Barbara
(1171-57-82) -
10:20 a.m.
Break. -
10:40 a.m.
Virtual knot groups.
Heather A. Dye*, McKendree University
Aaron Kaestner, North Park University
(1171-57-31) -
11:10 a.m.
Using deep learning to generate knots with prescribed invariants.
Amy Eubanks, Brigham Young University
Mark Hughes*, Brigham Young University
Jared Slone, Brigham Young University
(1171-57-12)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 10, 2021, 9:00 a.m.-11:30 a.m.
Special Session on Geometric Topology, III
Special Session 10, American Mathematical Society
Organizers:
David Auckly, Kansas State University
Aliakbar Daemi, Washington University in St. Louis
Rustam Sadykov, Kansas State University sadykov@ksu.edu
Alexander Zupan, University of Nebraska-Lincoln
-
9:30 a.m.
Khovanov homology and exotic surfaces in the 4-ball.
Kyle Hayden*, Columbia University
Isaac Sundberg, Bryn Mawr College
(1171-57-96) -
10:00 a.m.
Slicing knots in definite manifolds.
Alexandra Kjuchukova*, University of Notre Dame
Allison N Miller, Swarthmore College
Arunima Ray, Max Planck Institute for Mathematics -- Bonn
Sumeyra Sakalli, University of Arkansas
(1171-57-196) -
10:20 a.m.
Break. -
10:40 a.m.
A homotopy invariant of stable maps to $\mathbb{R}^2$.
Liam R. Kahmeyer*, Kansas State University
(1171-51-153)
-
9:30 a.m.
-
Sunday October 10, 2021, 9:00 a.m.-11:30 a.m.
Special Session on Geometric and Topological Combinatorics and Their Applications, III
Special Session 7, American Mathematical Society
Organizers:
Rob Davis, Colgate University rdavis@colgate.edu
Bennet Goeckner, University of Washington
-
9:00 a.m.
Hopf monoids of ordered simplicial complexes.
Federico Castillo, Max-Planck-Institute of Mathematics for Natural Sciences
Jeremy L. Martin*, University of Kansas
José A. Samper, Pontificia Universidad Católica de Chile
(1171-05-35) -
9:30 a.m.
A Hopf monoid on set families.
Kevin Marshall*, University of Kansas
(1171-05-119) -
10:00 a.m.
Subdivisions of shellable complexes.
Max Hlavacek*, University of California, Berkeleley
Liam Solus, KTH Royal Institute of Technology
(1171-05-188) -
10:20 a.m.
Break. -
10:40 a.m.
Edge partitions of the complete graph and a determinant like function.
Steven R. Lippold, BGSU
Mihai D. Staic*, BGSU
Alin Stancu, Columbus State University
(1171-15-238) -
11:10 a.m.
Stirling numbers for complex reflection groups.
Bruce E. Sagan*, Michigan State University
Robin Sulzgruber, York University
Joshua Swanson, University of California, San Diego
(1171-05-6)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 10, 2021, 9:00 a.m.-11:30 a.m.
Special Session on Homological Methods in Commutative Algebra, III
Special Session 9, American Mathematical Society
Organizers:
Daniel Erman, University of Wisconsin-Madison derman@math.wisc.edu
Claudiu Raicu, Notre Dame University
-
9:00 a.m.
Differential operators on quotients of normal affine semigroup rings.
Christine Berkesch*, University of Minnesota
C-Y. Jean Chan, Central Michigan University
Patricia Klein, University of Minnesota
Laura Felicia Matusevich, Texas A&M University
Janet Page, University of Michigan
Janet Vassilev, University of New Mexico
(1171-13-134) -
9:30 a.m.
Mixed Hodge structure on local cohomology with support in determinantal varieties.
Michael Perlman*, Queen's University
Claudiu Raicu, University of Notre Dame
(1171-13-62) -
10:00 a.m.
A conjecture about the Brenner-Monsky hypersurface.
Austyn Simpson*, University of Illinois - Chicago
(1171-13-171) -
10:20 a.m.
Break. -
10:40 a.m.
Graded deviations and the Koszul property.
Michael DeBellevue*, University of Nebraska Lincoln
(1171-13-166) -
11:10 a.m.
Bumpless pipe dreams encode Gröbner geometry of Schubert polynomials.
Patricia Klein*, University of Minnesota
Anna Weigandt, Massachusetts Institute of Technology
(1171-13-95)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 10, 2021, 9:00 a.m.-11:30 a.m.
Special Session on New Trends in Combinatorics, III
Special Session 8, American Mathematical Society
Organizers:
Steve Butler, Iowa State University butler@iastate.edu
Bernard Lidický, Iowa State University
-
9:00 a.m.
Expressing graphs as symmetric differences of bicliques.
Calum Buchanan*, University of Vermont
Alexander Clifton, Emory University
Eric Culver, University of Colorado Denver
Jiaxi Nie, University of California San Diego
Jason O'Neill, University of California San Diego
Puck Rombach, University of Vermont
Mei Yin, Denver University
(1171-05-239) -
9:30 a.m.
Maximum number of almost similar triangles in the plane.
József Balogh, University of Illinois at Urbana-Champaign
Felix Christian Clemen*, University of Illinois at Urbana-Champaign
Bernard Lidický, Iowa State University
(1171-05-219) -
10:00 a.m.
Two generalizations of the Caccetta-Haggkvist conjecture.
Ron Aharoni, Technion
Eli Berger, University of Haifa
Maria Chudnovsky, Princeton
Shira Zerbib*, Iowa State University
(1171-05-106) -
10:20 a.m.
Break. -
10:40 a.m.
Almost $k$-coverings of grids.
Alexander J. Clifton*, Emory University
(1171-05-244) -
11:10 a.m.
Perfect matchings in the random bipartite geometric graph.
Xavier Pérez-Giménez*, University of Nebraska-Lincoln
Abigail Raz, Cooper Union
(1171-05-37)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 10, 2021, 9:00 a.m.-11:30 a.m.
Special Session on Progress in Nonlinear Waves, III
Special Session 4, American Mathematical Society
Organizers:
David Ambrose, Drexel University dma68@drexel.edu
-
9:00 a.m.
Fanning the flames: Unreasonable modifications to the flame equations.
Adam Larios*, University of Nebraska-Lincoln
Mohammad Mahabubur Rahmang, Texas Tech University
Kazuo Yamazaki, Texas Tech University
(1171-35-195) -
9:30 a.m.
Global existence of Kuramoto-Sivashinsky equations (KSE) with dissipation enhancing flows.
Yuanyuan Feng*, The Pennsylvania State University
Anna Mazzucato, The Pennsylvania State University
Michele Coti Zelati, Imperial College
Michele Dolce, Imperial College
Binbin Shi, Shanghai Jiao Tong University
Weike Wang, Shanghai Jiao Tong University
(1171-35-47) -
10:00 a.m.
Global existence for the 2D Kuramoto-Sivashinsky equation with growing modes.
Anna L. Mazzucato*, Penn State University
David Ambrose, Drexel University
(1171-35-8) -
10:20 a.m.
Break. -
10:40 a.m.
A domain decomposition solution of the Stokes-Darcy system in 3D based on boundary integrals.
Svetlana Tlupova*, Farmingdale State College, SUNY
(1171-65-83) -
11:10 a.m.
Spatially quasi-periodic water waves.
Jon Wilkening*, UC Berkeley
(1171-76-132)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 10, 2021, 9:00 a.m.-11:30 a.m.
Special Session on Recent Advances in Numerical Methods for Partial Differential Equations, III
Special Session 1, American Mathematical Society
Organizers:
Mahboub Baccouch, University of Nebraska at Omaha mbaccouch@unomaha.edu
Slimane Adjerid, Virginia Tech
-
9:00 a.m.
Efficient, positive, and energy stable schemes for multi-D Poisson-Nernst-Planck systems.
Hailiang Liu*, Iowa State University
Wumaier Maimaitiyiming, University of California at Los Angeles
(1171-39-210) -
9:30 a.m.
Robust model reductions for the transmission problem with high-contrast hterogeneous coefficients.
Marcus Sarkis*, Worcester Polytechnic Institute
Alexandre L. Madureira, Laboratorio Nacional de Computacao Cientifica--LNCC, Brazil
(1171-65-68) -
10:00 a.m.
New finite element solvers for coupled Stokes-Darcy flow problems.
Jiangguo Liu*, Colorado State University
Graham Harper, Sandia National Laboratories
Tim Wildey, Sandia National Laboratories
Simon Tavener, Colorado State University
(1171-65-49) -
10:20 a.m.
Break. -
10:40 a.m.
Mixed finite element methods for stochastic Stokes equations with multiplicative noise.
Xiaobing Feng*, The University of Tennessee
(1171-65-41) -
11:10 a.m.
Preconditioning mixed high order finite elements for incompressible flow.
Mark Ainsworth, Brown University
Charles W. Parker*, Brown University
(1171-65-122)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 10, 2021, 9:00 a.m.-11:30 a.m.
Special Session on Theoretical and Applied Aspects of Nonlocal Equations, III
Special Session 6, American Mathematical Society
Organizers:
Animesh Biswas, University of Nebraska-Lincoln
Petronela Radu, University of Nebraska-Lincoln
Mary Vaughan, The University of Texas at Austin maryv@utexas.edu
-
9:00 a.m.
Harnack inequality for fractional elliptic equations in nondivergence form.
Mary Vaughan*, The University of Texas at Austin
Pablo Raúl Stinga, Iowa State University
(1171-35-131) -
9:30 a.m.
Asymptotic analysis of a coupled system of nonlocal equations with oscillatory coefficients.
Tadele Mengesha*, The Univesity of Tennessee Knoxville
James Scott, University of Pittsburgh
(1171-45-100) -
10:00 a.m.
Non-local aspects of (local) parabolic equations.
Simon Bortz*, University of Alabama
(1171-35-117) -
10:20 a.m.
Break. -
10:40 a.m.
Fourier methods for nonlocal equations with physical boundary conditions.
Siavash Jafarzadeh, University of Nebraska-Lincoln
Florin Bobaru, University of Nebraska-Lincoln
Adam Larios*, University of Nebraska-Lincoln
(1171-35-200) -
11:10 a.m.
Critical thresholds in 1D pressureless Euler Poisson alignment systems with varying background.
Manas Bhatnagar*, Iowa State University
Hailiang Liu, Iowa State University
(1171-35-108)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 10, 2021, 9:30 a.m.-11:20 a.m.
Special Session on Analysis and Differential Equations at Undergraduate Institutions, III
Special Session 15, American Mathematical Society
Organizers:
Nathan Pennington, Creighton University nathanpennington@creighton.edu
-
9:30 a.m.
Agmon-type decay of eigenfunctions for a class of Schrödinger operators with non-compact classically allowed region.
Christoph Marx*, Oberlin College
Hengrui Zhu, Oberlin College
(1171-35-85) -
10:00 a.m.
The $L^p$ continuity of wave operators for higher order Schrödinger operators.
M. Burak Erdogan, University of Illinois at Urbana-Champaign
William R. Green*, Rose-Hulman Institute of Technology
(1171-35-51) -
10:30 a.m.
A study of logistic growth models influenced by the exterior matrix hostility and grazing in an interior patch.
Gampola Waduge Nalin Fonseka*, Carolina University
Jonathan Machado, Tufts University
Ratnasingham Shivaji, University of North Carolina at Greensboro
(1171-34-5) -
11:00 a.m.
Another look at the Sobolev embedding theorem in metric-measure spaces.
Ryan Alvarado*, Amherst College
(1171-43-237)
-
9:30 a.m.
-
Sunday October 10, 2021, 9:30 a.m.-11:30 a.m.
Special Session on Quiver Representations: Bridging Theory and Application, III
Special Session 2, American Mathematical Society
Organizers:
Yariana Diaz, University of Iowa
Cody Gilbert, University of Iowa
Ryan Kinser, University of Iowa ryan-kinser@uiowa.edu
Amrei Oswald, University of Iowa
-
9:30 a.m.
Algorithms for orbits of quiver representation.
Harm Derksen*, Northeastern University
Visu Makam, IAS
(1171-16-234) -
10:20 a.m.
Break. -
10:40 a.m.
Rank of convex modules.
Brett Collins, Bucknell University
David C Meyer*, Colgate University
(1171-16-202) -
11:10 a.m.
Operations on quiver representations in persistence theory.
Nikola Milicevic*, Pennsylvania State University
(1171-55-61)
-
9:30 a.m.
-
Sunday October 10, 2021, 9:30 a.m.-10:25 a.m.
Contributed Paper Session on AMS Contributed Paper Session, II
Contributed Paper Session, American Mathematical Society
Organizers:
Jai N. Singh, Department of Mathematics and Computer Science, Barry University
-
9:30 a.m.
Calabi-Yau threefolds in projective spaces and Gorenstein rings.
Hal Schenck, Auburn University
Mike Stillman, Cornell University
Beihui Yuan*, Cornell University
(1171-13-76) -
9:45 a.m.
Some applications of the Bolzano-Weierstrass theorem for linear optimization.
Jai N. Singh*, Department of Mathematics and Computer Science, Barry University
M. Shakil, Department of Mathematics, Miami-Dade College, Hialeah, FL 33012, USA
D. Singh, Ahmadu Bello University, Zaria, Nigeria
(1171-40-218) -
10:00 a.m.
One vs. two vs. multidimensional searches: Changing the paradigm in optimization methods.
Fabio Vitor*, University of Nebraska at Omaha
(1171-90-245) -
10:15 a.m.
Solutions for non-linear convex matrix systems, with applications ton non-linear convex partial differential equations and tanscranial magnetic stimulation coil design optimization.
Justin R. Hill*, St. Philips College
Francisco Javier Garcia-Pacheco, Universidad de Cadiz
Clemente Cobos Sanchez, Universidad de Cadiz
Jose Maria Guerrero-Rodriguez, Universidad de Cadiz
(1171-15-4)
-
9:30 a.m.
-
Sunday October 10, 2021, 11:45 a.m.-12:35 p.m.
Invited Address
Organizers:
Georgia Benkart, University of Wisconsin, Madison
Spatial evolution and phenotypic switching in cancer.
Invited Address, American Mathematical Society
Jasmine Foo*, University of Minnesota-Twin Cities
(1171-00-2) -
Sunday October 10, 2021, 12:00 p.m.-1:00 p.m.
Meet with an AMS/MAA book editor during our Open Office Hours -
Sunday October 10, 2021, 2:00 p.m.-2:50 p.m.
Invited Address
Organizers:
Georgia Benkart, University of Wisconsin, Madison
Multigradings in algebra and geometry.
Invited Address, American Mathematical Society
Michael K. Brown, Auburn Univeristy
Daniel Erman*, University of Wisconsin
(1171-13-15) -
Sunday October 10, 2021, 3:10 p.m.-6:00 p.m.
Special Session on Building Institutional Structures for Student Success, IV
Special Session 11, American Mathematical Society
Organizers:
Patrick Rault, University of Nebraska Omaha prault@unomaha.edu
Rebecca Gasper, Creighton University
Carolyn Luna, University of Texas at San Antonio
-
3:10 p.m.
Bringing about cultural change in departments, institutions, and national organizations.
Michael Dorff*, Brigham Young University
(1171-00-168) -
4:00 p.m.
Break. -
4:20 p.m.
Levers for change: Tools for heavy lifting.
Sandra Laursen*, University of Colorado Boulder
(1171-97-253) -
5:10 p.m.
Discussion.
-
3:10 p.m.
-
Sunday October 10, 2021, 3:10 p.m.-4:40 p.m.
Special Session on Coding, Storage, and Related Applications, IV
Special Session 5, American Mathematical Society
Organizers:
Swanand Kadhe, University of California Berkeley
Christine Kelley, University of Nebraska-Lincoln ckelley2@unl.edu
Gretchen Matthews, Virginia Tech
-
3:10 p.m.
On error-correcting codes with restricted error sets.
Mira Gonen, Ariel University
Michael Langberg, University at Buffalo
Alex Sprintson*, Texas A&M University
(1171-94-241) -
3:40 p.m.
Authenticated partial correction in adversarial networks.
Allison Beemer*, University of Wisconsin-Eau Claire
Ariel Liu, University of Wisconsin-Eau Claire
(1171-94-174) -
4:20 p.m.
A unifying framework to construct QC-LDPC Tanner graphs of desired girth.
Roxana Smarandache, University of Notre Dame
David Mitchell*, New Mexico State University
(1171-94-254)
-
3:10 p.m.
-
Sunday October 10, 2021, 3:10 p.m.-6:00 p.m.
Special Session on Commutative Algebra, IV
Special Session 3, American Mathematical Society
Organizers:
Jason McCullough, Iowa State University
Alexandra Seceleanu, University of Nebraska
-
3:10 p.m.
Explicit formulas for Bernstein-Sato polynomials via reduction to prime characteristic.
Daniel Hernández*, University of Kansas
Emily Witt, University of Kansas
(1171-13-227) -
3:40 p.m.
Extremal (hyper)surfaces in positive characteristic.
Janet Page*, University of Michigan
(1171-13-154) -
4:00 p.m.
Break. -
4:20 p.m.
Openness of splinter loci.
Rankeya Datta*, Michigan State University
Kevin Tucker, University of Illinois at Chicago
(1171-13-215) -
4:50 p.m.
Functional equations and V-filtrations for non-regular rings.
Josep Àlvarez Montaner, Universitat Politècnica de Catalunya
Daniel Hernández, University of Kansas
Jack Jeffries, University of Nebraska
Luis Núñez-Betancourt, Centro de Investigación en Matemáticas
Pedro Teixeira, Knox College
Emily Witt*, University of Kansas
(1171-13-226) -
5:10 p.m.
Open Discussion.
-
3:10 p.m.
-
Sunday October 10, 2021, 3:10 p.m.-6:00 p.m.
Special Session on Developments in Knot Theory and Low-dimensional Topology, IV
Special Session 12, American Mathematical Society
Organizers:
Mark Brittenham, University of Nebraska-Lincoln
Margaret Doig, Creighton University MargaretDoig@creighton.edu
Ying Hu, University of Nebraska Omaha
Thomas Kindred, University of Nebraska-Lincoln
-
3:10 p.m.
A simple proof of the Crowell-Murasugi theorem.
Thomas Kindred*, Wake Forest University
(1171-57-249) -
3:40 p.m.
Closed Seifert surfaces and 0.5-solvable links.
Sarah Seger*, Concordia College, Moorhead MN
(1171-54-190) -
4:00 p.m.
Break. -
4:20 p.m.
Crossing numbers of Whitehead doubles.
Efstratia Kalfagianni, Michigan State University
Christine Ruey Shan Lee*, University of South Alabama
(1171-57-63) -
4:50 p.m.
Bounds on crossing number via knot diagram recovery.
Robert Haraway, Independent
Neil R. Hoffman*, Oklahoma State University
Eric Sedgwick, Depaul University
Saul Schleimer, Warwick Mathematics Institute
(1171-57-232) -
5:10 p.m.
Open Discussion.
-
3:10 p.m.
-
Sunday October 10, 2021, 3:10 p.m.-6:00 p.m.
Special Session on Geometric Topology, IV
Special Session 10, American Mathematical Society
Organizers:
David Auckly, Kansas State University
Aliakbar Daemi, Washington University in St. Louis
Rustam Sadykov, Kansas State University sadykov@ksu.edu
Alexander Zupan, University of Nebraska-Lincoln
-
3:10 p.m.
Homology concordance homomorphisms.
Irving Dai, Stanford University
Jennifer Hom, Georgia Institute of Technology
Matthew Stoffregen, Michigan State University
Linh Truong*, University of Michigan
(1171-57-74) -
3:40 p.m.
Seiberg-Witten Floer spectra for $b_1>0$.
Hirofumi Sasahira, Kyushu University
Matthew Stoffregen*, Michigan State University
(1171-57-129) -
4:00 p.m.
Break. -
4:20 p.m.
L-invariant for spun knots.
Jose Roman Aranda Cuevas*, Binghamton University
Scott A. Taylor, Colby College
Cindy Zhang, Colby College
Puttipong Pongtanapaisan, University of Saskatchewan
(1171-57-115) -
4:50 p.m.
Open Discussion.
-
3:10 p.m.
-
Sunday October 10, 2021, 3:10 p.m.-6:00 p.m.
Special Session on Geometric and Topological Combinatorics and Their Applications, IV
Special Session 7, American Mathematical Society
Organizers:
Rob Davis, Colgate University rdavis@colgate.edu
Bennet Goeckner, University of Washington
-
3:10 p.m.
Homomorphism complexes, reconfiguration, and homotopy for directed graphs.
Anton Dochtermann*, Texas State University
Anurag Singh, Chennai Mathematical Institute
(1171-05-45) -
3:40 p.m.
Classifying all embedding dimension vectors of combinatorial codes.
R. Amzi Jeffs*, Carnegie Mellon University
(1171-05-189) -
4:00 p.m.
Break. -
4:20 p.m.
The topology of projective codes and the distribution of zeros of odd maps.
Florian Frick*, Carnegie Mellon University and Freie Universität Berlin
(1171-05-99) -
5:10 p.m.
Open Discussion.
-
3:10 p.m.
-
Sunday October 10, 2021, 3:10 p.m.-4:40 p.m.
Special Session on Homological Methods in Commutative Algebra, IV
Special Session 9, American Mathematical Society
Organizers:
Daniel Erman, University of Wisconsin-Madison derman@math.wisc.edu
Claudiu Raicu, Notre Dame University
-
3:10 p.m.
Primary decomposition of modules via Ext.
Justin Chen*, ICERM
(1171-13-169) -
3:40 p.m.
Polarizations and hook partitions.
Ayah Almousa*, University of Minnesota - Twin Cities
Keller VandeBogert, University of Notre Dame
(1171-13-123) -
4:00 p.m.
Break. -
4:20 p.m.
Bounds on the number of generators of prime ideals.
Giulio Caviglia*, Department of Mathematics Purdue University
Alessandro De Stefani, University of Genoa
(1171-13-216)
-
3:10 p.m.
-
Sunday October 10, 2021, 3:10 p.m.-6:00 p.m.
Special Session on New Trends in Combinatorics, IV
Special Session 8, American Mathematical Society
Organizers:
Steve Butler, Iowa State University butler@iastate.edu
Bernard Lidický, Iowa State University
-
3:10 p.m.
Ramsey numbers for non-trivial Berge cycles.
Jiaxi Nie*, University of California San Diego
Jacques Verstraëte, University of California San Diego
(1171-05-229) -
3:40 p.m.
Paths of length three are K_{r+1}-Turán good.
Kyle Murphy*, Dakota State University
J.D. Nir, University of Manitoba
(1171-05-192) -
4:00 p.m.
Break. -
4:20 p.m.
On the edit distance function of the random graph.
Ryan R. Martin*, Iowa State University
Alex W.N. Riasanovsky, Karlsruhe Institute of Technology
(1171-05-147) -
4:50 p.m.
Minimum balanced bipartitions of planar triangulations.
Abhinav Shantanam*, Simon Fraser University
(1171-05-228) -
5:10 p.m.
Open Discussion.
-
3:10 p.m.
-
Sunday October 10, 2021, 3:10 p.m.-6:00 p.m.
Special Session on Progress in Nonlinear Waves, IV
Special Session 4, American Mathematical Society
Organizers:
David Ambrose, Drexel University dma68@drexel.edu
-
3:10 p.m.
Dynamics in particle suspension flow.
Li Wang*, University of Minnesota
(1171-35-172) -
3:40 p.m.
Conservation laws for water waves and asymptotic models.
Katie L. Oliveras*, Seattle University
(1171-76-203) -
4:00 p.m.
Break. -
4:20 p.m.
Random FPUT Chains.
J. Douglas Wright*, Drexel University
(1171-35-101) -
5:10 p.m.
Open Discussion.
-
3:10 p.m.
-
Sunday October 10, 2021, 3:10 p.m.-6:00 p.m.
Special Session on Quiver Representations: Bridging Theory and Application, IV
Special Session 2, American Mathematical Society
Organizers:
Yariana Diaz, University of Iowa
Cody Gilbert, University of Iowa
Ryan Kinser, University of Iowa ryan-kinser@uiowa.edu
Amrei Oswald, University of Iowa
-
3:10 p.m.
Dihedral actions on type $A$ preprojective algebras.
Jacob Barahona Kamsvaag, Miami University
Jason Gaddis*, Miami University
(1171-16-22) -
3:40 p.m.
Nice $\mathbb{F}_1$-representations of quivers.
Alexander H. Sistko*, Manhattan College
Jaiung Jun, SUNY New Paltz
(1171-16-84) -
4:00 p.m.
Break. -
4:20 p.m.
A deformation theory of finite dimensional modules over repetitive algebras.
Adriana M. Fonce-Camacho, Universidad de Antioquia
Hernan Giraldo, Universidad de Antioquia
Pedro Rizzo, Universidad de Antioquia
Jose A Velez-Marulanda*, Valdosta State University
(1171-16-33) -
4:50 p.m.
Degree bounds for invariant skew polynomials.
Francesca Gandini*, Kalamazoo College
(1171-16-167) -
5:10 p.m.
Open Discussion.
-
3:10 p.m.
-
Sunday October 10, 2021, 3:10 p.m.-6:00 p.m.
Special Session on Recent Advances in Numerical Methods for Partial Differential Equations, IV
Special Session 1, American Mathematical Society
Organizers:
Mahboub Baccouch, University of Nebraska at Omaha mbaccouch@unomaha.edu
Slimane Adjerid, Virginia Tech
-
3:10 p.m.
Spectral element Moment-Closures for kinetic models.
James A. Rossmanith*, Iowa State University
Christine Vaughan, Iowa State University
Alberto Passalacqua, Iowa State University
(1171-65-214) -
3:40 p.m.
The second boundary value problem for a discrete Monge-Ampere equation.
Gerard Awanou*, University of illinois at Chicago
(1171-65-59) -
4:00 p.m.
Break. -
4:20 p.m.
Efficient predictor algorithms of implicit methods for initial value problems.
Laurent O. Jay*, University of Iowa
(1171-65-79) -
4:50 p.m.
An introduction to numerical analysis of hemivariational inequalities.
Weimin Han*, University of Iowa
(1171-65-69) -
5:10 p.m.
Open Discussion.
-
3:10 p.m.
-
Sunday October 10, 2021, 3:10 p.m.-6:00 p.m.
Special Session on Theoretical and Applied Aspects of Nonlocal Equations, IV
Special Session 6, American Mathematical Society
Organizers:
Animesh Biswas, University of Nebraska-Lincoln
Petronela Radu, University of Nebraska-Lincoln
Mary Vaughan, The University of Texas at Austin maryv@utexas.edu
-
3:10 p.m.
Regularity of almost minimizers with free boundary.
Guy David, University of Paris Sud
Max Engelstein, University of Minnesota
Mariana Smit Vega Garcia*, Western Washington University
Tatiana Toro, University of Washington
(1171-35-18) -
3:40 p.m.
Asymptotic mean value formulas for nonlinear equations.
Fernando Charro*, Wayne State University
(1171-35-20) -
4:00 p.m.
Break. -
4:20 p.m.
Comparing and contrasting two nonlocal biharmonic operators.
Nicole Buczkowski*, University of Nebraska-Lincoln
Mikil Foss, University of Nebraska-Lincoln
Michael Parks, Sandia National Laboratories
Jeremy Trageser, Sandia National Laboratories
Petronela Radu, University of Nebraska-Lincoln
(1171-45-178) -
4:50 p.m.
Nonlinear diffusion in the nonlocal setting.
Hayley Anne Olson*, University of Nebraska-Lincoln
Mikil Foss, University of Nebraska-Lincoln
Petronela Radu, University of Nebraska-Lincoln
(1171-35-186) -
5:10 p.m.
Open Discussion.
-
3:10 p.m.
Inquiries: meet@ams.org